FREDERIC FRANCOIS CHOPIN. ~plp -f 'Buitenland {Binnenland ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 Handschrift van Chopin: eerste maten van het voorspel der Vingt-quatre Prélude opus 28. Herdenking van den grooten kunstenaar. Frédéric Francois Chopin. HET PROBLEEM DER ONZICHT- BAARMAKING OPGELOST? Hongaarsch uitvinder zou er in geslaagd zijn. 'S WERELDS LOON. DE TRAGEDIE VAN EEN BOKSER. LIJK GEVONDEN VAN Dr. VERBEEK. HET ONGELUK AAN DE ERTSKADE. Lijk van den schipperszoon vrijgegeven. MAN DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. I concerten het succes, dat hij billijkerwijze had mogen verwachten. Een gunstige kritiek kreeg hij van Leipzig. de „Musicale Zeitung" van Op 22 Februari 1810 en niet zooals vroeger werd verondersteld op de 8ste of op 1 Maart 1809 werd Frédéric Francois Chopin te Zelazowawola geboren, zoodat die geboorte dezer dagen honderd-vijf-en- twintig jaar geleden is. Hij was een zwak en ziekelijk kind, waar van men dacht, dat het spoedig zou overlij den. Met dat al is Chopin toch negen-en-der tig jaar geworden; hij stierf op 17 October Tot op het oogenlik dat hij in de gelegen heid werd gesteld om te musiceeren verried niets Chopins bijzondere aanleg. Zijn eerste meester, de Bohemer Zywny, die een groot bewonderaar van Bach ge weest zou zijn, ontdekte de capaciteiten van zijn leerling. Diens gevoelig pianospel trok de aandacht van vorst Antoine Radziwill. Chopin hoorde niet tot een goede familie, zoodat het moeite kostte hem een behoorlijke opvoeding te doen krijgen. Maar de vorst plaatste zijn bescher meling op een van de beste Warschausche scholen en voorzag in alle uitgaven, die voor de studie noodzakelijk waren. Door de om gang met jonge Poolsche edellieden, maakte Chopin zijn vader was trouwens een Franschman zich de beschaafde manieren eigen, die hem later zoo goed te pas kwamen. Zacht van aard en beleefd, en niet heelemaal zonder berekening, wist hij zijn makkers voor zich in te nemen. Prins Barys Czetwer- hij de theorie van het harmoniseeren en de beginselen van compositie. Hij stond daarbij onder leiding van Elsner, directeur der War schausche muziekschool. Kort daarna bezocht hij Berlijn, Dresden en Praag, waar hij zijn muzikale opvoeding tynsky nam hem eermalen in de vacantie me' i voltooide door het hooren van beroemde mu- zich meer naar het huis van zijn Czetwer tynsky's moeder. Die vrouw, die met een buitengewoon helder verstand en een groote mate van fijn gevoel bedeeld was, leidde de toekomstige musicus in aristocratische krin gen binnen. Toen Chopin vijftien jaar oud was leerde sici. Eindelijk ging hij naar Weenen om zelf partij te trekken van zijn talenten. Hij liet zich voor het eerst hooren op een concert van mejuffrouw Veltheim, een kunstenares die toen zeer in de mode was. Volgens Liszt oogstte de jonge virtuoos bij die gelegenheid noch bij verdere voor eigen rekening gegeven In 1831 ging Chopin uit Weenen weg. De rampen, die zijn vaderland getroffen hadden deden hem besluiten zich in Londen te vesti gen, maar in Parijs had hij een oponthoud van ongeveer achttien jaar. Hij bleef er name lijk tot aan zijn dood. De eerste keer, dat de Parijsche muziekwe reld op het spel van den Poolschen kunste naar onthaald werd, speelde Chopin bij Pleyel, den vermaarden pianofabrikant. Over het algemeen erkenden de artisten, die zich onder Chopins gehoor bevonden, zijn excep tioneel talent,noewel sommigen eenige be denkingen tegen zijn spel hadden. Field, een vijand van het romantisme, noemde hem een ziekenkamertalent. Chopin beoordeelde zich zelf waarschijnlijk beter dan ieder ander het kon doen. Hij voelde dat zijn spel geen effect in concertzalen zou maken en bepaalde zich daarom tot het geven van recitals in salons. De aristocratische wereld van Parijs, waar