Verkeers ver bete ring Bergerweg Twee nieuwe bruggen worden gebouwd Vereeniging voor bedrijfseconomie. Voor het Zomerseizoen gereedl De tunnel. 1Bitmetiland Lezing van dr. ir. Dijt CHAUFFEUR WAS VERMOEID. Twee gewonden toen auto tegen boom reed. STOP POLITIE. Nieuw stoplicht voor de rijks- politie-auto's. PT ECTIE BIJ HET ONDERWIJS. Aantal inspecteurs met drie en schoolopzieners met één ver minderd. VIJFTIEN DUITSCHERS TE AMSTERDAM AANGEHOUDEN. HET INTERNEERINGSKAMP. Stichting bij Beilen? DE REGEERINGSPERSDIENST. En zijn w:rkin£. KLEINE ONTPLOFFING. In een laboratorium. DE VRIJDAGAVOND-HISTORIE. Botsingen tusschen colportanrs van politieke bladen. DE RAADSVERKIEZINGEN EN NATIONAAL HERSTEL. Het Verbond doet mee. EEN BIJEN-MANIAK. Groot aantal bevolkte korven gestolen. vin en Wij deelden reeds eerder mede, dat de gemeente Bergen besloot om den Ber gerweg over het geheele tracé te strek ken en te verbreeden en aan wetrekan- ten van rijwielpaden te voorzien. Hoe de weg naar Bergen wordt, heef men kunnen waarnemen, doordat de helft van het plan reeds het vorig jaar tot stand kwam. Men ziet zich gesteld tegenover een weg ter breedte van 20 Meter met een rijweg van 6 M. breede beharding, die later op 8 M. breedte zal worden gebracht en aan weerskanten rijwielpaden ter breedte van 2 M. Hoe snel de verkeerseischen toene men, blijkt wel hieruit, dat het in 1913, toen Bergen nog een paar duizend zielen telde, heel wat voeten in de aarde heeft gehad, vóór de Raad kon besluiten om den toen maligen grintweg in een 4 M. breeden straatweg te veranderen. Sinds dien maakte deze straatweg plaats voor een andere, die nu alweer vervange wordt door den thans tot stand te bren gen modernen verkeersweg, welke groo- te offers van het vacantie-oord bloeien de Bergen eischt. Ook door de opheffing van het tol bracht Bergen een niet on belangrijk offer aan het zich ontwikke lende verkeer. Dit verkeer maakt het noodzakelijk, dat de bochtige, oude landwegen in rechte toerwegen worden herschapen. Verschillende bochten heeft men uit den Borgerweg reeds weggenomen, doch men zat nog met twee groote bochten, n.1. bij ae melkfabriek en bij café „Rust wat" De oplossing was daar moeilijk, omdat men daar te maken heeft met twee brug gen, n.1. de Veerbrug bij de melkfabriek en de Kwakelbrug bij café „Rust wat" Bi] de Veerbrug moest men rekening houden met de Ringvaart en bij de Kwakelbrug met een zoogenaamde mo lentocht, Beide bruggen moesten door moderne verkeersbruggen, die een breed te krijgen van 18 M., worden vervangen en het recht maken van den weg vor derde, dat ze niet op dezelfde plaats werden gemaakt. Hiervoor waren be langrijke grondaankoopen noodig, die aanvankelijk stagneerden, doch waar voor men thans de medewerking van de aanwonenden heeft verkregen. Hierdoor werd de gemeente in staat gesteld een aanvang te maken met het recht maken van den weg op bovengenoemde gedeelten. De gemeente-architect, de heer J. Roggeveen, vond een prachtige oplossing door bij de Veerbrug de Ringvaart om te leggen, waardoor de nieuwe brug te genover de boerderij van den heer Bak naast den bestaanden weg kan worden afgebouwd zonder dat het verkeer naar Bergen langs den Bergerweg behoeft te worden stopgezet. De werkzaamheden voor het maken van een n'euwe vaart afsnijding zijn reeds met ^hulP^ vverkloozen aangevangen. De geheeie wegverbreeding wordt in werkverschaf fing uitgevoerd alleen de bruggen wor den aanbesteed. Door bovengenoemde oplossing komt de bestaande^ eerbrug te vervallen en wordt het verkeer lan^s een rechte lijn naast de melkfabriek ppar den bestaanden Bergerweg