HEI GEHEIMZINNIGE LANDHUIS yUüviiiciaal TUeuws STOMPETOREN EGHOND BINNEN i DE RIJP HEERHUGOWAARD HENSBROEK LANGENDIJK. HEEMSKERK SCHOORLDAM OUDKARSPEL Jladioproqcamma ®e®©®©; ff ROME, 421 M. 8.05 Gr.pl. 8 20 GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Liin 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl s- 8.05—10 35, Keulen 10.35-11.20, Kalundborg 11.20—12.20, Brusrel (Fr.) 12.20 —14.20, Kalundborg 14.20—15 20, Keulen 15.20-16.50, Deutschl» 16.5017.40, Leipzig 17.40—19.20 Beromunster 19.2021.35, Boeda pest 21.35—23.20 en Kalundborg 23.20-24.—. 15 DIRKSHORN !huiiCetm (Wordt vervolgd! De felle stormwind deed Zaterdagavond afbreuk aan het vergaderingbezoek van de Fokvereeniging afd. Schermeer, welke dooi den heer C. KramerGlijnis gepresideerd werd. In zijn openingswoord schetste deze den somberen toestand in de boerenbedrijven en deelde mee, dat in de fokvereeniging se lectie op de dieren zal worden toegepast. Ook dat de jaarverslagen van afdeelingen uit den omtrek verkrijgbaar zijn. De secretaris, de heer E. Govers Dz., kon digde aan het besluit van het bondsbestuur om melkkeuringen op ongeregelde tijden te houden. Het voorstel van het bestuur, om den heer C. Vader tegen de helft der onkosten te laten inschrijven als lid, werd aangenomen Hiermede is de mogelijkheid geschapen oin houders van kleine bedrijven te laten toetre den. Vier nieuwe leden traden toe, in totaal zijn er nu 29. In het jaarverslag klonken sombere tonen. Uitvoerig schilderde de heer Govers den crisistoestand op de martken, doch prees den steun der regeering, die de bedrijven voor totale inzinking behoedt. Personeelswijziging had niet plaats, trou we plichtsvervulling had bestuur en perso neel echter aan elkaar verbonden. De heer D. Kramer Glijnis was met den heer Koste lijk de leden gaan bezoeken. Van de 104 koeien waren 54 geschikt voor het stam register. De leden Jb. Posch en P. Spaan hadden het grootste aantal. Uit het verslag van de Bondsvergadering bleek, dat de afd. „Schermeer" mede tot de grootste behoort en dat zij alleen nieuwe leden won. De voorzitter dankte den heer Govers voor zijn uitvoerige, leerrijke verslagen. De heeren C. Kramer Glijnis en H. Bruin werden als bestuursleden herkozen. In de vacature-C. Mantel, die zich niet herkiesbaar stelde, koos men den heer D. Kramer Glijnis als lid van de financieele commissie. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Jb. Kalverboer, bleek, dat de afd. had uitgegeven 1295,50. In een overzicht van de stierenhoudenj klaagde de heer P de Geus, dat verschillen de leden zich niet aan de bondsbesluiten hielden. Van den heer Zeeman was bericht ingekomen, dat de boeken over de stierenhou- dqrij in de beste orde waren bevonden. De secretaris deelde mede. dat de regeling met de duinstreek een bevredigend einde had gekregen. De grensbewoners zijn vrij in hun keuze en op een vraag van den heer P. de Geus antwoordde hij, dat, wanneer boeren in een gebied aansluiting in een andere afdee- ling wenschen, het bondsbestuur tenslotte de knoop zal moeten doorhakken. Op de receptie van het bondsbestuurslid Khune, die 25 jaar lang die functie vervuld had, was de voorzitter namens de afdeeling tegenwoordig geweest. Zondagavond gaven de „Alkmaarsche Boys" muziek in café Réenses, terwijl tevens de cabaretzanger André Carrél optrad. Het publiek, dat in groote getale opgeko men was, genoot van de ernstige, op gevoel volle wijze voorgedragen liedjes en schater de om het humoristische gedeelte. Er werd druk gedanst op de tonen van het uitstekende strijkje, wat tot sluitingstijd duurde. Het bestuur der r.