Kruschen Salts HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl HEI GEHEIMZINNIGE LANDHUIS Jlec/UszoAett WAARSCHUWING. Pzswincioal 'llieuws Jmiêêeton 3'A pCt. obligatiën HET PROCES VARA-MARTIN BEVERSLUIS, AMBTENAAR BURGERLIJKEN STAND MOET ZELF ACTEN VOORLEZEN, in EEN JAAR GEEISCHT WEGENS MEINEED. Valsche verklaring afgelegd echtscheidingsprocedure? ZAAK-ONNES UITGESTELD. WIKKEL WARMENHUIZEN ben de scherpe koersfluctuaties in bovenge noemd fonds geen invloed gehad. Hoewel de noteeringen oer saldo meest wat lager zijn dan het einde der vorige week, was de stem ming in de cultuurafdeeling toch niet on gunstig. Een goeden indruk maakte het be richt, dat de besprekingen tusschen de Lon- densche belangen bij de peperpool met de be irokkenen hier te lande zijn voortgezet en aai men goeden moed heeft, dat de besprekingen binnenkort tot een bevredigend resultaat zul len leiden. De vrees, dat de crisis op de Lon- densche pepermarkt ook de rubbermarkt in sterke mate zou kunnen meesleepen, is thans geweken. Tot een opleving van zaken op de rubbermarkt is het echter nog niet gekomen, omdat men in afwachting verkeert van de binnenkort te nemen beslissing van het Inter nationale Rubber-Restrictie-Comité ten aan zien van de te exporteeren percentages voor het tweede kwartaal van 1935. De bekende Londensche makelaarsfirma Symington Sinclair heeft zich in haar jongste weekbe richt tot tolk gemaakt van degenen, die een vermindering wenschen van het voor export toegestane percentage der standaardprcduc- tie, teneinde den rubberprijs te doen stijgen. Dit verlangen wordt gemotiveerd met de groote stijging van de productiekosten op de plantages tengevolge van hoogere Iconen en salarissen en door de betere verzorging der plantages. Op grond hiervan zal van de zij de der Engelsche producenten wel worden aangedrongen op een verhooging van het restrictie-percentage van 25 tot 30 pCt., waarbij men echter, evenals bij de vaststel ling van het restrictie-percentage voor het loopende kwartaal, vermoedelijk weer in bot sing zal komen met het standpunt der Ned.- Indische regeering, die niet zoo zeer naar een prijsverhooging als wel naar een herstel van stabiele verhoudingen in de rubbercultuur streeft. De kwestie van het al of niet bestendigen der regeeringsbemoeiing met de Java-suiker- industrie is inmiddels ook tot een beslissing gekomen. Ook na beëindiging van de N.I.V. A.S. op 1 April 1936 zal de regeeringsbe- moeiienis worden voortgezet. Bij haar ingrij pen in deze tak van cultuur baseert de regee ring zich op de omstandigheid, dat door de wijziging der afzetverhoudingen het produc tie-apparaat der Java-suikerindustrie veel te groot is geworden. Van drie millioen ton dient dit tot ongeveer de helft te worden te ruggebracht, met behoud van een flinke re serve. voor het geval de situatie zich ten gunste van de java-suiker mocht wijzigen. Een belangrijk deel van het tegenwoordige productie-apparaat moet definitief worden uitgeschakeld; slechts die fabrieken zullen blijven bestaan, die het goedkoopst geëxploi teerd kunnen worden. Het door den regee- ringsgemachtigde uitgewerkte systeem van rationalisatie, gebaseerd op productie-ver gunning, welke overgedragen kunnen wor den. Het door den regeeringsgemachtigde uitgewerkte systeem van rationalisatie, geba seerd op productie-vergunningen, welke over dragen kunnen worden, brengt met zich, at goedkoop werkende fabrieken, ook wan neer deze in handen zijn van financieel zwak ke ondernemingen, kunnen blijven werken, terwijl fabrieken, die betrekkelijk duur in de exploitatie zijn, zullen worden stopgezet, ook wanneer de eigenaars dank zij krachtige re serves het bedrijf nog eruimen tijd zouden kunnen volhouden. Op deze wijze kan de kern