DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Eerste Kamer bijeen. De Fransch-Engelsche besprekingen. Steeds meer lawines in Oostenrijk. Ho. 31 Woensdag 6 Februari 1935 137e Jaargang Uit het Parlement De contingenteering van den invoer van vee koeken. Nieuwe regeling van surcéance van betaling. Wijlen minister Kalff herdacht. tDxnqetiiksch Lavai's verklaring in de Fransche Kamer. Indrukken in v rschillende landen. VOOR HET BEHOUD VAN DEN VREDE. tBiiUentand Wat vandaag de aandacht trekt ft ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVER1ENTIEN Van 15 regels 1.25, elke rerfel meer f contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven fianco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HFRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 5 Februari. Deze avondvergadering was de eerste bij eenkomst, welke de senaat hield na minister Kalff's overlijden. Men heeft ook hier thans hulde gebracht aan de nagedachtenis van den gestorven bewindsman, in tegenwoordig heid van bijna alle minister en van eenige zijner familieleden, die op de gereserveerde tribune hadden plaats genomen. Terwijl allen zich van hun zetels hadden verheven, heeft voorzitter baron De Vos van Steenwijk een rede uitgesproken, eraan her innerende, dat ir. Kalff, alvorens minister te worden, op spoorweggebied met ongemeene wilskracht en volharding veel heeft tot stand gebracht. Het plotselinge verscheiden van dv.zen „plichtmatigen landsdienaar" wijst ons er, aldus de president, opnieuw op, „dat der menschen dagen zijn als gras". Hij ein digde met de hoop te uiten, dat God de nabe staanden van den betreurden overledene moge troosten. Namens het kabinet sloot minister Colijn zich bij deze hulde aan, verklarende, dat mi nister Kalff's groote kennis van zaken, hel der oordeel, hoffelijke omgang en bereidwil lige samenwerking voor al zijn ambtegenoo- ten een oorzaak van blijdschap zijn geweest Het wetsontwerp tot contingenteering van den invoer van veekoeken heeft, voordat de Kamer het zonder stemming goedkeurde, be denkingen uitgelokt bij de heeren Otten (v.d.) en Knottenbelt (lib.) Aan de hand van een ingekomen adres wezen zij op de schade, welke de importeurs ervan ondervin den. De invoer is met niet minder dan 85 verminderd volgens dit adres en de binnen- landsche productie met 127 vermeerderd, wat een onevenredige verhouding schept Minister Steenberghe intusschen merkte op, dat de vergelijkingsbasis, in het adres aan genomen, onzuiver was, daar twee ongelijk soortige perioden met elkaar waren verge leken. Een ander bezwaar van de beide senatoren betrof het feit, dat door de vermindering van den invoer, waarop een heffing is gelegd ten bate van het landbouwcrisisfonds, dit fonds geenszins van de regeling zal profiteeren in de mate, welke de bewindsman zelf wenscht Minister Steenberghe antwoordde, deze zaak nog eens te willen aanzien, omdat het moge lijk is, dat de invoervermindering het gevolg is van groote voorraden, welke in ons land aanwezig waren, voordat tot contingentee ring werd overgegaan. Z.Exc. had als doel der regeling tevens fenoemd, dat, als de invoer belangrijk werd eperkt, de regeering een onderhandelings object kreeg tegenover het buitenland, waar aan dan een invoer boven de algemeen gel dende gerns kon worden toegestaan, in ruil voor voordeelen, door ons van het buitenland te bedingen. Mr. Knottenbelt vreesde, dat ook dit doel niet zou worden bereikt, maar ook in dit verband wilde Z.Exc de kat eerst uit den boom kijken. De minister legde er den nadruk op, dat het groote doel der regeling is, de binnen- landsche olienijverheid te steunen. Volgens de importeurs echter is dit geen steun meer, maar een absoluut eenzijdige bevoorrech ting. Daartegenover stelde de bewindsman dan weer, dat de importeurs aanvankelijk eenige millioenen in den zak hebben gesto ken en dat daarna een heffing op den import is ingesteld, opdat hun overdreven winsten in het landbouwcrisisfonds zouden kunnen worden overgeheveld. Aardig was 's ministers opmerking, dat de importeurs wenschen, dat ook de binnen- landsche productie zal worden gecontingen- teerd, maar dat