Ü*en Toenemende nood in de mijnstreek. ^««se^cotïS vb Tnrn.axmaatrege,€n NOORDSCHARWOUDE HERHALINGSOEFENINGEN TE DEN HELDER. INLIJVING UIT DE PROVINCIE NOORDHOLLAND. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR WEST-FRIESLAND. £xmd= en Jwitbouw Ontslagen, verzuimdiensten en loonsverlagingen. Een jaar vol misère achter den rug. Onver< de^ ObMtteuland PRINSES JULIANA. MINISTERS BEZOEKEN DE R. A. I. HET DOORLEKKEN VAN HET JULIANAKANAAL. Gevolg van kleine ondichtheden in de beklceding. WIJZIGING STAATSLOTERIJWET. Uitbreiding niet te verwachten. DE SALARISSEN IN NOORDHOLLAND. Voldoen niet aan de wenschen der regeering. waterleiding meer is en alzoo geen pol derbei ang. Het staat echter op het programma voor werkverschaffing hoewel het nu toch wel wat laat wordt. De heer Blaauboer wees nog op de sloot achter de Nieuwesluis, welke op sommige plaatsen droog ligt. Bij even- tueelen brand is er geen water te krijgen. De heer K. Schagen zou een keerschut willen verwijderen uit de sloot tusschen den Noorddijk en de kade. De heemraad Zijp lichtte toe waarom dit niet is gebeurd. Er zou echter in te voorzien zijn door er een schuif in te maken, 't Dag. bestuur zal er aandacht aan schenken. De heer Jb. Kaan dankte voor de woor den tot hem gesproken en gaf de verze kering gaarne de belangen van den pol der te zullen behartigen. Verder was er nog een uitgebreide dis cussie naar aanleiding van een vraag van den heer Groneman over het uit diepen van de Barsingerwegsloot. Wanneer er geen groote steun is te ver wachten kan er van -uitdiepen geen sprake zijn. Ten slotte vroeg de heer Blaauboer nog hoe 't 6tond met het snoeien van de jx>omen op het erf bij het polderhuis waarop een bevredigend antwoord werd gegeven. Daarna ging de vergadering in comité. Voor een totaal uitverkochte tooneelzaal in gebouw Concordia werd Zaterdag „De medailles van een oude vrouw" van James M. Barrie ten tooneele gebracht, door het de Boervan Rijk-ensemble, uitgaande van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Na een openingswoord door den voorzitter gesproken, waarin hij het doel der vereeni- ging voor de aanwezige niet-leden uiteen zette, werd een aanvang gemaakt met het tooneelstuk. De inhoud hiervan (het is reeds meer dan 500 maal opgevoerd en dus bij velen ge noegzaam bekend) behoeft geen nadere be schouwing. Wij volstaan met de mededee- ling, dat mevr. Esther de Boervan Rijk en Willem v. d. Veer op een wijze gespeeld heb ben, zooals alleen tooneelkunstenaars dat kunnen. Het eminente spel van mevr. de Boer was zoo vol tact en gevoel, en dat van W. v d. Veer zoo buitengewoon begaafd, dat zij de bezoekers tot ontroering brachten. Dat bleek wel uit het daverend applaus, dat zij na elk bedrijf in ontvangst hadden te nemen. Ook de andere spelers hebben alles gedaan wat in hun vermogen was om den avond te doen slagen. Na afloop werd, uit blijkt van waardee ring voor het gegeven spel, aan mevr. Esther de Boer—van Rijk uit naam van het Instituut een bloemenmand aangebolen. Alle tooneelliefhebbers zullen zeker dien avond genoten hebben en „De medailles van een oude Vrouw'' zal nog lang in herinne ring blijven. De regeling voor de pers liet heel wat te wenschen over. Een gezellig bal heeft dezen avond beslo ten. Op 28 Februari a.s. komen bij het regi ment kust-artillerie te Den Helder de dienst plichtigen van de lichting 1929 voor herha lingsoefeningen onder de wapenen; (de on derofficieren dier lichting vanaf 21 Fe bruari t.v.) Op 18 Februari a.s. zal een inlijving plaats hebben van dienstplichtigen uit de provincie