veel aanzienlijke Poolsche bannelingen leef den, waardeerde hem zeer. De émigré's voel den het nationale karakter van zijn composi ties aan. Hier komen we te spreken van Cho pin als componist. Op zijn negentiende jaar was hij, naar experts verzekeren, een volko men kunstenaar. Een hevige ontwikkeling van denkbeelden en stijl, zooals die bijvoorbeeld bij Beethoven te constateeren is, kan men in zijn werk niet aantreffen. Maar zijn compo sities zijn er niet minder om. Chopin is de lyrische componist bij uitnemendheid. Vaak heeft men hem vergeleken met Heinrich Hei- ne, die voor de litteratuur in menig opzicht beteekende wat Chopin voor de muziek be duidde. Het meest werden zijn polonaises, mazur ka's, nocturnes, balladen en walsen op prijs gesteld. Voor zijn orkestwerken heeft men hoewel die zeer melodieus zijn, minder waar deering en belangstelling. In 1857, twaalf jaar voor zijn dood, werd Chopin ernstig ziek. De geneesheeren, die te ring vaststelden, stuurden hem tijdens den winter naar Mallorca waarheen de beroemde schrijfster George Sand, een van zijn warme bewonderaarsters, hem vergezelde. Dat was een opoffering, die zwaarder werd, dan zij zich misschien had voorgesteld. De zacht moedige pianist werd onder invloed van zijn ziekte despotisch en wrevelig, zoodra hij ont slagen was van den dwang, die de Parijsche salons hem oplegden. Intusschen, veronder stelt Clément, was het met Chopins humeur toch niet zoo erg als mevrouw Sand het af schildert. In „E 11e et lui" beschuldigt ze Al- fred de Musset, dien ze óók aan zijn ziekbed gezelschap hield, eveneens van een moeilijk karakter. Er zal wel waars in schuilen, maar, meent Clément, misschien is het eenvoudiger om aan te nemen dat George Sand niet voor pleegzuster in de wieg was gelegd. Het klimaat van Mallorca had in zooverre heilzame gevolgen, dat Chopin in den zomer naar Frankrijk terug kon keeren. Maar eeni ge jaren later begon hij opnieuw aan zijn borstkwaal te lijden en tot aan zijn dood ging hij daaronder gebukt. Toen in 1848 Pa rijs door de onlusten onveilig werd, maakte Chopin een tocht naar Engeland en Schot land. Daarbij werd hij zoo toegejuicht, dat hij de zorg voor zijn gezondheid vergat. Toen hij naar Parijs teruggekeerd was, stierf hij spoedig na aankomst. Zijn zuster kwam juist bijtijds uit Polen om hem nog le vend te zien. Het lijk werd door Chopins trouwe vriendinnen in balcostuum in een kist vol rozen gelegd en daarna werd er in de Madeleinekerk een plechtige lijkdienst gehou den, waarbij de koren der Opéra het Requiem van Mozart zongen. Hij werd begraven op Père Lachaise. Tot Chopins beroemdse composities behoo- ren eenige walsen, polonaises en mazurka's benevens de Berceuse en de treurmarsch uit zijn Sonate in B-mol, die vroeger wel als zijn meesterstuk werd beschouwd. De bewondering voor Chopin is na zijn dood niet altijd even groot geweest, maar tegenwoordig wordt hij tot de allergrootste meesters gerekend. DE ZAAK-SOSNOWSKI. Het doodvonnis tegen beide vrouwen voltrokken. Het Volksgerechtshof te Berlijn heeft bij vonnis van i6 Februari 1935 wegens verraad van militaire geheimen de gescheiden Benita von Falkenhayn, baronesse von Berg, ge boren von t.olIHcolerAltenkhngen en Re nate von Natzmer, beiden uR Berlijn, ter dood veroordeeld. Bovendien werden wegens hetzelfde mis drijf de Poolsche onoerdaan Georg von Sosnowzki en Irene von Jena tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Aangezien rijkskanselier Hitier van zijn recht tot gratieverleening geen gebruik wenschte te maken, zijn de vonnissen tegen Benita von Falkenhayn en Renate von Natz- mer gistermorgen vroeg voltrokken. Geen bijzonderheden. Het Berlijnsche publiek werd gisteravond verrast door een officieel bericht in de laat ste editie der avondbladen, waarin kort