DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De jonge werkloozen in België. Lawines teisteren Oostenrijk. Zestig personen door de sneeuw ingesloten. No. 30 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directenr: C. KRAK. Dinsdag 5 Februari 1935 137e Jaargang Qxmeüiksch Staats- of particuliere kampen gewenscht? Moreele depressie. Buitenland Overstroomingen in Wuertemberg. Verkeer in Palestina gestremd. KINDERTRAGEDIE TE BERLIJN. Waf vandaag de aandacht trekt GESCHENK VAN ITALIË. Drie millioen francs voor delging van schuld. GEWONDE MISDADIGER OP DEN ELECTRISCHFN STOEL. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke rerfel meer f contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aau de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v'h. HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Door den Belgischer minister van arbeid en sociale voorzorg werd einde 1934 een commissie gevormd, die tot taak kreeg te on derzoeken of het wenschelijk is ar beidskampen in te richten, waarin jonge werkloozen zouden worden opgenomen. Een lid van deze commissie, de Mechel- sche rechtsche senator Verbist, heeft over dit vraagstuk een brochure gepubliceerd, waar in hij o.a. betoogt, dat de zedelijke depressie bij de jonge werkloozen noodlottige gevolgen moet hebben en dat zij gevaar loopen alle liefde voor hun werk en hun ambacht te ver liezen. In het laatste hoofdstuk vat schrijver zijn conclusies samen: Wat te denken, aldus lezen we daar, van de instelling der werkkampen? In de eerste plaats doelmatig? Zullen zij èn de stoffelijke en de geestelijke gevaren, die uit de werkloos heid voor de jeugd voortvloeien afweren? Dit toch is het essentieele doel, al het andere goeds, aan deze inrichting verbonden, zooals aanleg van wegen, bevordering van het ge zelschapsleven enz., is slechts bijkomstig. In de eerste plaats moet men voorkomen, dat deze jongens hun nog onrijpe vakkennis ver geten en daardoor de liefde voor den arbeid verliezen. Onervaren en jong als zij zijn, zijn zij uiterst gevoelig voor ontgoochel in {ren. De eerste ontgoocheling van het werke- ijk leven laat gewoonlijk de diepste sporen na, vooral wanneer heel hun jeugd was ge richt op een rechtstreeksch en duidelijk be paald ideaal, dat onbarmhartig wordt ver nietigd. Dit ideaal bii hen is: door een per soonlijk beroep zelf te kunnen voorzjen in hun levensonderhoud, en een hu'Sgezin te kunnen vormen. In de huidige economische omstandigheden is dit voor velen onmogel' k Daardoor komt bij hen de ontmoadi"rinT, de eerste vorm van zedelüke depressie en bron van willoosheid, luiheid en verbittering. Langs de straat zoeken zij ten slotte hun troost in andere onwaardige genoegens. Be zigheid vinden voor deze werkloozen is dus een eerste vereischte, maar deze bez;ghe:d moet bij hen de liefde voor den arbeid in stand houden en de werkvoorwaarden mo gen geen inbreuk zijn op hun persoonlijke waardigheid, mogen ook niet leiden tot ze delijke gevaren, die misschien even groot zijn als de genoemde. Werkkampen kunnen stellig veel bijdragen tot het bestrijden van dit stoffeliik en geeste lijk euvel, maar zij moeten daartoe in een geschikten vorm worden ingericht. De instel ling moet een officieel karakter dragen, de Staat moet dan de werkloozen al dan niet tot arbeid verplichten of zoo zij uitgaat van het persoonlijke initiatief der jeugdorganisa ties dan heeft de Staat, die haar subsidieert, slechts toezicht te houden. Er zouden in België niet minder dan 100.000 jonge werkloozen zijn van 14 tot 25 jaar. Reeds thans heeft een particuliere or ganisatie, de „Katholieke Arbeidersjeugd", een aantal werkhuizen opgericht, waar de jongens de bezigheid kunnen vinden, die zij zelf kunnen kiezen, nl. te Antwerpen, Brug ge, Gent, Tongeren, enz. Daarenboven be staan er twee vrijwillige werkkampen te Dworp en te Tancrémont. Aldaar wordt, aldus de heer Verbist, zoo wel physiek als geestelijk gewerkt. Er zijn ook studiekringen en sportvereenigingen. Aan dit systeem, onder persoonlijke leiding der jeugdorganisaties, geeft de