Oujdschciftm J*>ucq ecly ke S tand Vtaaq en Aanbod JUmnieuws i AUTO DOOR AFSLUITBOOM gereden. Van passeerenden trein eenige coupc's vernield. NIJVERHEIDSSCHOLEN EN VERBODEN VEREENIGINGEN. De minister van onderwijs spoort de besturen van gesub sidieerde bijzondere nijver heidsscholen aan tot maatrege len tegen directeuren, leeraren en beambten, die van revolu- tionnaire gezindheid zijn of deel uitmaken van verboden vereenigingen. De minister van onderwijs heeft aan de besturen van de gesubsidieerde bijzondere nijverheidsscholen de volgende mededeeling gericht: Het is mij gebleken, dat bij sommige be sturen van gesubsidieerde bijzondere nijver heidsscholen misvattingen bestaan over de te nemen maatregelen ten opzichte van di recteuren, leeraren en beambten, die van een revolutionnaire gezindheid zijn, of die lid zijn, van een vereeniging, van welke de voor zitter van den raad van ministers heeft ver klaard, dat zij, om de doeleinden, welke zij nastreeft, of de middelen, die zij aanwendt, de behoorlijke vervulling van hun plicht in de vorengenoemde functies in gevaar kan brengen of schaden, of die op eenigerlei wijze medewerking of steun verleenen aan een zoodanige vereeniging of van haar uit gaande actie. Men meent n.1. van mij maatregelen te moeten verwachten ter voorkoming of be strijding van de bovenbedoelde toestanden, terwijl de besturen inactief blijven. Een andere onjuiste gedachtengang is, dat ten aanzien van personen, die niet rijks ambtenaar zijn, ook al wordt hun bezoldi ging geheel uit de publieke kassen betaald en al zijn zij verbonden aan onderwijsinrich tingen, in het geheel geen maatregelen die nen te worden getroffen, indien de geschet ste omstandigheden zich voordoen. Ik meen in verband met het vorenstaande Uw aandacht er op te moeten vestigen: 1. dat het Uw bestuur vrijstaat in de in structies voor het personeel de verbodsbepa lingen op te nemen, die het wenschelijk acht (art. 7 van het gewijzigd K. b. van 31 Mei 1926, Staatsblad no. 159); 2. dat art. 15 onder f ontslag wegens ge wichtige redenen mogelijk maakt, en dat ontslag ingevolge het tweede lid van art. 32 der nijverheidsonderwijswet door uw be stuur, den inspecteur gehoord, dient te wor den gegeven. Te Uwer voorlichting voeg ik hierbij een lijst van de bovenbedoelde vereenigingen. a. de Communistische Partij Holland, de Revolutionnair Socialistische vrouwenbond, de Communistische Jeugdbond, het Lande lijk Verbond van Recruten en alle commu nistische zgn. mantelorganisaties; b. het Ne derlanda Unuiga Komitato; c. de Interna tionale van Proletarische Esperantisten (I.P.E.); d. de Communistische Partij Op positie (C.P.O.); e. de Linksche Arbeiders Oppositie „Spartacus"; f. de {Communisti sche Arbeiders Partij (K.A.P.); g. de Inter nationale Kommunistische Liga (I.K.L.; h. de Concentratie van Raden-Kommunisten; i. de Rev. Soc. Partij, het Nationaal Ar beidssecretariaat (N.A.S.) en de daarbij aangesloten vakgroepen, de Rev. Jeugdbond (R.J.B., de N.A.S. vrouwenbond, de ver eeniging voor Volksontwikkeling (V.V.O.); 'het Proletarisch Steunfonds, de groepen „Roode Makkers" en het comité van verweer tegen reactie, fascisme en dreigend oorlogs gevaar; j. de Onafhankelijke Soc. Partij, de sport-athletiek verg. „Wilskracht" (S.A. W het Soc. Jeugd Verbond (S.J.V.), het anti-Terreur Fonds, het Huisvestingscomité en de verg voor Soc. Ontwikkeling (V.V. i i l' ,e ^oc'Arbeiders Jeugd (S.A. J-); I- het Landelijk Verbond van Soc. Anar chisten, de Alarmgroepen en het Landelijk Verbond van die groepen, de Vrije Soc. Verg. benevens