gevoerd. Onderhandelingen zijn gaande om't ter zijde van de melkfabriek staande bijge- bouw achter de fabriek op te trekken. Voorts heeft men reeds een aanvang ge maakt met de wegverbreeding van het n r niet van rijwielpaden voorziene ge deelte. Zooals gezegd, wordt de weg in totaal 20 M. breed, waarin de rijweg van klin kers op 6 M. breedte wordt gebracht met do bedoeling om deze later tot een breedte van 8 M. op te voeren. De rijwiel paden aan weerskanten krijgen een breedte van 2 M. en worden behard met hoogovenstampasphalt. De laatste 2 M. wegberm is bestemd om daarop in de toekomst voetpaden te maken. De Kwakelbrug bij café „Rust wat" komt eveneens te vervallen en in plaats van deze brug zal er een nieuwe ge maakt worden in het weg-tracé tegen over de boerderij van den heer fcwaag. Daarvoor is het noodig, dat de molen tocht achter café „Rust wat" omgelegd wordt van de Oost naar de Westzijde van den weg. Voor het verkeer zal hier tijdelijk een hulpweg worden gemaakt. Bil café „Rust wat" blijft het rijwielpad het oude tracé volgen, terwijl voor dat café een parkeerterrein zal worden aangelegd, waardoor deze landelijke ge legenheid ongetwijfeld aantrekkelijker wordt gemaakt. Bij het voormalig tol wordt er rekening mee gehouden, dat een toekomstige weg, voorkomende op het bestaande uitbreidings plan van Alkmaar, daarbij kan aansluiten. Met het oog hierop staat er voor het wegge deelte vanaf het voormalig tol naar de Bar- nebrug, waar de door Alkmaar verbreede weg begint, nog geen definitief plan vast. Met net oog op het verkeer zijn wij echter van oordeel, dat dit gevaarlijke gedeelte (de weg ligt hier hooger naast de Ringvaart, waardoor men aan den anderen kant een ge vaarlijke helling heeft) wel het meest om een oplossing vraagt. Nu Alkmaar aan het ein de van dit gedeelte een nieuw kwartier heeft gesticht, zou het wel heel dwaas zijn om bij net tol de hoofdverkeersweg naar Alkmaar te laten aansluiten bij de Lir denlaan te Alle rnaar en daar een tunnel tot stand te bren gen. De eenige plaats, waar de tunnel onder het spoor behoort te komen, is bij den over weg aan den Bergerweg. Het verkeer naar Bergen richt zich in hoofdzaak naar de stad en naar het spoorwegstation en het mag bekend worden geacht, dat de Nederlandsciie Spoorwegen het denkbeeld om dat station te verplaatsen, heeft prijsgegeven Reeds in 1916 had het bestuur van de V.V.V. in Bergen in samenwerking met het bestuur van den polder de Egmondermeer een conferentie met burgemeester Ripping van Alkmaar, waarin op het tot stand bren gen van een tunnel voor het rijverkeer onder de spoorwegovergang bij Alkmaar met kracht werd aangedrongen. Deze conferen tie had tot resultaat, dat het bestuur van de V V.V. van B. en W. van Alkmaar het be richt ontving, dat zij aan den gemeente architect hadden opgedragen om in overleg met de Spoorwegen een plan voor dien tun nel te maken. Dat plan werd inderdaad ge maakt, doch (later verscheen er zelfs een nieuw plan, in verband met de hooge daar aan verbonden kosten, men noemde toen zelfs een bedrag van f 500.000 voor he. groote plan) op last van een later college opgeborgen. Het vorige jaar kwam het gemeentebe stuur van Alkmaar eindelijk tot net inzicht, dat de tunnel ook een groot Alkmaars be lang was. Dit had ten gevolge, dat de bestu ren van Egmond, Bergen en Schoorl tot een gemeenschappelijke bespreking werden uit- genoodigd. In deze besprkeing werd de tot standkoming van den tunnel als een streek- belang erkend, doch tevens bleek, dat de bui tengemeenten daarvoor geen financieele of fers konden brengen. Egmond is noodlij dend, Schoorl