e HET GEHEIMZINNIGE LANDHUIS «WÏSwfi 'egtno,er hMr- k» terhn^eT C°'trid«e beroemdt let" JUchtszaken Jladiapcoqcmtuna o©«©©e< Qememtecadm SeuiMeiatt Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. (Wordt vervolgd) Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 29 Januari. „STRUIKROOVERS", DIE OOK BOTER EN KAAS NIET VERSMADEN. De 23-jarige arbeider Joh. de B. en zijn compagnon Herm. Dr., beiden wonende te Haarlem, thans in het Huis van Be waring te Alkmaar logeerende, waren in een somberen Novembernacht op het oorlogspad getogen naar Zijdewind en Haringhuizen en hadden toen buitge maakt in een kaasfabriek te Haring huizen 'n Keulsche pot met boter en 'n aantal jonge kazen, waarna zij te Zijde wind de ingrediënten voor een stamppot boerenkool in den vorm van een aantal struiken van het aan den barbier J. Jaspers toebehoorend akkertje w jg sne den. Volgens mededeeling van den presi dent beschikten de beide heeren over een formidabel strafregister. Dr. wenschte aan Jaspers de schade te vergoeden. Zeker, zooals de president insinueerde, omdat deze benadeelde de mee6t gemakkelijk te betalen vordering had. De officier releveerde de konijnendief stallen door de B. onder Haarlem ge pleegd en vorderde tegen Joh. de B. 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf en tegen Herm. Dr. 1 jaar gev. Mr. Prins, verdediger van Joh. de B., bestreed de dagvaarding op 't gebied van den zuiveldiefstal en becritiseerde voorts de verdisconteering in deze zaak van een andersvermogen delict in het arron dissement Haarlem gepleegd. De officier was in deze aangelegenheid wat te open hartig geweest. Ten slotte verzocht pleiter voor den jongen man de clementie, eventueel een nader rapport. Mr. Belonje achtte de straf tegen zijn cliënt Herm. Dr. gevorderd niet in ver houding met ae straf tegen Joh. de B., die zooveel meer ernstige feiten op zijn kerfstok heeft. Voorts hernnerde pleiter aan de preventieve hechtenis en drong ten slotte aan op een minder streng vonnis. De officier pareerde den aanval op zijn dagvaarding en bracht mr. Prins in herinnering dat het door hem veroor deelde systeem in 't belang van verdach te, den laatsten tijd meermalen is ge volgd. Msschien had mr. Prins door zijn aziatische studireis daarvan geen notitie kunnen nemen. De officier wilde echter desverkiezende den officier te Haarlem wel verzoeken deze zaak afzonderlijk te vervolgen. Wat de straf, tegen Dr. gevorderd, be trof, repliceerde de officier op het ver toog van mr. Belonje, ook deze straf achtte hij verantwoord. Samen uit, sa men thuis, redeneerde mr. v. d. Feen en persisteerde bij beide requisitoiren. Er volgde.nog eenige dupbliek, die ook weer juridische en formeele waar heden inhield. DE TAMME KONIJNEN WAREN NU TROEF. De heer Herm. Dr. kon nu worden weggeleid naar zijn pension en dus bleef Joh. de B. achter op het zondaars bankje om zich te verantwoorden we gens diefstal van een respectabel aantal tamme konijnen, uitgevoerd op N. H. platteland. In de eerste plaats had de heer Wijn gaard te Schagen zijn tol aan den konij- nendief betaald in den vorm van niet minder dan 9 konijnen. Dan volgde de heer C. Zijdewind aldaar, die 5 witte konijnen miste. De 14-jarige Klaas Molenaar was het derde slachtoffer, miste ook in den roof- nacht van 28 Nov. 