-k. kiesvereeniging heeft voorloopig als candidaten voor den gemeenteraad gesteld de 3 aftredende leden: J. Apeldoorn, F. M. van de Reep en Th. W. Straathof, en daaraan toegevoegd- C. Baltus Cz,, W. Dekker, J. Liefting Gz., P. van der Molen, J. Sentveld en P. Zentveld. Voor de aan den Vennewatersweg voor C. Koper te bouwen woning werd inge schreven door Jb. Bak voor 2040 en door J. Apeldoorn voor 2029 zonder schilder werk. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Donderdagavond gaf de fanfare „Eens gezindheid" haar tweede winterconcert voor donateurs. De zaal was zeer goed bezet. De nummers werden onder leiding van di recteur Kuys uitgevoerd, zooals we dat van het corps, dat op concoursen in de afdeeling Uitmuntendheid is geplaatst, gewoon zijn. Bijzonder in den smaak viel het concert-lied, dat alle aanwezigen onder begeleiding van de fanfare meezongen. Een echte verrassing was het optreden van het duo „Wi-Jo" met de revue t Komt dik in orde!" De hooggespannen verwachtingen werden verre overtroffen. De geheele aan kleeding: decors, costumes en verlichting, waren prachtig. In zeer vlot spel werden 1t 14 tafreelen, die soms ontroerden en clan weer een gullen lach ontlokten, gegeven. Bij het einde kwam de schrijver van den tekst, Nico Splinter, die voor de eerste maal de revue, al was het nu dan de 1 _e opvo ring, bijwoonde, op het podium om de spe lers voor de vertolking te danken. Ook de voorzitter dankte het duo. dat het publiek zoo aangenaam had weten te boeten en wenschte het op zijn verder tournee, succes „Eensgezindheid" heeft haar donateurs een recht gezelligen avond bezorgd. Donderdagavond gaf de muzjekvereeni- dng „Kunst na Arbeid" in de zaal van den neer Post alhier haar winteruitvoering Ver schillende mooie nummers werden ten ge- hoore gebracht, terwijl de kunstenaar Larette verschillende nummers gaf. Het was een gezellige avond. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken d.d. 15 Febr. 1935 is aan den heer P. Zee te de Rijp, radiocentraie- houder alhier, vergunning veneend tot door gifte van de programma's van buitenland- sche omroepstations. De officieele opening dezer radiodistributie-inrichting geschiedde door den heer C. A. van Staveren, die om 7.20 uur een rede hield voor de microfoon. Alle ingezetenen luisterden naar de rede van den burgemeester, die met een hartelijk woord de inwoners van de Rijp en Graft toe sprak. Bij de opening waren tevens tegenwoordig de volledige college's van B. en W. der gem. de Rijp en Graft. De bouw van de ambtswoning voor den burgemeester, die op het voormalig sport veld, naast het pand van de wed. H. Dekker, zal verrijzen, weid opgedragen aan den aannemer P. Bot alhier. De wind van Zaterdag op Zondag richtte in onze gemeente kleine schade aan Zoo werd het telefoonnet vernield tusschen den Hondenweg en de Halte Middenweg, terwijl ook het net van den radio-distributeur Goed, hier en daar schade ondervond. Van enkele hoopen hout, die zich in verband met het snoeien van de boomen langs den Middenweg, langs den Noordwestkant van dien weg bevonden, waaiden meerdere takken over den weg, hetwelk voor het doorgaand autoverkeer goed uitkijken noodzakelijk maakte. Meerdere slooten van den polder zullen, naar we vernemen dit jaar in werkverschaf fing worden uitgediept en verbreed. De sloot vanaf den Ocstertocht tot het einde van den Molenweg staat, in verband met het aanbiengen van een modern wegdek op dien weg, het eerst op de lijst der werk- objecten. De ouderavond in de O.L.