deze „ordening" hem te ver gaat. Dit aan het adres van mr. Knottenbelt, den liberaal, die met al die ordeningsge dachten van tegenwoordig niet veel op heeft en die zich dan ook haastte om te verklaren, dat hij het adres der importeurs niet had ge steund. De nieuwe regeling van de surcéance van betaling, de gelegenheid tot accoord openen de, is door de Kamer eveneens zonder stem ming aangenomen, nadat de jeugdige grijs aard jhr. van Sasse van IJsselt (r.k.) eenige bedenkingen tegen onderdeelen, de redactie betreffende, had geopperd, welke minister Van Schaik beantwoordde met den eerbied, aan den ouderdom verschuldigd, maar tevens met de standvastigheid, welke hem kenmerkt. Gisteren is onder voorzitterschap van Lebrun de Fransche minister raad bijeengekomen. De zitting duurde drie uur. Flandin en Leva! brachten rapport uit over hun on derhandelingen in Londen waarna de ministerraad hen gelukwenschte met de bereikte resultaten. Daarnaast heeft Flandin in de Fransche Kamer een verklaring afgelegd, die zulks in tegenstelling met de besprekingen in den ministerraad in het openbaar geschiedde. Er zijn problemen, aldus Flandin die in het belang van den vrede moeten worden op gelost. Duitschland is overgegaan tot een bewapening, die uitgaat boven de in deel V van het verdrag van Versailles vastgestelde 'bepalingen. Een nieuwe toestand is gescha pen door hef uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, aangezien de werkzaam heden van de ontwapeningsconferentie daar door bemoeilijkt zijn geworden. Teneinde in dezen toestand te voorzien, zijn de Fransche ministers naar Londen ge gaan Daar is men het etns geworden over de opvatting, dat het streven naai een be wapeningsbeperking niet mag worden onder broken en dat alles moet worden gedaan om een algemeen ontwapemngsaccoord tot stand te brengen. Wij ge'ooven, dat het ter oplossing van het probleem der rechtsgelijkheid in de vei ligheid ondoeltreffend zou zijn iemand, wie ook, een voorwendsel te geven zich te ont trekken aan de internationale verplichtingen tot organisatie van den vrede. Ik wil ingaan op geen enkele polemiek inzake hef verleden, terwijl wil een samen werking wenschen voor een vastgesteld doe. Maar ik wil er uitdrukkelijk op wijzen, oat in de traditioneele politiek van Frankrijk geen verandering intreedt, d.w.z. dat er geen sprake van kan zijn den Volkenbond het onderzoek te onttrekken "an een probleem, dat het geheel van de in den Volkenbond vertegenwoordigde landen interesseert en dat niet kan worden gelimiteerd tot voor onderhandelingen tusschen een bepaald aan tal volkeren. De voor de waarborging van algemeene veiligheid ontworpen voorwaarden kunnen geen natie hinderen in het recht en de plicht, haar eigen veiligheid zelf te organiseeren Een der belangrijkste doeleinden zal zijn, de veiligheidswaarborgen vast te leggen. De Fransche regeering zal de veiligheid niet in gevaar laten komen. Deze politiek is in het verleden tot uiting gekomen in een reeks van pacten tot wederzijdschen bijstand bin nen het kader van het Volkenbondspact. Om ai diengenen, die deze pacten afgesloten heb ben, volkomen veiligheid te waarborgen, heeft men nog voor de verwerkelijking van dit groote werk het afsluiten van een lucht- conventie onder oogen gezien. In dit verband ging de minister-president in op de voordeelen van deze luchtcon rentte en vervolgde toen: „Wij hebben een solida riteit en veel omvhtiende wederkeerigheid der actie tusschen de Engelsche en de Fran sche regeering in het leven geroepen. Dat wil niet zeggen, dat de rege». ringen zich willen houden aan dit nanuwe kader Veeleer zijn zij van meening, dat geheel West-Europa, dat alle den vrede willende volkeren moeten worden aangesloten, om het gevaar van een luchtaanval te verhinderen. Dat is de reden waarom de beide regeeringen besloten heb ben Duitschland, België en Italië uit te noo- digen tot onderhandelingen over deze kwestie". Flandin legde er verder den nadruk op, dat de luchtronventie geenszins het ve-drag van Locarno, dat onveranderd van kracht blijft, moet vervangen maar slechts een snel Ier, beslissender optreden binnen een bepaalt