eveneens, Bergen bijna en men gaat daar van het standpunt uit, dat Alk maar de kosten van werkzaamheden op eigen terrein heeft te dragen en dat het niet aan gaat, dat Bergen, die alleen den geheelen Bergerweg moderniseert ook nog bijdraagt in de kosten voor den te maken tunnel. Een poging van Alkmaar om dit werk op het 60- millioenenplan van het Rijk geplaatst te krijgen, had tot nog toe geen succes. Het plan is dus weer rustende en wanneer er geen buitengewone activiteit wordt ont wikkeld, dan is er kans, dat ook onder hel beleid van burgemeester van Kinschot dit zoo urgente vraagstuk niet tot oplossing komt. Er is echter een kans. In Enschedé heeft men n.1. verkregen, dat het maken van een tunnel aldaar als werkplan in het 60-mil- lioenen-plan is opgenomen. Wat Enschedé gelukte, moet ook Alkmaar tot stand kunnen brengen en wij zouden het ten zeerste toe juichen, als Alkmaar, daarbij gesteund door de buitengemeenten, daartoe bij de regeering de noodige stappen deed. Mischien ware het wel wenschelijk,'wanneer hiervoor uit de ver schillende gemeenteraden een interlocale commissie werd ingesteld, want de achter ons liggende jaren hebben wel geleerd, dat in dezen van een samenwerking der dage- lijksche besturen van die,gemeenten niet veel valt te verwachten. Hoe het ook zij, Bergen dient o i. de ver breeding van het stuk Bergerweg, vanaf het voormalig tol tot aan de Alkmaarsche grens, in verband hiermee niet uit te stellen. Ieder weggebruiker weet, dat dit het gevaarlijkste stuk van den weg is en zal mét ons erken nen, dat het een absurditeit is om tusschen den breeden Alkmaarschen Bergerweg en den verbreeden Bergerweg vanaf het tol, het smalle, gevaarlijke kronkelstuk nog lang te handhaven. Wij weten wel, dat dit het duur ste stuk van den weg geldt, maar Bergen had dit stuk aan Alkmaar kwijt kunnen zijn, wanneer in 1927 het college van B. en W. van Bergen zich niet verzet had tegen de toen door Alkmaar gewilde annexatie van dit deel. Bergen heeft nu hiervan de conse quentie te aanvaarden. Voor de Vereeniging voor Bedrijfsecono mie, afdeeling Amsterdam, hield dr. ir..Dijt hedenmorgen een voordracht over „Crisisbe- strijding door economische ordening en de richting waarin deze moet worden gezocht". Om uit den chaos van de crisis een kosmos te scheppen, zegt spr., dient allereerst be grepen te worden, hoe de chaos is ontstaan. Spr. ging daartoe de ontwikkeling van het productiestelsel gedurende de laatste eeuw uitvoerig na en wees daarbij op verschillende tendenzen, die elkaar in het huidige tijdsge wricht niet meer verdragen en tot den chaos moesten voeren. Het economische proces, dat zich in de maatschappij afspeelt, heeft zich met die ge heele maatschappij meer en meer internatio naal ontwikkeld. Voor zoover de staat zich op dat gebied deed gelden, betrof dit in hoofdzaak bevordering, hoewel tot op zekere hoogte onbewust, van den internationalen groei. Hij deed dit positief door het invoeren van den gouden standaard als internationa'e binding van de waarde van het geld aan het gouden negatief door een meer of min uitge sproken vrijhandelspolitiek. De oorlog heeft hierop de eerste groote inbreuk gemaakt, de vrede van Versailles de tweede en de huidige crisis de derde. De nationaal en internatio naal gegroeide handels-, geld- en credietbin- dingen zijn met de huidige crisis verbroken, de redelijke vrijheden als prijsvorming, vrij handel, vrije productie, vrije vestiging, vrije dienstverrichting, zijn verstard. Het economische leven is dus meer en meer internationaal gegroeid en ontwikkeld met bewuste en onbewuste medewerking