'n paar witte konijn tjes. Mej. Cornelia Poldervaart uit Nieuwe Niedorp was ook niet gespaard en moest haar Vlaamsche reuzen, alreeds ver kocht voor 1.50 per stuk, vaarwel zeggen. De heer Landman, ook 'n benadeelde, was niet present, wel de heer van Eeten te Oude Niedorp en de heer S. Buis, vee houder te N. Niedorp. Diens verlies be stond uit 2 Vlaamsche reuzen. De officier behoefde niet veel woorden aan dezen tammen strooper, die beter buit maakte dan vele Egmonders in de duinen, te verspillen. Hij bracht voor namelijk ter sprake de toegebrachte schade en requireerde 5 maanden gev. Mr. Prins wilde evenmin uitvoerig zijn en vroeg clementie. VETTE PALING WAS OOK WELKOM. De hiervoren vermelde heer Joh. de B. bleef nog altijd bezit nemen van de zondaarsbank en stond nu weer terech wegens diefstal van levende paling, dit maal in combinatie met den heer Jan de B., geboren Alkmaarder, nu een 28-jarlg werkman te Harenkarspel, broeder van Johannes. Dit edele duo had te Schel linkhout gerampast in de palingkaar van W. de Hart en to Av- nhorn in de kaar van Corn. Knol De buitgemaakte delica tesse, minstens 100 pond, was door hen verkocht aan zekeren heer Theo torus Broertjes, evenals de voorraad uit de vischkaar van den visscher Jan Last uit Hoorn, die ook door de grijpvingers van de brave compagnons en gebroeders was geplunderd. Genoemde Theodorus Br., n inwoner van Harenkarspel, Waarland, had de paling gekocht voor 37 Y, ct. per pond door elkaar, 'n niet onbillijk prijsje. De officier achtte de omstandigheid, dat meest arme broodvechters waren be stolen, ook hier weer groote vermeerde ring van den ernst van het feit. Gevorderd werd alsnu tegen Joh. de B. 4 maanden en Jan de B. 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Prins, verdediger van Johannes, refereerde zich aan zijn vorige p ei- dooien. Mr. v. Leeuwen opponeerende pro deo voor Jan de B., vermeende dat dit 6oort diefstallen, hoewel ten onrech te, niet zoo zwaar op het platteland wordt aangevoeld als andere vermo gensdelicten en bracht voorts een en ander ter sprake wat in het voordeel van zijn cliënt kon strekken, eindigende zijn pleidooi met op te werpen het gelief koosde balletje van de eventueeie voorw. veroordeeling. Er volgde het gebruikelijk debat. DE PALINGKOOPMAN WERD EVENEENS NIET MET RUST GELATEN. De vischvenfér Theodorus de Buit het Waarland, gem. Harenkarspel, die de gestolen paling van de gebroeders de B. had gekocht, hal zijn rol a's ge tuige verwisseld, met die van verdach te, aan wien ten laste wa6 gelegd op zettelijke heling. Hoewel hij voor de rijkspolitie had erkend ontkende hij thans geweten te hebben, dat zijn ge legenheidskoopje van diefstal afkom stig was, doch Jan de Boorder, als ge tuige van de kroon tegen hem gedag vaard, verklaarde dat verdachte best had kunnen weten dat de paling gestolen was. Verdachte beriep zich op het feit, dat hij den gewonen handelsprijs had getaald Do levering had echter plaats in den vroegen morgen bijna in 't nachtelijk uur, wat een verzwarende omstandig heid kon worden geacht. Zekere Hoogenboom, die nu als getui ge a décharge werd gehoord, was op 't moment dat verdachte de paling van de gebroeders kocht, door hem in de schuur gesloten. Hij wilde zijn handelsbetrek king met de gebroeders geheim houden. Jan de Boorder had hem echter de schuur gezien. De officier hield zich aan brigadier van Ens, voor wien verdachte had er kend, en requireerde 7 maanden gev. Mr. de Groot achtte zich niet compe tent tot behoorlijke verdediging en ver zocht de zaak te willen stellen in han den van den rechter-commissaris. A.s. week uitspraak. ZELFS INBREKERS ONTBREKEN NIET MEER. De bevolking van Urk is er na de drooglegging van de Zuiderzee in deugd niet op vooruit gegaan, ook met betrek- k ng