alle andere anarchistische groepen en de Bond van Anarcho-Socialis- ten (B.A.S.); m. het Nederl. Synd. Vakver bond met de daarbij aangesloten vakgroe pen de Synd. Arb. Jeugd Organisatie, de Synd. Vrouwen Organisatie, en het Fonds voor Intern. Solidariteit Nederland (F.I. S)n. de Intern. Anti-Militaristische verc. (I.A.M.V.); het Ir.tern. Anti-Mill. Bureau (I.A.M.B.) en het Comité van actie Dienst weigeringsmanifest „Mobiliseeren"; o de Intern. Soc. Anti-Oorlogs Liga (I.SA.O. L.); p. de Vrijdenkers ver. de Dageraad; q. de Perhimpoenan Indonesië; r. de N.S.B.; s. de Alg. Ned. Fascisten Bond (A.N.F.B.) t. de Nat. Soc. Ned." Arbeiders partijen, (groepen Schouten, Smit, de Binckhorst, Kruyt, de Joode alias van Waterland en van Rappard); u. het Verbond van Nationalis ten; v. het Verbond van Nationaal Solida- nsten in Rijks-Nederland. Tot onder a bedoelde mantelorganisaties oehooren in elk geval te worden gerekend navolgende vereenigingen: iU-^niging van Vrienden van de Sov- H.ii et (V-V.SJJ.); 2 Internationale Roode a H*P.jiHolland" (I.R.H.); 3. Internationale Vau hu,P (I A.H.); 4. Revolutionnaire Oppositie (R.V.O.); 5. Lan- 6 Ro<vT p Zen Strijdcomite (L.W.S.C.); Ro<xl?Sn^r0pntstriido'sbond (R.f.b.); 7 sSlSnii Me?heid (R-S-E-); 8. Arhcider.< ders Vnethii d ,ld (A.S.bA) 9, Arbeiders Arbei ders vneik-rVrimna (a.s.b.m.j; y. Aroei- 10. ArSf ^nd ..Holland" (A.V.B.H.U BH)- li a P^ml>ond „Holland" (A.D. ll' Adders Theater Bond *Hol- land" (A.I.B.H.); 12. Schijvers-Colledief „l inks Richten" (L.R.); 13. Vereeniging van Arbeiders Fotografen; 14. Liga tegen Imperialisme en voor nationale Onafhanke- lijkheid; 15. Centraal Anti-Oorlogs Comité; (C.A.O.C.); 16. Marxistische Arbeiders school (M.A.S.); 17. Nederland U.S.S.E.; 18. Proletarische Vrijdenkersvereeniging |Q pe strijdhond tegen het Fas cisme (S.T.F.); 20. Het Nederïandsche So- mité van Kunstenaars en Intellectueelen ter bestrijding van de terreur in Duitschland; 21. Het Nederlandsch Boerencomité (N.B. C.); 22. De Roode Esperantisten (officieele naam „Nederlanda Unuiga Komitato" (N.U.K.). Van het standaardwerk Friesland door de eeuwen heen door Dr. H. G. W. van der Wielen een uitgave van de firma G. W. den Boer te Middelburg is weer een ver volgstuk verschenen. Daarin worden de Friesche graven besproken, waarbij o.a. de vraag gesteld wordt, of de Friesche graven de afstammelingen van Redbad waren. Uit voerig wordt over de zoogenaamde Upstal- beam geschreven. De voorstanders van de gedachte der Friesche vrijheid zagen in het verbond ^van den Upstalbeam de republiek der vereenigde Friesche gewesten. Daarna komen de Friesche wetten aan de beurt. De zoogenaamde wetgeving valt uiteen in de bekende zeventien keuren en vier-en-twintig landrechten, welke voor het geheele Friesche gebied gegolden hebben, terwijl de over keuren uitsluitend op de Oost-Friesehe ge westen betrekking hebben. De inhoud der keuren en de inhoud der landrechten worden aan een afzonderlijke beschouwing onder worpen en nagegaan wordt, wanneer de keuren en landrechten zijn opgesteld. Zooals gewoonlijk is ook dit dëel van het werk weer geïllustreerd. Het bevat o.a. een kaart van de Friesche Zeelanders tusschen Zuiderzee en Weser in de 13e eeuw, benevens portretten van Johan Rengers ten Post, Ubbo Emmius jhr. Monstanus de Haan Hettema en Dr. Karl Freihers von Richthofen. NIEUWE NIEDORP (Januari). Geboren: Gerardua, z. van IJsbrand Poland en Cornelia Blankendaal. Overleden: Teetje Bommer, echtge- noote van Jacobus Burger, 54 jaar. Trijntje Hartog, echtgenoote van Willem de Heer, 56 