[Binnenland ^ecfUsioAen Verstopping ZSï De kindermoord te Zeist CONFLICT TE GRONINGEN. In de tabaksindustrie. MOTORRIJDER GEDOOD TE VAASSEN. TEXTIELSTAKING TE HILVERSUM AANGEKONDIGD. NED. VER. VAN WERKENDE VROUWEN. De ramp van de „Orania". Overhaast vertrek uit Portugal van den gezagvoerder. T Wilde men hem gijzelen? EEN NOODLOTTIGE TWIST. Arbeider te Heusden moet een oog missen. SCHAATSENFABRIEKEN HEBBEN PECH. De winter liet hen in den steek. HAAGSCHE CRISIS-COLLECTE BRENGT 24.000 op. DE ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. Zij zijn in een vergadering gearresteerd. VECHTPARTIJ IN WOONWAGEN KAMP. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. En gedood. DOOR EEN MESSTEEK GEWOND. DE „RANDFONTEIN" ZONDER ACHTERSTEVEN. Waarschijnlijk bij stormweer op zee weggeslagen. NED. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Bespreking tusschen beide regeerngen. ALKMAARSCHE COURANT von WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935 Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Brandstichting te Beemster. 2 Jaar gevangenisstraf geëischt. Vrouw bracht de zaak uit. DE V.A.R.A. CONTRA MARTEEN BEVERSLUIS. Glimlachje Behandeling voor Utrechtsche rechtbank. Tusschen de N. V. Theodorus Nie- meyer's Tabaksfabrieken, de N. V. J. F Lieftinck's Tabaksfabrieken en de N. V. J. Gruno Tabaksfabrieken te Groningen «enerzijds, en de werknemersbonden van sigarenmakers en tabaksbewerkers an derzijds zijn sedert eenigen tijd onder handelingen gevoerd over de door de werkgevers noodzakelijk geachte wijzi ging in het collectieve arbeidscontract. Do werkgevers hebben een loonsver a- ging voorgesteld; het loon bedraagt 32 per week, benevens een premievrije pen sioenverzekering De minder gunstige toestand in het bedrijf heeft de fabri kanten ertoe gebracht om een loonsver laging voor te stellen van 3 per week ingaande 18 Februari a.s. over een half jaar gevolgd door een nieuwe loonsver laging van 3. Van de zijde der arbeidersorganisaties is voorgesteld een loonsver.aging van 6)4 Dit voorstel is echter door de fa brikanten onaannemelijk verklaard De besturen der arbeidersorganisatie, heb ben het personeel der betrokken fabrie ken geadviseerd de eischen der patroons to verwerpen, hetgeen is geschied Bij dit conflict zijn ruim 300 arbeiders be trokken. Gistermidag omstreeks half vier is de verzekeringsagent Jacobs uit Apeldoorn, die op zijn motorrijwiel van Deventer naar Apeldoorn reed, op het kruispunt bi1 de Cannenburgerbrug te Vaassen in botsing gekomen met een vrachtauto, die naderde uit de richting Epe, langs het kanaal ApeldoornHattem. De motorrijder sloeg met geveld tegen den grond en werd ernstig gewond Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Apeldoorn, waar hij kort na aankomst is overleden. Gistermorgen zijn de hoofdbesturen van de textielarbeidersbonden „St. Lam- be:-tu6", „De Eendracht" en „Unitas" te Utrecht in vergadering bijeen gekomen ter bepaling van net in te nemen stand punt inzake de bij de tapijtfabriok der fiima v. d. Brink te Hilversum aange kondigde loonsverlaging. Zooals bekend hadden de onderhan delingen, die gevoerd zijn tusschen de directie en de vakbonden, geen resultaat, doch de firma had zich bereid verklaard do invoering der loonsverlaging twee weken op te schorten, opdat kon ge tracht worden alsnog tot een compro mis te komen. Nadat met de betrokken arbeiders de situatie nogmaals is besproken, is op de vergadering der bonden van gister be sloten, dat