en zakelijk wordt medegedeeld, dat het volks gerechtshof van het Duitsche rijk eergisteren inzake landverraad drie dames uit de hoog ste adellijke kringen en een voormalig Poolsch officier gevonnist heeft, dat de Pool en een der dames tot levenslang tuchthuis veroordeeld zijn en de beide andere dames ter dood veroordeeld zijn en dat het vonnis aan beide dames bereids voltrokken is Men verneemt ook de namen der vier veroordeel den. Echter geen verdere bijzonderheden. Intusschen wordt van anaere zijde bekend gemaakt, dat de Poolsche ex-officier ver moedelijk aan het doodvonnis ontkomen is, omdat zijn verraad niet het eigen vaderland gold en dat de dame die tot tuchthuis ver oordeeld is, aan het doodvonnis ontsnapt is, omdat haar misdrijf begaan is voordat de Nationaal-Socialistische omwenteling de re geering aan het bewind bracht, welke op dit misdrijf de doodstraf als hoogste straf stelde Daar niet alleen deze dame zich aan den verkoop van militaire Duitsche geheimen schuldig gemaakt heeft maar de beide an dere vrouwen met haar in verbinding gestaan hebben, is aan te nemen, dat ook de geëxecu teerden met haar verraad reeds vóór 1933 begonnen zijn en het in de daarop volgende jaren voortgezet hebben. In het ochtendblad van het „Berliner Ta- geblatt" is reeds commentaar op een en an der te vinden. Het blad merkt op, dat hier drie vrouwen uit de oudste, hoogste en roem rijkste Pruisische militaire geslachten alleen om geld te verdienen de eer van haar fami lies en van den Duitschen officiersstaf met voeten getreden hebben en zich schuldig heb ben gemaakt aan een misdaad die men zelfs maatschappelijk uitgestootenen niet pleegt te vergeven. De leider en rijkskanselier heef', gezien deze omstandigheid, het recht zijn loon gelaten. Juist waar het hier om men- schen uit maatschappelijk zoo hoogstaanden kring ging, die met de weermacht uit oude traditie zoo nauw verbonden is, kon van ge ringe straf geen sprake zijn, waar de dood straf nu eenmaal kon worden uitgesproken. ZICHZELF DOODGESCHOTEN. Merkwaardig ongeval tijdens tooneelvoorstelling. Bij een tooneelvoorstelling door een ver- eeniging te St. Marein in Stiermarken heelt zich een merkwaardig ongeval voorgedaan Opgevoerd werd het stuk „Andreas Hofer "en der medewerkenden, de 26-jarige Joseph Zach, moest daarbij achter de coulissen eenige revolverschoten lossen. Hij schoor daartoe met scherp op een dik stuk hout. Een onderdeel van een seconde na het weerklin ken der schoten hoorden de toeschouwers een kreet. Het bleek, dat een der kogels van het hout was terugfestuit en Zach in de borst had getroffen. Hij was op slag dood. EEN NIEUWE TOMATENSOORT. Van stevigen groei en groote opbrengst. Na lange inspanning is het dr. E. E. Myers van het Pennsylvania State College (Am.) gelukt, een bijzonder rijk dragende tomatenvariëteit te telen, welke thans ter al- gemeenen aanplant is vrijgegeven. De nieuwe tomatensoort is van een dus- danigen compacten en stevigen groei, dat de afzonderlijke planten niet meer in tusschen- ruimten behoeven te worden geplant, waar door de opbrengst van een veld zeer wordt vergroot. Meer dan twintig ton tomaten zijn op proefvelden van 40 Are oppervlakte geoogst. DE STAKING VAN CONCIËRGES. En liftbedienden. Gisteren zijn 200.000 liftbedienden en con ciërges van openbare gebouwen te New- York in de reeds aangekondigde staking ge gaan, daar hun eischen tot loonsverhooging niet zijn ingewilligd. Daar de staking voor de huiseigenaren en de employés der groote magazijnen groote moeilijkheden zal veroorzaken en ernstige on lusten worden gevreesd, is burgemeester La Guardia vast besloten, zoo noodig ge bruik te maken van de vérstrekkende vol machten od pol-tiegebied, waarover hij be schikt Hij kan maatregelen nemen, die vrij wel gelijk staan met den