DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fixigelijAscfi OvectictU iBuitenland inneniand Stad en Omqeoittg. Europeesche diplomatieke toenadering. No. 23 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 28 Januari 1935 137e Jaargang Spoedige beslissing over het Oostelijk Locarno? Laval a.s. Donderdag naar Londen. Waf vandaag de aandacht trekt. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke rerfel meer 0 ">K. rfr/>«*e contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De eerstvolgende dagen zulllen voor het verdere verloop van Euro pa's vrede uiterst belangrijk wor den. A.s. Donderdag gaat allereerst de Fransche minister van buiten- landsche zaken naar Londen. Daar naast kan men een druk bezoek van gezanten en ministers waarnemen. Goering, de Pruisische minister-president, is gisteren te Warschau aangekomen. Hij gaat op jacht in het bosch van Bialowietsj Maar hij zal ook een onderhoud hebben met den president, met dictator Pilsoedski, die of ficieel slechts den post van minister van oorlog bekleedt en met Beek, den minister van buitenlandsche zaken. De Fransche gezant te Warschau is Za terdagmorgen bij Beek oo bezoek geweest; de Engelsche gezant te Parijs bezocht Laval. Pacten en contractanten. Men weet, waar de onderhandelingen over loopen. Twee ontwerpen van verdragen liggen ter tafel, die beoogen de grenspalen in Europa steviger in den grond te slaan. Het eerste verdrag betreft Oostenrijk. Men wil dit land waarborgen verschaffen voor het behoud van zijn zelfstandigheid. Laval en Mussol ini hebben het in Rome opgesteld. Het ontwerp-verdrag is een beetje vaag ge bleven, want als men al te scherp omschre ven verplichtingen ging opstellen, dan zou den er geen contractanten blijken te zijn. De betrekkelijke vaagheid spreekt 't duidelijkst als men het vergelijkt met het tweede ont- Dit tweede verdrag wordt aangeduid met den naam van Oostelijk Locarno. Het wil een aantal staten in Midden- en Oost-Euro pa bijeenbrengen, die zich onderling borg zouden stellen voor elkanders zelfstandig heid. Indien een van de contracten zou aan vallen, zouden alle andere zich als één man tegen hem keeren en dezen aanvallen met ge weld tot rede brengen. Zoo'n bepaling bevat het waarborgverdrag voor Oostenrijk niet, hier zou men elkaar slechts beloven samen te gaan overleggen, als er één gevaarlijk werd. Aldus de ontworpen verdragen. Nu de ge- wenschte contractanten. Er zijn er, die er hun volle instemming mee betuigd hebben, er zijn er, die niet mee willen gaan. Het Oostenrijksche pact laten we nu liggen, daarover spreekt men thans niet in de eerste plaats. Ten opzichte van het Oostelijk Locarno is de situatie aldus: Tegenstanders zijn Duitschland en Polen Voorstanders zijn Frankrijk, Engeland, Ita lië Rusland, de Kleine Entente en de Oost- zeéstaten. Een groote machtsgroepeering staat hier dus tegenover een kleine, de druk op Berlijn en Warschau uitgeoefend is groot. Tweeërlei streven. Thans willen we trachten het streven van beide groepen te verstaan. Waarom wil de een de boven omschreven ordening, waarom verzet zich de ander? Men komt niet klaar met te wijzen, dat de een vrede wil, de an dere oorlog, de een orde, de ander wanorde. Voor- en tegenstanders willen vrede, doch zij zijn het er niet over eens, hoe men den vrede het best kan waarborgen. Duitschland en Polen gaan ervan uit, dat de orde door Ver- sailles geschapen op den duur onhoudbaar zal zijn, dat de kader van Versailles op den duur verbroken zal worden en dat zulks met geweld zal geschieden, als men geen maat regelen neemt om langs vreedzamen weg verandering mogelijk te maken. De groep, die den bestaanden status verdedigt, is over tuigd, dat de orde van Versailles de beste is, welke men in de bestaande omstandig heden kan verkrijgen en dat men haar be vestigen en verdedigen moet. E>e verdedigers van den status quo zijn het echter niet heelemaal eens over de methode van werken, zij vallen in twee groepen uiteen en dit is de reden, waarom zij niet zoo sterk staan, als op het eerste gezicht zou schijnen. Dit is ook de reden, waarom de onderhandelingen nog