DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Critiek op het regeeringsbeleid. De relletjes in het Quartier Latin. Kans op ijs i AVR.A ANTIVRIES i 9 i 9 i thans in uw radiator.. No. 33 Dit nummai bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 8 Februari 1935 137e Jaargang Uit het Parlement De vrijzinnig-democraten zullen in de Eerste Kamer tegen de begrooting van Defensie stemmen. Ttaqdiibxh Fransche doktoren voor Fransche zieken I De a s. medici in actie. Deze week zijn het de medische studenten Eischen der studenten. De Bildt seint heden: Matige vorst des nachts; overdag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Weinig of geen sneeuw. M» f [Buitenland VERTREK DER INTERNATIONALE TROEPEN DEFINITIEF VASTGESTELD. HEVIGE STORMEN AAN DE FRANSCHE NOORDWESTKUST. DE LAWINES IN OOSTENRIJK- Vijftien lawines in het Pazlaun-dal. Een stortvloed van lawines. Over de tallooze neergekomen lawines zijn nog de volgende berichten ontvangn: Wal vandaag de aandacht trekt Z2.65 per bus van 5 li Ier STINKBOM IN OOSTENRIIKSCHE BONDSKANSELARIJ. WEER TWEE SAMENZWERINGEN ONTDEKT. BIOSCOOP UITGEBRAND. OPSTANDELINGENLEIDER TER DOOD VEROORDEELD. AUTO-ONGELUK BIJ EMS. DE GRIEPEPIDEMIE IN DE FRANSCHE GARNIZOENEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke rerfel meer f contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aau de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HFRMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 7 Februari. Het vorige jaar heeft van de vrijzinnig-de mocratische fractie in de Eerste Kamer alleen prof. van Embden tegen de defensiebegro ting gestemd, maar nu zal zij in haar geheei tegen zijn. Dit bleek uit een rede van ge noemden senator, die de stijging van het des betreffende begrotingscijfer met 3.3 mil- lioen afkeurde en betoogde, dat, daar het Europeesche gevaar vermoedelijk eenigen tijd verschoven is (dit is nog voorzichtig uitge drukt), er geen reden is tot versterking der defensie. Zijn partij, verklaarde hij, was ter wille van de samenwerking in het kabinet tot het uiterste gegaan met haar toegevingen, maar kon de verhooging van het begrootings- cijfer niet over zich heen laten gaan. Mr. Fock (lib.) critiseerde het feit, dat de vrijz.-democraten, in de regeering vertegen woordigd, deze regeering slechts ten deele steunen. Hij zelf zegde haar den steun zijner fractie toe, mits het aangekondigde algemee- ne bezuinigingswetsontwerp met spoed wor de ingediend. Mr. Slingenberg (v.d.) merkte op, dat mr. Fock het kabinet ook slechts voorwaardelijk steun belooft en dat in zooverre de staats rechtelijke positie der liberalen niet verschilt van die der vrijzinnig-democraten. Toch lijkt ons wel eenig onderscheid aanwezig. De wensch der vrijz.-dem., dat op de defensie zal worden bezuinigd, zal, naar bekend is, de regeering niet inwilligen. Maar wij zou den er een lief ding om durven verwedden, dat minister Colijn morgen aan mr. Fock zal antwoorden, dat inderdaad het algemeene bezuinigingsontwerp niet lang meer zal uit blijven. 1P' V- vermelden, dat hij het, door de regeering in hj\ V an prof. van Embden moeten wij nog te stellen, onderzoek naar eventueele verbin dingen van de binnenlandsche particuliere wapen fabricage met het buitenland totaal onvoldoende vond. Mr. Joekes (v.d.) in de Tweede Kamer was er destijds tevredener over. Maar volgens prof. van Embden. die herinnerde aan wat in Amerika is ter sprake gekomen over de rol van den oud-zee-officier Coster in de kringen der particuliere wapenfabrikanten en aan diens relaties met „Onze Vloot", is er een kongsi aan het werk in alle landen, ook in het onze. Een perswet, aldus de Amsterdam- sche hoogleeraar, zou moeten eischen, dat openbaar werd gemaakt, wie de verschillende persorganen bekostigen. Dan zou men kun nen nagaan, of de wapenindustrie persorga nen in handen heeft. Ook de handhaving van den gouden stan daard is heden weer besproken. De heer Ser- rarens (r.k.) toonde zich een overtuigd voor stander van beheerschte devaluatie, waar door z.i. de waarde der goederen zooveel mogelijk zou gelijk blijven en