Agenda Amstetdamsche !Beues STOMPETOREN TEXEL t veld koedijk langendijk van Zaterdag 16 Februari 1935. OPGAVE VAN NCORD'TOLL ANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. 1931 1934 1934 1934 a 1930 4 Nederl. 4 <y0 4 Ned.-ïndië 4 industr. ond. binnenl. Alg Kunstzijde Unie v, Berkels Patent Calvé Delft Cert, industr. ond. buitenl. Am. Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service Scheepvaarten. tabakken. pl.m. 10.45 PROLONGATIE Vorige koer» 1 pCt. Heden CASTRICUH BEVERWIJK om !e- in 1934: 731 tegen BERGEN dai V HM Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, Zondag, Maandagen Dinsdag, 's av. 7.30 uur, hoofdnummer Son autre amour (tendenzfilm); hoofdrollen Constant Rémy en Jeanne Boitel. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer De prins harer droomen (rom.); hoofdrol len Liane Haid en Victor de Kowa. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer De perfecte misdaad (detectivefilm); hoofd rollen Otto Kruger, Karen Morley, Nils Asther. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T., half 8, eerste hoofdnummer Op leven en dood (Wild-West-film); hoofdrol Ken Maynard en zijn paard Tarzan; 2de hoofdnummer: De reclamebruid (amus.) Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zonda.y 17 Februari. 8 uur, zaal P. Mantel te Schoorldam. op voering klucht De Drieling, door Ons Ge noegen. Maandag 18 Februari. 3 uur n.m., Nassauplein 41, vergadering vereen. Tesselschade. 8.15 uur, handelsschool, dr. G. Horreüs de Haas voor de Volksuniversiteit. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, jaarbeurs-avond van de middenstandsveeenigingen; spreker de heer W. Graadt van Roggen. 7.30 uur, café Het vergulde paard te Koedijk, openbare vergadering van bloem bollenkweekers; spreker de heer D. van Eg- mond Jr. Dinsdag 19 Februari. 8 uuf, 't Gulden Vlies, opvoering operette Goudhaartje en de Troubadour, door Kui- per's Zangklassen. GROOTE BRAND BIJ CAIRO. In Beni-Salch, in Opper-Egypte, is in den nacht van gister door het omvallen van een petroleumlamp een geweldige brand ont staan, die rijkelijk voedsel vond in de uit stroo en leem gebouwde hutten en zoo snel om zich heen greep, dat zes personen niet meer konden vluchten en om het leven kwa men. Voorts vielen groote menigten vee en gevogelte ten prooi aan het vuur. BARTHOU'S VERMOGEN. Academie Francaise erfgename. Reuter seint uit Parijs dat de Académie Francaise universeel erfgenaam is van den Franschen minister van buitenlandsche za ken Barthou, met de bepaling, dat de Acadé mie francs 300.000 moet uittrekken voor drie letterkundige prijzen. fuchtuaact NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIO. Toestel beschadigd; piloot ongedeerd. Gistermiddag om vier uur heeft een mili tair vliegtuig, afkomstig van het vliegveld Gilze, bestuurd door den sergeant-vlieger Fivier, wegens een motordefect een noodlan ding gemaakt op een bouwland aan de Hei- kantsche Baan, onder de gemeente Tilburg De machine drong bij de landing met den kop in den drassigen grond, waardoor de propeller afbrak, terwijl een der vleugels werd beschadigd. Het toestel kwam nage noeg geheel recht overeind te staan. De be stuurder bleef ongedeerd. Het vliegtuig zal worden gedemonteerd. ACHT DOODEN BIJ VLIFGONGELUK Engelsch watervliegtuig bran dend bij Messina neergestort. Alle acht inzitten-Ien omgekomen Reuter seint uit Messina: Een Engelsch watervliegtuig, dat zich van Napels op weg bevond naar de vliegtuig basis Calafrana op Malta, is in den mist bij de heuvelen in de nabijheid der stad bran dend neergestort. Het luchtvaartministerie te Londen deelde officieel mede, dat zich aan boord acht personen bevonden, onder wie twee officieren en een passagier. Al deze in zittenden zijn gedood. Het ongeluk geschiedde reeds E>onderdag- morgen half twaalf en is waarschijnlijk door geen enkele ooggetuige waargenomen Ten gevolge van hevige regens en duisternis zal de hulpactie vandaag worden voortgezet. Nader wordt gemeld, dat het de Singapore- v.iegboot