Agenda QemeevUeuiden Pxoowciaat Hieuws R.A.I. Amstecdamsche JSeucs JAC. MEVs Automobielbedrijf N.V. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Koningin Christina (rom.); hoofdrol Greta Garbo en John Gilbert (geprolongeerd). Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer De tante van Charley (comedie); hoofdrol Paul Kemp. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T., half 8, eerste hoofdnummer Het geheimzinnige uur (sens.); 2de hoofdnum mer Als onbekenden trouwen (sens.) Toe gang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, t/m. Dinsdag, 's av. 7.30 uur, hoofdnummer Wonderbaar (jazz- film); hoofdrollen Kay Francis, Dolores del Rio, Al Jolson, Ricardo Cortez. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. 8.15 uur, Harmonie, opvoering van „Zes tien jaar", voor het Comité voor tooneel- uitvoeringen. 8 uur, 't Gulden Vlies, feestavond N. R. V. 8 uur, Waakt en Bidt, lezing over den toe stand der Armeensche christenen (met licht beelden). 8.15 uur, 't Gulden Vlies, derde abonne mentsvoorstelling „Het eeuwige kind". ZAL HIJ DE DIEVEN ACHTER HALEN? Uit de woning van den bekenden Olympi- schen renner Lowe te Hampstead zijn juwee- len en Olympische medailles ter waarde van duizend pond sterling ontvreemd. Bij de Olympische spelen te Amsterdam in 1928 vestigde Lowe een record op de 800 meter hardloop en. SPIONNEN-HUWELIJK IN DE CEL? Mysterie ontholt de affaire-von BergSosnowsky. Zullen de Poolsche kapitein von Sosnows ky en mevrouw von Berg, van wie reeds verteld werd, dat zij hadden terechtgestaan wegens spionnage, binnenkort in de ge vangenis in het huwelijkk treden? De Berlijnsche correspondent van de „Times" tracht een antwoord te geven c»p de vraag, naar aanleiding van verschillende inlichtingen, die hij heeft ontvangen en waar uit schijnt te blijken, dat vroege berichten over reeds uitgevoerde vonnissen onjuist zouden zijn. Deze week, aldus wil het gerucht, zou voor het volksgerecht het proces zijn begon nen tegen kapitein van Sosnoswsky, Frau Benita von Berg en twee andere Duitsche vrouwen, waarbij de grootste geheimzinnig heid zou worden betracht. Van het begin af is deze zaak van spionnage en hoogverraad op mysterieuze wijze behandeld. De Duitsche bladen mochten er niet over schrijven, al werd van officieele zijde niet ontkend, dat een Poolsch officier werd verdacht en dat zich onder de arrestanten ambtenaressen van het rijksweerministerie bevonden. In Mei 1934 deed het gerucht de ronde, dat na een proces met gesloten deuren me vrouw von Berg ter dood was veroordeeld en von Sosnowsky tot twee jaar gevangenis straf. Officieel werd dit tegengesproken, doch door de verklaring, dat een dergelijk proces door het rijksgerechtshof te Leipzig zou worden behandeld, werd tevens toege geven, dat er een spionnagezaak bestond* Voor het Volksgerecht? Het werd October, voordat weer iets na ders werd vernomen. Toen werd de mededee- ling ontvangen, dat het volksgerecht talrijke personen wegens spionnage *en behoeve van een buitenlandsche n ogendheid had veroor deeld, o.w. eenigen ter dood. Namen werden niet bekend gemaakt. In de veronderstelling, dat die mededee- Img juist was en niet bedoeld was als waar schuwing, vroeg men zich af, of ook Sos nowsky en zijn mede-verdachten, van wie niets meer werd gehoord, terecht hadden ge staan. Dit moet nog worden opgehelderd, daar nog niet is gebleken, dat alle zaken reeds zijn behandeld. Wel was ondertusschen bekend geworden, dat kapitein von Sosnowskyk en mevrouw von Berg zich nog in gevangenschap be vonden en dat er was onderhandeld over Sosnowskky s uitwisseling met een Duit- scher, die wegens spionnage in Polen was gearresteerd. In verband met de verbetering in de Poolsch-Duitsche betrekkingen zou daartoe inderdaad zijn overgegaan, doch kapitein von Sosnowsky moet hebben ge weigerd hiervan te profiteeren en wilde tege lijk met zijn Duitsche mede-verdachten te rechtstaan. Het jongste gerucht is, dat het huwelijk van mevrouw von Berg is ontbonden en dat zij heeft verzocht in de gevangenis