DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het Baclemml Baqetii&sch Qi-ezzidït Het werkloozenvraagstuk in Amerika. Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke re<?el meer O '5. contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 32 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Donderdag 7 Februari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang HET COLLEGE DER REDEVOERINGEN. De particuLiere werkgever moet meehelpen. Werk voor allen gevraagd. Lawines in Midden-Europa. Waf vandaag de aandacht trekt.,. ALKMAARSCHE COURANT. Men bestrijdt minister Marchant in de Eerste Kamer met zijn eigen beeldspraak. 's-Gravenhage, 6 Februari. De Staten-Generaal zijn verdeeld in een Eerste en Tweede Kamer, zegt de grondwet. Aangezien er een Eerste Kamer is, houdt zij algemeene beschouwingen over de Rijksbe- grooting. Het gebeurt wel eens, dat het se naatsdebat op bepaalde punten belangrijker is dan het overeenkomstig, debat in de Twee de Kamer, dat eraan is voorafgegaan, name lijk als na het Tweede Kamer-debat belang rijke dingen zijn gebeurd, welke in de Eerste Kamer kunnen worden besproken. Maar als dit niet het geval is, is het senaatsdebat vaak grootendeels een herhaling, welke gevoegelijk achterweg zou kunnen blijven. Wij vreezen, dat het deze maal zoo is gesteld. Vele rede voeringen zijn knap. Maar alleen omdat een rede knap is, is het nog niet noodzakelijk, dat zij worde uitgesproken. Maar natuurlijk heeft een debat, als nu wordt gehouden, altijd wel eenige opmerkelijke punten. Dit was bijvoorbeeld prof De Savornin Lohman's uitlating over „de ordeming" Wat minister Colijn in dit verband te Amsterdam heeft gezegd,-legde de leider der christelijk- historischen aldus uit, dat de premier tegen ordening zou zijn. Prof. Lehman zelf blijkt er niet veel voor te gevoelen en gaat dus te gen de redactie van „De Nederlander" in. Mr. van Lanschot (r.k.), voorstander van ordening, scheen minister Co'iyn's uitlatingen in de hoofdstad hierover wel een beetje be denkelijk te vinden en waarschuwde de re geering, toch vooral rekening te houden met de denkbeelden zijner partij Prof. Diepenhorst (a.r.) daarentegen liet alle ruimte, die noodig is om 's kabinetslei ders woorden uit te leggen als een aanprij zing Van de antil-revo'utionnaire beginse'en ten gunste van ordening, welke in dezen ge- dachtengang echter uit het maatschappelijke leven zelf meet opkomen en dan door de wet moet worden gesanctionneerd. Prof. Diepen horst sprak zich uit vóór verbindend verkla ring van de collectieve arbeidsovereenkomst, maar verafschuwde staatssocialisme en sprak van een klove, welke de anti-revo'utionnairen scheidt van de s.d.a.p. Mr. Mendels (s.d.a.p had verklaard, dat zijn partij voor een goede ordening wel wil de samenwerken met andere partijen en had daarbij het oog vooral cp de katholieken Maar mr. van Lanschot wees het aanzoek voorloopig af, het denkbeeld van zu'k een samenwerking een droombeeld noemende Denken en droomen behooren tot twee ver schillende werelden! Wat devaluatie betreft, was mr. Mendels de eenige spreker, die zich een beetje in de ruimte nield. Hij noemde de handhaving van den gaven gulden evengoed een experiment als devaluatie, al sprak hij zich niet met zoo veel woorden voor devaluatie uit. De heeren Lohman, Van Lanschot en Diepenhorst steun den de regeering bij haar goudpolitiek van harte. Er zijn nog al wat katholieken voor devaluatie, maar mr. van Lanschot verklaar de, dat de groote meerderheid van ons volk voor de goudpolitiek is. Waren de heeren Lehman, van Lanschot en Diepenhorst vriendelijk jegens het kabinet, het spellingvraagstuk bracht een afwijking van die welwillendheid. Mr. van Lanschot merkte diplomatiek op, dat