PaGmoécac VIER MINUTEN PER DAG zijn voldoende Xcovmdaal Tlieuws HEILOO BERKHOUT BEVERWIJK HEERHUGOWAARD STOMPETOREN ZWAAG DE RIJP CASTRICUM EGMOND AAN ZEE «r voor een succesvolle schoonheids-behandeling! i/iV Cf. -de 2 voor 25 ct. zeep der jeugd! £C0vito/ Jecovltol levertraan weten schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisten f 0.75 p.flacon De N. S. B. hield Dinsdagavond een openbare vergadering in „De Rustende Jager", waar de heer J. Ph. van Kampen sprak. In de zaal, waarvan het podium op de gewone wijze was ingericht, waren een 70 personen aanwezig. De heer A. N. K. Hopman opende met een inleiding en deelde mede, dat de kringleider verhinderd was. De spreker van den avond begon met de vergadering der S. D. A. P. in de Tennishal te Amsterdam. Natuurlijk wordt de fascist als een bankroetier gebrandmerkt, doch men sprak zich zelf tegen. En als men wijst op Zweden, dan komt men met de zonderlingste uitvluchten, die spr. noemde. De S. D. A. P. was practisch in 1914 reeds dood! Spr. releveerde het werk der soc.-dem. in Zweden, het land van koper- en ijzer mijnen. Men spreekt er liefst niet over. Ja, men weet wel hoe de leiders der soc.-dem. er over denken maar hoe de arbeider denkt, raakt hun niet. Ook hier is het niet beter. De leiders vragen niet, hoe de arbeider er met zijn leege maag voorstaat, hoe de midden stand crepeert en de boer uit zijn bedrijf wordt verdreven. Wat interesseert het de leiders, niets immers. Zij hebben te bikken en de rest... Het liberale stelsel is al even onmogelijk. Spr. toonde dat met vele voorbeelden aan. In theorie is het mogelijk, doch de nuchtere practijk leert anders. En aan dat liberale stelsel klampt het kapitaal zich vast. Ook de r.dc. staatspartij en de christelijke partijen moesten een veer laten. Wat wij willen, vroeg spreker? Geen groep tegen grceP opzetten, geen klassestrijd, doch allen werken aan den opbouw van een nieuwe maatschappij. Hoe de N. S. B. dat denkt te bereiken, zal men eerst kunnen zeggen, als de chaotische toestand beter is. Nederland is failliet. Wij kunnen niets overnemen dan schuld. Maar wij kunnen Nederlander zijn, samenwerken aan den opbouw van een nieuwe maatschappij, een maatschappij waar voor ieder plaats is. (Applaus). In de pauze werden verschillende vragen gesteld en beantwoord. Het was bijna half 12, toen de bijeenkomst geëindigd was. Met een couplet van het Wil helmus en een driewerf Hou Zee werd de vergadering gesloten, De feestgave, welke ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de z.g. Boots- gezellenbeurs aan i35 gezinnen zal worden uitgereikt, bestaat uit: 1 Edammer kaas, 1 fijn krentenbrood, rundvleesch, varieerende van 1XA tot 5 pond naar de grootte van het gezin en een rijksdaalder. De verbruikers van electrischen stroom hier ter plaatse zullen weldra worden verblijd met een restitutie van 4 Yt over de in 1933 gedane betalingen. Dit voordeeltje vloeit voort uit de indertijd dcor de provincie toegestane pi ijsver mindering van den toeslag op de maxi male belasting van 50 op 25 De directeur van het post- en tele graafkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat de langere openstelling van het poststation te Heerhugovvaard-Noord des Donderdags van 1920 uur, welke uitsluitend is ingesteld ten behoeve van de behandeling van Rijkspostspaar bankzaken, met ingang van 1 Maart a.s. wordt opgeheven. De Vereeniging Castricum Vooruit heeft dit vraagstuk na breedvoerige discussie in beves tigenden zin opgelost en zich in principe gewonnen verklaard voor dezen vorm van samenwerking. Gelijk men weet werd deze vereeniging eenige maanden geleden opgericht ter behar tiging van de forensenbelangen van deze plaats, met gelijktijdige bedoeling ook bin nen de grenzen van de gemeente nuttig werx te verrichten. Hierdoor als vanzelf aange- land op het werkterrein van de bestaande V. V.V., kwam al spoedig de gedachte boven, dat innige samenwerking de beste resultaten kon beloven. De Vereeniging