8 #o®o©©® Jiadioprogcamma oooooo» I HET GEHEIMZINNIGE LANDHUIS L WT" ie Ziln' Vandaa' - Sn Stadm O Qemeentecaden «koudheden J&uMeion Installatie Winkel's burgemeester. Gelukwenschen. HET NATUURSCHOON IN SCHOORL. OUDE NIEDORP gaan snel over door tt.r,vsïj^^r?sr»r Wie er nog meer spraken. In ons nummer van gisteren namen wij een uitvoerig verslag op van de installatie van den nieuwen burgemeester der gemeente Winkel, den heer J. Zwart. Wij eindigden ons verslag met de mede- deeling, dat verschillende sprekers na den burgemeester het woord voerden, en hervat ten hiermee ons relaas. De heer van Zoonen, wethouder, sprak na mens de soc.-dem. raadsfractie een woord van welkom, daarbij de hoop uitsprekende, dat de burgemeesterskeuze in de toekomst een goede zou blijken te zijn. Wij aldus spr waren voor U onbekend en U was een on bekende voor ons. Uit de Schager Courant vernamen wij, dat uw politieke geörienteerd- heid geen bezwaar zou zijn om in goede har monie samen te werken. Gij hebt in uw ge meente een vooraanstaande plaats ingeno men. Het was spr. echter opgevallen, dat de Schager Courant niet geheel volledig was geweest, want gij waart daar commandant van de burgerwacht. En ik stel op den voor grond, dat het daarom niet is uitgesloten om met u samen te werken, maar ik wil er alleen op wijzen, dat gij thans burgemeester van winkel zijt en dat de inwoners van de ge meente zich het liefst buiten dergelijke instel lingen houdt. Vele onderwerpen zullen Uwe aandacht vragen. Er zijn plannen tot stichting van een gemeentelijk sportpark en van een zwemin richting, waarin straks moet oordeelen. Ik hoop, aat de daarover te voeren discussies zakelijk zullen zijn en dan zal blijken; dat U leiding kunt geven aan de discussies. Ook hoop ik, dat U indien noodig zult blijken te zijn een burgemeester, die tot de Ged. Staten durft zeggen: tot hiertoe en niet verder. In menig opzicht hebben Ged. Staten zich tegenover Winkel, door het sigaartje van de raadsvergadering te schrap pen, groot getoond in het kleine. Spr. eindigde met den wensch, dat men ge meenschappelijk het gemeentescheepje van Winkel in veilige haven zou kunnen brengen (Applaus.) Vervolgens sprak de heer Dekker en de heer de Veer, waarna de heer Brugman de heeren van Zoonen, de Veer en de Ridder dankte voor den steun hem in het jaar, dat hij loco-burgemeester was, verleend. Na een woord van dank sloot burgemeester Zwart de officieele bijeenkomst. Na deze officieele sluiting kwamen de feli citaties los. Allereerst sprak burgemeester van Doumen uit Ooststellingwerf, die getrof fen was door de aardige wijze, waarop de ge meente haar nieuwen burgemeester had ver welkomd. Spr. hoopte, dat de heer Zwart in het belang van Winkel zou kunnen mogen werken. Notaris van Leersum sprak woorden van gelukwenschen namens de vereenigingen op het gebied van muziek, zang, tooneel, gym nastiek en sport, daarbij de hoop uitspre kende, dat de circa 20 vereenigingen moree- len steun van den nieuwen burgemeester zou den mogen ondervinden. Namens deze ver eenigingen bood spr. een groote bloemen mand aan voor mevr. Zwart. Namens de a.r. raadsfractie van Ooststel lingwerf sprak de heer Hoekstra, die den heer Zwart schetste als een eerlijk politiek tegenstander. Hij verwachtte, dat de heer Zwart als burgemeester zich boven de par tijen zou stellen en wenschte hem een pretti- gen werkkring toe. Mr. Vervoorn, Kamerlid, sprak er zijn voldoening over uit, dat de regeering hier iemand tot burgemeester had benoemd, die niet tot de regeeringspartijen behoorde, doch een partijgenoot van spr. was. Hij wist, dat de ervaring als raadslid en als plattelander den heer Zwart als burgemeester ten goede zou komen en was er van overtuigd, dat het