DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransch-Engelsche besprekingen, Minister de Graeff verdedigt zijn beleid. SSCHERU Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke reéel meer f 0 95. rfroAfe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte» Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 40 DIt nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 16 Februari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Eerste Kamer De buitenlandsche begrooting onder de loupe. Qxujetiiksdi 0veezicht Het officieele Duitsche antwoord. Duitschland wil meewerken. !Bmtett£atid FRANSCHE REGEERING HAND- HAAFT ZICH. De debatten over de werk loosheid. Wat vandaag de aandacht trekt.,. BEHANGSTALEN KIJKEN STERKE AARDSCHOKKEN. Op eilanden in de zee van Mannora. HAUPTMANN'S MOEDER NAAR AMERIKA? Plannen der verdediging. ALKMAARSCHE COURANT. Den Haag, 15 Februari. Minister De Graefi is niet, wat men een gToot redeneer noemt, maar wel een vlot en levendig verteller. Hij houdt niet van overdreven geheimzinnigheid en maakt den indruk van zoo openhartig te zijn, als de zaak, waarover hij spreekt, hem toelaat. Schoon afkomstig uit de aristocratie, waaruit volgens oude traditie diplomaten worden gerecruteerd, is hij niet voor diplo maat opgeleid. Zijn benoeming tot gezant te Wasnington was een gevolg van de ken nis der verhoudingen van het Verre Oosten tot Amerika, door hem in hooge ambtelijke posities in Indië opgedaan. Hij verliet dien gezantschapspost om het gouverneur-gene raalschap te aanvaarden. Uiteraard trok deze eervolle benoeming in die dagen de publieke aandacht. Maar het verhaal gaat, dat, toen jhr. De Graeff afscheid kwam nemen van den toenmaligen president der Vereenigde Staten, deze den bezoeker tegemoet trad met de vraag: „Wel, mijnheer de gezant, komt of gaat U?" Als het waar is, dat de publieke aandacht blijk baar nog niet de aandacht van het hoofd van den staat, waarbij jhr. De Graeff ge accrediteerd was geweest. En als het niet waar is, is het goed gevonden. Overigens, als het wèl waar is, is het niet de eenige onaangename ervaring geweest, welke jhr. De Graeff als gezant heeft opge daan. Althans, hijzelf heeft wel eens ver klaard, onaangenaam te zijn getroffen door het feit, dat gezanten als van minderen rang worden beschouwd, dan ambassadeurs. Het verschil tusschen gezanten en ambassa deurs is van proto colairen aard. Mr. Fock (lib.) betoogde heden, dat ter wille van het aanzien van ons land onze regeering een stap moest doen om onze gezanten den rang van ambassadeur te doen verkrijgen. Mi nister De Graeff voelt er alles voor, maar merkte op, dat het thans niet het geschikste tijdstip is voor 'n internationale conferentie ter wegneming van het onderscheid tusschen gezanten en ambassadeurs. Inderdaad zijn er belangrijker onderwerpen, welke een rege ling door een internationale conferentie van noode hebben. Wel tracht Z. Exc. iets te be reiken door afspraken met bepaalde landen inzake aanstelling over en weer van am bassadeurs. Senatoren hadden gezegd, dat de regee ring wat moest doen ter recht-zetting van onware voorstellingen omtrent ons land in de Dictionnaire Diplomatique, een uitgave van de Académie Diplomatique Internatio nale. Een alleraardigst verhaal heeft de minister gedaan om duidelijk te maken, wat deze Academie is. De drijvende kracht er van is de secretaris-generaal, een Griek, die als vertegenwoordiger van de mogendheid Haiti de vergaderingen van den Volkenbond bijwoont. Hij zit daar dan, aldus de minis ter met ondiplomatieke openhartigheid, ge flankeerd door twee andere vertegenwoordi gers van Haiti, wier huidkleur bewijst, dat zij inderdaad nationalen van dat land zijn, maar wie hem tegemoet, loopt graag een straatje om, daar hij iedereen aanklampt om hem te bewegen, tot de Academie toe te tre den. Minister Beelaerts was er vroeger in- geloopen en ook onze gezanten te Londen en te Parijs. Is men eenmaal lid geworden, dan weigert hij hardnekkig, kennis te ne men van opzeggingen van het lidmaatschap en blijft men als lid vermeld, al