staat van beleg. SERUM TEGEN BEET VAN GIFSLANG? Proeven van Sergent op muizen. De Academie voor Wetenschappen heeft kennis genomen van een belangwekkend rap port over de werkzaamheden van Etienne Sergent, die verbonden is aan het „Institut Fasteur'' te Algiers. Sergent heeft bij zijn operaties op muizen het leven van deze dieren, die waren ge beten door een gifslang, weten te verlengen en in sommige gevallen zelfs weten te be- houdep door injecties met een physiologisch serum een serum afkomstig van paarden of zelfs met gedistilleerd water. NIEUWE PETROLEUMBRON AANOEBOORD. In het petroleumgebied van Bakoe is een bron aangeboord, welke een dagelijksche productie oplevert van 3000 ton. Een nauwelijks 25-jarige Hongaarsche uitvinder, Stefan Bribil genaamd, 6chijnt e.' in geslaagd te zijn het probleem van de onzichtbaarmaking, dat de fantasie van de uitvinders reeds langen tijd bezig heeft gehouden op te lossen. Het bla d„Budapesti Hirlap" publi ceert een nauwkeurige beschrijving van het door Bribil geconstrueerde apparaat, dat den uitvinder aan den medewerker ven het blad heeft getoond. In het betreffende artikel wordt be schreven hoe een marmeren beeld, dat geplaatst was in een van een glazen deksel voorziene kist, onder den invloed van de uit het apparaat afkomstige my- sterieuse stralen hoe langer hoe on zichtbaarder werd, om tenslotte geheel te verdwijnen. De aanwezigen konden nog slechts de wanden, die zich rondom het beeld be vonden zien. De uitvinder verzocht daarop den me dewerker van de „Budapesti Hirlap" en den anderen getuigen van het experi ment het beeld aan te raken. Tot hun verbazing moesten zij vaststellen, dat het beeld zich nog steeds op zijn plaats bevond. Ofschoon men er niets meer van zag, kon men het toch met de hand betasten, doch ook de hand werd hierbij onzicht baar. Na dit geslaagde experiment, liet de uitvinder het onzichtbare voo- werp weder langzaam verschijnen. Na eenige minuten kon men het beeld weer op zijn oorspronkelijke plaats zien. De uitvinder Bribil wil niets naders mededeelen omtrent het geheim van zijn u'tvinding, die het resultaat van jaren lange proefnemingen is. Binnenkort zal hij zijn experimenten ten overstaan van deskundigen herha len. EEN OPGEWEKTE 110-JARIGE. Mrs. Dr. Davenport, die in September van het jaar 1824 in Rusland geboren i woont sinds 1893 in de Vereenigde Sta ten. Zij voorziet, niettegenstaande haar hoogen leeftijd, zelf in haar onderhoud door het houden van lezingen. Mrs. Da venport, die muziekles van Liszt heeft gohad, speelt nog dagelijks piano. Bo vendien spreekt zij vijf talen. Over het moderne leven en de opvat tingen is zij niet zeer enthousiast. „Jul lie maken een afgod van het geld", heeft zij in een interview gezegd. „Dat is het ware niet. Het leven bestaat uit het goede, dat men voor anderen kan doen Zij stelt verder veel prijs op een goede ontwikkeling. Op het gebied der philoso- phie is Spinoza haar leider. Mrs. Davenport is driemaal getrouwd en heeft elf zoons. De jongste daarvan is 73 jaar, de oud6te 93, maar allen zijn ouder dan haar tegenwoordige echtge noot, die nog slechts den leeftijd van 67 jaar heeft bereikt. Frank Greges, een Lithauer, die tegen een honorarium van 5 dollars per week als sandwichman Wall Street te New- York op en neer loopt, kan geen grooten indruk gekregen hebben van de vrijge vigheid zijner medemenschen. Eenige weken geleden vond hij een damesbeurs, die 60 dollars bevatte; hij bracht zijn vondst aan de eigenares terug en le milde dame beloonde hem met een vrien delijk bedankje. Voor eenige dagen heeft hij «en leeren tasch gevonden, d;e obli gaties inhield tot een waarde van 45 000 dollar welke toebehoorden aan een ma kelaarsfirma. De firma overweegt thans rog steeds of hem een beloon.'ng kan worden toegekend. Overigens