kader vormt. Dit optreden moet volgens op vatting der betrokken regeeringen niet wor den beschouwd als sanctie maar als voor behoedsmiddel, aangezien men van meening is, dat alle maatregelen genomen moeten worden om den oorlog te verhinderen. Indruk in Italië, De resultaten van de besprekingen in Lon den worden in de Italiaansche bladen na tuurlijk uitvoerig besproken. Algemeen wordt uiteengezet, dat de FranschItaliaansche overeenkomsten van Rome de noodzakelijke voorwaarde hebben gevormd voor de besprekingen van Londen Londen is slechts een logische ontwikkeling geworden van de overeenkomsten tusschen Mussolini en Laval. Met nadruk wordt ver der gesproken over de samenwerking van Engeland, Frankrijk en Italië, welke in geen geval een druk wil vormen op Duitsch land. Het „Giornale dTtalia" spreekt over de krachtige poging tot herstel van een gemeen schappelijke en hechte linie van actie der groote mogendheden met betrekking tot de voornaamste problemen. De aan Duitsch land toegestane rechtsgelijkheid kan natuur lijk ook niet ontzegd worden aan Oostenrijk en Hongarije. Op het ontworpen accoord inzake weder' zijdsche luchtbescherming gaat alleen de Giornale d'Italia nader in. Het semi-offi- cieele blad schrijft daarover: De nieuwe conventie zal boven Locarno uit een garantie van Frankrijk en Duitsch land ook voor Engeland met zich brengen. Locarno refereert ook uitdrukkelijk aan den Volkenbond, wien de laatste beslissing blijft voorbehouden, terwijl het nieuwe accoord geen enkele referentie on den Vo'kenhond be vat en de verantwoordelijkheid voor de be slissing in de actie direct beperkt tot de on- derteekenende staten. Ook hier treedt dus op nieuw het principe van samenwerking tus schen de belanghebbende mogendheden aan den dag. Italië begroet met opre-hte harte- liikheid de overeenkomsten van I onden, die een verdere ontwiHtpHno- beteekenen van de overeenkomsten van Rome. Indrukken in Britsche diplo matieke kringen. De eerste indrukken, die de Fransch- Engelsche overeenkomst gewekt heeft, wor den in Britsche diplomatieke kringen be schouwd als niet-ongunsüg. Voor het einde van de week verwacht men echter van geen der in aanmerking komende regeeringen een definitief antwoord. Of schoon de gemeenschappelijke Fransch- Engelsche mededeel ingen beperkt zijn tot de Locarno-mogendheden zijn ook de overige regeeringen door hun ambassades en gezant schappen in Londen ingelicht over den toe stand. Onder de bezoekers, die heden in het departement van buitenlandsche zaken ver schenen, bevonden zich o.m. de Oostenrijk sche gezant en de gezantschapsraad van de Amerikaansche vertegenwoordiging. Tusschen Sir John Simon en den Italiaan- schen ambassadeur Grandi, heeft een verder onderhoud plaats gevonden. De „Press-association" maakt er opmerk zaam op, dat de in Londen uitgewerkte for mule een gemeenschappelijk voorstel van Frankrijk en Engeland is. Het avondblad „Star" noemt den vroege- ren Britschen ambassadeur te Berlijn, Lord D'Abernon, den eigenlijken pater-intellec- tualis, van de lucht-Locarno-gedachte en voegt daaraan toe, dat bij de Engelsch— Fransche onderhandelingen gerefereerd is aan een briefwisseling tusschen Lord D'Abernon en den voormaligen Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Austin Chamberlain, in 1925. D'Abernon had reeds toen de verwerkelijking geëischt van die waarborgen, waarover thans onderhan deld is als aanvulling van het verdrag van Locarno. Cham^eriain wikte er toen echter niet on ingaan. Elders vermeldt het blad de mogelükheid van een latere conferentie in Brussel, welker deelnemers de vijf mogend heden Van Loren-nn zouden zijn. Zien de Vereen igde Staten af van de militaire bepalingen van het Verdrag van Berlijn? Naar de „Associated Press" uit Londen meldt, zou de Britsche regeering de Ameri kaansche regeering via de Amerikaansche ambassade in Londen verzocht hebben het mogelijk te maken, dat de uit het verdrag van Versailles in het verdrag van Berlijn tusschen de Ver. Staten en Duitschland over genomen militaire bepalingen, zouden wor den opgeheven. Tegelijkertijd heeft de Brit sche regeering verzekerd, dat geen geheim bondgenootschap of accoord tusschen Enge land en Frankrijk bestaat. Het verzoek der Britsehe regeering is tot dusverre nog niet ontvangen op het staats- departement. In welingelichte diplomatieke kringen neemt men echter aan, dat de Ame rikaansche regeering zi.