tot vermogensdelicten. Thans had den we zelfs 'n inbreker in den persoon van den gedetineerden visscher Gerrit K., die zich in deh nacht van 11 Novem ber door middel van braak met geweld toegang had verschaft tot de kajuit van eenige visschersvaartuigen, alwaar hij zich wederrechtelijk toeëigende diverse levensmiddelen, bestaande uit koffie, thee, rijst, vet, spek en eenig geld. Hij was echter bespied door den rijksveld wachter Bakker, die hem later met be hulp van zijn collega Tiessen. arresteer de, waarbij de inbreker zich krachtda dig verzette en te dier zake door den politierechter werd veroordeeld tot 1 maand gev. De rijksveldwachters had den zelfs hun toevlucht moeten nemen tot de rêvolver en eenige schoten gelost. Gevorderd-werd -1 -jaar gevangenisstraf. Mr. Buiskool van Schagen, verdediger buiten bezwaar der gemeentekas, con cludeerde vrijspraak, met last tot direc te invrijheidsstelling, wat werd afge wezen. VRUCHTELOOZE TEGEN- SPARTELING. In twee appèlzaken contra Spoerd de R. en Nic. B., veroordeelde straatven ters, werd bevestiging van het gewezen kantonrechtersvonnis gerequireerd. DE STERKE NOORDWESTER HAD MISSCHIEN SCHULD! Een 33-jarige los werkman uit den Helder, Dominicus Wijnnandus van W., opende de middagzitting op gron i van het hem ten laste gelegde feit, dat in September wederrechterlijk te Huisdui nen pl.m. 50 jute-zakken, eigendom van den winkelier in consumptieijs en krui denierswaren, den heer Klein, aldaar. De jute-zakken werden gebezigd voor ijsvervaardiging en na de beëindiging van het seizoen, opgeborgen. Toen de zakken vochtig werden, moesten ze ge lucht worden, doch Dominicus kreeg er blijkbaar ook de lucht van, met gevolg dat 's morgens alle zakken verdwenen waren. De heer Dominicus beweerde echter heden, dat hij bedoelde zakken had mee genomen uit de vuilnisbakken, die bij het perceel van den heer Klein met het bekende doel waren geëxposeerd. De eigenaar ontkende echter beslist aan de jutezakken deze bestemming te hebben gegeven. Enkele zakken werden door hem pertinent herkend. De vrachtrijder C. de Moei uit Scha gen werd gerequireerd door de vrouw van verdachte om 'n paar vrachtjes: 'n divan en 'n part ijzakken, welke be stemd waren voor iemand te Groenveld, te vervoeren. De zakken kwamen echter niet verder dan den Helder, aangezien de politie na aangifte deze zakken in beslag nam. Van den winkelier Hansen had ver dachte gekregen 26 gonje-zakken. Ver dachte beriep zich op deze schenking om de aanwezigheid van de zakken in zijn bezit te verklaren. Het waren uitsluiten d ijszakken. Veel waarde schijnen die voorwerpen niet te hebben. Ze hangen, volgens Hansen, zoo maar over de muur tjes voor 't grijpen. De voormalige loopjongen van den heer Klein, Piet Tiese, voor deze plech tigheid in de lange broek gestoken, had wel jutezakken te drogen uitgehangen, doch nooit in de vuilnisbakken gestopt. Dat moest zelfs niet. Volgens Dominicus stond de jongeling in de lange broek verschrikkelijk te liegen en was hij door Klein beinfluen- ceerd. De jongen sprak dit echter beslist tegen. De officier achtte den diefstal bewe zen, zoowel door getuigenverklaringen als aanwijzende omstandigheden en re quireerde tegen verdachte, reeds twee maal ter zake diefstal in klein formaat, veroordeeld, 2 maanden gevangenisstraf. Verdachte, die nog al veel schijnt te vinden, lichtte deze" diefstallen nog eens extra toe: Hij had echter in de vonnissen berust. Mr. Buiskool, die weer het voordeel genoot dezen verdachte als prodedaan te mogen verdedigen, opperde