heeft men er nog zooveel bezwaar tegen. (Er is alle re den om er bezwaar tegen te hebben!) Jhr. Loudon had dezen secretaris-generaal eens in een scherpen brief medegedeeld, met zijn Académie niets meer te maken willen heb ben, en toen had de eerstvolgende uitgave van de Dictionnaire een portret van jhr. Loudon bevat met een bijzonder vleiend on derschrift! Wantrouw de Grieken, als zij met geschenken komen Dat minister De Graeff inzake de toela ting van Rusland tot den Volkenbond te Genéve volstaan had met zich aan te slui ten bij de rede van den Zwitserschen staats man Motta, verdedigde hij, door op te mer ken, dat een herhaling van zulk een rede slechts bedoeld had kunnen zijn voor con sumptie thuis. Van een rede ter Volken bondsvergadering met zoodanig doel is mi nister De Graeff afkeerig. Wie de Volken bondsverslagen volgt, krijgt den indruk, dat hij hierin dan wel sterk verschilt met verte genwoordigers van ettelijke landen, die zich te Genéve plegen te laten hooren. Inzake onze verhouding tot België, zeide Z. Exc., dat hij af moet wachten, of het nieuwe Belgische Kabinet bereid is, de be sprekingen met Nederland over een nieuw verdrag te voeren op denzelfden grondslag, waarop minister De Graeff en zijn vroegere ambtgenoot de heer Jaspar te Genéve waren overeengekomen, te confereeren. Hij verze kerde, geen beslissing over een verdrag te zullen nemen, alvorens contact met de Ka mers te hebben gehad. Z. Exc. sprak zijn afkeuring uit over den heftigen toon, waarop de heer Polak (s. d.) over Duitschland heeft gesproken,toen deze aandrong op stappen onzerzijds in het ge val van den Nijmegenaar Spansier, die zon der naar onze rechtsbegrippen iets straf baars te hebben gedaan, een langdurige gevangenisstraf in Duitschland ondergaat. Onze regeering heeft gratie voor hem ver zocht, maar volgens den bewindsman dreigt het gevaar, dat de Duitsche regeering, wan neer in den Senaat hier zoo over haar ge sproken wordt, niet geneigd zal zijn om toe te geven aan verzoeken onderzijds, als de Nederlandsch regeering in de bres springt voor landgenooten, die in Duitschland in moeilijkheden zijn geraakt. De minister verdedigde de zending van Nederlandsche troepen naar het Saargebied, o.m. door te verklaren, dat Zwitserland ook gaarne troepen zou hebben gezonden, maar door constitutioneele bezwaren verhinderd was geweest, dit te doen. Hij drukte zich voorts prijzend uit over den regeeringspersdienst, die, zeide hij, goed werk doet en reeds veel onware berichten over ons land dementeert. Wat het Lucht-Locarno aangaat, huldig de Z. Exc. de Engelsche regeering voor haar initiatief en hij uitte de hoop, dat de uitge- noodigde landen het voorstel zouden accep teeren. Wij zijn niet uitgenoodigd, omdat wij niet bij Locarno zijn betrokken. Als de uit- genoodigden toetreden en daarna de niet bij Locarno aangeslotenen mochten worden uit genoodigd, zich ook aan te sluiten, is het de tijd om te overwegen, wat wij zullen doen. De Nederlandsche cursussen in Duitsch land, waarvoor het Rijkssubsidie is moeten worden geschrapt, zullen zeer vermoedelijk door particulier initiatief in stand kunnen blijven. De regeering heeft te Genéve laten weten, te willen medewerken aan het Amerikaan- schen voorstel betreffende de particuliere wapenfabricage, als de voornaamste desbe treffende landen ook meedoen. De Kamer heeft de begrooting van buiten landsche zaken zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna is zij die van binnenlandsche za ken gaan behandelen. Mogen wij op het de bat hierover a.s. Dinsdag, als het wordt voortgezet, terugkomen? In Londen hebben enkele weken geleden be sprekingen plaats gehad over de Europeesche politiek, welke besprekingen gevoerd werden door de Engelsche en Fransche ministers. Van deze gedachtenwisseling zijn de noo- dige communiqué's uitgegeven en in verschil lende landen van Europa wijdde men er commentaar aan. Alleen de Duitsche regee ring zweeg. Jfe» ]lee,ft de Duitsche rijksminister van b" and-he zaken, von Neurath, den En- fpn FrP„.a?lba8sadeur Sir Erix Phipps en een