Jngezondm Slakken WIJLEN KONING ALBERT HERDACHT. Zijn zoon en dochier bezoeken Marche-Ies-Dames. LUIKSCHE CAFE'S GAAN SLUITEN. Protest tegen alcoholverbod. DUITSCHLAND KRIJGT WEER EEREKRUISEN. „Nalatigheid" van het oude régime. EXECUTIE VAN TWEE VROUWEN? Een dramatisch Duitsch proces. OFFICIEREN GEREHABILITEERD. Medeplichting aan de Roemeen- sche paleisrevolutie. HEREXAMEN VOOR SPOORWEG MANNEN. Naar aanleiding van de Russische spoorwegrampen. MOORD MET BEHULP VAN BACILLEN. GROOTE BRAND IN CACAOFABRIEK. In Hongarij. HERDENKINGSREDE VAN MINISTER PRESIDENT FLANDIN. DE GROOTE FASCISTISCHE RAAD BIJEEN. Militaire maatregelen in Oost-Afrika. MUSSOLINI'S TROEPEN NAAR AFRIKA. Drie bataljons vertrokken. HAUPTMANN IN DE DOODENCEL. De laatste dagen van zijn leven? HAUPTMANN'S VERDEDIGING. Uitstel gevraagd. EEN BENAUWD AVONTUUR. Meisjes-studente bijna door wol ven verslonden. REDE VAN HULL. De politiek in 4 groenen BOLSJEWISME OP DE HOOGESCHOOL. Klacht in Amerika. VINGERAFDRUKKEN VAN ALLE NEW YORKERS? Vaststelling der identiteit. KINDERACHTIG. SUIKERZIEKTE EN HARE BESTRIJDING. Zaterdag heeft de Belgische koning Leo pold met zijn 's ochtends vroeg uit Italië aan gekomen zuster, de Italiaansche kroonprinses Marie-José, een bezoek gebracht aan Mar- che-les-Dames, en de prinses die sedert den dramatischen dood van haar vader nog niet in België was geweest de plaats ge toond, waar koning Albert om het leven is gekomen. Prinses Marie-José kwam volgens het Hbld. even voor acht uur met den sneltrein Genua—Oostende te Namen aan. Ze werd aan het station afgehaald door een hofauto, die haar naar de voorstad Saint-Nicolas bracht. Even later arriveerde hier ook de ko ninklijke auto uit Brussel, waarin koning Leopold was gezeten. Tezamen met zijn zus ter zette de koning den tocht naar Marche les-Dames voort, waar zij aan den voet van de rots Le-Vieu-Bon-Dieu uitstapten. De ko ning verzocht den commandant van de njks- veldwacht, die de koninklijke bezoekers hier ontving, niemand tot de rotshelling toe te laten, zoolang zij zich daar bevonden, daar hij ongestoord wilde zijn. Zwijgend bestegen koning Leopold en de prinses Marie-José de helling, waarlangs t lichaam van hun vader, na den val van de rots, naar beneden was gerold. Zij gingen to. aan de plaats, waar koning Albert was neer gestort en waar men thans een eenvoudig steenen kruis heeft opgericht. Hier legde koning Leopold een ruiker rozen neer. Daar na beklommen de koning en de prinses de rots tot aan de plaats, waar een bronzen herinneringsplaat is aangebracht, bleven hier eenigen tijd in stil gepeins verzonken staan en' begaven zich vervolgens naar het altaar, dat aan den voet van de rots is opge richt. Na ook hier eenige oogenblikken stil zwijgend te hebben getoefd, gingen zij naar hun auto terug. Omstreeks kwart voor negen vertrokken de koninklijke bezoekers naar Brussel. De Bond van Koffiehuis- en Hotelhouders te Luik en omstreken heeft besloten als pro test tegen het feit, dat het alcoholverbod nog steeds niet is opgeheven, eerstdaags alle hotels en restaurants voor een nader te be palen tijd te sluiten. De Duitsche nat.-soc. regeering, die als wellicht geen van haar voorgangsters naar uiterlijken eenvoud streeft, heeft niettemin bij de uitvoering van haar revolutionnair Ïrogram rekening gehouden met de specifiek fuitsche voorliefde voor zichtbare onder scheidingen. Niet alleen bij de winterhulpactie wordt de goedgeefschheid der landgenooten beloond met plakkaten, die als een soort eerekwitantie op de deur geplakt kunnen worden, maar ook de medaillemode is weer in eer en aanzien gebracht, nadat een tijd lang, gedurende de jaren van het democratische en socialistische oewind de blinkende eereteekenen in de ban waren' gedaan. Het rijksministerie van bin nenlandsdhe zaken deelt mede, dat tot einde December 1934 in totaal 1.441.500 eere- kruisen, ter herinnering aan den wereldoor log, zijn uitgereikt en wel ruim 1.2 millioen aan frontstrijders, 142.500 aan andere oor logsdeelnemers, bijna 49.000 aan weduwen bijna 46.000 aan ouders. Het valt niet te ontkennen: de nat.