I Centrale Crisis Controle-dienst. C 8 8 Land- en Tuinbouw- Onderhoud met den regeeringscommissaris. bijeenkomst van verschillende landbouw- vereenigingen. Naar aanleiding van klachten, welke vooral van de zijde van de boeren nog al eens ver nomen worden, over het optreden van con troleurs van den Centrale-Crisiscontrole Dienst, hebben wij een onderhoud gehad met den regeeringscommissaris, den heer A. H. Sirks, leider van dezen dienst. Deze verklaarde te weten, dat er wel eens geklaagd wordt, maar ook, dat, als verzocht wordt deze klachten behoorlijk schriftelijk te motiveeren, opdat een grondig onderzoek mogelijk is, zulks bijna nimmer geschiedt. De klachten, welke bij den dienst binnen komen, worden met de grootst mogelijke nauwkeurigheid onderzocht en wanneer in derdaad blijkt, dat controleurs in eenig op zicht buiten hun boekje gegaan zijn-, worden afdoende maatregelen genomen, om her haling te voorkomen. Over het algemeen is de dienst tevreden over de tot dusver be reikte resultaten en den arbeid der contro leurs, maar bij een leger van eenige hon derden ambtenaren is natuurlijk nooit te voorkomen, dat er wel eens iets kan gebeu ren, dat verkeerd is. Zoo zijn er in Zeeuwsch- Vlaanderen een drietal controleurs ontslagen, omdat zij blijk hadden gegeven voor den dienst niet geschikt te zijn. Steeds is het streven erop gericht, de controle zoo scherp mogelijk te doen zijn, waarbij de dienst erop uit is met den noodigen tact op te treden. In verband hiermee werd gewezen op het ge beurde in een plaais in het land van Maas en Waal met betrekking tot het optreden van controleurs terzake van overtreding van de voorschriften op de huisslachting van var kens. Er bestonden aanwijzingen, dat de huisslachtingsvoorschriften daar ter plaatse niet behoorlijk werden nageleefd en uit het resultaat van het onderzoek is dit juist ge bleken. Er was één varken meer geslacht, dan waarvoor vergunning was verkregen, terwijl een gedeelte van het vleesch verboden bleek te zijn vervoerd. Een ham was aan den pastoor van het dorp geschonken, maar ver teld werd, zoodat een controleur wel genood zaakt was door navraag van deze meóedee- ling bevestiging te verkrijgen. Dit heeft hij op een kiesche wijze gedaan, zoodat nie mand ook de pastoor niet er aanstoot aan kon nemen. De controleur nam genoegen met de ver klaring van den pastoor, dat de ham hem ge schonken was. Van eenig delibereeren over het halen van den burgemeester, waarover in berichten een en ander gerept werd, is in 't geheel geen sprake geweest. Bij de aanstelling van controleurs gaat de dienst zoo omstandig te werk, dat de kans, dat er ongewenschte elementen het corps binnensluipen, tot een minimum beperkt wordt. Op niet minder dan 22 vragen moet de sollicitant antwoord geven, waarna de dienst zich tot nadere informaties omtrent den betrokkene wendt tot burgemeesters, politie en justitie. Bij nagenoeg elke sollici tatie ontbreekt het niet aan tal van aanbe velingen, maar de dienst kan, door de erva ring geleerd, daar niet altijd de waarde aan toekennen, welke ze beoogen te hebben. Vaak gebeurt het, dat verzwegen wordt, dat een sollicitant wel eens met de politie en justitie in aanraking is geweest, maar wanneer zulks dan blijkt bij een nader onderzoek, dan wordt een dergelijke sollicitant onvoorwaar delijk afgewezen. Het spreekt van zelf, dat