van de souvereine regeeringen der afzonderlijke staten, terwijl de z.g. crisisbestrijding natio naal geschiedt en derhalve verkeerd is. Iedere ontwikkeling, zegt spr., komt aan een moment, waarop de „groei" niet meer „vanzelf" toeneemt. Hoe verder de ontwikke ling voortgaat, hoe meer bindingen noodig zijn om redelijke vrijheid te verwerkelijken Verzuimt men op het juiste moment een nieuwe redelijke binding aan te brengen, dan ontstaat chaos en is niet alleen verdere groei uitgesloten, doch dan moet zelfs verval vol gen. Spreker demonstreert dit met het voor beeld van het verkeer op den openbaren weg Ordenen dient daarom te zijn het op het juiste oogenblik aanbrengen van nieuwe bin dingen, waardoor de redelijke vrijheid weer tot recht komt en waardoor het economische organisme tot nieuw leven en tot nieuwen groei kan komen. Het meeste, wat zich tegen woordig evenwel als ordening aandient, be lemmert het bestaande en geeft geen nieuwe levensmogelijkheden. In de laatste eeuw bracht „goud"-over- vloed, door de binding van de waarde van het geld aan een zekere gewichtshoeveelheid goud, tenslotte stimulatie van het overige economische leven en omgekeerd. Goederen overvloed werd, al was het met tijdelijke ont wrichtingen tenslotte reeds van de zijde van de consumptie opgenomen. Door de grootere onelasticiteit van de vraag naar een steeds uitbreidende groep goederen gaat dit heden niet meer op die wijze op en is men in de paradox van het vernietigen en beperken ge vallen. Spr. heeft kort na het uitbreken van de huidige crisis voorgesteld om den overvloed van de belangrijkste agrarische stapelproduc ten, die een zeer onelastisch aanbod en een zeer onelastische vraag ontmoeten, n.1. tar we, suiker, katoen, koffie en rubber, naast het goud in het geldstelsel te valoriseeren door internationale samenwerking van de Westersche staten. Naast de goud-binding, zou dus een goederenbinding aangebracht worden, waarbij evenwel productie en handel vrij kunnen blijven. Op deze wijze zou de overvloed geen catastrophale prijsdalingen veroorzaken, doch het overige economische leven activeeren en een hooger levensniveau van de massa's mogelijk maken, wat weer ge paard zou gaan met sterk verminderde werkloosheid. Door het brengen van de goe derenoverschotten in het geldstelsel zijn aan deze wijze van crisisbestrijding geen anden kosten voor den staat verbonden dan bewaar loon van de betreffende goederen, welke kos ten op 2 van de tegenwoordige crisislas ten zijn te taxeeren. Te groote voorraden zijn op deze wijze ondenkbaar, omdat bij toe vloeien Noordbrabant, Gelderland en Lini- ^"de 'tweede hoofdinspectie omvat de prov ciën Zuidholland, Noordholland, Zeeland Utrecht met uitzondering van de tot de pro vincie Noordholland belioorende gemeenten Terschelling en Vlieland; de derde hoofdinspectie omvat de provin ciën Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe en de gemeenten Terschelling en Vlieland". t ui Nieuw hierin is de indeeling van Terschel- ing en Vlieland. Vervallen zijn de inspectie Schiedam, Om men en Appingedam. Het aantal schoolopzieners te Amsterdam wordt gebracht van vier op drie. De artikelen 61 en 62 vervallen. Deze be vatten bepalingen over een inspecteur in al- gemeenen dienst en het aanwijzen van schoolopzieners voor toezicht op bewaar scholen en inrichtingen tot opleiding van be- waarschoolpersoneel. Bij dit Kon. besluit is in de Staatscourant opgenomen de tabel, aanwijzende de gemeen ten, die tot elke inspectie behooren. Gistermorgen omstreeks 7 uur is op den Vfarkeloschenweg te Holten een auto, af- comstig uit Rotterdam en waarin behalve de jestuurder iemand uit Enschede was gezeten, tegen een boom gereden. Zoowel deze laatste als de chauffeur, die eveneens uit Enschede afkomstig is, werden vrij ernstig gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd, alwaar de passagier ter verpleging is opgenomen. De chauffeur kon na verbon den te zijn naar zijn woning worden ver voerd. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan vermoeidheid van den chauffeur. De auto's van de rijkspolitie zijn gistermor gen uitgereden met een nieuw model stop licht. Vroeger was dit stoplicht, dat dient, om auto's langs den weg te doen stoppen, tegen de achterruit bevestigd en werd aan het oog onttrokken door een gordijntje, dat op het gewenschte oogenblik werd opgehaald. Dit systeem is thans door een nieuw ver vangen. Het stoplicht voor de achterruit is verdwenen en thans zal de automobilist, die stoppen moet, uit het raam van de politie auto een ronde schijf zien steken, welke schijf een diameter heeft van circa 50 c.M. en van binnen is verlicht, zoodat de roode letters op het glas: stop-politie, duidelijk zichtbaar zijn. De lampen in dezen lichtbak worden ge voed door den accu van den wagen. neming der voorraden het prijsniveau, dus de prijzen van niet-gevaloriseerde goederen zal stijgen en hiervan weer afneming van de productie en voorraden van de gevalori seerde goederen het gevolg zal zijn en omge keerd, ongeveer op dezelfde wijze als dit de laatste 100 jaar met het goud het geval is geweest. Stabiele graanprijzen geven een zeer groote stabiliteit aan den geheelen land bouw, wat een zegenrijken invloed moet heb ben op de industrieele productie en con junctuur niet alleen, doch ook op het geheele verdere maatschappelijke leven, zoowel na tionaal als internationaal. Aan de hand van verschillende statistie ken en grafieken toont spr. aan, hoe betrek kelijk eenvoudig deze internationale valori satié door de z.g. „goederenschappen" is en hoe deze vrijwel alle tegenwoordige, het eco nomische leven verstikkende, maatregelen overbodig zouden maken. Bij algemeene wel vaart hebben de afzonderlijke maatschappe lijke groepen geen behoefte aan gildevor- ming en wering van nieuwelingen. De intensieve internationale economische samenwerking, die met en door het oprichten van de goederenschappen ontstaat, maakt een nieuwe bloeiperiode van de Westersche cultuur mogelijk en vermindert het oorlogs gevaar tot een minimum. Alleen met en dooi deze samenwerking kan de Europeesche cul tuur zijn leidende positie blijven innemen niet alleen tot zegen van eigen, doch ook ten behoeve van andere volken. De Staatscourant van gisteravond bevatte een Kon. besluit, waarbij met ingang van Mei 1935 wijzigingen worden gebracht in het Kon. besluit van 9 December 1932 no. 26, waarbij uitvoering is gegeven aan artikel 175 der L.O.-wet 1920 (toezicht op het lager on derwijs), zooals dat besluit is gewijzigd bi Kon. besluit van 12 December 1933 no. 8. Bij deze nieuwe wijziging wordt het aan tal inspecteurs van 52 gebracht op 49 en het aantal schoolopzieners van 9 op 8. Het tweede lid van artikel 2 wordt als volgt gelezen: „2. De eerste hoofdinspectie omvat de pro- De centrale recherche te Amsterdam heeft gisteren opnieuw niet minder dan vijftien vreemdelingen aangehouden, allen Duit- schers, naar wier antecedenten een onderzoek wordt ingesteld. Zij zijn opgesloten in het hoofdbureau van politie, in afwachting van de beslissing, welke van hooger hand te hun nen opzichte zal worden genomen. Zooals bekend, worden er van wege de regeling plannen uitge werkt, om ongewenschte vreemde lingen, die