-school op Vrijdag 15 Febr. was slecht bezocht. Door het hoofd der school werd een bijdrage gegeven wat betreding had op de nieuwe spelling. Bestuursverkiezing ouder commissie. Aftredend en niet herkiesbaar waren de heeren C. Bas en A Bart. In hun plaats werden benoemd dè heeren Thijsen uit Obdam en W. Boot te Hensbroek. Mei Kok gaf een bijdrage. Na sluiting door den voorzitter volgde bezichtiging van het werk der kinderen. Voor de tuinbouwstreken is de invoering van den Midden-Europeeschen tijd blijkbaar een groot bezwaar. Aan den Langendijk hebben wij nog niet veel tegen dezen nieuwen tijd hoo- ren inbrengen; alleen te Noordscharwoude zal door de tuinbouwvereeniging Tuinbouwbelang een voorstel om een protest worden injediend bij den Noordermarktbond. De Provinciale Commissie uit de Veilingen in Zuidholland heeft zich reeds tot de regeering gewend. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van de instelling van een Centraal comité voor den export van groenten, aardap pelen en fruit. Deze commissie is de werkzaam heden reeds begonnen door een adres te ver zenden aan de regeering. waarin, in verba met de a s. nieuwe campagne wordt verzoent maatregelen te nemen, dat de exporteurs meer zekerheid hebben van hun vorderingen oo Duitschland. In dit adres wordt uitvoerig op de groote risico en het gevaar--.g«wezenr dat e exoprteurs loopen, doordat hun geld zoo lan^ onderweg is bij- de clearinginstituten. Daardoor is de export feitelijk onmogelijk. Het tijdsverloop tusschen de storting van den Duitschen debiteur op de clearing en he oogenblik, dat de Hollandsche exporteur het geld ontvangt is veel te groot. Van de regeering worden nu maatregelen gevraagd, om aan deze onzekerheid een einde te maken, door de bedragen te garandeeren. Naar ons wordt medegedeeld, zal het Saarge- bied, tengevolge van de samenvoeging met Duitschland met ingang van Maandag 18 Februari ook onder het Duitsche clearingver- drag vallen. De betalingen van vorderingen op die streek zullen dus ook over deze clearing- rekening moeten worden verrekend. jaarvergadering van de „Laatste Eer". In Flora kwamen Vrijdagavond de leden van bovengenoemde vereeniging in jaarver gadering bijeen Aan het financieel verslag ontleenen wij de volgende cijfers: Ontv. inclusief kassaldo 1933 z99,95, uit gaven 242.89. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren P. v. d. Born, B. d. Kolk en W. v. Doorn, werden bij acclamatie herkozen. Tot de reglementswijzigingen behoorde o.m. dat personen boven den 60-jarigen leef tijd niet meer als leden zullen aangenomen worden. Aan B. en W. zal het verzoek gericht worden om het op de Algem. Begraafplaats aanwezige rouwkleed te willen vernieuwen. 'Do dilettautenclub „Ons Genoegen" alhier, lid van den Provincialen bond van dilettantenvereenigingen, voerde Zondagavond op de klucht in drie be drijven „De Drieling". De zaal van den heer P. Mantel was goed bezet en de talrijke aanwezigen hebben kunnen genieten van een vlot en frisch spel hetwelk de leden van de club op de van hun zoo bekende wijze hebben gegeven. „De Drieling" is een kluchtspel van het goede soort en menig tafreeltje wekte de lachlust dan ook uitermate op. Ons Ge- neegen kan op een goedgeslaagden avond terug zien. Door de vrouwenvluo alhier, was Vrij dagavond een lichtbeeldenavond georgani seerd waarbij de heer tefi Bruggencate een interessente lezing hield.