de dienst geen controleurs kan aannemen met antecedenten, waaruit blijkt, dat de sol licitanten in vroegere dagen het met 't begrip eerlijkheid niet al te nauw hebben genomen. Bij voorkeur verbindt de dienst oud ambtenaren aan zich, omdat deze uit hoofde van hun vroegere functie 't best voor het controle-werk geschikt zijn. Men heeft, zoo vertelde de heer Sirks, den dienst van de Centrale Crisis Controle wel eens vergeleken met dien van de politie, maar dat is toch niet juist. Er is wel degelijk een groot verschil: bij de politie bestaat een waarschuwingssysteem, maar bij den Crisis dienst is dat onmogelijk. Wie tegen de crisis maatregelen zondigt, doet dit met het kenne lijk doel zich of anderen te bevoordeelen en daartegen moet anders worden opgetreden dan door middel van een waarschuwing. De schrik voor den dienst komt er over het algemeen wel in, maar het werk van den dienst, vooral in het grensgebied, blijft moei lijk. De z.g.n. smokkelauto's zijn in Limburg en Brabant van den weg verdwenen, maar dat beteekent niet, dat daardoor aan fraudu leuze practijken een einde is gemaakt. In Brabant wordt bijna uitsluitend margarine verkocht, die afkomstig is uit België en met suiker is het evenzoo gesteld. Niet met auto's worden de grootste voorraden over de grens gebracht, maar met behulp van dragers, waarbij kinderen van acht en tien jaar hand- en spandiensten verieenen. Binnenkort wordt er een internationaal sein, vastgesteld door Genève, ingevoerd, dat automobilisten duidelijk zal maken, dat zij met een controleur van den dienst te doen hebben. Op het sein, dat 's avonds verlicht wordt, staat met duidelijke letters: Halt C C. C. D. Over de organisatie van den dienst nog het volgende: De Centrale Crisis Controledienst bestaat uit een algemeene en een technische afdee- ling. De Technische controle houdt toezicht op boerderijen, fabrieken, in het algemeen op bedrijven, waar minder incidenteele over tredingen voorkomen dan op den weg. Deze laatste is voornamelijk het gebied van de algemeene controle. Wordt op den weg een overtreding, die een korten tijd duurt, niet geconstateerd, dan is ze niet meer te achter halen. Bij de algemeene controle komen veel overtredingen voor, die gering lijken, maar ernstige gevolgen kunnen hebben; vandaar dat de algemeene controle meer aanleiding geeft tot klachten, dan de Technische; over de eerste afdeeling het navolgende: Het Rijk is verdeeld in gewesten, die onder een hoofdcontroleur staan. Elk districten. In elk district zijn een of meer groepen werkzaam, bestaande uit een auto, bemand met 2 of 3 man onder een groeps- Sr De districtsleider is zelf tevens grc*P£ leider. De dienst is zoo geregeld, dat de auto gebruikt wordt als snel verplaatsingsmiddi Op verschillende punten worden de man schappen van de groep op «.ezet, houden op zoo'n post geruimen tijd toezie waarna de geheeel groep zich verplaatst naar een ander gebied, waar op dezelfde wijze gehandeld wordt. Op deze manier bereikt men, dat met een beperkt aantal con troleurs dusdanig toezicht wordt gehouden, dat een overtreder op elke plaats en op elk tijdstip kans loopt betrapt te worden. Controle in winkels, bergplaatsen e.d wordt gewoonlijk groepsgewijs gehouden, omdat daarbij meer dan één man tegen woordig moet zijn. Van de algemeene controle moet vooral een preventieve werking uitgaan. De