-soc. re geerders kennen hun onderdanen en hun eigenaardigheden beter dan de vroegere. Twee vrouwen, waarbij zich de door haar schoonheid bekende baronesse von Berg be vindt, zullen vandaag of korten tijd later te Berlijn onthoofd worden wegens spionnage, tenzij het Adolf Hitier mocht behagen naar gratie te verleenen. Zaterdag maakte een zeer laconiek gesteld communiqué de uitspraak bekend, die geval len' is in een der meest dramatische proces sen, die zich hebben afgespeeld in de ge schiedenis van het Derde Rijk, en die behan deld zijn voor een volksgerechtshof. De baronesse en een vrouwelijke secretaris van de Rijksweer werden veroordeeld te wor den onthoofd met de bijl. Twee andere meis jes werden veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. De namen der veroordeelden, behalve die van baronesse von Berg, werden niet bekend gemaakt. Zij waren betrokken bij de spionnage-affaire van kapitein George von Sosnowski, een vroegere Poolsch caval- 0 lerist. Er hebben geruchten de ronde ge daan, dat hij ter dood veroordeeld is, on danks het feit, dat hij niet in Duitschland aanwezig is, daar hij uitgewisseld is voor Duitsche spionnen, die in Polen hun bedrijf hadden uitgeoefend. Twee Roemeensche officieren, kolonel Vemitsj en kolonel Toetzovitsj, die in 1917 veroordeeld werden tdt levenslange gevange nisstraf wegens een poging tot een aan slag op het leven van den toenmaligen kroon prins, den lateren koning Alexander, zijn thans in hun eer hersteld. Zij zijn vrijgelaten en hersteld in hun rang en pensioen. Beide officieren waren lid van de organi satie „Z\yarte Hand" en hebben deelgenomen aan de paleis-revolutie van 1903, waarbij koning Alexander Obrenovitsj en koningin Draga werden vermoord. Kolonel Vemitsj was de man, die de verborgen deur ontdekte, waarachter de koning en de koning zich ver borgen hadden. Veertien jaar later werden zij gear resteerd in verband met een samenzwering tegen den kroonprins, Alexander Kara jwiorp^vitsi Zij werden ter dood veroordeeld, doch hun straf werd gewijzigd in levenslange tucht huisstraf met verlies van alle burgerrechten. Het Russische volkscommissariaat voor verkeerswezen heeft allen politieke afdeelin- gen der spoorwegen strenge instructies ge geven tot het bestrijden van spoorwegonge lukken, die in de Sowjetunie herhaaldelijk zijn voorgekomen. De spoorwegongelukken eischten tot nog toe van 1 Januari tot 15 Februari van dit jaar reeds 70 mensehen aan dooden en 100 aan gewonden. Voorts moes ten vele wagons en locomotieven wegens be schadiging uit het verkeer Worden genomen Het onderzoek heeft uitgewezen, dat 70 der ongelukken moet worden toege schreven aan gebrek aan discipline en ver antwoordelijkheidsgevoel, gedeeltelijk ook aan slechte bekendheid met de reglementen. De politieke afdeelingen hebben opdracht gekregen, speciale proeven te doen bij de dienstdoende beambten om vast te stellen, in hoeverre zij in aanmerking komen bij de spoorwegen te blijven. De beambten, die de proef niet doorstaan, zullen onverwijld ont slagen worden. De geruchtmakene „bacillen-moordzaak" is te Calcutta geëindigd met de ter dood ver oordeeling van twee beklaagden. Drie op den voorgrond tredende medici en een broer van den vermoorde waren bij de zaak betrokken. Benoyendra Pande en dr. Taranth Bhatta- charya werden ter dood veroordeeld wegens het plegen van moord op den zwager van Pande, Amarenda, die zij hadden omge bracht door hem te prikken met een naald, die geïnfecteerd was met doodelijke bacillen De beide veroordeelden zijn in hooger beroep gegaan. De twee andere betrokkenen werden vrijgesproken. Te Szerenos in Hongarije is een geweldige brand uitgebroken in de fabrieken