JCeck d. Schooi £jUchtMQJCt Jiunst en Wetenschap THUIS BIJ DE RADIO. A.S.V. VICTRIX. wielerclub alcmaria. o. g. te noordscharwoude. langendijker kolfbond. d.a.w. blijft in actie, Wil'y den Ouden wint van Rietje. Een heroïke s'rijd. Rie nam de leiding. HET VERKEERSGEVAAR IN DONKER. Alcmaria's jaarlijksche feestavond. schoolconflict voorkomen. Een Salomo's uitspraak. de postvluchten op indie. doodeliik ongeluk bij vulling van ballon. DE RECORDPOGING VAN CODOS EN ROSSI MISLUKT. Zij waren reeds halverwege den Oceaan. WILEY POST IS RAZEND SNEL. DE VERBINDING EUROPA—AMERIKA. BIJNA HET ABSOLUTE NULPUNT BEREIKT. MUZIEK. Het aantal supporters van het Necler- landscho elftal loopt in de honderddui zenden, hoeveel 't er precies zijn, is zelfs bij benadering niet te schatten. Van dien geweldigen vriendenkring nu kan er helaas slechts een zeer klein gedeelte met oog en oor getuige zijn van een interlandwedstrijd. Het „restje" moet zich nu eenmaal te vreden 6tellen met een radio-reportage van Han Hollander, den onovertroffen woordenkunstenaar, met wiens >nver- beterlijke zinnen-goochelarij de enorme schare Zondag-middag-luisteraars ge noegen dient te nemen. En nu is 't natuurlijk wel heel wat prettiger om een paar uur den kou den wind trotseerend den titanen strijd met eigen oog te zien, maar zeg u nou zelf als je zoo om kwart ove twee in je gemakkelijke stoeltje in 't muziekhoekje gaat .itten, onder 't genot van vele sigaren en dito kopjes thee, nou, dat is toch ook best prettig. Je kunt je oogen gerust dicht doen en dan zie je door middel van Hollan- der'e spiedenden blik alles „even goed", alsof je er zelf bij bent. Zie maar: Daar komen de Duitsche voetbal fenomenen het groene strijdperk bin nen, met een hartelijk app'aus ontvan gen. Direct daarop verschijnt Puck van Heel met den bal stijf tegen zich aange drukt: Hij komt op een holletje uit de kleedkamer en achter hem de 10 ande ren. Ze zien er frisch en fit uit, ze heb ben trek in een pittig spelletje. Heel het stadion dreunt in zijn ve-ten, thans kan de groote strijd beginnen. Stram en onbeweeglijk staan daar de 22 uitverkorenen als de volksliederen weerklinken. Dan even nog een balletje trappen, de aanvoerders tossen, drukken elkaar de hand en schril kondigt het fluitje het groote oogenblik aan. Het bruine monster ligt gereed om straks door 44 voetbalschoenen bewerkt te worden. Daar gaat de bal, op naar de Duitsche doelmond. En dan is er weer de echte interland sfeer. Han Hollander, de tolk van zooveel honderdduizenden, verspreid over den gs.nschen aardbol, doet zijn plicht. Hij doet het spel beleven in de huis kamer, het simpele voetbalspel, dat toch in al zijn eenvoud zoo machtig aan grijpend kan zijn. Daar op die enkele h< iiderdtallen vierkante meter" gras wordt een sportieve kamp gestreden, de strijd tusschen het kleine Holland en het zoo groote Di itschland. Kom dan Wels, je kunt 't zoo goed, waarom treuzel je nu, weg met die bal, goed zoo, prachtig naar Smit, die 'm ech ter niet kan houden, het is hier Busch, die handelend optreedt en daar gaat de bal naar de Duitsche voorhoede, waar via Hohmann Conen hem bemachtigt. Een snelle through-pass, maar Kob'erski kan er niet bij en de bal gaat uit. Weer is Duitschland in den aanval, de Hotlandsche verdediging passee- rend, een prachtig staaltje voetbal van Lehner, die even terug speelt op Gram- lieh. Van Gramlich naar Rohwedd goed gestoptnaar Conen v. Run loopt toe.... te laat.... goal!!!!! Dames en heeren, er is thans 2 minu ten gespeeld en Duitschland heeft de leiding, het was een goed schot, dat ^lle 't nakijken gaf. Maar de bal is inmiddels alweer bij Münzenberg, v. Diepenbeek weet 'm te ontfutselen