DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Engelsche nationale regeering Met vaart naar een bestuurscrisis? Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 42 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 19 Februari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang T)aqeliik$ch 0»emcf& De regeering uit de gratie? O&juitenland DE MOBILISATIE IN ITALIË. Eerste contingent naar Somali- land ingescheept. TEGEN JOODSCHE KRANTENVERKOOPERS. DE ZAAK-HAUPTMANN. Betty Gow weer kinderjuffrou ,v. Uitstel van executie? Waf vandaag de aandacht trekt, ALKMAARSCHE COURANT. In de drie jaren en drie maanden van haar bestaan heeft de zoogezegd Nationale regee ring voor het land veel goeds en weinig kwaads gedaan. Veel werk op de departemen ten was nochtans aangepakt met de beste be doelingen. En de ministerieele staat van ar beid blijft over 't geheel genomen indrukwek kend. Desondanks is de regeering vervreemd van een in getalsterkte nog steeds toenemend deel der bevolking. Een regeeringscrisis is in wording en volgens sommige politieke be oordeelaars is ze er reeds. Achter de enorme parlementaire meerderheid van de Mac Donald-Baldwin combinatie een meerder heid, die normaal vijf jaar lang onaantast baar of nagenoeg onaantastbaar blijft staat al lang niet meer een evenredige enor me meerderheid in het kiezerskorps. De reeks tusschentijdsche verkiezingen, die de popu laire stemmingen aangeeft tusschen het ein de van 1931 en het begin van 1935, heeft doen beseffen, dat de regeeringsaanhang in het land schielijk afneemt. Het is zelfs de vraag of de regeering thans nog op een meerderheid in het land kan bogen. Ze is be paald uit de gratie en haar lot is bezegeld, indien ze er niet in kan slagen in den loop van dit jaar een beteren indruk op de kiezers te maken. De les van de tusschentijdsche verkiezingen. De les van de jongste tusschentijdsche ver kiezing in het district Wavertree van Liver- pool is geweest niet vooral, dat de Labour- partij voortgaat steun te winnen onder de bevolking maar wel vooral dat vele aanhan gers van de conservatieve politiek van mee ning zijn, dat de conservatieve beginselen door een nationaal bestuur, dat nagenoeg uitsluitend zijn positie aan de Conservatieve Partij ontleent en dankt, slecht en in elk ge val niet naar hun zin worden gediend. De uitslag van Wavertree is vatbaar voor twee uitleggingen. Het feit, dat de jonge Chur- chill als conservatief opstandeling zooveel stemmen kreeg, dat hij den officieelen con servatieven candidaat een nederlaag bezorg de en daarmee aan Labour een zetel ten ge schenke gaf, kan beteekenen, dat een groot deel der conservatieven misschien meer dan de helft terug wil keeren naar een on afhankelijke positie van de partij. Het kan ook beteekenen, dat men zich niet zoo zeer kant tegen het coalitie-experiment, dat in 1931 is begonnen, als tegen de wijze waarop het in de practijk heeft gewerkt. In dit laat ste geval zouden de kiezers wel voortzetting van een nationale regeering wenschen maar niet die van de bestaande nationale regee ring. Ware dat zou, dan zou het huidige be stuur wellicht met succes de crisis tegemoet kunnen treden door een grondige verande ring in de samenstelling van ministerie en kabinet. Voornemens daartoe zijn reeds in een vroeger stadium aan Baldwin en Mac Donald toegeschreven. Maar het is tot heden niet tot uitvoering van zulke voornemens gekomen en er is reden te veronderstellen, dat dit middel om het beginsel van een nationaal bestuur te handhaven in den vol genden bestuurstermijn al te Iaat is. Twee opvattingen tegenover eikaar. Twee opvattingen stellen zich <renover elkaar, de opvatting, dat het land de proef neming met