K. 3595 betreft, die op weg was naar de R. A. F- basis Calagrana. De verongelukte vliegboot. De bij Messina verongelukte Engelsche vliegboot behoorde tot een uit vier 4 motori- ge vliegbooten bestaand reserve eskader dat op weg was naar Singapore. De formatie- vlucht had van het begin af aan met pech te kampen. Sedert 26 Februari werd het es kader op het eiland Nisida bij Napels op gehouden, aanvankelijk tengevolge van mo tordefecten, later door het uitbreken van griep onder de bemanning. Twee machines verlieten Vrijdagochtend Messina. Het eerste vliegtuig arriveerde nog voor den middag behouden te Malta nadat het begeleidende zustervliegtuig iiï een nevelbank uit het gezicht was geraakt. Pas verscheidene uren later kwam te Mal- ta het bericht binnen van het neerstorten van deze machine. De oorspronkelijke be- manning van de verongelukte vliegboot was te Nisida achtergebleven. Pas op 't laatste moment voor den start waren Vrijdagoch tend 8 leden der oorspronkelijke bemanning I uit nog onbekende overwegingen vervangen door anderen. De verongelukte machine be hoorde tot het type Short-Singa-type en was uitgerust met 4 Rolls Royce motoren. Dit type is het nieuwste en grootste type vlieg boot, waarover de Engelsche luchtmacht bc schikt. pxoowciaal Theuws 'Hedenmorgen werd vanwege het crisiscomité brandstof uitgereikt aan de werkloozen. Dit is de tweede maal, dat dit comité in actie is. Vrijdagavond gaf het onderwijzend per soneel voor de laatste maal les aan de ver- volgklasse. De 14 leerlingen hebben dit on derwijs gewaardeerd, getuige het geringe aantal verzuimen. Zij hebben met ambitie de lessen gevolgd, de meisjes maakten onder leiding van mej. Noorman ook aardige hand werken. Deze keer eindigde de cursus eenige weken vroeger dan de vorige jaren, waarbij de financiën een rol spelen. Het is te hopen, dat de wensch van het hoofd der school, den heer P. Köhne, die zoozeer van de noodzaak van dit onderwijs doordrongen is, in vervul ling moge gaan, n.1. dat het niet door be zuiniging van de baan wordt geschoven. De raad onzer gemeente was ieder jaar voor de inwilliging van het verzoek der ouders, die hun kinderen nog iets wilden la ten Ieeren, doch daar men voor steeds groo- ter moeilijkheden komt te staan, is afwachten geboden. 'Donderdag hield de Coöp. Pluimvee- Tuinbouwvereeniging Texel W.A. haar ledenvergadering. Uit 't verslag kwam naar voren dat 1934 zee- ongunstig wa6 geweest, geveild werden 3.858.278 eieren met opbrengst 97.379.28. In 1933 werden 174.880 eieren meer aangevoerd, ae op brengst was toen 11.000 hooger De gemidd. prijs p. 100 stuks in 1934 2.64, in 1933 2.82. De ophaaldienst, die voor eigen reke ning werd uitgevoerd, zal thans door een particulieren auto-ondernemer wor den gedaan. Dit geeft een besparing van 1000. Aangenomen werd voor 10.8 ct. per K.M. De chauffeur zal ander werk bij de vereeniging mogen verrichten. Daar ook op personeel sterk bezuinigd sloot de balans toch nog met een bat- tig saldo van 609 25. Herkozen werden d. bestuursleden J. Keyser Az. en Jac. Keijser Dz. Gewezen werd op de hooge kosten van arbeidsloon, in vergelijking met andere eierenveilingen. De directeur deelde mede dat wezens afzetgebieden in Am sterdam en Den Haag veel tijd voor schouwen gevergd werd. Besloten werd te trachten de graan- re. hten voor de pluimveehouder' afge schaft te krijgen Jaarvergadering R.K. Ziekenfonds Woensdag werd deze vergadering ge houden 's avonds 7 uur bij J. P- PepP'ng aan de Weel. De penningmeester, de heer P. öurg- meyer, bracht verslag uit betreffende de fi nanciën. De ontvangsten met inbegrip der kas vorig jaar hadden bedragen 230U,8d. de uitgaven 735,21, zoodat een kassaldo was van 1565,64. De aftredende bestuursleden, de heeren Adam Bruin en D. de Groot, werden met al- gemeene stemmen herkozen. Een bestuursvoorstel, om de uitkeering bij ziekte verlagen van 6 tot 5 per week werd na eenige bespreking met 18 vóór en 3 tegen aangenomen. ZUIOSCHARWOUDE Nu er een algemeene verarming is en hon