De Jaarbeurs-avond in ,,'t Gulden Vlies" £atuU m Jmïh&OUIp J-iidschciftm brengt z'n burgerschap om hals, want daar in is de vrijheid van beraadslaging volstrekt verdwenen. In den corporatieven Staat is de individueele gedachte van Thorbecke geheel te niet gedaan. Aan Thorbecke dankt men de gedachte van de persoonlijke vrijheid, de vrije verantwoordelijkheid, het vrije initiatief, het vrije staatsburgerschap, de vrijheid van drukpers en de vrijheid van vergaderen. Wanneer men dit moet missen, dan gaat men weer terug naar de wereld van 100 jaar te rug, naar de wereld van dwang. En daar om, zoo eindigde spr., behoort Thorbecke nog onder de groote levenden. De volgende week, Maandag, behandelt dr. Horreüs de Haas de figuur van Groen van Prinsterer. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Telefoon 4359. Voor werknemers uitsluitend geopend van 912 uur en op Maandag- en Donderdag avond van 78 uur, voor vrouwelijk perso neel bij voorkeur van 25 uur n.m. Bemid deling voor werkgevers van 912 en van 25 uur n.m. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 1 opz. teekenaar, 3 bouwk. opzichters, 4 waterbouwkundigen, 3 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 2 steenhouwers, 2 stratenmakers, 2 stratenm.-opperlieden, 1 stuc.-opperman, 2 tegelzetters, 8 betonwerkers, 40 opperlieden, 23 stucadoors, 63 metselaars, 104 timmerlie den, 20 voegers, 73 schilders, 141 grondwer kers; groep metaalindustrie: 2 autogeenlas- schers, 21 bankwerkers, 1 blikslager, 5 ca- rosseriebouwers, 10 electriciens, 1 electro- technicus, 2 fitters, 1 fraiser, 4 instrument makers, 2 kernmakers/2 ketelmakers, 6 klin kers, 7 loodgieters, 2 lijnwerkers, 13 machi nisten, 2 machineteekenaars, 11 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 3 metaalslijpers, 22 monteurs, 1 orgelmaker, 2 plaatwerkers, 5 rijwielherstellers, 3 scheepsbouwers, 1 scheepstimmerman, 8 smeden, 2 scheepswerk- tuigkundigen, 15 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 1 voorslaander, 3 vuurwerkers, 6 wagenmakers, 1 werktuigbouwkundige, 11 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 4 zandvormers, groep voedings- en genotmiddelen: 46 si garenmakers, 1 sigarensorteerder, 2 kisten- plakkers, 3 tabaksbewerkers, 5 slagers, 4 koks, 1 chocoladebewerker, 18 bakkers, 2 bierbottelaars, 1 zuivelbereider; groep boek- en steendrukkerijen: 5 letter zetters, 2 drukkers; n groep houtbewerking: 24 meubelmakers, 9 meubelstoffeerders, 11 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 1 borstelmaker, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 biljartmaker, 1 kuiper; groep landbouwbedrijven: 13 tuinlieden, 22 boerenarbeiders, 5 bloemisten; groep handel: 17 vertegenwoordigers, 4 winkelbedienden groep verkeerswezen: 49 chauffeurs, 6 koet siers; 25 pakhuisknechts, 16 magazijnbedien den, 8 kellners; overige beroepen: 7 boekbinders, 1 was- scher, 9 kleermakers, 2 rietwerkers, 5 schoen makers, 1 zeilmaker, 2 port.huisknechten, 1 verfbereider, 1 kalkbrander, 3 huidenzouters, 4 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 1 kapper, 2 ambtenaren ter secretarie, 1 electr.-techn.- ingenieur, 1 klompenschilder, 1 tegelmaker, 10 kantoorbedienden, 4 administrateurs, 41 transport- en 293 los-arbeiders; gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 40, tabaksindustrie 18, overige beroepen 5; jeugdige werkloozen beneden 18 jaar in diverse beroepen: 42; vrouwelijk personeel: 2 steno-typisten, 5 kantoorbedienden, 1 kinderjuffrouw, 4 win keljuffrouwen, 1 fabrieksarbeidster, 9 dag meisjes, 1 loopmeisje, 1 aank. naaister, 6 werksters. Alkmaar, 16 Februari 1935. De directeur voornoemd: ED. VAN DEN HEUVEL. De secr.