aan de firma zal worden me degedeeld, dat met de verlaging geen genoegen kan worden genomen en dat, indien voor Zaterdag 16 Februari geen voor de arbeiders bevredigende oplos sing is verkregen, het werk op Maandag 18 Februari niet zal worden hervat. Gisteravond hield de Nederlandsche Vereeniging voor Werkende Vrouwen in het Parkhotel te Amsterdam de tweede bijeenkomst, waarin vrouwelijke leden van de voornaamste politieke partijen de beginselen harer partijen uiteen zetten. Op de vorige bijeenkomst voerden een drietal spreeksters het woord, nl. één van den Vrijheidsbond, één namens de Communistische partij en één namens de Vrijzinnig Democratische Unie Thans spraken de dames G. F. J. Gun ning voor de N.S.B., N. de Jong Zernike voor de S.D.A.P terwijl de heer L. M de Jong Schouwenburg voor de Chr. Histo rische Unie sprak in de plaats van moj. Mr. Frida Katz. De bijeenkomst werd door een zeer groot aantal belangstel lenden bezocht. Naar wij vernemen, heeit de dezer dagen te Amsterdam teruggekeerde gezagvoerder van het, na een aanvaring met het Portu- geesche vrachtschip „Loanda'' in de Portu geesche haven Leixoes gezonken mailschip „Orania" van den Koninklijken Holland schen Lloyd, Portugal hals over kop ver laten, omdat hem ter oore was gebracht, dat zijn vrijheid van beweging niet langer ge waarborgd was. Men wilde hem namelijk ge durende den geheelen verderen gang van zaken met de „Orania", welke zal moeten eindigen met het bergen of doen springen van het schip, als gijzelaar vasthouden, om dat men hem voor den geheelen verderen ont wikkelingsgang, als gevolg van deze ramp, persoonlijk aansprakelijk wilde stellen. Zooals bekend heeft de Portugeesche Raad voor de Scheepvaart uitgemaakt, dat de „Loanda" de geheele schuld draagt van de op Portugeesch grondgebied plaats gehad hebbende ramp. De Portugeesche wet bepaalt echter, dat in zoodanig geval aan schade niet meer kan worden uitgekeerd dan de totale waarde van schip en lading van het schuldig geacht? schip. Aangezien de waarde van schip en lading van de ..Loanda'' het 25ste gedeelte bedraagt van de totaal verloren gegane waarde, ligt het voor de hand, dat de kwestie der algeheele schadevergoeding langs pro- cessueelen weg geregeld zal moeten worden. De kapitein van de „Orania", die bijtijds van de tegen hem opgevatte plannen op de hoog te was gebracht, heeft daarop kans gezien, Portugal zoo spoedig mogelijk te verlaten en met de „Zeelandia" van den Koninklijken Hollandschen Lloyd naar Amsterdam terug tg l(€£i*cn Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, dat de gezagvoerder nog geruimen tijd te Leixoes blijven zou, aangezien zich in het g - zonken schip behalve het goed van passa giers, bemanning en verschepers, de mail en bovendien nog, in de kluis, o.m. waarde volle aandeelen bevinden. De vraag of de „Orania" geborgen za kunnen worden of dat men het schip za moeten opblazen, is er niet alleen een tus schen de Maatschappijen en de assuradeuren te Londen; óók de bergingsmaatschappijen hebben hieromtrent een stem in het kapittel. Verschillende bergingsmaatschappijen, waaronder ook Nederlandsche, zijn bij ne gezonken schip geweest, doch hebben al e pogingen, om het te lichten, opgegeven. Er is echter nog één Engelsche bergings maatschappij, die alle kansen wil waarnemen om de „Orania" te bergen. Zij heeft echter den eisch gesteld dat, om te beginnen, door de verzekering een bedrag van 500.000 gul den zal worden gestort, terwijl zij, voor