Noordholland van de lichting 1935 (le ploeg, niet-voorgeoefenden), bestemd voor het 21e regiment infanterie te Amersfoort. Deze dienstplichtigen blijven in dienst tot 1 Augustus 1935. In de Zaterdag gehouden vergadering werd als algemeen voorzitter de heer M. A. Em- merling herkozenals voorzitter van de afd. grootbedrijf de heer C. Kroon en als voor zitter van de afd. kleinbedrijf de heer R Eilander, allen met op één na algemeene stemmen. De verschillende commissies, alsmede haar voorzitters, werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd de vacature Esser in de Zui- derzeecommissie op' verzoek van den secre taris niet te vervullen. In de vacature-Esser in de commissie van bijstand van de handelsavondschool ie Hoorn werd benoemd de heer dr. Drossaart van Dusseldorp. De leden en plaatsvervangende leden der bevrachtingscommissie te Enkhuizen werden allen voor een jaai herbenoemd, tot voor zitter werd herbenoemd de heer Jac. de Bruin te Enkhuizen. Besloten werd om een verzoek van de firma Sterk te Volendam e.a. inzake de moeilijk heden in de ansjovishandel te steunen, ter wijl tevens zal worden aangedrongen op een verruiming van het Duitsche contingent van peulvruchten voor zaaidoeleinden en zaden. WARMENHUIZEN. Het Boerencomité hield Zaterdagavond een openbare vergadering in de zaal van den heer Mantel te Schoorldam. De zaal was goed bezet en na een kort openingswoord door den heer K. Half werd de film vertoond „Wat een boer niet weet". Deze film, eenvoudig van opzet, gaf een beeld te zien van het huidige Russische dorps leven. Hier treft welde onwetendheid en achterlijkheid der oude generatie tegenover de nieuwe baanbrekende kracht waarin het jonge geslacht opgroeit. Na de pauze kreeg de heer C. Borst uit Oudkaxspel het woord die zijn reisindrukken verhaalde, opgedaan als lid van de Novem ber-delegatie naar de Sovjet-Unie. Spr. gaf te kennen dat iedere delegatie in Moskou haar eigen reisroute kiest in overleg met de delegaties uit andere landen, die vanuit een centraal punt het geheele Sovjet-land gaan bereizen. Na afloop van den tocht komen allen weer in Leningrad te samen om de indruk ken te bespreken, zoodat van een bepaalde route waar juist alles op z'n best zou zijn, geen sprake kan zijn. De waarheid van het woord van Marx. De hedendaagsche maatschappij zal onder gaan in haar eigen verwarring, wordt aldus spreker, wel duidelijk bewezen, wanneer we zien op de vernietiging van alle producten, op de afslachting van het vee, kortom, op het beeld, dat de maatschappij waarin wij leven te zien geeft. Zelfs in den ondergang is een zekere planmatigheid te zien, de kleine boeren en tuinders komen planmatig in de werkver schaffing en worden planmatig veroordeeld tot hongerlijden. De arbeiders in de steden zijn er al even slecht aan toe en daarom is samenwerking tusschen deze beiden noodig. Hoe geheei anders is het beeld dat de Sovjet- Unie ons te zien geeft, zeide spr Terwijl het hier is: Hoemeer productie, hoe meer armoe, is het daar in dat iand: Hoe meer productie, hoe meer welvaart. Verder gaf spr. cijfers over de groote ver beteringen, zoowel op economisch als op cultureel gebied. Vrouwen werken in de bedrijven en op het land en zijn de gelijke van den man, zoowel in loon als maatschappelijk. Doordat de huizen zeer eenvoudig en sober zijn, is er niet veel in te doen. De kin deren brengt de moeder in de kinder-créche, dat zijn tehuizen voor de kinderen, die bij iedere fabriek en ook bij ieder landbouw bedrijf ingericht zijn en waar de kinderen, vóór zij leerplichtig zijn, een uitstekende