en dan gaat 'tden Duit- schen doelverdediger tegemoet. Vente knalt 'm naar v. Gelder, die nu met Stürck een duel levert, ja jamaar nee, Stürck weet niets beters te doen dan uit te trappeneen hoek schop voor Holland. Wordt door v. Gelder genomen en goed genomen ook, prachtig suist de bal boven Bakhuys, Wels krijgt 'm voor z'n voeteen schotpang mismeters naast. Zoo ongeveer weerklinkt Hollandei's woordenstroom. Vanuit het geluidkastje in de huiskamer, waar in ademlooze spanning luisterend NedeHand het spel- verloop beleeft en ondergaat. We hebben verloren zij 't dan vol komen eervol men leze, wat onze sportredacteur daarover uit zijn pen liet vloeien. Wij huiskamer-toeschouwers zeggen alleen: Aan Hollander lag 't zeker niet! De 1500 M. werden door Ballangrud gewon nen in 2 min. 23.4 sec., vóór zijn landgenoot Haraldsen. Dijkstra eindigde dertiende in 2 min, 24.4 sec., Langedijk werd veertiende in 2 min. 29.8 sec. Het volledige eindklassement luidt: 1. Staks- rud 196.425 ptn.; 2. Ballangrud 198.620 ptn.; 3. Engnestangen 199.305 ptn.; 4. Haraldsen 200.455 ptn.; 5. Mathisen 200.953 ptn (allen Noorwegen); 6. Wasenius (Finland) 202.383 ptn.; 7. Wazulek (Oostenrijk) 203.325 ptn.; 8 Stiepl (Oostenrijk) 204.328 ptn.; 9. Langedijk (Neder land 204.328 ptn.; 10. Christensen (Noorwegen) 204.773 ptn.; 11. Dijkstra (Nederland) 206.275 punten. De resultaten van den eersten dag waren: 500 M. Haraldsen (Noorwegen) 43.6 sec.; 2. Engnestangen (Noorwegen) 43,7 sec.; 3. Staks- rud (Noorwegen) 43.9 sec., 4. Thunbcrg (Fin land) 44.3 sec.; 5. Wasenius (Finland) 45.3 sec.; Wazelek (Oostenrijk) 45.4 sec.; Dijkstra 12e met 46.5 sec. en Langedijk 15e met 47.1 sec. 5000 M.: 1. Staksrad (Noorwegen) 8 min. 30 sec.; 2. Ballangrud (Noorwegen) 8 min. 34.6 sec.; 3. Mathisen (Noorwegen) 8 min. 40.4 sec.; 4. Engenestangen (Noorwegen) 8 min. 44.6 sec.; Langedijk 10e met 8 min. 54.8 sec. en Dijkstra 16c met 9 min. 0.2 sec. Wielrennen. Een gedeelte van de resteerende wedstrij den op home-trainers werden Zondag 17 Februari gehouden. Het clubkaimpioenschap staat voor enkelen zeer gunstig. De uitslag van heden bewijst echter, dat het zeer moeilijk is vooruit te zeggen, wie zal kunnen winnen en daarbij doen de renners verbazend hun best. Zondag 24 Febr. moet er nog door enke e renners gereden worden en dan wordt tevens de einduitslag bekend gemaakt. De uitslag van den wedstrijd op homo- trainers op Zondag 17 Februari, w®®- A Klasse, 2000 Meter: 1. P. Zandvoort 1 min. 24 3/5 sec.; 2. K. Sehr 1 mm. sec 3. Ib. Kager 1 min. 32 sec.; 4. W. Vtouers 1 min. 36 sec.; 5. I. Min 1 min. 40 sec. B Klasse, 10 K.M.:1. C. Groenewoud 8 min. 3ï> sec.; 2. Jb. Schipper 9 min.; 3. A. v. d. Veer 9 min. 1/5 sec. De uitslagen van de ritten op de home-trainers waren: 500 M.: J. Derkse 19.2 sec., J. Beeldman 19.8 sec., A. Mazereeuw 20 sec. 1000 M.: J. Homan 36 sec., J. II. Mulder 37.4 sec., J. Hollebeek 41.4 sec., J. Beeld man 42 sec., G. Oukes 42.4 sec. 3000 M.: J. Snel 2 min. 9.6 6ec., J. Ho- man 2 min. 17 sec., F. de Haan 2 min. 26 sec. Zondagmorgen werden door Ond. Ge noegen te Noordscharwoude door de B- klasse drie series gereden, n.1. 