controleurs maken van overtredingen, processen-verbaal en tuchtrechterlijke verkla ringen op. Dit is op zichzelf niet moeilijk. Wel moet men er eenige geschiktheid en rou tine van hebben. Maar het is wel moeilijk te beoordeelen, in welk geval na een overtre ding een proces-verbaal of tuchtrechterlijke verklaring achterwege mag blijven. Aan de justitie of den tuchtrechter moet de beslis sing overgelaten worden, maar deze beschikt dan over de noodige gegevens om een juist oordeel te kunnen uitspreken. In de uitzon deringsgevallen dat een controleur geen proces-verbaal of tuchtrechterlijke verklaring opmaakt, moet hij natuurlijk aan zijn chefs verantwoording afleggen, waarom dit niet is geschied. Het gevaar is alles behalve denkbeeldig, dat een andere regeling zou leiden tot par tijdigheid of „eigen rechter" spelen van som mige controleurs, al of niet beïnvloed door anderen, en dit moet vóór alles worden voorkomen. In de practijk komt het veel voor, dat ge klaagd wordt, als een controleur proces verbaal opmaakt: het feit heet dan een „futi liteit". Laat hij het verbaliseeren na, dan stelt hij zich eraan bloot verdacht te worden van partijdigheid. De controleurs moeten optreden, zonder aanzien des persoons. Zij moeten dus met zorg worden gekozen en er moet een degelijk onderzoek worden inge steld naar hunne betrouwbaarheid, onaf hankelijkheid, flinkheid en geschiktheid. De samenwerking tusschen de crisis controledienst en de beroepspolitie is over het algemeen uitstekend. Er zijn echter een aantal kleine gemeenten, waar het eenigs- zins hapert, hetzij omdat de gemeente-politie te weinig onafhankelijk is, hetzij omdat de bevolking in het algemeen de crisis-voor schriften te weinig ernstig neemt. Het komt wel voor, dat bij kleine gemeenten die aan elkaar grenzen, in de eene gemeente de voor schriften goed gehandhaafd worden, terwijl dit in de andere gemeente zeer onvoldoende geschiedt Er zou dan een sterke animositeit tusschen die gemeenten ontstaan, indien de controledienst niet ingreep. Zulk ingrijpen moet dan zoo geschieden, dat de betrokkenen elkaar niet tijdig kunnen waarschuwen. Het optreden van een aantal controleurs tegelijk kan dan niet vermeden worden, maar zulk optreden wordt in de betrokken gemeente dan niet als noodzakelijk maar als ontactisch en onjuist aangevoeld. De klachten, die inkwamen, waren van allerlei aard. Er werd ovei geklaagd, dat de overtreders te weinig werden aangepakt en daardoor de goedwillenden, ontevreden werden. Maar als de controledienst^ eens werkelijk goed aanpakte, werd hierover weer geklaagd. Herhaalde klachten zijn ook ingekomen over het feit, dat bepaalde personen als con troleur waren aangesteld. Werd zoo'n man na een gehouden onderzoek ontslagen, dan heette de maatregelen hard en waren er da delijk personen, die hun goede hart lieten spreken en die op de bres gingen staan voor de ontslagenen, maar die geen enkele ver antwoordelijkheid droegen. Het spreekt toch van zelf, dat b.v. zij, die veroordeeld zijn wegens smokkelarij of als smokkelaar bekend staan, niet voor crisis-controleur in aanmer king mogen komen. Dit nam niet weg, dat toen zulk een controleur ontslagen werd, na enkele individueele pogingen, een gezamen lijk verzoek tol handhaving van den man in kwam, geteekend door een burgemeester, een wethouder, een raadslid, een gemeente