het geval haar pogingen succes zullen hebben, een zeer groote som eischt. In geen geval wenscht zij haar arbeid te verrichten op de basis no cure no pay, aangezien zij het risi co te groot acht. Hieruit blijkt wel duidelijk dat de kans, dat het mailschip zal worden vlot gebracht, als uiterst gering kan worden beschouwd. Wij vernemen voorts, dat, indien tot het doen springen van het schip wordt overge gaan. de kosten daarvan begroot zijn op 800.000 gulden Dat het doen springen en het verwijderen van de wrakstukken een enorm karwei is, moge blijken uit het feit, dat men daarover een jaar noodig denkt te hebben. Deze arbeid moet namelijk in tempo's geschieden, aangezien garanties moeten wor den gegeven, dat noch de kostbare haven welke Leixoes bezig is te worden, noch eenig eigendom in de omgeving beschadigd wor den zal. Op een werf te Heusden is de klinker G Biesheuvel bij een twist ernstig aan het oog gewond, doordat de klinkerhitter D. hem met een scherpe tang, gebruikt bij 't gloeien der klinkers, in het oog heeft gestoken. De ongelukkige is naar Den Bosch overge bracht. Men vreest dat het oog niet behouden kan worden. De dader staat ongunstig be kend. Aan de Koninklijke Schaatsenfabriek v.h fa. Ruiter te Akkrum (Fr.) zijn Maandag vele werklieden ontslagen, in verband met het uit blijven van den winter. Kleinere schaatsen- fabrieken in Friesland zijn reeds talrijke werkweken te voren stopgezet. Ook aan andere schaatsenfabrieken zijn reeds eenige lieden ontslagen. Bij de officieele telling van de opbrengst der collecte ten bate van het Haagsche Crisis- Comité is de opbrengst met inbegrip der gif ten, die voor deze collecte per giro werden ontvangen, vastgesteld op 24.005.63)4. Gister hebben wij gemeld, dat een aantal vreemdelingen te Amsterdam zijn aangehouden. Nader is ons gebleken, dat dit is geschied op vermoeden van politieke activiteit van deze personen. Zij zijn, terwijl zij in een vergadering bijeen waren, aange houden. Het Communistische Kamerlid Schalker heeft gisteren, zooals gemeld, een onder houd gehad met minister van Schaick, ten einde te bepleiten, dat de aangehouden Duitschers niet naar Duitschland zullen worden uitgeleid. In een kort gesprek, dat wij gisteravond met den heer bchalker voerden, deelde deze ons mee, dat den minister het politierapport nog niet had bereikt, zoodat deze nog geen besluit heeft kunnen nemen, wat er met de arrestanten zal worden gedaan. Volgens den heer Schalker zou de minister hem ge zegd hebben, dat de aangehoudenen zullen worden uitgeleid of hier te lande zullen worden geïnterneerd. Van andere zijde verneemt de N. R. C. nog, dat zich onder de ruim tien gearresteer de Duitschers o.a. een oud-lid van den Duitschen Rijksdag K. bevindt, die in het bezit was van een valschen Deenschen pas. Zij zijn op het oogenblik op het hoofdbu reau van politie te Amsterdam opgesloten en zullen waarschijnlijk spoedig, hangende het onderzoek, naar het huis van bewaring worden gebracht. De mededeeling, als zou minister Van Schaick interneering overwegen, meende men in twijfel te moeten trekken. Ook de moge lijkheid van uitleiding naar Duiischland achtte men echter zeer gering. De minister is gsteren telefonisch utvoe- rig van het gebeurde op de hoogste gesteld Gistermorgen is in het woonwagenkamp te Blerik (L.) twist ontstaan tusschen de woonwagenfamilies G. en P., die beiden in bet kamp verblijf hielden. De aanleiding tot den twist was een reeds jarenlange veete De twist liep