DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tfxiqdiihxh De Fransch-Engelsche besprekingen. 'Buitenland VOLKSUNIVERSITEIT. No. 26 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 31 Januari 1935 137e Jaargang Voorloopig zijn de vooruitzichten zeer pessimistisch. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Wat de bladen zeggen. VON ECKHARDT EN DE VOLKENBOND. HITLERSTRAAT EN HORST WESSELPLEIN. TWEE DOODVONNISSEN IN SPANJE. •Door Zamora onderteekend. Wat vandaag de aandacht trekt HEDENAVOND GEEN FILMYERTOONING. HET ZEVENDE SOVJET-CONGRES. De buitenlandsche betrekkingen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke retfel meer 0 contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Naar aanleiding van het aanstaande be zoek van den Franschen minister aan Lon den, verklaarde de diplomatieke correspon dent van Reuter, dat het onwaarschijnlijk is, dat Engeland bij de komende besprekingen nog meer verplichtingen op zich zal nemen ten aanzien van het Europeesche vaste land. De kwestie eener opheffing van de demili- tarisatieclausules van Versailles zal bespro ken worden, zonder dat deze nochtans het middelpunt der besprekingen zal vormen. Te Londen zou de neiging bestaan de be sprekingen zoo ruim mogelijk te houden. De Duitsche bewapening zou slechts als een vraag uit vele worden behandeld. Een nieu we bekrachtiging en verscherping van Engelsche hulp in de lucht ingeval van een aanval op Frankrijk is hoogst onwaar schijnlijk. Wat de Oostenrijksche kwestie be treft is Engeland nog steeds bereid gemeen schappelijk overleg te plegen, ingeval de veiligheid van Oostenrijk in gevaar ge bracht wordt. De diplomatieke medewerker van de „News Chronicle" Vernon Bartlett wijst in een artikel op de binnenlandsch-politieke moeilijkheden van Laval. Deze is sedert Briand de eerste Fransche minister van binnenlandsche zaken die in Engeland op recht vertrouwen en oprechten steun heeft gevonden. Volgens Bartlett hebben de leden van de Fransche regeering, die de voor keur geven aan een politiek van toenadering tot Duitschland, geen kans om in het bin nenland over den generalen staf en Herriot en in het buitenland over Sowjet-Rusland en de Kleine Entente heen te zegevieren, wanneer niet twee voorwaarden vervuld zijn: Engeland moet veel beslistere toe zeggingen inzake ondersteuning tegen een aanvaller in West-Europa doen, en Duitsch land mag, niettegenstaande zijn enthousias me over het Saarplebisciet, niet direct al- geheele en onvoorwaardelijke rechtsgelijk heid verlangen. De „Daily Express", getrouw aan zijn devies „Los van Europawaarschuwt in een hoofdartikel voor het complot" der beide Fransche ministers Flandin en Laval. Het blad verklaart dat de Franschen pas te vreden zullen zijn, wanneer Britsche solda ten weder dood op de slagvelden liggen, en het lot van het pond sterling met dat van den Franschen franc verbonden is. Enge land mag op dergelijke voorstellen slechts met „neen" antwoorden. Omtrent het Fransche Kamerdebat van isteren schrijft de „Daily Herald" dat de ouding der Fransche regeering in de laat ste tien dagen ongetwijfeld verstijfd is. Te Londen wordt verwacht dat Laval zal aan dringen op versterking der Fransche bewa pening en behandeling der Duitsche bewa pening voorloopig zal afwijzen. Hij zal trachten den Britschen steun voor zijn eischen te winnen en voornamelijk voor den eisch, dat Duitschland zich bereid moet ver klaren naar Oenève terug te keeren om het Oostpact en het Donau-pact te onderteeke nen. Bovendien zal Frankrijk versterking der Britsche verplichtingen die uit het Lo- carno-pact voortvloeien, eischen. De Brit sche regeering ziet echter in dat zoo'n plan niet als basis voor besprekingen met Duitschland kan worden beschouwd. Zij is het er mee eens dat veiligheid en beperking van bewapening gemeenschappelijk moet worden behandeld, doch is niet bereid als inleiding tot deze onderhandelingen, waar bij Frankrijk voorwaarden wil stellen, die