arts, den commandant van de burgerwacht en zélfs van den inspecteur der directe be lastingen. Dikwijls wordt een geverbaliseerde over treding een „futiliteit" genoemd, maar zulk een overtreding kan ernstige gevolgen heb ben. Men neme als voorbetld het niet- afscheuren van de souchts der aardappel- geleidebiljetten, waarbij men er zich alge meen op beroept het „vergeten" te hebben; men moet bedenken, dat een geleidebiljet, waaraan de souches zich nog bevinden, dik wijls gelegenheid ge ft zich tot een plom beerder te wenden en zonder heffing te beta len, een hoeveelheid aardappelen te doen plombeeren, of op zoo'n geleidebiljet voor een tweede keer aardappelen te vervoeren, ongeplombeerd, zonder dat heffing betaald is. Dit laatste is n.1. niet verboden. Door handelaren wordt veel geklaagd over de boeren, door boeren over de hande laren en in beide gevallen dat de controle te veel toeziet op de eigen, te weinig op de andere categorie. Uit deze wederzijdsche klachten kan toch wel gecombineerd worden, èn dat een be hoorlijk toezicht bestaat èn dat de controle dienst op juiste wijze zijn bemoeiïgen ver deelt. Inleidingen van de heeren Lienesch en de Veer. Woensdagavond hielden dc Hóllandsche Maatschappij van Landbouw, 9e ^00P* Graanmalerij ..De Goede Verwachting en de Coöp. Zuivelfabriek „Excelsior een bijeen komst in het lokaal van den heer Rus te Heer- hugowaard. De heer D. de Jong opende met een woord van welkom, waarna hij het woord gaf aan den rijkslandbouwconsulent ir. Lienesch, die een inleiding hield over het inkuilen van gras. Het inkuilen, aldus spr., staat tegenwoor dig in bijna alle veeteeltgebieden van Euf0!1.* in het middelpunt der belangstelling Bij dit inkuilen gaat men uit van de volgende ge dachte: Hoe kan ik meer voedsel van mijn land halen dan tot nu toe gebeurt en hoe kan ik dit voedsel zoo goed mogelijk conservee- ren? Vooral is 't noodig de eiwitten te bewa ren. Gras is over het algemeen een tamelijk volmaakt voedsel, vooral jong gras is eiwit rijk. Alleen gras is zeer volumineus, het bevat 85 pCt. water en slechts 15 pCt. droge stof. Het bewaren moet verder goed koop geschieden, anders rendeert de zaak niet. Het inkuilvraagsuk hangt sterk samen met het zuivelbedrijf. De meeningen zijn nog sterk verdeeld, maar een combinatie van bei de belangen achtte spr. zeer goed mogelijk. Het kuilen gebeurt voor of na den hooitijd. De boeren kuilden niet graag, omdat men geen zekerheid had, wat het resultaat zou zijn. Gewoonlijk viel het niet mee. Het kuil- voer heeft vaak een onaangenamen reuk en een groot eiwit-verlies. Bil dé Hóllandsche methode heeft men een verlies aan werkelijk verteerbaar eiwit bij de kuil in den grond van 69 pCt. en op den grond van 73 pCt. Daarom is deze zaak wetenschappelijk on derzocht. In Duitschland heeft men veel proe ven genomen, die wel slaagden, maar veel te duur waren. Een Finsch professor echter heeft een me thode gevonden, die even goed en toch goed koop. is. Er wordt een ware campagne ge voerd om deze methode ingevoerd te krijgen Maar toch zijn er nog velen, verreweg de meesten, die kuilen volgens de Hóllandsche methode. Daarom wilde spr. hier eerst over praten. We maken onderscheidt tusschen een zure kuil en een zoete kuil. Een zoete kuil is toch in wezen zuur door de gisting veroor zaakt door de melkzuurbacteriën, een zure kuil krijgt