niet over de grens wor den geleid, in een inerneeringskamp onder te brengen. Naar wij thans vernemen, zal dit kamp worden ingericht te Beilen bij Assen. Op uitnoodiging van de vereeniging De Amsterdamsche Pers heeft gister avond de heer A. J. Lievegoed. admini strateur van het departement van bui tenlandsche zaken, chef van den regee- ringsrersdienfrt in het American hotel te Am>terdam ten voordracht over bo venstaand o iderwerp gehouden, waai- too o m ook uitgenooC'gi waren ie directeuren en hoofdrelacteuren Ju Amsterdamsche bladen. De heer D. Kouwenaar heeft de bijeenkomst meteen kort woord geopend, waarbij hij er o.a. aan herinnerde, dat de heer Lievegoed zijn welgeslaagde journalistieke loop baan, die bekroond werd door zijn be noeming tot chef van den regeerings- persdienst, te Amsterdam begonnen is. De heer Lievegoed zeide te meenen, dat hij in dezen kring van vakgenooten de wordingsgeschiedenis van den regee- ringspersdienst ken laten rusten, vast stellende, dat de organisatie is geboren uit een klemmend nationaal besef van weerloosheid tegen moreel molest in de wereldpers. Hieruit laat zich meteen verk'aren, dat terwijl de taak van het thans eenjarig, instituut heel he. veld binnen- zoo goed als de buitenlandsche van het regeeringsbeleid en tegelijk de pers bestrijkt, de dienst administratief bij buitenlandsche zaken is ingedeeld- indeeling, krachtens tot dusver verkre- gen ervaring wijs gebleken. Vraagt men of het nieuwe orgaan in een gevoelde behoefte voorziet, dan moet het ant woord op grond van de korte maar con crete ondervinding thans reeds zonder voorbehoud bevestigend luiden, onder dat d€ pers 'lenst meer en meer ook te voorzien krijgt in behoeften tevoren wellicht minder gevoeld, doch i,aanwezig en Z€lfs urgent. Want istiek fn 0ntwlkkelt h« zich journa- •istiek in een voörllchtingsinstituut tmZinttUUrJijkenviize o°k als een !rhl u adviesinstantie in publicistl- inKesSd^do6" a,S ?e" 0p d€ actualiteit ingesteld documentatiebureau. Natuur- ulk zal het ideaal, dat de dienst op e'k oogenblik de mogelijkheid biedt om de <tem der Nederlandsche rogeering als t ware in te schakelen in het electrhsch n t der wereldberichtgeving, slechts g«. Icidelijk benaderd kunnen worden. Reeda nu is intusschen bewezen hoezeer vooral, preventief tegen misverstanden en waanvoorstellingen inzake regeerings beleid kan worden opgetreden, onder meer door op het juiste oogenblik en in den passenden vorm den inhoud van regeoringsverklaringen of van de voor publiciteit bestemde officieele beschei den ook ter beschikking van de buiten landsche pers te stellen. De ziekte der valsche berichtgeving blijkt met vrucht prophylactisch te kunnen worden aan- gegrepen. Verheugend is het overigens dat buitenlandsche correspondenten meer en meer uit zichzelf den persdienst voor informatie weten te vinden. Als de regeeringspersdienst, gegeven de steeds fijner gelede en geschakeerde centrale administratie van een moder nen staat op voet van crisismobilieatie, nog niet altijd door elk afzonderlijk landsorgaan tot vol profijt van de pu- b'ieke in- en voorlichting wordt ter hulp geroepen, dan bedenke men dat er een noodzakelijk samengroeilngsprocea moet verloopen voor en aleer elk onderdeel zoodanig weet heeft van het bestaan van het nieuwe, dat die wetenschap tot de onmiddellijke reacties leidt welke op publlciteitsgebied geboden zijn. Naar stig den kring van zijn werkzaamhe len uitbreidend, ervaart de persdienst dat hij, al ontdekkende, ook zelf ontdekt wordt en zoekt dit naar vermogen te bevorderen. De spreker heeft de hier saamgevatte ervaring uitvoerig