jaar. HEILOO (Januari). Ge b ort n Cornelis Gera-dus Jacobus, z. van C. M. Beerse en M. G. Meijer. Cor nelis Joannes, z van A. G. Janken en N. Jv/ngejan. Rensina Jantina Roelfina, d. van T. van der Pol en J. R Meijers. Sijtje. d. ing. óu truida Urbana, d. van P. A. de Wit en G. W. van P. Groenland en T. Koning juur- Apeidoorn. Anna Maria, d. van K. Schulp en A M. Ruis. Thoodorus .Willebrordus, z. van J. C. Borst en MeK- Groot:Petrus Gerardus, z. van A. Olgers en F. M. Mulder. Catharina Maria, d. van J. Verver en M. W. Hugtenburg. Guurtruida, d. van Nico- laas Petrus Smit en Margaretha van de Nes. Johannes, z. van P. Kaandorp en C. M Liefting. Cornelis Hendrik, z. van M. Groefsema en M. van Schagen Ondertrouwd: Nicolaas Pepping en Jozefina Anna Poelsma Martinus Opdam en Jannetje Wasterval. Bernardus Johan nes Tiebie te Akersloot en Afra Zoon. Jo hannes Laurentius Boots te Alkmaar en Catharina Cornelis Zijp. Roelof Onrust en Femmigje Riezebosch te Akersloot. Getrouwd: Lourens Rietveld en Wil- helroina Maria van Toor. Jan Wiersma en Geertje Hoekmeijer. Nicolaas Pepping en Jozefina Anna Poelsma. Martinus Opdam en Jannetje Wasterval. Overleden Neeltje Schekkerman, weduwe van Luitje Bakker, 85 jaar. Dirk Cornelis Schoen, 28 jaar. Teekens om sneller te gaan rijden BELGISCHE PREMIERE „OP HOOP VAN ZEGEN". Groot succes Ie Antwerpen. In de Coliseum-bioscoop te Antwerpen heeft vanavond de gala-premiere voor België plaats gehad van de Nederïandsche spre kende film „Op hoop van Zegen". Tal van autoriteiten, o.m. de schepenen van Antwerpen Somers, Eekeleers en Willems, alsmede vele personen uit de Antwerpsche uitgaande wereld woonden de voorstelling bij. Voorts waren aanwezig de acteurs en actrices, die voor deze film zijn opgetreden: mevr. Esther de Boervan Rijk, Annie Ver hulst, Sophie de Vries—de Boer, Bouber, W. v. d. Veer, de regisseur Benno, de com ponist David Monnikendam en mevrouw Benno. Na de voorstelling deed langdurig applaus van de ingenomenheid der bezoekers blijken De Nederïandsche artisten werden gehul digd evenals de nagedachtenis van Herman Heyermans wiens beeld op het podium prijkte te midden van bloemen. Tallooze bloemstukken, versierd met de Nederïandsche kleuren, werden aan de ar tisten overhandigd, terwijl telegrammen werden voorgelezen. BIOSCOOP HARMONIE. Son /.utie Amour.Een zeer mooie Franscfu film met uitstekend spel. In het theater Hartmonie vraagt deze week een echt Fransche Mm de aandacht, een film, die naast sterk spek van Constant Remy ook een paar bijzonder kinderrollen te zien geeft. Henri Tardier is weduwnaar en heeft een zoontje van tien jaar, van wien hij dolveel houdt. Maar toch kan hij Dédé niet de ge- wenschte opvoeding geven en daarom besluit hij hem op een deftige kostschool te doen vlak bij Parijs. Deze kostschool is zeer streng. Tardier gaat trouw eiken Donderdag en Zon dag zijn zoontje bezoeken en steeds weer ziet Dédé de komst van zijn vader tegemoet met groot verlangen. Langzamerhand wor den de bezoeken aan Dédé minder. Wat is hiervan de reden? Tardier heeft kennis ge maakt met een aardig jong meisje, voor wie hij een groote liefde heeft opgevat. Dit is dus zijn Autre Amour. Het jonge meisje Hélène is erg jaloersch en daarom verzwijgt Tardier voor haar het bestaan van zijn zoontje. Op de school is een groote vriendschap ontstaan tusschen Dédé en de achtjarige Blanche. Als Dédé hoort, dat zijn vader is gezien in een bootje in gezelschap van een dame, bedroeft hem dat heel erg en hij gaat naar de slaap zaal der meisjes om Blanche van zijn verdriet te