2X1 K.M. en 1 X 3 K.M. De uitslag voor de drie afstanden tesamen waren als volgt: 1. Strijbis 3 min. 56.4 sec. 2 Druiven 4 min. 8.9 sec. 3. Beentjes 4 min. 13.3 sec. 4. P. van Exter 4 min. 13.6 sec. 5. Dekker 4 min. 20.3 sec. 6. Van Wonderen 4 min. 27.5 sec. 7. Schagen 4 min. 33.7 sec. 8. H. Kuiper 4 min. 38.5 sec. Kolven. Zondag werd de laatste ronde van de wedstrijden van den Langendijker Kolf- bond geslagen voor de derde klasse. Hieronder volgen de uitslagen. De cijfe tu schen haakjes geven het totaal der vier eerste ronden aan. Gezellig Samenzijn, Zuidschanvoude, J. Engeringh (365) 72 p., W. Bergen (457) 140 p., W. Kuin (403) 128 p. Volharding Oudkarspel: Corps I: J. Deutekom (472) 98 p., C. Plakman (460) 103 p., S. Ton (413) 71 p. Corps II: C. Blokker (36) 103 p., K. Dekker (322) 63 p. C Moeijes (451) 87 p. Ons Genoegen Noordscharwoude: F. Blauw (410) 96 p., C. Stam (397) 120 p., P. van Dam (508) 104 p., Vriendenkring Noordscharwoude, gummi, K. de Vries (383) 76 p., C. Kuiper (318) 96 p.. S. Tim merman (443) 106 p., Sajet niet gekolfd. Op Maat Zuidscharwoude: P Langen- dijk (471) 98 p., J. Leeuwrik (534) 112 p., Alb. Boon (394) 121 p. Personeele kolvers: Gez. Samenzijn Zuidscharwoude: Jo Schuit (365) 86, J. v. d. Ham (408) n. g. Op Maat Zuidscharwoude: J Kramer (443) 91 p. Ons Genoegen Noordscharwoude: K. Ruiter (507) 137 p., St. de Rijke (sajet) (248) n. g. Zwemmen. De belangstelling voor het winter-zwemmen in Stoop's overdekte bad te Haarlem neemt steeds meer toe. Eiken Maandagavond om de 14 dagen staat er op 't Waagplein een vaste kern van zwemmers en zwemsters, die nu 1 vanaf October trouw eiken zwemavond be zoeken. Sinds echter door het bestuur de ge legenheid is opengesteld, waardoor ook niet- leden voor billijken prijs aan de „toer naar Haarlem kunnen deelnemen, hebben daarvan vele oudere en jongere zwem-enthousiasten gebruik gemaakt en we zeiden het reeds in den aanvang de belangstelling is nog steeds stijgende. Wie één keer mee gaat, blijft een trouwe klant. Ga dus nog vanavond mee naar Haarlem, overtuig u van de waarheid, wij weten zeker, dat u er geen spijt van zult hebben. Willy den Ouden heeft Rie Mastenbroek op de 100 M. vrije slag verslagen in 1 min. 5.4 sec. en daarmede, aldus de Tel., revanche ge nomen voor de nederlaag die Rie Masten- broek haar onlangs toebracht. Het was een buitengewoon spannende strijd, die met 0.2 sec. verschil door Willy den Ouden werd ge wonnen. Een tweede fraai resultaat behaalde de es tafette-ploeg van R.D.Z., die er in slaagde op de 5 x 50 M. vrije slag haar eigen Nederl. record van 2 min. 38.4 sec. op 2 min. 36.6 s te brengen, een verbetering dus van bijna 2 seconden. Maar hèt feit van den dag was toch wel de met veel spanning tegemoet geziene strijd tusschen Willy en Rie, 's werelds snelste zwemsters. Dit zal dan ook wel de reden ge weest zijn dat het Oostelijk Zwembad zoo veel toeschouwers herbergde, want de wed strijden op zichzelf, de kampioenschappen van den Zwembond voor Rotterdam en Om streken, hebben uiteraard slechts plaatselijke beteekenis. Nu was een kampioenschap van Roterdam, waarbij Willy en Rie uitkwamen, eigenlijk gelijk aan een wereldkampioen schap. De beide meisjes hebben dan ook ge treden of de hoogste titel er van afhing. Welk een hoogspanning heeft er geheerscht toen de beide allergrootsten elkaar allerheftigst bekampten. In strijd mèt haar gewoonte nam Rie on middellijk de leiding. Dat gaf al direct een sensatie, want Rie's eindspurt, waarvan zij 't gewoonlijk hebben moet, is beroemd Zou zij dus weer gaan winnen? Dat was de gedach- e die het eerst opwelde en die sterker werd toen Mastenbroek bij het eerste keerpunt ai een tot twee meter voor lag. Maar toen ge beurde er iets dat haar de leiding deed ver spelen en waardoor Rie mogelijk ook de over winning ontgaan is. Keeren is nimmer Mas tenbroek's fort, maar thans deed zij het al heel traag. En weg was haar voorsprong. Willy, die zich door den kleinen achterstand niet had laten ontmoedigen en die in het bad waarin zij dagelijks oefent natuurlijk beter thuis is, kreeg door Rie's fout een moreelen steun, waardoor zij dan ook in een ommezien met haar rivale gelijk lag. Op de helft van de baan