verzorging en opvoeding krijgen. School gaande kinderen worden op school gevoed en in hun vrije uren zijn er clubgebouwen, waar ze zich met alles wat hun interesse heeft, kunnen bezig houden. Verder wordt de wasch gezamenlijk in een inrichting gedaan, man en vrouw eten samen in de eetzaal van het bedrijf en daar de werktijd vastgesteld is op zeven uur, blijft er nog ruim voldoende tijd over voor het werk dat er dan nog te doen is en ook voor verdere ontwikkeling en amusement. In Fiflis bezocht spr. een kolchos, waar 600 arbeiders werkten. Dit collectieve landbouwbedrijf had een omzet van 4 millioen roebel per jaar, bezat een eigen bevloeiïngs-apparaat, een potten bakkerij, een bloemencultuur, verbouwde al lerlei fijne groenten, terwijl alles recht streeks van het bedrijf naar de coöperatieve winkels ging. Alles werd geproduceerd voor de gemeenschap, niet om winst. Het loon bedroeg daar 300 a 350 roebel per maand, hetwelk een heel goed loon is, aldus spreker. Verder vertelde de heer Borst van zijn bezoek aan de opera in Leningrad, waar alle loges nu vol zitten met arbeiders, de ten toonstelling van landbouwwerktuigen te Moskou, waar de uiterst moderne combine een plaats had naast het meest premitieve gereedschap van het vorige regime. Er werd een vrouwengevangenis bezocht en ook hier valt het groote verschil direct in het oog; hier geen afmattende, geestdoo- dende celstraf, maar open celdeuren en op voedende arbeid, die de gestraften de kans geeft na hun straftijd een plaats in een nieuwe wereld in te nemen. Vervolgens besprak spr. nog den onder- grondschen spoorweg van Moskou, die in 2 jaar tijds werd aangelegd, een lengte van 12 K.M. besloeg en waaraan met man en macht gewerkt is. De godsdienst, aldus spr wordt alleen nog door de oudere generatie beoefend, de jeugd heeft een toekomst vol idealen en wer kelijkheid, zoodat ze zich meer en meer af wendt van de religieuse dingen. Door gebrek aan belangstelling zijn ook vele kerken ingericht voor musea of wel af gebroken daai zij het steeds grotiende ver keer in den weg stonden. Na nog eenige woorden gewijd te hebben aan de bestrijding van de prostitutie en de noodzakelijkheid van het Roode Leger be sloot de heer Borst zijn met aandacht ge volgde rede met een oproep aan allen om ge zamenlijk denzelfden strijd te voeren als de Russische arbeiders om te komen tot een zelfde socialistische samenleving. Nadat eenige vragen beantwoord waren, sloot dt heer Half ongeveer half 12 de ver gadering Tot voorzitter van het Bannebestuur Warmenhuizen is in de plaats van den heer Jb. Swan Sr wegens den leeftijdsgrens, ge kozen de heer Jn. de Groot Jacz. Tevens is laatstgenoemde gekozen tot hoofdingeland van het Geestmerambacht, Oosterdijk en Molengeerzen. SINT PANCRAS. Vrijdag vergaderde de Ned. Tuinders- bond afd. St. Pancras en het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer Hoogland. In zijn openingsrede bracht de voorzitter naar voren, dat dit de 3e jaarvergadering is Steeds meenden wij, dat de toestand niet slechter kon worden, doch het wordt steeds erger. De bond verloor leden, omdat patroons in de werkverschaffing terecht kwamen. De overige tuinders, we kunnen wel zeg gen bijna allen, leven bij de gratie der schuldeischers. Door de organisatie werd veel en hard gewerkt. Een poging zal door den voorzitter met een collega worden gedaan om de Kamer fracties de werkelijkheid voor oogen te stel len. Dit is toegestaan op 13 of 14 Febr. Te betreuren is, dat niet iedere tuinder de noodzakelijkheid begrijpt om zich aan te sluiten bij een standsorganisatie. Uit het jaarverslag stipten wij aan, dat 5 ledenvergaderingen zijn gehouden. Het ledenaantal is schommelende. Sommige moes ten bedanken, doch nieuwe traden toe Moei lijkheden, waarin leden verkeerden, werden door het bestuur opgelost. De rekening van den penningmeester gaf aan ontvangsten 120, uitgave 97, saldo 23. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heeren A. Stammes en C. de Jong werden herkozen. Bespreking jaarvergadering. Verkiezing Hoofdbestuur. De candidaten Hoogland en Muyer wor den gesteund. De heer J. Bruin stelde voor, dat de bond stappen doet om den weg van producent tot consument te verkorten. De heer de Jong stelde voor om den minimumprijs op produc tieprijs te stellen. Hierover ontspon zich een breedvoerige discussie. Ten slotte werd besloten om beide voorstellen in studie te nemen. EGMOND AAN DEN HOEF. De jaarvergadering der Rundveefok- vereeniging „De Duinstreek" werd gehouden in café „De Drie Egmonden" te Egmond aan den Hoef. De voorzitter, de heer S. N. Zuurbier, opende met een zeer uitvoerig woord de vergadering, wijzende op de zeer slechts om standigheden, waarin het boerenbedrijf, vooral in Noordholland ten opzichte van de teeltbeperking, verkeert. Hij ried daarom den veehouders aan om zich te organiseeren in de organisatie waarin zij thuisbehooren om langs dien weg een zoo goed en zoo rede lijk mogelijk resultaat te bereiken. Dit jaar heeft de bijdrage 2.75 per koe per jaar bedragen. Hierna werd het woord gegeven aan den controleur-stamboekhouder, den heer Groersen, voor het jaarverslag Achtereenvolgens werden gememoreerd het bestuur en de commissies. Het ledental ging in 1934 met 6 vooruit. Gewezen werd op de vergaderingen, de omstandigheden van in vloed op het veehoudersbedrijf, tentoonstel lingen en keuringen, stierenhouderij en productieresultaten. De resultaten der verschillende stieren werden met elkander vergeleken. Afzonder lijk werden de zeer goede kwaliteiten van Widan v. Anna 13 bij het vee van de wed. Dapper te Schoorl genoemd. De beste productie boekte het bedrijf van den heer E. de Boer met gem. per koe 5134 K.G. melk met 166 K.G. vet in 293 melk dagen. Als bijzonderheid werd vermeld 5 oudere koeien van Jhr. W. F. Barnaart met een gem. productie van 5912 K.G. melk 209 K.G. vet 3.54 pCt. vet in 280 melkdagen en 76 droogstaldapen en 9 dieren van E. de Boer met 6556 K.G. melk 207 K.G. vet 3.16 pCt. vet in 292 melkdagen en 71 droog stal- dagen. Er werd een voorbeeld gegeven van twee koeien die evenveel melk gaven. In finan- ciee'e opbrengst verschilden deze dieren echter 52.50 per jaar door hun verschil in vetgehalte. Dit is toch we! een buitengewoon grcot verschil met deze lage melkoriizen. Hiermede werd het nut van melkcontrole wel duidelijk naar voren gebracht. Als geschikt voor stiermoeder werden diverse dieren genoemd. De voorzitter bracht den samensteller dank voor het verslag. De heer C. v. d. Po' werd bij acclamatie herkozen tot bestuurslid. Het bestuur werd uitgebreid tot vier door de benoeming van den heen P. Meereboer. Tot lid der keuringscommissie werd be noemd de heer S. Jonker en tot lid der com missie tot het nazien der rekening, de heer P Zwakman Dz. Bij de behandeling der agenda van de 59ste Algemeene vergadering der Prov. Bond van Rundveefokvereenigingen gaf de vergadering als hare wensch te kennen den voorzitter, den heer S. N. Zuurbier candi- daat te stellen als lid van het bestuur van den bond. Na rondvraag s'oot de voorzitter, de hoon uitsprekende, dat 1935 het keerpunt der cri sis zal zijn. (Van onzen reisredacteur.) De