vertellen. Dit wordt Dédé heel zwaar aan gerekend en zoowel hij als Blanche worden van de kostschool verwijderd. Het meisje wordt door haar voogd afge haald en Dédé zal naar zijn vader onder ge leide terugkeeren. Hij is bang voor straf en ontsnapt. Zijn doos met kleeren valt in de Seine. De politie vindt die en bericht zijn vader, dat zijn zoontje verdronken schijnt te zijn. Gelukkig blijkt dit niet waar te zijn. Dédé keert naar huis terug en voor hen. Tardier en Hélène zal nu een nieuw leven beginnen. En Blanche blijft ook in de buurt. Constant Remy en Jeanne Boitel als Tar dier en Hélène gaven uitstekend spel, maar Emile Roncier en Catharine Borelli troffen niet minder door hun natuurlijk spel als Dédé en Blanche. 't Geheel was een echt Fransche film met zeer mooie kindertafreelen uit het kostschoolleven. Het voorprogramma bracht een paar zeer interessante journaals, een aardige teeken film en een komische tweeacter. DE PRINS HARER DROOMEN. Victoria-Theater. Glimlachje DE PERFECTE MISDAAD. Cinema Amerieain. Vondt u het Hauptmann-proces interes sant? Natuurlijk, wie vond dat niet. Nu, dan kunnen wij u geen beteren raad geven dan naar „De perfecte misdaad" te gaan, een soortgelijke en o.i. even spannende rechts zaak als die, welke sinds eenige weken de gemoederen zoozeer gespannen hield. „De perfecte misdaad" is een detective-film van bijzonder gehalte, het gegeven is geniaal gevonden en de vertolking ervan Wat hebben we eigenlijk nog toe te voegen aan de namen van een Otto Kruger, Nils Asther en Karen Morley. Immers, zij spreken voor zichzelf. Het motief, waarop deze film is opge bouwd, is het bekende driehoekspel van hij, zij en een vriend. Hij is een beroemd detective, die zoozeer door zijn werk in beslag genomen wordt, dat zijn vrouw al haar liefde voor hem heeft ver loren en een nieuwe, onstuimige liefde heeft opgevat voor den jongen schrijver Eric An- dersen. Als tenslotte de groote detective Gif ford erachter komt, dat zijn vrouw hem bedriegt, zoekt hij naar wraak. Kosten noch moeite worden gespaard om de gangen van zijn vrouw en van Andersen nauwkeurig na te gaan. Hij gebruikt daarbij o.m. een ongunstig bekend staande vrouw, die in zijn dienst spionnage verricht. Dit werkje echter bevalt deze vrouw niet en zij zoekt op haar beurt naar middelen om in één klap rijk te worden. Ze gaat over tot chantage en inderdaad ge lukt het haar het slachtoffer voor belangrijke geldsommen af te persen. Maar dit alles wordt door Gifford door zien en om een groot schandaal te voorkomen, schiet hij dit ongure individu dood, daarbij ervoor zorgend, dat zijn medeminnaar op schier overtuigende wijze van moord wordt beschuldigd. Hij is tenslotte detective, om z'n netten zóó te spannen, dat alle schuld op Andersen wordt geschoven. En dan maken we mee het zenuwsloopend\ proces, zooals dat in Amerika te doen ge bruikelijk is. Na een onmenschelijk verhoor van uren en uren komt de schrijver Ander sen voor 't gerecht.. En telkens, ert telkens worden we herin nerd aan 't Hauptmann-proces, dat ons als 't ware thans illustratief nogmaals wordt ge toond en wij zeiden het reeds voor een zeker niet minder boeiende zaak. Zelden hebben'we een zoo zonderlinge climax in een film aanschouwd. Als de spanning tot 't hoogste is opgevoerd, volgt daar doodnuch- ter dè ontknooping op en dit juist zal voor den toekomstigen bezoeker de grootste ver rassing van den avond zijn. Meer willen we hiervan niet zeggen, ga het zelf zien en over tuig u van de waarheid. Andersen wórdt schuldig verklaard, hem wachj .de electrische stoel en