was Willy, die een wil heeft als geen andere zwemster, zelfs al iets voorge komen. Maar op de laatste 25 meter komt Rie door haar grandioze eindspurt weer opzet ten. Er heerscht een enorme emotie onder de toeschouwers, die zich uit in oorverdoovende aanmoedigingskreten voor de meisjes. Zou Rie het nog halen? Nee wel komt Masten broek Willy den Ouden zeer te na maar de laatste tikt juist een vijfde seconde eerder aan. Een warm applaus is haar belooning, maar als zij het water uitkomt volgt de reac tie op de hevige spanning en geeft Willy blijk van de groote emotie die zij ondergaan heeft Een grootsche prestatie. Welk een grootsche prestatie Willy zoowel als Rie geleverd heeft wordt wel geïllustreerd door de tijden resp. 1 min. 5.4 en 1 min. 5.6 sec. En die spreken nog meer, wanneer men ze vergelijkt met het wereldrecord, dat met 1 min. 4.8 sec. op Willy's naam staat. Wie er aan mocht getwijfeld hebben weet het nu: Willy is niet op haar retour en men weet nu ook dat Rie Mastenbroek door haar tijd van 1 min. 5.6 sec., welken zij nog nim; mer vroeger maakte en beter is dan toen zij onlangs Willy versloeg, een kracht is even waardig aan onze wereldrecordhoudster. Automobilisme. De K.N.A.C. dringt aan op spoe dige maatregelen. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club schrijft ons: Het mag zóó niet langer blijven! Met den dag of liever iederen avond wordt het gevaar op de Nederlandsche wegen grooter. De even onbegrijpelijke als verderfelijke onnadenkendheid want on wetendheid kan men niet meer veronderstel len van de groote schare wielrijders, bak fietsberijders en voerlieden, die hun leven en dat van anderen in de waagschaal stellen door zich toe te vertrouwen aan de veilige werking van meestal slecht aangebracht, ge broken of vuil geworden reflectoren, eischt een spoedige voorziening. Niet alleen is de overheid verplicht deze categorieën van weg gebruikers tegen zich zelf te beschermen, maar zij heeft ook de belangen van de auto mobilisten en motorrijders te behartigen, die gevaar loopen in het donker op voor hun on zichtbare fietsers of karren te rijden en zich dan voor den rechter zullen hebben te ver antwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld of van zwaar lichamelijk letsel. De Overheid heeft reeds veel te lang ge wacht met de herstelling van de door haar zelf gemaakte fouten. Zij heeft de driewielers op den verkeersweg losgelaten zonder zich de ernstige gevaren daarvan te realiseeren Zij staat fietsers en karrevoerders zelfs bij vervoer van vèr-uitstekende ladingen als boomen of planken toe van ondeugdelijke reflectoren gebruik te maken, waarop de controle zooal niet vrijwel onmogelijk, dan toch in ieder geval uiterst slecht is. Zoo mag het niet langer blijven. De geva ren dreigen voor twee kanten, en het zou misdadig zijn deze nog langer te laten be staan. Vooral ook omdat de oplossing een voudig en weinig kostbaar is. Het aanbren gen1 van een naar achteren rood licht uitstra lende electrische lantaarn is voor wielrijders die meestal reeds gebruik maken van een electrische rijwiel lamp een kwestie van een paar kwartjes; datzelfde geldt voor bakfiets bestuurders, terwijl karrevoerders met een kaars- of petroleumlampje zouden kunnen volstaan. Een droeve lijst. Voor hen, d:e nog niet overtuigd mochten zijn van de dringende noodzaak van derge lijke verplichtingen laten wij een lijstje vol gen van in de maand Januari j.1. in de pers vermelde ernstige verkeersongevallen, welke op buitenwegen in donker of zwaren mist plaats vonden, doordat de bestuurder van het motorvoertuig het andere voertuig niet tijdig had opgemerkt: 1 Jan. 1935. Schoorldam: één doode; bot sing auto met rijwiel. 