tenslotte zoo hoog, dat G. een revolver trok en daarmede een schot op den ruim 30-jarigen P. loste. Deze werd door den kogel in het linkerdijbeen getroffen Daarna sloeg G. op de vlucht en wist te ontkomen. In het woonwagenkamp ontstond groots consternatie, aangezien ae bij den twist be trokken familieleden elkander te lijf wilden. Weldra echter verscheen gemeente- en rijks politie in het kamp, waarna de rust spoedig terugkeerde. Een onmiddellijk ingesteld on derzoek naar den voortvluchtigen G. leverde geen resultaat op. Ook de revolver, waar mee het schot werd gelost is niet gevonden. Op den rijksstraatweg te Soest is gister middag omstreeks één uur tegenover de Molenstraat een fietsrijder door tot nu toe onbekende oorzaak aangereden door een auto uit de richting Amersfoort. De jon»en de 19-jarige Gr., was op slag gedood. De auto reed tegen een boom en de twee inzit tende werden door glasscherven gewond. Zij zijn bij omwonenden binnengedragen en verbonden. De politie heeft het onderzoek in handen. In het rijksopvoedingsgesticht „de Kruis berg" bij Doetinchem heeft een zeventien jarige verpleegde een medeverpleegde van 20 jaar met een messteek onverhoeds in den buik gewond, waarbij het mes door de lever en de galblaas drong. Het slachtofftr E. de J. is, nadat dr. Blokhuis de eerste hulp ver leend had, ir. ernstigen toestand naar het Alg Ziekenhuis te Doetinchem veivoerd Daar werd terstond operatief ingegrepen. De dader H. M. werd in arrest gesteld in het rijksopvoedingsgesticht. De gemeentepo litie stelt een onderzoek in. M. heeft zijn daad bekend en toonde niet het minste be rouw. De oorzaak van de mishandeling is een twist die ontstond over een emmer water waarmede het melkgereedschap zou worden gereinigd. Het ss. „Randfontein" van de Holland Zuid-Afrika Lijn is gisteravond tegen donker IJmuiden binnengeloopen met een eigenaardige schade, welke eerst in Amsterdam werd ontdekt. Zooals be kend is de achtersteven van een sch'p, welke vlak voor het roer zit zeer smal en het onderste gedeelte hiervan is in volle zee, waarschijnlijk tijdens ruw weer, losgeraakt en in de diepte verdwe nen .zonder dat men hiervan aan boord iets bemerkte. Het schip luisterde nor- maai naar het roer. In IJmuiden aangekomen vroeg de gezagvoerder aan den sluiswachter even op den achtersteven te willen zien, hoe diep zijn schip lag Op den achtersteven is n.1. een peilschaal aangebracht. Deze peilschaal was mede in de diepte ver dwenen, zoodat de sluiswachter dus niets kon zien. Hij weet dit echter aan he4 feit, dat de duisternis reeds was in gevallen. De kapitein berekende toen zijn diepgang naar de hoeveelheid water ei steenkool welke de Randfontein van Hamburg naar Amsterdam had ver- bzuikt en gaf deze gegevens aan den loods, waarna r.aar Amsterdam kon worden opgestoomd. Aan de kade gemeerd, gaf de kapitein den tweeden officier opdracht, aan den achtersteven den diepgang precies op te nemen. Deze officier kwam echter tot d9 vreemde ontdekking, dat de achter steven verdwenen was, zoodat hij geen diepgang kon opgeven. Voor onderzoek is de Randfontein op genomen in het Hendrik-dok der Ara- sterdamsche Droogdok-Mij. en daar bleek het, dat de achtersteven vlak on der den spiegel was afgebroken. Het roer stond eenigszins schuin. De oor zaak van dit vreemdsoortige geval is nog niet bekend. Men vermoedt, dat in den achtersteven reeds een oude breuk zat, welke tijdens het stormweer tus schen Hamburg en Amsterdam geheel is opengegaan. De