-h daar niet tegen zal verzetten, aangez'en zij deze militair? bepalingen van het verdrag van Ber'iin nooit zeer belangrijk heeft gevonden De Amerikaansche regeering zal iederen stap bevorderen, die de rijken omring ertoe zou kunnen brengen terug te keeren naar de ontwapeningsconferentie. Tengevolge van de groote stoornissen, die in Oostenrijk opgetreden ziin ir. het telefoon- en telegraafverkeer komen eerst thans lang zamerhand berichten binnen over de tal rijke lawines van de laatste twee dagen. In tientallen jaren is niet zoo een stortvloed van lawines neergekomen. Uit het Zillerdal wordt gemeld, dat bij Ginzling door een lawine twee boerenhuizen volkomen bedol ven zijn, waarbij een 27-jarige boerenknecht om het leven is gekomen terwijl bovendien 29 stuks vee in de sneeuwmassa's omkwamen Dat niet meer menschenlevens te betreuren zijn, is te danken aan het feit, dat de lawine- afweermacht dienst is blijven doen, terwijl de boeren in de kerk waren. In Hintertux zijn door lawines verscheidene veestallen meegesleurd Alle gebieden van het Achterzillerdal zijn van de buitenwereld afgesloten. De toestand in het voorstadje van Innsbrück, Mühlau, waar Maandag een lawine tot midden in de plaats terecht kwam, blijft gevaarlijk, aangezien een tweede lawine dreigt. Verscheidene huizen zijn derhalve ont ruimd. Ook het achterste gedeelte van het Oetzda! is van de buitenwereld afgesneden. Uit Arlberg zijn berichten gekomen over ernstige schade door lawines aangericht in het Montafonerdal waar verscheidene ge- bouwer dooi lawines vernield zijn. In Gargellen zijn drie boeren en een vrouw, die op weg waren om het vee te voederen, door een lawine bedolven. Zij konden echter nog levend geborgen worden. Men vreest, dat nog meer menschen'evens te betreuren zullen zijn, daar verscheidene per sonen nog worden vermist. Twee slachtoffers van lawines. Door een zwaren sneeuwval zijn in de stad Salzburg vele storingen in den stroom toevoer en in de telefoon- en telegraafver bindingen veroorzaak* In de bergstreken sneeuwt het reeds vijf dagen zonder op houden. In het Ferleitendal werd een weg geheel door lawines bedolven, waardoor Ferleiten van de buitenwereld geïsoleerd is. Van den Ki!zsteinhorn bij Zeil am See is een lawine naar beneden gekomen, die om. de garage van het hotel Kesseifall vernield heeft. De overige gebouwen van het hotel verkeeren in gevaar, daar steeds meer lawines neerkomen. Een lawine van de Mandlwand sloeg etn deel van het Arthurhuis weg. Ook in het Gasteinerdal komen veel lawines voor, zoodat men het verkeer tusschen Hof- Gastein en Bad Gastein heeft stop gezet, en de school heeft gesloten. Een lawine van Wiesfeld bij Lofer naar beneden gekomen, heef* een zestienjarigen knaap bedolven. Hij kon nog levend worden geborgen. In het Hochkoeningsgebied heeft een buitengewoon hevig onweer, gepaard met een zwaren storm, gewoed. Bij Schwarzer.see in de na bijheid van ot. Wolfgang is de sluiswachter van de electriciteitsfabriek door een lawine gegrepen en geiood. In de onmiddellijke na bijheid werd een boerenknecht door een tweede lawine bedolven en gedood. Stijgend lawinegevaar. De weersomstandigheden in Oostenrijk zijn nog slechter geworden. De regen, die sedert Maandag zonder ophouden neer daalde, is in.de middelhooge en hooge stre ken in sneeuw overgegaan. Aangezien de sneeuw echter zacht en nat is, vreest men een versterking van het lawinegevaar, te meer daar ook de sneeuwmassa's in vele ge bieden in Oostenrijk een hoogte hebben be reikt als in tientallen jaren niet meer is voorgekomen. De Arltergstrasse, die Maandagavond reeds voor een deel weer schoongemaakt was, is gister door nieuwe lawines wederom bedolven, zoodat thans onmogelijk voorspeld kan worden wanneer het verkeer aldaar kan worden hervat. VOOR DE VRI JHEID DER PERS. President Lebrun acht haar noodzakelijk. De president der Franschen