DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor den Europeeschen vrede. flxtQelijksch Oueczicht het einde van de Indische begrooting. 'Buiteutand Critiek op het Indische onderwijs. GEMENGD NIEUWS. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25. rfnv^e contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 45 DIt nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 22 Februari 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Het standpunt van Duitschland en Frankrijk. WAT DE NEW STATESMAN ZEGT. Tweede Kamer Een langdurige vergadering Eerste Kamer Eenige zaken afgehandeld. DE OOSTENRIJKSCHE MINISTERS TE PARIJS. Buitengewone voorzorgsmaat regelen te Parijs. ERNSTIGE ONLUSTEN IN ZUID-SLAVIE. Reeds 22 boeren in gevechten met politie en soldaten gedood. BUITENGEWOON SOCIALISTISCH CONGRES IN BELGIE. Geen algemeene staking. Wat vandaag de aandacht trekt,*. HET ITALIAANSCH-ABESSINISCHE GESCHIL. ALKMAARSCHE COURANT. Men is thans vol vertrouwen in Engeland dat Duitschland de jongste voorstellen van Londen zal aanvaarden als grondslag voor onderhandelingen. De New Statesman, het onafhankelijke en links-georiënteerde week blad, dat nooit licht is ingenomen met wat de staatslieden van den tijd internationaal overwegen of voorstellen, weet veel goeds te vertellen van de Fransch—Britsche voorstel len en oordeelt met de rest van de pers, dat de houding van Duitschland over het alge meen gunstig is. Een deel van de openbare meening in Duitschland wil wel in een uit dagende en onafhankelijke houding blijven volharden, maar het blad neemt aan dat Hit- Ier en zijn regeering het plan ernstig onder zoeken; als zij bereid zouden blijken er over te onderhandelen kan dit de inleiding wor den tot een nieuwe ontwapeningsconferentie en terugkeer van Duitschland naar den Vol kenbond. Het „voorzichtig optimisme" in West-Europa heeft echter de vrees en de on gerustheid in Oost-Europa niet weggenomen. De New Statesman hoopt, dat voor die stem mingen in Oost-Europa niet veel aanleiding is. Ze zijn ontstaan uit de overweging dat Frankrijk van eigen veiligheid verzekerd, in ijver voor een Oostelijk Locarno zal bekoe lenen zelf bereid zou kunnen zijn Duit- sche voornemens in Rusland aan te moedigen teneinde zichzelf extra veiligheid te geven. Het blad is niet bereid Frankrijk van derge lijk cynisme en dergelijke domheid te verden ken. Ook gelooft het niet, dat de leerstellin gen van ar. Rosenberg zooveel school heb ben gemaakt in Duitschland, dat dit land zich in een zoo allerhachelijkst avontuur als een oorlog met Rusland zou storten. Men hoopt in Engeland op onderhandelin gen met Duitschland. Maar men ontveinst zich niet, dat er veel oneenigheid van kan komen. Om te beginnen wordt verwacht, dat Duitschland een luchtmacht zal verlangen, omdat het moeilijk tot een luchtconventie kan toetreden voor onderlinge bescherming, in dien het er geen heeft. Deze kwestie moet ech ter, vindt men in Engeland, worden gere geld tezamen met de andere algemeene kwes ties, die later moeten worden besproken, n.1. veiligheid, gelijkheid, schrapping van de militaire clausules van het Verdrag van Ver- sailles en Duitschland's terugkeer naar den Volkenbond. Gelijkheid in bewapening betee- kent bij het bestaande bewapeningspeil in Europa meer bewapening voor Duitschland. Duitschland verlangt voldoende bewapening voor zijn nationale veiligheid. In Engeland zegt men dat de mate van bewapening op dezen grondslag niet langer kan worden vastgesteld. Duitschland zou met zijn lange landgrenzen, indien „nationale veiligheid" den doorslag moest geven, veel meer bewa pening krijgen dan elk ander land in Euro pa. Men is niet langer uit op „nationale vei ligheid", maar op internationale veiligheid. Reeds nu helpen internationale pacten aan de bescherming van Duitsche en andere na tionale grenzen. Men moet dus afwachten of Duitschland ni dezen ouden, indertijd door von Papen aangegeven bewapeningseisch zal volharden. In elk geval verwacht men dat Duitschland meer bewapening zal vragen dan de andere mogendheden willen geven. Indien men op dit punt geen