de veron derstelling dat de zakken door een 6te- vigen Noord-wester in de vuilnisbakken zouden zijn gewaaid en vermeende dat verdachte die zakken als waardeloos had beschouwd. Overigens refereerde pleiter zich en beval zijn cliënt eventueel voor een lichtere straf aan. MEER DAN ERGERLIJK! De werkman Engel v. d. O. te den Hel der had zich in zijn woning aan weerzin wekkende feiten tegenover zijn eigen kind schuldig gemaakt en stond heden met gesloten deuren terecht. Tn verband met het door den rappor teur Bos ingediende reclasseering-rap port, werd gevorderd 8 maanden gev., doch voorw. met 3 proefjaren en passen de bijz. voorwaarden, benevens on Ier tci-zichtstelling. Vrijdag 1 Februari. .HILVERSUM, 1875 M. (8.-12 - 4 8 en 11.-12.- VARA.de AVRO van 12.—4.— eii de VPRO van 8.—11.— uur). 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 Deel Ad. Bouwmeester. 10.30 Or gelspel C. Steyn. 11.— Verv. deel. 11.15 Gr.pl. 12.— Gr.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gr. pl. 2.30 Voordr. Elias van Praag en gr pl. 3.30 Gr.pl. 4.Pauze. 4.05 Kniples. 4.50 Gr.pl. 5.— Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers olv. D. Wins. 6.15 E. Walis en zijn orkest. 7.Lezing J. Ratté. 7.10 Orgelspel J. Jong. 7.30 Dr. F. M. Wibaut: Geordende productie. 7.55 Gr.pl. 8 Ds. W. van Nieuwen huyzen: Godsdienstige vormen en gebruiken in het gezin. 8.30 1 rio v- d Bom. 9.Dr. J. C. A. Fetter: Vader- en Moederreligie. 9.30 Verv. concert. 10.Vr. Godsd. Persbu reau en Vaz Dias. 10.15 O. v. Tus senbroek: Moderne woninginrich ting. 11.— Rep. v. d. Zesdaagsche te Brussel. HUIZEN, 301 M- (NCRV-uitz) 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15 —9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. B. van Halsema. 11.—12 Orgelspel G. Snijders. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v d. Horst en gr.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.-3.45 Pianorecital Cor de Groot Jr. en gr.pl. 4.— Gr.pl. 5.- Deel. Nelly Roelofswaard. 5.45 Chr. Mond- accordeonclub „Excelsior" o. 1. v. R. Sühren en gr.pl. 6.30 Causerie A. J Herwig. 7.— Politieber., Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Voordr. mr. R. Houwink. 8.Vaz Dias en gr.pl. 8.15 Haarlemsche orkestver. olv. F. Schuurman mmv. C. Kint, viola d'amore. 9.05 Cau serie dr. j. Hekman. 9.35 Verv. concert. 10.25 Vaz Dias. 10.30— 11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.20 Orgelconcert R. New. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Tro- cadero Cinema orkest olv. A. van Dam. 12.50 BBC-dansorkest o. l.v. H. Hall. 1.35 Birmingham Philh. strijkorkest olv. J Höck, mmv. D. Hemming, viool. 2.20 Voor de scho len. 3.35 Schotsch Studio orkest. 4 35 Hotel Metropole orkest olv. E. Colombo. 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall 6.20 Ber. 6.50 Lezingen. 7.30 Handelconcert. 7.50 BBC- orkest olv. J. Lewis, mmv. D. Wise, viool. 8.50 Lezing. 9.05 Ord Ha- milton en zijn 20 Century Band 9.50 Ber. 10.20 Lezing. 11.40 Scott-concert mmv. C. Scott en E. Fisher, piano's en Eleanor Kauf- mann, mezzo-sopraan. 11.35 12.20 Harry Roy en zijn band. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Goldy-orkest. 8 20 „Miche", spel van Rey. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 11.20 1.20 Strijkorkest o.l.v. Andersen 2.Zang en piano. 2.20—4.20 Concert uit rest. Wivex. 7.30 Gr.pl, 7.35 Koor- en orkestconcert. 8 Radiotooneel. 8.30 Gr.pl. 9.20 Con cert, klarinet en piano. 