voor Duitschland onaanvaardbaar zijn, ver plichtingen voor Groot-Britannië op zich te nemen. Aldus beschouwd ziet het er niet naar uit dat de Londensche besprekingen tot eenige overeenstemming zullen leiden. Niet slechts de zeer voorzichtige verkla ring van Laval in de Kamerzitting van gisteren, doch ook de berichten uit Londen hebben in politieke kringen te Parijs den in druk versterkt dat men zich moet hoeden voor een al te groot optimisme, in de ver wachtingen van de Fransch-Engelsche ge- dachtenwisseling te Londen. De Londensche correspondent van de „Pe- tit Parisien" waarschuwt voor de in bepaal de Fransche kringen geuite hoop op een bondgenootschap met Engeland. De „Matin" vestigt de aandacht erop, dat Engeland nog altijd een overeenkomst in zake de veiligheid als de bekroning van de officieele erkenning der Duitsche bewape ning beschouwt, doch niet als een in de allereerste plaats op te lossen hoofdprobleem. Het terugschrikken der Engelsche regeering voor een uitbreiding der overeenkomst van Locarno als voorwaarde voor eventueele be vrijding van Duitschland van hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles schijnt min der van principieelen aard te zijn, dan te ge schieden uit angst voor het parlement en de publieke opinie. De „Echo de Paris" meldt, dat het Engel sche standpunt is neergelegd in een soort nota of memorandum van vier of vijf pagi na's, dat de Engelsche ambassadeur te Parijs Zaterdag laval heeft overhandigd. Sir John Simon ziet geen ander middel tegen de schending van het Verdrag van Versailles door Duitschland dan het sluiten van een overeenkomst inzake beperking der bewa pening en internationale bewapeningscon- tröle, waardoor de verklaringen van Dec. 1932 over de rechtsgelijkheid van kracht zullen worden De Fransche pers heeft veel over veiligheidsgaranties gesproken, die Engeland zou aanbieden. Misschiet, is deze kwestie mondeling bespreken, doch in het document van 26 Januari wordt zij stil zwijgend O/ergesiagen. Ook de grondslag van een dergelijk pact kan niet tot stand komen. Onder deze omstandigheden zullen Flandin en Laval een tegen-ontwerp mee naar Londen moeten nemen. Misschien zul len zij zelfs gedwongen zijn, zij het ook op hun eigen manier, weer aan te knoopen aan de nota van Barthou van 17 Aprii van het vorige jaar. Hij legt zijn vertegenwoor diging neer. De leider der partij der Hongaar- sche onafhankelijke kleine landbou wers, Tibor von Eckhardt, heeft gis ter den min.-president Goemboes 'n schrijven gezonden, waarin hij de vertegenwoordiging van Hongarije bij den Volkenbond neerlegt en tege lijkertijd den premier verzoekt de overeenstemming, die tussch-rn hen tot stand was gekomen, te beschou wen als niet bestaande. Tibor von Eckhardt legt er den nadruk op, dat bij de herhaalde besprekingen tusschen Goemboes en hem de eensgezinde opvatting naar voren was gekomen, dat de onontbeer lijke voorwaarde voor iederen vooruitgang en voor een rustige ontwikkeling van de na tie verzekerende hervormingspolitiek het ge heime en éérlijke kiesrecht was teneinde den toegespitsten partijpolitieken strijd te kunnen afschaffen. Op grond van dit inzicht was toen met betrekking tot het nieuw in te stel len kiesrecht een volledige overeenstemming tusschen hen tot stand gekomen. De bespre kingen van gisteren in de regeeringspartij hebben hem er echter van overtuigd, dat de tusschen hen bestaande overeenkomst de toe stemming van de regeeringspartij in de her vorming van het kiesrecht essentieel moeilij ker maakt. Tibor von Eckhardt zet nadrukke lijk uiteen, dat hij ook thans nog volledig vertrouwen heeft in de voornemens en beslui ten van den minister-president. Hij wil alleen bereiken, dat de regeeringspartij zich in de toekomst niet meer op de door hem geleide partij der onafhankelijke kleine landbouwers als voorwendsel beroepen kan, wanneer de verwerkelijking van het kiesrecht aan de beurt komt. Inzake het neerleggen van zijn vertegen