aniü?? ambassadeur Fran^ois Poncet munaué 11/^™ °P het officieele com- nque' dat Berlijn uit Londen ontving, Dit antwoord, dat zeer de aandacht zal trekken, luidt als volgt: De Duitsche regeering weet zich eensge zind met de Koninklijke Britsehe regeering en met de Fransche regeering in den oprech ten wensch de beveiliging van den vrede te bevorderen, welks behoud evenzeer in het be- lang van de veiligheid van Duitschland ais in het belang van de andere Europeesche sta ten is. De Duitsche regeering juicht den geest van vertrouwelijke gedachtenwisseling tusschen afzonderlijke regeeringen, die tot uiting komt in de mededeelingen van de Koninklijke Brit sehe en de Fransche regeering, toe. Zij zal het haar voorgelegde geheele com plex der in het eerste gedeelte van het com muniqué van Londen opgeworpen Europee sche problemen aan een nauwkeurige bestu deering onderwerpen. Deze zal evenzeer ge dragen worden door den geest van overtuig den vredeswil als door de zorg voor de vei ligheid van het Duitsche Rijk in zijn aard rijkskundig bijzonder blootgestelde situatie in het hart van Europa. De Duitsche regeering zal in het bijzon der onderzoeken met welke middelen het ge vaar van den wedloop kan worden vermeden, dat ontstaan is door het zich onttrekken van de zwaarbewapende staten aan de in verdra gen bepaalde ontwapening. Zij is ervan overtuigd dat slechts de in het Engelsch Fransche communiqué tot uiting komende geest van vrije overeenstemming tusschen souvereine staten kan leiden tot duurzame internationale regelingen op het gebied der bewapeningen. De Duitsche regeering juicht het voorstel toe, de veiligheid te verhoogen legenover plotselinge aanvallen uit de lucht door een zoo spoedig mogelijk af te sluiten conventie die het onmiddellijk gebruiken van de lucht strijdkrachten bepaalt van de onderteekenaars ten gunste van het slachtoffer van een niet uitgedaagden luchtaanval. Zij is principieel bereid haar luchtstrijd krachten te gebruiken als afschrikwekkend middel tegen verstoringen van den vrede. Zij is derhalve geneigd, in vrije overeen stemming met de in aanmerking komende :e- geeringen spoedig middelen en wegen te vin den waarmede een zoodanige conventie kan worden gerealiseerd, welke de grootst moge lijke veiligheid van alle onderteekenaars waarborgt. De Duitsche regeering is van opvatting dat onderhandelingen in grooteren kring, die niet voldoende voorbereid zijn, volgens erva ring en uiteraard wrijvingen met zich mee brengen, die in het belang van de afsluiting van een zoodanige, in haar uitwerking vol komen nieuwe luchtconventie moeten worden vermeden. Vóór de Ehiitsche regeering deel neemt aan zoodanige onderhandelingen, houdt zij het voor vv-nschelijk een reeks prin- cipieele voorafgaande problemen in afzonder lijke besprekingen met de betrokken regee ringen op te helderen. Zij zou het derhalve toejuichen wanneer, na de voorafgegane Fransch—Engelsche beraadslagingen &\- lereerst de Koninklijk Britsehe regeering als die deelneemster aan de besprekingen van Londen, die tegelijkertijd garant is van Lo- carno, hierover in directe gedachtenwisseling zou willen treden met de Duitsche regeering. De Duitsche regeering is het eens met de Fransche en de Koninklijk Britsehe regeering wat betreft de opvatting, dat het afsluiten van een luchtconventie een belangrijke stap zou zijn op den weg naar de solidariteit der Europeesche staten en geschikt kan zijn om ook de andere Europeesche problemen te brengen tot een alle staten bevredigende op lossing. Gistermiddag heeft de Fransche Kamer de debatten voortgezet over de werkloosheid in Frankrijk. Er waren vier resoluties ingediend, een communistische waarin o. m. de instelling van een werkloozenfonds wordt geëischt, ver hooging van werkloozensteun en invoering vaii de veertig-uren-week zonder verlaging van loonen; een socialistische die afschaffing van overwerk, invoering van de veertig-uren-week en een program van openbare werken, bene vens belastingverlagingen beoogt; een neo- socialistische die instelling van een parlemen taire commissie vraagt