hoe redt Gif ford zijn doodsvijand tenslotte toch nog uit de verwoestende kracht van duizenden en dui zenden volts? Nogmaals: ga 't zien en beleven. Het voorprogramma bevat eveneens zeer veel interessants. We noemen allereerst het keurig verzorgde buitenlandsch nieuws en het bijzonder actueele Profilti-nieuws, waar in opgenomen is een fragmentarische film uit het leven van wiilen minister Kafff. En dan stippen we a&n de grappige teekenfilmpjes, waarvan er een is .van koning Hermelijn, die wel b.ijzonder op de lachspieren werkt. Een goed-gespeelde en alleszins te aan schouwen filmklucht „Stilte, s.v.p.", comple teert dit overigens rijk voorziene en gevarieer de programma, dat zeker bij de aanwezigen in prettige herinnering zal blijven. TWEE HOOFDNUMMERS IN HET ALKM. BIOSCOOPTHEATER. De velen, die gisteravond naar het A.B.T. waren gegaan, storm en regen ten spijt, om te genieten van een vermakelijke film en een rolprent uit het Wilde Westen, zijn niet te leurgesteld. Dat bewezen de uitingen van meeleven, die zoowel bij de ééne als bij de andere werden gehoord. „De reclame-bruid" bracht een schrijver op het doek, die het slachtoffer werd van zijn eigen reclame-ideeën, Charlie Denton, de rechterhand van den directeur der uit geversfirma Franklin Blank. Hij had ih een cabaret een schoentje gevonden, dat hem het sprookje van Asschepoester te binnen bracht en na de eigenaresse, een lieftallige jonge dame. die bij een val (op één schoen loopt het moeilijk) zich bezeerd had, verbonden te heb ben, kreeg hij het plan zijn patroon voor te stellen een soort schoonheidswedstrijd uit te schrijven onder meisjes die zich een Assche- ets waanden. De reclame, die hij daarmee cogde voor een der weekbladen van de uitgeverij, slaagde volkomen: duizenden brieven en foto's kwamen binnen en evenzoo- vele abonnementen (want dat was de hoofd voorwaarde om mee te dingen.) Uit deze alle werd een keuze gedaan, zoodat ten slotte twee candidaten overbleven: de bovenbedoel de jongedame Cynthea en Gwen, een op den directeur verliefde juffer. De moeilijk uit te spreken achternaam van laatstgenoemde was oorzaak, dat zij niet uitverkoren werd. Cyn thea verhuisde naar een bij haar nieuwe rol passend paleis, waar zij blijk gaf van haar ontluikende liefde voor Denton, maar deze begreep dit niet en legde haar verlangen naar een prins verkeerd uit, zoodat hij een po. be< nieuwen wedstrijd wist door te drijven, waar bij een „prins" moest worden gekozen, om met Asschepoets in het huwelijk te treden. De prins kwam en het huwelijk werd vastge steld, maar niet voltrokken, want ten slotte werd Charlie wakker en veroverde Cynthea als bruid. Deze film geeft meteen een aardigen kijk op de kunst van reclame-maken, zooals Ame rikanen die opvatten: een extra-trein, radio- en televisie-apparaten, zelfs het afhuren van een stadion om 50.000 toeschouwers te ber gen, werd voor de wedstrijden en het huwelijk noodig geacht.' Een vroolijke film, vol met grappige momenten en ook verschillende aardige vondsten op tootieelgebied bevatten- de. „Op leven en dood", met Ken Maynard en zijn paard Tarzan in de hoofdrollen, is weer een echt Wild West film, spelend in Nevada in 1896, toen een goed schutter zijn gewicht in goud waard was. Nu, van zijn schutterskwaliteiten en zijn vechtlust geeft Ken Maynard in deze film weer geducht blijk en zijn wit paard staat hem daarbij trouw terzijde. Hij heet hier Weed, bijgenaamd Blackie, en vecht, ge steund door zijn ouden makker Joe tegen een groote overmacht van ruwe, sterlce kerels, allen uitstekende ruiters