-generaal der Jaarbeurs sprak over: „Welk belang heeft de zakenman bij de Jaarbeurs?" De belangstelling miniem. Uitgaande van de drie Alkmaarsche mid- denstandsvereenigingen, n.1. de Alkmaarsche vereeniging voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, de R.K. Midden- standstandsvereeniging „De Hanze" en de Christelijke Middenstandsvereeniging was gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" een jaar beurs-avond georganiseerd, waarvoor de be kende secr.-gen. der Kon. Ned. Jaarbeurs, de heer Graadt v. Roggen, was uitgenoodigd om een lezing met filmvoorstelling te hou den .Als onderwerp had spreker gekozen: „Welk belang heeft de zakenman bij de Jaar beurs?" De opkomst was teleurstellend, slechts ruim dertig bezoekers vormden het aandachtig gehoor van den heer Graadt v. Roggen. De bestuursleden Termaat en Keysper van de neutrale en kath. middenstandsvereenigingen kwamen even kijken, maar vonden, de belang stelling blijkbaar miniem, waarna zij ook weer verdwenen. Na een kort inleidend woord van den heer H o u w i n g, die bij ontsten tenis der drie voorzitters de aanwezigen har telijk welkom had geheeten, ving de spr. zijn betoog aan. De heer Graadt v. Roggen, Secr.-gen. v. d. Jaarbeurs. De heer Graadt v. Roggen begon met erop te wijzen, dat het jaarbeurswezen in Europa zich in de laatste bijna twintig jaren dusdanig als een algemeen verschijnsel ont wikkeld heeft, dat het in 't moderne zaken leven een vaste plaats heeft ingenomen. Als verschijnsel was de Leipziger Messe vóór den oorlog de éénling, doch na den oorlog heeft het jaarbeurswezen in korte spanne tijds een algemeen, internationaal en univer seel karakter gekregen. Het permanente ka rakter van de Nederlandsche Jaarbeurs dwingt thans den zakenman zich nauwgezet rekenschap te geven van het belang, dat. ieder voor zich, bij dezen nieuwen factor in het handelsverkeer kan hebben. Spreker's doel is het, aan de hand van de ervaringen, in eigen land en in het buitenland op het ge bied van het jaarbeurswezen opgedaan, aan te toonen op welke wijze de zakenman van het intermediair der Jaarbeurs het meest eco nomisch en voordeelig gebruik kan maken. Ter inleiding gaf de heer Graadt van Roggen een overzicht van de historische ont wikkeling van het jaarmarkt- en jaarbeurs wezen. De jaarbeurzen, zooals wij die thans kennen, zijn een schepping van den laatsten tijd. Zij stammen rechtstreeks af van de Leipziger Messe-van-vóór-den-oorlog. In een, in groote lijnen gehouden overzicht gaf de heer Graadt van Roggen een beschrij ving van de ontwikkeling der oude jaar markten, waar de goederen zelf in groote kwantiteiten ter markt gebracht en verhan deld werden, tot jaarbeurzen, waar de goe deren slechts op monster worden verkocht. De jaarmarkten zijn in den loop der yorige eeuw alle als internationale markten ver dwenen, behalve de Leipziger Messe, die het langst het jaarmarkt-karakter kon handha ven in verband met hare geographische lig ging, als meest vooruitgeschoven economi sche uitval- en invalpoort naar het Oosten. In West-Europa echter zijn alle, in de Mid deleeuwen zeer beroemde jaarmarkten de een vroeger, de ander later teloor gegaan, of teruggezonken tot de beteekenis van ge westelijke, regionale markten of ontaard in kermissen. Nadat de heer Graadt van Roggen eenige lantaarnplaatjes had laten zien, betrekking hebbende op de oude jaarmarkten en de bui- tenlandsche jaarbeurzen, wijdde spreker het tweede gedeelte van zijn voordracht aan de Utrechtsche Jaarbeurs. Hij wees er op, dat na een strijd in industrieele kringen over de vraag of de Nederlandsche Jaarbeurs na den oorlog al dan niet een internationaal karak ter moest dragen, de Jaarbeurs te Utrecht in 1921 opengesteld