waarvan, vol gens den heer Serrarens, handel, scheep vaart en landbouw zouden profiteeren. Hij achtte devaluatie een onafwijsbare voorwaar de voor herstel van ons economische leven Dr. Wibaut (s.d.a.p.) dacht er niet zoo over. Deze verklaarde.' niet voor devaluatie te zijn, maar hij wilde wel eens weten, hoe het stond met „het goudblok', d.z. de geza menlijke landen, die den gouden standaard hebben gehandhaafd. Hij wenschte, dat zij het initiatief zouden nemen tot -een poging om met de devaluatielanden tot algemeene stabi lisatie te komen. Of zulk een poging veel hel pen zal, zoo lang de devaluatielanden zeiven nog niet meenen, dat wederinvoering van den gouden standaard in hun belang is? Inzake de ordening neemt mr. Fock een af wachtende houding aan. De leidende figuren in den Vrijheidsbond overhaasten zich na tuurlijk niet, als er een meeningsverschil mocht blijken tusschen deze partij en de re geering, waarin zij vertegenwoordigd wenscht te blijven. Had mr. Fock, wat men over de ordeningsgedachte gemeenlijk hoort, vaag genoemd, de heer Schoemaker (r.k.) be ijverde zich om duidelijk te maken, wat het katholieke ordeningsdoel is: publiekrechtelij ke regelingen van het bedrijfsleven, door de desbetreffende maatschappelijke groepen te maken onder supervisie van den staat, die heeft te waken voor de belangen der gemeen schap, d.i. van de verbruikers. Dr. Wibaut gewaagde van z ij n opvatting aangaande de ordening der wereldproductie, waaraan hij een boek heeft gewijd. En de heer Pollema (c.h.) verklaarde, dat de regeering met betrekking tot haar voor nemens omtrent ordening open kaart moet spelen. Wel, al heeft minister Colijn, goed gereformeerd, waarschijnlijk gemoedsbezwa ren tegen het kaartspel, het is zijn vaste ge woonte om open kaart te spelen. Dit zal, den' ken wij, morgen wel weer blijken. Minister Marchant heeft weer eenige cri tiek moeten hooren op zijn houding in het spellingvraagstuk. Mr. Fock sloot zich aan bij dé opmerkingen van prof. Diepenhorst, hierover gister gemaakt, en meende, dat ge-, noemde bewindsman niet voldaan had aan den eisch, door den staatsrechtgeleerde Buys aan een minister gesteld: tact en matiging. Dit zijn dan ook kostelijke zaken, welke ove rigens niet alleen een raadsman der Kroont noodig heeft. De heer Moltmaker (sd.a.p.) zeide, dat, als iemand een votum van afkeu ring van minister Marchant's houding voor stelde, hij ervoor zou stemmen. Zijn partij- bladen, de Arbeiderspers, volgen intusschen reeds de spelling-Marchant. Nu wij het toch over den heer Moltmaker hebben: hij heeft aangedrongen op spoedige maatregelen tegen de cumulatie van pensioe nen en tractementen uit de overheidskas, ver wijzende naar wat ter zake door de Provin ciale Staten van Utrecht is tot stand ge bracht. De heeren Schoemaker en Droogleever Fortuyn hebben een snelleren arbeid van het werkfonds bepleit. De laatste betoogde, dat de regeering spoedig steun moet verleenen aan den bouw van een zusterschip van de „Statendam" hier te lande. Het zou in den' zomer van 1937 in de vaart moeten worden gebracht. Dr. Wibaut, de grijze kampvechter voor de ;emeentelijke autonomie, heeft de wet van 929 op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, welke hij destijds, in te genstelling tot zijn meeste partijgenooten, reeds heeft bestreden, scherp afgekeurd, als van anticultureele strekking, omdat zij den gemeenten een goede sociale politiek onmoge lijk maakt. Voor de zooveelste maal is de Parijsche studentenwijk weer eens in beroering. De bekende „monömes", optochten van één man breed, slingeren zingend en leuzen scanciee- irend door de straten; in de tallooze cafè's en voor óe ingangen der faculteiten zijn de dis cussies luidruchtiger dan ooit. en in de af- geloopen week hebben we het paradoxale verschijnsel weergezien van een staking der studenten Zulk een rumoerigheid is in het aloude Quartier Latin niets ongewoons. In de eerste eeuwen van het bestaan der Parijsche uni versiteit, waarvan de oorsprong dagteekent uit den tijd van Philippus Augustus, om streeks twaalfhonderd, stond de bevolkinp reeds bekend als