m m mm m m w mm ...„HfH Glimlachje NOORDSCHARWOUDE ZIJPE SCHAGERBRUG STOMPETOREN SCHOORL WIÉRINGEN BERGEN ZUIDSCHARWOUDE OUDE NIEDORP Jhiizletiédek Jihaakcuhciek 3 li i 118 Ét. JÉl fc i H i| !L i Uitkomst bij GRIEP Hoest- Grlcp-BrondiIUs-AsOuna MiHfsmm ■<wm Wm wm wm. i^jp 'mt t wm II WB Wm k IJ k ll Wm M WM iyf 8 JÊ i SM f m Heeft je onderwijzer er eenlg Idee van, dat Ik Je huls- werk voor Je maak Dat geloof lk wel, vader. Gisteren zei hy nog, dat tk onmogelijk zooveel fouten alléén kon maken. (Gaz. 111.). Al» nieuwe bode is in 1934 benoemd de heer Jac. Slot. Op 1 Jan. 1934 werd begonnen met een nadeelig saldo van 10.88; per 31 Dec. '34 bedroeg het kassaldo 407.08. Aan ver- pleegkosten is betaald 1596; aan vervoer van patiënten 119.92. Aan contributie en inleggelden is ontvangen 2488.64. De wijzi- fing betreffende het aantal verpleegdagen, eeft zeker bijgedragen tot de verbe tering van de financiee'e positie van de ver eeniging. Thans wordt voor niet-operatie- patiënten ten hoogste 30 dagen vergoed en voor operatie-patiënten ten hoogste 42 dagen. Bij dit punt van de agenda werd het ver voer van patiënten per ziekenauto besproken en speciaal de vergoeding door de vereeni ging. In sommige gevallen vergoedt de veree- niging de geheele kosten en in andere geval len niet alles. De penningmeester wees hierbij op het contract, dat is afgesloten met de fa. Met te Alkmaar. Moet een patiënt met een speciale ziekenauto vervoerd worden, dan is het wen- schelijk de fa. Met met een ziekenauto te ont bieden. Die geheele kosten worden door de vereeniging vergoed. Wordt een ziekenauto van 'n andere firma ontboden, dan vergoedt de vereeniging ten hoogste 10 en de even- tueele hoogere kosten komen dan voor reke ning van den verzekerde. De penning-meester deelde nog mede, dat per 1 Jan. 1935 102 gezinnen ten achter zijn met de betaling van de premies. De totale achterstand bedroeg toen 140. (Verleden jaar uit. Dec. 250.) Den penningmeester werd voor zijn accu raat beheer dank gebracht. Als reserve-lid der financ. commissie werd aangewezen de heer J. Slippens. De aftredende heeren K. Koning, K. Mosch en A. Nieuwland werden met overgroote meerderheid van stemmen herkozen als be stuursleden. Nogmaals werd er op gewezen, dat bij eventueele opneming in een ziekenhuis het noodig is, dat men een verklaring verkrijgt van den dokter, dat de patiënt in een zieken huis moet worden opgenomen. Deze verklaring dient men te brengen bij den penningmeester, den heer P. J. Mink, die daarop dan een verklaring geeft, dat de vereeniging garant is voor de ziekenhuis kosten. Van groot belang is het ook, dat verande ringen in een gezin opgegeven worden, ook verhuizing naar een andere plaats. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen. De Geref. jongelingsver. „Timoiheus" hield Donderdagavond haar jaarvergadering gezamenlijk met de Geref. meisiesvereeniging „Wees een Zeger.", onder leiding van den eere voorzitter ds. A. Dragt Het programma was goed verzorgd en bestond uit een twaalftal voordrachten en vier inleidingen over verschillende onder werpen. In den reciteerwedstrijd werd de le prijs gewonnen door Annie Reek van de meisjes en van de jongens door A. Rusten burg. Als mooiste afwisseling voor dezen avond werd door de meisjes vereeniging twee ta- bleaux opgevoerd, voorstellende het devies „Bouwen en Bewaren". Het was een prachtige avond, zoowel voor de jongeren als voor de ouderen. betaling der kosten geregeld, zooals men dat wenscht. c. het bestuur zal weer trachten een melk- cursus te doen houden, waarvan de kosten 1.50— f 2.50 per deelnemer zullen be dragen. De cursus zal eventueel worden ge houden op de boerderij van den heer