een nationaal bestuur moet voort zetten en dat daartoe de beste politieke lei ders in het bijzonder Lloyd George deel moeten uitmaken van dat bestuur, en de op vatting, dat de Conservatieve Partij weer op eigen wieken zal gaan drijven en voor de a s algemeene verkiezingen die thans in den herfst van dit jaar worden verwacht een beroep op de bevolking zal doen met een tra ditioneel program van behoudendheid, sa mengaand met maatregelen voor een gezags- politiek in de wereld als overeenkomen met de historische bestemming van de partij. Er is alle reden te veronderstellen, dat de 10500 kiezers van Wavertree ongeveer een kwart van het totaal die op den jon gen Churchill stemden, deze politiek verlan gen. Men heeft kunnen ervaren, dat het con servatief verzet tegen de Indische politiek hand over hand toeneemt en thans zich zoo hevig doet gelden, dat het de eens ondeel baar geachte Conservatieve Partij in twee elkaar bestrijdende helften dreigt te verdee- len. Aangewakkerd door den krantenlord Rothermere en zijn Daily Mail begint de oude driestheid, die de partij in het verleden zoo vaak noodlottig is geworden, zich weer te doen gelden. Men eischt niet alleen schrapping van het ontwerp voor de bestuurs wijziging in Britsch-Indië (of een zoo gron dige verandering in het ontwerp, dat de op permacht in dat land in Britsche handen blijft) maar ook de versterking van de lucht macht, die door Rothermere zoo rusteloos wordt gepropageerd. In hun overmoed zijn zij blijkbaar blind voor de mogelijke poli tieke gevolgen van hun houding ofschoon Wavertree waar zij een man gaven aan het Lagerhuis, die in concessies aan de poli tici in Britsch-Indië nog heel wat verder wil gaan dan de regeering en die zeker met al de kracht van zijn overtuiging zich zal ver zetten tegen een versterking van de lucht macht als door Rothermere en gezagspolitiek worden voorgeschreven hun oogen zou hebben moeten openen Men moet aannemen, dat zij van meening zijn, dat zij den strijd in eigen kamp reeds tennaastenbij gewonnen hebben en dat de overgroote meerderheid der Conservatieven meer dan genoeg heeft van Baldwin en zijn coalitie- en concessie-politiek Misschien hebben zij wel gelijk. Maar zelfs dan blijft er in het kiezerskorps een formida bele macht van Labour, Liberalen en links georënteerde Conservatieven, waartegen de eigenzinnige Conservatieven het onderspit zouden delven. Baldwin in een moeilijk parket. Baldwin is aangeland in de moeilijkste periode van zijn loopbaan als leider van de partij. In het parlement zijn zijn meeste aan hangers hem nog trouw. Het is twijfelachtig of dit ook kan worden gezegd van de conser vatieven onder de kiezers. De splijtzwam woekert in zijn partij als nimmer tevoren het geval is geweest. Als hij het proces stuit door concessies te doen aan de Die-hards b.v. bij de verdere behandeling van het In disch ontwerp ondermijnt hij meer en meer de nominale basis waarop het landsbestuur rust en wordt dit nog meer conservatief dan het reeds is, hetgeen meet leiden tot verster king van de reeds formidabele machten der linksche oppositie en tot afvalligheid in de liberaal-conservatieve gelederen. Indien hij zijn lot aan dat van MacDonald blijft ver binden en voort wil gaan op den ingeslagen weg, met concessies aan liberale en labour- opvattingen, moet de scheuring in zijn partij onherstelbaar worden. Indien ooit een politiek leider zich tusschen Scylla en Charibdis heeft bevonden, dan moet het Baldwin zijn geweest. Veranderingen in de samenstelling der regeering in dit stadium laten zich gemakke lijker bekeuvelen dan uitvoeren. Ontstelde politieke adviseurs roepen om Lloyd George en meenen, dat de regeering gered zal zijn indien