vertrouwen, dat de regeering in den nieuw benoemden had gesteld, niet be schaamd zou worden. De heer Pluister, burgemeester van Nieu we Niedorp, sprak namens de collega's van den nieuwen burgemeester en speciaal na mensden raad van Nieuwe Niedorp; hij wees op de gemeenschappelijke belangen en uitte den wensch, dat een goede verstandhouding blijvend mocht zijn. De heer Loggers, burgemeester van Bar- singerhorn, sloot zich bij deze woorden aan. De heeren Dijkstra en Mesker lieten nog een sympathiek en waardeerend woord hoo- ren uit Appelscha, waarna de heer Nobel zijn medewerking toezegde en de beste wen schen uitte voor een zegenrijk bestuur. De gemeentesecretaris, de heer de Ridder, herhaalde de reeds gedane toezegging, waarna de heer Span, hoofdonderwijzer, de rij der sprekers.sloot. De burgemeester had eiken spreker reeds direct geantwoord na hun redevoeringen en sloot tenslotte ook deze on-officieele bijeen komst met een woord van dank aan heel dc gemeente voor de hartelijke ontvangst, hem en zijn gezin bereid. Na afloop had er een rondgang door het dorp plaats, terwijl des avonds in een der cafe's festiviteiten werden gehouden. De uitzending van het gesprokene werd aanvankelijk door het publiek met groote be langstelling gevolgd. Om een paar uur naai de verschillende speechen te luisteren, die vrijwel op hetzelfde neerkwamen, was echter iets te veel gevergd. Na de 4de spr. luisterde in het café en de balzaal vrijwel n.emand meer en maakte men zich op voor de dans Toen wij om kwart voor 5 de couranten met het verslag ronddeelden, was men daar mede in Winkel ten zeerste ingenomen en kreeg men het gevoel, dat men in het mo derne snelheidsleven was opgenomen. Men was er trotsch op, dat de redevoeringen, zoo kort na het uitspreken, in de courant stonden en wij waren daarom voldaan over deze activiteit. De automobilist, die van Schoorldam den Laanweg naar Schoorl volgt door de tot standkoming van den Afsluitdijk ligt dieze weg in de route LeeuwardenBergen wordt steeds, wanneer hij het pitoreske aan den duinvoet gelegen Schoorl bijna is gena derd, getroffen door de schoonheid van het rechts van den weg gelegen landscliap. Men aanschouwt dan een ruime weidevlakte met de Nollen, een gemeentelijk boschgebied, de landAjke huisjes en de oude korenmolen op den aaitergrond en staat voor een stuk lan delijk schoon, een schilderij waardig. Dit gebied, bij de bevolking als de Ezelenkrocht bekend, in eigendom toebehoo- rende aan mej. Jelgersma, vormt een kost baar bezit en menig Schoorlaar heeft zich met angst afgevraagd wat er van dit bezit zal worden als mej. Jelgersma er niet meer zal zijn. Voor bouwexploitanten is het onge twijfeld een begeerlijk object, maar wan neer het in handen van hen viel, dan zou er ongetwijfeld een onherstelbare schade wor den aangebracht aan de schoonheid van dit zoo aantrekkelijke Noordhollandsche dorp, dat als vacantieoord steeds meer beteekenis gaat krijgen. Zoolang mej Jelgersma, een in Schoorl geboren predikantsdochter, die reeds ruim 30 jaar met haar vriendin mej. v. d. Hoop de bij het land behoorende boerderij beheert, leeft, is men er zeker van, dat dit gedeelte van Schoor! ongeschonden zal blijven. Van haar is bekend, dat zij het eigenaardig schoon der gemeente te zeer lief heeft, dan dat zij er toe zou kunnen mede werken dat haar geliefd terrein ten offer zou vallen aan de speculatieve huisjesbouwerij. Het is bekend, dat na haar dood (mej. Jel gersma is reeds 75 jaar) het land met de er op staande landelijke woningen, in handen zou overgaan van haar vriendin mej. v. d. Hoop, maar daarna vreesde men voor de toekomst het ergste. Mej. v. d. Hoop wenschte echter evenzeer als haar vriendin, dat het gebied waarop zij zoo