derden tuinders hun bedrijf niet kunnm voortzetten, ziet men veel heil in een actie die los is van elke politieke partij. In het lokaal van den heer P. Kramer te Zuid Scharwoude wordt Woensdagavond had acht een vergadering voor deze actie voor den kleinen boeren-middenstander gehouden Niet ds. Baar, maar ds. van den Kieboom zal in den dienst in de herv. kerk morgen ochtend voorgaan. Binnen enkele weken is voor de tuinders de tijd weer daar, om de akkers in gereed heid te brengen voor de nieuwe campagne Men had gehoopt, dat, als resultaat van het voortdurend bepleiten door de tuindersorga nisaties van alle richtingen voor meer en be teren steun aan den tuinbouw, de regeering wel aan dien algemeenen en gerechtvaardig den aandrang gevolg had gegeven, doch di; is helaas niet het geval geweest. Daardoor is de toestand zóó, dat vele tuinders de noodza kelijke financiën missen, om weer te kunnen beginnen, zoodat verscheidene van hen hun bedrijf niet verder zullen kunnen exploiteeren en in de werkverschaffing zullen moeten worden opgenomen. Het aantal werkloozen, al zoo schrikbarend groot, zal daardoor on rustbarend stijgen. Al armer en armer wordt deze tuinbouwstreek en bij dezen voortgang van zaken zal de eens zoo welvarende Lan gendijk zijn geworden een der armste streken i1 I I III uit ons land. Tal van tuinders worden thans I reeds gesteund door armbesturen en crisis- comité's. Doch ook de middelen van deze in stelling raken op. Van alle kanten worden noodkreten geslaakt en nog steeds blijft hulp uit. Hoe lang zal dat nog duren, vragen ve- len zich hier met angst in het hart af. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te: STAATSLEENINGEN. 5K Duitschland Idem met kettingverklarintf bank-ïnstellingen. Amsterd. Bank Handel Mpij, Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind, Handelsbank Rotterd, Bank Nederl Ford ex. 40 afst. Philips Gloeil. Gem, Bezit Unilever Steel comm U, S. Leather CULTUUR MAATSCH. VA Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions mijnbouw. Alg. Explor. Mij. Boeion Redjang Lebong petroleum. Dordtsche Petr, Kon. Petr. Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. At-hison Topeka Southern Railw, Cert. Union Pacilic §Noteering per 50 fExclaim. 'Exdividend. Vorige koers 1018/4 101»/, 101% 101»%» 34 39% 106»/, 28% 3f/< 70 99»/, 3H 47% 64% 244 226% 89»/16 pl.m. 10.30 34»/, 39% '8% 69 33% 64% 227»/, 90 101% pl.m. 11.00 34% pl.m. 11.15 228% 89»/, 90 32% 3 228% 9 89J-*0i 228»/, 90 20»/, b 6 17% 21% 3% 1M% 92 827, 20 12.80 147 44% 164% 115% "f/l. 98% 10'/, 4% 98'/, 69% 93 i, 3li', 61% 1% 6 38% 6'/, 18'/, 22% 171 187i« «Vis-I 170% 20 147 44 164 138%. 1 70 93 60 139", -J 98/, 98% 139-40' 140 10% 98 145% 138% 26»/, 7% 61% 38 144%. 136 1387/6 6 1% 38-% 1% 38", 144»/, 138% 69»/, 61'/, 1% 38;-»/, RSEN AMS1EROAM. 1 pCt New-Work NIET Londen Kir. Brussel (Belgaj Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Italië OI't'.^.c.t.L. Vorige koers Koers op heden 2 uur 1.48 7 21 59 40 9.75% 34.53 47.89 32.25 37 25 36 25 20. 25 12.58 1.4?»/, 8 7.21 59.327, 9.757, 34.51V, 47.86'/, 32.20 37.20 36.20 20.2'/, 12.57% Gisteravond vergaderde het ziekenfonds Onderlinge Hulp in het café van den heer W. Castricum. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend memoreerde hij, dat de heer D. de Winter Sr. thans 25 jaar bestuurslid is en dat hij zeker de tolk is van de geheele verga dering als hij zegt dat dit een prestatie is, te meer daar de heer de Winter altijd trouw de vergaderingen in die jaren heeft bijgewoond en zich een voorbeeldig bestuurslid heeft getoond. Als blijk van waardeering voor al wat hij het fonds gedurende dien tijd heeft bevoordeeld, bood de voorzitter hem een kistje sigaren aan. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat ontvangen is een bedrag van 1444.45 en aan zieken is uitbetaald een be drag van 1113,20. Na aftrek van verdere kos ten was aan batig saldo aanwezig 223,De stand der kas was 2381,98. De kascommissie bracht een gunstig verslag uit. Als leden der kascommissie werden be noemd de heeren J. Groen en N. de Jonge. De penningmeester werd herkozen. In de rondvraag werd uit de vergadering het verlangen kenbaar gemaakt om dit jaar 1 of 2 maanden vrijstelling te geven van contributie. De voorzitter antwoordde dat voorloopig een maand vrijstelling zal worden gegeven, en in dien de vereeniging het kan dragen zal deze termijn verlengd worden tot 2 maanden. De heer D. Bakkum vroeg of er geen kans bestaat wat nieuwe leden aan te werven. De voorzitter zegde toe hiervoor reclame te ken. De jubilaris, de heer de Winter, bedankte het bestuur en leden voor de prettige samenwer king die hij 25 jaar heeft mogen ondervinden en tevens voor het cadeautje. De penningmeester kon ook niet nalaten den jubilaris toe te spreken en hoopte nog vele ja ren met hem te mogen vergaderen. Daarna sluiting. De R.K. Coöp. Tuinbouwver. „Ons Be lang U.A.'' te Lastricum, vergaderde op Maandag 11 Febr. 1935 in de zaal van de Rustende Jager. Te 7 uur opende de waarn. voorzitter, de heer H. Wulp, de vergadering, voor een stampvolle zaal (174 leden en gasten waren aanwezig) met een woord van welkom en memoreerde dat door droevige familie omstandigheden de voorzitter afwezig was. Spr. wierp een terugblik op 1934 Al hoewel er voor 1935 zeer weinig uitzicht is op verbetering, hoopte spr., dat wij bij het einde van 1935 kunnen zeggen, dat onze arbeid is beloond geworden. Medegedeeld werd dat deze week bij alle tuinders een inventarisatie zal worden gehouden van de bij hen voorradige kisten. De balans over 1934 geeft een totaal van 11901.94, waarvan 2704.33 is belegd in het reservefonds. De verlies- en winstrekening geeft een totaal aan van 6101.67, met een winst van 1176.58. Uit de winst over 1934 zal 1 pCt aan le den en gasten worden terugbetaald. De om zet over 1934 bedroeg 104.642.81. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de heeren W. Schermer, be stuurslid; C. Twisk en Ju. Groentjes Bz, commissarissen; bij accl. herkozen. De salarissen van bestum en commissaris sen werden op hetzelfde bedrag vastgesteld als vorig jaar. Voor den aankoop van aardbeienmanden werden er staande de vergadering ruim 13000 oogegeven en kan men nog bestellen tot 2 Maart a.s. Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld, die naar nenoegen werden beant woord. Hierna had de praFs verloting plaats pon.rrg nuttige tuinbouwgereedschappen naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 774,3 m.M. te La Coruna, Laagste barometerstand 729,8 m.M. te Torshaven. Verwachting, geldig tot den avond van 17 Februari: Stormachtige tot krachtige zuidwestelijk* tot westelijke wind; betrokken tot zwaar be- wolkt; af en toe regen; weinig verandering in temperatuur. Weeroverzirht. In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. In het zuiden olijft de druk hoog, in het noordelijk gedeelte houdt de depressie-toestand aan, over IJsland, Schotland en Ierland daalt de barometer thans weer flink. Stormachtige tot krachtige winden waaien over de Britsche eilanden, het Kanaal, de Noordzee, ons land, noord- en midden- Frankrijk en west- en midden-Duitschland. De oceanische luchttoevoer deed over Groot- Brittannië en Ierland en vrijwel het geheele vasteland de temperatuur stijgen. Over zuid- Frankrijk werd het wat kouder, terwij] m Scandinavië en Noord-Finland de vorst toe nam. Regenachtig en betrokken weer heerscht over bijna het geheele waarnemingsgebied. Er is bij den weerstoestand tor onzent nog slechts weinig verandering te verwachten. 