-, over Insulinde. De zaal was flink bezet. Spreker laakte het onderwijs in Indië. Vragen en antwoorden;, op examens over treffen elkaar in onnoozelheid. De spreker begon zijn lichtbeelden-serie met enkele za- kele gegevens met grafische voorstellingen. Het blijkt dat er .van de 64 millioen inwo ners pl.m. 95 inlanders zijn, 2 chinee- zen, 2,% vreemde oosterlingen en slechts 4/10 Europioanen. De maleische taal heeft slechts 19 letters, wat aanleiding geeft tot zeer veel verwar ring. Op het kleine Halma Heira alleen worden 26 talen gesproken. Over de zeden en ge woonten dezer vele volkeren en rassen, deed spreker interessante mededeelingen en illu streerde die met'lichtbeelden. Mooie plaatjes hebben we gezien over architectuur, land schappen en inboorlingen. Het geheel was een zeer interessante- en leerzame avond, waarvoor Ds. van Dijk in hartelijke bewoor dingen den geestigen spreker dank zeide. De 23ste jaarvergadering van de begra- fenisvereeniging alhier werd gehouden ten lokale van den heer Jansen. De voorzitter zeide, dat de opkomst naar verhouding der leden, niet groot is. Het deed spreker genoegen, dat alles te genwoordig zoo goed gaat. Jaarverslag. Gehouden zijn 2 bestuurs vergaderingen. Besloten werd geen halfjaar- lijksche vergadering te houden. Het aantal leden is 781. Begraven zijn 8 leden, 4 niet-leden en 2 kinderen. Het financieel verslag van den penning- Woensdag 20 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.- Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.— VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Con tinu!, edrijven: VARA-t-ooneel o.l.v. W. van Cappellen. C. v. d. Lende, lezing en gr.pl. 12.15 Orvitropia o. 1. v. J. v. d. Horst. 12.45 De Fliere fluiters olv. E. Walis. 1.15—1.45 XX-Ensemble olv. C. Steyn mmv. Gaby Ehrhardt, zang. 2.Voor de vrouw. 2.15 Kniples. 3.— Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest olv. H. de Groot. 6.30 RVU. Prof. G. Gonggrijp. Voedsel en Vrede in 't Verre Oosten. 7.— Gr.pl. 7.15 Zang door Keith Falkner, bas- bariton 7.30 Voor het Platteland. 8.— Herh. SOS-ber. 8.03 Vervolg zang. 8.25 Vaz Dias en VARA- Varia. 8.40 Gr.pl. 8.50 Zie Droit- Droitwich. 10.10 Rep. bokswedstr. Amst.—Luxemburg. 10.25 Vervolg concert uit Londen. 11.12. Gramofoonmuziek. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.1o —9 30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. J. A. Schep. 11.— Ensem ble v. d. Horst en gr.pl. 12.Poli- tieber. 12.15 Verv. Ensemble v. d. Horst en gr.pl. 4.30 Zang door J. de Geus, sopraan. Aan den vleugel R Beute. 2.15 Gr.pl. 3.- Chr. Lec tuur. 3.303.45 Gr.pl. 4.— Orgel spel S. P. Visser. 5.— Kinderuur. 6 Landbouw halfuur. 6.30 Afge staan. 7— Ned. Chr. Persbureau. 7 15 Gr.pl. 7.30 Technische cause rie 8.— Vaz Dias. 8.05 Handel- herdenking. I. Gr.pl. II. Causerie L. Mens. III. (Van 8.50-11.-) Zie Dioitwich. In de pauze van 10.10 10.25 Vaz Dias en 'gr.pL 11 12.Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.35— 10.50 Morgenwijding. 11.20 Gr.pl. .50 Voor de scholen. 12.05 Ör- eispel Q. MacLean. 12.50 Ch. janning en zijn orkest. 1.50 Or gelconcert O. H. Peasgood. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Causerie. 3.35 Sted. orkest van Bournemouth olv. R. Austin mmv. Pouishnoff, piano. 5.05 Het MacArthur kwintet. 5.35 BBC-dansorkest o. 1. v. Hall. 6.20 Ber. 6.50 en 7.05 Lezing. 7.25 Handel-concert. 7.50 Raaio-Mili- tair-orkest olv. O'Donnell mmv. A. Alexander, piano. 8.35 Concert-in leiding 8.50 Handelconcert m.m.v. solisten, het BBC-koor en BBC- symph.-orkest olv. Sir Thomas Bee- cham. 10.05 Ber. 10.20 Verv. con cert. 10.55 Voordr. 11.1012.20 Dansmuziek door Jack Payne en zijn Band. 11 RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Qr.pl- 12.35 Goldy-orkest. Q 8 '0 Kamermuziek mmv. solisten en V niej. Alix, zang. 10.50 Dansmuziek. Q KALUNDBORO, 1261 M. 11.20 0 _1 20 Strijkorkest o.l.v. Andersen. Q 2 20 Gr.pl. 2.50-4.50 Omroep orkest olv. Mahler. 7.50 Cembalo recital. 8.25 2e acte van Bizets onera Carmen". 9.25 Omroep- orkest 'ölv. Reesen. 10.20-11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Grpl. 6.35 Concert door ork^t en h°orn- kwartet. 