minister Mar- chani's maatregel de zoozeer door Z.Exc zelf verlangde rust in het spellingvraagstuk nog niet heeft gebracht. En de heeren Lohman en Diepenhorst wezen erop, dat ook dit punt het geheele kabinet aangaat, en smeekten der regeering, terug te keeren van de dwalingen haars weegs. Minister Mar chant heeft gesproken van „de laatste ron de" en heeft eens gezegd, dat hij tegenstan ders knock out had geslagen, zich aldus van een boksersbeeldspraak bedienende. Prof. Diepenhorst zeide geestig, dat deze stijl paste bij 's ministers spelling, welke men immers „de Nederlandsche taal in hemdsmouwen" had genoemd. Wie een robbertje begint, vangt aan met zijn jasje uit te trekken Minister Marchant had genoeg gevoel voor humor om de grap van zijn tegenstander ken nelijk te waardeeren. Zeide prof. Lohman, dat de achterstand op defensiegebied ncodig moet worden inge haald, mr. Mendels keurde de actie van ge- pensionneerde hoofd- en opperofficieren ten gunste van een betere bewapening af, in wel ke afkeuring hij ook het optreden van eenige burgemees Iers in het zuiden betrok. Mr. van Lanschot trachtte, balsem te gieten op de wonde, sommigen vrijz -democraten geslagen door de consequentie van de toetreding van twee hunner tot het kabinet. De katholiek uitte waardeering voor het persoonlijke of fer, dat de twee vrijz.-demc-cratische minis ters brengen door den strijd over de defen sie te laten rusten. Mr. van Lanschot uitte ook zijn vreugde, dat de wolken waren weggedreven, we'ke aan den hemel waren geweest tijdens het be- grool-'ngsdebat in de Tweede Kamer tusschen pref. Aalberse en hef kabinet. „Het waren maar schapenwolkjes", interrumpeerde dr Wibaut (s d Laat ons dan maar aannemen, dat thans de politieke lucht weer smetteloos blauw is en het landschap in het goudene zonnelicht- baadt. Maar het weer in ons vader'and is bijzonder grillig. Wie bij fraai weder uitgaat. doet meestal verstandig, zijn parapluie mee te nemen! Evenals vroeger staat ook thans nog het probleem van de bestrijding der werkloos heid in de Ver. Staten in het middelpunt der Rooseveltsche economische politiek! De tot nog toe genomen maatregelen ter overwin ning van de werkloosheid hebben niet het ge- wenschte gevolg gehad en zoo komt het, dat men gedwongen is, strenger methoden te zoe ken om tot het doel te komen. Het maandrapport van het Amerikaansche bedrijfsbureau vermeldt een toeneming van de werkloosheid. Het totaal-aantal werkloozen tegen eind November 1934 werd gesteld op 11.459.000, een toeneming van 420.000 tegenover Octo- ber en meer dan 400.000 tegenover Novem ber 1933. Dat wordt gedeeltelijk toegeschre ven aan de normale bevolkingstoename, die in dat cijfer vercalculeerd is. Het maandrap port vertoond desalniettemin1 toch één licht punt: een tweeprocenls toeneming der werk gelegenheid in de bouwvakken. Dat is de eer ste sedert 1928! In vergelijking tot verleden jaar nam het aantal tewerkgestelde landar beiders in November met 200.000 af, wat veroorzaakt werd door de in groote deelen van het westen en middenwesten verleden jaar zomer heerschende droogte, die heel lang aanhield! Fabrieksbedrijven, mijnbouw en de groot- zoowel als de kleinhandel kon den in November een zeer kleine uitbreiding der werkgelegenheid vermelden Het rapport zegt overigens: „Deze cijfers geven een dui- delijjken indruk van den ernst van het werk- loozenprobleer.1. De industrie was niet in staat mannen en vrouwen in voldoende mate arbeid te geven. Het is de taak der regeering, vopr allen werk te vinden, wien de gelegen heid ontnomen werd hun brood zelf te ver dienen 1" Met het werkloozenprobleem hield zich, ook kortgeleden de nieuwe leider van het bondsbureau voor opheffing der economische- crisis, Donald