van de eens zoo bloeiende Java-suiker- industrie in elk geval worden behouden, in afwachting van een verbetering der wereld verhoudingen, waarvan dan de Java-suiker, dank zij de zoo zeer verlaagde productiekos- en, in de eerste plaats zal kunnen profitee- ren. De aanplant voor 1935 is voorloopig bepaald op 455.000 ton en verwacht wordt dat, wanneer de afzet niet verder achteruit gaat, bij het afkomen van oogst 1937 de voorraden Java-suiker zoo goed als geheel zullen zijn opgeruimd. Nader zal moeten b'ij ken, welke ondernemingen in het bijzonder door de rationalisatiemaatregelen zullen worden getroffen; in het algemeen mag men aannemen, dat de koersstand der aandeelen wel een aanwijzing vormt van de positie der ondernemingen, ook wat de mogelijkheid van voortzetting der exploitatie hunner fabrieken bij de tegenwoordige prijsverhoudingen be treft. E>e uiteenzetting van de regeering heeft dan ook geen belangrijke uitwerking op de koersen van suikeraandeelen gehad. Aandeelen Kon. Petroleum zijn slechts wei nig in koers veranderd. Van industrieele fondsen zijn vooral Philips' in koers inge zakt, vermoedelijk nog in nawerking van de daling van den export van radio-artikelen en gloeilampen in Januari. Voor beleggingswaarden b'ijft goede vraag bestaan. Het 354 pCt rentetype b'ijft hier het ierrein veroveren. De 3Vi pU'- leening va Noordholland ad 8'A millioen kon geht. 1 worden geplaatst. Reeds heeft de provinc.e Gelderland eveneens een 3U> pUt- H aangekondigd, en de gemeente Leeuwarden opent de rij der gemeenten, die van de veria- vrrl v>?t rente-type tot 354 pCt. zullen gaan profiteeren, door omzetting van nog uitstaande leeningen met hoogere rente in Toch schijnt de regeering van haar voor nemen, om reeds aan het eind van deze maand een Indische leening uit te geven, te hebben afgezien, der overzicht van het Hieronder volgt een koersverloop: Maxwell I.and Grant Co. 53,,61, 55,,57/4 Amsterdam Ruber 98, 9654, 98U}, 97,ij Hessa Rubber 93, 94, 91, 91 3/4 Handelsver. Amsterdam 171, 166/5 Javasche Cultuur 92, 89; N.I.S.U. 83%, 80'A Deli Mij. 136, 135. 135 1/4; Senembah 140 'A, 138, 140; Deli Batavia Mij. 144 3/4. 145 3/4, 144, 145 Kon Petroleum 1401/4, 138, 14054, 13954; Philips' 229, 22454, 226; Lbiilever 89 7/8, 90 1/4, 88 1/4; Ford Automobielfabr. 243, 248 5/8, 244 Ned. Scheepvaart Unie 385/i, 34 1/4. 3554 254 pCt. N.WS. 8154. 82 5/16. 81 7/8; 354 pCt. Nederland 101 1/4, 100 7/8, 101 1'8; 4 pCt. Amsterdam 100 1/16, 1005/16: 4 54 pCt. Frankrijk 92%, 91 7/8, 92 7/8, 92 3/8; 454 pCt. België 96 3/8, 93 7/8. De V.A R A. verzoekt ons mede te deelen: In vrijwel alle dagbladen is, nadat de plaatsvervangend kantonrechte te Hil- v.reum, mr. A. Lugt uitspraak had ge- wegens dringende redenen niet •s maar, daar persoonlijke verandeiin- iren dit moge volgens de kantonrech ter ook geestelijke veranderingen zijn bij beide partijen inderdaad zijn, spreekt hij in zijn vonnis uit, dat de V A.R A. naar zijne meening vanuit haai standpunt verstandig handelde, toen z Martien Beversluis op 11 December j. schorste, maar dat hieruit tevens volgt, dat het niet billijk zoude zijn, om, nu de arbeidsovereenkomst op dezen grorm zal worden ontbonden, ook de betalin„ van het salaris op 11 December j.1. den- nitief stop te zetten. Nadat de ka"t0"' rechter op verschillende gronden heeft overwogen, wat dan wel d't tI-Jdstip za zijn, waarbij o.m. wordt vastgesteld, dat de V A.R.A. geen gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid, die zij naar de mee ning van den kantonrechter had om Beversluis op grond van de brochure vp staanden voet te ontslaan, dat wij de toenemende verwijdering reeds gerui- men tij vóór de schorsing lankmoe lig hebben aangezien en dat Beversluis niet langer dan een behoorlijke opzegtei mijn zonder te arbeiden salaris zal willen blijven trekken van do V A RA., die hij zoo zeer verafschuwt, komt de kanton rechter tot de conclusie, dat dit zal moeten zijn: 1 April 1935, waarna nij verklaart, dat tusschen partijen be staarde en ter request nader omschre ven dienstbetrekking met 1 April 193o te ontbinden. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat de V.A.R.A. met haar proces in het ge lijl is gesteld, dat alleen de kantonrech ter het met de door ons voorgestelde „korten tijd, waarop de dienstbetrekking b'llijkheidshalve behoort te eindigen'' (art. 1639W B.W.) niet eens was en deze heft gesteld op 1 Apri., terwijl de V.A. R.A. deze gesteld had willen zien op 1 Januari. Waar de advocaat van Martien Bever sluis tot niet-ontbinding van het con tract en dus tot continueering van de dienstbetrekking tot 1 September a s. oaa",..i".-d„e had geconcludeerd, en de V A R.A. ont- j)jn(jjng tiWegens gewichtige redenen" heeft gevraagd, en gekregen, zij het dan ook per 1 April a s. is de door sommige bladen bovan hun artikel geplaatste kop „Martien Beversluis wint zijn proces!" dus in tegenspraak met de feiten. Beversluis, een korte samenvatting van dit vonnis verschenen. In deze korte samenvatting wordt, naar wij aannemen te goeder trouw, de meening gesuggereerd, alsof de V.A R.A. wegens dringende redenen ontbinding had gevraagd van het bestaande con tract en dat de kantonrechter had gecon- c' .deerd. dat ontbinding wegens drin gende redenen niet mogelijk was, terwij] hij later het arbeidscontract had ontbon den wegens veranderde omstandigheden bij partijen. Teneinde verspreiding van dez<on- 'uiste meening in zijn voortgang te stui ten, achten wij ons verplicht er met na druk op te wijzen dat de VARA in haar request van 17 December j.1 aan de kantonrechter te Hilversum heeft verzocht om „conform art. 1639 W B. W. de arbeidsovereenkomst te ontb'n 'en en wel aanstonds althans per 31 Decem ber 193, zulks op grond van handelin gen en gedragingen van gerequest-eerde (Maitien Beversluis), welk< de belangen van requestrante (V A.R.A.) schaden, al thans zoodanige veranderingen in den persoonlijken toestand van gereques- treerde, dat de dienstbetrekking billijk heidshalve dadelijk, althans na korten tijd behoort te eindigen". Wij teekenen hierbij aan, dat art. 1639W. de partijen in een arbeidsover eenkomst het recht geeft, om aan de kantonrechter ontbinding van een con tract te vragen wegens gewichtige rede nen. De tweede alinea van ditzelfde ar tikel luidt daarbij als volgt: „Als gewichtige redenen worden, be- haive dringende redenen als bedoeld in art. 1639 O., ook beschouwd veranderin gen in den persoonlijken of vermogens toestand des verzoekers of der weder partij of in de omstandigheden waaron der de arbeid wordt verricht, welke van dien aard zijn, dat de dienstbetrekking billijkheidshalve f adel ijk of na korten tijd behoort te eindigen De kantonrechter, beide mogelijk heden, nl. ontslag wegens dringende redenen en ontbinding wegens persoon lijke verandering, in zijn vonnis over wegende, concludeert, dat ontbinding Gisteren besliste de rechtbank te Roer- mond dat een ambtenaar van den Bur- go'ijken Stand een doorhem hem onder- teekende acte persoonlijk aan partijen en getuigen moet voorlezen. De ambte naar Roffelse, van den Burgelijker Stan 1 te Helmond, die deze voorlezing aan een secretarie-ambtenaar had overgelaten werd veroordeeld tot twee maal 1 boete. Voor de rechtbank te Haarlem had zich gisteren te verantwoorden een 27-jarige ma chinist te Haarlem (gedetineerd) wegens het plegen van meineed in een echtscheidings procedure. Hij had namelijk op 21 December j.1. in een civiele zaak als getuige onder eede verklaard, dat