geworden js voor buiten- landsche deelneming, een maatregel, die de Nederlandsche industrie tot geen enkele ge gronde klacht aanleiding heeft gegeven. Spreker wees er op hoe door de medewerldng van de industrie en handel een eerste jaar beursgebouw opgericht werd, dat met een nieuwen vleugel is uitgebreid, welk nieuw jaarbeursgebouw bij de Voorjaarsbeurs 1930 in gebruik werd genomen. Het Nederland sche Jaarbeursinstituut heeft zeer moeilijke jaren doorgemaakt tijdens de economische inzinking; het heeft zich niet alleen in storm achtige tijden weten staande te houden, maar in de laatste jaren heeft het zich krachtig ontwikkeld, inwendig geconsolideerd, door de groepsvorming in 't zakenleven verankerd, zoodat thans de Nederlandsche Jaarbeurs een vaste plaats heeft verkregen in het in ternationale handelsverkeer. De ontwikke ling van het jaarbeursinstituut heeft zich ge manifesteerd in de uitbreiding van de per manente huisvesting^ In 1930 kwam een tweede jaarbeursgebouw tot stand en in 't voorjaar 1932 werd het derde jaarbeursge bouw in gebruik genomen. De voorbereiding der aanstaande voorjaarsbeurs heeft, niet tegenstaande nog steeds voortdurende depressie, een gunstig verloop; de inschrij vingen voor de groep Bouwmaterialen zijn momenfwi reeds zoodanig, dat nu reeds voor alle inschrijvingen plaats te kort is. De groe pen Huishoudelijke artikelen en Voedings- en Genotmiddelen hebben een uitbreiding on dergaan. Meubelen zullen op de vierde en vijfde verdieping aanwezig zijn, aan welke afdeeling zich aansluiten de deelnemers met textiel. Als nieuwe afdeeling zal een groep Zuiderzee-industrieën deelnemen, waardoor een collectief overzicht gegeven wordt van de nieuwe industrieën, die door de droogleg ging van een deel der Zuiderzee zijn ontstaan Het handwerk zal vertegenwoordigd zijn door collectieve inzendingen van de manden makers, de smedenpatroons, de klompenma kers en de modelmakers. Van buitenlandscbe zijde toont zich een groote belangstelling voor de komende voorjaarsbeurs, welke toe uiting komt in de deelneming van een Bel gische, Duitsche en Zwitsersche groep. Zoo zet zich ook ter komende jaarbeurs de ge stegen ontwikkeling van het jaarbeursinsti tuut tot centrum van handel en nijverheid voort. Besprekingen omtrent den terugkeer van de groep Schoenen en leder gaan in d" goede richting. Ook het buitenland laat zich niet afschrikken door contingenteeringen en andere invoerbelemmeringen. Spr. toont vervolgens aan, dat juist in tij den van economische depressie de jaarbeur zen als schakel in het handelsverkeer, als drijfkracht voor industrie en handel een bij zondere rol te vervullen hebben, want in tijden van crisis komt het vooral aan op ver hoogde energie, op verscherpt intiatief, op een zoo voordeelig mogelijk inkoopen en op de mogelijkheid om zich zoo juist mogelijk te kunnen oriënteeren. Voor deze functies bevat de Jaarbeurs de voorwaarden. Ten slotte vestigt spreker er de aandacht op, dat het juiste gebruik van het jaarbeurs instituut door den bezoeker geleerd moet worden. Men is door de tentoonstellingen gewoon alle exposities één voor één af te loopen, maar dat is niet de manier om een jaarbeurs te bezoeken. Een zakenman, die het meeste profijt van zijn jaarbeursbezoek wil trekken, moet zich op dit bezoek voorberei den. En wel als volgt: hij beginne met zoo spoedig mogelijk zien een catalogus aan te schaffen. Heeft de zakenman den catalogus ontvangn, dan kan hij dien, thuis zijnde op zijn gemak bestudeeren. Hij ziet dan welke firma's hij ter beurze zal treffen en met welke artikelen zij uitkomen. Vervolgens gaat hij, nog thuis zijnde, na, wat hij in de naaste toekomst zoo ongeveer noodig heeft dit