men door gisting, veroorzaakt, door boterzuurbacteriën. Nu moeten we zor gen een zoete kuil te krijgen. We moeten daarvoor het gras niet direct inkuilen, maar eerst ongeveer een dag op het land laten lig gen, waardoor al heel wat water verdampt. Verder moeten we het warm worden van de kuil tegengaan. Dit warm worden heeft als oorzaak verbranding, dus moeten we zoo weinig mogelijk zuurstof in de kuil laten en geen lucht moet kunnen binnendringen. Bij warm worden gaan de melkzuurbacteriën na melijk dood. De Fiilsche methode is er nu voornamelijk op gericht,'gunstige omstandig heden te laten optreden Voor het melkzuur, zoodat men zekerheid heeft een goede kuil te krijgen. Als bij de Hóllandsche methode de kuil koud blijft, hangt het vervolg vooral af van de kwaliteit van het gras. Jong gras is het beste. Verder is het uit het oogpunt van randverlies gewenscht een ronde kuil te ne men. De grond moet egaal op de heele mas sa drukken. Dan moet men niet langer wer ken dan 1 week per bunder te kuilen gras De kop van de kuil móet rond zijn om het inwateren te voorkomen. Hierbij wordt vaak een fout gemaakt, doordat men in het midden niet genoeg aanstampt. -Verder moet men de kuil niet afsteken, want dan maakt men ka naaltjes voor luchttoevoer. Bij de Finsche methode gebruikt men hou ten silo's. Maar wij hebben aangetoond, dat dit niet beslist noodig is. We krijgen even goed resultaten met betonsilo's met een op- zetstuk van hout. Het opzetstuk is noodig, omdat we bij deze methode het gras vlugger kunnen lossen dan het slinkt. Na een dag of 10 kan het opzetstuk worden weggenomen. Het meest economische is om voor de silo be tonplaten te nemen, die men zelf kan maken. Ze moeten gewapend zijn. Een betonplaat van 1.50 M. hoog, 0.60 M. breed en 0.06 M. dik. kostte vorig jaar als men haar zelf maak te, f 0.80. Naden tusschen de betonplaten zijn voor den luchttoevoer van weinig of geen be- teekenis. Men zou ze desnoods dicht kunnen maken met slappe specie. Het voordeel van platen is, dat als men vertrekt. rr*n d-* s:'- kan vervoeren. De silo alleen heeft al de voordeelen, dat zij gemakkelijk is te vullen en da er geen randverlies optreedt. Maar het essentieele van de Finsche methode is het toevoegen van zuur. Maar men mag niet te veel en niet te weinig toevoegen. Als te wei nig toegevoegd wordt heeft men kans op ver rotting, a's te veel toegevoegd wordt, dan verzuurt de kuil te sterk. Het gepatenteerde zuur moet men met 5 deelen water verdunnen en dan bij 200 K-G. gras 10 liter zuur toevoe gen. Doordat het voer eenigszins zuur is, kan men niet voP' n met kuilvoer, maar moet men geslibd krijt bijvoeren. Voor dit zure voer schijnt men hier wel bang, want in Noordholland treft men lang niet zooveel silo's aan. als in b.v. Drente, Overijsel of Brabant. De kuil hoeft niet in één dag vol gereden te worden, men heeft in Friesland een proef genomen, waarbij men 11 dagen aan een kuil werkte met heel goed resultaat. Bij de Finsche methode heeft men een groote besoaring aan eiwitten en zetmeel. Daar tegenover staan echter de grootere kosten, zoodat men hier niet veel voordeel heeft. Maar het belangrijke van de Finsche methede is dit, dat men zeker weet. dat men een zoete kuil krijgt, terwiil men bij de Hól landsche methode maar moet afwachten of he voer te gebruiken zal zijn of niet. Hierna werden door de aanwezigen eénioe vragen gesteld, die door inleider werden be antwoord Vervolgens was het woord aan den heer J. de eer uit Schagen. die een korte rede hield ovpr het nut van arbitrage in den veehandel bpr. liet zien wat er gebeurt a's men van arbitrage geen gebruik maakt. Als men een geschil voor de rechtbank brengt, dan duurt et een heelen tijd voor de zaak afgehandeld is en men krijgt ontzettend veel kosten. Bij je V Zaterdag 16 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.