P. Vries, Schage> brug. Vervolgens sprak ir Lienesch over de resultaten van stikstofbemcstingsproeven, het inkuilen van gras, den invloed van regenval op de zetmeelwaarde van gras bij de diverse converieeringsmethoden enz., een en ander toegelicht met een projectielan taarn. Van het vragenstellen werd druk gebruik gemaakt. Het was voor betrokkenen een prettige en leerzame avond. Het raadsbesluit tot opheffing van het vervolgonderwijs is door Ged Staten goed- gekeurd. Bij ministerieele beschikking is aan ae harddraverij-vereen. „Voorwaarts" te öchagerbrug vergunning verleend tot cnnn i°YfIen van een verloting, waarbij ouuü loten zullen worden uitgegeven. In „Het wapen van de Zijpe" alhier werd een vergadering gehouden van de afd Z'jpe en omstreken van de Heil. Maatschap pij van Landbouw, welke het karakter van een z.g praatavond, waarbij ieder vragen kon stellen, die werden beantwoord door ir. G. Lienesch te Schagen. Na opening door den voorzitter, den heer H. Rezelman, werden de volgende mededee- lingen gedaan: a. de Holl. Mij. van Landbouw heeft een werktuigenbureau opgericht, door bemid deling van weik bureau landbouwwerktui gen kunnen worden aangekocht voor extra lage prijzen. Dit bureau wordt alhier ver tegenwoordigd door de coöp malerij „De goede verwachting". b. een verhuring, bij inschrijving, is al leen dan te beschouwen als een publieke verhuring, indien het proces-verbaal van verhuring tevens huurcontract is. En alleen wanneer dat het geval is, komen de kosten van een landverhuring bij inschrijving ten laste van den verhuurder. Bij onderhandsche verhuring wordt de Het deed den voorzitter, den heer C. Kramer-Glijnis een groot genoegen, de aan wezigen, die na de mooie rede, gehouden door kapitein J. G. Haremaker, Donderdag avond in café Kamsteeg bijeengekomen wa ren, om definitief een afdeeling van de Vrij willige Burgerwacht op te richten, welkom te heeten. De heer Jansen, de secretaris van het co mité, deelde de namen mede van de twintig toegetreden werkende leden en die der dona teurs. In totaal 25 personen. De heer D. de Boer Dz. vroeg of de overschrijding der grenzen van andere gemeenten inzake leden werving geen moeilijkheden zou opleveren, doch pastoor v. d. Meer uit de Zuidervaart stelde hem gerust met de mededeel ing, dat men met de verschillende burgemeesters reeds besprekingen had gevoerd. De afcf. heet „Schermers burgerwacht'' en heeft haar zetel in de gemeente Oterleek. De heer Buhrman wenschte vrijheid om leden uit andere gemeenten aan te nemen waar nog geen afdeeling bestaat. Hierover was men het eens Pastoor v. d. Meer was van oordeel, dat het doel echter moet blijven, het dienen van Schermers burgerwacht, ten bate van de bewoners in den polder, hetgeen aller instem ming kreeg. Hierna werden de statuten be handeld, waarbij kapitein Haremaker, na uitdrukkelijk beweerd te hebben, dat zijn stem die van een goede raadgever wil zijn, vele goede wenken gaf, geleid door zijn ja renlange ervaring. Een stem ging op om nog een artikel aan de bestaande statuten toe te voegen, speciaal voor de afd. Schermer, doch de heer Haremaker ontried dit. Daarop besprak men het aantal leden, het welk het bestuur zou moeten vormen. De heer D. de Boer Dz. achtte het raad zaam, meer op de kwaliteit dan op de kwan titeit te letten. Zeven leden werden na één stemming gekozen, n.1. de heeren C. Kramer- Glijnis, pastoor v. d. Meer, Jansen, Buhr- man, burgemeester Huijzer van Reenen, Man tel en van Wees Allen namen de benoeming aan. De functies zullen onderling worden verdee'd. De heer Koning vroeg hoe de afdeeling stond tegenover den eed van geheimhouding van bepaalde besprekingen. Pastoor v. d. Meer was daarvoor, de hee