lang kunnen duren. De anti-revisionisten. De volbloed anti-revisionisten zijn de staten der Kleine Entente, waar zich Rusland bij gevoegd heeft. Die willen den status quo be houden en verdedigen met alle middelen. Zij zouden Duitschland en Polen voor deze keus willen stellen: leg je bij onze opvatting neer en doe mee, anders vormen wij een krachtig defensief verbond, dat zich voorbe reidt op verdediging met de wapens in de hand. Zoo ziet men in Londen en Rome de zaak niet in. Men wil ook den status quo, maar voorloopig. Er moet naar de opvatting van Engelschen en Italianen toch een mogelijk heid van revisie openblijven. Een militair verbond tegen de revisionisten in Berlijn en Warschau wil men hier niet. Men hoopt nog altijd Duitschland en Polen te winnen voor een gemeenschappelijke politiek van voor- loopige stabilisatie. Als Praag en Moskou zeggen: laat Duitschland en Polen nu on middellijk beslissen, anders handelen wij alleen, dan zegt men in Londen: niet zoo'n haast, wellicht is er een vergelijk mogelijk. En Frankrijk? Dat staat op de grens van de twee groepen anti-revisionisten. Twec- richtingen strijden in Parijs om den voor rang. Pertinax en Herriot zouden met Benesj en Litwinof willen gaan, zij achten het al bij voorbaat uitgesloten, dat Duitsch land gewonnen kan worden om mee te doen en van Polen verwachten zij alleen wat, als het onder zéér sterken druk wordt geplaatst. (Pertinax dreigt met onthullingen over Beek). Laval echter gaat er van uit, dat Frankrijk het contact met Londen zou verlie zen, als hij de politiek van de sterke hand zou gaan volgen. Engeland nu wil het uiter ste beproeven om Duitschland weer op te nemen in het Europeesch concert. Daarom heeft Laval wel gedreigd met een defensief verbond tegen Duitschland (om druk uit te oefenen), doch hij heeft geen vaste belofte ge geven aan Litwinof, zooals men dat in Moskou en Praag wil doen gelooven. Langdurige onderhandelingen. Wanneer Benesj, Pertinax en Litwmoi hun zin kregen, dan kon er spoedig een be slissing komen. Men zou tot Beek zeggen; Kies tusschen Duitschland en het overig Europa. Daarna tot Hitier: doe mee of wij sluiten Ehiitschland in. Daaraan doen Si- mon, Laval en Mussolini echter niet mee, om dat zij de gevolgen van een weigering, n.1. een verdeeling van Europa in twee vijande lijke kampen, indien mogelijk willen vermij den. Hoe dit te bereiken zal zijn, daarover zullen Laval en Simon aan het einuc crzer week overleg plegen. Goering zal met Beek overleg plegen, hoe men van de bestaande verdeeldheid aan het breede front tegenover Duitschland en Polen gebruik zal maken. Dat beteekent allerminst, dat Berlijn en Warschau kunnen volstaan met „neen" te zeggen, want ook Duitschland en Polen hebben er groot belang bij een rege ling te treffen met de andere, waarbij ook over bewapening en Volkenbond gesproken zou moeten worden. Daarom kan men niet één week, maar weken van gewichtige diplo matieke onderhandelingen verwachten, als alles normaal verloopt. BLOEDIG DRAMA IN BRUSSEL. Vader en zoon doodgeschoten in tegenwoordigheid van een klein meisje. In de Rue de la Meuse te Molen beek St. Jean onder Brussel is gis termorgen de drukker A- M eisen door een broer van de eeiste vrouw van M. met revolverschoten ge dood. Ook de zoon van M-, Oscar M., werd doodelijk getroffen. Gistermorgen was de heer M- met zijn zoon uit het eerste huwelijk op zijn bureau aanwezig, toen de broer van zijn eerste vrouw, zekere A. van Humbeek, oud 30 jaar, binnenkwam. Deze man is in den laatsten tijd voor zichzelf begonnen. Tijdens de discussie die volgte trok v. H. twee revolvers, waar mede hij op A. en Oscar M. schoot. De vader was op slag dood, de zoon kon zich nog tot den deurpost staande houden, doch zeeg toen ineen. De dader van dezen dubbe len aanslag heeft zich daarna zelf van het leven beroofd. Tijdens de woordenwisseling bevond zich het 7-jarige dochtertje van den heer M. uit diens tweede huwelijk in het kantoor. Zij heeft dit afschuwelijke drama geheel bijgewoond. Zij zelf is ongedeerd ge bleven. SNEEUWSTORMEN IN POLEN. Ernstige schade, de sneeuw hier en daar 5 