geheele mijnstreek draagt het stempel van de slechte tijdsomstandigheden. Er zijn telkens weer arbeiders ontslagen, de loonen zijn verminderd, op sommige dagen werd in het geheel niet gewerkt. Daarvan ondervindt ook de middenstand den terugslag, zoodat eigenlijk alle lagen der bevolking zwaar worden getroffen. Het jaar 1934 heeft het niet beter gemaakt dan zijn voorganger en er bestaat niet het minste vooruitzicht, dat de toestand eerlang zal verbeteren. Wij hebben eenige dagen in deze streek vertoefd en enkele gegevens verzameld. Het is bijna steeds misère, wat men hoort en waar men ook komt. Van hoog tot laag ver telt men u, hoe treurig het hier in alle op zichten is gesteld. In het overige deel van Nederland is het maar al te weinig bekend. Men weet bij ons wel, dat het met de mijn industrie niet florissant gaat; een enkele maal wordt eens een berichtje gepubliceerd over een werkdag, waarop niet gewerkt kan worden; zoo nu en dan leest men iets over ontslagen op groote schaal. Deze inciden- teele feiten zeggen echter lang niet genoeg, doch verder lekt er maar zoo weinig door Dat komt ook wel, omdat de mijndirecties weinig mededeelzaam zijn. Ontslagen. De mijnarbeiders zijn natuurlijk in de eerste plaats door deze malaise getroffen. Zij ontvangen de slagen uit de eerste hand, doch daarvan is de desoufiture van vele mid- denstandsbedrijven weer het gevolg. Sedert Juli 1931, toen het grootste aantal arbeiders in de Nederlandsche mijnindustrie geno teerd werd, is het steeds bergafwaarts ge gaan. Toen waren er in totaal 38.662 mijn werkers, tegen 30.062 op 31 December van het afgeloopen jaar. Die teruggang is gelei delijk geschied: over 1932 met 2776 man, over 1933 met 2399 man en over 1934 met 2815 man. Het ergste werden de buitenlanders daar bij getroffen. Bij de ontslagen aan de mijnen komen de vreemde arbeidskrachten het eerst aan de beurt, doch een kern van buitenlan ders schijnt vooreerst nog niet gemist te Om pril*®0 tUHE- ctP<!,p0"d CRE' LGÉRI* 20 20 e*. Per 'sCEN°° 25 et- Per 'hPon kunnen worden, omdat er velen onder zijn, die belangrijk meer en betere ervaring heb ben dan onze landgenooten. Het aan'M vreemdelingen, dat op 31 December 1933 bedroeg 7743, was op dien datum van het vorige jaar verminderd tot 5600. Het laatste jaar werden er 2143 ontslagen, dat is bijna 77 van het totaal ontslagenen. Voor zoover het met het belang van hei bedrijf of om persoonlijke omstandigheden der arbeiders toelaatbaar is, wordt uit alge meen sociaal oogpunt de voorkeur gegeven aan ontslag van jongere arbeiders. min blijft men er bij de mijnen op bedacht de vakopleiding van jongens niet te zeer in te krimpen, teneinde aldus te waarborgen, dat de groei van Nederlandsche mijnwerkers ten opzichte van de buitenlanders blijft voortgaan. De mijnindustrie in Nederland is betrekkelijk jong, vandaar de aanwezig heid Van nog steeds talrijke geschoolde bui- tenlandsche arbeidskrachten. Verzuimdiensten. Naast deze ontslagen hebben de moeilijk heden in het bedrijf ook voor vele e'£e,n" lijk voor alle arbeiders een gedeeltelijite werkloosheid tengevolge gehad. Bij de par ticuliere mijnen was dit in veel grooter mate het geval dan bij de staatsmijnen. Over 1934 was het aantal werkdagen, dat de mijn werd stilgelegd, bij de particuliere mijnen gemid deld 70.25 en bij de staatsmijnen gemiddeld 9.25. Bij de acht oarticuliere mijnen varieert het aantal van 51 tot 80 dagen, bij de vier staatsmijnen van 5 tot 20. In zijn Nieuw jaarsrede wees de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de mijnstreek er op, dat hierdoor