woordiging bij den Volkenbond wijst hij er op, dat hij daarmede verdere aanvallen wil voorkomen, die wegens zijn persoon gericht worden op de door den premier gevoerde po litiek. Het schrijven van Tibor von Eckhardt, die in de laatste maanden tengevolge van zijn ondubbelzinnige houding in de groote bin nen- en buitenlandsch politieke problemen zeer op den voorgrond was getreden van dc openbare belangstelling en vaak genoemd was als toekomstig minister van buitenland- sche zaken, heeft uiteraard groot opzien gebaard. Uit kringen van de door von Eckhardt ge leide partij verluidt, dat de partij der onaf hankelijke kleine landbouwers haar verdere houding ten opzichte van de regeering-Goem- boes ervan afhankelijk zal stellen hoe de kies- rechtvoorstellen der regeering in hun defini tieven vorm er zullen uitzien. Het besluit van von Eckhardt wordt be schouwd als een direct gevolg van de buiten gewoon scherpe aanvallen, die in de laatste zitting der regeeringspartij gericht werden tegen Tibor von Eckhardt. Met bovengenoemd schrijven is tusschen de regeeringspartij en de partij der kleine landbouwers een open breuk ontstaan. In ieder geval beteekent dit feit een verscher ping van den binnenlandsch politieken toe stand van Hongarije. De gemeenteraad van Saarbrücken heeft gisteravond besloten de hoofdstraat van de stad (thans Bahnhofstrasse) voortaan Adolf Hitlerstrasse te noemen en de Land- wehrplatz: Horst Wesselplatz. STUDENTEN-ONGEREGELDHEDEN TE LEMBERG. Twee personen gewond. In de studen'engemeenschap te Lem- berg hebben tengevolge van een overval van nationalistische studenten op een student, behoorende tot het „Legioen der Jeugd", een Pilsoedskibond, ernstige on geregeldheden plaats gehad. De nationalistische studenten tracht ten de arrestatie van een studiegenoot, die medeplichtig was aan het werpen van een bom voor de kanselarij van het rectoraat, te verhinderen. Toen de poli tie de studentensociëteit binnen wilde dringen, wierpen de studenten met stee- nen en flesschen, waardoor een inspec teur en een agent van politie werden ge wond. Pas nadat politieversterking was gearriveerd, konden de voornaamste belhamels worden gearresteerd. Bij de huiszoeking vond men op hun kamers materiaal voor de vervaardiging van bommen en handgranaten. De directeuren van de beide hooge- scholen te Lemberg, de Universiteit en de Technische Haogeschool, hebben me degedeeld, dat, indien er opnieuw ge welddaden worden gepleegd, de acade mische bonden verboden en ontbonden zi Ten worden. GROOTE SCHADE IN THRACIE. Door overstroomingen. De overetroomingen in Thracie, in de buurt van Adrianopel, duren voort al loopt het water hier en daar langzaam terug. Eenige dorpen konden weer van le vensmiddelen worden voorzien. Het spoorwegverkeer tusschen Stan- boel en het Westen zal pas over vier weken geheel kunnen worden hervat Te Stanboel is sedert drie dagen geen post uit het buitenland ontvangen. President Zamora heeft gisteren een be slissing genomen inzake een aantal dood vonnissen, uitgesproken tegen rebellen die aan den Octotoer-opstand van het vorig jaar hebben deelgenomen. Voornamelijk betreft het hier opstandelingen uit de Austurische kuststad Gijon. Van de acht aan hem voorgelegde dood vonnissen onderteekende president Zamora er twee, terwijl hij de andere in gevangenis straffen veranderde. PROCES OVER VALSCHE MILLETS. Vermakelijke incidenten. De eerste zitting van het Parijsche gerechtehof, welke door den presi dent Dior werd geleid, werd geheel door het verhoor der verdachteni n be slag genomen. Beiden namen een zeer hooghartige houding aan Toen de pre sident tot Jean-Charles Millet zeide: „L draagt een beroemden naam dank zij het werk van uw grootvader Maar u zelf bent slechts een vervalscher en een agent in valsche schilderijen", antwoord de Millet: „Pardon, ik ben een artist, meneer de president, een artist ei geen agent." Tot Cazot zeide de president: „U hebt doeken gefabriceerd, die met