om te voorkomen, dat, wanneer men on voorbereid op de Jaarbeurs komt, men onder suggestie te veel inkoopt. De zakenman make aldus, aan de hand van den catalogus en goed voor oogen houdend wat hij noodig neeft en eventueel gebruiken kan, een soort van plan de campagne en daarmede gewa pend gaat hij naar de Jaarbeurs en onmid dellijk naar de branche, waarbij' hij geïo teresseerd is. Het bekomen van de reductie op het reisbiljet wordt den zakenman zeer gemakkelijk gemaakt. Goed voorbereid ter Jaarbeurs komen is een eerste vereischte voor succesvol zaken- drijven. Een bezoek aan de Jaarbeurs is voor den zakenman geen uitgangetje, geen ver makelijkheid (zooals het bezoek aan een ten toonstelling), maar het is een van de meest ernstige en gewichtigste onderdeden van iemands inkoofisysteemhet is voor den za kenman een commercieele retraite, waarbij hij geheel en al zijn gedachten kan en moet concentreeren op den inkoop en de groote be langen, die voor een man van zaken er bij betrokken zijn, zijn waard, dat ze ernstig worden gediend en behartigd. De voordracht werd gevolgd door het ver- toonen van de film der Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs, betrekking hebbende <r de propaganda en gestie van het Neder latr sche Jaarbeursinstituut. Hierna dankte de heer Houw ing den spreker voor zijn zakelijke en interessante causerie, waarna hij de bijeenkomst sloot. Afd. Alkmaar van den Ned. Aannemersbond. Namens het bestuur van de afdeeling hier ter stede van den Nederl. Aann. Bond en van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, verzoekt men ons opname van het ter jaarvergadering der bovengenoemde afd. uitgebrachte verslag omtrent den toe stand van bedrijf en handelingen der afd. over het vereenigingsjaar 1934—1935. Als gewoonlijk bij 't uitbrengen van 'n ver slag der handelingen onzer afdeeling vraagt ook de algemeene bedrijfstoestand en spe ciaal die van ons bouwbedrijf de aandacht. Datgene wat omtrent afdeelings- en bedrijfs toestand moet gezegd worden kan niet van opgewekten aard zijn. Onder welke omstan digheden toch moest dit verslag worden uit gebracht en werd voltooid 't 22ste jaar on zer afdeeling? Zijn die omstandigheden niet zoo, dat geen tegenspraak verwacht behoeft te worden wanneer die toestand donkerder ge noemd wordt dan in een der voorgaande ja ren. De werkloosheidscijfers op een hoogte als waarop wij ze niet kenden. De concurren tie zoodanig dat elke mogelijkheid op redelij ke winst verloren ging, ja, zelfs zoodanig, dat van winst niet meer gesproken kan worden doch beter van de meer of mindere grootte van het verlies. Mede als gevolg daarvan zien wij den een na den ander onder onze bedrijfs-beoefenaren het bijltje er bij neerleggen, niet omdat zij bereikt hebben waarnaar zoo vele jaren hun arbeid was gericht, n.1. om van de resultaten van dien arbeid eens te mogen rusten, doch omdat zij den strijd om het bestaan op deze wijze niet meer konden volhouden daar zij gaandeweg hun omzetten zagen verminderen en de werken met verlies moesten opleveren. Daarnaast echter zien wij opstaan een nieuwe klasse van bedrijfsbeoefenaren, zij werden aannemer bij de gratie van den han del die dikwijls niet vraagt aan wie zij levert, maar alleen of zij mag leveren en die elkaar in dit opzicht zelfs de twijfelachtige posten niet gunnen. Ook is een groot deel onzer menschen tot werkloosheid gedoemd. Zij vragen echter geen steun aan de overheid, zij vragen slechts: geeft ons werk, geeft ons de gelegen heid ons kunnen, ons materiaal, dat renteloos ligt, onze zaken in dienst van het toch al zoo ingekrompen productie-proces te stellen, en geeft aan ons de kans die nu maar al te veel aan de Ned. Heide