deze toovenaar er in Betrokken kan worden. Hij is een aanpakker en een man, dien de bevolking vereenzelvigt met energie en constructieve activiteit. Een regeering met Lloyd George versterkt, zou verzekerd zijn van den steun van die millioenen kiezers, die door geen partijgevoel worden gedreven Maar het is moeilijk in te zien hoe Lloyd George in deze regeering zou kunnen komen, hoe gemakkelijk het ook is in te zien, dat hij, wanneer aan het einde van het jaar de stem bus zal hebben gesproken, deel zal uitmaken van een regeering. die, nationaal, nochtans in samenstelling hemelsbreed zal verschillen van de huidige. DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIE. Conflict tusschen regeering en socialisten. Het conflict tusschen de regeering en de socialistische partij, ontstaan tengevolge van het verbieden van de socialistische demon stratie, welke Zondag 24 Februari te Brussel zou plaats vinden, blijkt een ernstige wen ding te zullen nemen. In vele niet-socialis- tische kringen wordt het verbod geenszins goedgekeurd en meer dan één liberale cou rant liet doorschemeren dat de regeering een tactische fout heeft begaan, welke nu heel moeilijk weer kan worden goed1 gemaakt Vrij algemeen is men van oordeel dat burge meester Max, die nog altijd om gezondheids redenen in Zwitserland vertoefd, zich tot een dergelijken maatregei niet zou hebben ge leend. Herhaaldelijk reeds heeft hij groote socialistische betoogingen laten doorgaan, maar telkens bracht hij genoeg politie en gendarmerie op de been om alle ernstige on geregeldheden te kunnen voorkomen, aldus de N. R. Crt. Had de regeering redenen om te vreezen dat de socialistische demonstranten men sprak van 100,000 en zelfs van 150,000 be- toogers met revolutionnaire bedoelingen naar de hoofdstad zouden zijn gekomen? Verwachtte de regeering een proletarischen staatsaanslag? De verklaringen, welke mi nister-president Themis heden, Dinsdag, tijdens de interpellatie ;q de Kamer, zal af leggen, zullen dit moeten uitwijzen- In af wachting echter weigert een aanzienlijk deel van de kleine burgerij aan een dergelijke mogelijkheid te gelooven. Strenge maatregelen zullen 'heden, Dins dag, getroffen worden om alle samenscholin gen in de omgeving van het parlement, te ver bieden. Verder zullen de openbare tribunes gedeeltelijk met rechercheurs worden bezet en heeft de gouverneur van de provincie Brabant last gegeven op alle naar de hoofd stad leidende wegen autobussen en toer- auto's, gevuld met eventueele demonstranten, tegen te houden. Al is het waarschijnlijk dat de geheele libe rale fractie en ook nagenoeg al de katholie ken zich aan de zijde van de regeering zullen scharen, toch blijft het altijd mogelijk dat enkele leden van de meerderheid een andere houding gaan aannemen. Een verschuiving van vijf of zes stemmen zou het kabinet Theunis in een zeer lastig parket kunnen brengen. Veel zal natuurlijk afhangen van de wijze waarop de socialisten zelf hun inter pellatie zullen leiden. De bedreiging met het afkondigen van een algemeene staking in alle bedrijven, de staatsdiensten, spoorwegen, posterijen enz. inbegrepen, is een donkere wolk welke haar schaduw nu reeds vooruit werpt en de politieke malaise nog verhoogt. Zeer ernstige verwikkelingen zouden zich dan ook, indien geen middel wordt gevon den om de thans heerschende spanning spoe dig te doen afnemen, in de naaste toekomst kunnen voordoen. Opnieuw zijn Italiaansche manschappen van de lichting 1911 onder de wapenen ge roepen. Verklaard wordt, dat de geheele of gedeel telijke mobilisatie van lichtingen uit een technisch oogpunt noodzakelijkerwijze ver gezeld gaat van voorbereidende maatregelen ten aanzien van de aangrenzende