- Gr.pl. 10.- VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr. Trio Guaroni o.l.v. L. Cohen, VARA-tooneel olv. W. v. Cappellen. 12.—2— „Rigoletto", Verdi (gr.pl.) 2.15 Filmpraatje M. Sluyser. 2.30 Gr.pl. 3.— Astrologi sche lezing door L. Knegt. 3.20 Gr.pl. 3.30 R'damsch Philh orkest olv. E. Flipse, mmv. Kon. Mannen- zangver. „Schiedamsch Mannen koor „Orpheus", olv. E. Flipse, or gel, hobo en violua. 4.30 Zender- wiss. 4.45 Verv. orkestconcert. 5.30 Zang door A. de Booy. 5.40 Lite raire lezing A. M. de Jong 6.— A'damsch Salonorkest olv. D. Kie kens. 6.30 Esperanto-uitz. 6.50 Ver volg orkestconcert. 7.10 A. J. Meijerink: Het redden van drenke lingen uit auto's. 7.30 Verv. orkest concert. 8.— Herh. SOS-ber. 8.03 Gr.pl. 8.30 „De diva", spel van F. van Duin, mmv. het VARA-tooneel olv. W. van Cappellen. 9„The Four Serenaders". 9.10 VARA- varia. 9.15 „The Four Serenaders. 9.30 Vaz Dias. 9.40 Gr.pl. 10.40 Concert uit Droitwich (gr.pl.) 11. „Madame Butterfly", opera van Puccini (gr.pl.) 1150—12.Gra- mofoonplaten. HUIZEN, 301 M.-OC R. O.-uitz.) 8.-9.15 en 10— Gr.pl. 11.30- 12.— Godsd. halfuur. 12.15 Or kestconcert en gr.pl. 2.Voor de jeugd. 2.30 Causerie. 3.-4. "oor de kinderen. 4.15 Schlagermu- ziek. 5.Gr.pl. 5.15 Orkestconcert en gr.pl. 6.20 Lezing. 6.45—7. Gr.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Schlager- muziek. 8Vaz Dias en schlager- muziek. 8.35 Gr.pl. 8.40 Voordr. 8.55 Gr.pl. 9.— Radiotooneel en deel. en Gr.pl. 11.05 Vaz Dias. 11.10-12 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Grpl. 12 05 BBC-Northern orkest olv. T. H. Morrison, mmv. H. M. Hall, tenor 1.20 Commodore Grand- orkest olv. Davidson. 2.20 Belfaster Omroeporkest olv. E. G. Brown, in. ra. v. G. Beggs, bariton. 3.20 Or gelspel D. Thorne. 3.50 „Hudry Gurdy", gevar. progr. 4.50 Gr.pl. 5.05 „rive hours back", relais uit Amerika. 5.35 Ambr~,se en zijn band. 6.20 Ber. 5.50 Sportpr. 7 05 Welsch Intermezzo. 7.20 Interviews. 7.50 Marschmuziek o.l.v. B W. CFDonnell. 8 20 Uitzending voor de British Industries Fair 1935. 8.50 Variété-progr. 9.50 Ber. 10.20 BBC- Theater-orkest olv. S. Robinson 11.20—12.20 BBC-dansorkest olv. Hepry Hall mmv. solisten. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Symph.-ccncert o. I. v. Labis. 8.20 I. „La chanson de Fortunio", operette van Offenbach II. Le tiers porteur", operette van Terrasse. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 1.20 Concert uit rest. Ritz. 2.50 —4.50 Omroeporkest o. 1. v. Grön- dahl. 7.20 1ste acte van „Carmen", opera van Bizet. 8.15 Gevar. progr. 10.35—11.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Grpl. 6.35 Orkestconcert olv. E. Pater. 11.20 Uit Stuttgart: Ilja Livscha- koff en zijn orkest. 1.35 Gr.pl. 2.20 Muz. causerie met gr.pl. 3.20 Vroo- lijk progr. mmv. blaasorkest, man nenkoor, schrammelensemble en so listen. 6.20 Viool en piano. 