christelijke arbeidersjeugd de voorkeur. Het is georgani seerd naar het voorbeeld van de Nederland- sche instellingen en de resultaten zijn schit terend. Officieele arbeidskampen stroken niet met den vrijheidsdrang onzer jeugd, wat volstrekt niet beteekent dat deze vrijheids liefde ongezond zou zijn. De officieele dwang van Siaatswege zou bij hen de liefde voor den arbeid doooen. Bovendien voelen zij zich niet thuis in dergelijke milieus. Het wekt bij hen de gedachte op aan militaire kampen of kazernes. Zij worden ontrukt aan hun vriendenkring, aan leiders die hen be grijpen, zij zijn ten slotte aan het gevaar blootgesteld neutralen en amoreelen inv'oed om niet eens te spreken van den invloed van zedelijk bedorven makkers te onder gaan en er bestaat geen gelegenheid zich in hun resp. beroepen te oefenen. De Staat kan om financieele redenen daartoe de noodige uitrusting niet verschaffen. Over deze uit rusting beschikken zij in de plaatselijke vrije jeugdorganisaties en daarom zou het vol doende zijn indien de Staat deze organisaties voor dit doel ondersteunde. Een sub-commissie van bovengenoemde commissie heeft tijdens een verleden week gehouden vergadering een motie aangeno men, waarin de wensch wordt geuit dat de jonge mannen, die op 14-jarigen leeftijd geen werk hebben, nog gedurende twee jaren op school blijven, teneinde hun kennis, voor al hun vakkennis, te verrrken. Dit onderwijs zou kosteloos moeten zijn en tevens verplichtend. Aan de behoeftigen zou men des middags soep of ander voed sel kunnen uitdeelen. De vergadering sprak verder den wensch uit dat werkkampen voor jonge werkloozen zouden worden opgericht, waar zou worden gezorgd voor gezamenlijke ontspanning en opvoeding. Uit eerbied voor de individueele vrh'heid. zouden de werkloo zen evenwel niet mo^en worden gedwongen zich naar die kampen te begeven. Op de Planerheutte in de Ennstaler ber gen in Stiermarken zijn gisteren een veertig tal skiloopers, grootendeels uit Weenen en Graz en 20 soldaten door in den nacht van Zaterdag op Zondag naar beneden gekomen lawines ingesloten. Zondagmiddag probeerden de ingeslote- nen onder leiding van een kapitein naar het dal door te breken, wat echter verhinderd werd door nieuwe lawines. Alleen de kapitein en een soldaat slaagden er in, na een tocht op leven en dood het dal te bereiken en het reddingstation te waarschuwen, dat gister trachtte een weg te vinden, waarlangs de ingeslotenen bevrijd kunnen worden. De algemeene directie der Oostenrijksche bondsspoorwegen deelt mede, dat het Arl- berg-traject hetwelke in den loop van Zater dag nog is vrij gemaakt, gisternacht op nieuw is versperd door drie reusachtige lawi nes tusschen Bludenz en Langen. Het zijn grondlawines, die veel puin en boomstam men met zich meevoeren, waardoor het op- ruimingswerk geruimen tijd zal duren. De sneltreinen zullen van Buchs over Bregenz naar LindauMünchenSalzburg worden omgeleid en ook de Arlberg-express zal deze route volgen. De directie der spoorwegen deelt verye mede, dat de lawine-wachters op het tnnstai- traject gevaarlijke lawines op de steile nei- lingen langs de spoorbaan hebben waarge nomen, zoodat het verkeer op dit traject nog in den loop van gister gestaakt zal moeten worden. Uit bijna alle andere deelen van Oostenrijk komen nieuwe berichten over ernstige lawine rampen binnen. Te Lassing in Salzburg zijn twee boerenhofsteden door een lawine bedol ven. De bewoners zijn ingesloten en men is nog bezig met de pogingen hen te bevrijden De hoofdverkeersweg van Weenen naar Salzburg is bij Voecklabruck door lawines versperd, evenals de weg SalzburgMend- see. Bij Wagrein in het land Salzburg werd een knaapje door een lawine bedolven. Van de ingesloten skiloopers en soldaten op de Planerhuette in de Ennstaler bergen ontbreekt elk nader bericht. Aangezien in de meeste deelen van Oos tenrijk de sneeuwval voortduurt en de tempe ratuur betrekkelijk hoog is, vreest men voor verder lawine-rampen. Naar de „Telegraph" gisteravond meldde, zijn de veertig skiloopers en twintig soldaten, die bij de Planer-Huette