der Hon- gaarsche Cacao- en Chocoladefabriek. Het vuur ontstond op de vierde verdieping, waar met koolbisulfiet tegen de motten werd opgetreden. De brandweer is er in geslaagd, de eer ste en de tweede verdieping gedeeltelijk te redden. Bij de blussching zijn twee brand weerlieden gewond. De Fransche minister-president Flandin heeft gisteravond ter eere van wijlen koning Albert een radioredevoering gehouden, waar in hij koning Albert schetste als een der edelste figuren der wereldgeschiedenis die het Belgische volk de verzekering van de Fransche vriendschap en trouw gaf. Gp zich zelf normale rivaliteiten en con currentie vertoonen weer een zekeren drang over te slaan in dreigende tegenstellingen. De vereeniging der geestelijke krachten mag een dergelijke ontwikkeling niet dulden, omdat zij weer slechts zou leiden tot een massa-moord. Er is in alle staten te veel lij den dan dat niet ieder zijn geheele streven zou moeten richten op de noodzakelijke en dringende genezing van de ellende en de werkloosheid. Het sociale gevoel is onaf scheidelijk van nationaal gevoel en niemand heeft dat beter begrepen dan koning Albert. Door een in de geschiedenis vaak terugkee- ren van gebeurtenissen doet zich ook thans weer den wensch naar een ideaal gelden, dat zekere perioden der geschiedenis heeft geadeld. De mensch is een experimenteer terrein, dat buitengewoon vruchtbaar kan zijn. Minister-president Flandin herinnerde er nog aan, dat te Parijs een monument zal worden opgericht ter eere van den overleden koning. In de laatste bijeenkomst te Rome van de winterzitting van den Grooten Fascistischen Raad deed Mussoliri de mededeeling, dat van 1 Februari tot heden meer dan 70.000 zwarthemden uit alle deelen van Italië had den verzocht te worden ingelijfd bij de troe pen, die gereed staan voor Oost-Afrika. Ook duizenden oud-frontstrijders hadden den zelfden wensch te kennen gegeven. Deze me- dedeelingen werden door den Raad met groote geestdrift ontvangen. Nadat de raad een verklaring van den duce over de buitenlandsche politiek, die herhaaldelijk door bijvalsbetuigingen werd onderbroken, had aangehoord, werd een re solutie aangenomen, waarin alle diploma tieke maatregelen werden goedgekeurd, die de betrekkingen tot Frankrijk op een nieuwe basis zouden plaatsen en de sedert den we reldoorlog nog hangende kwesties nader tot een oplossing konden brengen. Met groote geestdrift ontvangen en alge meen goedgekeurd werden de militaire maat regelen tot verzekering van de veiligheid en den vrede in de 'italiaansche koloniën in Oost-Afrika. Deze goedkeuring geldt zoo wel de reeds genomen maatregelen als die. welke nog getroffen zullen worden omdat zij noodig blijken voor de beveiliging der Italiaansche belangen en voor de bèvredi ging der inheemsche volksstammen. Mte groote voldoening werd tenslotte ge constateerd, dat 13 jaar politieke opvoeding door het fascisme voldoende waren om het oproepen van de reservisten van de lichting 1911 in volmaakte orde en rust af te wikke len. De zitting werd gesloten met een groet aan de troepen, die vertrekken en die nog zullen vertrekken. Officieel wordt medegedeeld, dat twee bataljons der Italiaansche fascistische mili tie, ter sterkte van ongeveer 3000 man, Za terdagmiddag uit Rome naar Messina zijn vertrokken om naar Italiaansch Oo6t-Afrika te worden verscheept. Voor het vertrek heeft Mussolini, verge zeld door den chef van den generalen stat der fascistische militie, generaal Taruzzi, de bataljons geïnspecteerd en ze kort toegespro ken- Tezelfdertijd inspecteerde de kroonprins in Napels een ander bataljon der fascistische militie, dat eveneens de reis naar Italiaansch Oost Afrika zal ondernemen. Hauptmann is thans in de doodencel van de staatsgevangenis te Trenton (New Jersey) opgesloten en staat nog slechts bekend als nummer 17490. Voor den hoofdingang van de gevangenis hadden zich ongeveer 