bijzonder lastig en turbu I lent. De rector, die er een gezag uitoefende dat alleen door de geestelijke overheid be perkt werd. had groote moeite zijn volkje in toom te houden, en slaagde daar vaak slechts in door crimineele straffen toe te passen. In de periode uit den grooten strijd om den Pré-aux-Clercs, een uitgestrekt terrein voor sport en spelen, waarop de stad de hand wilde leggen toen ze behoefte had aan bouwterrein voor het zich gestadig uit breidende aantal inwoners, is het voorge komen dat de studenten een volslagen oproer maakten, en huizen in brand staken, die naar ze beweerden tegen de hun toegestane privileges op hün grond gebouwd waren, en er moesten toen doodvonnissen uitgesproken en voltrokken worden om den opstand de baas te worden. En de geschiedenis van de Parijsche hoogeschool is vol van gevechten van de jongelui, onderling en tegen'de ge beten burgers der stad, die getuigen van hun onafhankelijkheidszin en hun verachting voor de philisters. geweest die zich hebben doen gelden, en die de colleges onmogelijk gemaakt hebben, zoodat de faculteit gesloten is moeten wor den. De beweging is begonnen in de pro vincie, aan de universiteiten van Montpellier, Toulouse, Bordeaux, Lyon, Rijssel, en ze heeft zich voortgeplant tot ook Parijs is gaan meedoen. Ze was ditmaal niet gericht tegen de hoogleerai en, en had ook niets met politiek te maken. Bedoeling was invloed uit te oefenen op de regeering, die naar het oordeel van de aanstaande doktoren niet krachtig genoeg optrad tegen de concurrentie die ze ondervinden van de studenten uit het buitenland. De betooging was dan ook een van de vele gevolgen van den tegenwoor- digen crisistoestand, die het leven ook voor de intellectueelen zooveel moeilijker gemaakt heeft. De Parijsche universiteit heeft te allen tijde een groote aantrekkingskracht gehad op de vreemdelingen. Het aantal studenten uit het buitenland is hier te Parijs bijzonder groot: de schattingen loopen uiteen van twintig tot vijf-en-dertig procent, naar gelang van de faculteiten Wie in het Quartier Latin komt is getroffen door het groote aantal verschillende huidskleuren dat hij onder de studenten ziet, van het melkwit der Skandi- naviërs via olijfkleur en café-au lait tot het geel van het uitersie oosten, en door de vreemde talen die hij op straat en in de cafés hoort spreken. Dat is voor de ver spreiding van de Fransche beschaving en wetenschap natuurlijk een uitstekend ding, en het bezoek van de vreemdelingen wordt dan ook door de autoriteiten zeer aange moedigd, hetgeen onder meer het stichten van de „Cité Universitaire" ten gevolge heeft gehad. In het algemeen hebben de stu denten zelf er ook niets tegen Maar nu de intellectueele beroepen al net zoo overvoerd zijn als de rest eischen ze dat ervoor gezorgd zal worden, dat die vreemdelingen, als ze eenmaal afgestudeerd zijn, niet in Frankrijk blijven hangen, en den Franschen concur rentie komen aandoen. Dit laatste nu komt veel voor. Iemand die eenige jaren in Parijs beeft doorgebracht, komt gewoonlijk zóó onder de bekoring van het aangename leven hier, dat hij niets liever wil dan'er'de rest van zijn bestaan slijten. Vooral 'de bewoners van de Donaulanden, van jden' Balkan, van het Nabije Oosten, too- nen weinig .lust naar hun vaderland terug te keeren als ze eenmaal hun diploma hebben bemachtigd; ze laten zich tot Fransch staats burger nationaliseeren, en vestigen zich hier. Dat geeft dan weer idem-zooveel monden méér voor een spoeling, die met dan dag dunrier wordt Van de zijde der studenten is een dezer dagen een statistiek gepubli ceerd, waaruit .blijkt dat van de driehonderd nieuwe doktoren die zich in den loop van 1933 in Frankrijk gevestigd hebben er zeven tig in het buitenland geboren waren Dat nu vinden ze een beetje machtig. Het is niet heel moeilijk ait te voorkomen zonder schade te doen aan den roep, die in hét buitenland van hét Fransche Hooger Onderwijs uitgaat. Reeds is eenigen tijd ge leden bepaald dat, voor de advocatuur, een beroep dat zeker niet minder overladen is dan het- ambt van geneesheer, vereischt wordt dat