vele jaren in even- wichtigen landarbeid heeft doorgebracht, oqk in de toekomst ongerept blijft en met mej. Jelgersma kwam zij overeen om het gebeele bezit aan een stichting te schenken, met dc verplichting, dat het niet van karakter mag veranderen en dat daarop alleen een tehuis voor oude dames gebouwd mag worden. Zoolang beide dames leven, behouden zij het vruchtgebruik van het 10)4 H.A. groote bezit. Als eerste beheerders van de stichting tredén op de heeren Stroink, bankdirecteur te Alkmaar, v. d. Hoop, broeder van mej. v. d. Hoop en de heer F. Schermer, raadslid der gemeente Schoorl. In de Donderdag gehouden raadsvergade ring werd van een en ander mededeeling gedaan en met algemeene stemmen besloot de raad de dames voor deze daad, waardoor, zonder eenige kosten voor de gemeente in het centrum van het dorp als het ware een natuurreservaat behouden blijft, schriftelijk dank te betuigen. B. en W. hebben aan it besluit in van groote waardeering getuigen de bewoordingen uitvoering gegeven en het is ons bekend, dat de bevolking met groote ingenomenheid van de sympathieke daad kennis heeft genomen. Dit is volkomen be grijpelijk, want het oude Schoorl, bekend uit de schets „Toon de Jager" uit de Camera van Hiidebrand, is de laatste jaren druk bezig te metamorfoseeren in een modern pensiondorp. Om d'it in goede banen te leiden, stelde de raad het vorig jaar een uitbrei- dings en bestemmingsplan vast, waarbij hij blijk gaf te begrijpen, dat het behoud van het eigenaardig karakter tevens beteekent de ver dediging van de betrekkelijke welvaart, waar in de Schoor lsche bevo'king zich thans, dank zij het vreemdelingenverkeer, kan verheugen. Schoorl heeft vanaf Bergen tot de Honds- bossche Zeewering, met aan het einde Kam perduin, dat bezig is zich. tot een badplaats van beteekenis te ontwikkelen, ter lengte van 10 K.M een straatweg te onderhouden, die over de geheele lengte latjgs den be groeiden duinvoet loopt. De langs dezen weg gelegen boerderijen en typische tuinders- huisjes hebben reeds een reeks van jaren de schilders van het Hollandsche landschap getrokken De schilders Piet Wiegman, Th. Lau, D. H. W. rilarski en het echtpaar van Os—-Straver, alsmede de kunstcriticus- schilder Niehaus vestigden zich er perma nent, terwijl de kunstenaars Hildo Krop, Joep Nicolas en Lugt er 's zomers ver blijven en vele Hollandsche kunstenaars er regelmatig werken. Mede aan hun invloed is het te danken, dat men er in Schoorl niet op gesteld is om van deze karakteristieke N.H. gemeente, die in het eenige honderden H.A. groote duingebied van het Staatsboschbeheer een ideaal recrea tieoord bezit, een troosteloos villadorp te maken. De Schoorlsche boeren blijven een voudig en velen van hen dragen nog de zijden Hollandsche pet. Voor vele stedelin gen is het dan ook een weldaad met deze karakteristieke menschen in aanraking te komen. De gasten, die hier des zomers hun vacantie doorbrengen nemen gaarne genoe gen met het verblijf in een eenvoudig lande lijke woning, al ontbreken ook hier niet de meer comfortabele pensions. Zij komen hier voor de natuur en vinden in Kamperduin een badplaats, waar men met zijn gezin, ook al beschikt men over een bescheiden beurs, ten- volle van de genoegens van het strandleven kan genieten. Wij zijn dan ook overtuigd, dat ook zij, die des zomers regelmatig in Schoorl ver toeven met groote voldoening kennis hebben genomen van het tot standkomen van de dames Jelgersmavan der Hoop-stichting, waardoor een prachtig stuk van Schoorl niet in handen kan vallen van de speculatieve bouwwoede, waaraan reeds vele mooie plaatsen in ons land ten offer zijn gevallen (Vervolg.) Op een vraag deelde de voorzitter mede, dat er 22 lichtpunten uitgevallen