Minister van Buitenlandsche Za ken deelt mede, dat de zéér onbevredi gende toestand, die met betrekking tot de mogelijkheid van het verrichten van arbeid voor Nederlanders in Duitsch land bestaat, en de groote tegenstelling, die zich voordoet tusschen de behande ling van Nederlanders op de Duitsche in Nederland, de volle aandacht der regeering heeft. Deze aangelegenheid zal, naar de minister hoopt, spoedig een onderwerp van bespreking uitmaken tusschen de beide regeeringen. gang regelt men vlug zonder kramp of pjjn met ÏMijfihardt's Laxeertabletten Prjjs por doos 60 ct. Bjj Apoth. en Drogisten In den nacht van 14 Juni brak een felle brand uit in een te Beemster staande dubbele door twee gezinnen bewoonde en met riet gedekte arbeiderswoning, bewoond door de arbeidersgezinnen Bakelaai en Boomsma. De brand was ontstaan in het door den 28-jarigen arbeider Gerrit B., geboren te Texel en sinds 1932 ingezetenen van de ge meente Beemster. Het geheele huis brandde met de respec tieve inboedels tot den grond toe af. De be woner Gerrit B., schijnbaar in zijn slaap verrast, had vrouw en kinderen in veilig heid gebracht en deed nog zijn best om den inboedel nog iets te kunnen redden. Hij was echter voor f 1500 verzekerd wat zijn inboedel betrof bij de onderlinge brand- assurantie niaatsch. te Beemster, die na eenig accordeeren met den verzekerde, hem pl.m 1200 uitoetaalde. De familie Boomsma was niet geassu reerd, doch liefdadige Beemstenaren sloegen de handen ineen en stelden dit arme gezin zooveel mogelijk schadeloos. Aan brandstichting werd absoluut niet ge dacht, want Gerrit B. stond gunstig bekend en sporen van eenig misdrijf konden niet worden aangetoond. Maar 'n paar maanden later kreeg Gerrit ongenoegen met zijn vrouw, die hem niet geheel trouw was en geen lust had met haar man naar Texel te verhuizen, zooals zijn voornemen scheen te zijn. In haar ontevredenheid gaf zij ruchtbaar heid aan de werkelijke oorzaak van den brand, die haar man, die ongeveer 200 schuld had, in den bewusten nacht zelf had gesticht, door met een lucifer het rieten dak van het perceel aan te steken. Hij was toen te bed gegaan, om later den schijn te wekken, dat hij door het vuur in zijn slaap was ver rast. De loslippigheid van de vrouw had dan ook het gevolg, dat Gerrit B. als verdacht van opzettelijke brandstichting werd ge arresteerd en in voorarrest werd gesteld. Heden stond deze beklagenswaardige man dan ook terecht. Hij erkende openhartig en had niets ter zijner verontschuldiging aan te voeren. Het verbrande perceel was eigendom van den heer J. Zweer te Heiloo. De gemeenteveldwachter van Beemster, de Haan, verklaarde, dat verdachte in het dorp gunstig bekend stond en niemand brand stichting vermoedde, tot de vrouw begon te roddelen. Natuurlijk kwalificeerde de officier het mis drijf als zeer ernstig, gelet vooral op het groote gevaar, dat het nauw belendend gezin had geloopen. Op het misdrijf was gesteld een maximum van 4 jaar. doch de officier wilde in aanmerking nemen het gunstige strafrechterlijk verleden en de openhartige bekentenis van verdachte en zich dus be perken tot een eisch van 2 jaar gevangenis straf Mr. v. d. Loos, verdediger van verdachte, bracht naar voren het ongelukkige huwelijks leven van zijn cliënt en wees op de vreemde apathische houding van de verdachte ge durende het onderzoek. De man was door zijn eigen vrouw bedrogen en verraden en geleek voor alles onverschillig. Mocht echter de rechtbank aannemen, dat