Castricums 3elang stond op het standpunt niet den op zet te hebben de V.V.V. opzettelijk in het ge drang te willen brengen. De V.V.V. daarte genover huldigde het idee, dat er op een plaats als Castricum geen twee min of meer gelijkwerkende instituten moesten bestaan. Zoo ontstond de idee van een eventueele :usie. En hierover werden de besprekingen ^Het" bleek nu, dat op grond van de be staande statuten van de V.V.V. etc., eigenlijk maar één weg openstond, n.I. het „en bloc overgaan van de vereeniging „Castricums Belang" in de vereeniging „Castricum Voor uit". De Ver. C. B. had hiertegen geen princi- pieele bezwaren, mits het eenmaal door haar aangenomen karakter en werkplan niet ver loren ging. Deswege stelde zij als voorwaarden: be hartiging van de forensenbelangen óók door de V.V.V., aansluiting bij den bond van fo rensen, met overneming van de financieele verplichtingen aan dien bond, voor zoover redelijk aanvaardbaar, en het zitting nemen van minstens drie forensen (leden van C.B.) in het bestuur van de nu vergroote vereeni ging. Deze wenschen werden door het bestuur van de V.V.V. redelijk geacht en onderschre ven. Volgens sommige leden van C.B. echter op een zoodanige wijze onderschreven en toe gestemd, dat een naaere uitleg noodig bleek. Deze uitleg nu werd op de vergadering van Dinsdagavond breedvoerig gegeven door den voorzitter van Castricum Vooruit, den heer F. J. Aukes, op verzoek ter vergadering aanwezig. Moreel gesproken waren hiermede alle ver onderstelde hinderpalen voor een fusie uit den weg geruimd en in de voortgezette huis houdelijke vergadering verklaarde de Ver. C B. zich met twee tegenstemmers tot de fusie bereid. De eindbeslissing dient nu te vallen in de a.s. algemeene jaarvergadering van de V V V. Castricum Vooruit, op welke vergadering de leden eveneens van hun meening blijk moeten geven. Aanvaarden deze leden ook een gunstige beslissing, dan is de fusie van de beide vereenigingen metterdaad een feit en kunnen de werkzaamheden van de nieuwe combinatie ten gunste van Castricum's groei en bloei een aanvang nemen. Op de alhier gehouden houtveiling in de zaal van den heer Eggers, werden naar ver houding ditmaal hooge prijzen besteed en bleek de animo dermate, dat de zaal geheel gevuld was. Het betrof hier de jaarlijksche veiling van eiken paalhout, slieten, rijs- en tak-hout, dennen brandhout en rijzen uitgeschre ven door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland. Er waren niet minder dan 235 perceelen gezaagd en gehakt hout, lig gende op de Provinciale landgoederen Bak- kum en Egmond. De diverse geboden en bestede prijzen liepen wel zeer uiteen. Vooral het eiken- en wilgenhout was zeer hoog aan de markt. Het iepenhout bracht het minste op. Maar dat de belangstelling groot en ge ïnteresseerd was, moge blijken uit het feit, dat veel koopers van buiten de gemeente aan wezig waren tot zelfs een kooper uit Wie- ringen, die niet minder dan voor bijna twee honderd gulden palen kocht voor afpaling van zijn fuikengebied. De veiling geschiedde ten overstaan van notaris J. P. Stuyt te Castricum. De directeur van Eet post- en tele graafkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat de langere openstelling van het poststation te Stompetoren des Zater dags van 19.30—20.30, welke uitsluitend is ingesteld ten behoeve van de behan deling van Rijkspostspaarbankzaken, met ingang van 1 Maart a.s. wordt opge heven. Dat reikhalzend door de aanvoerders van de veiling Bangert en Omstreken naar den tuinbouwsteun werd uitgezien, blijkt wel uit het feit, dat bij de uitbetaling in het lokaal een ruit werd ingedrukt. In het ver volg zal ieder een volgnummer worden uit gereikt. Naar wij vernemen zal de maatschappij tot bevordering van nijverheid te De Rijp aan eiken aandeelhouder van deze maatschappij over 1934 een bedrag van 900 aan dividend uitkeeren. Na een belangwekkende reeks vergade ringen en samenkomsten van de leden der betrokken vereenigingen en van de beide be