7.30 Carnavalsprogr. 9.55—12.20 Dans muziek. ROME, 421 M. 8.05 „Norma", opera van Bellini. BRUSSEL, 322 en 484 M.322M 12 20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest o. 1 v Gason. 1.50—2.20 Gr.pl. 6.35 Gr nl 8.20 Salonorkest olv. Wal- ot 10.30 Gr.pl. 10.50-12.20 ax Alexys' orkest. 484 M.: 12 20 Gr.pl 12 50 Salonorkest olv. Wal pot. 1.50—2.20 Gr.pl. 5 20 Piano recital. 6.20 Gr.pl. 6.50 Zang. 7.20 Gr.pl. 8.20 Gr.pl. 8.35 Vocaal trio- concert. 9.05 en 9 25 Hoorspel. 10.30 Gr.pl. 10.50-12.20 Max Alexys' orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Zie Keulen. 9.20 en 10-05 Berichten. 10.20—11.20 Dansmu ziek uit Frankfort. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl.s. 850—9.20, Keulen 9.20—11.20, Kalundborg H 20—12.20, Keulen 12.20—17.20 Brussel Fr. 17.20—18.35, Brussel VI. 18.35—19.30, Keulen 19.30— 2120, Boedapest 21.20—21.50, Leipzig 21.50-22.50, Brussel Fr. 22 5024. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Droitwich 10.35—11.05, Lond. Reg. U05—13.20, Droitwich 13.20— 18.20, Keulen 18.20-18.50, Lond. Reg 18.50—20.50, Droitwich 20.50 2i .50, Lond Reg. 21.50-22.20, Droitwich 22.20—24 Zondag 17 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (9 -10.— en 5._8.— VARA, de VPRO van 10.30—12.—, de AVRO -an 12 5 en 8.—12.— uur). 9.— Gr.pl. 9.04 Voetbalnieuws. 9.05 Tuin- bouwpr. S. S. Lantin^a. 9.30 Gr. pl. 10.30 Kerkdienst uit de Doops- jez. kerk te den Haag. Spr. ds. G. uite. 12.— Klanken over oude da ken. 12.01 Filmpr. L. J. Jordaan. 12.30 Orgelconcert P. Palla en B. Lensky, viool. 1.30 Disco-nieuws. I,45 Boekbespreking dr. P. H. Rit- ter Jr- 2.15 Verslag voetbalwedstr. HollandDuitschland, door H. Hollander. 4.15 Pauze. 4.20 Gr. pl. 4.45 Vaz Dias. 5.L. Cohen en zijn orkest. 5.30 Gr.pl. 5.40 Ver volg orkestconcert. 6.Voetbalpr. en sportuitslagen Vaz Dias. 6.20 Verv. orkestconcert. 7.— Bridge- r. S. Landau. 7.20 „The twinklmg ïiree" en gr.pl. 8.— Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest olv. A. v. Raalte mmv. M. Tagliafero piano. 9.— Radio-Journaal. 9.15 Concert door T v. d. Sluys, sopraan. A Woud, alt. M. Plooyer, tenor en H. Ko ning, bas, mmv. mr. J. den Hertog en Phia den Hertog, piano. 9.45 Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest, I. Ambrus, zang. I. Larssen, saxofoon, H. Hollander, „The Blackbird Singers" en „The Jungle Serenaders". 11.Vaz Dias. 11.10 —12.— Omroeporkest o.l.v. A. van Raalte. HUIZEN, 301 M. (830—9.30 uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. kerk te A'dam-O. Spr. dr. O. C. Berkouwer. Hierna; Orgel spel W. van Laar. 12.15 Orkest, concert, lezingen en gr.pl. 3.15 Zang en gr.pl. 4 Causerie. 4.20 Gr.pl. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.— Ge wijde muziek. 5.30 Orgelspel O. ter Braake. 6.Kerkdienst uit de N. H. kerk (Oranjekerk), A'dam. Spr. ds. J. H. F. Rem me. Hierna orgel spel G. ter Braake. 7.45 Sport nieuws. 7.50 Kath. RVU. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Koor- en orkestconcert. 915 Sympb.-concert. 10.15 Gr.pl. 10.30 Vaz Dias en gr.pl. 10.40— II.Epiloog. 