er tusschen hem en een ge huwde vrouw, die in deze procedure was be trokken, geen enkele intieme betrekking be stond. Ter openbare rechtszitting deelde een ge tuige evenwel mede, dat hij verdachte twee maal met de bewuste vrouw gearmd had zien loopen. Uit een briefwisseling zou bovendien blijken, dat er vroeger wei degelijk een lief desverhouding tusschen beiden heeft bestaan Ten einde niet de mogelijkheid te schep pen, dat er een tweede meineed zou worden gepleegd, zag men af van het hooren van de vrouw. De wettige echtgenoot verklaarde, dat hij op een avond thuis komend, een man over het 'dak zag vluchten; ook een buurvrouw had dit gezien. Verdachte hield evenwel vol, dat Het Is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkoopers mei Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarona het publiek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder anten an sc etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N. owntree Handels Maatschappij zoowel op de verpakking als op iet e <iue gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U aat vm en. E. GRIFFITHS HUGHES Ltd., MANCHESTER, Opgericht 1756. hij dit onmogelijk kan zijn geweest. De doch ter des huizes, die thuis was dien avond, had geen onraad bespeurd. De officier van Justitie stelde vast, dat in de oorspronkelijke verklaringen onder eede door verdachte gedaan veel onwaars schuilt. Hij eischte wegens meineed een jaar gevan genisstraf met aftrek der preventieve hechte nis. Mr. Prinsen Geerligs noemde het overtui gend bewijs niet geleverd, nóch van de lief des-verhouding, nóch van de sensationee e vlucht over het dak en vroeg terugwijzing van de zaak naar den rcchter-conimissaris Voor onbcpaaldcn tqd. De behandeling van de zaak-Onn s van Nijenrode, die in Maart voor het AmsterdamacL' gerechtshof zou geschie- denden is in verband met den gezond heidstoestand van den heer Onnes voor onbepaalden tijd uitgesteld. 'Woensdagavond werd vanwege de afd. Winkel van den Nederlandschen Bond van landpachters en hypottieek- boeren een bijeenkomst gehouden in de tooneelzaai van den heer D. A. de Bruijn, alhier, in welke bijeenkomst werd vertoond de film, uitgaande van genoemden bond en toegelicht door den heer W. Martens, uit Utrecht. De opkomst was maar matig, doch voor een groot deel zal dit moeten worden toegeschreven aan het ongunstige weer. De voorzitter opende met een w oord van welkom de bijeenkomst, daarbij een bij-onder welkomstwoord richtende tot de aanwezige vrouwen, die toch zoo'n be langrijke plaats innemen in het bedrijfs leven en zij het zijn die met de weinige financiën die er opgebracht worden, moeten zien rond te komen. De film bestaat uit drie deelen: 1. de huurboor; 2. het journaal; 3. de hypo- theekboer; doch voor een goed geheel draait het 2de gedeelte eerst. Het journaal dan geeft weer het Bondsinstituut, het ontstaan, zijn ver gaderingen en zijn vooraanstaande per sonen en wat er al niet gedaan moet worden in liet belang van ben, die zelf niet aan hunne verplichting kunnen het tot stand komen van een pachtwet j voldoen en demonstreert de behoefte aan met continueering en een hypotheekwet noodig, voor het instand houden van de bedrijven en de bewerkers van den bedem. Het tweede deel de huurboer teakent in schrille kleuren, hoe het ver loop i6 van een paar kinderen, geboren en opgegroeid in het boerenbedrijf, later gehuwd zijn en 'n groot bedrijf huren. De huur is wel hcog doch op eigen werk krachten vertrouwen deze jonge men- schen. Vertrouwen in de regeeringstoe- zegging van een melkprijs van 5 cents, doch helaas die prijs blijft uit en de te genslagen komen. De ouders steken er hun bezit in, hun weinig overgebleven, kracht geven ze ook nog en het te jonge zoontje