de verdachte geheel toerekeningsvatbaar was, dan riep pleiter voor hem de clementie der rechtbank in. Heb je nog wat te zeggen, vroeg de presi dent aan den stil voor zich uitstarenden man op de beklaagdenbank. Ik heb niets te zeggen, was zijn antwoord. Uitspraak a.s. week. Voor den kantonrechter te Hilversum is gistermiddag behandeld het geding tusschen de V.A.R.A. en Martien Beversluis. De V.A.R.A., van meening zijnde, dat de heer Beversluis in zijn functie van literair- medewerker aanleiding had gegeven tot on middellijk ontslag en verbreking van het ar beidscontract, verzocht den kantonrechter haar van dit contract te ontslaan. Als pleiter voor de V.A.R.A. trad op mr. M. v. d. Goes van Naters te Heerlen; voor den heer Beversluis mr. S. de Jong te Am sterdam. Mr. v. d. Goes van Naters begon zijn uit eenzetting met de mededeeling, dat hij de brochure van den heer Beversluis, „Kaarten °P fel" mede in het geding zou brengen. De V.A.R.A. heeft ontbinding van het con tract wegens gewichtige redenen verzocht Een niet kunnen opschieten in den werkkring acht spr. reeds voldoende, om tot beëindiging „Ik vind niet, dat je Je vrienden ln de keuken moet ontvangen, Annie." „O, mevrouw, dat ls erg aardig van U. Als u de zit kamer niet gebruikt, zouden we dat heel prettig vinden." (Happy Mag.) van het contract te besluiten. De brochure en uitingen en gedragingen van den heer Be- versluis dringen echter in veel sterkere mate tot opzegging. De V.A.R.A. heeft deze zaait voor den kantonrechter gebracht, omdat men bij het geval-Zwertbroek de vereeniging van „op-straat-gooien" beschuldigde. Thans geeft men er de voorkeur aan de beslissing aan den kantonrechter te laten. Reeds voordat de heer Beversluis medewer ker van de V.A R A. werd, was hij lid van de s.d.a.p. In strijd hiermee beweert de heer Beversluis, dat hij in dien tijd geen lid was. De gedaagde was tot de anti-oorlogliga toe. getreden kort voor er een verbod van de g.d. a.p. aan de leden kwam om lid van de liga te zijn. Vooral om de gedragingen van den heer Beversluis op vergaderingen van links-extre mistische rienting kan hij niet langer in het bedrijf worden gehandhaafd. Gedaagde is in steeds sterkere mate gaan stoken tegen de beweging welke hem te eten gaf. Herhaalde lijk is door den heer Beversluis op hoonende en sarcastische wijze in een sterk anti-s.d.a.p. milieu critiek op de V.A.R.A. uitgeoefend, fend. Spr. persisteerde bij het verzoek tot ontbin ding van het arbeidscontract. Mr. S. de Jong betoogde, dat ontbinding van een arbeidscontract uitsluitend tot stana kan komen, indien zich wijzigingen in de per soonlijke omstandigheden bij een van de par- tijen voordoen. Reeds geruimen tijd wist men bij de V.A R.A., dat de heer Beversluis meer links georiënteerd was, dan sommige andere medewerkers en bestuurders. Men had hem in Juni 1934 per 1 September daaraanvol- gend kunnen ontslaan, doch men verzuimde het jaarcontract te beëindigen. De eenige re- den, welke de V.A.R.A. heeft, om den kanton rechter ontbinding van het contract te verzoe ken, is dat men af wil komen van de ver* plichting verder loon te betalen. In de geheele beschuldiging van de V.A.R.A. komt geen en kele aanval voor op het werk van gedaagde, zooals hij dat in dienst van den omroep deed. De veranderingen moeten overigens niet bij den geschorsten employé worden gezocht, doch bij de omroepvereeniging zelf. Spr. bestreed op juridische gronden, o.m. aan de hand van de statuten van de vereeni ging, de identiciteit van de s.d^.p., de V.A R.A., en de moderne vakbeweging. De heer Beversluis richtte zich ten slotte wel zeer spe ciaal tegen de richting, welke de s.d.a.p. en de moderne vakbeweging den laatsten tijd nemen. Spr. concludeerde, dat ontbinding hier niet kan worden uitgesproken. Na uitvoerige replieken van beide partijen, heeft de kantonrechter, mr. A. Lugt, de uit spraak op Dinsdag 5 Maart bepaald. In de zaak van den kindermoord te Zeist, werden allereerst als get.