waren ingesloten, onder leiding van een reddingscolonne, op weg naar het dal. Uit de verschillende bondslanden komen steeds meer berichten over het neerstorten van lawines binnen. In Poss-Lueg, op het baanvak Salzburg—Innsbrück is een school- trein door een lawine bedolven. De locomotief en eenige wagons werden zwaar beschadigd De machinist en een conducteur liepen ver wondingen op. De zoogenaamde Kaernter Bundesstrasse werd bij werfen (Salzburg )door tien lawi nes onbegaanbaar gemaakt. Bij Helligenblut am Grossglochner werd een skilooper door een lawine bedolven. Men vreest, dat de man om het leven gekomen is. De weersverandering der laatste dagen, waardoor de sneeuw snel wegsmolt en cue aanhoudenden regenval met zich bracht, heeft in het geheele land overstroomingen tengevolge gehad. Het ergste schijnt het dal van de Rems ge troffen te zijn. Bij Gross-Heppach is een groote uitge strektheid overstroomd. Het verkeer is geheel lam gelegd. Door de straten van het dorp stroomt het water, dat geelachtig gekleurd is door het slijk. Vele kelders zijn reeds onder- geloopen Ook de andere plaatsen tusschen Schorn- dorf en Waiblingen is de Rems buiten haar oevers getreden en heeft velden, weiden en wegen over een breede van 500 meter ten deele overstroomd. Uit verschillende stallen moest het vee weggevoerd worden. In het Murgtal heeft men eveneens last van het hooge water. Beter is het in het Neckar-dal gesteld, waar het water van de Neckar wel hoog gestegen is en nog steeds stijgt, doch niet buiten de oevers gestreden is Tusschen Goeppingen en Rislingen heeft de sterk gezwollen Fils groote uitgestrekt heden overstroomd. Ook de Kocher stijgt ge durig hooger, zoodat hier eveneens groote gebieden blank staan. Geheel Palestina werd de laatste dagen door hevige onweders geteisterd. Zoowel de spoorweg als de verkeersweg tusschen Haifa en Jaffa, Delaviv en Jeruzalem werden ver nield, zoodat het geheele verkeer tusschen het Noordelijk en Zuidelijk deel van Palesti na over land onderbroken is. EDEN NAAR BERLIJN. 01 v. Neurath naar Londen? Het is thans vrij zeker, dat de Engelsche lord-zegelbewaarder Eden naar Berlijn zal vertrekken, om daar de onderhandelingen voor de samenwerking van Duitschland met de overige groote mogendheden te voeren. Echter bestaat volgens loopende geruchten ook de mogelijkheid, dat von Neurath, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, naar Londen zal komen. Gisteravond werd de Berlijnsche politie gewaarschuwd voor een geval in de Wein strasse in het Noordoosten van Berlijn, waar zij in een kelderwoning de lijkjes vond van twee kleine kinderen, terwijl een derde kind. dat nog zwakke teekenen van leven gaf, naar een ziekenhuis kon worden overge bracht. Bij onderzoek bleek, dat de vader reeds geruimen tijd in een verpleging is op genomen, terwijl de moeder reeds verschei dene dagen niet meer in de woning is ge zien. De beide lijkjes toonden geen spore van geweld doch slechts van verwaarloozing ei uitputting. NOODLOTTIG ONGEVAL IN STAALFABRIEK. Drie dooden, zeven zwaar ge wonden. In een staalfabriek in Hennebont bij Lo- rient in West-Frankrijk is in den nacht van Zondag op Maandag een houder met vloei baar staal omlaag gestort en uit elkaar ge sprongen. Van de aanwezige werklieden werden er drie gedood en zeven anderen zwaar ge won ERNSTIGE ONTPLOFFING ÏN ITALIË. Drie personen gedood, drie huizen vernield. In de provincie Cotania nabij Castiglione in Italië is in den nacht van Zondag op Maandag door onopgehelderde oorzaak een springstofmagazijn in de lucht gevlogen waardoor drie huizen vernield werden. Drie personen vonden den dood onder de puin- hoopen, terwijl zes anderen zware verwon dingen opliepen. BISSCHOP VEROORDEELT NAZI-RELIGIE. 