sturen zoowel in gesepareerde als in ge combineerde zitting heeft de Vereeniging „Castricum's Belang", onder voorzitterschap yan den heer Carel Brensa, Dinsdagavond 8 aur haar laatste en beslissende vergadering gehouden in hotel De Rustende Jager ten op zichte van het hangende vraagstuk: fusie me da bestaande Y-V.V. Castricum Vooruit Dinsdagavond werd in het oud-katholiek vereenigingsgebouw weder een ontspannings avond aangeboden aan de werkloozen door het comité ter moreele verzorging der werk loozen. In zijn openingswoord wees de voorzitter van het comité, pastoor B. A. van Kleef, op het feit, dat deze avond een ander karakter droeg dan vorige avonden. Werden toen alle werkloozen uit verschillende beroepen uitge- noodigd, heden waren alleen de visschers uitgenoodigd. Dit was geschied in verband met het feit, dat de adjunct-inspecteur van de scheepvaartinspectie te IJmuiden, de heer C. Bakker, heden afscheid kwam nemen van de Egmondsche visschers, wegens zijn benoe ming in gelijke functie te Groningen, met in gang van I Maart a.s. Hierna werd vertoond de film „De paden op", een film over de jeugdherbergen. Deze film werd toegelicht door den heer Pender uit Castricum, doctorandus in de Nederland- sche letteren, die in Castricum en omgeving reeds veel voor de werkloozen deed. Deze vond in zijn toelichting gelegenheid om op enthousiaste wijze het doel, het nut en de be- teekenis der jeugdherbergen uiteen te zetten. Zij geven vooral de stadsmenschen de gele genheid op goedkoope wijze van de natuur te genieten. Na de filmvertooning was het woord aan den heer Bakker. Deze begon met een en an der te vertellen van zijn levensgeschiedenis, hoe hij reeds als jongen van de zee hield, maar in angst zat als de storm gierde, ter wijl zijn vader op zee was. Zoo was hij gaan inzien hoeveel het voor den zooman waard was een goed schip onder zich te hebben, zooals de scheepvaartinspectie dan ook be oogt. Hij herinnerde in dit verband aan Her man Heijerman's „Op hoop van Zegen", de zer dagen nog te Egmond opgevoerd door de IJmuider Federatie, een stuk dat een wonde- plek in de zeevaart had blootgelegd. Een scheepvaartinspectie bleek noodig, hoewel deze er pas kwam door aandrang der ree- ders, omdat deze anders onder de Fransche en Engelsche scheepvaartinspectie zouden vallen. Terug komende op zijn eigen onder vindingen, memoreerde de heer Bakker, hoe het hem wel eens moeilijk wasgevallen een schip af te keuren, als hij wist, dat de ree- ders niet de middelen bezaten aanizi n eischen te voldoen, zoodat door zijn tes uit weder menschen werkloos werden. Niette min was zijn devies altijd gebleven: veilig- ïeid vóór alles. Komende tot zijn werk, voor zoover hij daarbij in aanraking kwam met de IJmuider en Egmondsche visschers, ver telde spreker, dat hij altijd aangenaam me hen had samengewerkt. Hij beschouwde hen, als de beste zeelui van alle naties. Met ge noegen dacht hij ook terug aan de lessen, die ongeveer 300 visschers volgden, om de wet op het uitwijken te leeren. Velen hadden net certificaat op het uitwijken verworven. Daar door was de orde in het verkeer op zee toege nomen. Men weet nu b.v., dat een visschers- boot kan blijven vlsschen en dat een passa giers- of vrachtschip moet uitwijken. Anders dan vroeger, maakt men het nu ook mee, dat bij geschillen voor den Raad voor de Scheep- vaart niet de visscher, maar de koopvaardij- vaarder in het ongelijk wordt gesteld. Hulde bracht spreker tenslotte aan de vis schers, die, vooral tijdens den wereldoorlog, op zee bleven. Niet minder komt lof toe aan de werklooze visschers, die niet bij de pa kien neer zitten, maar lessen volgen om zich tij dens hun werkloosheid te bekwamen, zoodat zij paraat zijn om in te springen, als het be drijf hen weder noodig heeft. Na deze rede, die op de aanwezigen een diepen indruk maakte, was het woord aan den heer G. Blaas, vertegenwoordiger der IJmuider Federatie. Hij bood, namens de Eg mondsche visschers, den scheidenden inspec teur een gravure in lijst aan, voorstellende Egmond aan Zee in 1600. Deze gravure zal een plaats krijgen in de werkkamer der scheepvaartinspectie te Groningen. Wij vermelden tenslotte, dat ruim 200 vis schers waren opgekomen om van dit afscheid getuige te zijn. N.SM.