2 Jan. 1935. Zuidbroek: één doode; idem. 5 Jan. 1935. Haarlem: één doode; idem 5 Jan. 1935. Haarlem: één gewonde; bot sing autobus met rijwiel. 5 Jan. 1935. Eist: één doode; botsing mo torrijwiel met boerenwagen. 6 Jan. 1935. Halfweg: één gewonde; bot sing auto en bakfiets. 12 Jan. 1935. Bussum: één gewonde; bot sing vrachtauto en bakfiets. 21 Jan. 1935. Oldebroek: één doode; een ernstig gewonde: botsing motorrijwiel met boerenkar. 22 Jan. 1935. Velsen: twee ernst:g ge wonden: botsing auto en bakfiets 23 Jan 1935. Zenderen: één doode, twee licht gewonden; botsing auto en vrachtwa gen. 25 Jan. 1935. Oss: één ernstig gewonde; botsing auto met turfkar. 26 Jan. 1935 Maarssen: twee dooden; botsing auto en wielrijder. 29 Jan. 1935. Naarden: één doode; bot sing auto en bakfiets. 31 Jan. 1935. Maasbracht: een ernstig en een lichtgewonde; botsing auto en bak fiets. Negen dooden, acht gewonden in een maand tijd! Het kan niet droeviger. Maar evenmin overtuigender. Wellicht is het aantal aanrijdingen in dien tijd zelfs grooter geweest, maar was er al leen materieele schade, waarvan de dagbla den geen melding maakten. Er zijn wielrij ders en bakfietsbestuurders, die de gevaren welke hun bedreigen hebben ingezien en het zij een rood achterlampje hebben laten aan brengen, dan wel hun spatbord(en) heb- ben witgelakt. Maar hun aantal is slechts zeer gering vergeleken bij de duizenden, die het niet noodig vinden om zichzelf te be schermen. Daaruit blijkt wel duidelijk, dat de be scherming van den wetgever moet komen, die in een wijziging van het Motor- en Rij wiel reglement een eenvoudig middel bezit om spoedig en afdoende dit groote gevaar weg te nemen. Vooral spoedig! Want de doodenlyst wordt steeds grooter. Werkelijk bewondering verdient de wijze warop de feestcommissie van Alcmaria telkenjare weer een pro- giamma kan samenstellen, dat bij ieder een in den smaak valt. Deze feestavond immers voor leden, donateurs en genoo- dig'den draagt «en intiem karakter, t is een jaarlijksche bijeenkomst, waar men als vrienden onder elkaar is. De band tusschen de leden onderling woi dt hechter en tevens ontmoet men er z n kennissen, die vaak geen Alkmaar- ders meer elk jaar op den Alcmaria- avond prompt acte de présence geven. Deze feestavond heeft in den loop der jaren een zekere vermaardheid verwor ven en daarom juist staat de feestcom missie voor een moeilijk probleem, als het programma moet worden samenge steld. x En daarom, in de allereerste plaats onze oprechte hulde voor het werk van deze commissie, die er dezen keer wel bijzonder in geslaagd is den aanwezigen een smaakvol programma op te dis- schen. Er heerschte reeds om kwart over acht in de groote zaal van de „Har monie" een prettige stemming toen de voorzitter, de heer de Haas, dezen avond der traditie getrouw met een kort woord opende. Een hartelijk applaus onderstreepte de woorden van den voorzitter, waarna direct een aanvang werd gemaakt met het feestprogramma. De keus was om. gevallen op Piet Kroon en zijn partner, die met zijn voor drachten in het Westfriesche dialect reeds bij voorbaat een groot succes zou den oogsten En als openingsnummer was het op treden van dit bekende duo uitermate geslaagd. De wijze, waarop Kees en Klaas hun avonturen beleefden op de Alkmaarsche kermis, verwekte bij de talrijke aanwe zigen lachsalvo op lachsalvo en het moet hier gezegd worden, hierdoor kwam er direct de prettige, spec'fieke Alcmaria-sfeer,. die, toen zij er eenmaal was, niet meer weg geweest is. Na deze fijna hors d'oeuvre werd Ie votgende gang opgediend en kondigde de bekende humorist en radio-zanger Louis Noiret zich aan. Hij werd met een hartelijk