DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor vrede en veiligheid in Europa. Accoord Frankrijk-Engeland bereikt. 35uUeniattd Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke re<*el meer O f*. «trA«*e contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk* kerij vb. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 29 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 4 Februari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Duitschland's recht op bewapening een punt van bespreking. Mac Donald. Actie tegen luchtaanvallen. Flandin. Duitsche medewerking. Bescherming tegen luchtaanvallen. Radiorede Sir Simon. hugo junkers t JONGEMEISJES HEBBEN DE BESTE KANS. In 1934 door 438.C00 vrijgezellen uitverkoren. DE SAARVLUCHTELINGEN. ERNSTIG AUOTOBUSONGELUK. Vier dooden en zes zwaar ge wonden. GRIEP IN PARIJSCHE GARNIZOENEN. Vele dooden. onlusten in algiers. LAWINES IN STIERMARKEN. In 'iet geheel vier dooden. Waf vandaag de aandacht trekt.,. SPOORWEGONGELUK IN ZWEDEN. 20 gewonden. STORM IN DENEMARKEN. Hoog water. MODEL VAN „SHERLOCK HOLMES" OVERLEDEN. HET ONTSTAAN VAN HET WOORD „BAKVISCH". SCHEEPSBOTSING IN DE TAAG. ALKMAARSCHE COURANT Gisteravond is een officieel communiqué uitgegeven, onmiddellijk na beëindiging van de Engelsch Fransche besprekingen, waarvan de voornaamste deelen betrekking hebben op Duitschland's terugkeer tot den Volkenbond in ruil tegen opheffing van de bepalingen van het Verdrag van Versailles over Duitschland's bewapening en op steunverleening tegen onuitgelokte luchtaanvallen van een der bij een te maken verdrag betrokken par tijen. De officieele verklaring omtrent deze be ëindigde Engelsch—Fransche besprekingen luidt: Het doel der te Londen tusschen de Brit sche- en Fransche ministers gehouden bij eenkomst was, den wereldvrede door nauwe re samenwerking in een geest van vriend schappelijk vertrouwen te bevorderen en de tendenzen uit den weg te ruimen, die, wan neer zij niet geremd worden, de neiging hebben te leiden tot 'n bewapeningswedtsrijd en het oorlogsgevaar te vermeerderen. Tot dit doel hebben de Britsche- en de Fransche ministers de algemeene situatie onderzocht. Zij namen kennis van de bijzon der belangrijke rol, die de Volkenbond bij de recente regeling van bepaalde internationale problemen heeft gespeeld, en juichten de successen volle resultaten toe als bewijs van den verzoenenden geest van alle regee ringen, die aan deze regelingen deelnamen Zij verklaarden zich vastbesloten, zoowel met betrekking tot den problemen van hun eigen landen als die van den Volkenbond, een politiek te voeren, die geïnspireerd zou zijn door dezelfde methoden van verzoening en samenwerking. Ten aanzien van de onlangs te Rome be reikte Fransch—Italiaansche accoorden, hebben de Britsche ministers namens de Britsche regeering hartelijk de verklaring begroet, waardoor de Fransche- en de Ita liaansche regeering uitdrukking hebben ge geven aan hun voornemen, de tradioneele vriendschap te ontwikkelen, die de beide na ties vereenigt en heeft de Britsche regeering zich aangesloten bij het voornemen der Fransche- en Italiaansche regeering, in een geest van wederzijdsch vertrouwen samen te werken tot handhaving van den algemee- nen vrede. De Britsche ministers hebben de gelukwenschen der Britsche regee ring uitgesproken met het tot stand komen van het accoord van Rome voor Midden-Europa en geconsta teerd, dat als gevolg vati de ver klaringen, die de Britsche regee- rirg in overleg met de regeeringen van Frankrijk en Italië op 17 Februari en op 27 September van het vorige jaar heeft afgelegd, de