M. hoog. Uit het petroleumgebied bij Borislew in Polen worden bijzonderheden gemeld over de sneeuwstormen, welke in den nacht oip 26 Januari de streek geteisterd hebben. De huizen hebben enorme schade opgeloopen De schoorsteenen van tal van fabrieken zijn ingestort. De telefoon- en telegraaflijnen zijn gestoord. Te Dohobicz heeft de orkaan de electrische centrale zoodanig bescha digd, dat de stad in het duister werd ge huld. Langs de wegen ligt hier en daar de sneeuw 5 Meter hoog. Het verkeer is zoo goed als geheel gestremd. De aangerichte schade wordt op een half millioen geschat. OVERSTROOMINGEN AAN DE MISSISSIPPI. 25-000 menschen gevlucht. Zaterdag heeft de overstrooming zich uitgebreid naar het Zuiden, waardoor de woningen <van 5000 menschen in de Bene- den-Mississippidelta in gevaar werden ge bracht. Het totaal aantal dooden bedraagt thans 25, terwijl de schade wordt geschat op 5 millioen dollar. 25.000 menschen zijn gevlucht. Intusschen wordt het reddings werk op het oogenblik begunstigd door hel der weer en een stijgende temperatuur. NALATIGE SPOORWEGBEAMBTEN. Tot zware straffen veroordeeld. Voor het bijzonder college van het opper ste gerechtshof te Leningrad onder pre sidium van Mesjin hebben zich 7 spoorweg beambten te verantwoorden gehad, aan wie was ten laste gelegd, dat door hun nalatig heid een spoorweg-ongeluk heeft plaats ge had op de lijn Moskou—Leningrad, tenge volge waarvan 33 personen het leven hebben verloren, terwijl ongeveer 60 werden ge wond. De beklaagden ziin veroordeeld tot gevan genisstraffen van 3 tot 10 jaar. GROOTE STAKING TE NEW YORK. 35000 havenarbeiders erbij betrokken. Ongeveer 35000 voerlieden, vrachtrijders en vrachtauto-chauffeurs hebben besloten heden een proteststaking van een dag af te kondigen in de h'aven van New York als protest tegen de tewerkstelling van niet ge organiseerde havenarbeiders. In sommige kringen vreest men, dat de staking een fel karakter zal aannemen en langer dan één dag zal duren, waardoor 30.000 in de haven werkende arbeiders het werk zouden moeten neerleggen. Het is de vraag hoe groot de omvang van het con flict zal worden. Het besluit is buiten dé vakvereenigingen om genomen en de vak vereenigingsleiders hebben zich ertegen ver klaard, aangezien zij van meening zijn. dat door een havenstaking op den duur ook een groot gedeelte van het overige bedrijfsleven gedupeerd zou kunnen worden. DOODGESTOKEN. Minnaar door den zijn meisje met 12 afgemaakt. broer van messteken Het anders zoo rustige plaatsje Zoeterwoude is Zondagavond in be roering gebracht door een moord, welke te ongeveer negen uur ge pleegd werd in een woning aan den Hoogen Rijndijk. riet slachtoffer, de ongeveer 25-jarige los-werkman uit Leiden, van Polanen, werd door een broer van het meisje van Klave ren, met wie hij sedert eenigen tijd tegen den wil van haar familie omgang had, op beest achtige wijze in den gang der woning van de familie v. K. door een twaalftal messte ken zóó ernstig gewond, dat hij tijdens het transort naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de gevolgen is overleden. Te ongeveer negen uur vervoegde v. P. zich aan de woning van zijn meisje, dat hij te Leiden, waar zij als dienstbode in betrekking is, had leeren kennen Zijn kloppen aan de deur werd eerst niet beantwoord. Van P., die wist, dat de familie thuis was, bleef in de nabijheid van de woning en probeerde nog eenige malen toegang tot het huis te krijgen. Inmiddels had de familie van K. van zich la ten hooren en nadat over en weer scheld woorden waren gewisseld, werd v. P. toege- laten. In den gang van de woning werd hij even wel door den 23-jarigen broer van zijn meisje verrast Deze man had zich, gewapend met een slagersmes, achter de deur opgesteld en toen v. P. binnenkwam, werd hij overvallen. Door een groot aantal messteken, dr. de Bruyn uit Leiderdorp, die spoedig gewaar schuwd was, constateerde een twaalftal, werd hij onschadelijk gemaakt. Hevig bloe dend zeeg de Leidenaar ineen. Dr. de Bruyn gelastte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, doch onderweg stierf de man aan de bekomen wonden. Van