applausje begroet, een geste, door den conferencier op hoogen prijs gesteld waarop hij op zijn beurt het beste gaf, waartoe zijn talent hem in staat stelde. Louis Noiret is een van onze meest beschaafde Nederlandsche humoristen en juist in het gave. het ..jht-Hollandsche, stond hij bij een ieder hoog aangeschreven. Hij begeleidt zichzelf meesterlijk op dei. vleugel en zoo. spelend en gebarend, draagt hij zijn liedjes voor, eenvoudig, zonder humbug, maar fijn van inhoud en tonatie. Hij vormde het glanspunt van den avond en vooral zijn op verzoek g zongen: „Parodie op een opera", be zorgde den sympathieken zanger ovatie op ovatie. Keurig afgewerkt en glacieus van stijl was het ballet, uitgevoerd door eenige dames van „Kracht en Vlugheid". Het is ongetwijfeld een gelukkige gedachte van de feestcommissie geweest om dit fraaie nummer in het programma te lasschen en onze hulde aan deze dames, die deze uitnemende dans vertolkten. Voor het sportieve karakter uit het programma had de Alcmaria-adspiran- tenafdeeling zorg gedragen. De goed- uitgebeelde tableaux wekten allerwege de bewondering op en hun aandeel in het succes was dan ook niet gering En dan was er tot slot onze oude be kende Siem Spruit met zijn boy6. Reeds weerklonken de vroolijke klan ken vóór het scherm opging en men wist: hier zou iets goeds gebracht wor den. Wij waren bij voorbaat reeds voor bereid op eenige goede show-nummers en het verheugde ons de band weer eens te aanschouwen Maar eilacie in plaats daarvan konden we niets anders ontdekken dan een décor, waarop een volmaakte neger band geschilderd was en uit verschil lende openingen staken nege enden. d;c de imaginaire instrumenten op wer kelijk voorbeeldige wijze bespeelden. Een aardige vondst, die door de aanwe zigen door zijn originaliteit geapprecieerd werd. De drie hut-nummertjes waren goed, zooals gewoonlijk. Alleen de band leader - de eenige, die we in werkelijk heid te zien kregen was zwakjes. Maar gelukkig was tijdens het bal de band „op volle kracht" en h->e kan 't ook anders hier vierden „The Rhythm Stormers" ware triompfen. Het bal was buitengewoon geslaagd en het was voor velen nog te vroeg, toen het eir.de van dezen alleszins genoeg ij- ken Alcmaria-avond aangekondigd werd. Onzen vroegeren stadgenoot frater J L van Don is gisteren in de kapel van het stu diehuis St. Jozef te Hees bij Nijmegen van de congregatie der paters van het H. Hart door Mgr. Dr. Buckx de wijding het sub- diakonaat toegediend. Men schrijft ons uit Wieringerwaard' lom we Zondagmorgen ons Kerkgebouw binnenstapten, behoefden we niet over de te gels te lcopen, doch over mooie loopers b,eengenen °nbekende gever heeft 'aten aan-' Beschouwt men daarbij 't prachtige elec- trisch orge wat door wijlen D. A. Kaan aan de kerk is geschonken dan Kunnen we wel verklaren, dat het geheel 'n veel mooier aanzien heeft gekregen. De inwijding van het orgel zal op een nog nader te bepalen datum plaats hebben. Het bij de chr. school te Alphen aan den Rijn dreigende conflict, waarin de ouders der Ned Herv. leerlingen bij de benoeming van een nieuw schoolhoofd een man van hun kerk eischten, is opgelost. Op advies van den Schoolraad voor Scholen met den Bijbel heeft men het volgende wederznds aanvaard. Het bestuur der school zal blijven bestaan uit vijf Ned. Herv. en vijf Geref. leden. Het hoofd der school zal tot de Geref. kerk be- hooren, en de meerderheid van het overige personeel tot de Ned. herv. kerk. De Havik is gisteren uit Karachi vertrok ken en te Bagdad aangekomen. De Duüsche kampioenschappen voor bal- lonvaarders, die Zondag te Darmstad! zou den worden gehouden als selectie voor de deelneming aan den Gordon Bennet-beker wedstrijd, zijn afgelast tot over eenige weken. Tengevolge van den storm werden Zaterdag, avond vier ballons tijdens het vullen uit hun netten gerukt en dreven af. De ballon „Union" weid omhoog getrokken, terwijl een S. A.