bewees Greges verstandiger te zijn, toen hij ver klaarde, dat hij in de eerste plaats blij was, omdat hij den verliezer heeft kun nen behoeden voor het verliezen van zijn betrekking. Sam Langford, die indertijd Harry Wills, Joe Gans en tientallen andere boksers in den ring overwon, is thans blind en aan lager wal geraakt. Hoewel Langford, een neger, in zijn goeden tijd in de klasse der kampioenscandidaten thuis behoorde, heeft men hem nooit 'n kans gegeven, den wereldtitel te winnen. Toen hij reeds bijna blind was, heeft hij in Mexico-City nog gebokst tegen Kid Savage, dien hij in één minuut k. o. sloeg. Gistermiddag te omstreeks vier uur is te Herwijnen het lijk van den vermisten directeur-ge neesheer van het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Amersfoort, dr. A. G. M. Verbeek te Amersfoort, uit het water opgehaald. Hoofdinspecteur M. J. N. Keiser en inspecteur G. C. de Vries van het bureau Kattenburg, hebben gisteren te Amster dam een onderzoek ingesteld aan de Erstkade, waar Zaterdagavond, tenge volge van den storm, het bovengedeelte van een paar kranen afgebroken en terecht is gekomen op twee daar ge meerd liggende schepen, bij weik onge val een schipperszoon werd gedood. Vandaag zal een aanvang worden ge maakt met het opruimen van de ver warde massa ijzeren balken en splinten, waarna ook de gezonken „Jeanette" zal kunnen worden gelicht. Het lijk van den schipperszoon is door de justitie vrijgegeven. NEDERLANDSCH SCHIP NAAR RUSLAND VERKOCHT. Het stoomschip „Tiba" van de Mij. Vrachtvaart te Rotterdam, ge bouwd in 1929, 2900 ton bruto metend, is verkocht naar Rusland, waar het in de houtvaart gebezigd zal worden. DE PSEUDO WILLEM TELL. Een mislukt schot. Te Wijk bij Heusden gebeurde gisteren een ernstig ongeluk, dat gezien de Feiten, no; zeer gunstig is afgeloopen. De 18-jarige van W. is in het bezit van een buks, waar mede hij zich dagelijks oefent om een ware Willem Teil te worden. Hij noodigde nu zijn 13-jarigen buurjongen uit een grooten em mer op zijn hoofd te zetten. Hij zou dan een schot op dezen emmer lossen. De buurjongen zette den emmer omgekeerd op zijn hcofd en een proefschot werd gelost, dat zeer goed lukte Op een moment echter, dat van W. nogmaals schoot, tilde de jongen toevallig den emmer wat omhoog, zoodat het schot niet terecht kwam op den emmer, maar in den hals van het slachtoffer.. Onmiddellijk werd de hulp van dr. Van Gulik te Heusden ingeroepen, die met den knaap per auto naar 't ziekenhuis te 's-Her- togenbosch reed, waar de kogel werd verwij derd. De toestand van het slachtoffer is rede lijk wel. BEROOFD VAN 1300. In een woning aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam is een buitenman beroofd van een bedrag van 1300. Een 34-jarige man en een 30-jarige vrouw zijn in bewaring ge nomen als verdacht van deze berooving Gisteravond omstreeks elf uur is op do spoorbaan DordrechtRotterdam bij den West Varkenoordscheweg onder IJsselmonde een man door een trein overreden en gedood. Door een lichten schok bemerkte het personeel van een trein die uit Dordrecht kwam dat er iets niet in orde was. De trein werd tot stil stand gebracht en vlak bij het station IJsselmonde vond men op de spoorbaan het lijk van een man liggen, waarvan het hoofd was afgereden. De oorzaak van het ongeluk heeft men nog niet kun nen vaststellen. Ook de identiteit van het slachtoffer heeft men nog niet kun nen vaststellen daar in de kleeren geen papieren zaten. HAZARD-SPEL TE AMSTERDAM. Vele personen gearresteerd. De Amsterdamsche politie heeft gister avond een inval gedaan in een perceel aan den Amsteldijk. Het vermoeden, dat hier gelegenheid werd gegeven tot hazard-spel, bleek juist te zijn. Behalve een vijftal personen, dat, toen de politie binnen trad met dit spel ophield, werden