met voorbeelden uit de praktijk belicht. Gistermiddag heeft in het laborato rium van den scheikundige V. te Bus- sum, aan de Zwaardemakerstraat, toen hij aan den arbeid was, een ontploffing plaats gehad, waardoor hij ernstig aan hoofd en handen werd gewond. In torg- wekkenden toestand is hij naar de Ma- jellastichting overgebracht Hij kon gisteravond nog niet gehoord worden, zoodat men niet precies weet wat er ge beurd is. Door de ontploffing was een begin van brand ontstaan, dat door om wonenden gebluscht werd. In de Marnixstraat en op de Rozen gracht te Amsterdam was het gister- at ond tamelijk rumoerig. N. S. B.-ers waren daar aan het colporteeren en kwamen daarbij in botsing met com munisten. Er vieler. tamelijk harde k'appen. Een N. S. Rser werd aan het oog gewond. Twee comunisten werden gearresteerd en naar het bureau aan de Marnixstraat gebracht Zij werden ech te- niet pertinent als de daders herkend. Een van hen werd dan ook onmi dellijk weer op vrije voeten gesteld. De ander werd echter toevalligerwijze voor een ander feit gezocht verduistering van een rijwielplaatje zoodat dit een mooie gelegenheid was voor de politie om hem in te sluiten. Hel hoofdbeituur van het Verbond voor Na tionaal Herstel heeft besloten, dat het Var- bond mede zal doen aan de a.a. gemeente raadsverkiezingen. Het hoofdbestuur heeft daarbij tevens besloten aan de afdeeltngen van het Verbond de vrijheid te laten een gedrags lijn te volgen, welke in verband met de plaat selijke omstandigheden het meest wenschelijk geacht wordt, zulks onder nadere goedkeuring van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur heeft in verband met deze verkiezingen, ter bestrijding van marxisme en partij-politiek, 10 urgentie-punten opgesteld. Deze punten doet het hoofdbestuur voorafgaan van een inleidende beschouwing, waarin opge merkt wordt, dat het zich in tal van gemeenten openbarende wanbeleid aan dezelfde oorzaken moet worden toegeschreven. Deze oorzaken kunnen niet in enkele maanden worden weg genomen. Ook in de huishouding der gemeente zullen marxistisch en egoïstisch drijven belet moeten worden en moet in oprechtheid aan het gemeenschappelijk welzijn gearbeid worden. Ook in de gemeente worde een bezielende actie gevoerd voor trouw aan het Oranjehuis, natio nale saamhoorigheid, ongeacht rang en stand en tot behoud van ons zelfstandig volksbe staan. Den laatsten tijd kwam het herhaaldelijk vaor, dat imkers te Groesbeek en omgeving een of meer bijenkorven misten. Het was zonderling geval, want aanvankelijk was men niet geneigd aan diefstal te denken. Toen de aangiften echter vermeerderden, liet men het vermoeden, dat hier een vergissing of een kwa jongensstreek in het spel was, varen, en de po litie toog op onderzoek uit. Men ging eens n*i wie in het dorp bijen hield en stelde zich daar- na op de hoogte, of het een „normale" bijen houder was, dan wel of men mogelijk met den maniak te doen had, die steeds doorging *ich een andermans bijen toe te eigenen. Zoo kwam men ook bij een inwoners van Groesbeek, die blijkbaar een bijzonder groot liefhebber van bijen was. De man verheugde zich n.1. in het bezit van een zeer groot aantal bevolkte kor ven, en in zijn schuur vond men ook nog ledige korven. De man kon van de herkomst g«*n voldoende verklaring geven, en toen verschil lende gedupeerden onder zijn korvenvoorraad hun verdwenen eigendom aantroffen, werd de bijenmaniak gearresteerd. Ontkennen bij 4' overstelpende bewijzen baatte hem niet, Hij -s na r Arnhem overgebra-U en ter beschikk;r van de justitie gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6