Maatschappij en aan uit voering in eigen beheer, ten koste van de ge meenschap wordt gegeven. Daarnaast zien we de andere zooeven reeds genoemde categorie van aannemers. Wanneer een werk gereed is, al of niet met goeden afloop (doch meestal doet dat er wei nig toe) en er is weer niet direct een ander geschikt object, dan is in veel gevallen Maat schappelijk Hulpbetoon de kurk die hen den resteerenden tijd doet drijvende blijven. Welke tak van ons bedrijf kan zeggen, dat de toestand nog bevredigend is? Moet de bloei of althans de bedrijvigheid die wij al leen nog in den eigenbouw zien, als zoodanig worden aangemerkt? Maar als wij dan zien en hooren wat gebouwd wordt en welke prij zen ervoor worden gemaakt, dan wordt het ons bang en vragen wijwaar moet dat heen? Wanneer wij zien de toename van het aantal woningen en de ontvolkihg van de oudere wo ningen en stadsgedeelten, dan zien wij geen gezonden groei als gevolg van werkelijke be hoefte, doch slechts een kunstmatige door verplaatsing van de gezinnen uit de oudere woningen naar de nieuwere, die door de on zinnig laag geconcurreerde bouwkosten meer rwa te£en lageren prijs kunnen bieden. Dat de grondprijzen op het tegenwoordige, reeds enkele jaren geldende peil zijn blijven staan, vindt zijn oorzaak in bovengenoemde concurrentie, die de te hooge grondprijzen rv, b^wkosten deed opheffen. De groote aannemersbedrijven die zijn in gericht en kapitaalkrachtig zijn tot het ma ken van groote werken, zullen mogelijk met een concurrentie zooals bij de kleinere niet hebben te kampen, doch het ontbreken van voldoende objecten ter uitvoering maakt ook hier den toestand onhoudbaar, Herstel- en onderhoudswerken worden tot het meest noodzakelijke beperkt, ja, vee al na gelaten. Eendeels uit onmacht maar ook veel al met de gedachte dat het eerst goedkooper moet worden doch meent men, dat 't met ma- teriaalprijzen als van voor den oorlog en loo nen die gedaald zijn tot het in verband me de levenskosten laagst mogelijke peil, nog goedkooper kan? Zoo is de horizon donker voor het bedrijfs leven maar ook voor dat van de organisatie Met de gevolgen van de crisis in het eene, zien wij ook het andere tot een zekere mat heid terugvallen. Eendeels doordat verschei- denen den strijd om het bestaan niet konden volhouden of om finantieele redenen de con tributie aan het lidmaatschap verbonden niet meer konden betalen, anderdeels om door uit treding uit den bond of door afzijdig te blij ven staan, te kunnen parasiteeren ten aanzien van de reëele verplichtingen aan het lidmaat schap van de organisatie verbonden met als gevolg dat arbeiders en leveranciers dikwijls het kind van de rekening worden. Het gevolg van een en ander ligt voor ae hand. Hoe grooter het getal is dergenen die buiten de organisatie staan, hoe moeilijker het wordt voor hen die juist in het georgani seerd zijn de eenige mogelijkheid zien tot verkrijging van betere toestanden en be staansmogelijkheid Een verblijdend feit mag het worden ge noemd, dat het afgeloopen jaar op organisa tiegebied toch nog iets goeds heeft gebracht. Een zaak, ook door onze afdeeling in het verleden zoo warm voorgestaan, n.1. de fusie tusschen den Ned. Aannemersbond en den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Ne derland kwam in beginsel tot stand en is in een dergelijk stadium, dat ontwerp-statuten van den nieuwen bond reeds door beide hoofdbesturen zijn aanvaard en alleen nog wachten op bekrachtiging in de beide bin nenkort te houden algemeene ledenvergade ringen. Indien deze crisistijd iets goeds heeft gebracht, dan is het dit, dat men meer dan voorheen van de noodzakelijkheid werd door drongen om deze zaak tot oplossing te bren gen, ten