-vergadering. Woensdagavond belegde de N.S.B. in Vederland een vergadering in de zaal van De Vergulde Valk. Het was reeds tegen het uur der vergadering, om half acht, te zien, dat tr iets bijzonders te doen was. Vóór de zaal had zich een menigte van naar schat ting 200 personen verzameld, die de komst der N.S.B.-ers afwachtte. Een versterkte po litiemacht zorgde voor de orde. Bij aankomst der N.S.B.-ers, die per autobus en per auto arriveerden, ging een gejoel op. E>e politie wist erger te voorkomen. Alleen wist het ge peupel den spreker van den avond, toen deze de onvoorzichtigheid beging, vóór den in gang der zaal nog iets tot het volk te zeggen, een hand zand in het gezicht te gooien. De vergadering had verder 'n rustig verloop. Al leen werd de rust 'n oogenblik verstoord de spr. ging overigens onverstoorbaar ver der toen er twee luide knallen weerklon ken. Eenige personen bleken erin geslaagd te zijn vanaf een erf, achter het tooneel der zaal, steenen te gooien tegen een houten af schutting. Er waren ongeveer 50 belangstellenden aanwezig, toen de heer Scholtens, propagan daleider van den kring Alkmaar der N.S.B., opende. Hij wees er op, dat er buiten geen gebrek aan belangstelling was. Maar wij durven, aldus spreker, en die daar buiten durven niet. Hierna gaf hij direct het woord aan den spreker, den heer van Kampen uit Amster dam. Deze sprak over: Nationaal-Socialisme, eisch van dezen tijd. Volksgenooten, zoo begon de heer van Kampen, ik ben niet ontmoedigd door de ge ringe belangstelling. Mussert begon 2M jaar geleden in Amsterdam met 17 man, nu zijn er 10.000. Ook toen was er getier in naam der vrijheid. Van de Hollandsche fier heid en dapperheid is weinig over, niemanc durft binnen te komen. Toch gaat de nat.-soc. gedachte voort. Nog zijn wij strijders, straks zullen wij bouwers zijn aan den nieuwen staat. De arbeider wordt opgehitst, zooals altijd, wanneer een nieuw stelsel het oude komt ver dringen. Maar onze idee is onverwoestbaar, als alles wat door strijd zijn kracht be wijst. Wij vallen die schreeuwers niet hard. Zij roepen om vrijheid, dus is er gebondenhei' en wel aan de nood dezer dagen. Overal is pessimisme. De regeering zegt, we rijden in den mist. Onze economen geven geen verlossing. Wij hebben onze uitgestoo ten werkloozen, onzen stervenden boeren stand, onzen ondergaande middenstand, ter wijl onze jeugd de deur voor zich gesloten vindt. Er is nood in de mijnstreek, Twente is reeds lang dood. De regeering staat onmach tig- Wij zijn optimist. Er is een groeiend verzet tegen ondergang bij ons. Daarbij stuiten wij op een gesloten front van Lou de Visser tot Duymaer van Twist, strijdende met één vaan del, waarop één woord: vrijheid. Maar wat bedoelt men? Anderhalve eeuw geleden heette het: vrij heid, gelijkheid, broederschap. Onder dit de vies kwam de Fransche revolutie, spoedig gevolgd door de militaire dictatuur van Na poleon. Vrijheid is ook de grondsla" der liberale staatsidee. Daardoor zou men krijgen wel vaart voor allen. Deze idee had den wind mee, daar de tijden voorspoedig waren. Maar de schatten vielen in den schoot der econo misch sterken. Het heette: Ieder voor zich en God voor ons allen. De arbeid werd verlaagc tot een koopwaar. Zoo werd het aanzien ge schonken aan het proletariaat. Uit de rijen der gedoemden steeg een al luidere klacht Zoo ontstond het marxisme en het gevleu gelde woord: Proletariërs aller landen ver eenigt u. Het woord vond weerklank. Maar de fout van het libera'isme werd door het marxisme overgenomen. Bij de liberalen was het ver stand en het egoïsme de drijfveer van alles bij het marxisme de stof. Zooals de dichter van de Drie Groschen Opera het kernachtig uitdrukte: Eerst vreten, dan de moraal. Onze tijd brengt nu het bankroet dezer beide stelsels. Hun gemeenschappelijke zonde was, dat de egoïst maakte, het liberalisme dén enkeling, het marxisme de groep. Dit egoïsme maakt van het volk een karikatuur Men gunt elkaar het licht in de oogen niet Deze stelsels hebben zich gewroken. De in- eenstorting kwam, toen ook niet-Westersche landen zich gingen industrialiseeren Onze markten werden kleiner, eindelijk stonden de Een manucure is onmisbaarmaar zij eischt veel tijd. Daarentegen vraagt de Palmolive-behandeling slechts vier minuten daags - en U behoudt een frissche, aan trekkelijke teint! pi» I Olijfolie is het beste natuurlijke schoon heidsmiddel, waarvan rijke hoeveelheden in onze zeep worden verwerkt. Daarom is het gebruik van Palmolive een schoon- i heids-behandeling. Twee minuten met Palmolive schuim mas seeren, daarna licht poederen - en den ge- heelen dag voelt Uw huid frisch en soepel aan. 's Avonds opnieuw twee minuten massage - zóó blijft U jong! fabrieken stop. Colijn zegt nu in de Industrieele Club te AmsterdamDe zaak ligt nu zoo, dat er geen hoop meer is, dat de vroegere tijd terug keert. Het troostelooze daarbij is, dat we elkaar als volksgenooten nu haten. Er is een kloof van haat ontstaan, door het liberalisme en marxisme. Daardoor hebben we het geloof in ons land verloren. Misschien steken we nog twee keer per jaar de vlag uit, als ten minste buurvrouw er geen last van heeft. Overigens zijn we internationaal. De arbei der zingt de Internationale. Maar intusschen is iedere nieuwe morgen hopeloozer dan de vorige. Met de nood stijgt de verbittering en afgunst. Zuivelbceren, akkerbouwers en tuin ders misgunnen elkaar hun steun De boeren in den Bosch ter vergadering zeggen: geen staatssocialisme op onze kosten. Er rijzen nu twee vragen: Moet het an ders? Kan het anders? Het nat.-soc. wil andere waarden in ons leven brengen, dan kan de nood overwonnen worden. Daarom zijn we nationaal en herin neren ons Nederlands historie. We zagen daarin zegepralen, maar ook nederlagen en die kwamen, als ons volk verdeeld was, toen ons volk radeloos, redeloos en reddeloos was. Noodig is Nederlands eenheid. Dan kan het anders worden dan nu, al duurt het genera ties lang. Wij willen in het volk samenbin den, wat bijeen hoort. Wij zijn nationaal. Eens sprak het marxisme het grootc woord: als er oorlog komt, doen wij niet mee. 1914 kwam en men zei: nu overheerscht de nationale gedachte. Toen is de interna tionale gestorven! Ons nationale volk wordt nu geregeerd door een kleine groep. Een onbekende inter nationale groep laat de couranten schrijven, wat zij wil en laat regeeren, zooals zij dat wil. Toen Colijn naar de Londensche economi sche wereldconferentie ging, zei hij, als dit niets wordt, weet ik het niet meer. De conferentie mislukte en toch leven we nog. Maar leven zullen we in een nieuwe ordening. Daarin zal wie werken wil ook werken kunnen. Dan zullen de groote mach ten vernietigd worden. Wat zijn de vakbon den geworden? Uitbetalingskantoren van aalmoezen. Dat komt omdat ze de arbeid ver eenzelvigd hebben met de opbrengst. We heb ben nu sociale wetten Maar voor de werk loozen zijn ze waardeloos. Ons volk wordt vaneen gescheiden. Er is geen eenheid, men draagt elkanders lasten niet. Zoo gaat het volk ten gronde. Koeien worden afges'acht, tarwe gedenatureerd, de groenten verrot en intusschen wordt de jeugd ondervoed Daarom vragen wij eenheid, een krachtig staatsbestuur en geen 53 partijen. Wij wenschen zelfrespect. En dan zien wij het geval in Cura?ao en met de Zeven Pro vinciën. En we hooren een Engelsch minister zeggen, dat Engelands grenzen aan den Rijn liggen! Wij roepen om een daad, niet om woorden, zooals ze in de Staten-Generaal gesproken worden. Deze daad moet twee ondeugden wegvagen, namelijk den standenwaan en de klassennatie. We moeten gelooven in Neder- land. daarin moeten we een zijn. Ook Colijn zei: acht millioen Nederlanders moeten schouder aan schouder staan om de crisis door te komen. Nu, ze zullen schouder aan schouder staan, als het zoo doorgaat, maar ik bedoel: schouder aan schouder voor de stempellokalen! °nU°'kc make eei) einde aan de verdeeld- Ï!Ln .