500 nieuwsgierigen op gesteld, toen een met hekwerk afgesloten vrachtauto arriveerde, waarmede Haupt mann van Flemington naar Trenton werd overgebracht. Onder scherpe bewaking werd hij binnengeleid en nadat de formaliteiten waren vervuld, werd hij de cel binnenge bracht, waarin reeds vier moordenaars op den electrischen stoel wachten. Zij zullen allen terechtgesteld worden, voordat beslist zal zijn over Reilly's verzoek, de zaak van zijn cliënt in hooger beroep te behandelen Hauptmann, die nu gevangeniskleeren draagt, werd door de vier andere mannen be groet met liederen, die meer luid dan goed klinkend waren en die begeleid werden met het ijzeren eetgerei. De galgenhumor bereikte zijn hoogtepunt, toen de persfotografen de cel binnenkwamen. Hauptmann plaatste zich lachend in de houding, als wilde hij zich populair maken en de openbare meening winnen voor zijn hooger beroep. Om muiterij der vijf bewoners van de doo dencel te voorkomen zijn in de gang en voor de deur machinegeweren geplaatst. Hauptmann's verdediging zal heden bij den rechter Thomas Trenchard een verzoek indie nen om de op 18 Maart a.s. vastgestelde exe cutie van Bruno Hauptmann zes maanden te willen uitstellen. Kaja Sojisavlewitsj, een meisjes-studente, die in de Joegoslavische stad Nisj woont, maakte onlangs met een tamelijk groot ge zelschap een skitocht in de bergen. Het jonge meisje scheidde zich van het gezelschap af en wilde zich langs een anderen weg naar de verzamelplaats begeven. Zij raakte evenwel den weg kwijt en kwam steeds dieper in het bosch terecht. Langzamerhand begon de duisternis te vallen en het was haar nog steeds niet gelukt, den goeden weg te vin den. Eindelijk nadat zij het bosch achter zich gelaten had, kwam ze op een weide. Plotse ling hoorde zij vlak bij een langgerekt brul len en huilen. Direct begreep Kaja, dat een troep wolven haar ontdekt had. Hoe kon zij zich uit de moeilijke situatie redden? Tijd tot nadenken was er niet veel. Snel besloten rukte Kaja de onderste takken van een boom af en klom er in. Nauwelijks was zij er met de uiterste krachtsinspanning in geklauterd, of de wolven kwam reeds uit het bosch te voorschijn en sprongen op den alleen staan- den boom af, waarin het meisje haar toe vlucht had gezocht. De hongerige dieren be gonnen wild rondom den boom te springen, blaften, huilden, liepen weg en kwamen weer terug. Het werd nacht. Diepe duisternis heerschte alom. De koude werd steeds heviger. Het meisje rilde en haar ledematen verstijfden Met haar stijfbevroren handen hield zij zich krampachtig aan de takken vast om niet naar beneden te vallen en een prooi van dc hongerige roofdieren te worden. De wolven- oogen glansden als kooltjes vuur in de diepe duisternis. Eén enkele beweging, en Kaja zou reddeloos verloren zijn. Op de afgesproken verzamelplaats wachtte het gezelschap tevergeefs op het jonge meis je. Toen zij bij het vallen van den avond nog niet was aangekomen, trok men er op uit om haar te zoeken. De redders kwamen slechts langzaam voorwaarts in de duister nis. Pas in de morgenuren ontdekten zij de wolven onder den boom. Met eenige revolver schoten werden de roofdieren verdreven. De redders snelden op den boom toe en op het zelfde oogenblik viel het meisje bewusteloos naar beneden. Zij had dertien uur in den boom gezeten en was aan het einde van haar krachten. De redding was juist op het laatste oogenblik gekomen. Nog steeds bewusteloos werd Kaja een huis binnengedragen en pas nadat zij tien uur vast had geslapen, kon zij van haar verschrikkelijk avontuur en van den angsti- gen nacht in den boom vertellen. De Amerikaansche Staatssecretaris de heer Huil heeft voor de Canadeesche club te New- York een politieke rede gehouden, die in meer dan een opzicht van vrij groot belang was. Men kan haar n.1. beschouwen als de eerste principieele verklaring over de Amerikaansche buitenlandsche