en bovendien men- schen, die erg vlug zijn met het trekken van den revolver. Het gedreun van paardenhoe ven in de wilde natuur met haar mooie bos- n personenauto uit Noord- Gisteravond P h ^Hertogen- Holland, komende uu den sptometfoverHang gereden, juist op het oogenblik, dat een trein in de richting Gelder- malsen—Tiel passeerde. afsluitboom sloeg met kracht tegen den trein aan, waardoor enkele coupé's, waarin zich gelukkig geen passagiers bevonden, wer den vernield, zoodat de stukken langs de spoorbaan verspreid liggen. De auto werd slechts weinig gehavend, terwijl ook de inzit tenden geen letsel bekwamen. De bestuurder van den auto verklaarde de afsluitboomen niet te hebben gezien, doordat aan de tegen overgestelde zijde van den overweg een auto stond, waarvan het licht hem hinderde. yiTi.z-v.o.; f 1|. 1 N lUv.1 lel HU U.O.O.L., Snelheidsvermeer- Snelheidsvermeer dering voor ver- dering voor ver keer, dat den agentkeer, dat den agent van links nadert, van rechts nadert. (Uitsluitend te hands artikelen). Vu 1B regels N eent bi] vooruit betaling te voldoen. Beste Handnaaimachine met kap 7.50, Hand- en Trapnaaimachines en Kleeren- makersmachines (koopjes), Gemakskof- fe - 3, Closetstoel 7.50, Veerenbed z. g. a. n. 7.50. DEKKER,-Laat 182. TL, KOOP zoo goed als nieuw VER LOVINGSRINGEN, gouden HEEREN- en DAMESHORLOGES, zilveren BEU- GELTASCH mei kralen beurs. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Beste Handnaafmachine met kap 7.50, Hand- en Trapiiaaimachines (koopjes). Eenige beste Winterjassen 1.50, Ge makskoffer 3, Clotsetstoel z. g. a. n. 7.50. Veerenbed 7.50. DEKKER, Laat 182. TE KOOP mooie groote beklcede WIEG met toebehooren van kerngezond kindje Br. onder letter A 436 bur. van dit blad. TE KOOP 4 stuks z. g. a. n. DRIE- WIELDEKARREN op ijzer en luchtban den bij H. KOOPMAN, Il.-Hugowaard Noord. TE KOOP een goed onderhouden zwarte PIANO, merk Ramch, zeer mooi van toon. Te bevragen METIUSGRACHT 23. TE KOOP 2 FAUTEUILS en 4 STOE- LEN, zoo goed als nieuw en LUID SPREKER. K. v. 't VEERSTRAAT No. 28, Alkmaar. TE KOOP pracht eiken ORGEL, 19 registers w.o. Schalmei, Hobo en Harp, 300. Te bevragen P. VENNIK, Konings weg 30 Te zien v. Burken, Botemakere- straat 23, Zaandam. KOOPJES GEBRUIKTE RIJWIELEN: Jongensfiets 19, Damesfiets 11.50, Heerenfiets met Torpedonaaf 10.50— 12.50, Transportfiets 12.00, enz. NIEROP, Koningsweg 40. TE KOOP GEVRAAGD nette MEU BELEN, ook ruilen wij in. Verder spot koopjes. Tevens 1 AUTO Essex, 6 cylin- der, bij P. VENNIK, Koningsweg 30. Kachels, Haarden, Fornuizen, in alle S' orten worden voor spotprijzen opge ruimd bij Jb. VAN DER HOEK, Sme derij, Achterstraat. PIANO TE- KOOP. Eikenhout, pracht meubel, prima var "toon, prijs 95. BLEEKERSKAEE 2. Zij is een bekoorlijke filmartiste in de char mante verschijning van Liane Haid en hij is een prins, die op een oorlogsschip een goed ge dresseerde collectie matrozen commandeert. Zij is met eenige partners, waaronder een filmoperateur waarvan Paul Kemp een al leraardigste caricatuur geeft op een schip in dc Middellandsche zee aan het maken van een opname waarin bootjes en matrozen voor komen en omdat men blijkbaar de matrozen in der haast vergeten heeft, vraagt men er een paar te leen op het oorlogsschip. Hij houdt van films en alles wat er bij hoort en gaat dus met de geleende matrozen mee, waarna de regisseur, zonder te weten wie hij eigenlijk is, hem als een geschikte jonge man aanwijst om de vrouwelijke hoofdrol in een of ander watergevecht uit handen van haar bela gers te redden. Zij vindt hem een