ren Huizer van Rheenen, de voorzitter en de heer D. de Boer waarschuwde voor overdrij ving. Het huishoudelijk reglement werd bespro ken, eenige artikelen'daarin onnoodig ver klaard. maar men besloot toch, den eisch van geheimhouding, waar het bestuur dit noodig achfte. er aan toe te voegen. De heer de Boer wees op het groote nut om de jonge menschen moreel te sterken, zoodat zij zulke schriftelijke bepalingen niet noodig hebben, waarmee men het eens was. De heer Haremaker waarschuwde voor het gevaar, om een bestuurslid bij acclamatie te herkiezen, waardoor soms wel heel bemin nelijke doch voor hun baantje ongeschikte menschen steeds zitting houden. Spr., die zit ting heeft in vele besturen van diverse veree- nigingen, heeft daar funeste gevolgen van gezien. Bij de rondvraag zorgde de heer de Boer voor den onmisbaren humor, door het be stuur te danken voor de activiteit, daar hij zichzelf tot de eersten rekende, die wel eens beschermd kon moeten worden. Pastoor v. d. Meer drong op spoed aan met de toebereidselen, daar z.i. de jongelui blaken van werklust. Kapitein Haremaker dankte voor de ge noeglijke besprekingen en zag met vertrou wen de toekomst van „Schermers burger wacht" tegemoet. De heer Kramer Glijnis dankte tot slot voor de goede opkomst en hoopte op een pret tige samenwerking. Heden vergaderde in het lokaal van den heer Timmerman de plaatselijke Onderlinge Vereeniging voor ziekenhuisverpleging: „Draagt elkanders lasten' Een 27-tal men schen waren aanwezig wat, gezien het groote ledental zeer weinig is. Na de opening las de secretaris penning meester, den heer J. W. Schoone, een kort jaarverslag, waaruit bleek, dat de vereeni ging per 31 December met 244 gezinnen 734 leden telde, wat een vooruitgang beteekend in 1934 van 19 gezinnen en 50 leden. Veer tien leden werden in een ziekenhuis ver pleegd, met 262 ligdagen, hetwelk een be drag uit de kas heeft gevorderd van 766. Er was één bestuurs- en één ledenvergade ring gehouden in 1934. Op 1 Januari 1934 was er een batig saldo van 404,27 en een ontvangst van f 1351,2114, w.o. 927,31 aan contributies. De uitgaven bedroegen 960,64, zoodat het batig saldo per 31 December 390,57X was, wat een achteruitgang beteekent van 1370, wat door een paar vorderingen on geveer wordt genevileerd, zoodat gezegd kan worden, dat zonder winst of verlies is gewerkt. De voorzitter dankte den secr.-penning- meester en de commissie. Een tweetal dankbetuigingen wegens goede verpleging en coulante afwikkeling waren binnengekomen. De heer F. Mosk bracht een zeer gedetail leerd verslag uit van de federatie vergade ring, waarvoor hij een flink applaus in ont vangst had te nemen. Indertijd is reeds een verslag van deze vergadering in de bladen vermeld De heer Mook zal ook in 1935 weder afgevaardigde zijn. Een voorstel van het bestuur om, zoo noodig, over 1935 tweemaal een extra om slag te heffen van f 0.50 per gezin, vond geen tegenkanting, 't Is een voorzorg, om zoo noodig, paraat te zijn in slechte tijden. Na de pauze kwamen de bestuursverkie kingen aan de orde. De heeren R. Wognum en A. Nottelman werden met groote meerderheid herbenoemd, terwijl de heer H. R. J. Groothoff de ver gadering in overweging had gegeven om voor hem een en ander te benoemen. De vereeniging stelde zich steeds op het stand punt, dat alle deelen van de gemeente in het bestuur vertegenwoordigd dienen te zijn, en, waar de heer Groothoff niet meer in Schoorldam woont, vond hij beter, iemand in Schoorldam te kiezen. De vergadering benoemde in zijn plaats den heer J. H. ter Burg De heer Wognum, voorzitter, sprak har telijke woorden van dank voor het organi satietalent en de goede propaganda van den heer Groothoff. Artikel 