10.10-— 11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6.35 en 10.10 Gr.pl. 11.20 Omroep- kwintet en vocaal sextet »2.35 Gr. pl. 3.20 Sted. orkest olv. Fliegner. 505 Viool en piano. 6.20 Omroep- kleinorkest olv. Eysoldt. 7.30 „Die Kölner Plauderstunde", o. 1. v. H. Hauschen. 7.20 Omroeporkest en -koor o.l.v. Breuer. 10.20—11.20 Dansmuziek (gr.pi.) ROME, 421 M. 8.05 Concert m. m. v. orkest en solisten. 9.05 Folk loristisch concert olv. Bonavolonta. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M-: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest o. I. v André. 1.50-2.20 Gr.pl. 5 20 Dansmuziek. 6.35 Salonorkest o.l.v, Douliez. 7.35 Violarecital. 8.20 Fanfareconcert. 9.20 Hoorspel. 10.30 Rep. der Zesdaagsche. 10.50 il.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.40 Harmonicamu- ziek 12.50 Salonorkest lv. Douliez. 2 —2.20 Gr.pl 5 20 Voordr. 5.50 Zang. 6.35 Gr.pl. 6.50 Pianorecital. 7 35 Zang. 8.20 Omroeporkest olv. André, mmv. zangsolist. 10.30 Gr. Ïl. 10.45 Dansmuziek. 11.05—11.20 'ep. der Zesdaagsche. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 „Auf der Skihütte" gevar. wintersportprogr. 8.20 Dansmu ziek uit München. 9.20 en 10.05 Ser 10.20—11.70 Oramofoonpl GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 7.5011 -20, Kalundborg, 11.20-12.20, Parijs 12.20—14.20, Kalundborg 14.20— 15.20, Keulen 15.20-16 50, Bero- munster 16.50—17.20, Brussel Fr. 17.20—18.20, Keulen 18 20—19.30 Leipzig 19.30—20.20, Brussel Fr, 20.20—21.05, Beroro unster 21.05— 21.35, Brussel Fr. 21.35—22.30, Brussel VI. 22.30-22.50, Weenen 22.50-24.—. Lijn- - wich 10.35-11.05. Lond. Reg II.05—11.20, Droitwich 11-20— 12.50, Lond. Reg. 12.50—15.50, Droitwich 15.50—18.20, Leipzig 18.20—18.50, Lond. Reg. 18.50— 20.20, Keulen 20.20—21.20. Luxem burg 21.20—22.30, Lond. Reg 22.30-24.—. 4: Parijs 8.05—8.50. Droit- 0.35—11 05, Lond. ZUIDSCHARWOUDE Noodgedwongen verschillende belastingen aangenomen, hoewel de betalingsonmacht bekend is. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond acht uur, ten raadhuize. De voorzitter Jhr. A. L. van Spengler, sprak de beste wenschen uit voor het jaar 1935. Het jaar 1934 is noodlottig geweest voor de tuindersbevolking. Van de ingekomen stukken vermelden wij het schrijven van de gemeente Alkmaar omtrent n gemeenschappelijke regeling voor een schoolartsendienst. B. en W. van Alkmaar deelde den raad mede, dat van nagenoeg de helft der daar voor in. aanmerking komende gemeenten geen medewerking kan worden gekregen voor het aangaan van zulk een regeling. Zij zullen dus voorshands geen verdere po gingen aanwenden om tot de instelling van een gemeenschappelijken schoolartsen- dienst te komen. De proef met de tewerkstelling van werk- looze arbeiders in het vrije bedrijf kan vol gens een schrijven van den minister van sociale zaken worden verlengd met 3 maan den. Het aandeel van deze gemeente in het na- deeling saldo van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar bedraagt 202.81, terwijl over 1933 aan bijdrage voor de kanalisatie van Westfriesland een bedrag van 48.48 is verschuldigd. De rekeningen der lichtbedrijven van den dienst 1932 zijn door Ged. Staten goedge keurd. De r. k. diocesane land- en tuinbouwbond (L. T. B.), afdeeling Langendijk had de vorige maal een verzoek ingediend omtrent de landverhuring der gemeente. In dit adres werd verzocht, het gemeente land niet meer publiek te verhuren. B. en W. zouden hierop prae-advies uitbrengen. Thans stelden B. en W. voor, de landver huring op de gewone wijze te doen plaats vinden. De voorzitter merkte op, dat de redenen voor het adres