zijn. Verkiezing van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens het aftreden per 1 Jan. j.1. van den heer P. Broersen (herkiesbaar). B. en W. boden de volgende aanbeveling aan: 1. P. Broersen, 2. P. Klaver. Na stemming werd met algemeene stem men herkozen de heer P. Broersen. Benoeming van twee leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim wegens pe riodieke aftreding van mej.l W. H. Schneiders en den heer W. T. J, Bucieadorf, beiden her kiesbaar. ,t> - B. en W. bevelen ter benoeming aan voor het bijzonder onderwijs mej. W. H. Schnei ders en voor het openbaar onderwijs den heer W. T. J. Budendorf. De op de aanbeveling geplaatste personen werden met algemeene stemmen herkozen. Voorstel van B. en W, tot intrekking van alle suppl. begrootingen voor 1934, vaststel ling begrooting kapitaal-dienst 1934 en tot het vaststellen van een suppl. begrooting voor den gewonen dienst 1934. Bij schrijven van 16 Jan. 1935 werd van Ged. Staten van Noordholland de begroo ting 1934 ter wijziging terugontvangen. B. en W. stelden voor de door de regeering ter be koming van de rijksbijdrage over 1934 gestel de voorwaarden, voor zoover thans nog mo gelijk te aanvaarden en boden de begroo ting voor den kapitaaldienst 1934 en de sup- pletoire begrooting voor den gewonen dienst 1934, aan. De voorzitter deelde mede, dat als de be grooting van het jaar 1934 gewijzigd zou moeten worden zooals Ged. Staten dit voor- Stellen dit niet overzichtelijk zou kunnen ge schieden. Daarom is dan ook een suppletoire begrooting gemaakt. Ter verkrijging van de rijksbijdrage over 1934 moet de gemeente aan verschillende voorwaarden voldoen. Spr. zeide, dat er in de terzake ontvangen brieven van den minister en van Ged. Staten een tegenstrijdigheid voorkwam. De minister stelden voor den post achterstallige uitgaven nihil te ramen. Ged. Staten echter wenschtcn een raming op de thans bekende bedragen. Woensdag 6 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (VARA uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10— VPRO-morgen- wijding, 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Dr. F. M. Wi- baut, lezing en gr.pl. 11.— O. van Tussenbroek: Met kunstzin knutse len door en voor kinderen (RVU). 11.30 Verv. van 10.15: Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 12.— De Zonne kloppers olv. C. Steyn. 12.45 N. de Klyn, viool en R. Schoute, piano. I —1.45 De Flierefluiters olv. E. Walis 2.— Voor de vrouw. 2.15 Kniples. 3.— Voor de kinderen. 5.30 XX-Ensembzle olv. C. Steyn mmv. G. Ehrhardt, zang 6.— Or gelspel Johan Jong. 6.15 Vervolg XX-Ensemble. 6.30 RVU. Prof G. Gonggrijp: Voedsel en Vrede in het Verre Oosten. 7,Sportuitz. 7,20 Voor het Platteland. 8— Herh. SOS-ber. 8 03 Gr.pl. 8.15 Concert uit Praag (op gr.pl 8.35 Orgel spel C. Steyn. 8.50 Uit Londen: Symph.-concert (Zie Droitwich). 9 50 Vaz Dias en VARA-varia. 10.— „Parijsche avond", spel van E. Zandstra mmv. het VARA-too- neel olv. W. van Cappellen. 10 45 Rep. v. d. 6-daagsche te Brussel. 11.— VAR A-orkest olv. Hugo de Groot. 11.30-12.- Rep. v. d. Zes- daagsche. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz.) 8— Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst olv. ds. D. Ringnalda Jr. Ensemble v. d. Horst. 12.15 Dito. 1.— Gr.pl. 1.15 Orgel concert S. P. Visser 2.Gr.pl. 3 Chr. Lectuur. 3.30—3.45 Gr. pl 4 Viool-recital M. Dado. Aan den vleugel A. DadoBaden. 5. Kinderuur. 6.— Landbouwhalfuur. 6 30 Afgestaan. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Tech nische causerie. 8.— Vaz Dias. 8 05 „Moses", oratorium van M. Bruch mmv. solisten. Christ. Oratorium vereen. Arnhem en de Arnhemsche Orkestvereen. Leiding: Arnold Wa- genaar. Ca. 9.-9 30 Archeologische cursus doordr. W. H. Gispen. 