charmanten jongen en Ik geloof niet, dat we er hem ooit ln krijgen f D'r ln 1 Ik probeer alsmaar hem naar buiten té krijgen. (Gaz. lllustrato) noodigt hem in haar auto als het gezelschap aan land is, waar nieuwe opnamen gemaakt zullen worden. De prins van wie intusschen niemand weet dat hij een prins is behalve de matrozen die er op hoog bevel over moeten zwijgen is als Herr Mirano in het vroolijke groepje opge nomen en bij het wegrijden raken de auto's elkander kwijt, dank zij een ouden ezel, die aan een wegwijzer met vele armen is vastge bonden, een wegwijzer, die zoo los in den grond staat, dat de ezel hem zoo nu en dan een halven slag in de rondte draait. De eigenlijke productieleiders verdwijnen met hun auto van het tooneel en de prins Victor de Kowa belandt met zijn gezelschap in Porta Alba, een klein plaatsje aan de kust van de Middellandsche zee, waar de operateur, omdat hij honger heeft en graag spoedig en goed bediend wil worden, mededeelt, dat de jonge man, die aan aan het stuur zit, een prins is. Het geheele dorp raakt er door van streek en de baron, die met zijn gezin tot de eerste fami lies behoort, ziet zich verplicht een groot feest te arrangeeren, waarbij de prins natuurlijk de voornaamste gast is. Deze stelt zijn schoone be geleidster als markiezin voor en neemt wraak op den hongerigen operateur, door dezen als zijn kamerdienaar te laten optreden. De avonturen van alle medespelers zijn na tuurlijk bijzonder spannend, ijooral die van den kamerdienaar, die ternauwernood aan den dood ontkomt, doordat hij zonder het zelf te weten een kanon afschiet. Het feest zou schit terend verloopen zijn en de kussen, die de prins, de bekoorlijke dochter van den baron in de maneschijn geeft, zouden een onvergetelijke herinnering zijn geworden als de schoone film actrice niet jaloersch was en het noodig achtte de freule in te lichten. Spoedig daarna ontdekt ook de baron een paar onaangename dingen, allereerst, dat de matrozen den vorigen avond zijn kostbare Japansche kippetjes opgegeten hebben en ten tweede, doordat hij toevallig een gesprek tusschen dc „markiezin" en den „kamerdienaar" hoort, dat alles maar comediq is en dat de prins met zijn gevolg slechts eeq troep filmacteur zijn. Op romantische wijze het doet eenigszins aan de struikroovers van Corsica denken laat de baron, door middel van den burge meester, den prins en zijn voornaamste mede werkers arresteeren, maar de matrozen, wier auto's men eerst heeft doorgelaten, worden door de berouwvolle freule gewaarschuwd en keeren terug, waarna prins en filmoperateur uit de gevangenis verlost worden en alles zich na tuurlijk ten goede keert als de freule, aan boord van het oorlogsschip gekomen, ontdekt, dat> haar bewonderaar inderdaad iets meer te vertellen heeft dan een filmprins. Een alleraardigste film, die vooral door de romantische tafreelen in de straten van Porta Alba aan een geestige operette doet den ken. Voornamelijk de avonturen van Paul Kemp, wien in deze film alles tegenloopt, heb ben de toeschouwers heel wat vreugde ver schaft. Liane Haid is weer een allercharmantste verschijning. Vooraf gaat een bijzonder komische film waarin Szöke Szakall de hoofdrol vervult. Hij treedt noodgedwongen als kellner in een café op waar een reünie van oud gymnasiasten ge houden wordt en men hem meent te herkennen als een klassegenoot, die men overleden waan de. Veel geïllustreerd nieuws uit binnen- en buitenland en een fraaie vogelfilm vullen dit goed verzorgde programma op gelukkige wijze

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7