helaas niet bestaan. Helaas, omdat anders van een opleving kon worden gesproken. Redelijke huurprij zen worden er niet betaald. De landerijen zijn daarentegen slechts met de grootste moeite te verhuren. De door de raad vastgestelde prijzen kon- uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C. S. 4) Hotel het Station. Keswick. Beste Bob, Ik kon nog geen brief van jou hebben op het oogenblik, maar ik wilde, dat ik er een had. Ik voel mij dwaas-bespottelijk-een- zaam. Een van Engelands' beste schilders, die zelfvertrouwen en geloof in zichzelf heeft, een egoist en flaneur denk aan de reclame, die voor mij werd gemaakt en nu dat gevoel, dat ik vanavond heb, terwijl ik in de rookerige leeszaal van het hotel zit, de ramen in tranen door dat eeuwige, stereotype weer, de tafels vol met tijdschrif ten en sportbladen, de vloer met dames op leeftijd, die een patience leggen o, waar om ben ik hier, en jij daarginds? Neen, ik weet natuurlijk, waarom ik hier ben. Ik wil mijn dramatische, op een oud scheepsver- haal lijkende geschiedenis voortzetten -~ verwacht echter ditmaal niet iets zeer dra matisch. Vandaag heb ik bot gevangen. Morgen ■-> zal ik waarschijnlijk hetzelfde doen. Zooals je weet was ik nooit de gedul digste aller stervelingen. Mijn vorige brief eindigde ik, toen wij in den trein zaten en langs Rugby gingen, ter wijl mijn geliefde, mijn aangebeden mooie vreemdelinge, mijn „Elegante Onbekende", in de coupé er naast zat, geheel onbewust van het lot, dat haar boven het hoofd hing (zie „de Man met de groene oogen"). Nu, de hemel weet hoeveel onsterfelijke uren ik in die vervloekte coupé zat. Toen de man met de rinkelende lunch-bel langs kwam, zei ik bij mijzelf: „nu zal mijn liefste wat willen eten", maar mijn liefste wilde niets van dien aard. Zij is zonder wij fel van de een of andere hemelsche substantie en trekt haar neus op voor icteletten en huivert bij de gedachte aan de oidinaire kool. Zoo ben ik niet. Ik ben, ondanks mijn onsterfelijke verlangens en mijn goddelijke talent, toegerust met een slokdarm, maag en het geneele verdere stel. Ik zat daar, terwijl ik hoe langer hoe hongeriger werd, maar mij niet durfde bewegen, daar het ge vaar bestond, dat wij aan het een of ande re station zouden stoppen en zij daar den trein zou verlaten. Mijn coupé was in rook ehuld door de tabek van mijn buren; ik ad in Easton in een soort van blinde on verschilligheid, een stapel magazines ge kocht. En wat voor magazines! Ik open het eerste en daar heb j'e de geschiedenis van 'n mooi, onbekend meisje, dat door een roeke- loozen minnaar vervolgd wordt, door woestijnen van ijs en sneeuw. Mijn eigen ge schiedenis! Ik blader wat verder. Nog een geschiedenis van eenzelfde soort mooi on bekend meisje, vervolgd door eenzelfde soort minnaar door de wildernissen van Chicago. Weer mijn geschiedenis! Ik open een ander magazine, begin een andere ge schiedenis. Dezelfde schoone onbekende ver volgd door denzelfden minnaar, dit keer door de dichte prairieën van Midden-Afri- ka! Ben ik dan alleen maar één van een groote doodgewone kudde? Ik, die dacht, dat ik een unicum was, met dit verbazing wekkende nog nooit gekende avontuur! Een nieuwe klap voor mijn arme trots. En de trein gaat maar verder en verder. Wij stop pen heelemaal niet. Ik had heel goed mijn stuk blauw-oogige tarbot, een plak vleesch van een fokpaard kunnen hebben. De regen stroomde, de pijpen, die gerookt werden, maakten een gorgelend geluid („private briars" meen ik) ik had behoefte aan slaap, maar durfde