K. Jr. en zijn vader, een 52-jarige los- werkman, zijn door de politie gearresteerd en naar Leiden op transport gesteld; Voorzoover kan worden nagegaan, bestond tusschen den dader en zijn slachtoffer alleen vanwege diens omgang met het meisje v. K. oneenigheid. Indertijd was het ook reeds tot handtastelijkheden gekomen. DOLLEMANSRIT. Waar?Te Oss! in den nacht van Zaterdag op Zondag te circa 3 uur heeft de bestuurder van een vrachtauto, die in woeste vaart de hoofdstra ten van Oss passeerde, getracht een politie man, die den chauffeur tot stoppen som meerde, omver te rijden. Op het laatste mo ment wist de agent, door snel opzij te sprin gen, een aanrijding te voorkomen. Met on verminderde vaart reed de woesteling, die op verschillende plaatsen over het trottoir ging, de stad uit. De politiemannen, die de achtervolging hadden ingezet, troffen de auto later onbeheerd aan op het Schayksche veld. Van den persoon, die in de cabine had gezeten, was geen spoor meer te bekennen. De auto werd in beslag genomen. In den loop van den nacht is voorts door een aantal manschappen van de marecnaus- seebrigade op tal van plaatsen een inval ge daan en in verschillende perceelen huiszoe king verricht in verband met een smokkel auto, die gesignaleerd was. De nasporingen leverden evenwel tot op heden geen resultaat op. Een personenauto werd op den Heeschen weg aangehouden, waarin een berucht smok kelaar uit Nijmegen gezeten was. Daar de auto evenwel geen smokkelwaar bevatte en alle papieren van den chauffeur in orde wa ren, mocht de chauffeur zijn reis vervolgen. BEËINDIGING BIOSCOOP CONFLICT VENRAY. Het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond deelt mede, dat de Luxor Bioscoop in de gemeente Venray, die sedert 1 Augustus 1932, dus op en kele dagen na 2Yt jaar lang gesloten is geweest, op Zaterdag 26 Januari haar filmvertooningen zal hervatten. De sluiting dezer bioscoop en de stop zetting van andere in de gemeente Ven ray gehouden filmvertooningen werd met ingang van 1 Augustus 1932 door den Nederlandschen Bioscoopbond afge kondigd, op grond, dat het onmogelijk was gebleken een bioscoopexploitatie in deze gemeente rendabel te maken, we gens den op het bioscoopbedrijf aldaar drukkenden last van een heffing van 25 pet. aan vermakelijkheidsbelasting (met een minimum van 20.per voor stelling), alsmede wegens de bezwaren de verordening, volgens welke het aan personen beneden 18 jaar verboden was, de bioscoop te bezoeken. Na 2 Yt jaar stopzetting van het bios coopbedrijf heeft de Raad der gemeente Venray aan deze voor de exploitatie eener bioscoop belemmerende bepalin gen een eind gemaakt, door eerst de ver makelijkheidsbelasting terug te brengen tot 20 pet. en vervolgens het z.g. jeugd verbod voorloopig voor een proeftijd van één jaar buiten Werking te stellen. Een en ander is voor het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond aanleiding geweest het besluit nopens de stopzetting van het bioscoopbedrijf in de gemeente Venray in te trekken, zoodat van 26 Januari af weer films in deze ge meente vertoond zullen kunnen worden. MEVR. MARKUS—NIJLAND. t Oud-presidente Nederlandsche Huisvrouwen. Na een langdurige ziekte is te Apeldoorn op 65-jarige leeftijd overleden, mevrouw J. Markus—Nijland. De overledene was tal van jaren lid van de V. D. raadsfractie, lid van de prov. Staten van Gelderland, oud presidente van de Nederlandsche vereeni- ging van huisvrouwen en hoofdbestuurslid van de Nederlandsche vereeniging van van staatsburgeressen. DE GEHUWDE VROUW IN OVERHEIDSDIENST Rondschrijven van Ged. Staten. aar aanleiding van de in de maand No vember j.1. in de Tweede Kamer gevoerde debatten over de gehuwde ambtenares, vesti gen Ged. Staten van Noord-Holland ver zoek van den minister van binnenlandsche zaken nogmaals de aandacht der gemeen tebesturen in hun provincie op de gehuwde vrouw in overheidsdienst. Voor zoover in het Amtenarenreglement naast het door de regeering noodzakelijk ge oordeelde voorschrift van ontslag der hu wende ambtenares en der ambtenares die in concubinaat gaat leven, nog geen bepalin gen zijn opgenomen