een vreemdeling sinds tien jaar genaturaliseerd moet zijn voor hij zich bij de balie kan laten inschrijven. Datzelfde geldt thans nog niet voor de medici; iemand die zijn [diploma heeft en genaturaliseerd is kan onmiddellijk praktijk gaan doen Voor, de. naturalisatie wordt in het alge meen geëischt dat de candidaat sinds min stens drie jaar- in Frankrijk gewoond heeft maar voor hen die een rijksdiploma hebben gehaald aan een der Fransche universitei ten is een perióde 'vat! één jaar voldoende, zöodat al degenen die in Parijs gestudeerd hebben $an[ die vc.orwaarde voldoen. Van daar dat het aantal praktijkuitoefende dok toren van vreemden oorsprong zoo groot is. - Nu is er- aL enkele jaren geleden bij de Kamer een wetsontwerp ingediend om hier in verbetering te brengen, maar de afge vaardigden hebben het zoo druk gehad met andere dingen dat ze nog altijd geen tijd hébben gevonden het in behandeling te ne men. De actie van de medische studenten is. er daarom in de eerste plaats op gericht het ontwerp zoo spoedig mogelijk wet te zien worden. Maar bovendien hebben ze nog enkele andere eischen. Tot de organisatie van het medische onderwijs in Frankrijk, dat zich karakteriseert doordat reeds de eerstejaars student dadelijk aan het ziekbed wordt toe gelaten, om hem een groote ervaring te ge ven in het waarnemen van de klinische ver schijnselen, behoort ook het instituut van de internes", het assistentschap van de hospi talen. Deze plaatsen, die gesalarieerd wor den zijn zeer gezocht. De studenten vragen thans dat bepaald' zal worden dat de plaat sen Van „interhes? in principe gereserveerd zullen blijven voor de Franschen, en dat de vreemdelingen alleen „extra" zullen mogen zijn, en daarvoor geen salaris zullen mogen genieten» Eindelijk dringen ze er nog op aan dat het waarnemen'voor doktoren die hun prak tijk eenigen tijd verlaten om vacantie te ne n I I men, of wegens ziekte, niet door vreemde lingen zal mogen geschieden. De leiders van de beweging beweren met kracht dat die niet voortkomt uit xenopho- bie. Het komt ons voor dat dit nog zoo zeker niet is. De borden de momomes vertoon den om hun actie te steunen spreken name lijk alweer van „métèques", het van het oud- Atheensche „metoikos" afgeleide woord, waarmee de nationalisten hier hun afkeer voor allen die van over de grenzen komen plegen te kennen te geven. Onder degenen die zoo ijveren voor den rechten van den Franschen medicus zijn er dan ook zeker heel wat, die de vreemdelingen liefst als een minderwaardig zootje geheel uitgesloten zouden willen zien. Maar afgescheiden hiervan is het. zeker niet onredelijk dat in een tijd waarin het leven steeds moeilijker wordt de Fransche studenten erop aandringen dat ook ten aan zien van het uitoefenen van de geneeskun de de Franschen in hun eigen land tegen een al te grooten toevloed van vreemde lingen beschermd zullen worden. En men mag aannemen dat de betoogingen van de ze week in dit opzicht zeker ook wel succes zullen hebben. De Commissie van Drie heeft thans het hoofdkwartier der internationale troepen in het Saargebied de dcuiitieve instructie ge geven inzake het vertrek der troepencontin genten. Bevestigd wordt, dat de Nederland ders 16 Februari en de Zweden op 18 Febr. zullen vertrekken. De Engelsche en Italiaansche troepen zullen met gelijk sterke afdeelingen en op gelijke tusschenpoozen van 19 tot 28 Febr., telkens een Italiaansch en een Engelsch bataillon uit het Saargebied vertrekken. De Engelsche tanks vertrekken 25 Febr. Op 26 Febr. wordt het hoofdkwartier der Engelsche en der Italiaansche troepen in Saarbrucken ontbonden. Als laatsten zullen de Italiaansche en Fngelsche auto's en een na-trein van beide contingenten vertrekken. Op den dag van overdracht van het Saarge bied aan Duitscnlanc zu'len dus geen inter nationale troepen meer aanwezig zijn. Aan de noordwestkust woeden sinds giste ren zware stormen, die de scheepvaart bijna volledig stilgelegd hebben. Een groot aantal visschersbooten, die op volle ee waren, wor den vermist. Ook een motorboot der marine met een bemanning van acht koppen, is nog niet