overeenstemming kan bereiken moeten alle vraagstukken met betrekking tot de verlangde collectieve veiligheid onoplos baar blijven. Zoo de New Statesman gelijk heeft in zijn opvatting dat Frankrijk niet uitsluitend door cynische eigenbaat wordt gedreven en alle aanwijzingen duiden er op dat het blad ge lijk heeft dan blijft dit land veiligheid in Oost-Europa onafscheidelijk achten van een algemeen veiligheidsstelsel. Rusland en de Kleine Entente moeten er in worden betrok ken. Deze politiek strookt niet met de Duit sche en hier is dus een ander mogelijk ernstig beletsel tegen een algemeen Europeesch ver gelijk. De Duitsch—Russische verstandhouding laat alles te wenschen over ofschoon de di plomatieke correspondent van den Manches ter Guardian meent te weten dat dit erger lijkt dan het is, want dat een invloedrijk deel van de meening, die in Duitschland buiten- landsche politiek voorschrijft, pro-Russisch is. Als dat zoo is zou dat althans een hoek steen kunnen worden in het gebouw van een Europeesche regeling. Inmiddels is bekend, dat Hitier heil zoekt in bilaterale inplaats van in multilaterale overeenkomsten. De luchtconventie zou na Locarno de tweede uit zondering kunnen worden op den regel, die echter voor Oost-Europa blijkbaar moet blij ven gelden. Maar bilaterale pacten geven niet de vei ligheid, die Frankrijk stevig gevestigd wil zien. Met uitzondering van Duitschland hebben thans alle belanghebbende mogendheden in voorstellen haar bijdragen geleverd voor de oplossing van het veiligheidsprobleem. In Engeland wacht men thans met groote be langstelling af wat Duitschland zal hebben voor te stellen. De meest vooruitstrevende internationaal- politieke school in Engeland, vertegenwoor digd o.a. in The New Commonwealth (die reeds een groep van 40 leden in het Lager huis heeft), is maar half ingenomen met de Britsch-Fransche denkbeelden voor een lucht conventie. Zij vinden, dat de Conventie niet beperkt zou moeten blijven tot 5 naties, maar dat zij alle Europeesche leden van den Volkenbond zou moeten omvatten. Dwang- of strafmaatregelen tegen een natie, die een „onuitgelokten luchtaanval" doet op een an dere natie, zouden niet moeten worden onder nomen door een macht van nationale contin genten, maar door een macht, die onder con trole zou staan van den Volkenbond. Den Haag, 21 Februari. In een vergadering, welke van één uur tot kwart voor acht heeft geduurd, heeft de Kamer heden eindelijk de Indische begrooting afgehandeld. Gedurende vele uren waren er nauwelijks meer dan acht leden in de Kamer aanwezig, hoofd zakelijk Indische specialisten en eenige andere leden, die het woord moesten voeren. Stellig kan de behandeling vlug ger in haar werk gaan, dan dit jaar is geschied. De replieken bij de algemeene beschouwingen, welke een geheele ver gadering in beslag namen, hadden ge voegelijk achterwege kunnen zijn gela sten. En bij de bespreking van de afzon- 'derlijke wetsontwerpen had de Kamer minder in bijzonderheden moeten treden. Zelfs minister Colijn was hierbij onnoo- dig uitvoerig. Bij het wetsontwerp betreffen ie het departement van Onderwijs hebben de heeren Roestam Effendi (c.p.), K. ter Laan (s.d.) en Ketelaar (v.d.) in ver schillende toonaarden betoogd, da# er te veel op het onderwijs bezuinigd werd. De heer Effendi zeide, dat het de kapi- ta'istische regeering er om te doen was, de Inlanders dom te houden. Dr Moller (r.k.), zeer geleerd en blijkbaar hei Ma- loisch ook al machtig, citeerde toen eenige spreekwoorden uit 's heeren Ef- fendi's land der vaderen, nl. „Nadenken is een lamp voor het hart" en „Zij zien een mugje aan den overkant van den oceaan, maar een olifant vlak voor hun neus zien zij niet". Minister Colijn zette uiteen, dat de bezuiniging op het onder wijs geen afbraak bcteekent, en was met den heer Ketelaar eens, dat, zoodra een betere tijd aanbreekt, men klaar moet zijn om het onderwijs weer te kunnen uitbreiden. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam (c h.) en dr. Rutgcrs (a.r.) klaagden over een te ver gaande unificatie van het on derwijs, zoowel wat betreft het openbaar en het bijzonder onderwijs tezamen, als in geografisch opzicht over den geheelen Archipel. Het moest h. i. meer rekening kunnen houden met de plaatselijke ge steldheid der bevolking en met het verschil in geest, waarin overheid en schoolbestuur de kinderen doen onder wijzen. Men behoorde, zeide baron van Boetzelaer, meer vrijheid te hebben om eigen wegen te gaan. Minister Colijn gaf hun gelijk, maar deed een merk waardige bekentenis, namelijk dat het niet gemakkelijk is om in te gaan tegen den centralisatiegeest, ook niet, als men rr.'nister of gouverneur-generaal is. Dr. Rutgers scheen wel gelijk te hebben, toen hij verklaarde, zijn kritiek speciaal te richten tegen het beleid van het Indi sche departement van Onderwijs. Intus- schen, voor dit beleid is de minister ver antwoordelijk Dr. Moller drong aan op een zekere mate van verinheemsching van de scholen. Hij wilde de Hollandsch-Inland- sche scholen veranderen in standaard- scholen met Nederlandsch als leervak. Maar mr. Joekes (v.d.) bestreed hem, zeggende, dat zulks velen den toegang tot middelbaar en hooger onderwijs zou bemoeilijken. De Kamer nam het Onderwijshoofd- stuk aan, met de stemmen der sociaal democraten en communisten tegen, het laatste vanwege de bezuiniging. Dezelfden stemden, om dezelfde reden, tegen het hoofdstuk nopens den dienst de»* Volksgezondheid. Mevrouw De VriesBruins (s.d.) en de heer Wijnkoop (c.p.) zetten hun meening, dat er te veel beruinigd wordt, uiteen. Zij en baron van Boetzelaer wezen op het gevaar van ondervoeding en de laatste wenschte in dit verband zelfs geneeskundig school toezicht en 6choolvoeding, maar minis ter Colijn zeide, dat dit te veel geld zou kosten. Mvrouw De Vries—Bruins en baron van Boetzelaer drongen er op aan, dat er een proef genomen zal worden met 'n systeem van leprabestrijding door licht therapie. De Indische regeering wilde zulk een proef nemen, maar er wai over dit systeem een minder gunstig rapport uitgebracht en de Volksraad heeft het krediet van 30.000 verworpen. ZExc. uitte de hoop, dat men toch een oplos sing zou vinden, welke een proef moge lijk zou maken. Intusschen verzuchtte hij ondeugend, dat het der Indische re geering zoo vaak kwalijk wordt geno men, als zij zich niet voegt naar den volksraad, maar dat zij dit college nu wel zijn zin geeft en het ook niet goed is! Bij het hoofdstak Economische zaken hoeft de heer Van Kempen een sympa thiek pleidooi gehouden voor natuurbe scherming. De bewindsman antwoordde hem op een wijze, die den indruk gaf, dat de regeering van het uitnemende belang dezer aangelegenheid nog wel wat meer doordrongen zou kunnen zijn. Bovendien behoeft deze bescherming volstrekt niet in alle gevallen geld te kosten. Het volmaakt onnoodige vangen en uitroeien van dieren bij voorbeeld kan worden verboden zonder offers voor de schatkist. Bij het hoofdstuk betreffende Verkeer en Waterstaat heeft de minister ver klaard, dat het denkbeeld van fusie van het particuliere tuinbedrijf op Billiton en het Landsbedrijf op Banka uitsluitend van hemzelf is. Hij heeft er de aan dacht der Indische regeering op geves tigd, die een onderzoek naar de moge lijkheid instelt. De fusie zou tot een gemengd bedrijf moeten leiden. Met het Landsbedrijf heeft Z. Exc. moeilijkheden ondervonden bij de internationale maatregelen tot beperking der tinpro ductie. Een Landsbedrijf schijnt daarbij te stroef te werken. Er is nog geen fu sieplan. Komt er één, dan worden volks raad en Kamer erin gekend. Ir. Cramer is tegen, de heer Van Kempen voor fusie. Over de wetsontwerpen aangaande Oorlog en Marine werden vele korte speechjes gehouden. Ir. Cramer zeide, dat hierop te weinig wordt bezuinigd. Minister Colijn stelde hiertegenover, dat voor hem de rechtsorde, waartoe ook onze verplichtingen als lid der volkeren gemeenschap behooren, voor alles gaat. De heer Van de Bilt (r.k.) betoogde, dat wij met onze weermacht wel voor den dag kunnen komen. Maar de heeren Van Kempen en Rutgers uitten ongerustheid, dat de bezuiniging de weermacht al zou hebben verzwakt. Dit laatste ontkende de minister. Hij noemde als voorbeeld