het lin nen, de lijst en de verf nog geen lf centimes kostten, en éér. ervan hebt ge voor 800 francs verkocht." Kalm ri posteerde Cazot: „Maar de cliënt was ze.r tevreden en is dat nog!' Cazot ver diende 500.000 francs per jaar. De president deed alle aan Cazot toe geschreven schilderijen met beroem 'e namer. de revue passeeren, en de als ge tuigen opgeroepen experts moesten er kennen dat het prachtig was gedaan De deskundige Bourzat verklaarde zelfs nu nog te durven zeggen dat de door Jean- Charles Millet geschilderde „Vanneuz au Bonnet rouge een meesterwerk is. Uit het verhoor bleek intusschen, dat de samenwerking tusschen Millet en Cazot maar tot 1924 had geduurd. Van dat tijd stip af was Cazot „voo zich zeif begon nen". Tegenover den commssaris der Süreté Générale, Belin, had Millet tijdens het eerste verhoor o.a. gezegd: „Ik moest het wel doen om aan den kost te komen. ,Want u moet hiermee rekening hou len dat u als politiecommissaris altijd cliën ten hebt, terwijl ik ze maar zelden had" MIJNONGELUK IN SPANJE. Waarschijnlijk drie dooden. In het mijngebied van Barruelo in de buurt van Valencia heeft tengevolge van een ontploffing een instorting plaats gehad, waarbij tien arbeiders werden be dolven. De reddingswerkzaamheden wer den direct aangevangen Zeven arbeiders konden met betrekkelijk onbeteekende verwondingen worden geborgen, doch twee anderen waren reeds overleden. De tiende is nog niet bevrijd, doch men heeft weinig hoop hem te relden. KOUDE IN SPANJE. Vele menschen gestorven. De vorst in Spanje houdt aan en heeft reeds tal van dooden geëischt. In de buurt van Ferrol zijn twee ouden van dagen tijdens een sneeuwstorm doodgevroren, bij Logrono een va Ier met zijn zoon, terwijl bij Santander een postbeambte om het leven is gekomen. Ook te Madrid en in andere p'aatsen zijn tal van daklooze bedelaars omge komen. In de provincie Huesca daalde de temperatuur tot 20 graden beneden het vriespunt. Bij Saragossa werd een groepje sportslui door een lawine bedol ven Met veel moeite kon men hen red den. Het verkeer is zoo goed als geheel stilgelegd. SPOORWEGAANSLAG VERIJDELD. Twee arbeiders ernstig gewond. In de buurt van Ovieio (Spanje! wer den twee spoorwegarbeiders ernstig gewond bij de ontploffing van een bom, welke onbekend gebleven personen op de rails haden gelegd. Toen de arbeiders de helsche mach'ne wilden verwijderen, ontplofte deze. De toestand der beide mannen is zeer ern stig te noemen. HOOGE WATERSTANDEN IN ZUID BULGARIJE. In groote gebieden van Zuid Bulgarije en in het bijzon dei in de stad Haskowo heeft de ingetreden dooi groote over stroomingen veroorzaakt. Te Haskowo zijn eenige huisjes weg gespoeld, terwijl tal van andere nuisjes dusdanig werden beschadigd, dat zij moesten worden ontruimd. In het bizonder hebben de tabakspak huizen, welke in het benedengedeelte der stad zijn gelegen, geleden De voorraden zijn geheel vernie'igd. Een bij de stad gelegen doro staat ge heel onder water en is van de buiten wereld afgesloten. Voor zoover kan worden nagegaan, zijn geen men«chen!evens te betreuren Troepen der dichtstbijgelegen garnizoe nen verleenen hulp. ROODE LEGER BIJNA 1 MILLIOEN MAN. Zes en een hall miljard voor defensie in 1935. Het effectief van het Russische Roode Leger is in de vier laatste jaren van minder dan 600 000 tot 940 000 man ver hoogd, aldus heeft Toechatsjevski, vice- commissaris van defensie, heden op het radencongres verklaard. De uitgavenbegrooting over 1934 be liep 1.665 000 000 roebel, maar vijf mil liard roebel zijn uitgegeven en 6mil- hard zullen bovendien nog in 1935 wor den uitgegeven met het oog op de nood- -akelijkheid om de vestingwerken in het Verre Oosten te voltooien en uit te rusten. Toechatsjevski verklaarde verder om trent de krachtige uitbreiding der sov- je weermacht in de laatste vier jaren, dat de luchtvloot in dezen tijd is toege nomen met 330 dat der middelgroote tanks met 92 dat der lichte tankj met 760 Wat de vloot