politiek se dert langen tijd. Huil deelde de buitenland sche politiek in vier groepen. De eerste groep is Canada en het geheele oritsche rijk, ten aanzien waarvan Huil sprak van een gemeenschappelijk verleden en groote toewijding aan de idealen van vrede en gerechtigheid. De tweede groep is Latijnsch Amerika, waarvoor Huil nogmaals uiting gaf aan zijn gevoelens van goede nabuurschap en vriendschappelijke samenwerking. Als derde groep noemde Huil Europa. Hij zeide, dat bij den afstand, waarop hij zich bevindt, het gewirwar der vele grenzen op de Europeesühe kaart vervaagt, en dat Europa dan een geheel wordt, waarmede Amerika betrekkingen wenscht te onderhou- deiHet houdt zich verre van de politieke en economische wrijvingen tusschen de Euro- peesche landen, maar heb heeft belang bij den vrede en de stabiliteit in Europa en neemt daarom deel aan alle streven, dat ge richt is op het bereiken van deze doelen. Vooral moet de bewapeningswedloop uitge schakeld worden, en zelfs is die uitschake- keling de groote voorwaarde voor de Ame rikaansche medewerking. De vierde groep is het verre Oosten, dat zeer dicht bij Amerika gebracht is, door de Amerikaansche bezittingen in den Stillen Oceaan en door de historische ontwikkeling. De traditie der Amerikaansche politiek ten opzichte van het verre Oosten is de politiek van de open deur, en dit is neergelegd in de verdragen, de in 1922 door de mogendhe den zijn onderteekend. Doel dezer is de handhaving van vrede en stabiliteit in Oost- Azië en op den Stillen Oceaan en aan dat doel houdt de Amerikaansche regeering ook thans nog vast. Amerika streeft naar vrede in deze vier groote afdeelingen in de Amerikaansche buitenlandsche politiek, niet naar een „Pax Romana" maar naar een vrede tusschen vrienden, die in politiek en economie samen werken. Bij de Amerikaansche regeering is een klacht binnengekomen, dat aan een der hooge- scholen te Little Rock bolsjewistische metho den heerschen, dat tijdens de college s o.a. ver andering van het economische stelsel met be hulp van revolutie zou worden bepleit en dat de school ook in andere opzichten een broei nest van communisme zou zijn. De autoriteiten zullen thans een onderzoek instellen, waarbij verschillende leerlingen en leeraren als ge tuige zullen worden gehoord. Te New-York is men een campagne begon nen, die ten doel heeft alle inwoners der stad van de noodzakelijkheid te overtuigen, hun vingerafdrukken op het hoofdbureau van po litie te deponeeren, waardoor de identiteit dezer personen gemakkelijk kan worden vast gesteld indien zij een gewelddadigen dood mochten sterven. Die beroep op de massa is een direct ge volg van de moeilijkheden welke men heeft ondervonden bij het onderzoek naar de iden titeit van de slachtoffers die tijdens de laat ste scheepsrampen van de „Morro Castle" en de „Mohawk" zijn omgekomen. Verscheidene jaren geleden heeft men eveneens reeds een dergelijken oproep tot de bewoners van New-York gericht, met het ge volg, dat 6000 personen, bijna allen uit den gegoeden stand, vingerafdrukken lieten ma ken. Hieronder bevonden zich ongeveer 2400 vrouwen. De vingerafdrukken worden zorgvuldig achter slot en grendel bewaard en zijn ge scheiden van de 1.500.000 afdrukken die men van misdadige vingers in het archief houdt. Het aantal personen, dat jaarlijks in New- York sterft, zonder dat de identiteit kan wor den vastgesteld, is grooter dan men wel denkt. Gedurende de laatste vier jaren zijn elk jaar ongeveer 3700 onbekenden gestor ven, wier lichaam in gemeenschappelijke gra ven ter aarde zijn besteld. Te Freeport in den Amerikaanschen staat Illinois kreeg een 95-jarige grijsaard, een veteraan uit den Amerikaanschen burgeroor log, plotseling mazelen. In hetzelfde dorp zijn nog verscheidene andere volwassenen per sonen door mazelen aangetast. Ingevolge de beide artikelen over suiker ziekte van de hand van Uw