te mo gen trouwen met kapitein von Sosnowsky. In Warschau is iets dergelijks voorgekomen. Een Poolsche, verdacht van spionnage voor Duitschland, mocht met haar Duitschen medeplichtige trouwen, werd dus Duitsch onderdaan en kon, ingevolge de wet, niet ter dood worden veroordeeld. Of het ver zoek var. Frau von Berg is ingewilligd, is nog niet bekend. Dr. Slovinsky, een Poolsch advocaat, die zou zijn belast met het volgen van het spion- nageproces en de behartiging van de belan gen van Sosnowsky, is in Berlijn aangeko men. Hij was ook de verdediger van de Poolsche spionne, die te Warschau heeft terechtgestaan. oterleek Nadat de voorzitter dit met beslistheid nad tegengesproken en nogmaals had ver rekend, dat het werk zeer was toegenomen, wefd het voorstel z.h s. aangenomen. De heer Heeringa bracht hierna de regeling met het P.E.N. ter sprake Spr vroeg een onderzoek naar het totaal vast recht en hoeveel de gemeente van de schuld heeft afgelost Controleerend optreden tegen het P.E.N. achtte spr wel noodig. De voorzitter zegde een onderzoek toe, al was men naar zijn oordeel nog lang met zoover, dat de 5 er af kon Het stroomverbruik is zeer verminderd. Hierna deelde de v o o r z i t t e r mede dat het huis van den dokter op 100 minder Per jaar is geschat. In verband daarmede stelden B. en W. voor om den pensioengrond- slag voor den dokter op 925 vast te stellen De raad ging hiermede accoord. De heer Swaan informeerde naar de mogelijkheid om den dokter ook als school arts aan te stellen. De heer Heeringa gaf een uiteenzeting van de toeneming der werkzaamheden van den dokter, ffengevolge van de crisis. Spr. wees er op, dat vele fondspatiënten hun con tributie niet kunnen betalen. Spr. heeft zich destijds tegen verlaging van net dokters salaris verklaard, omdat dit in de dagen van de hoogconjunctuur niet is verhoogd, doch hij was er wel voor om den dokter met de functie van schoolarts te belasten. Spr. hield een betoog, waaruit het nut van den schoo.- arts bleek. Weth. Dekker was van oordeel, dat de heer Heeringa te zeer uit 't oog verloor, dat men ten plattelande elkander algemeen kent. De heer Swaan was van oordeel, dat bij het behandelen van de begrooting algemeen goed was gevonden het sala ris niet te verlagen, maar den dokter te ver zoeken om zich met de functie van schoolarts tc jjclcistcn Devoorzitter zegde een bespreking met den dokter toe en sloot hierop de verga dering^ broek op langendijk De vereeniging voor Ziekenhuisverpleging hield Donderdag 7 Februari haar 10e jaar vergadering in het lokaal van den heer C. Vijzelaar, onder presidium van den heer W. Giltjes, die een kort openingswoord uit sprak. Het financieel overzicht van den penning meester wees een ontvangst aan van 1404.23, uitgaven 1596.92, nadeelig f 132.69, bezit 1 Januari 1934 1275.65, wordt alzoo op 1 Januari 1935 1143.56 Er zijn 36 patiënten verpleegd waarvan 15 operatie- en 16 observatiegevallen, benevens 10 amandelen-knippen. Deze hebben 472 bij dragen doorgemaakt waarvoor een bedrag is uitgegeven van 1275. Het jaarverslag van den secretaris gaf een ledental aan van 805 betalende en 151 niet- betalende leden beneden 18 jaar. Gewezen werd op het voordeel der vereeniging. Betreffende een vraag over leden die vertrekken naar een plaats waar geen afdee- ling is, werd meegedeeld cat deze zooveel mogelijk lid kunnen blijven. Ook zal mei zich in verbinding stellen met bet bestuur der Federatie om dezulken dan zooveel mo gelijk onder te brengen bij de naastbijzijnde afdeeling. In het bestuur werd de heer P. Stammes herkozen. Vastgesteld werd hetzelfde aantal maxi mum bijdragen toe te passen in 1935, zoo als dat in 1934 is geschied. De heer Jb. Kruk bracht verslag van de gehouden landelijke vergadering. Als afgevaardigde naar de Federatie-ver- BEZOEKT Stand 43 PONTIAC 48 CHEVROLET 49 BUICK 62 OLDSMOBILE ALLE GENERAL MOIORS PRODUCTEN ALKMAAR Tel. 3444 (21.) gadering werd de heer J. de Bree benoemd. Naar aanleiding van een vraag om tot verlaging te geraken der verpleegdagen, werd meegedeeld