van een bezuiging, die niet verzwakt, eene, welke nu overwogen wordt en an derhalf millioen zal opbrengen, name lijk invoering van het kapitulantenstel- sel. Mr. Westerman (n.h.) drong krachtig op versterking van de weermacht in ndië aan .Over deze militaire wetsont werpen wordt morgen gestemd. Den Haag, 21 Februari. De senaat heeft de drie wetsontwer- nen waarbij de financiëele belangen der gemeenten zijn betrokken, zonder stem ming aangenomen, met aanteekening, dat de sociaaldemocraten tegen waren. Het zijn de wijziging van de wet op de financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, de wijziging van de voorzie ningen tot versterking van de Rijksmid delen en de instelling van het werkloos- heidssubsidiefonds. Dr. Wibaut M le verde een bestrijding, maar jhr. De Gij- selaar c.(h.) had te voren in precies tegenovergestelden geest gesproken. Minister Oud weerlegde eenige bezwa ren van den heer Janssen (r.k.) en sloot zich aan bij de heeren Slingenberg (v.d.) en Gelderman (libdie er op wezen, dat men het belang van het Rijk, de collec tiviteit, boven dat der afzonderlijke ge meenten moet stellen. Z. Exc. wees voorts op de lichtpunten, welke de nieu we wetten voor de gemeenten toch ook bevatten. De rede van den bewindsman beantwoorden verscheiden senatoren met applaus. De begrooting van het departement van financiën werd na eenig debat goedgekeurd. I De Oostenrijksche bondskanselier, dr. Schuschnigg en de Oostenrijksche 'minister van buitenlandsche zaken, Berger Walse- negg, zijn gisteravond om 9 uur 20 aan het station van de Parijsche voorstad Reuilly uit den trein gestapt. Op het station waren ter begroeting aanwezig de Fransche minister president Flandin en de minister van bui tenlandsche zaken, Laval. De reis naar I arijs werd voortgezet per auto. De beide wagons van de vertegenwoor digers der Oostenrijksche regeering waren op het station Verneuil afgehaakt van de Arlberg-expres en naar het station Reuilly gedirigeerd. De Oostenrijksche gezant te Parijs, Egger Moellwald, was den ministers tot Troyes te gemoet gereisd. Ter gelegenheid van het bezoek der beide Oostenrijksche staatslieden heeft de Parij sche politie aan het Gare de 'Est uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. De employés en arbeiders, die na hun werk op het station kwamen werden zoo spoedig mogelijk verder geholpen. Zelfs de verkoop van spoorkaartjes werd een uur lang stopgezet. - Verdachte personen, die geen gehoor ga ven aan de sommatie „circuler" werden naar een politiebureau overgebracht, waar zij werden vastgehouden tot na aankomst van de beide staatslieden. Tot negen uur bevonden zich op deze wijze reeds 800 personen in arrest. bare pa ,'ië te We bron, welke uit Joego Slavië te Weenen zijn ontvangen, maken melding van ernstige boe- renonlusten in het Bosnische district Brod Deze onlusten zouden veel ernstiger zijn dan uit de officieele mededeelingen van Bel grado blijkt. In de verschillende gevechten tusschen boeren eenerzijds en politie en militie ander zijds zijn reeds 22 boeren gedood. Tiental len hunner werden gewond, terwijl honder den in de verschillende Kroatische dorpen worden gearresteerd. Officieel soreekt men in Belgrado van slechts twaalf dooden, terwijl in het geheel geen melding wordt gemaakt van de ver schillende gevechten welke later nog hebben plaats gevonden. Van betrouwbare zijde te Belgrado ver neemt de „United Press", dat deze onlusten het gevolg zijn van het ruwe optreden der belastinginners. In verband hiermede is het tot demonstraties der boeren gekomen, die de souvereiniteitsemblemen van de openbare ge bouwen rukten. Honderden dezer demonstranten werden terstond gearresteerd, terwijl een groot aan tal personen, die weigerden belasting te be talen, in de gevangenis werd geworpen. De leden van een officieele delegatie, welke naar het dorp Podvinj was afgevaar digd, werden door de boeren gevangen gezet en urenlang als gijzelaars vastgehouden. In verband hiermede zijn, naar gemeld wordt, troepen naar Podvinj gezonden. Vijf melkleveranciers, die het cordon der troepen poogden te passeeren, werden