Richberg, bezig. In een rede voering trachtte hij de industrie op tt wek ken, haar aandeel in de bestrijding der werk'oosheid vol te storten! Richberg sprak' van de mogelijkheid van „binnenlandsche onrust", indien men de niet-werkende millioe- nen niet ten spoedigste aan bezigheid hielp! Tal van zakenlieden, pleitte hij, geven tegen woordig nog de voorkeur aan de steun ver-' leening aan werkloozen, omdat hun dat min der kost! Dit standpunt noemde hij kortzichtig en hoewel op het oogenblik deze methode van hulp het voordeeligst lijkt tevens vol ge varen er zou wel eens een toestand kunnen komen, waarbij heele legers van werkloozen met geld gesteund zouden moeten worden; dan zou het geld ontoereikend worden en zouden de thans nog om arbeid vragenden we.eens kunnen verworden tot dreigenden. „Wij mogen een verstandelijke vrees voor een buitenlandschen vijand hebben, maar de gróótste gevaren, die Amerika bedreigen, zijn gelegen in de onderlinge verdeeldheid". Richberg stelde als middel ter verkleining van het werkloozen aantal het scheppen van betere woontoestanden en vervanging van verouderde machines en uitrustingen door nieuwere, voor. Hij verklaarde, dat de regee- ring het standpunt moet ontkennen, dat zegt, dat het particuliere bedrijf den werkloozen geen arbeid meer zou kunnen verschaffen 1 „Indien het particuliere bedrijf weigert zich met dit vraagstuk bezig te houden, zal de rei geering het zélf moeten doen!" Harry Hopkins, de chef van het bondsbu reau voor crisissteunverleening, deelde mede, dat aan de verschillende staten voor de maand Januari 136.791.268 dollar toege- stuurd was, terwijl in December voor- dezelf de doeleinden een bedrag van ongeveer 160 millioen dollar was uitgetrokken. Van de voor Januari toegestane gelden kreeg de staat New-York 19.004.055 dollar. Pensylvania 9.453.685 dollar, Massachusetts 5.631.675 dollar. Werkgelegenheid verschaffen. De regeering is thans van meening, dat de openbare hulp zich moet bepalen tot het ver schaffen van werkgelegenheid, inplaats van het schenken van geld. De directe hulp zal zooveel mogelijk beperkt worden en op de verschillende bondsstaten en gemeenten wor den afgewenteld, vooral in zooverre het be treft het aantal arbeids-onbekwamen, die on geveer 20 pCt. vormen van de door de regee ring ondersteunde personen! Het congres zal zich in den eersten tijd vooral bezig houden met het door president Roosevelt bij de ope ning van de congreszittingen behandelde noodhulpprogramma vooral met de voor stellen betreffende een intensieve sociale wet geving. Vóór den tienden Februari moet het congres een voorstel aannemen voor toestem ming tot uitgifte van een nieuwe noodhu'p van 880 millioen dollars, daar de werkzaam heden van dat bondsbureau volgens de be staande wetten op dien dag afloopen. Storend werkt bij de doorvoering van de politiek-economische plannen-op-groote- schaal der regeering het steeds weer opdui kende spook van de uitbetaling van het rest bedrag aan de oor'ogsveteranen-uitkeering. Het is mogelijk, dat onder den druk der vete ranen-bonden in beide kamers der bondswet- gevers een eenvoudige meerderheid voor de bonusbelasting te verkrijgen zou zijn. Daar echter de bondsregeering, zooals president Roosevelt dezer dagen weer nadrukkelijk be vestigde, tégen een bonus-uitbetaling onder de heerschende econom'sche verhoudingen is. daar men daarmede geen verbetering van dn economischen toestand zcu kunnen bewerk stelligen, en daar dus Roosevelt het bonus- voorstel zeer zeker zou tegenwerken, ge'ooft men in toonaangevende kringen niet, dat in de senaat een meerderheid te verkrijgen ware, die het veto van tjen president zou kunnen overstemmen Met groote spanning wordt de beslissing tegemoet