moet eveneens medewerken voor en na schooltijd. De geringe opbrengst van de producten laat niet toe arbeids kracht te nemen, 't is werken cn zwoe gen voor de pacht die moet worden be taald zonder pardon. Deze jonge boer, die kon werken en wilde werken, ging ten onder als slachtoffer van de onge lijke verdeeling van de opbrengst van de*i bodem. Het laatste gedeelte de hypotheek- boer is al niet veel beter In jeugdigen overmoed, niet ontbloot van eenig bezit, koopt hij een bedrijf, waarvoor hij zelf de helft heeft en ongevraagd biedt een bankinstelling hem de ontbrekende helft aan. Te duur gekocht, te hooge hy potheekrente, doch bouwende op eigen kracht is hij zeker aan zijn verplichtin gen te kunnen voldoen. De toestand wordt anders. Ook hier komt de tegen slag, personeel kan niet meer gehouden orden, zijn eenige zoon, dio studeerde, nmet zijn studio vaarwel zeggen, om mede te kunnen werken doch 't is niet meer te redden. Rente en aflossing vragen alles, eigen kleeren schieten over en het crisiscomité komt te huip. Siera den worden verkocht en ten slotte eischt de Bank stille overdracht van de plaats op haar naam. Eigen bezit weg, familie bezit weg, do Bank een plaats voer do halve koopsom, om straks, als de tijd beter wordt, daaraan goed te verdienen. Alles is opgebracht en een te groot deel van de opbrengst van den bodem moest worden bestemd om do hypotheek veilig te stellen en tol slot vinden wo vader en zoon bij het stempellokaal. Na deze waarlijk schrillo uitbeelding blijkt de explicateur een propagandist te zijn, die zijn gehoor met klemmende argumenten op den toestand wijst en wekt op zich aan te sluiten bij hen die strijden voor een pachtwet met continuatie- recht en een hypotheekwet, waaraan groote behoefte 'bestaat en waardoor b tere toestanden worden geschapen voor den bewerker van den grond en niet voor een pachtwet, zooals die wordt gewenscht door de bezitters van den grond. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Na een dankbaar applaus dankte do voorzitter den spreker voor diens propa gandawerk. Stemming verkiezing gemeenteraad. De stemming voor den Gemeente raad is door den Burgemeester bepaaJd op 17 Juni 1935. Verreniging voor ziehrnhuisverpleging. Deze vereeniging vergaderde Woensdag avond j.1. in het lokaal van den heer Slikker. De voorzitter, de heer J. Strijbis, opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze. Spr. betreurde de slechte opkomst. Het slechte weer en een bijeenkomst elders ter plaatse, zijn hiervan de oorzaak. In het kort memoreerde de voorzitter de financieele gesteldheid van de vereeniging en kon tot zijn genoegen constateeren, dat deze beter was, dan verleden jaar. Spr. drong W MndCj en op tijd te betalen. Het bestuur betracht de er op aan de contributie zoo veel mogelijk grootst mogelijke soepelheid, doch het is toch verplicht in sommige gevallen handelend op te treden en leden te royeeren. De notulen werden door den secretaris, den heer H. G. Rijs, voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den heer H. G. Rijs, ontleenen wij het volgende: Het aantal leden per 1 Jan. 1934 bedroeg 2002 en per 1 Jan. 1935 1759. Het aantal verpleegde patiënten in 1934 bedroeg 41 met een aantal ligdagen van 583. Op 1 Jan. 1935 waren er 1417 betalende leden en 342 niet- betalende leden. uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C. S. 24) The Heretics, Regency Street, W. I. Beste Mark, Je laatste brief is zóó opgewonden (zoo als hij wel moest zijn), dat hij een paar mi nuten geleden neg in mijn hand trilde. Ik vraag mij nu verwonderd af, na hem drie keer te hebben doorgelezen, of hij mij veel, of niets vertelt. Neem bijvoorbeeld wat jij noemt: „je stukje practisch nieuws". Nu had ik zelf al