inzake werkloosheid en verder een resolutie die door verscheidene af gevaardigden vanaf de radicaal-socialisten tot rechts-midden ingediend was en die den vol genden tekst heeft: De Kamer keurt de verklaring der regeering goed en vertrouwt erop dat de regeering de werkloozen te hulp zal komen door hun niet alleen de midde len tot het veilig stellen van hun be staan en het bestaan hunner gezinnen, maar ook en vooral door hun werk te verschaffen. Minister-president Flandin stelde aanvaar ding van deze laatste resolutie voor en maakte gebruik van de gelegenheid om een uitvoerige verklaring af te leggen over de houding der regeering. In de eerste plaats moest men de regeering de mogelijkheid geven tot handelen en haar verder een voldoende tijd tot werken toestaan. Men heeft reeds verscheidene voor stellen gedaan ter bestrijding van de werkloos heid. Een oplossingsmogelijkheid is door Enge land gegeven, dat afziet van groote enbare werken, maar inplaats daarvan binnen het ka der van zijn in evenwicht zijnde begrooting den werkloozen toereikende middelen heeft gege ven voor het bestaan. Voorwaarde daarvoor is echter dat de werk loosheid niet varieert en dat de begrooting een zoodanige belasting kan dragen. De tweede mogelijkheid ligt in openbare werken, maar daarvoor moet de openbare schuld vergroot worden teneinde ze te financieren. Tenslotte kunnen de arbeidsuren beperkt worden. Daar door zal echter ook de koopkracht der arbei ders dalen. De regeering wijst geen van deze drie oplossingen van tevoren af. Men moet ze alle toepassen, in overeenstemming met de behoeften van Frankrijk. De resolutie werd tenslotte door de Kamer met 444 tegen 125 stemmen aangenomen, wat een groote overwinning voor de regeering be- teekent. ABESSYNIE PROTESTEERT. Tegen mobilisatie. De regeering van Abessynië heeft aan die van Italië een telegram gezonden, waarin zij protesteeren tegen de mobilisatie van Italiaansche troepen. Zij voegt er bij, dat er geen concentratie van Abessynische troepen bij Oeal-Oeal heeft plaats gehad. Scherpe Abessynische verklaring. Het Abessynische gezantschap te Rome heeft hedenmiddag een verklaring aan de pers doen toekomen, waarin wordt gezegd, dat Abéssynië na het incident te Oeal-Oeal geen trpepen heeft geconcentreerd in het grensgebied. Den soldaten is bevolen, ieder nieuw incident te vermijden Aan dit bevel is volledig gevolg gegeven. De mededeeling van het gezantschap vervolgt dan woorde lijk: „De veiligheid van Italiaansch-Somaliland is door Abessynië niet bedreigd. De mobili satie van twee Italiaansche divisies is door geen enkelen militairen maatregel van Abes synië gerechtvaardigd. Het bericht van deze mibilisatie is niet geschikt om de atmosfeer van vertrouwen te behouden, die noodig is voor een bevredigend verloop der loopende onderhandelingen tot vorming van een ar bitrage-commissie voor het Italiaansch-Abes- synisch conflict". Rome gaat er niet op in. Had men aanvankelijk een Italiaansche mededeeling naar aartleiding van die circu laire verwacht, het staat thans vast, dat van Italiaansche zijde .vooreerst niet op deze verklaring,waarin tevergeefs wordt ge poogd het door Italië ingenomen standpunt te weerleggen, zal worden ingegaan. Gezaghebbende Italiaansche kringen zou den evenwel in staat zijn nadere mededeelin gen óver dé daadwerkelijke troepenconcen tratie nabijj Oeal-Oeal te doen, in geval de verklaring van Abessynië in het buitenland een te grooten weerklank zou vinden. DE VERSTERKING VAN DE GRIEKSCH-BULGAARSCHE GRENS. De verklaringen van den Griekschen chef van den generalen staf inzake de versterking van .de Grieksch-Bulgaarsche grens, waar over Donderdag berichten gepubliceerd zijn hebben klaarblijkelijk niet de goedkeuring weggedragen van het kabinet. Allereerst heeft de minister van oorlog een verklaring afgelegd, volgens dewelke de voorgenomen maatregelen niet gericht zijn tegen Bulgarije. Voor.ts is den Griekschen gezant in Sofia instructie gegeven tegenover de Bulgaarsche regeering een geruststellende verklaring af te leggen. Tenslotte heeft de