't Kan, volgens hem, onmoge lijk lang duren. De Engelsche bisschop van Sheffield, dr. Burrows, heeft in een toespraak te Wors- borough de nieuwe religie van de nazi's in Duitschland grooten onzin genoemd. Hij vond het bijna onmogelijk aan te nemen, dal een groote en verstandige natie, die de knap ste Bijbeluitleggers heeft voortgebracht, zulk een ontstellende vergissing kon begaan als Jezus niet te zien als een Jood, maar als een Duitschen God. Hij achtte dit een van de grootste misvattingen, waarvan een groote natie ooit is bezeten geweest. Hij geloofde ook niet, dat het lang kon duren. Het was té dwaas. CATASTROFE TE GEORGETOWN. Tweehonderd huizen vernield. Een hevige brand heeft het dorp Ayer Hi- tam, dat tot de voorsteden van Georgetown in Penang (Malakka) behoort, totaal ver woest. Tweehonderd huizen werden vernield. De schade bedraagt 50 000 pond sterling. Er zijn evenwel geen menschenlevens te betreu ren. NEDERLAAG VOOR HAUPTMANN'S VERDEDIGING. Peter Sommef „getuige van be roep". Onmiddellijk na de hervatting van het Hauptmann-proces richtte de procureur-gene raal Wilentz gisteren een hevigen aanval te gen een getuige a décharge van de verdedi ging, die een alibi voor den beklaagde had vastgesteld. Het betrof hier Peter Sommer, de door de verdediging gedaagde getuige, die, zooa's gemeld, verkl^rd had, dat hij de werkelijke ontvoerders van den baby van Lindbergh op den morgen na de ontvoering op een Hudson-veerboot en later nog eens op de tram in New-York had gezien. De man en de vrouw, die hij gezien had, werden door hem op een door de verdediging getoonde foto geïdentificeerd als Isidor, Fisch en Vio let Sharpe De procureur-generaal Wilentz beschuldig de gisteren Sommer ervan, dat hij „getuige van beroep" was, „die verklaringen voor klinkende munt verkocht". Wilentz staafde deze beschuldiging met bewijzen en dwong Sommer toe te geven, dat hij in het proces eerst ten gunste van de eene en vervo'gens ten gunste van de andere partij verklaringen had afgelegd. In het kruisverhoor, waaraan Sommer hierop werd onderworpen, legde hij steeds meer verwarde verklaringen af, sprak zichzelf herhaalde malen tegen en moest ten slotte een deel van zijn getuigenis herroepen. Na Sommer werd een zekere Hans Klop- penberg verhoord, die door de verdediging was opgeroepen, om te bewijzen, dat Fisch de ontvoerder van het kind van Lindbergh was. Klopperberg verklaarde, dat hij Haupt- mann in diens huis op 31 Dec. bezocht had en daar Isidor Fisch had aangetroffen, die bij het weggaan aan Hauptmann een pakje had overhandigd. Kort daarop was Fisch naar Duitschland gereisd. Kloppenberg is van meening, dat het duidelijk is. dat Fisch aan Hauptmann het losgeld heeft ter hand gesteld Vervolgens werd vrouw Bonesteel, een ca féhoudster in Yonkers. verhoord, die het kindermeisje van Lindbergh, Violet Sharpe, met een ander meisie in haar lokaal had ge zien. Getuige verklaarde thans, dat Violet Sharpe zeer nerveus was geweest. Zij had blijkbaar op iemand gewacht. Later was een auto met vijf mannen gekomen. Violet Shar pe en haar eezelh'n waren in de auto gestapt en weggereden. Van belang is, dat deze ge tuige verklaarde, dat Violet Sharpe een voorwerp, verborgen in een beddelaken, bij zich heeft gehad. DE MALARIA OP CEYLON. Ruim 12000 overledenen. Naar wordt meegedeeld zijn op Cey- lon tot nog toe reeds 12000 menschen overleden aan de merkwaardige mala ria-epidemie, die in totaal reeds min stens een millioen menschen of een zes de van de bevolking heeft aangetast. De overheid heeft alle mogelijke maatrege len genomen en op reusachtige schaal de muskieten-bestrijding ter hand geno men, poelen drooggelegd, rivieren en meren ontsmet, doch zonder resultaat. Deze epidemie zou worden veroorzaakt door een merkwaardige groene malaria bacil, die tot nog toe zonder resultaat in de laboratoria is onderzocht, teneinde een bestrijdingsmiddel te vinden. Thans hebben de autoriteiten van Ceylon een dringend beroep gedaan op den leider van het Britsche ministerie voor volks gezondheid, een der meest gezaghebben de deskundigen op het gebied van tro pische ziekten, teneinde te willen mee werken aan de pogingen ter bestrijding der malaria-epidemie. „VERKEERD BEGREPEN". Japansch commentaar op Molo- tofl's rede tijdens het sovjet congres. De Japansche woordvoerder van het de partement van buitenlandsche zaken heeft heden commentaar geleverd op de