dat daartoe pogingen in het werk zijn gesteld, maar tot heden zonder resultaat, toch zal het bestuur in deze rich ting werkzaam blijven. Betreffende concurrentie van particuliere vereenigingen weid meegedeeld, dat men de ze niet behoeft te vreezen, daar verschillen de personen daarvan zijn overgekomen naar de plaatselijke vereeniging. stompetoren Donderdagavond gaf „Cresendo" de tweede uitvoering. Ofschoon de zaal niet geheel gevuld was, had men niet ovef gebrek aan belangstelling te klagen. Zoowel de zangnummers als het éénactertje vielen zeer in der. smaak. Onder de muzikale leiding van de gebroe ders van Meurs bleef men nog eenigen tijd dansen winkel Contrölevereeniging „West- Friesland" te Lutjewinkel van Vrijdag 8 Februari 1935 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. Vorige koers lOlVs 1017/8 1017.8 107V« 28Y< 381/s 698/g 102 311/4 48l/a 64 2427, 226 888/4 20114 5 68/g l^/ie 218/g 36/8 146 43 158 1157, 143 95 lOl/g 474 96-/4 68 1, 927, 317, 61 1% 56/g 323/g 143", 1 6 140 26W, 6% 599/i6 pl.m. 1.80 39% 32H 647, 242 226 25J 89J-8/4 66/g 181/8 2iVs 827, 197, 1427, 9--7« 101/4 4'/4 967/;, 697, 92 31 1% 1447, 13774 141 597, van heden te: pl.m. pl.m. pl.m. 1.45 2.00 2.15 1017/g 39 3874 3374 33V, 331/8 648/4 648/4 22674 22574 89» 90 89j 90 397/g W/s 66/s 18'/. 188/* 169J-70 169J 70 83 198/g l«v/4 14'H 107< 48/g 967,-J 961/4 1367, 7 g*"1 Italië NIET OFFICIEEL, 1.487/3 7.767, 59.33 9.757, 34.5.! 47,87 32.35 37.35 36.35 20.'. 0 12.58 1.48»/, 7 25»/; 5/40 9.7(.l/4 34.537, 47.90 32 40 37 40 36 40 20,'^5 12.60 naar waarneming»., verricht in den morgen van 8 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 772,3 m.M. te Valentia. Laagste barometerstand 741,9 m.M. te Jan Mayen. Verwachting, geldig tot den avond van 9 Februari: Zwakke tot matige oostelijke tot noordelijke wind; toenemende bewolking; weinig of geen sneeuw; matige vorst des nachts; over dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt Wecroverzlcht. In den toestand kwam weinig verandering. De hoogste barometerstanden komen nog steeds voor in Ierland en Schotland, de laag ste aan de oostkust van Groenland en in de Poolzee. Een tweede luchtdruk-maximum is bezig zich te vormen in het oostelijk Oostzee gebied. De depressie in de Golfe du Lion blijft stationnair en bedekt het geheele wes telijke bekken der Middellandsche Zee. De zeer krachtige strooming van continentale koude (90 K.M. per uur op 3000 M. hoog te) bedekt thans geheel Duitschland en Frankrijk en brengt zelfs sneeuw en vorst op Corsica. De toppen van de Duitsche Middelgeberg ten melden nog steeds zeer lage temperatu ren en zijn voor het meerendeel in wolken gehuld; blijkens de vliegtuigwaarneming werd het hoog in de atmosfeer iets minder koud, behalve ver in het oosten in Konings bergen. Terwijl de temperatuur op IJsland bij het stijgen van den luchtdruk weer daalde, ver dreef de depressie-warmte in noord-Scan- dinavië de strenge vorst en viel in Lapland zelfs tijdelijk de dooi in. Op enkele stations steeg de temperatuur binnen een etmaal meer dan 20 graden Celsius. In Duitschland bleef de vorst matig. Op het continent ziin de neerslagen thans onbe duidend geworden. Onder deze omstandigheden Is aanhouden van het aangename vorstweer te verwachten met waarschijnlijk wat meer bewolking. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 5.24 uur licht op. De fokvereeniging telde 206 leden net 2592 stuke vee. Grooto verschillen in melkstaten wer den geconstateerd en het gemiddelde verschil in opbrengst tusschen 4 groe pen, bedroeg bij een prijs van 1 20 per procent vet, 14.52. Het nut om onder contróle te gaan bleek ook bier uit. Bfj 1/10 vetverhooging komt een bedrijf als de zuivelfabriek te Lutjewinkel tot een meer-opbrengst van 17 500 in de melkprijs beteckent het bij een ge- midedlde opbrengst der vereeniging 5 per dier. dus ook nog bij 1/10 verhooging een meer-opbrengst van 5 per koe. Door den controleur werd daarna een lezing gehouden over: Invloeden, direct of indirect op de productie. Speciaal contröle