°P, Holland grond te leven, die geen tournooiveld voor den klassenstrijd moet zijn. We moeten solidair zijn. We moe- nüriT Ü?i'n W h!"s zijn- Daarb'i zaI mct 7wiS?et nat"soc- de leidi"K nemen We willen dan geen parlement meer. Neen, het zal een staat zijn van menschen, die ge looven in het leven en in het volk. Oude schoolliedjes zullen weer in onze herinnering komen, zooals „Alle man van Neerlands stam". Spreker eindigde met een: Vecht dan mee, voor een beter Nederland. Hou zee (Ap plaus.) Na de nu volgende pauze werden eenige schriftelijke vragen door den spreker beant woord. Op de vraag, wat de N.S.B. doet voor on schuldige slachtoffers in voorarrest, ant woordde spr., vertrouwen te hebben in de rechterlijke macht, die gelukkig niet is als in Frankrijk of Amerika. Uitvoerig beantwoordde spr. de vraag, wat de N.S.B. doet voor de jeugdige werkloozen. Iets anders als burgemeester de Vlugt, aldus spreker. Geen lapwerk. Geen spoordijken maken door de werkloozen, waar zeven mil lioen mee weggegooid wordt door president commissaris-burgemeester dé Vlugt. Als ik naar buiten ging en zei: we zullen den steun op 25 per week brengen, liepen ze allemaal met ons mee. Maar beloften heb ben we genoeg. De mensch heeft den plicht om te werken en daaraan moet onze staat hem helpen. Dat willen wij. Het huidige eco nomische stelsel haalt alles omver. De vrouw verdient het brood bij Heek en de man wascht huis de luiers Wij willen een staat waar ruimte komt voor de jeugd. Wij willen geen staat, waar men het jeugdige leven ver nietigt. Wij willen staatspensioen op den ouden dag, maar niet een staat, waar men de jeugd pensionneert. De nat.-soc. gedachte groeit, vooral nu de ze in Duitschland gekomen is. Om Italië be kommerde men zich nog niet. De Hollander is immers zoo. Hij hoort de nachtwacht brand toepen, voelt eens of zijn muur al warm is en gaat weer rustig slapen. Op een vraag, hoe het tegoed bij de Nuts- spaarbank kan toenemen en dat misschien het geld komt van ambtenaren, die het geld cadeau krijgen, antwoordde spreker, dat wie dit schreef misschien afgunstig is. De schrij ver wordt ook persoonlijk en noemt den di recteur der gasfabriek en het schoolhoofd. Maar men moet niet persoonlijk worden, doch alleen het stelsel aanvallen. Ook de N.S.B. staat overigens op het standpunt van loon naar prestatie. De een presteert nu een maal meer dan de ander. Daarom moeten we overigens toch ieder in zijn waarde laten. De krantenjongen, die nog vandaag onze krant bezorgt is ons niet minder, dan de krantenjongen, die later het Vredespaleis ca deau gaf. Op de vraag, wat doet ge voor de vissche- rij, antwoordde spr. tenslotte, niet wat mi nister Verschuur deed. Die sprak van de held uit de opera comique, die altijd klaagt, maar nooit dood gaat. Wij zeggen de visscherij is een peiler van ons volk, zooals de landbouw en de handel. Maar in de nat.-soc. staat zal niet gevraagd worden, wat doet gij, maar moet men vragen, wat doe ik. Daarin moeten we als broeders tesamen wonen. Dan zal er veel verbeteren. Nadat de heer Scholtens den spreker be dankt had, werd de vergadering besloten door staande het Wilhelmus te zingen. Na afloop der vergadering was wederom een groote menigte op de been. Toen enkele leden der N.S.B. de zaal verlieten, werden uitroepen geslaakt als: vrijheid, brood, meer steun. Toen tenslotte geroepen werd moorde naars en zelfs met steenen werd geworpen, werd het de politie te bar. Met getrokken sa bel werd ruim baan gemaakt en het werd een saue qui peut. In minder dan geen tijd werd de volksmassa door de vier aanwezige politiemannen verspreid. Zoo konden de N.S. B.-ers tenslotte rustig in hun auto stappen en heelhuids het dorp verlaten.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12