eerste omdat voortbestaan der ver deeldheid niet anders dan schade kon bren- f;en en ten tweede, omdat men zich niet de uxe meer kon permiteeren van twee bonden, die beide nagenoeg hetzelfde willen en groo- tendeels reeds uit dezelfde leden bestonden. Na verslaggeving van verschillende meer huishoudelijke werkzaamheden der afdeeling in het afgeloopen jaar volgde in het verslag een overzicht van de bedragen der aanbe steedde werken in 1934, volgens „De Aan nemer". Kon in het vorige overzicht hieromtrent voor 1933 een bedrag worden genoemd van 109.000.000, zijnde 19.000.000 hooger dan in 1932, voor 1934 zijn deze bedragen weder gedaald met 17.000.000 tot 92 mil lioen. Ten opzichte van 1930 b.v. met 185 mil- lioen, beteekent dit een verlaging van rond 95.000.000. Hoewel door verlaging van materiaal en arbeidsloon dit cijfer niet ge heel juist is ten opzichte van de hoeveel heid werk, staat dit toch niet in ver houding tot de geweldige daling die hier valt waar te nemen en die een beeld geeft van de wijze waarop de crisis ook het bouwbedrijf heeft getroffen. En nog worden geen teekenen gezien die wijzen op een verbetering van den toestand. Ja, zelfs schijnen de moeilijkheden allerwe gen grooter te worden. Moeilijkheden voor maatschappij, voor be drijf, voor organisatie. Moge echter juist door die moeilijkheden een roep gaan door de gelederen van allen wier levensonderhoud in het bouwbedrijf ligt: „zoo mag het niet langer". Het besef moet levendig worden, dat in deze moeilijke tijden juist in een aaneengeslo ten staan van allen een rem moet worden ge vonden voor het zelfvernietigingsproces wat zich bezig is te voltrekken onder de rijen van aannemers en bouwpatroons. Tot die een heid op te roepen is mede doel van publicatie dezer regelen, doch ook om aan velen de oogen te openen voor de toestanden waaron der het bouwbedrijf in dezen tijd verkeert en om aller medewerking te vragen voor maat regelen, bedoeld om voor hen wier levenson derhoud in het bouwbedrijf ligt, de bestaans- mogelijkheid te verbeteren. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedepo neerd van 8 tot en met 14 Februari 1936: al- oacca beursje; handschoen wollen; kinder- -landschoentjepad vindersportemonnaie huissleutel; zwarte muts met witte nopjes; 2 paar sokken; blauwe ceintuur; parapluie; handwarmer; dameshandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven van 8 tot en met 14 Februar, 1935: P. de With, Wollebrandt- straat, geldstukje; M. Oudes, Paijglop 11, rieten mandje, ;nh. wol en kousen; K. Bloem- raad, Kennemerstiaatweg 180, portemonnaie inti. geld en vingerhoed; Genefaas, Berger- weg 9 damestasch met inhoud; D Velthuis Landstraat 49, zilveren oorbel; F. Korver' Verdronkenoord 46, rijwielplaatje in étui; Mevr. Schouten, Westerweg E 59, fantasie armbandje met steentjes; A. Hoving, Boezem- smgel 11, gouden speldje; Hoekstra, Lyceum- i'rÏÏ r PfUnde ®uède taschJe met inhoud; ihf pn P°P?lmanslaan 1, kinderhand- Jü n:.Chr' va" der Vaart. Van der Woude- a n'V0"nkrans 'n doosje; mevr. Lauril wiC°?rStr^.,12, knot witte wol; N. van Sokl'pr an a J' !7, actetasch met inhoud; C.Blokker, Overdiestraat 17, mnziekstemmer H. Dekker, Baanpad 23, sleuteltje; G. Nie^ rog, Hcllew* 39. Heil» belaiiigmerk in etui lh. van Son, Lindegracht 37 alninr». muts met klep, J Dekker, N.euwpoortsK rijwie gerecdschapstascfi; F Rempt, Schou kastraat 9, apir.omuts; J. Duits, le Tuin dwarsstraat 29. ceintuurtje; M. MeimaS AerScTeien°i0rd K 1a7'( boodschaPPentasch; schoenP bombaI.dstee£ 13, dameshand: schoen, P. Visser, Fnescneweg 12, dames- C hU< r8eri' °-eSt 7a' belas,inRmerk; Böttvlr H Geestersingel 21, babywantje jXouwm'raf'' «-w*- .Wanneer men weder in het