gezien van het hoogste gerechts! of te Washington inzake zekere rechtgevallen, waarin de in verband met de Rooseveltsche dékkihgspolitiek door het congres opgeheven zoogenaamde „goudclausule" in obligaties en andere vjerdragsoorkonden als in strijd met de gr~ndwette'ijke bepalingen wordt bestre den, in het bijzonder door de bondsregee ring zelve. De advocaat-generaal Cummings, die persoonlijk in de bres sprong voor de hoiaige dekkingsnoüliek der regeering en be pleitte, dat het congres op grond der grond- wette)ijkg bepalingen zeer goed een bepaa'de dekk'ngspolirek kon volnen. verk'aarde: Indien, het gerechtshof een voor de regee ring ongunstige beslissing zou vellen en de regeering en het particuliere bedrijf daar door'gedwongen zouden zijn hun betalings verplichtingen op de basis van de tegenwaar- dé in'goiid en de tegenwoordige dekking te voldoen, zou een econpmische chaos zondei weerga ontstaan .Bvrns.. lid van het congres, dee'de in een persconferentie -mede, -dat hij aannam, dat het hooggerechtshof te Washington het door de bondsregeering- uitgevaardigde verbod van betalingen in goud als volmaakt in over eenstemming mét de grondwet zou kenmer ken. Hij voegde er echter aan toe, dat bet cqngres. .indien .de beslissing anders zou uit vallen, de daardoor geschapen toestand door overeenkomstige nieuwe wetteüike maatrege len zou weten te beheerseben en in de nog steeds door li-ar gewenschte banen zou we ten térug te leiden.' Ernstig lawine-ongeluk in -Zwitserland; zes dooden. In St. Antonien in Praettigau (kanton GrauLugndep) heeft zich een ernstig lawi- néongeluk voorgedaan. Van den Kuehnihorn maakte zich. plotseling een geweldige lawine los, die twee woonhuizen en een stal volko men bedelf. Daarbij kwamen 6 personen om het leven. De plaats St. Antonien is geheel van alle vérkeer afgesneden, daar lawines de wegen hebben geblokkeerd. Ook Davos was Dins dag geheel van de buitenwereld afgesneden, dgar alle spoorlijnen, wegen en leidingen bedolven waren, dan wel vernield. In den nacht op Woensdag gelukte het de lijn Da- vos-Pillieur vrij te maken, zoodat gistermor gen de treinen ten minste op deze lijn vol gens dienstregeling konden rijden. Er ligt in Davos 234 M. sneeuw. In de verschillen de onderkomens van den Parsenn bevinden zich. nog talrijke skiloopers die het dal niet meer konden bereiken, daar een tocht daarheen verbonden -zijn geweest met het grootste levensgevaar. De ondefkorhens zijn echter veilig voor lawines en voldoende van proviand voorzien Het autobusverkeer tusschen de verschillende plaatsen van het Engadin moest natuurlijk ook worden stopgezet, - In de- hooggelegen kleine plaatsjes begint reeds een ernstig gebrek aan de noodige levensmiddelen te heerschen. Ook in Glar- nerland zijn een aantal lawines naar bene den gekomen, die hier en daar aanzienlijke schade hebben aangericht. In het kanton Schwyz werden van het hotel Alpstuebli bij Stoos eenige muren ingedrukt. De bergspoorlijn op den Rigi moest wegens sneeuw het bedrijf stilleggen. De temperatuur, die door den Foehn de laatste dagen hoog was, is de laatste drie dagen aanzienlijk gedaald, waardoor het gevaar voor lawines veel minder is ge worden. Wederom een lawineongeluk in het Zil'erdal. Bij de Magnesit-fabriek, die toebehoort aan de firma Krupp te Essen in Duitsch- land, en die gelegen is in het Zillerdal is door een lawine een materiaalloods wegge sleurd. Een arbeider kwam in de sneeuw massa om. Het bergingswerk moest wegens verder lawinegevaar stopgezet worden. De werkzaamheden voor het schoonmaken van de Arlbergstrasse worden met de grootste inspanning voortgezet, doch blij ken zeer moeilijk te zijn, daar gistermorgen nieuwe lawines over de spoorlijn heen geval len zijn. Door