binnengekomen. Het marine-station van Lorrient heeft verscheidene onderzeeërs en torpedo-jagers uitgezonden om een onder zoek in te stellen. Nadat het Pazlaun-dal sedert Zondag reeds geheel van de buitenwereld was afge sneden, zijn thans de eerste berichten daar vandaan te Innsbrück ontvangen. De bevol king en de wintersportgasten hebben door de talrijke lawines 'n angstigen tijd doorgebracht vooral daar een zware sneeuwstorm heerschte. Een boerenhuis was tengevolge van een lawine voor een deel weggesleurd, waarbij 23 stuks vee omgekomen zijn. De weg door het dal is door 15 lawines ver sperd. In het Arlberggebied heeft een lawine 15 stallen weggesleurd. De leidingen van 10.000 volt van de electriciteitsfabriek van Schrans in Montafon zijd over een lengte van 300 M. door een lawine vernield. Op de Germkogel-top in het land Salz- burg heeft een lawine het bosch over een op pervlakte van 80.000 M2. vernield. Een op den Etsberg in Stiermarken op een hoogte van 18CO meter gelegen huis is door een lawine bedolven. Het is een red dingsexpeditie gelukt, de inwonenden te bergen. Voorts is het na buitengewoon in- Do lawines in Oostenrijk hebben groote verwoestingen aangericht. (Buitenland). Vertrek der internationale troepen definitief vastgesteld. (Buitenland). Onze reis-redacteur bespreekt de automatiseering van het rijkstele foonnet en de bedreiging van de binnen-visscherij. (Artikel). Het Juliana-kanaal lekt nog slechts heel weinig. (Binnenland.) Het hooge water. (Binnenland.) In Mei a.s. wordt de voetbalwed strijd NederlandEngeland ge speeld. (Sport). Het Nederlandsch elftal tegen Duitschland samengesteld. (Sport). CharlierDeneef winnen de Brus- selsche Zesdaagsche; Pijnenburg Wals op de tweede plaats. (Sport), (Zie verder eventueel laatste berichten). Spiritus-Verkoopk. „Bergen op Zoom—Delft' spannend en met levensgevaar verbonden werk gelukt, het westelijk gedeelte van de Arlbergstrasse vrij te maken. Nadat in den loop van den nacht reeds eenige goederen treinen konden vertrekken, is gister het per sonenverkeer weer in vollen omvang hervat. Overal in Oostenrijk is strenge vorst inge vallen, zoodat men een verminderen van de lawines kan verwachten. Uit Weenen wordt gemeld, dat het Chr. Sociale Linzer Volksblatt bericht, dat een stinkbom is geworpen in de bondskanselarij. De dader is ontkomen. Het blad meldt voorts, dat den laatsten tijd tal van dreig brieven op de bondskanselarij zijn ontvan gen, waarin werd aangekondigd, dat het ge bouw „gegast" zou worden. De bewakingsmanschappen zijn van gas maskers voorzien. Wederom zijn twee samenzweringen tegen de Mexicaansche regeering ontdekt. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. De eene samenzwering, die ontdekt is door de mili taire overheid in Guadalajara in den staat Jalisco, had zich ten doel gesteld de regee ring op 9 Febr. ten val te brengen. De twee de werd gesmeed te Colon in den staat Queretaro. Hier werden 19 personen gear resteerd. De oudste bioscoop van Warschau, die plaats biedt aan 500 personen en gelegen is in het centrum der stad, is gistermiddag tij dens een proefdraaien, door brand geheel vernield. Drie afdeelingen brandweer slaag den er in het vuur tot de haard te beperken. Het gebouw is echter met alle installaties geheel vernield. Een leider van de Spaansche opstandelin gen te Oviedo is veroordeeld ter dood en een boete van 50 millioen peseta's. Het betreft een bediende var de universiteit die verantwoordelijk is voor de verwoesting van het universiteitsgebouw, de bank van Asturië en tal van andere openbare en par ticuliere gebouwen. Tusschen Bad Ems en Dausenau is Don derdagavond even na acht uur een vracht auto van de politie van Koblenz, bij een poging een botsing met een personenauto te voorkomen tegen een muur gereden. Van de vier beambten zijn drie gedood, de vierde is ernstig gewond. De griepepidemie in de Fransche garnizoe nen breidt zich nog steeds uit. Bij het 62ste regiment infanterie, dat te Brive gelegerd is, zijn tot nu toe zeven personen aan de ziekte overleden.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1