medischtn mede werker, waarin deze den lof van het insuline bezingt, gevoel ik mij gedrongen U beleefd wat van Uw gastvrijheid te vragen, teneinde erop te wijzen, dat dr. Ragnar Berg, die de grootmeester der nieuwere voedingsleer wordt genoemd, in het in Duitschland ver schijnend tijdschrift Biologische Heilkunst nummer van Februari 1931, een artikel over ce behandeling van suikerziekte heeft gepu bliceerd, waarvan critici zeggen: „dat dr. Berg, met deze publicatie, die gegrond is op physiologisch-chemische studie zonder eenig verband met vivisectie, aan de lijdende menschheid méér nut gedaan heeft dan alle ontelbare dierenoffers, welke de ontdekking en vervaardiging van het insuline met zich gebracht heeft en welke ck.ze vivisectorische richting in den loop dier tijden nog ver- eischen zal. Want een principieele methode, die de ziekte voorkomt en geneest, is voor de menschheid meer waard dan een die slechts de onaangename gevolgen verzacht en het zieke leven rekt". Dr. Berg toont in dit artiiel aan dat: niet de ..eilandjes van Langerhans" in een onvoldoende werking de oorzaak der ziekte zijn, doch de verzuring van het organisme van den diabeticus, getuige het optreden van aceton e.d. m de urine; dat de ontdekker van het insuline reeds in zijn eerste publicaties er op gewezen heeft dat insuline geen geneesmiddel, doch slechts drukt3 'S dat de versch'inselen onder dat'insuline slechts een zeer voorbij gaande uitwerking heeft, zoodat men ge- taïrwfn,,>hTennalen d3agS in tc sPuiten- waarbij zich wee gevaren voordoen: over- doseering en infectie; m df 3 rneilK enk€le zi'ekte schematiseeren Se en du" °,°ZC IS' ,dan bii suiker- déw a f^crc Z1fke individueel behan deld behoord te worden: dat diabetes ere- nezen wordt door een voeding met rijkelijk basenoverschot, waardoor de Qxydatiepro- cessen in het lichaam verbeteren en de töfe. rantie voor koolhydraten wordt verhoogd. Voorts meldt het Tijdschrift voor Genees kunde 1933 no. 34, dat de sterfte aan diabetes te New-York steeg van 17 per 100.000 jq 1901 tot 28 in 1931dat de diabetessterft* bij patiënten boven 36 jaar niet afgenomen is en dat de coma-dood vooral boven den leeftijd van 40 jaar voorkomt in deze plaats En dat alles ondanks de insuHnethèrapw No. 29 van dezelfde jaargang van dit orgaan zegt, dat het chaufferen voor diabetici, die niet behndeld worden met insuline, geen groot bezwaar oplevert, maar dat de chauf. Rur-insulinegebruiker gevaarlijk is, omdat hij lijdt aan loomheid, beving, diplopie, trek kingen en voorbijgaande stoornissen in hét bewustzijn, die door anderen niet worden opgemerkt, maar voor een chauffeur uiterst gevaarlijk zijn. Dit alles natuurlijk zoo kort mogelijk g*. zegd. Er is veel uitgebreider aan te voeren tegen de allopathische behandeling van dia. betes, alles, schoon hier met leekenpen neer geschreven, op grond van medisch gezag; e„ die dokter P. N. N. moet wel een volmaakte optimist zijn om, wetend dat de bezwaren van het insuline zwaarder wegen dan het nut: het rekken van het zieke leven, te spreken van het zegenrijke en victorie bren- gend insuline, en van de verdere ontwikkeling der wetenschap in deze richting - wat van zelfsprekend een paar slordige millioenen dieroffers vordert heil te verwachten. Als de Nederlandsche schoolgeneeskundi- gen werkelijk zoon groot verlangen naar een betere bestrijdingswijze van suikerziekte bezitten, zooals schrijver in zijn eerste artikel aangeeft, dat zij dan hun eenzijdig, heid verlaten om zich te verdiepen in de ge- schriften en de verrassende practische resul taten van bovengemelden eminenten moder nen voedingsphysioloog! Verder hindert het mij ook, dat, volgens Uw verslag, de voor de Spiritistische Ver eeniging .Harmonia" op 6 dezer opgetreden spreker, de heer Harinck, de ontdekking van een middel tegen hondsdolheid door prof. Pasteur ingedeeld heeft bij de Goddelijke openbaringen, en