minister-presi dent oen chef van den generalen staf ernstig in overweging gegeven in de toekomst der gelijke Verontrustende uitlatingen achter wege te laten. Overigens wordt zelfs gespro ken over een aanstaand aftreden van den chef van den generalen staf. DRIE BANKROOVERS TER DOOD VEROORDEELD. Irt het z.g. gangster-proces te Boedapest zijn de drie voornaamste beklaagden gister wegens moord, veroordeeld tot den dood door den strop. Het gaat hierbij om den volgens Amerikaansche methodes uitgevoerden over val op een der groote filialen van de Com- mercialbank van Boedapest. De drie be klaagden waren eenige weken geleden met de revolver in de hand in het kaslokaal van de bank binnengedrongen en hadden den Duitschland en de Fransch-Engel- sche besprekingen. (Dag. Overzicht). Gaat Hauptmann's moeder naar Amerika? (Buitenland). Opbrengst der rijksmiddelen in Januari. (Binnenland). 15 Duitsche communisten te Am sterdam aangehouden. (Binnen land). De voetbalwedstrijd Nederland Duitschland. (Sport en Wedstrijden) Engelsch vliegtuig verongelukt; alle inzittenden gedood. (Luchtvaart) Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). De .Flora 1935". (Artikelen). Verkeersverbetering van den Ber- gerweg. (Stad en Omgeving). Nijverheidsscholen en de verboden vereenigingen (Binnenland), (Zie verder eventveel berichten). COLLECTIE 1935 AANWEZIG SIMONJ. MOLENAAR, Hofplein kassier neergeschoten. Er ontstond een vuur gevecht, waarbij nog twee bankbedienden levensgevaarlijk gewond en een bezoeker ge dood werden. Op de eilanden in de Zee van Marmora, die begin Januari reeds door verscheidene hevige aardbevingen werden geteisterd, hebben zich opnieuw sterke aardschokken voorgedaan, ge paard gaande met onderaardsch gerommeL In den nacht van Woensdag op Donderdag werden 15 aardschokken gevoeld. De bevol king, voor zooverre zij nog ter plaatse is en op verschillende wijze zich een tijdelijk onderdak in de verwoeste streek had verschaft, vlucht thans naar het vasteland. WEDEROM AARDSCHOKKEN OP DE EILANDEN IN DE ZEE VAN MARMARA. Van de eilanden in de Zee van Marmara, die in het begin van Januari door verschei dene zware aardschokken geteisterd waren, komen wederom berichten over krachtige aardschokken, die gepaard gingen met on deraardsch gerommel. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden vijftien aardschokken waargenomen. De bevolking, voor zoover zij bij de indertijd verwoeste woonplaatsen gebleven is en zich een voor- loopige woning heeft gebouwd, is ge vlucht naar het nabije vasteland. Er zijn nog geen berichten ontvangen over aangerichte schade. De 70-jarige moeder van Hauptmann deelde gisteren aan een vertegenwoordiger der „Uni ted Press" mede, dat zij, ondanks haar hoogen ouderdom, den overtocht naar de Vereenigde Staten wil ondernemen, indien haar de noodige middelen ter beschikking worden gesteld. De oude vrouw is voornemens, om ook per soonlijk een verzoek om gratie voor haar zoon in te dienen. Zij heeft namelijk reeds den vol genden brief geschreven aan den gouverneur van den staat New-Jersey, waarin zij om gratie vraagt voor haar zoon: „Mijnheer de gouverneur, Ik ben de moeder van Hauptmann en ik verzoek u uit geheel mijn hart het harde vonnis tegen mijn zoon door het verleenen van gratie te verzochten. Ik geloof niet aan zijn schuld. Mijn zoon is niet slecht en ik verzoek u, hem niet zijn veroordeeling in Duitschland ten laste te leggen. Deze straf heeft hij gekregen, toen hij jong was en de tijden bitter waren. Het was in de jaren onmiddellijk na het einde van den wereld oorlog. In den oorlog heb ik mijn man en twee zonen verloren. Thans ben ik zeven tig jaren en mijn hart zou breken, als ik thans den zoon zou verliezen, die, na zijn terugkeer naar het vaderland, den steun van mijn ouden dag beloofde te worden. Ik verzoek u, mijnheer de gouverneur, spaar mij m'n zoon door uw gratie. God zal u beloonen. (w.g.) Weduwe Paula Hauptmann". Maandag a.s. zal het verzoek van de zaak Hauptmann bij bet gerechtshof worden ingediend.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1