lichtingen. Desondanks, zoo wordt er aan deze mede- deeling toegevoegd, zijn geen manschappen opgeroepen buiten de lichting 1911. Gisteren zijn te Napels 2000 soldaten met be stemming naar Somaliland ingescheept. De troepen zijn aan boord gegaan van de „Gange". Ze nemen op de „Gange" 200 ton materiaal en muilezels mee. De bevolking juichte de vertrekkende solda ten toe. Het besluit van den grooten fascistischen raad, om eenige bataljons militie naar Oost- Afrika te zenden, en zoo noodig nog meer afdeelingen militie te mobiliseeren, wordt te Parijs beschouwd als een militaire actie in grooten stijl in Afrika, die meer zou kunnen beteekenen dan een zuivere verdedigings maatregel en ook als een bewijs voor de vast beslotenheid van den Duce, de geregelde troepen met het oog op eventueele verwikke lingen in Midden-Europa in het moederland te laten. Zoo schrijft de „Matin" o.a.: „Italië zal de hulpbronnen van de landsverdediging van het moederland in geen enkel opzicht ver zwakken. Doch de in dit opzicht voorgeno men maatregelen schijnen iuist uit een verde re mobilisatie te bestaan. Alles bij elkaar ge nomen schijnen de besluiten van den grooten fascistischen raad de bevestiging te zijn van een weloverlegd besluit van Italië. Het kader der verdedigingsmaatregelen schijnt reeds overschreden te zijn. De tot dusver gedemen teerde troepeninschepingen worden nu offi cieel bevestigd en de mobiliseering gaat voort. Rome is vastbesloten van Addis Abbeba genoegdoening te eischen en zal voor zijn veiligheid en zijn koloniale expansie op groo te schaal in Afrika een actie gaan voeren". De door sommige Fransche bladen ver kondigde meening. dat Rome naar Oost-Afri- ka slechts fascistische militie zal zenden en het eigenlijke leger in het land zelf paraat houdt, hetzij in verband met de situatie in Oostenrijk, hetzij met het oog op de algemee ne Europeesche situatie, wordt van welmoe- lichte zijde ongegrond genoemd en nadrukke lijk gedementeerd. HET DUITSCHE ANTWOORD. Wat te wachten staat. Te Londen verwacht men thans, dat als resultaat van het EngelschFransche over leg een Engelsch—Fiansch voorstel te voor schijn zal komen of wel een uitnoodiging aan Duitschland, om de richting te wijzen voor het verdere verloop van de onderhan- <iC'l'n ^officieele Engelsche kringen wordt uit drukkelijk verklaard, dat op het oogenblik een bezoek van een Engelschen minister aan Berlijn niet te wachten staat. Men meent verder, dat gezien het beslis sende stadium, waarin de kwestie van be- wapening en veiligheid zich op het oogen blik bevindt, een overhaaste bepaling van standpunt vermeden dient te worden en dat ondanks de zekere teleurstelling, welke men over de vaagheid van een gedeelte van het Duitsche antwoord gevoelt, pessimisme voorloopig niet gerechtvaardigd is. Men erkent, dat Duitschland moeilijk an ders dan met de grootste voorzichtigheid een vraagstuk behandelen kan, dat voor de toe komst van Duitschland van groote beteekenis is. Tegelijk echter wordt voorop gesteld, dat gezien de belangrijkheid van de opgeworpen problemen, met de opvattingen van alle in aanmerking komende landen, ook met die van de Sovjet-Unie, rekening gehouden moet worden. In verband daarmee ziet men ook de groote moeilijkheden, waarvoor Frankrijk zich meent te zien gesteld, niet over het hoofd. Dat geldt ook voor de verbinding van de voorgestelde luchtvaartovereenkomst met de andere in het Engelsch-Fransche voorstel opgeworpen vraagstukken. Uit alle uitingen van Engelsche woordvoerders blijkt, dat men zich te Londen nog geen definitief oor deel gevormd heeft over den samenhang van de luchtvaartovereenkomst met de kwesties van ontwapening en veiligheid en deze van de