nagedacht over die Masham, en Doris en ik, die nog steeds bot gevangen hebben hier, hadden ons suf gedacht, om uit te vinden, waar zij is; beter gezegd: Wij had den vastgesteld, dat Doris uit zou vinden, waar zij is. Ik heb nog geen bericht gekre gen. En nu kom jij met ie „practisch nieuws". Maar is jouw mrs. Masham die nogal verstandig doet door een huis in Lambdale te nemen de Masham? Als je haar zelf gezien hadt of haar stem had1 hooren dreunen dcor een van de dalen, dan zou ik het opeens weten, dat wil zeggen: jij zou het weten en het mij vertellen. Maar, voorzoover ik begrijpen kan, heb jij alleen van deze mrs. Masham gehoord, en de naam is nogl algemeen Ik kan mij mijn Mas ham niet tusschen die heuvels voorstellen; zij zouden het niet uithouden Ik ben scep tisch, zooals je merkt. Ga spionneeren, loer in Lamdbale, of, a's je niet uit de buun van Farthing Hall weg kunt, vraag dan je zon derlingen vriend Rossett of je Jean, wat voor een mensch deze mrs. Masham is Dan zal een enkel woord aan mijn twijfel een einde maken. Maar zelfs, als het de echte is en de lange armen der toevalligheid hun spieren ge spannen hebben, dan kan ik mij geen oogenbük voorstellen, dat Marjorie daar is. Ik had aan zoo'n mogelijkheid gedacht, toen ik den eersten keer mij nieuwsgierig had afgevraagd waar Masham heenging, toen ze van ons wegging, maar, na eenige overwegingen, liet ik die gedachten schie ten. Neen, ik ben overtuigd, dat Marjorie zich heeft verstopt in het een of andere ho telletje en op ditzelfde oogenblik óf een lang denkbeeldig gesprek met mij houdt (en met elke opmerking de rcos van mijn tril lende schietschijf raakt) óf dat ze biedt drie schoppen op Heer, Boer, en twee kleintjes, en een vaste slag in een andere kleur. En als dit nu den indruk geeft alsof ik het met jou eens ben, dat zij dit alles niet ernstig meent, dan geeft het geen juiste vooistelling van mij. Ik geloof, dat het bij haar ditmial veile ernst is. En ik ben ook in *rrst, ver geet dat niet, jij romantische jonge luilak! Niet dat jij niet zooals men zegr een gezond oordeel hebt. Ik houd van jouw Jean, alleen al door jouw beschrijving van haar. Om te beginnen lijkt ze vijftig jaar uit den tijd, en dat feit alleen neemt mij voor haar in. Ik heb het ongeluk gehad hier te ontmoeten en soms te moeten bezighouden een paar jonge dametjes, die, je kunt zeggen, van den allernieuwsten tijd zijn. Enkelen zien er uit als een erg onaangenaam type longen uit de zesde klasse en sommigen als Braziiiaan- schen geldschieters. Zij behandelen mij, zooals ik een lieve, oude dame zou behan delen, die de zeventig al gepasseerd is en zich al lang begraven heeft op het platte land. En, natuurlijk, hebben z- geen begrip van ironie. (Misschien begrijp ik de iroire \an lieve oude dames niet aat is een ver ootmoedigende gedachte). Hoe meer ik van hen zie, des te ineer waardeer ik jou hofma kerij in Cum'cerland of op de Orkadisclie eilanden of op IJsiand. Ik vermoed, dat, wanneer deze dametjes veilig en wel ge trouwd zijn, zij veranderen zullen in gewo ne, prettige vrouwspersonen, maar het lijkt ondenkbaar. Marjorie, herinner ik mij, was altijd in staat om door te dringen door deze vreeselijke vermommingen en onder die vermommingen aardige meisjes te ontdek ken, maar ik moet bekennen dat ik het niet kan; hun vreemde uiterlijk, de manieren en stemmen, de fantastische conversatie van deze v/ezens zijn te veel voor mijn gezond verstand, dat iets tracht te stamelen, dat vrouwen toch niet binnen enkele jaren an ders geworden kunnen zijn, maar ik moet het spoedig opgeven mij te laten overtuigen. Als mij verteld werd aat vanaf Mars rus tig schepselen worden geimporteerd en los gelaten in het West End van deze stad, zou ik heelemaal