-man op hetzelfde oogenblik in een der mazen van het net verward raakte. Toen de ballon een aantal meters boven den grond was, raakte de man los en kwam zoodanig op den grond terecht, dat hij zijn ruggegraat brak en op slag overleed. De Fransche vliegers Codos en Rosie, die Zaterdagochtend met de „Joseph Lebrix" uit Istres (Zuid-Frankrijk) waren opgestegen om, zoo mogelijk, door een vlucht naar Zuid- Amerika een nieuw afstandsrecord te vesti gen, hebben zich door het terugloopen van den oliedruk genoopt gezien midden op den Atlantische Oceaan om te keeren, en zijn he denmiddag halftwee goed geland op het vliegveld van Porto Praia. Uit een paar dramatische radioberichten had men voordien den indruk gekregen, dat de vliegers in een zeer hachelijke positie heb ben verkeerd. Ja, zij vreesden reeds, dat zij, met hun landtoestel, tot een nooddaling mid den op den Oceaan gedwongen zouden wor den. Op de eerste S.O.S.-berichten was het Grieksche stoomschip „Tsiroponas" reeds met volle kracht op weg gegaan naar de plaats, die in den hulpkreet was aangegeven. Om 11 uur evenwel meldden de vliegers.dat zij rechtomkeert maakten, en ruim een uur daarna kwam het radio-bericht: „Wij vliegen met flinke snelheid naar Porto Praia en den ken wel dat wij het halen zullen". De Fransche minister van luchtvaart, gene raal Denain. die voortdurend op de hoogte werd gesteld, seinde hierop: „Redt in de eerste plaats uzelf, het toestel mag geen rol spelen". Dadelijk daarop kwam het antwoord van Codos en Rossi: „Wij vertrouwen vast, dat wij ook de machine kunnen behouden". In derdaad werden zij om kwart over een boven de Kaap Verdische eilanden waargenomen en een kwartier daarop maakte zij een uitmun tende landing. De bekende Amerikaansche vlieger Wiley Post verklaarde gisteren na af- locp van een proefvlucht van twee uur met zijn nieuw stratosfeer-vliegtuig. dat hij een snelheid had bereikt van 300 mijl per uur op een afstand van 5 mijl boven de aarde. Post hoopt met zijn Lockheed- vliegtuig in minder dan 7 uur naar N'ew-York te kunnen vliegen. In Britsche luchtvaartkringen is men er van overtuigd, dat men binnen IK jaar in staat zal zijn een vasten lucht- dienst in te stellen tusschen Europa en de Vereenige Stater, langs de Noorde lijke route over den Atlantischen oceaan. Een der vliegtuigfabrieken welker naam niet wordt genoemd, is bezig met den bouw van een machine sj>eciaa. oor dit doel Volgens technische deskundigen zal dit, toestel in staat zijn een afstand van 3000 mijl af te leggen met een vei ligheidsmarge van 50 In het laboratorium van prof. de I laas te Leiden is het gelukt, om een temperatuur van 1/5000 gr. boven het absolute nulpunt te bereiken. A.s. Woensdag, 20 Februari, geven Joh. O. Kramer, Joh. van Ence'cn en Simon Zee- gers een concert in de Unie, waarop uitge voerd zullen worden, werken voor twee piano's van Mozart (Sonatein F groote terts, door Carl Reincke voor twee piano's bewerkt). St. Saënt. Debussy, en viool piano's van Mozart (Sonate in F groote groote terts). Bij een optreden ('t was bij een concert van Trinitas) heeft men van het voortreffe lijk samenspel van Kramer en van Engelen kunnen genieten, en van het nog niet zoo lang geleden gegeven concert van Zee- gers en Kramer herinnert men zich zeker nog wel de uitmuntende eigenschappen van den jongen violist aan wiens spel dat van Kramer zich volkomen aanpaste.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10