bezit is van Mooie tanden zijn de aantrekkelijkste bekoring der jeugd LISTERINE TANDPASTA het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. INSCHIJYTNGEN HANDELS REGISTER 12—19 FEBRUARI 1936. Nieuwe zaken: CaetricumN. V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „De Horn", Dorpsetraat 15. Limmen: M. S. J. Schilder, Rijks straatweg B 81, winkel in rijwielen en reparatie-inrichting. Wijzigingen Bergen: Café „Hilbrand" (eig. J. Boon), Dorpsstraat 25. Overgegaan aan: G. J. B. J. Nieuwendijk. Callantsoog: J. Toes, Groote Keeten, B 49, timmerbedrijf. Overgegaan aan: H. Toes. Den Helder: Café „De Valk" (eig. vr n WeeldeStins), Koningsplein 1. Overgaan aan: J. G. Sanderse. Limmen: R. K. Ondersteuningefonds „St. Jozef", Rijksstraatweg B 57. Be stuurswijziging. Noordscharwoude: Onderling Hulpbe toon, Molenkade 10. Bestuurswijziging. De Rijp: T. Dammes, Tuinstraat 425, bakkerij. Overgegaan aan: J. J. Honingh. DE PLATTELANDSUITZENDINGEN VAN DE V.A.R.A. Ir. Louwes voor de microfoon. Op Woensdagavond 20 Februari a s om 7.30 uur zal ir. S. Louwes spreken in de serie plattelandsuitzendingen van de V.A.R.A. Ir. Louwes zal de verschillende brie ven bespreken, die hij ontving naar aan leiding van zijn lezing over de uitvoe ring der landbouwcrisiswet maal weer goed verzorgd en het nummer be vat eenige fraaie gekleurde platen. Verhalen en novellen zijn er van E. V. H. Baldwin, van Rudolf van Weert, die zijn interessante mededeelingen over 't vergaan van de Morro Castle besluit, van Maximiliaan Bernd, van William Hamilton Osborne en van F. L. White. Het maandblad geeft verder o.a. een arti- cel over „Een tegenslag voor de V.V.V. Utrecht" van de hand van dr. W. P. Hubert van Blyenburgh en een bijdrage over Flora 1935, het bloemenparadijs, dat -in Heemstede gaat verrijzen. Marineschetsen uit de 90er jaren, Zeil- schipnieuws en verder wetenswaardigs °P zee- en luchtvaartgebied besluiten dit nutn mer, Behoudt ze met Tweemaal per dag LUterime gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 eeota Kleine tube 25 eeote 10.000.000 geestdriftige gebruikers 1 oeer de geheel* wereld Panorama thans met Ons Land tot één blad vereenigt vertelt bij vele illustraties een en ander over den paarlkoning van Ja pan. De bekende folklorist D. J. van der Ven verhaalt van het geitenfeest van Broekhuizen- vorst en wat daarbij zoo al voorvalt. Er zijn interessante foto's van het sigarenmaken, waarbij' het handwerk weer in eere komt. Van Nijmegen'sgrooten bruggenbouw wordt in woord en beeld een indruk van den stand der werkzaamheden gegeven. Joris van den Bergh verhaalt bij fraaie afbeeldingen een en ander over kunstrijden en kunstijsbanen. De filmresencent bespreekt de film British agent. De dames- en sportrubrieken zijn dit Ons Nederland. Het is het Rijnland, die typische streek tusschen Leiden en Woerden, waarvoor het Februarinummer van „Ons Nederland" spe ciaal de aandacht vraagt in een aantal aan trekkelijke artikelen, verlucht met attractieve ot°s De burgemeester van Alphen en Woerden en de gemeente-secr. van Bodegra ven stonden interessante bijdragen af voor deze voornaamste streekplaatsen. H. A Meerum Terwogt geeft aardige Rijnland- •mpressies en Han G. Hoekstra schrijft over „Mijn kennismaking met den Rijn". Ons Zeewezen. Het Februari-nummer van „Ons Zee wezen" opent met een artikel van H. Graan- dijk over Sibolga en zijn baai (Sumatra); verder brengt dit nummer het slot van het zeer lezenswaardig artikel over de Log, dat met fraaie illustraties is verlucht, en een be schrijving van een gedeelte van de reis van de K XVIII door een der officieren van ge* noemde onderzeeboot.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8