niet. Ik verlang door de gang te loopen en naar haar te loeren Om de een of andere Freudiaansche reden durf ik niet. Dan eindelijk stoppen we met een stoot en een gerom. De een of andere vreeselijke plaats, die Wigan heet. Ik er uit om het perron te bewaken. Zelfs wandelde ik, zoo toevallig, langs haar coupé, terwijl ik mij schuldig voelde aan de een of andere ge heime zonde. Daar zat zij, gedoken in haar hoekje, zoo lief, zoo jong, zoo onschul dig O Robert, was het niet mijn lunch-looze rookerige reis duizendmaal waard? Heusch en heusch was het dat! Nu, ik moet het kort maken, anders zal jij nooit tot het einde doorlezen. Wij stopten nu aan elk station, net landschap werd open, met kale hel lingen en kleine steenen muurtjes. De lucht was, als ik er een beetje van opsnoof, frisch en zuiver en de regen zóó volkomen met zichzelf ingenomen als ik nooit meemaak te. 't Werd donkerder en kouder, en ik hoe langer hoe hongeriger. Wij stopten weer Ditmaal Penrith. Ik voelde min of meer dat dit onze crisis was en dat was 't! Daar stapte zij op het perron en daar was ik, mijn tasch in mijn hand, achter haar aan slui pend. Zij ging niet het station uit. Zij ging ergens anders heen en wist blijkbaar alles van de treinen. Zij had deze reis al meer gemaakt. Ik volgde haar langs het perron, een scherpen draai naar links, zag haar tasch in een eerste klas coupé zetten van een klein leeg, bescheiden treintje, dat naar Keswick zou gaan. Zoo, daar moest zij heen! Kes wick bij de Meren, van Southey en Colerid- ge en van de potlooden. Ik ben daar vroeger geweest. Jaren gele den. Je herinner je, dat ik je eens vertelde, hoe we op de helling van een berg zaten en dat de regen in onze hard-gekookte eieren r,rVch°Tn dr"Pte! dus het zou nog eens Keswick worden! Zij was ondertus- w/E j j3r de dames-wachtkamer gegaan !e.hadde" een half uur te wachten. 8 DU macil plaatste ik mijn tasch in dezelfde cou pé, vlak tegenover de hare, en was niet langer beschroomd. Het goddelijke oogen- Weer die verwarrende, verstikkende, harts tochtelijke sensatie, die mij te pakken had. Had ik niet pas van diezelfde sensatie gele zen in die vervloekte magazines? Ja, maar deze emoties waren mijn eigen heele maal mijn eigen en nieuw voor mij, zóó nieuw, dat het leek, alsof ze heelemaal niet bij mij hoorden. Ik keek naar haar en keek en keek. Ik kon nu een beetje bekoring ana lyseeren, die zij voor mij had. Zij is prach- tig. Ik denk, dat zelfs jij, onromantische cynicus als je bent, dat zoudt toegeven. Haar kleur is mooi, frisch en met een teef waas, bleek, maar niet te bleek, met een le venden gloed, nog onwetend, maar vol be geerte en zich nog niet bewust van haar be koorlijkheid. Zij is bescheiden daar doe i» een eed op, en vriendelijk lief. Dapper 01 eerlijk. Zij kan lachen ook, dat weet ik, wan neer enkele van die zorgen, die haar h'nd®" ren, tot het verleden behooren. En zij zul- len tot het verleden behooren, als ik tenmin ste iets begrijp van de vastberadenheid, die ik in mijn hart heb. Zij nam een boek u.1' haar tasch en begon te lezen. Wat denk je dat het was? „Pride and Prejudice!" had ongeveer een vierde deel er van Ik wist precies op welk punt zij was. GR" eens glimlachte zij. O, hoe gelukkig was i»> toen ik zag, dat zij een oogenblik haar zor gen kon vergeten. Ik kon er een eed op do® dat zij glimlachte om mr. Collins' brief. 1» kon het niet laten, ik boog mij voorover® zei zoo vriendelijk mogelijk: „Mr. Colli" is schitterend, is het niet?

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6