op de voeding komt daarin naar voren en gewezen werd op het nut van hot controleeren der voederrantsoenen. hoogkarspel Reeds eenigen lijd bemerkte de directie van de koekfabriek alhier, dat er telkens koe ken werden vermist. De politie werd gewaar schuwd, wie het mocht gelukken de jeugdige dieven op te sporen grootebroek Alhier werd een societeitsvereeniging De Kromme Kolf opgericht, welke het oude spel weer zal beoefenen. heemskerk Het ministerie van sociale zaken heelt goedkeuring gehecht aan het plan tot uitvoe ring van verschillende werken in werkver schaffing, o.a. de verbetering van het wan delpark rondom het slot Marquette en de verfraaiing van de omgeving van kasteel jeugdherberg Assumburg. Bij deze werken, welke Zaterdag beginnen, zullen 60 arbeiders worden tewerkgesteld. hoogwoud De gemeenteraad heeft besloten den mi nister te verzoeken, toe te staan, dat de werk- looze arbeiders ook mogen worden te werk gesteld in het.vrije bedrijf met bijslag op het loon door rijk en gemeente. Mede werd be sloten tot wegverbreeding, voor welk werk 1 14 000 aan loon moet worden besteed. Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting bleek, dat er ten einde deze sluitend te KnJgen, op 99 pCt. bijdrage in de kosten van de werkverschaffing moet worden gerekend. Besloten werd tot invoering van een hon denbelasting, verhooging tot 20 pCt. van de vermakelijkheidsbelasting, tot heffing van 200 opcenten op de personeele belasting en 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Met algemeene stemmen besloot de raad zich tot de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Hoorn te wenden met het dat deze de regeering vraagt, de mogelijkheid in overweging te nemen, goede boerenboter beschikbaar te stellen in plaats van rine. De verstrekking van deze boter zou d® rijksontvangsten en uitgaven niet nadeelig influenceeren. Vrijdag 8 Februari. Zaterdag 9 Februari. Maandag 11 Februari. De raad vergaderde heden voltallig. De voorzitter, de heer Huyser van Reenen, uitte in deze le vergadering in het jaar den wensch, dat het de inwoners in de gemeente goed moge gaan en dat de besprekingen in den raad vriendschappelijk zullen worden ge voerd. Het rapport van de Commissie tot wering van Schoolverzuim vermeldde dat het ver zuim van een leerling, die door zijn vader was thuis gehouden uit protest over de verwaar- loozing der school te Oterleek, als onwille keurig verzuim was aangemerkt. Onder dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen diensten werd eervol ontslag verleend aan den heer Jb. Schuurman als lid van het B, A. Van Prov. St. was de goedkeuring op de wijziging van de begrooting 1934 ingekomen. Van den heer Kuhne een dankbetuiging voor hei inwilligen van zijn wensch inzake de wa terleiding. Het uitvoerige rapport van de commissie vr j toezicht op het L. O. gaf een bespreking over de school te Oterleek, welk gebouw in ee- slechten toestand verkeert. De heer Swaan deelde mede dat de uit Castricum komende leerkracht nimmer op tijd op school komt, waaronder het onderwijs lijdt. De voorzitter waarschuwde tegen over drijving. Met slecht weer kon dit z. i. wel eens voorkomen. Hierop volgde mededeeliag van het resul taat dat de raadscommissie gehad had met den directeur van het slachthuis, over de vergun ning van Kooy, om klein vee thuis te mogen slachten. De heer H e e r i n g a rapporteerde. De di recteur vreesde met het oog op andere ge meenten het scheppen van een precedent en ook de moeilijkheden daaraan voor hem ver bonden. Vrees voor knoeierijen door den heer Kooy bestonden er niet. Het hoofdbezwaar was gevreesde moeielijkheden voor den dienst. De heer de Boer had toen gewezen op de regeling in den keuringskring „De Rijp", waar de keuringsgelden lager zijn. Weth. Swaan merkte op dat de keurings gelden in Alkmaar altijd hoog zijn geweest. De tijd vordert, dat rekening gehouden wordt met het belang van de betrokkenen. De heer H e e r i n g a merkte nog op, dat het bedrijf door de tijdsomstandigheden achteruit gaat. Zonder nadeel voor de