verdere ontwikkeling te willen laten af hangen. Men wijst er reeds nu op, dat Flandin en Simon reeds direct na de Londensche over eenkomst te kennen gegeven hebben, dat de luchtvaartovereenkomst zoo spoedig moge lijk moet worden gesloten De politiek van de Engelsche regeering schijnt geheel be- heerscht te worden door den wensch, om Duitschland nog voor het einde van October in den Volkenbond terug te zien. Dat wordt als het kritieke oogenblik beschouwd, omdat dan de opzeggingstermijn afloopt en Duitschland definitief uit den Volkenbond zou zijn. Te Berlijn waren tot dusver een tamelijk groot aantal joodsche krantenverkoopers, als gevolg van het feit, dat joden, die uit hun be roep waren gedrongen, op deze wijze iets trachtten te verdienen. In het bijzonder in het z.g. Konfektionsviertel, in de buurt van de Hausvogteiplatz, placht men er velen aan te treffen. Om kranten te verkoopen, moet men een bewijsje van de politie hebben, waarvoor jaarlijks een kleine som moet wor den gestort. Deze concessies zijn thans voor de joodsche handelaars in kranten ingetrok ken, op grond hiervan, dat zij niet zijn geor ganiseerd in de betrekkelijke Fachschaft. Om echter lid van deze Fachschaft te zijn moet men ariër wezen. Ook de zaak van een zeke ren Heymann in de Schüzenstrasse, die en- gros buitenlandsche kranten verkocht, is ge sloten. De leveranciers van bladen hebben een lijst gekregen van de krantenverkoopers, welke zijn uitgesloten. Men weet, dat in het proces tegen Haupt- mann vaak de naam is genoemd van Betty Gow, die kindermeisje was bij de Lindbergh's toen het kind ontvreemd werd. Zij bevond zich in Schotland toen het proces haar terug keer naar de Ver. Staten noodig maakte en is ook te Flemington verschenen om daar als getuige te worden gehoord. In verband met de poging van de verdedigers van Haupt- mann, om het te doen voorkomen, dat zij, Betty Gow, wel meer van de zaak zou heb ben geweten, is het interessant, dat thans in de Amerikaansche bladen vermeld wordt, dat mej. Betty Gow weer bij de Lindbergh's in dienst zal treden bij het tweede zoontje van den kolonel. Een van Hauptmann's verdedigers, Egbert Rosecrans, zal heden bij den rechter Thomas Trenchard een verzoek indienen, om de executie van Bruno Hauptmann zes maanden te willen uitstellen, terwijl hij tevens een financieele bijdrage van den staat zal aanvra gen voor de verzorging van het drukwerk, dat in verband met de aangevraagde behan deling der zaak in hooger beroep verspreid zal moeten worden. Men verwacht, dat rech ter Trenchard althans het verzoek tot uitstel zal toestaan. Hauptmann bracht den Zondag in de cel der ter dood veroordeelden door en was zeer weinig spraakzaam. Hij las bijna den gehee- len dag in een bijbel uit de gevangenisbiblio theek. OPNIEUW ROLLEN DE LAWINES IN TIROL. Lucknerhuette in het Gross- Glocknergebergte vernield. Tengevolge van den ingetreden dooi doen zich in de gebergten van Tirol wederom tal van lawine-ongevallen voor. Uit Kals in Oost-Tirol wordt vernomen, dat de Luckner huette in het Gross-Glocknergebergte door een lawine is verwoest. In het Virgendal in Oost-Tirol werd de jachtopziener Johann Unterwurzacher door een lawine gedood In Gurgl in het Oetzdal werden het hotel „Gurgl" en een pension zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats. Op het Brennertraject bleef de Et-trein, die Zondag om 8.35 uur uit München vertrok ken was, tengevolge van een sneeuwstorm steken. Na een oponthoud van anderhalf uur kon de reis worden voortgezet. De Belgische socialisten tegen de regeering. (Buitenland) Wederom publicatie van het „Uiver"-rapport gevraagd. (Lucht vaart.) Sneller Indië-vluchten. (Lucht vaart.) Italiaansche manschappen inge scheept naar Somaliland. (Buiten land.) De twee Duitsche vrouwen met de handbijl terechtgesteld. (Buiten land.) Het Hauptmann-proces. (Buiten land.) Doodelijke verkeersongelukken. (Binnenland.) De secr.