ruim 700.000 werkdagen uit vielen, waardoor in loon rond 3.283.000 werd gemist. Men kan nagaan wat het beteekent voor de arbeiders, wanneer ze 2 a 3 maanden van het jaar noodgedwongen moeten thuis blijven. Voor de ongeorganiseerden heeft dat nog veel erger gevolgen dan voor de georga- niseerden. De eersten ontvangen die dagen heelemaal niets, de anderen een vergoeding van 2.50 a 3 per verzuimdienst. Daar tegenover betalen de georganiseerden ge middeld 0.25 per week aan de werkloozen- kas benevens Ó.60 per week contributie aan hun mijnwerkersbond. Tusschen de 50 er. 60 der mijnwerkers is georganiseerd. Ook de loonen zijn teruggeloopen. alhoe wel niet in belangrijke mate. In 1932 be droeg het gemiddelde loon voor ondergrond sche arbeiders 5.26 per dag en voor boven- grondsche f 3.98 per dag: in 1933 liep dit terug tot resp. 514 en 3.92; in 1934 was het 5.09 en 3.86. Voor sommigen is de loonsverlaging door huurverlaging gecom- j>enseerd. Veel zwaarder drukt echter de ge dwongen werkloosheid. In een volgend artikel zullen we den alge- meenen toestand in het mijnbedrijf nader be zien. Naar men meldt, ie de verkoudheid van de prinses beterende, doch voorzich tigheidshalve zal zij voorloopig nog thuis blijven. Gisteravond brachten de minister- piesident dr. H. Colijn en minister Oud in gezelschap van hunne dames een bezoek aan de automobieltentoonstelling in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam. Op de vragen van den heer Bongaerts betreffende de van Regeeringswege te nemen of reeds genomen maatregelen in verband met het doorlekken van het Julianakanaal heeft minister Colijn het volgende geantwoord: Omtrent bepaalde scheuren in de klei- bekleeding is den ondergeteekende niets bekend. De omstandigheid, dat het lek ken zich voordoet over de geheele lengte van het kanaalgedeelte wijst er op, dat het moet worden toegeschreven aan vele kleine ondichtheden in de bekleeding. De aanwezigheid daarvan in den eersten tijd na de vulling moet als onvermijde lijk worden beschouwd. De plaatseli'ke s.tuatie, in het bijzonder het groote hoogteverschil tusschen kanaalpeil en maaiveld, is oorzaak, dat thans van t et lekken meer overlast wordt ondervon- den. Uit het bovenstaande moge voleen S Va" dichter worden van' da kleibekleeding zich in hoofdzaak langs natuurlijken weg voltrekt. Het ib. aanwezig in het voedingswater en 1 i?» fLnnd,aag op de ktelbekleeding werkt het dichtingsproces in de hand' Om het te versnellen, wordt voorts on een punt nubij het noordelijk einde van dpn!iaVeii te- S!ein sterk ko,enslib hou dend water in het kanaal ingelaten Aangezien de hoeveelheid kwelwater reeds belangrijk minder is dan in dl eeiste weken na de vulling van ui i/n naalgedeelte. bestaat naar de miemW van den ondergeteekende voor het n€ Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat zooveel mogelijk maatregelen zijn en worden genomen om het afvloeien van het kwelwater te bevorderen en daardoor de schade en het ongemak, welke worden ondervonden, te beperken. Ten aanzien van waterschade, onder vonden langs het kanaalvak Elsloo— \:mmel, waar de kwel intusschen is opgehouden, is nog een proces tegen den Staat aanhangig. Zoolang in dit proces nog geen rechterlijke uitspraken zjjn gedaan kan niet worden medegedeeld, welke maatregelen eventueel genomen zullen kunnen worden om de financieele gevolgen der ondervonden waterschade te lenigen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag over bovengenoemd wetsontwerp zet de minister van financiën uiteen, dat het tegengaan van de deelneming aan ande re