lawine bedolven. In het Grossglocknergebied is gister de skiloocer Christoph Per htold uit Moert- schach 'Lij Heiligenblut door een lawine be dolven. Hij is hedenmorgen, dood, gebor gen. Nog steeds lawines. Door tallooze lawines zijn in Oostenrijk verscheidene personen om het leven geko men, terwijl de aangerichte schade aanzien lijk is. Te Gargellan (VGrarlfcerg) zijn twee hui zen bedolven. Vier leden van een familie zijn om het leven gekomen. Een vijfde fami lie'id wordt vermist. In Silterthal zijn bij een lawine acht on- beweonde getouwen ingestort. Daar de temperatuur wat daalt schijnt het gevaar voor lawines te ve milderen. Bergstadje in sneeuw begraven. Het Bulgaarsche stadje Paschmakli, dat in het Rhode-ge' ergte is ge'egen, is ten ge volge van de hevige sneeuwstormen der laatste dagen volkomen van de buitenwereld afgesloten. Militairen, de geretireerd zijn om „vrij baan te maken" hebben groote moeilijkheden door den aanhoudenden sneeuwstorm. Volgens de laatste berichten is de bevol king van het stadje zeer ongerust, aange zien reeds een tekort aan levensmiddelen merkbaar wordt en men vreest, dat het wel drie dagen zal kunnen duren voordat men weer contact met de buitenwereld zal heb ben. DE OVEREENKOMST VAN LONDEN. Nieuwe Fransche persstemmen. Men is het te Parijs nog geenszins eens over de beteekenis en de portee van de overeen komsten van Londen. De bladen der ver schillende richtingen spieken opvattingen uit, die zeer uiteen ioopen. De rechtsche pers valt de regeering aan. aangezien deze zich naar haar meening te ver naar voren heeft gebracht. Uok de verklaringen van Flandin in de Kamer stellen de rechtsche kringen niet tevreden. Senator Lemerey eischt in de „Liberte". dat Frankrijk zonder verwijl den twee-jarigen diensttijd za! invoeren. De Temps" maakt z'ch tot spreekbuis der regeering en noemt verklaringen in de Kamer van Flandin een uiteenzetting, die alle eventueel bestaande twijfel opheft De uiteenzettingen van Flandin bevestigen dat in het Engeisch-Fransche plan alles in elkaar grijpt en dat het sysieem si-echts dan nor maal kan werken, wanneer alle deelen van deze vredesorganisatie nauwkeurig op elkaar zijn afgestemd Zeer uitvoerig behandelt de „Temps" dan de luchtconventie. Men begrijpt aldus het blad dat de Engelsche en Fransche mi nisters in Londen gepoogd hebben het lucht- gevaar tegen te gaan door het afsluiten van een bijzondere overeenkomst tot bijstand in de lucht binnen regionaal kader. De minister president heeft uiteengezet dat men daar mede een belangensolidariteit, een weder- keerig optreden der Engelsche en Fransche regeering heeft verwerkelijkt hetgeen zonder twijfel een nouveauté is Maar dat beteekent niet. dat aan een dergelijke overeenkomst voor een zoo beperekt kader gedacht is. Want in Europa moeten alle vredelievende personen samenwerken ter verhindering van het oorlogsgevaar. Vandaar het besluit Duitschland, België Italió uit te noodigen tot een voorbereidende bespreking. Flandin heeft ei den nadruk op gelegd, dat hij daarmede niet heeft willen zeggen, dat de overeenkomst van Londen op eenigerlei wijze in de plaats zou moeten treden van het Veidrag van Locajno, want dat zou in al zijn deelen onaangetast blijven. Maar deze luchtovereenkomst zal voor een bijzonder geval en onder bepaalde voorwaarden een sne'lere en beslissendere procedure vormen. De „Temps" keert zich dan tegen de ver onderstelling. dat de overeenkomst van Londen een isolatie van Duitschland tot gevolg zou kunnen hebben en 3chrijft: „In geen geval is deze organisatie gericht tegen Het werkloozenvraagstuk in Ame rika. (Dag. Overzicht.) De herdenking van den 6den Fe bruari te Parijs. (Buitenland Lawine-ongelukken in Midden- Europa; verschillende