aangaande den voor rang bij ontslag van de gehuwde ambtenares niet kostwinster en aangaande het niet benoemen van gehuwde vrouwen, verzoeken Ged. Staten den gemeenten namens den mi nister, te willen bevorderen, dat bij eerstvol gende wijziging van dat reglement zulke voorschriften alsnog daarin worden opgeno men. Deze voorschriften zullen van ten minste even verre strekking móeten zijn als de des- Europeesche diplomatieke toena dering. (Dag. Overzicht). Bloedig drama te Brussel. (Buiten land). Stormen en koude in vele deelen der wereld. (Buitenland). Overstrooming van de Misëissippi eischt vele slachtoffers. (Buiten land). Twee Utrechtenaren bij motor-on geluk gedood. (Binnenland). Nederland, zooals 't er thans voor staat. (Binnenland). Dollemansrit door Oss. ((Binnen land) Leidsche jongeman te Zoeterwou de met twaalf messteken vermoord door den broer van zijn meisje. (Binnenland). Goudstaven uit een vliegtuig ge- allen. (Luchtvaart). (Zie verder eventueel laatste berichten). betreffende bepalingen in de artikelen 96, tweede lid, litt. b, en 7, vierde lid, van het Alg. Rijksambtenarenreglement. Tegen een meer stringente redactie der bepalingen be staat geen bezwaar en in afwachting van de opneming dezer bepalingen in het Ambte- garenreglement dient in voorkomende geval len daarmede reeds rekening te worden ge houden. BENOEMD. Benoemd tot directrice in het Ziekenhuis van de Vereeniging voor Ziekenverpleging te Hoorn, mej. J. de Bouter, gedipl. verpleeg ster in het Centraal Ziekenhuis alhier. ONTSLAGEN VAN RECHTS VERVOLGING. Aan den broodbezorger N. de W. alhier, die geverbaliseerd was wegens het plegen van onzedelijke handelingen, is door den of ficier van justitie medegedeeld, dat hij is ontslagen van rechtsvervolging wegens on voldoende aanwijzing van schuld. PROV. SAMENWERKING OP ANTI-MILITAIRISTISCH GEBIED. Zondagmorgen belegde de Prov. samen werking op anti-militairistisch gebied een vergadering in het Wapen van Munster met als spreker den heer Henk Eikeboom, redac teur van De Arbeider. Spr. behandelde het boek van P. Arsjinof, „De geschiedenis van de Macbno-beweging in Sovjet-Rusland". Binnen enkele weken ver schijnt dit in Hollandsche vertaling. Spr. vertelde de levensgeschiedenis van Machno en zijn geweldig aandeel in de revolutie in Rusland: Machno streed tegen de witgardisten op een geweldige wijze en voelde voor de bevrijding van boeren en arbeiders. Hij is er in geslaagd een gedeelte van Rusland van het witgardisme te zuive ren. Maar Machno was niet de man om den strijd te strijden voor een nieuwe regeering (wat nieuwe onderdrukking beteekende). Hij richtte vrije raden op, waarin de macht alleen bij den arbeid berustte. Spr. besprak een en ander uitvoerig en lichtte de verdedi ging van Machno met tal van feiten toe. Het slot was dat Machno uit Rusland werd verjaagd en gansch het raden-socialisme werd onderdrukt om plaats te maken voor een staatssocialisme. Machno wordt door de bolsjewieken uit gemaakt voor contra-revolutionnair, ja zelfs voor een rooverhoofdman. Wij protesteeren daar tegen en zeggen nogmaals, dat Machno streed met heel zijn wezen voor de werkelijke vrijmaking van het volk uit elke staats- slavernij en dat noemt men contra-revolution nair. Spr. wekte aan het slot van zijn rede allen op, om te blijven strijden voor het vrije socialisme. Van de gelegenheid tot debat of vragen stellen werd geen gebruik gemaakt. Van den tijd welke overbleef, maakte spr. gebruik om uiteen te zetten het gevaar dat er momenteel bestaat onder de werkloozen. Van regeeringszijde is men bezig propaganda te maken in de stempellokalen voor dienst- name als koloniaal. Men speculeert daarbij op de ellende der jeugdige werkloozen, welke geneigd zijn te zeggen: alles nog beter dan deze ellende van toekomstloosheid. Spr. wilde de werkloozen wijzen op het koloniale leger, welks doel 't is, den toestand nog meer te verslechteren voor het inlandsche prole tariaat, wat, naar spr. opmerkte, ook ver slechtering voor hen zelf beteekende. Hoe lieflijk de regeering is voor de kolonialen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1