10.30 Vaz Dias. 10.35—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Gr.pl II 50 Voor de scholen. 12.05 Orgel spel Q. MacLean 12.50 Ch. Man ning en zijn orkest. 1,50 Orgel concert A. Goldsbrough. 2.25 Voor dc scholen. 3.10 Lezing. 3.35 Sted orkest van BournemoutL o.l.v. R. Austin mmv. Moiseiwitch, piano. 5.05 Het John MacArthur kwintet. 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Tijdsein, ber. 6.50 en 7.05 Le zingen. 7.25 Handel-concert. 7.50 Radio-Militair-orkest olv. B W. O'Donnell. 8.35 Irrieidirg tot het concert. 8.50 BBC-Symph.-orkest olv, A. Boult mmv. w. Gieseking, piano. 9.50 Ber. lt.05 Verv. concert. 10.55 Deel. 11.1012.20 Lou Preager en zijn orkest, afgewisseld door gr.pl. PADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Het Goldy-orkest. 8 20 Kamermuziek, zang en radio- tóoneel. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORO, 1261 M.1120 1 20 Strijkorkest olv. Andersen 2 20 Gr.pl. 2.50-4.50 Omroep orkest olv. Reesen. 7.20 Pianoduet- ten. 8.20-1.20 Dansmuziek v. d. jongeren. KEULEN, 456 M. 5.20Gr.pl. 6,35 Orkestconcert olv. Schuchter. 10 10 Piano-recital. 11.20 Omroep- kleinorkest olv. Eysoldt mmv. vo caal Trio. 12.35 Dansmuziek. 3.20 Orkestconcert olv. Erigels 5.10 Or. pl. 7.35 Zie Deutschlandsender 8 20 Omroeporkest en -koor o. 1. v. Buschkötter mmv. solisten. 9.55 Or. pl 1005—11.20 Het Koningsber- ger Omroepkleinorkest olv. Eugen Wilcken. ROME, 421 M. 8 05 Uitzending van een opera. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 1.30-2.20 L. Lang- lois' orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 ai 7.35 Gr.pl. 8.20 Symph.-concert mmv. zangsoliste. 1030 Reportage. 10.50—11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 L. Langlois' orkest. 1.50— 2 20 Gr.pl. 5.20 Salon-orkest o.l.v. Walpot. 6.20 Zang. 6.50 Or.pl. 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 9.10 Gr.pl. 9.20 Hoorspel. 9.50 Salon orkest olv. Walpot. 10.30 Or.pl. 10.45 Rep. 11.05—11.20 Or.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 „Stunde der iungen Na- tion: Das erste Reich der Deut- schen". Spreker Alfred Rosenberg. 8.05 Concert olv. L. Hahn. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20—11.20 Populair avondconcert uit Hamburg. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum- Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.—8.15, Deutschl.s. 9.10.35, Keulen 10.35 —11.20, Kalundborg 11.20—12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Kalund borg 14.2015.20, Keulen 15.20— 16.50, Lond. Reg. 165017.35, Brussel Fr. 17.35—18.20, Leipzig 18.20—19.20, Brussel VI. 19.20— 19.50, Leipzig 23.10-24.—. Lijn 4: Parijs 8058.50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg. 11.05—12.05. Droitwich 12.05 13 50, Lond. Reg. 13.5015.35, Droitwich 15.3518.20, Keulen 18 20—18.50, Lond. Reg. 18.50— 19.50, Droitwich 19.50—20.30, Be. romunster 20.3021.40, Boedapest 21.40-22.05, Droitwich 2205— 24.—. Parijs Radio 19.5020.05, 20.05—23.10, Weenen Diverse voorwaarden, waaraan de gemeen te moest voldoen, werden gesteld. In totaal moest een verlaging van 3000 worden verkregen. Het is gelukt een verla ging van 3600 te verkrijgen. De raad besloot tot vaststelling van een suppletoire begrooting van den gewonen dienst onder gelijktijdige intrekking van alle op dit dienstjaar betrekking hebbende reeds eerder vastgestelde suppletoire begrootingen. De intrekking daarvan en de verwerking van de daarbij reeds begroote bedragen in een suppletoire begrooting werd eenvoudiger en juister geacht. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat tegelijk met de vaststelling van een suppletoi re begrooting voor den gewonen dienst vast- esteld moest worden een begrooting van !en kapitaaldienst. Dit was tot nog toe voor de dienstjaren 1934 en 1935 niet geschied. Het is toch een eerste vereischte dat er wan neer met kapitaalsuitgaven wordt gewerkt er een kapitaalsbegrooting is. In de nu ter vast stelling aangeboden diensten 1933, 1934 en geeft het noodige overzicht. De raad besloot ook tot vaststelling daar van. begrooting zijn de i 1935 verwerkt. Dit Na deze vaststellingen merkte de voorzit ter nog op hoe lang het zou duren voor de begrooting 1935 ter wijziging terug zou ko men. Dit is bijna wel zeker. De rijksbijdrage voor 1934 zal 10562 be dragen. Een brief van Prov. Waterstaat d.d. 22 Dec. 1934 tot aankoop van een perceel aectie b no. 627 en een geaeelte van perceel aectie b no. 626. De voorzitter stelde voor in comité te gaan. De raad besloot daartoe. Na heropening van de openbare vergade- uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C. S. 8) „Maar maar" stamelde miss Banks, „U beloofde hun vijf en twintig pond te ge val en droeg mij op u er aan te herinneren. Ik herinmi het mij heel goed, heusch, u be loofde hei" „Dat deed ik heelemaal niet". Die Mas- ham was nu gaan gillen „Hoe durft u zoo iets te zeggen!" Dit leek mij het moment om haar een schaal tomaten-sandwiches onder haar neus te houden, en dat deed ik dan ook vlug, ter wijl ik haar met een luide en vroolijke stem vroeg er een te nemen. Miss Banks, die heelemaal trilde, grab belde in een reusachtige handtasch, die zij bij zich heeft en haalde een dagboek te voor schijn: „Ik ik maakte er toen een aanteekening over", stotterde zij, terwijl ze het dagboek toestak. „Ik herinner het mij precies". Masham duwde het haar voorgehouden dagboek weg. „Ik wensch er niet in te kij ken". Zij gaf een tweede duw, en het dag boek viel uit miss Banks' hand, en kwam netjes terecht op een schaal met brood en htei Tlc weet heel goed, wat ik gezegd heb en wat ik niet gezegd heb", schreeuwde Masham voor zich heen. „U vertelt mij een voudig niet de waarheid, miss Banks. Ik weet niet wat u bezielt". Dit was te veel voor miss Banks, die het dagboek weer gegrepen had, en toen merkte, dat een sneetje gesmeerd brood er aan was blijven kleven. Zij legde ze nu beide neer, ging overeind staan, terwijl haar hoofd één trilling was, en wierp toen het geheele ge bouw van fatsoenlijke slavernij met groot gekraak omver. „Te denken te denken begon zij sputterend. En toen, schel en tartend: „o, jij vulgaire vrouw! Om op die manier tegen mij te praten! Ik ben nooit vroeger zoo behandeld, nooit, nooit! En. dat ik lady Lofterhouse daarvoor moest verlaten! Een domme parvenu!" „Een wat?" Je hadt die Masham-gil moeten hooren. Ik dacht, dat haar oogen op het punt waren uit haar hoofd te vlie gen. Miss Bank's hoofd trilde nu heviger dan ooit,en zij zag er niet alleen vochtig, maar nat uit.. Maar zij greep naar haar kanon nen en vuurde het grootste nog eens af voor een afscheids-schot. „Ik zei: een parvenu", schreeuwde ze. Vervolgens keerde zij zich om, liep een paar passen, stond stil en keek om. „Ik ga ineens weg, vanmiddag!" Dit uitte zij met groote waardigheid, maar het was haar laatste krachtsinspanning. Zij keerde zich weer om om weg te gaan en barstte opeens in tranen uit. Een uur later was ik met haar op het station. Het arme mensch trilde nog, was het trillen zal blijven. Niettemin was haar uittocht heldhaftig en ik had graag een paar jubelende hexameters voor haar ge zongen, ter eere van haar, en een cymbaal doen klinken, en een fanfare geblazen, toen haar trein vertrok. Zij had meer handkof fers dan die menschelijke wezens het recht hebben mee te nemen, maar zij en hierin verschilde zij van tweederde van die drie medemenschen zij was degene, wie het gelukt was den allerhoogsten top van haar moed te