Britsche regeering zich beschouwt te behooren tot de mogendheden, waarmee, zooals in de overeen komst van Rome is voorzien, ge meenschappelijk overleg zal wor den gepleegd wanneer de onaf hankelijkheid en integriteit van Oostenrijk bedreigd wordt. De Britsche- en Fransche ministers hopen, dat de bemoedigende vooruitgang, die aldus bereikt is, thans met behulp van de directe en daadwerkelijke medewerking van Duitsch land voortgezet zal worden. Zij zijn het er over eens, dat noch Duitschland, noch eeni- ge andere mogendheid, welker bewapening door de vredesverdragen wordt vastgelegd, het recht hebben door eenzijdige actie deze verplichtingen te wijzigen. Doch tevens zijn zij het erover eens dat niets méér zou bijdragen tot herstel van het vertrouwen en het vooruitzicht van vrede tusschen de na ties dan een algemeene regeling, die vrij tusschen Duitschland en de andere mogend heden wordt gesloten. Deze algemeene rege ling zou voorzorgen moeten treffen voor de organisatie van ae veiligheid in Europa, in het bijzonder door het sluiten van pacten, die vrij tusschen alle belanghebbende par tijen tot stand komen, die wederzijdsche ondersteuning in Oost-Europa waarborgen en het systeem veiligstellen, dat in het pro tocol van Rome voor Midden-Europa wordt aangekondigd. Tegelijk en in overeenstemming met de voorwaarden van de verklaring van 11 Dec 1932 ten aanzien van de gelijkberechtigd heid binnen een systeem van veiligheid zal deze regeling algemeene bepalingen bevat ten, die in het geval van Duitschland de be palingen het Hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles, die momenteel de bewapening en gewapende strijdkrachten van Duitsch- d beperken, zullen eperken, zunen vervangen. Een deel van de algemeene regeling zal tevens zijn, dat Duitschland zijn plaats in den Volkenbond als actief medewerkend lid weer inneemt. De Fransche regeering en de regeering van het Vereenigd Koninkrijk ho pen, dat de andere in aanmerking komende regeeringen dit standpunt deelen. In het verloop dezer bijeenkomst waren de Britsche- en Fransche ministers in het bijzonder onder den indruk van de bijzonde re gevaren voor den vrede, die door de mo derne ontwikkeling in de lucht zijn gescha pen, en welker misbruik tot plotselinge lucht aanvallen van een land op een ander land kan leiden. Zij hebben de mogelijkheid over wogen, voorzorgsmaatregelen tegen deze ge varen te treffen door een wederzijdsche re gionale overeenkomst tusschen bepaalde mo- gendeden. Voorgesteld wordt, dat de onder teekenaars zich verplichten, onmid dellijk den steun van hun lucht strijdkrachten te waarborgen aan elk hunner, die het slachtoffer wordt van een onuitgelokten lucht aanval van een der bij het verdrag betrokken partijen. De Britsche- en de Fransche ministers waren het namens hun regeeringen erover eens, dat een wederzijdsche over eenkomst van dergelijken aard in hooge mate ertoe zou kunnen bij dragen, als afschrikwekkend middel tegen aanvallen te dienen, en een waaitorg te vormen tegen plotse linge aanvallen uit de lucht Zij hebben besloten, Italië, Duitschland en België uit te noodigen, met hen te overwegen of een dergelijke conventie niet spoedig tot stand zou kunnen komen. Zij wenschen ernstig, dat alle in aanmerking komende landen erkennen, dat het doel van dit voorstel is, den vrede te versterken, het eenige doel waar naar beide regeeringen streven. De regeeringen van Frankrijk en van het Vereenigd Koninkrijk verklaren zich bereid, hun beraadslagingen zonder vertraging te hervatten, wanneer zij de antwoorden der andere belanghebbende regeeringen zullen hebben ontvangen Zondagavond te ruim 9 uur heeft de Brit sche minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon, nadat de tekst van de bereikte overeenstemming was omgeroepen, voor den B. B. C.