2 van het reglement werd gewij zigd met het oog op de koninklijke bewilli ging op de statuten. Bij ae rondvraag merkte den heer C. Duin Wz. op, dat reeds het vorig jaar door hem per brief was gevraagd cm ook met zijn auto zieken te mogen vervoeren. De voorzitter meende dat, waar andere menschen hun auto er voor hadden inge richt, het niet billijk zou zijn om ook den heer Duin te laien profiteeren De heer Duin merkte op, dat het bestuur dan niet, zooals bij bestuursplaatsen, zich in deze houdt aan het idee, om over de geheele gemeente auto's beschikbaar te hebben. Ook hij zou zeer zeker zijn auto voor zieken- vervoer inrichten. Reeds nu vervoerde hij zieke leden, welke zelf dit vervoer betaalden en door hem bediend wilden zijn. Hij vond het niet fair dat het bestuur zijn verzoek nu reeds langer dan een jaar terughoudt en deed beroep op de vergadering. Diverse leden namen aan dit debat deel. De voorzitter werd prikkelbaar en de ver gadering uitte zich in het belang van den heer Duin. Deze trok zich echter terug, daar hij meende dat, als het bestuur niet voor zijn verzoek gevoelde, het beter was om niet tot een overeenkomst te komen. Uit de vergade ring werd nog w?l aandrang uitgeoefend, doch hij bleef bij zijn besluit. De heer D. Duin Wz. merkte op dat het bestuur het recht mist om te handelen, zoo als het heeft gedaan door het eigenmachtig van de baan te schuiven. Na nog een paar huishoudelijke opmerkin gen, volgde sluiting. Stemming gemeenteraad. B. en W. hebben besloten, den datum waarop dit jaar de verkiezing voor den ge meenteraad zal plaats vinden, te bepalen op 26 Juni a.s. 'Aan het jaarverslag 1934 ven de spaarbank alhier, ontleenen wij het vol gende. Het aantal inlagen gedurende den loop van het jaar bedroeg 109 met een totaal bedrag van 16623 47, dat der terugbe talingen 72 met een totaal bedrag van 18941,42. Het tegoed der inleggers be droeg op 31 December 1934 25859,*6, tegen 27464 68 een jaar te voren. Op het einde van 1934 waren 112 spaarboekjes in omloop, n.1. 12 met een tegoed van minder dan 1, 24 met een vin 1 tot beneden 10, 32 met een tegoed van 10 tot beneden 100, 38 met een tegoed van 100 tot beneden 1000 en 6 met een tegoed van 1000 en hooger. Over 1934 werd een winst gemaakt van 1081,89, waaronder begrepen een waardevermeerdering (koersverschil) van effecten van 750. Het reservefonds steeg tot 7882.62)4. De activa bestond op 31 December 1932 uit: staatsschuld ten laste van Ne derland 18578,66, binnenlandsche obli- gatiën en pandbrieven 8006,66 Totaal der effecten 26585,32. Hypotheken 1528.12 X gelden in han den van derden 4956,98 gelden in kas en verschenen coupons 671,66 Totaal 33742,08 X. In de zaal van den heer P. Kramer was door eenige personen een vergadering be legd voor een te voeren actie voor de kleine boeren en tuinders. Als sprekers waren aan gekondigd de heeren Bouman en Tromp, de leiders van de groote actie, welke in „Maas en Waal" wordt gevoerd. Er was echter zeer weinig publiek aan wezig. Van een groote vergadering is dan ook weinig gekomen. De heer Bouman heeft de gevoerde actie in zijn streek nader uiteen gezet, waar thans nog dagelijks vergaderin gen worden gehouden. De tegenwoordige slechte toestand heeft men te danken aan de groote organisaties, zeide spr., waarin de groote boeren de leiding hebben. Het groot ste aantal bceren bestaat echter uit kleine. Op het ministerie waren de beide heeren ont boden, waar zij het standpunt der kleine boeren hebben uiteengezet. Dat is toch iets bereikt. Ook heeft het Kon. Ned. Landbouw- comité thans het belangrijkste punt der actie, de directe steun aan de zwaarstgetroifenen, in bespreking genomen. De actie wordt ge voerd zonder