8 8 het arbitrage-systeem kan men zich eerst wenden tot de adviescommissie te Schagen, waarin zitting hebben een boer, een veearts en een handelaar. De uitspraak van deze commissie is niet bindend, is men met deze uitspraak niet tevreden, wat niet veel voor komt, dan kan men er een arbitragegeval van maken. Dan wordt weer uitspraak gedaan door een commissie, maar deze uitspraak is wel bindend Maar een arbitrageuitspraak kost nog 50, doordat men hierbij ook nog een rechtskundige noodig heeft. Nu is het doel van de vereeniging om zooveel mogelijk boeren en handelaren lid te maken. Daar voor hebben we de contributie op 0.50 per jaar gesteld. De kosten van een arbitrage uitspraak kunnen dan door de vereeniging worden betaald. Maar ook kan een lid bij een proces tegen een niet-lid financieelen steun ontvangen. Spr. wekte de leden op, lid te worden en vroeg hierbij vooral de medewerking van de zuivelfabriek. Nadat nog eenige vragen waren beant woord, sloot de voorzitter met een woord van dank aan beide inleiders den avond. TU1NBOUWBELANG. De tuinbouwvereeniging Tuinbouwbe- lang te Noordscharwoude hield Woensdag middag hare algemeene jaarvergadering in de zaal van den heer J. de Bakker, aldaar Na een woord van welkom wijdde de voor- zifter, de heer G. Barten, eenige waardee- rende woorden aan den overleden heer P v Dijk die een zeer goed lid is geweest der ver- hi"-'R'ngnenn, "°g lai?.? 10 ,de nagedachtenis zal blijven. Ook aan wijlen den heer J. H Keizer werden eenige herdenkingswoorden gewijd die ook veel voor den tuinbouw heeft gedaan' Spr. hoopte, dat de jongeheer Keizer de voet- spore" van zijn vafcr mat drukken samenTÜ ™"J"' |aar rijn samen te vatten in een woord, merkte de voorzitter op, en dat woord is „tegengeval len". Men zit weer in de benauwdheid. Ver leden jaar is een groote hoeveelheid groenten doorgedraaid. Het weer wil ook al niet veel meewerken. Er is nog steeds te veel aen onze producten, ondanks de saneering. De sanee ring zal worden doorgezet. Spr. kan het niet gelooven, dat de tuinbouw ten gronde moet gaan. In het raderwerk der maatschappij kan geen rad worden gemist. Het heele uurwerk is thans echter in de war. Met zeer vele fac toren heeft men thans rekening te houden, zooals vermindering der koopkracht, beta lingsmoeilijkheden enz. enz. Met de roode kool is het tot heden nogal gegaan, maar met de ander koolsoorten is het treurig ge steld. Naar aanleiding van eenige ingekomen stukken werd besloten een cursus te organi- seeren voor de keuiing van aardappelen etc., in samenwerking met de Eendracht van Oud karspel. Een door de vereeniging De West tot den regeeringscommissaris voor den land bouw genchtte motie, om toe te staan, dat het graan op voor werd verkocht, werd on dersteund. De heer J. Ootjers deed hierna een aantal mededeelingen over de Vierbondsvergaciering en het onderhoud met de regeeringscommissa ris. Helaas was men tot de conclusie geko men, dat minimumprijsverhooging niet zoo eenvoudig was als het scheen. Hoop kan men er niet veel op hebben. De heer C. Keeman bracht hierna als pen ningmeester zijn verslag uit. De ontvangsten waren 2215, de uitgaven 1886.11, batig saldo 328.89. Het begtnsaldo in aanmer king genomen is er een achteruitgang van 141.48. De secretaris bracht vervolgens zijn jaar verslag uit. Dit ademde de geest van aen tijd. zouden we kunnen zeggen. Zeer uitgebreid werd de toestand geschetst Er zal echter iets moeten gebeuren, is de conclusie van den se cretaris, om den tuinbouw te kunnen redden. De uitputting is ten top gestegen. De steun was veel te gering.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6