-zender een korte uiteenzetting van de beteekenis van het accoord gegeven. Met nadruk verklaarde de minister, dat Enge land weliswaar eenige nieuwe verplich tingen op zich had genomen inzake de lucht bescherming, doch daartegenover stond, dat voor de eerste maal de continentale mogendheden de verplichting op zich na men, ook Engeland assistentie te verleenen wanneer dat aangevallen werd. Bovendien had Engeland reeds verplichtingen ten aan zien van het continent op zich genomen door het pact van Locarno, dat weliswaar geen nauwkeurigen definities inhield, zoo als de thans gesloten overeenkomst, doch waarvan de consquenties in de practijk van even verstrekenden aard zouden kunnen zijn als thans het geval is. De Fransche minister-president Flandin, die hedenochtend te Parijs aankomt, zal hedenavond te 20 uur Franschen tijd een radiorede houden over alle Fransche staats- zenders. STUDENTENONLUSTEN TE BELGRADO. Over de studentenonlusten van Zaterdag is eerst gistermiddag een uitvoerige mede- deeling gedaan door de autoriteiten. Volgens deze mededeeling zijn de onlusten georga niseerd door communisten buiten de univer siteit. De speciale grond voof de demonstra ties was de terugkeer van den rector uit Wisjegrad, waar hij zich wilde overtuigen van de omstandigheden der studenten, die daar gevangen worden gehouden wegens het deelnemen aan vroegere relletjes. In afwach ting van den rector hadden zich vijfhonderd studenten verzameld in de universiteit en allf. deuren waren gesloten en gebarricadeerd De rector weigerde binnen te treden, indien de deuren niet alle zouden worden geopend Daarna wendde hij zich tot de politie, die door een venster binnen drong en een deur opende, waarna de studenten terugweken naar de eerste en tweede verdieping. In het trappenhuis boden zij heftigen tegenstand en bij een langdurigen strijd viel een doode, ter wij 1 talrijken zwaar of licht gewond werden De studenten gooiden met stoelen, banken en andere meubelstukken, rukten kozij'nen er. deuren los, braken tegels los en slingerden die naar de politie, die tenslotte gedwongen was een aanval met traangas te ondernemen Maar ook dit middel kon de studenten eerst twee uur voor middernacht tot capitulatie dwingen. Zij werden naar de gevangenis gebracht, waar er 60 vastgehouden werden Onder de gearresteerden bevinden zich twee vrouwelijke communistische studenten. Ver der zijn verscheidene bekende communisten, niet-studenten, gearresteerd. Bij een huiszoe king is volgens deze officieele mededeeling veel communstisch propaganda-materiaal gevonden. Verder is vastgesteld, dat de stu denten in het geheele land met agitatoren in verbinding stonden en een propaganda-orga- nisatie onder het volk in stand hielden. Het interieur van de universiteit biedt na den strijd een treurigen aanblik. 1 Volgens geruchten zouden in het geheele land talrijke communisten gearresteerd zijn. HET PERSBAL TE BERLIJN. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten en leden van het corps diplomatique heeft het persbal 1935 te Berlijn plaats ge vonden. In de regeeringsloge zaten de rijks ministers Goering en dr. Goebbels. Tot de aanwezigen behoorden voorts vele artisten, o.m. de Generalmusikdirektor Clemens Kraus, de acteur Werner Kraus, Willy Fritsch en Anny Ondra, die in gezelschap was van Schmeling, den bokser. Uit Munchen wordt gemeld: op 76- jarigen leeftijd is Zondagmiddag over leden professor Hugo Junkers, stichter en leider van de Junkers-fabrieken te Dessau. Prof. Junkers was de eerste die geheel metalen vliegtuigen construeerde. Het „Berliner Tageblatt" publiceert nog eenige gegevens omtrent de in 1934 in Duitschland gesloten huwelijken. Uit de verschillende gegevens kan gecon cludeerd worden, dat ook in Duitschland vrij gezellen, weduwnaars en gescheiden mannen over het algemeen bij voorkeur in het huwe lijk treden met jonge meisjes. Zoo huwden volgens de jongste opgaven 438.000 vrijgezel len met meisjes, die tevoren nog niet ge trouwd waren geweest. Voorts traden er 8250 in het huwelijk met gescheiden vrouwen en 6000 met weduwen. Het laatste cijfer is naar verhouding veel lager dan het schijnt, daar het aantal weduwen veel grooter is dan dat der gescheiden vrouwen. Het feit, dat we duwen in den regel aanzienlijk ouder zijn dan de vrijgezel, beschouwt men als oorzaak, dat zij niettemin de derde plaats innemen. Van de weduwnaars huwde 70 pCt. met meisjes, die tot nu toe nog nimmer getrouwd waren geweest, doch 6000 trouwden met we duwen en slechts 3500 met gescheiden vrou wen. Van de gescheiden mannen gaf 66 pCt. eveneens de voorkeur aan tot dusver nog nooit getrouwde meisjes. Naar verluidt, zijn thans richtlijnen vast gesteld door de behandeling der Saarvluch- telingen in Frankrijk. Allen moeten Frankrijk binnenkomen via Forbach of Saargemuend. Franschen zullen na eenigen tijd zich in de streek van Rennes kunnen vestigen of elders in overeenstem ming met hun beroep. Duitschers worden allereerst te Straatsburg bijeengebracht. De overige vluchtelingen zullen gevestigd wor den in de streek van Toulouse. Onbemiddelde vluchtelingen zullen zooveel mogelijk ir. overeenstemming met hun beroep aan den arbeid worden gebracht en wel in de eerste plaats bij den landbouw of bij openbare wer ken. Volgens een bericht uit Parijs :s gis teren een autobus met 20 supporters van een voetbalclub welke op weg was naar N? rbonne, tegen een boom gereden. Vier personen werden op slag gedood en zes liepen ernstige verwondingen op. Een der zwaargewonden i6 tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleden. De Parijsche „Matin" meldt, dat thans ook verscheidene manschappen van het 107e regiment infanterie, dat te Angouleme in gar nizoen ligt, lijdende zijn aan griep. Zeven militairen zijn overleden, terwijl 250 in het hospitaal zijn opgenomen. Volgens Humanité zouden ook zeven sol daten van het 27ste regiment infanterie, dat te Dijon in garnizoen ligt, aan griep zijn overleden. Groote afdeel ing-en Fransche troepen hebben gisteren, in verband met ernstige onlusten, de orde moeten handhaven. Een groote, opgewonden menigte, waar bij zich inboorlingentroepen hadden ge voegd, deed n.1. plotseling een aanval op het politiestation te Setif bij Coristan- tine, belegerde het gebouw en plunder de een aantal joodsche en andere zaken. Twee personm werden gedood, terwijl verscheidene agenten van politie en in boorlingen ernstig gewond werden. De dooi en de zware stormen hebben niet alleen in het gebied van Arlberg in Stiermar ken tot ernstige verkeersstoringen door lawi nes geleid. Uit andere streken komen dergelijke be richten. Van den Reichenstein zijn twee la- wins neergekomen, waarvan een 200 Meter breed en 3 Meter hoog was. De spoorbaan in de streek van Erzberg is bedolven. Het vrij leggen zal acht dagen vereischen. Ook de straatweg over den Praebichl-Pas is door sneeuwval versperd. De treinen komen met groote vertragingen te Weenen aan. Twee Tsjechische officieren zijn tijdens een sneeuwstorm in het Reuzengebergte om