bereiken. Als jij niet een paar se conden van het beschouwen van je schoone uit-de-bergen, of, beter gezegd, van het mu zikale manescbijn-beeld van haar, kunt af- staan voor een eerbiedigen groet aan miss Banks dan hoop ik, dat jij nooit een voet op Farthing-Hall zult zetten. Vanavond aten Marjorie en ik met ons beiden. Mevrouw Masham trok zich, naar het schijnt, kort na de thee, in haar kamer terug; zij had een inzinking, evenals zoo menig andere tiran, die een of twee schoten heeft hooren klinken, op het voorplein van het paleis. Volgens Marjorie, die maar heel even er over praatte, voelt die vrouw zich werkelijk gekwetst, omdat zij een heelen boel voor miss Banks heeft gedaan, die daarom het traditioneele monster van on dankbaarheid is geworden. Er kan eenige waarheid hierin zijn. Ik weet het niet. Mar jorie en ik bespraken het onderwerp heele maal niet, kwamen zelfs heelemaal niet meer terug op de scène in den tuin, wat één van de redenen is, waarom ik jou er mee verveel, want ik moet er met iemand over praten. Inderdaad praatten wij beiden erg weinig gedurende den maaltijd een som ber, zwijgend paar, die elkaar het zout aan gaven over een afgrond heen. Marjorie bleef, nadat wij koffie hadden gedronken, zoo lang, dat er tijd was om een sigaret te rooken, wat zij ditmaal tot iets ongezelligs maake, en toen ging zij rustig weg, nadat ze mij een nietszeggenden blik had toege worpen. Het is zeer merkwaardig. Al haar prachtige fouten zijn deze twee laatste da gen van haar afgevallen, en nu zou ik wen- schen, dat ze er weer waren. Ik houd van de menschelijke komedie, en vlei mijzelf dat ik voldoende objectief ben om zelfs vreugde te hebben over mijn eigen rol, die ik er in speel, maar thans geven deze vroege herfst avonden. met hnn ™<,„oi;r^ ncrisi niet meer in harmonie Is de komedie-zelf, zoodat ie behoefte hebt aan Seri Geef* dla bij ]C is' en die ";,ar je luistert. Geef mii de geur en maneschijn van den zomer. Óf den flonkerenden nfchte t JiT ae" «?zelli?e interieurs van den winter, dan kan ik lui liggen in de lcc ge stalles, en volmaakt genieten van het schouwspel van dit leven. Maar in dit sei zoen voel je je te eenzaam om een objectie beste Mark deze brieven en hun stor men-in-het-glas water. Ondertusschen, jij schijnt op het punt te staan je in een Duitsche romance uit de der tiger jaren te steken. Garrowdale, dat ik ja ren geleden bezocht, leent zich daar tamelijk goed voor, een wonderlijke plaats, als uit een oude gravure gemaakt, de voorplaat bij jouw verhaal uit de dertiger jaren. Ik zie jou wandelen door het een of andere on- gelooflijk-nauwe dal, met het gebruikelijke assortiment van dennentakken, steile rotsen en huizen, die in puin vallen, vergezeld van Waarheid, Schoonheid en Goedheid. Jouw d,af1m^t beslist het trotsche en melan cholieke kind van een oude en lang in verval zijnde familie zijn, of de mooie dochter van den molenaar, ik wacht op het volgende hoofdstuk -- waarin jij, volgens alle regels van "et spel, een ouden, stokouden knecht, zoudt moeten ondervragen en dan een beetje filosofeeren bij het licht der maan "7 ongeduldigheicl. Ik schrijf dit in de studeerkamer. Het is laat en de uilen schreeuwen op het dak van de groote schuur. Ik stel nu voor om deze vaag-me- lancholieke scène te eindigen, door naar bed te gaan en de memoires te lezen van den °en of andere gevoel igen, achtiende-eeuw* schen mijnheer. En, tusschen twee haakjes, heb je opgemerkt hoe onze vernuftige jonge mtellectueelen verzot raken op de achttien de eeuw? Wat jammer is het evenwel, dat zij het zoo aanleggen, dat zij haar moed en haar zuiver denken over het hoofd zien! Je ROBERT. (Wordt vervolgd T

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6