10.05 Gr.pl. 11.20 Om- roepkleinorkest olv. Eysoldt 3.20 Concert uit Hamburg o lv. R°ed«r- 5.10 Marschmuziek. 7.35 „btunae der jungen Nation'8.53 Chopin- recital. 9.50-11.20 Orkestconcert. Opera-uitzending. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M-: 12 20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest olv. Douliez! 1.50—2.20 Or.pl. 5.» Zang en piano. 5.50 Gr.pl. 6.35 Orgelconcert. 7.05 enJ-35 Or.pF 8.20 Salon-orkest olv. Douliez. 10 30 —1120 Dansmuziek. 484 M.; 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest o. I. v. André. 1.50-2.20 Or.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Or.pL 6.50 Zangvoordr. 7.10 en 8.20 Or.pl. 8 35 „Aucassin NJ.olette\ mu- ziek van Brenta. 10.05 en 10.30— II.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDE.lv 1571 M. 7.35 „Musik in der HJ vo caal concert. 8.05 Dansmuziek door Hans Bund en zijn orkest. 9.20 en 10 05 Ber. 10.20-11.40 Concen uit Londen (Beethoven en Brahms) op gr.pl. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—-8_50, Droitw ich 10.35—1105, Lond. Reg. 1105—12.05, Droitwich 12.05— 14 25, Lond. Reg. 14.25—15.35, Droitwich 15.3518.50, Lond. Reg. lg 50—19.50, Droitwich 19.50— 20 35, Keulen 20.35-21.50, Leip- 21.50-22.50, Lond. Reg. 22.50 4.—. als meester, den heer P. J. Kat, luidde volgt: Ontvangen 1498.69, uitgaven 1581. Hierbij is inbegrepen een bedrag van 250 dat is gestort op de spaarbark Er was een voordeelig salJo van f 116.66. Totaal bezit 1505.40. De voor zitter memoreerde nog den heer P. Visser, bestuurslid der vereeniging, die is overleden Bestuursverkiezing. Aftreden de heeren: Jb. de Boer en P. J Kat, herkiesbaar en W. van Dok, die zich niet meer herkiesbaar stelde. De Boer en P. J. Kat, werden herkozen In de vacature W. van Dok werd gekozen de heer C. Voogt. De voorzitter zeide, dat de heer W. van Dok 14 jaar in het bestuur is geweest. Wij hebben in hem een werkzaam bestuurslid gehad. De voorzitter dankte hem voor de aangename samenwerking en -oor het vele werk dat hij verricht heeft. De heer Van Dok dankte voor den steun dien hij steeds gehad heeft. Als afgevaardigde naar de bondsverga dering werd gekozen de heer C. Borst Pzn. Plaasvervanger de heer J Bruin Als adviseur werd herkozen de heer W Carnas. Het bestuur stelde voor, om, gezien de stand van de kas, voor de leden een volg koets te geven. Hierover zal ieder jaar be slist worden. De heer Bankersen vond het beter het zoo te laten. Straks zijn wij aan nieuwe pak ken toe en dat kost veel geld. Bestuursvoorstel werd aangenomen. De heer H. Jansen vond de vergoeding van 20 voor den penningmeester te laag. De voorzitter zeide, dat dit al eens eerder besproken is, maar de penningmeester heeft gezegd dit te beschouwen als liefdewerk. De penningmeester merkte op, dat er nu meer werk aan is. De heer A. Swager stelde voor dat het be stuur dit onder oogen ziet en met een voor stel komt. Ook de secretaris heeft veel werk. Aldus besloten. 1 De heer Kat dankte den bode voor zijn activiteit en voor de werving van nieuwe le den. Sluiting. 'Onder leiding van den heer S. Bood werd ten huize van den heer D. Swager de jaarvergadering van de vereeniging „Door ons, voor ons", gehouden. Na een welkomstwoord van den voor zitter las de heer M. de Pee het jaarver slag. waaruit bleek, dat het ledental van 151 In 1934 Is teruggeloopen tot 146. Hierna was aan de orde de rekening van den penningmeester, den heer A. Kistemaker. De totale ontvangst over uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C. S. 20) In ieder geval: laat mij, alsjeblieft, pre cies weten wat er gebeurt, en, als je mij noo- dig heb, ik zeg het nog eens: ontbied me! Ik mag, wat het verstandelijke