republiek heeft gisteravond een banket van de Ver- eeniging van Republikeinsche Journalisten te Parijs voorgezeten. In zijn tafelrede heeft hij 't gehad over den algemeenen po litteken toestand en vervolgens over de vrijheid van drukpers. Wanneer wij een blik om ons een werpen, aldus president Lebrun, zien wij dat zich over de grenzen een sterke beweging aan iet ontwikkelen is, waarbij de vrijheid lang zamerhand verdwijnt. De pers is niet langer meer de getrouwe, maar veeleer de serviele weerklank van de gedachten der regeering. Zij brengt gedwee en unaniem de streng voorgeschreven richtlijnen over. Haar rol is niet langer meer het publiek voor te lich ten, maar den geest te dwingen om zich te oriënteeren naar de doeleinden, welke het gezag gunstig acht voor het regime en de natie. De president meende dat deze opvatting Wijlen minister Kalff in hot Par lement herdacht. (Uit het Parle ment). De Engelsch-Fransche besprekin gen. (Dag. Overzicht). Steeds meer lawines in Oostenrijk; reeds eenige slachtoffers. (Buiten land). De monarchistische beweging in Oostenrijk. (Buitenland). Overstroomingen in België; groo te materieele schade. (Buitenland). Hoogwatergevaar in Zuid-West- Duitscbland. (Buitenland). Mandsjoerij-sche troepen over de Mongoolsche gren6 (Buitenland). De ramp van de „Orania". (Bin nenland). Doodelijke verkeersongevallen te Soest en Apeldoorn. (Binnenland) Nadere bijzonderheden omtrent de arrestatie van ongewensebte vreem delingen te Amsterdam. (Binnen land). Het „Uiveri'-rapport bij de regee ring ingediend. (Luchtvaart). De kindermoord te Zeist; 15 jaar gevangenisstraf geëisebt. (Rechts zaken). Brandstichting te Beemster. (Rechtszaken). Onze reis-redacteur bespreekt „de kolenmijnbouw in de put". (Arti kelen) Vliegtuig in Indië neergestort, bestuurder gedood. (Koloniën). (Zie verder eventueel luide berichten). voor bepaalde landen met een bepaalde mentaliteit haar goede zijden kan hebben. Maar voor een land met een onafhankelijk heid van geest en een vrijheid om zélf te onderzoeken in Frankrijk is zij niet geschikt. Het vrije dagblad heeft een rol te vervullen. Het is meer dan een weerspiegeling; het kan op bepaalde oogenblikken de regeering en de openbare meening voorlichten, mits duidelijkt blijkt dat het voorgestane stand punt met de realiteit der feiten, met de rechtvaardigheid en het verheven belang der natie overeenstemt. Doch en dit voegde de president er na drukkelijk bij deze vrijheid is alleen iets waard, wanneer zij met wijsheid en voor zichtigheid wordt toegepast. Evenzeer als zij, wanneer zij goed wordt begrepen, de al gemeene belangen kan dienen, evenzoo kan zij noodlottig worden als zij tot losbandig heid vervalt. DE TOESTAND IN SPANJE. Verlenging van staat van oorlog gedurende 30 dagen. De Spaansche regeering heeft er in toegestemd, dat de staat van oorlog, welke in eenige provincies van kracht ij, in de betreffende provincies voor den duur van 30 dagen zal worden verlengd. Voor andere provincies zal morgen wor den overwogen of daar de verlenging van den uitzonderingstoestand noodig is. ACTIE VAN OOSTENRIJKSCHE SOCIAAL-DEMOCRATEN EN COMMUNISTEN? 250 arrestaties? Volgens berichten van Duitsche zijde, is in het zevende district van Oostenrijk een „Marxistische" propaganda-centrale opgeheven. Er zouden 250 arrestaties zijn verricht. DE MONARCHISTISCHE BEWEGING IN OOSTENRIJK. In zijn toespraak tot de leden der En gelsch-Amerikaansche persvereeniging heeft de leider dei Oostenrijksche mo narchisten, baron Weisner, een be langrijke toespeling gemaakt op de even- tueele restauratie der Habsburgers. Hij zeide niet bereid te zijn aan te geven, hoe of wanneer een dergelijke restaura tie zou geschieden, doch de verkiezingen voor het presidentschap, welke in het najaar zullen worden gehouden, zouden de onthulling brengen. BOTSING TUSSCHEN TWEE VISSCHERSVAARTUIGEN. In den mond van de Tejo zijn twee Portugeesche visschersvaartuigen in botsing gekomen, met het gevolg, dat beide booten zijn gezonken De beman ningen raakten te water, doch slechts een der opvarenden is om het leven ge komen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1