0ACEIUKSCH WEEKBERICHT van Voor het bestuur van de R.K. Kiesvereeni- ging, dat Woensdag in de ledenvergadering, waarna de vereeniging werd omgezet in een aldeeling van de R.K. Staatspartij, nog mededeelde, dat het voornemens was hem als lijstaanvoerder te candidaturen, was het dan ook een groote teleurstelling, een paar dagen daarna zijn besluit te moeten vernemen. Wij hadden over de beweegredenen, die hem tot zijn besluit noopten, nog een onder houd met den heer Apeldoorn, die tijdens het buitenlandsch verblijf van den burgemeester diens functie waarneemt. De heer Apeldoorn zeide ons, van meening te zijn, dat het wenschjlijk was dat ouderen plaats maken voor de jon geren. Naar zijn overtuiging waren de gemeentebemoeiïngen de laatste jaren zoo toegenomen, dat men verkeeid deed met menschen die de 60 gepasseerd zijn, voor het raadslidmaatschap te candi- deeren. Persoonlijk was hij tot de conclu sie gekomen dat hij er geen aardigheid meer in heeft om regelmatig den berg stukken, die 'n wethouder moet doorwor stelen, te be6tudeeren en daarom stond zijn besluit vast, om zich niet meer be schikbaar te stellen. Wij zijn er van overtuigd, dat de geheele burger'j dit *De Coöp. broodbakkerij Ons Belang beslult betreurt. o. i Wethouder Apeldoorn behoorde gevestigd aan den Alkmaarschen straat weg, boekte verleden jaar een om/et van ruim 1 "000. Dit beteekent eene stij ging van plm. 7500. De winst is echter, vergeleken bij voorgaande jaren, ge- 9.89 in 1933. In 1932 was het percentage 10 44 in 1930 8.56 Het 1603 op 1604. in 1931: ledental winst- 9.22 steeg en van winnlp^ld vaü der nieuwen «ad zal, ook l i urh0Ud!"K in de P^jen niet verandert belangrijk verschillen bij het tegenwoordige. Gister deelden wij mede, dat de heer C F bij Bergen en voor Bergen was het een voordeel dat zijn levensomstandigheden het hem veroorloofden om in het belang van de gemeente, voor het geringe wet- houderssalirs méér te geven dan voor dit salaris gewettigd was Toch lijkt het ons verstandig, om een openbaren post te verlaten, wanneer men gevoelt, dat men lichamelijk zijn hoogtepunt achter zich heeft. De heer H. Blank is 12 jaar raadslid geweest Hoogst zelden nam hij aan de discussies deel, doch steed. luisterde hij met aandacht, ook naar de vertogen van de tegenover zijn fractie staande woordvoerders. Ook van den heer Blank kan getuigd worden dat hij steeds het gemeentebelang voor oogen heeft gehou- niet meer beschikbaar zal stellen en vandaag j daardoor mocht ook hij zich moeten wij melding maken, dat dit ook 'hei 1 2° ac'1t'n8 van den geheeien raad geval is met den R.K. wethouder, den heer I HPB?a!kn' e" hd R K' raadslid' den heer De heer Apeldoorn heeft 20 iaar deel van den raad uitgemaakt, waarvan 12 jaar de functie van wethouder door hem is waanï nomen Gedurende dien tijd heeft hij zfch doen kennen als een man, die vóór alles he gemeentebelang wilde dienen. Waar dit noo- dig was. kwam hij oo voor de belangen van n m a d'eN vertegenwoordigde doch nimmer deed hij dat op voor anderen Srie zichooTdöo6;1 de"' dh m°"elijk was' 11 hij overtuigen argumenten van anderen gangen van Bergen als verheugen. Het ral voor zijn partij niet gemakkelijk vallen in zijn plaats iemand te stellen die spoedig hetzelfde vertrou wen deelachtig za' worden De heeren Dingerdit en Miltenburg zullen, als aftredende leden, wederom door de afd. Bergen van de r. k. staats partij candidaat worden gesteld. Naast hen zullen op de lijst worden gepltiatst do heeren J. de Wit, J. H. W Schmidt, lh. Sluijter en H Kager, doch aangezien waai men het vvenschelijk oordee't om een lijst met 10 namen in te dienen, ontbreken er nog 4 Tot 13 Maart wordt aan iedere groep van 5 r. k kiezers ge legenheid gegeven om gewenschte can- rlpCh!!tieJi00rd op 5,* 8Pel rionden, dan lever- didaten °P ta Keven, waarna de lijst de- uj, ais eenvoudige landman «fpprie 1,^,» I finitief zal wnrrian va«th Hoor een u/n,-a„., 8cn niet uit het oog mocht werden eebraeht dl h„ gr.na,ar vor,m £SrhiizichdM»f- SüLö finitief zal worden vastgesteld, door een stemming onder de leden, waarbij di« caijöidaten, die de meeste stemmen ver krijgen, boven aar. de lijst zullen worden geplaatst. Nu de goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot overname van een strook grond van den tuin van het Dr. Dekkerhuis is inge komen, heeft de gemeente gister een aanvang gemaakt met het rooien van de lindeboomen tegenover de rijwielzaak van den heer P. Na

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2