bereft, van niet veel nut zijn, maar ik heb in ieder geval ceenen, en kan draven, en boodschappen doen. Hier zijn we plotseling terecht gekomen in een paar heldere, vriezende, kristallen da gen; alles is zóó stil, dat men, op mijlen af- .tand, het blaffen van een hond hoort, het roepen van een schaapsherder, dat vreemde jerommel, waardoor van tijd tot tijd de ucht trilt, en wat, zooals mij verteld is, het jeluid is van het laten springen van een leuvel, enkele mijlen ver weg. De wereld is, jp dit oogenblik, zóó mooi, dat ik, evenals .nr. Micawber erg gelukkig ben, in af vachting van iets, dat gebeuren zal. Het is ïij, alsof ik, wanneer ik mij zou bewegen, de etoovering zou verbleken. Ik verkeer nu in en merkwaardige zekerheid, met het oog op ,'ean; dit prachtige weer heeft mij, op de en of andere wonderlijke manier, veel meer vertrouwen gegeven. Ik heb weer een vaag, maar innerlijk verlangen om te gaan schil deren, maar ik wensch nu, dat, op elke Figuur uit Dickens' werken. schilderij, Jean in het middelpunt zal staan. Ondertusschert kwam de familie Ros- sett voor mij in een ander licht, door nieuwe vrienden van mij, de eigenaar en eigena res van dit logement, mr. en mrs. Trump. Mr. Trump is een kleine, gezette man, die uiterlijk sprekend lijkt op de ypes van H. C. Wells Mrs. Trump is een erg groote, dominee- rende vrouw, met een boezem als een buffet en een gezicht, dat een beetje lijkt op een der vrouwen, die Manet schilderde, zeer donkere oogen, die een onbevreesde, vroolij- ke uitdrukking hebben. Mr. Trump is een nogal ongewoon mengsel: een litterair her bergier. Hij is, wat Wells geweest kon zijn, zoo stel ik mij voor, wanneer die geen her sens gehad had. Niet, dat mr. Trump heele- maal geen hersens heeft, dat is niet het ge val, maar hij is nooit in staat geweest er eenige orde in te brengen. Hierin gelijkt hij weer op zijn beroemd model. Hij heeft Shaw gelezen, en de R.P.A.-uitgaven en is dientengevolge een wanhopende pessimist. Ook voor hfin, evenals vtor Wells, is de we reld één vreeselijke verwarring, omdat nie mand helder denkt. „Geef mij zes eerlijke menschen, die denken'', verklaart mr. Trump graag, „en de wereld zal morgen in orde zijn". Achterdocht, ten opzichte van de men- schelijke eerlijkheid, is ook iets zeer karak teristieks bij mr. Trump; evenals in de Bij- belsche „oude steden der vlakte" wordt ner gens een rechtvaardig mensch gevonden. Ik H. G. Wels: bekend Engelsch schrij ver. Uitgaven van de Rational Presse Asso- ciation. w- et, dat hij mij met de diepste achterdocht bekijkt, omdat ik geïntroduceerd ben als schilder, en toch niets bij mij heb, om te schilderen. Hij heeft verder de zeer typische eigenaar digheid om ieder rond hem in een licht te zien, dat juist het tegenovergestelde is van hetgeen voor ieder ander vanzelfsprekend is. Hij verbaasde mij, bijvoorbeeld, gewel dig, door mij toe te vertrouwen, toen wij met ons beiden waren, dat de kwestie van mrs. Trump, die hij niettemin zeer bewondert, is, dat zij te zacht is dat zij altijd tegenover iedereen toegeeflijk is, ook, wanneer zij op haar stuk moest staan, te zacht en te opti mistisch in haar opinie over het menschelijk geslacht. Nu, ik heb mrs. Trump nog niet erg lang gekend, maar uit het weinige, dat ik van haar gezien en gehoord heb, zou ik kunnen vaststellen, dat ik zelden met een vrouw in aanraking ben gekomen, die een luider stem heeft, die sterker domineert, en beslister is in haar opvatting, dat iedere on dergeschikte een schurk en een vagebond is. Ook is zij, moet ik zeggen, op de een of ande re zachte, slappe manier, toegeeflijk voor mr. Trump. Evenwel, zijn kijk op haar heeft toch succes, want