deze aanvoert als een van de bewijzen voor het Godsbestaan. Wanneer men het doorboren van den schedel van onzen trouwen viervoeter, den hond, en daarna indruppelen van smetstof in diens hersenen, hetgeen verbonden i6 met een waanzinnigen pijn, acht als komende van den Goddelijken geest, dan blijkt men gevangen in een formidabel wanbegrip omtrent de quintessence der christelijke liefde en de opdracht: predikt het evangelie aan alle creaturen. Ik beweer, dat medici die intuitief hebben doorvoeld, dat het geheel uit den booze is om, ter behoudenis van de gezond heid van der. mensch, het dier de hel der vi visectie te bei eiden, en daarom andere wegen hebben gezocht en ingeval van hondsdolheid de Buisson-methode, welke vrij van vivisectie is, toepassen, zich in vrij wat nauwer con tact met den Onzienlijke bevinden, dan het door spreker genoemd voorbeeld. Het is verbijsterend hoe nagenoeg ieder een, zeifs vele overigens hoogstaande en met een behoorlijk redeneervermogen toegeruste menschen, hun gevoel, geweten en rede ge heel aan den kant zetten, zoodra de medische wetenschap die volgens prof. Valentijn Mott, de grooh. heelkundige, de onzekerste van alle wetenschappen is met haar nood zakelijk geachte dierenmarteling op het tapijt komt. Wel is de homo sapiens een complex van tegenstrijdigheden! En 't wordt tijd, dat hij over het onder havig onderwerp wat degelijker voorlichting ontvangt. Dankend voor de plaatsing, J F. GEHRELS. Bergen, 11 Februari 1935. Het is te begrijpen, dat er over genees kundige vraagstukken zeer uiteenloopende opvattingen bestaan. Wij pubiiceeren geregeld de interessante beschouwingen van onzen medischen mede werker en kunnen daarnaast natuurlijk niet steeds plaatsing verleenen aan stukken van inzenders, die er een afwijkende meening op nahouden. Bovendien is het te begrijpen, dat onze medische medewerker niet bereid is alle mogelijke leekcnbeschouwingen van onder schriften te voorzien. Wij hebben voor één keer een uit zondering gemaakt en pubiiceeren dus hier een artikel van mej. Gehrels, dat wij aan onzen medischen medewerker hebben toege zonden, die het van een bijschrift voorzien heeft. Verdere discussie over dit onderwerp wordt niet toegelaten en wij stellen onze courant in den vervolge ook niet meer be schikbaar voor beschouwingen over de daarin opgenomen medische artikelen. Het antwoord van onze medischen mede werker laten wij hieronder volgen: Naar aanleiding van het ingezonden ar tikel van mej. J. Fr. Gehlrels zij allereerst opgemerkt, dat het buitengewoon moeilijk debatteeren is en tot overeenstemming te komen is met iemand, die den Nederland» schen schoolgeneeskundigen eenzijdigheid voor de voeten werpt, welke zij niet kunnen loslaten. De Nederlandsche schoolgenees- kundige is Nederlander, d. w. z. is critisch en neemt slechts iets over, wanneer hij over tuigd is, dat de voordeelen boven mogelijke nadeelen uitgaan. Dat ook de Nederlandsche schoolgenees- kundige in daarvoor in aanmerking komende gevallen hier zit de door inzendster ge- wenschte mdividueele behandeling ten volle in in insuline 'n zegenrijken stap vooruit ziet, moest haar juist extra te denken geven. Dat niet altijd het leven blijvend gered kan worden, zij toegegeven; dat voor het zoeken naar middelen, welke het ontstaan van sui kerziekte kunnen voorkomen de voeding- sphysiologie een beslissende rol zou kunnen gaan spelen, zij als mogelijkheid eveneens gaarne toegegeven. Maar dit doet aan de noodzakelijkheid van behandeling van be paalde lijders aan diabetes met insuline niets, maar dan ook absoluut niets af. Het ligt geheel buiten de strekking van de brieven over suikerziekte om nu tevens ifl debat te treden over het voor en tegen van de vivisectie. Dit zal wellicht nog eens «en onderwerk kunnen uitmaken voor een afzon derlijken geneeskundigen brief.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8