gemeente kon de raad hem tegemoet komen. De heer de Boer deelde mede dat de di recteur zich afwijzend heeft gesteld. D heer Bakker wilde een bespreking over de mogelijkheid om op één dag te slachten. De heer Swaan was van oordeel dat de directeur zich vooral naar het belang van het slachthuis richt. De heer de Boer was er voor om nog eens te onderzoeken of de directeur bezwaar heeft tegen het thuis slachten van klein vee, wan neer dit alles op één dag gebeurt. Kan dat niet, dan wil spr., zoo mogelijk, aansluiting bij den keuringskring „de Rijp". De voorzitter zegde een onderzoek toe. B. en W, werden gemachtigd tot vaststelling van een suppletoire begrooting dienst 1934, B. en W. stelden hierna voor om de vorstre- geling bij steun door den minister vastgesteld te aanvaarden. De aanbeveling voor een lid van het B. A. in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Schuurman luidde: 1. B, Garden- broek; 2. Jb. Kooyman. Benoemd werd de heer Gardenbroek met 4 stemmen. Twee stemmen werden uitgebracht op den heer Kooyman, en 1 stem blanco. B. en W. stelden hierna voor om het salaris van den opzichter bij de werkverschaffing te brengen van 80 per jaar op 5 per week. De voorzitter verdedigde het voorstel. B. en W. was gebleken dat er veel werk aan verbonden is. Weth. Dekker verklaarde, dat in verhou ding tot andere gemeenten het salaris nog laag was. De heer Swaan vroeg of er nu zoo veel meer werk was. De voorzitter wees er op, dat de werk- loozen thans in stukwerk werken. Dit werk moet steeds worden opgemeten en bovendien is er veel administratief werk. De heeren v. d, Gragt en Swaan oor deelden dat de opzichter van de Heidemaat schappij opmetend werk moest verrichten. De voorzitter voerde hier tegen aan, dat het aantal werkloozen hier te werk gesteld te klein is. Voor 2 pet. van het uitbetaalde loo- kan die dit niet doen. De opzichter heeft veel te doen. De heer Heeringa had al verondersteld dat B. en W. gegronde motieven hadden. Spr. was voor het voorstel. Op een vraag van den heer Heeringa deelde de voorzitter mede, dat B. en W. niet bevoegd zijn om uitzonderingen te maken bij het beschikbaar stellen van werkloozen. Wel wordt er op gelet, dat een boer niet iemand ontslaat, om n werkloozen arbeider te krijgen. Alleen overbodige werkkrachten worden voor het bedrijf beschikbaar gesteld. De heer Swaan bleef zich tegen het voor stel verzetten. Hij was niet overtuigd van het vele werk en oordeelde, dat er een secretarie ambtenaar noodig was, die nu door de werk verschaffing wordt opgeslokt. w—mmm OFFICIAL DEALER: Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging. In do jaarvergadering dier vereeni ging is besloten den omslag gelijk te laten en de veehouders in de Wierlnger- ineer in de ge'egenheid te stellen toe te treden. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Vcthman; tot voorzitter de heer Jac. van der Stok te Nieuwe-Niedorp; tot se cretaris de controleur K. G Nobel te Lut jewinkel en tot adviseerend bestuurslid de heer G. Nes, directeur der zuivelfa briek te Lutjewinkel. Aangesloten waren 63 leden met 927 stuks veo totaal, in onderzoek bij de con- t'olevereeniging zelf-monsternemende. 1931 1934 1934 1934 A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 Ned er L 4 4 Ned.-Indië 4 5K Duitschland Idem met kettingverklaring, BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford ex. 40 afst. Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Betbleh. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie a Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr, Kon. Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. At-hison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific §Noteering per 50. fExclaim. 'Exdividend, 1016/16 3211/i6 39% 166Vg 90 817. 191'. 12.— 33 28'/, 38i/a 70 169 61 106/18 961 7i 1 pCt. Heden 1 pCt. New-Work Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid PROLONGATIE Vorige koers WISSELKOERSEN AMS1ERDAM Vorige Koeri op koers heden 2 uur

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2