niet verbaasd zijn. Zelfs jij, die zooveel tijd in stad door brengt, moet hebben opgemerkt, dat er iets erg vreemds aan haar is. Ik zal je vertellen, wat het is. De menigte wordt steeds grooter is 't niet? Jij geeft dat toe? Ik merk hei lederen keer, als ik in de stad kom, op. Maai ik merk ook op, dat eiken keer, als ik een paar dagen hier doorbreng, er minder „menschclijke" wezens in de stad zijn. Ik vermoed, dat er zich op dit oogenblik niet meer dan honderd menschelijke wezens, wer kelijke mensche, tusschen Ludgate Circus en Hyde Park Corner bevinden. Binnen twee jaar zullen er geen vijftig meer zijn. Wat is er aan het gebeuren? Waar komen zij vandaan, en van wat voor stof zijn ze ge maakt? Wat wordt er van de werkelijke menschen? Worden zij gedood en opge geten? Dit zijn sombere vragen. Er gebeurt iets erg zonderlings in de wereld. Ik ver moed: een uitwisseling van planeet tot pla neet: schepselen van Saturnus, of ergens an ders vandaan, worden op ons neergeploft, omstreeks vier uur 's morgens naar beneden gescheten op Piccadilly Circus, cn menschc lijke wezens worden in stilte bij ons wegge voerd naar Mercurius of Jupiter. 't Zal misschien spoedig enze beurt worden. Als je niets van mij hoort in een week of twee, zal je begrijpen, dat ik ook gegaan ben, dat op een morgen ik in een nog al zonderling uitziende taxi sprong, die plotseling naar den rustigsten hoek van het Park reed en toen de lucht in tufte. Drie keer ben ik deze laatste week naar den schouwburg geweest; eens in mijn een tje, eens met Doris en John, en eens met Mary Rouneeford, die even verstandig en bexoorlijk is als altijd (nog een kwartier nger en ik zcu haar in mijn vertrouwen genomen hebben), en die jou laat groeten. iVal m 0[) zinsPee'de, dat jij bezig was in de wildernis verliefd te worden, zei ze; d ?alletg0edP als, hij maar n'et behoefte heeft om haar te schilderen", wat ik erg ?r ?'sc',Con 'k niet zeker ben dat h heteekenis er van zult begrijpen Mis schien behoorde ik uit te leggen dat haar «alles goed" beteckeude, dat jij werkelijk en echt verliefd zoudt zijn. Maar ik was aan het praten over den schouwburg. Al die drie stukken „Horns of Truth", „The Bad- ger" en „The Wise Wife" zijn successen, en met eigen oogen heb ik kolommen van def tige kranten gewijd gezien aan een bespre king van hun geest en wijsheid. Nu heb jij ze waarschijnlijk gezien. Jij gaat dikwijls naar den schouwburg, is het niet? Daarom stel ik jou verantwoordelijk. Vertel mij dit dan: Waarom zijn alle personen in deze stukken schepselen van slechts twee afme tingen, van karton gesneden dingen, we zens, van wie het, als zij niet meer op het tooneel zijn, duidelijk is, dat zij geen be staan hebben en in de ijle lucht verdwijnen of in doozen opgeborgen worden, zoodra zij dc coulisses bereikt hebben? En Vertel mij ook dit: Wat gebeurt heden ten dage met 'n man, die werkelijk wenscht te acteeren, dat wil zeggen: verschillende personen wil voor stellen, de eene week een langen mageren mclancholieken dominé, de volgende een kleinen dikken vroolijkcn kroegbaas, en zoo voort komt hij van honger om? De mees te tooneelspelers schijnen heelemaal geen rol te spelen, zij loopen maar wat; niet al leen veranderen ze hun persoonlijkheid niet, zij veranderen zelfs hun kleeren niet of ma ken evenmin hun haar anders op; zij moeten zich soms verwonderd afvragen of zij Jn de schouwburg of in de Garrich Club zijn. Ik geef heusch de voorkeur aan de Music- lials, ofschoon, die wanhopend beschaafd worlen en geen voldoenden voorraad van die veelomvattende gezonde artisten meer hebben, die een persoonlijkheid bezitten, die 't „doen" op het tooneel, als een muilezel, die een trap geeft. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10