redevoe ring van Molotoff op het sovjet-congres. Hij zette in dit commentaar uiteen, dat Molotoff de rede, die Hirota in het Japansche parle ment had uitgesproken, verkeerd had begre pen. „Toen Molotoff over de rede van Hirota sprak, aldus spr., deed hij het voorkomen, alsof Hjrota Sovjet-Rusland had beschul digd van een schending van het verdrag van Portsmouth en een automatische uitbreiding had voorgesteld van de niet-versterkings- clausule. In feite heeft Hirota alleen verwe zen naar de vroegere bittere ervaringen van Rusland en Japan, welke landen later, ten- De jonge werkloozen in België. (Dag. Overzicht). Een „beroepsgetuige" in het Hauptmann-proces. (Buitenland). Lawines teisteren Oostenrijk. (Buitenland). Een Japansch commentaar op de rede, welke Molotoff tijdens het Sovjetcongres heeft gehouden. (Bui tenland). Eden maar Berlijn? (Buitenland). Geen voorstel tot uitbreiding der Staatsloterij te verwachten. (Binnen land). Het doorlekken van het Juliana- kanaal is een gevolg van kleine on dichtheden in de bekleeding. (Bin nenland.) Interview met den heer D. Goed koop over de order door de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij aan de Nederlandsche werven verstrekt. (Binnenland.) De motoren voor de nieuwe tank schepen der „Bataafsche" worden door de N.V. „Werkspoor" geleverd. (Binnenland.) Nieuwe Russische order voor den bouw van twee groote baggermo lens door de Schiedamsche werf Gusto. (Binnenland.) Het Tweede Kamerlid Lou de Visser vrij ernstig ziek. (Binnen land.) Prof. Campendonk benoemd aan de academie voor Beeldende Kun sten. (Kunst.) Intrede burgemeester Zwart te Wihkel. (Vervolg.) (Stad en om ving.) (Zie verder eventueel laatste berichten). einde een grensconflict te voorkomen, het verdrag van Portsmouth sloten, dat voorzag in niet-versterking langs de Russisch-Japan- sche grens op Sachalin en langs de Koreaan- sche grens. Hirota gaf ook uiting aan de mee ning, dat het een goed idee zou zijn, den geest van het verdrag van Portsmouth uit te breiden tot de grens van Mandsjoekoeo en Rusland". Inzake het verwijt van Molotoff, dat Japan zelve het verdrag van Portsmouth heeft ge schonden door spoorwegtroepen in Manas- joerije te houden, terwijl Rusland dit recht heeft afgestaan langs den Oost-Chineeschen spoorweg, zeide de woordvoerder voorts, dat het de zaak van Rusland was, vrijwillig van een dusdanig recht afstand te doen. Boven dien is Japan door een protocol jegens Mandsjoekoeo verplicht, de beveiliging van dit gebied te waarborgen. Het Italiaansche dagblad „Besa", het te Tirana verschijnende officieuze orgaan der Albaneesche regeering, meldt, dat de Itali aansche regeering een bedrag van 3 mill. goudfrancs ter beschikking van de regee ring van Albanië heeft gesteld, welk ge schenk spontaan werd verstrekt als bewijs van de oprechte vriendschap tusschen de twee landen. Het geld moet dienen om een deel der schulden af te doen, welke Albanië indertijd voor de uitvoering van openbare werken enz. heeft aangegaan. Koning Zog heeft Mussolini in een telegram uit naam van het geheele Albaneesche volk zeer harte lijk bedankt voor de edelmoedige hulp en daarbij gewezen op den onverbrekelijken band der vriendschap, die voor zooveel ge meenschappelijke belangen de twee landen bindt. In Richmond (Virginia) is gisteren naar de United Press meldt, een man op den electrischen stoel terecht gesteld, wiens beide beenen waren gebroken. Deze man was een gangster, die met een medeplichtige wegens moord op een postchauffeur ter dood ver oordeeld was. De beide misdadigers wisten aanvankelijk te ontkomen, doch werden later na een gevecht met de politie gearres teerd. Tijdens dit gevecht kreeg een der beide gangsters eenige kogels in zijn beenen. Hij moest nu in een rolstoel naar de plaats van de terechtstelling gebracht worden en toen hij op den electrischen stoel gezet was, moest eerst het .verband worden losgemaakt om het etectrische contact te kunnen beves tigen. Zijn medeplichtige werd onmiddellijk daar na terechtgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1