betrof, was met name het aantal duikbooten met 435 en dat der lichte torpedobooten met 370 toe genomen. De kustverdediging in het Verre Oos ten was krachtig versterkt, de machine- geweerafdeelingen waren in genoemde periode uitgebreid met 700 de radio met 1650 de zware artillerie en de munitie waren in quantiteit toegenomen en in kwaliteit verbeterd. In verband hiermede was het aantal den De Fransch-Ital'aansche bespre kingen. (Dag. Overzicht). Te Moskou moet een vrouw te recht staan omdat zij kinderen had „misleid naar de kerk te gaan". (Buitenland). President Roosevelt 53 jaar. (Bui tenland.) Tibor von Eckhardt treedt af als Hongaarsch vertegenwoordiger in den Volkenbond. (Buitenland.) Japansche officier vermoord. (Bui tenland.) Tragisch ongeluk te Middel! ar- nis. (Binnenland.) Arnhem rouwt over de tolgelden. (Binnenland.) Fraude in de hoofdstad; gemeen te-ambtenaren in arrest. (Binnen land.) Schoorl krijgt een natuurreser vaat. (Stad.) (Zie verder eventaeel laaMe berichten). manschappen in het leger van 562.000 tot 940.000 gestegen en de legerbegroo- ting van 1934 in vergelijking met de raming van 1.665 millioen gestegen tot vijf milliard roebel. De oorlog tegen de U.S.S R. wordt in tensief voorbereid, zoo ging Toechats- sjevki voort, maar laten onze vijanden onze grenzen maar eens aanvallen en de sterkte van ons leger onder bevel van Worosjilov maar eens op de proef stel len. De Russische volkscommissaris voor den buitenlandschen handel, Rosengold, heeft in de ochtendzitting van gisteren van het zeven de Sovjetcongres een overzicht gegeven van de buitenlandsche handelsbetrekkingen der Sowjet Unie. Hij liet zich op opmerkelijke wijze uit over de tegenwoordige moeilijk heden en de middelen, welke volgens de op vattingen der Sovjetregeering noodig zijn om deze te overwinnen. Hij betoogde, dat .le Sovjet Unie ingevolge de industrialisatie op tal van gebieden onafhankelijk is geworden van den invoer en ten deele reeds zelve is overgegaan tot den uitvoer van industriepro ducten Onder tal van voorbeelden betoogde Ro sengold, dat de uitbreiding van 16 groote ijzergieterijen in de laatste vier jaren 154 millioen goudroebels heeft geëischt, doch dat daardoor in den zelfden tijd de productie is toegenomen van 4,6 tot 6,6 millioen ton, terwijl het de invoer van walsijzer van 31 tot 3 is gedaald. Overgaande tot de handelsbetrekkingen der Sovjet-Unie met de verschillende lanaen, verklaarde hij, dat de handel met de Ver- eenigde Staten op onverwachte moeilijkheden is gestuit. Vooral heeft de Johnson-Bill, welke de credietverleening aan nalatige debi teuren verbiedt, tot gevolg heeft gehad, dat de Sovjet-Amerikaansche handel een laagte- punt heeft bereikt. De Johnson-Bill heeft, zooals bekend, toe passing gevonden op de Sovjet Unie voor zoover het betreft de niet geregelde schul den uit een tijd van Kerenski. Rosengold noemde deze toepassing niet gerechtvaar digd, daar de Sovjet Unie haar kooporders in de Vereenigde Staten steeds prompt heeft betaald. Over de handelsbetrekkingen met Frank rijk wees Rosengold in het bizonder op de toekomst. Het onlangs gesloten handelspro tocol vormt een goede basis voor de regeling van de financiering der zaken en voor het sluiten van een permanente handelsovereen komst. De plaatsvervangende volkscommissaris van defensie, Toesjatsjeski, deed eenige mededeelingen over de groote uitbreiding der Sovjetstrijdkrachten in de afgeloopen vier jaren. In deze periode is de luchtmacht uitgebreid met 330 het aantal tanks van middelmatige afmetingen met 792 het aantal lichte tanks met 760 terwijl de vloot met 535 is toegenomen, in het bizon der door de uitbreiding van het aantal duik booten. In verband hiermede zijn de effectieven van het leger uitgebreid van 562.000 tot 940.000 man, terwijl de legerbegrooting voor 1934, welke was vastgesteld op 1.665.000.000 roebel, feitelijk 5 milliard roebel is gewor-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1