het leven gekomen. Een hooge ambtenaar bij het mijnwezen, die met zijn dochter en een dame uit Praag, een wandeling maakten, werden door een la wine verrast. Vader en dochter zijn gedood, de dame uit Praag werd met ernstige inwen dige kneuzingen naar het ziekenhuis te Mar- schendorf overgebracht. Voor den vrede en de veiligheid va nEuropa. (Dag. Overzicht). Dreigende staking in de Ameri- kaansche auto-industrie. (Buiten land). Studenten-relletjes te Belgrado. (Buitenland). Bloedige gevechten te Algiers. (Buitenland). Zware brand te Rosmalen ver woest 4 woningen. (Binnenland). Order van 6 millioen voor de Ne- derlandsche scheepswerven. (Bin nenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). Tusschen Malmoe en het knooppunt van spoorwegen Arloey in Zweden is gisteravond een uit Lund komende electrische trein inge reden op een personentrein. De laatste wa gen van den laatstgenoemden trein werd zwaar beschadigd. Ongeveer 20 personen zijn gewond geraakt. Het ongeluk vond plaats tijdens een hevi- gen sneeuwstorm. Men veronderstelt, dat de machinist van den trein uit Lund zijn ge heele aandacht heeft geconcentreerd op de electrische leidingen en niet gelet heeft op de signalen. Zaterdag en Zondag heeft boven Dene marken en de Deensche wateren een hevige storm uit het Noord-Westen gewoed. De scheepvaartdiensten hadden veel vertraging, in sommige gevallen zelfs 7% uur. Het water in de haven van Kopenhagen stond Zaterdag 74 c.M. boven normaal. Te Kopenhagen zijn eenige personen gewond. Bij Nykoebing is een dijk over een lengte van 100 M. doorgebroken. 200 H.A. land zijn onder water gezet. De gasfabriek staat onder water, zoodat de gasvoorziening moest worden gestaakt. Ook de watervoorziening is in ongereede geraakt. Ook aan de Noorsche kust stormt het hevig Op vele plaatsen is ernstige schade aangericht. en vreest, dat een Zweedsch visschers- trawler, met acht man aan boord, in den storm schipbreuk heeft geleden. Te Bromsgrove in Worcestershire is een man overleden wiens ascetisch ge laat met zijn arendsneus, zijn dieplig gende oogen en hooge voorhoofd over de heele wereld bekend is geworden als dat van „Sherlock Holmes". Het was de heer Wal Paget, een broe der van den overleden teekenaar Sidney Paget. Toen dezen werd opgedragen Co- nan Doyle's avonturen van Sherlock Holmes te illustreeren, zag hij in Wal het ideale type van den mythischen speurhond en maakte hem tot zijn mo del. Wal was eveneens illustratie-teeke naar; hij maakte afbeeldingen voor wer ken van Rider Haggard en R. L. Steven- son. Menigeen zal zich wel eens hebben afge vraagd hoe het woord „bakvisch" in de we reld is gekomen. Zooals men weet kent men deze uitdrukking eveneens in Duitschland, waar men van „Backfisch" spreekt. In Engeland, waar men het equivalent flapper heeft, heeft men den oorsprong van het Duitsch „Backfisch" nagegaan. Men kwam tot de slotsom, dat de uitdruk king in verband moest worden gebracht met een oude Engelsche visschersterm. De vis- schers gebruikten het woord voor al te jonge visch, welke zij niet de moeite waard vonden te bewaren en welke weer in zee terug werd geworpen. Zij spraken dus van back-fish (te- rug-visch). Later, toen de uitdrukking op jonge meisjes betrekking had, is deze in de Nederlandsche en Duitsche talen geslopen. Vijftien visschers vermist. In de monding van de Taag in Portugal zijn twee visschersschepen met elkaar in aanvaring gekomen. Een der schepen zonk binnen 90 se conden. Van de beide bemanningen konden 36 man worden gered. Er worden nog 15 man vermist.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1