neergeschoten In welingelichte kringen is men van mee ning, dat de onlusten zich ook tot de andere deelen van het land dreigen uit te breiden. In verband met de betooging op 24 Februari en de dienaangaande besluiten der Belgische regeering, die door de Kamer be krachtigd zijn, hebben de socialisten gister te Brussel een buitengewoon congres be legd, teneinde te beraadslagen over den daardoor ontstanen toestand. De vergade ring was even talrijk als rumoerig. Er werd een groot aantal voorstellen ingediend, waaruit de opgewonden gemoedstemming bij vele aanwezigen duidelijk bleek. Zoo werd De Oostenrijksche bondskanselier te Parijs; 800 gearresteerden. (Bui tenland.) Belangrijke verklaring van Bald- win t.a.v. den vrede. (Buitenland.) Het Italiaansch-Abessinische ge schil. (Buitenland.) Rumoerig socialistisch congres te Brussel; geen algemeene staking. (Buitenland.) Ernstige onlusten in Zuid-Slavië; reeds 22 boeren in gevechten ge dood. (Buitenland.) Ontvangsten bij de Ned. Spoor wegen worden steeds minder. (Bin nenland.) Ongerustheid over een Scheve- ningsch visschersvaartuig. (Bin nenland.) Inbraak te Zeist. (Binnenland.) Kousenfabriek stopgezet te Veen- dam; 125 personen werkloos. (Bin nenland.) Het dreigende mijn-conflict. (Bin nenland.) Turks che opdracht voor onze in dustrie. (Binnenland.) Weer eerste-klas-coupé in de stoomtreinen. (Binnenland.) Een merkwaardig vliegongeluk; twee meisjes springen uit een vlieg tuig. (Luchtvaart.) (Zie verder eventueel laatste berichten). o m. voorgesteld, dat de socialisten zouden uittreden uit de Nationale Arbeids Commis sie, ontslag zouden nemen als minister van staat, zouden aftreden als kamerlid (dit werd voorgesteld door de afgevaardigden van Charleroi, Brussel en Antwerpen) etc. Voorts werden voorstellen ingediend betref fende afkondiging van een algemeene sta king, waaromtrent echter de meeningen zeer sterk uiteenliepen, hetgeen reeds uit de voor stellen zelf bleek, die algemeene staking voorstelden van 24 uur tot 5 minuten. Er werd een commissie benoemd voor het opmaken van besluiten. Deze heeft gistermid dag beraadslaagd, zoodat het noodig werd nog een avondzitting te houden. In den loop daarvan heeft het buitengewone congres de voorstellen inzake afkondiging van een alge meene staking verworpen. De bezorgdheid in Groot-Brittannië over het Italiaansche-Abessinische geschil neemt toe en het is mogelijk, dat de Britsche am bassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, in- tructie zal ontvangen de aandacht van Mus- solini te vestigen op de ernstige gevolgtrek kingen, welke uit ae actie zouden kunnen gemaakt. Daily Telegraph meldt uit Addis Abeba, dat de onderhandelingen voor de instelling van een neutrale zone worden opgehouden en dat de keizer van Ethiopië geen oorlogs voorbereidingen maakt, doch dreigt de ge heele zaak bij den Volkenbond aanhangig te maken. De Italiaansche regeering heeft weinig vertrouwen in den afloop en daar de mee ning van Abessinië niet gewijzigd is, zullen vandaag nog twee troepentransporten scheep gaan. Mevr. Genoveffa Lumare, een flinke Italiaansche, heeft dezer dagen het leven ge schonken aan haar drie en twintigsten zoon. De ondergang van een Chineesch stoomschip bij Foetsjoe wordt thans officieel bevestigd. Bij deze catastrophe zijn in totaal 241 personen, waaronder 50 soldaten, om het leven gekomen. Slechts één persoon kon gered worden! Mrs Consuelo van der Bilt, die naar men zegt een jaarlijksch inkomen heeft van een millioen dollars, heeft gisteren een ver zoek om echtscheiding ingediend. Haar tegenwoordige echtgenoot Karl H. Smith beschuldigt zij van wreedheid. De voorgestelde staking van de liftboys en andere bedienden van groote gebouwen in New Dork, die gisteren om twee n.m. zou aanvangen, is, hangende nadere besprekin gen, uitgesteld tot vandaag. In de Poolsche ambassade te Weenen is gister een brutale inbraak gepleegd. De da ders maakten zilveren voorwerpen buit ter waarde van 7000 schellingen. Tot dusverre is het nog niet gelukt de daders op het spoor te koenen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1