dooden. (Bui tenland.) WerkloozenreUetjes in Sheffield. (Buitenland.) Visscherevaartuigen nabij Goeree in nood. (Binnenland.) Muur ingestort te Bussum; arbei der gedood. (Binnenland.) Laffe overval in een gehucht bij 's-Hertogenbosch. (Binnenland). De regeering heeft aan de telers van fruit- en warmoezerijgewassen steun verleend tot een bedrag van 3.600 000. (Land- en Tuinbouw.) Het neergestorte vliegtuig; hoe het lijk van den bestuurder werd gevonden. (Koloniën.) Oprichting plaatselijk comité Nat. Koningin-Moeder-herdenkings- fonds. (Stad.) Had de „Uiver" vlieggehreken? (Luchtvaart.) (Zie verder eventueel laatste berichten). welke mogendheid ook of een bedreiging voor een of ander land of groep van mo gendheden, doch zij staat voor alle volkeren open. HET TERUGTREKKEN DER INTERNATIONALE TROEPEN. Het hoofdkwartier van de internationale troepen in het Saargebied heeft den Volken bond, resp. de op het oogenblik in Rome confereerende Commissie van Drie voorstel len doen toekomen inzake het terugtrekken van de internationale troepencontingenten. Naar echter uitdrukkelijk uiteengezet wordt liggen de definitieve beslissing en de regeling der afzonderlijke er mede samenhangende kwesties bij de volkenbondsinstanties. Volgens de tot niets verplichtende voor stellen van het hoofdkwartier zouden de Ne derlandsche troepen op 16 Februari, de Zweedsche op 18 Februari, de Italianen een der daarop volgende dagen en de Engel- schen als laatsten in verschillende etappes van 2027 Februari uit het Saargebied vertrekken. Men verwacht echter niet, dat de Com missie van Drie aanleiding zal vinden wij ziging te brengen in deze voorgestelde ter mijnen, zoodat men een spoedige verklaring van goedkeuring verwacht. President Knox zal waarschijnlijk te Rome gelegenheid vinden deze kwestie met de Commissie van Drie te bespreken. Men hoopt in Saarbrücken dat een spoedige beslissing tot stand zal komen, opdat de voorbereidin gen tijdig kunnen worden aangevangen. Reeds heeft de regeeringscomm. een oproep bekend gemaakt cm alle nog niet ingediende reke ningen voor leveranties aan de internationale troepen uiterlijk Dinsdag 12 Februari aan te bieden. WERKLOOZENRELLETJES IN SHEFFIELD. Negen agenten van politie gewond. In Sheffield is het gisteren tot ernstige werkloozenrelletjes gekomen. Eenige dui zenden werkloozen waren voor het Raadhuis bijeengekomen om te protesteeren tegen de nieuwe ondersteuningsbepalingen. Toen de gemeenteraad weigerde een delegatie der werkloozen te ontvangen, wierp de massa een regen van steenen naar de voor het Raadhuis samengetrokken agenten van poli tie. Tenslotte zag de politie zich gedwongen om over te gaan tot een algemeene charge te voet en te paard op de menigte, die daarop uiteen stoof. Er werden ongeveer twintig personen gearresteerd. Op de arrestanten vond men roode vlaggen, steenen en brokken cement. Negen agenten van politie werden gewond, een hunner zoo ernstig, dat. hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. TWEE POLITIEBEAMBTEN GEDOOD. Bij de arrestatie van een communist. De politieke politie te Sofia heeft Woens dag in de stad Gabrowo (Zuid-Bulgarije) een grootsch opgezette actie tegen commu nisten ondernomen. Tijdens de razzia wer den meer dan 100 huiszoekingen verricht. 82 communisten zijn gearresteerd. De politie slaagde er tevens in de verblijfplaats op te sporen van den sedert langen tijd gezoenten communist Kabaktiieff. Toen een inspecteur en een agent Kabaktijeff wilden arresteeren ten huize van een communist, wierp deze zich plotseling op de beide verraste ambte naren, die hij na een kort gevecht met dolk steken doodde. De moordenaar slaagde er in te ontkomen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1