-deskundigen ge hoord prof. dr. L. Bouman en dr. W. G. Sillevis Smitt. Bij ondervraging van verdachte bleek hij zich niets meer omtrent het gebeurde te her inneren. Sinds den dag van den moord tot veertien dagen daarna was zijn geheugen verdwenen, een mededeeling, aie later door de beide deskundigen als volkomen juist werd bevestigd. Vervolgens gaf een prosector van het pathologisch instituut eenige verklarin gen. Een agent van politie deelde daarop mede, hoe hij op den avond van den 30sten Augustus de situatie had opgenomen. Op een vraag van den president, hoe ver dachte in Zeist bekend stond, antwoordde ge tuige, dat dit ongunstig was en dat hij zijn vrouw mishandelde. Van buren had getuige deze klachten vernomen. Daarop werd verdachte's vrouw gehoord die vertelde, dat ze op den dag van da? moord bij thuiskomst van haar man om ciitl zeven uur 's avonds was opgestaan (ze was acht dagen ziek geweest), om eten klaar te maken. Verdachte had haar toen verwijten over dit eten gemaakt en gezegd, dat ze een bepaalde groente niet had gekookt om heffl te plagen. Haar man was vervolgens naar buiten gegaan, waar zijn vader in den tuin zat Altijd is ze bang voor haar man ge weest. Denzelfden avond had hij haar nog gezegd: „Zorg maar dat je naar bed komt. want ik wil je niet meer onder mijn oogen zien." Uit angst is ze toen naar boven ge gaan. Later hoorde ze beneden ruzie er waren nog een paar kennissen thuis, dje daarop vertrokken en bij haar komst in de huiskamer zag ze toen haar man met een mes in de hand, zoodat ze dacht, dat hij zelf moord zou plegen. 1 Ze heeft daar vaker angst voor gehad. Ze heeft het mes weggepakt, nadat haar ma.n haar eerst nog ermee had bedreigd, Zelf 's getuige het huis uitgeloopen, waarna binnen het uur de moord was gepleegd. Haar huwe lijk, verklaarde get verder, was altijd slecht geweest van den eersten dag af, hoewel ze had gedaan, wat ze kon. De president vroeg hoe haar man de kinde ren behandelde en of hij van ze hield. Dat moest getuige bevestigen. Alleen als hij een kwade bui had, kon hij ze slaan. Ze kan zien wel begrijpen dat haar man zijn woede op haar had willen koelen door de kinderen offl het leven te brengen. Verdachte beweerde, dat hij zich niets h*" hoeft te verwijten ten opzichte van zijn g«' drag tegenover zijn vrouw. Wel erkende ljjJj dat hij wel eens ariftig wa9 thuis, maar zij» vrouw had het er dan op toegelegd. Hij kende, dat hij de kinderen dikwijls zou neo ben geslagen. Hij kon geen verklaring gey hoe hij tot zijn daad was gekomen, want a herinnering daarover was verdwenen. Een groenteboer uit Zeist, een buurraa.n.\.|S verdachte, deelde mede, dat hij hem n'et onaangenaam had leeren kennen. Hij kon 1 eens driftig worden, maar andere k,aC" had getuige niet. De vrouw was een S moeder, die erg haar best deed. e. Daarop werden de beide psychiaters s hoord, die hun rapport nog een m° ,,.sie toelichtten Beiden kwamen tot de conu

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10