loterijen allerminst aan het voorge stelde ten grondslag ligt. Het wil de houders alleen verplichten hun trekkin gen zelf te organiseeren en hun aldus den voorsprong te ontnemen, dien zij thans hebben op de Staatsloterij, doordat laatstgemelde haar apparaat geheel moet bekostigen terwijl de particuliere loterijen daarvan mede profiteeren. De vrees, dat de particuliere loterijen bij aanvaarding van het ontwerp met den ondergang zouden worden bedreigd, acht de minister niet gerechtvaar ligd. Er bestaat bij de nminister niet het minste bezwaar tegen de aandacht van ziin ambtgenoot van justitie te vestigen op de opmerkingen met betrekking tot de wetgeving op de particuliere loterijen in het Verslag gemaakt. Het is het voornemen van den minis- te te bevorderen, dat de nieuwe rege ling. indien zij tot wet wordt verheven, in werking zal treden na afloop van een trekking der Staatsloterij, zoodat de particuliere loterijen de loopende con tracten op den ouden voet kunnen af wikkelen. Een voorstel tot uitbreiding van de Staatsloterij is van den minister niet te verwachten. Het conflict tusschen de provincie Noordholland en de regeering over de herziening van het salaris-reglement is nog niet opgelost. Op 20 Januari zouden Gedeputeerde Staten het ontwerp der nieuwe regeling aan den minister van Binnenlandsche Zaken, doch bij een schrijven van 31 Januari ontvingen zij een nieuwe aanmaning om met de daar bij door het departement opgesomde op merkingen rekening te houden en het verbeterde reglement zoo spoedig moge lijk wederom ter beoordeeling den mi nister toe te zenden. In den brief van het departement wordt o.m. opgemerkt, dat de salaris en voor de meeste functiën door de inge diende herziening inderdaad een zooda nige vermindering zullen ondergaan, dat zij geacht mogen worden te beant woorden aan het desideratum, uitge drukt in het koninklijk besluit van 18 Januari j.1. De bezoldiging van vele an dere functiën is intusschen naar het oordeel van den minister nog wel iets aan den hoogen kant, echter ook weer niet zóódanig, dat een verdere verlaging bepaald noodzakelijk zou zijn. Voor eenige ambten komt hem de nieuwe salarieering echter te hoog voor. Bij het vaststellen daarvan is z. t niet, of niet in voldoende mate, reke- ning gehouden met de salarissen, welke vcor overeenkomstige functiën gelden bij het Rijk en/of bij gelijksoortige pu bliekrechtelijke organen, i.c meer in het bijzonder de provincie Zuidholiand De bedoelde ambten zijn in het schrijven aangewezen. Gister kwam de kwestie in de bui tengewone Statenzitting ter sprake. De Statenleden Asscher, Droog. D® Jong. Schouwenburg. Ketelaar, Polak en Weiss hebben een voorstel bij de Provinciale Staten ingediend om. nu goedkeuring is onthouden aan het Sta tenbesluit van 29 November j.1., waarbij o.m. is bepaald dat met ingang van 1 Januari 1935 door de leden van Ged. Sta ter, een pensioenpremie zal worden be taald van 10 op hun jaarwedde, te besluiten, de jaarweden van Ged Staten vast te stellen op 4750 en te bepalen nat door elk der leden van Ged Staten een pensioenpremie zal worden betaald van 250 per jaar KORTE BERICHTEN. Naar wij vernemen, heeft H.M de Koningin het beschermvrouwschap aanvaard van de Kon. Ned Aut. Club. Op de Stillhalte besprekingen, die heden te Berlijn een aanvang nemen, wordt Nederland vertegenwoordigd door de heeren mr. H. A v. Nierop, directeur van de A®" sterdamsche bank, J. M Telders, directeur van de Twentsche bank en mr. J Beyffb directeur van de R'damsche bankvereenigin#

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8