vanmörgen, toen ik uit- SW, hoorde ik, hoe zij hem 'n standje gaf, zóó duidelijk en zóó luidruchtig, als je maar wenschen kunt. Hij luisterde erg kalm en al wat hij tenslotte zei, was: „Nu, Naomi, 't is in orde, liefste, ik zal er op letten. Jij bent zoo lief in deze dingen en, als ik het zeggen mag, een beetje al te goedhartig" het geen; al moet het een spel zijn, dat hij al ja ren lang met haar speelt, toch, als altijd, een schitterend succes had. Alle wind was haar uit de zeilen genomen, zij mompelde wat, en ging weg. In dezelfde lijn ligt zijn theorie omtrent hemzelf: dat hij een soort van Reuzen-slach ter is, die steeds de menschen toetakelt, een man met een geweldig temperament, en zeer heftig. Ik heb tot nog toe geen teekenen van geweldadigheid gezien: hij is de vriendelijk heid zelf, tegenover iedereen, en wordt, daar ben ik zeker van, door niemand gevreesd, maar deze theorie helpt hem waarschijnlijk om heldhaftig het leven door te komen. Ik kan mij alleen niet voorstellen, hoe hij het volhoudt. Allen hebben wij onze illusies, natuurlijk, en ik geloof wel, dat ik enkele van de mijne ken, maar ik zou mij nooit kunnen inbeel den, dat ik een tweede Dempsey ben, een andere Velazquez, of een Lloyd George, die uit den knop te voorschijn komt. Het voor mij belangrijke, in zijn manier van bekijken, is, dat hij de Rossetts ziet in een zeer bekoorlijk licht. Ik heb den gehee- len tijd getracht jou te overtuigen van het feit, dat de oude Rossett een heftige, en scheldende tiran is. Trump ziet hem geheel' anders. Voor hem is hij een allergrappigste man, in hoofdzaak, als ik het goed begrijp omdat hij er geen ideeën op na houdt. Hij heeft, nooit in zijn leven, nauwkeurig over iets nagedacht. Hij loopt rond en vloekt en raast en scheldt iedereen uit, en de helft der keeren weet hij niet waarom. Zelf heb ik een soort van wak voor hem, maar ik kan het niet laten om hem te lachen. Ik opperde, ondanks Trump's vriendelijke stemming tegenover hem, dat hij toch een tiran was voor zijn gezin. Maar, antwoordt z°u u- n.'et zijn. niet een zoon zooals hij heeft? Hij is gek op zijn familie, kan haar spoor volgen, duizenden jaren te rug, had een Druide als voorvader, als al les geloofd mag worden, maar waar loopt het, na al die jaren, op uit? Op niets als op dien ellendigen stumper, die naar alle kanten bedelt, hier een kwartje leent, daar een shilling en van ieder, van wien hij het kan, wat drank tracht te krijgen. Chloroform heeft hij noodig. Maar zijn dochter is er, breng ik in het midden. Nu geeft Trump weer een geheel ndere teekening, dan ik ver wacht had. Jean is blijkbaar zijn lieveling, zijn trots, en ziin vreugde, maar dat in het minst niet om haar uiterlijk, haar vriende lijkheid en charme. Hij heeft in het geheel geen oog voor deze dingen, hij houdt van 'n vrouw, vertelde hij mij. hij houdt van een groot en vol, zóó, dat je niet tweemaal naar haar te kijken hebt om te ontdekken dat zij er is. Neen hij waardeert Jean om haar ideeën, zij is de eenige in de streek blijkbaar, die over iets gedacht heeft. Volgens zijn meening moest zij naar Londen gaan en boeken schrijven over internationale politiek. Zij is zoo verstandig als een man, hiermee eindigde hij zijn bewondering, of, zooals een man zou zijn, indien Jbij aan denken deed. Ik vroeg hem hoe het dan kwam, dat zij opge sloten bleef in dit eenzame dal? Hij vertel de mij, dat het een gril van haar is, zooals ze met haar vader en broer is. Waar de moeder jaren geleden gestorven was, geloof de 't meisje, dat 't haar plicht was voor hen te zorgen en er op te letten dat hun geen kwaad overkomt.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6