ook de ondernemers, een 44-jarige croupier en een 26-jarige diamanthandelaar naar het bureau geleid. Gebleken is, dat er in deze gelegenheid meermalen groote be dragen zijn verspreid. VEE ZONDER VOEDSEL Clearingsgevolg of nonchalanse? Een opperwachtmeester van de Kon. Mare chaussee te Wels heeft dezer dagen op een boerderij aan „De Hamert" onder de ge meente Bergen in Limburg aangetroffen enkele runderen, twee varkens en ongeveer honderd kippen, die in zeer vermagerden toestand verkeerden. Een ingesteld onder zoek wees uit, dat op de boerderij, behou dens een weinig hooi en enkele knolrapen, in het geheel geen voedsel aanwezig was. Aan gezien de toestand van het vee onhoudbaar was, heeft de opperwachtmeester zich in verbinding gesteld met de Vereeniging met de Vereeniging voor Dierenbescherming te Maastricht, aan welke hij rapport over een en ander uitbracht. Deze vereeniging heeft toen in samenwerking met de marechaussee besloten, het vee c'ders onder te brengen Op kosten van de Vereeniging zijn de dieren in een naburige boerderij ondergebracht. De eigenares van de dieren beweerde, dat óe oorzaak in het ontbreken van het benoo- digde veevoedsel gezocht moet worden in het feit, dat zij tengevolge var. de clearing- overeenkomst geen geld uit Duitschland kon krijgen. UITVOERING WINKELSLUITINGS WET. Plaatselijke verordeningen en herziening van den wettelijken tijd. De minister van economische zaken heeft het volgende ter kennis van de gemeente besturen gebracht: Artikel 2 van de wet van 27 Juli (St.bl. nc, 450), tot wijziging van de winkelslui tingswet 1930 (Stbl. no. 460), bepaalt, dat de, onder vigeuer vfn de oude winkelslui tingswet van kracht zijnde winkelsluitings verordeningen ophouden te gelden uiterlijk na verloop van zes maanden na het tijdstip van inwerkingtreding der wijzigingswet, al- zoo op 15 April. Nu bovenbedoeld tijdvak van zes maanden re.ds grootendeels verstre ken is, meen ik goed te doen, de aandacht van de gemeentebesturen op het navolgende te vestigen; 1. Een zeer groot -antal gemeenten is er tot dusverre niet ioe overgegaan in plaats var. de thans geldende winkelsluitingsver ordening een nieuwe vast te stellen. Voor- zoover dit laatste i het voornemen ligt wordt in overweging gegeven, met de in zending van de nieuwe verordening niet te lang meer te wachten, aangezien, naar in de practijk gebleken is, betreffende de verorde ningen veelal nog 'orrespondentie met mijn departement moet worden gevoerd, waardoor de voordracht ter goedireuring aan de Kroon wordt vertraagd. In het algeme n kan er mijnerzijds niet voor worden ingestaan, dat verordeningen, die na begin Maart e.k. aan mij worden toegezonden, nog tijdig aan de Koninklijke goedkeu ing zullen kunnen wor den onderworpen. 2. In verband met het feit, dat mij is ge bleken, dat hieromtrent soms misverstand bestaat, vestig ik er hierbij de aandacht op, dat nadere aanduiding van de uren van openstelling van winkels, als bedoeld in art. 4, lid 1, onder d, der winkelsluitingswet, waarop de aan het eerste lid van art. 9 dezer wet nieuw toegevoegde tweede volzin betrek king heeft, dient te geschieden in 'n verorde ning, welke, ingevolge het bepaalde in het eerste lid van art. 9 van bovengenoemde wet de goedkeuring der Kroon behoeft. Derge lijke verordeningen zullen derhalve eveneens moeten worden ingezonden. 3. Van mijn ambtgenoot van binnenland- sche zaken ontving ik tnededeeling, dat, in dien het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd door de Eerste Kamer mocht worden aangenomen, het om technische re denen niettemin niet mogelijk zal zijn de nieuwe tijdregeling nog dit jaar in werking te doen treden. Om deze reden zullen derlial- verschillende afwijkingen, betrekking heb-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9