-generaal van de Jaar beurs, de heer Graadt van Roggen, spreekt voor den Alkmaarechen middenstand. (Stad.) Leven en eterven van Chopin (Artikelen.) Dr. Horrëus de Haas spreekt voor de Volksuniversiteit over: Thor- becke. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten). DOUMERGUE VREEST OORLOG. Voorstander van bondgenoot schap met Rusland. Een vertegenwoordiger van de Parijsche „Echo de Paris" heeft een onderhoud gehad met den voormahgen president der republiek en minister-president Doumergue, waarin verschillende vraagstukken van binnen- en buitenlandsche politiek werden besproken. Op de vraag van den journalist of Doumer gue voorstander is van den tweejarigen diensttijd antwoordde deze, dat hij in gesta- digen angst voor een oorlog leeft. Toen hij de leiding der regeering in handen had, heeft hij het allerdringendste gedaan, door de 3.8 milliard francs voor legermateriaal en mili taire luchtvaart te doen goedkeuren. Frank rijk heeft zijn versterkingen en zijn lucht vloot. De versterkingen hebben echter alleen Waarde wanneer men beschikt over vol doende en goed-afgerichte soldaten, die ze verdedigen. Thans heeft Frankrijk evenwel met voldoende soldaten. Wanneer hij aan de regeering zou zijn gebleven, zou deze kwes tie reeds geregeld zijn. Maar juist omdat men wist hoe deze oplossing er zou hebben uit gezien, heeft men hem bestreden. Op een andere vraag of hij zijn voornemen betreurt een wetsvoorstel tot ontbinding der Kamer te hebben ingediend, antwoordde Doumergue dat de gebeurtenissen integen deel zijn standpunt bevestigen. Zonder het recht van ontbinding en zonder de mogelijk heid zelfs, het geschikte oogenblik voor het uitschrijven van nieuwe verkiezingen te be palen, is een regeering niet mogelijk. Vervolgens besprak Doumergue de buiten landsche politieke kwesties. Met de overeen komsten van Rome en Londen kon hij in stemmen. Duitschland moet naar Genève terugkeeren, dat is beslist noodig. Ten aanzien van een Fransch-Russisch bondgenootschap verklaarde hij dat men nooit te veel bondgenooten kan hebben. Zeer zeker mag men juist van Rusland een politieke infectie duchten, maar daartegen moet men zich verweren. Voor den oorlog hebben de Russische aristocraten ook een bondgenootschap met Frankrijk gesloten, niettegenstaande hun afschuw van de demo cratie. De strijd tegen het communisme hangt uitsluitend van Frankrijk af. Er zijn in den loop der laatste eeuwen verscheidene revolu ties geweest zonder toedoen van Rusland en er zullen in de toekomst nog meer komen wanneer Frankrijk zich niet in staat toont den revolutionnairen in Frankrijk het hoofd te bieden en het gezag der regeering te her stellen. WERKLOOZEN BFSTORMEN STADHUIS. Politie arijft hen uiteen. Vele arrestaties- In het nabij Debreczin gelegen plaatsje Hajdubörs zörmeny in Hongarije is het tot vrij ernstige onlusten gekomen. Een menigte van 300 tot 400 man drong daar onder luid geschreeuw het stadhuis binnen en eischte van den burgemeester dat de stad zonder ver wijl ondersteuning zou verleenen aan de noodlijdenden. Ofschoon de burgemeester beloofde, dat hij zich voor het verkrijgen van de noodige middelen tot de regeering zou wenden, nam de menigte een steeds dreigen der houding aan. De politie zag zich ge noodzaakt versterking te doen aanrukken, die eerst na geruimen tijd met inspanning van alle krachten er in slaagde de orde te her stellen. Talrijke personen werden gearres teerd.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1