eenige invloed van politiek ot godsdienst. Alleen de stoffelijke oelangen der boeren en tuinders worden behandeld. Eenige aanwezigen voerden het woord. De heer A. Hoogland vreesde, dat de directe steun aan de bedrijven onmogelijk zou zijn, omdat men dan is aangewezen op een wetswijziging. De volle uitbetaling van de richtprijzen kwam spr. als beter bereik baar voor. Men heeft nu direct geld noodig Daarom moet men binnen de lijnen der steunwetten blijven. De heer P. Volkers juichte de actie wel toe. In dit verband wees spr. er op, dat z.i. de be stuurders van den Ned. Tuindersbond wei eens remmend optraden, als de leden actie willen voeren. De heer Hoogland was het hiermee niet eens. De vergadering werd met een opwekkend woord gesloten. De boerderij behoorende tot de nala tenschap van den heer Jan Wit Sr. en gelegen aan de Blokhuizen, is bij af slag, gehouden Dinsdag 19 dezer ten overstaan van notaris Hilbrand te Ob- dam, toegewezen aan C. P. Timmerman te Schagen, die bij de eindcombinatie mijnde op 800.zoodat het bedrijf, groot 20.80.10 II.A., heeft opgebracht 27.746.52. Onze Derde Februari-Opgave. De deeling der vieren. In deze onvolledige dceling is door een bijzondere omstandigheid een 4 op een verkeerde plaats terecht gekomen, ter wijl de tweede in het deeltal moest ver vallen. Eerst Woensdagmiddag is hier op onze aandacht gevestigd. Wij geven daarom deze opgave opnieuw als eerste d-°el van onze vierde Februari-puzzle. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der Fe- braari-serie). In de volgende deeling, waarvan dee- ler en quotiënt beide uit vijf cijfers be staan zijn alle in de bewerking voor komende vieren aangegeven. De cijfers van deeler en quotiënt zijn alle ver schillend (samen de cijfers van 0 tot en met 9). XXXXX)4XXXXX 4 XXX(XX4 XX 4XXXXX XX 4X44 XXXX4X XXXXXX XXXXXX XXX4 4 X XXX 4 XX XXXXX XXXXX 0 Gevraagd wordt deze deeling geheel volledig in te zenden (2 punten). Opgave 4 B. Welke beroepen? Gevraagd wordt welke beroepen de volgende vier personen uitoefenen als de naam van hun beroep uit dezelfde letters bestaat als hun eigennaam. 1. O. B. P. Beekrosser. 2. G. L. I. Peenatito. 4. R. K. Glasepoer. Oplossingen (eveneens (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk doch uiterlijk tot V-ijdag 1 Maart 12 uur aan den Puzzle Redacteur van dc Alkmaarsche Courant. Probleem 533. H. V. Tuxen. e f g abc Tvveezet. Oplossing probleem no 533. 1. b6 Eindspel 860. G Stahlberg. a b d e I g b Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij de taaie slijm kwiit raken, die bezwan» aerd is met miliioenen ziektekiemen. Gij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwi|nf. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvailen. Gebruik daarom altijd biji AKKERS E. Ludin. Zwart aan zet. Kan zwart p. d4 slaan? Antwoord: Neen, b.v. 27Pd4? 28. Ld4 Dd4. 29. De6f en mat in twee zetten. Te6 30. Leöf Kh8 31. Tf8 mat) Na 28Ld4 <J£>. Tdl en de L gaat verloren. Eindspel 861. B KovageviQ. abcdefgh Dr. PraudiQ. Wit aan zet en wint. 22. PfOf!gfö. 23. Lh6 (om ontvluchten te beletten) 23f5 (anders komt Dg4) 24. Tg4f! Kh8. 25. Dc3f Te5 (na 25Le5 komt 26. Lg7f! enz.) 26. Tg8f! Kg8 27. Dg3 en volgende zet mat. Een prachtige combinatie. Da Hollandsche verdediging is tegen» wootdig in trek. In Rusland heeft men haar nieuw leven in geblazen (Iljen Ge- newski) en Flohr heeft 't overgenomen; oo.: Hans Muller speelt graag zoo. Hier vindt hij echter zijn speelwijze afge troefd. Wit: Dr. Podhorzer. Zw. H. Muller. 1. d4 eö 2. Pf3 e5 3 g3 Pf6 4. Lg2 Le7 5 0—0 0-0 6 c4 d6 7. Pc3 Wit wacht op Pc6 om d5 te spelen. 7 De8 Om ruimte te maken voor Le7 b- b3! Om nog een L te fianchet- teeren. 8Pc6.? Beter Pd7 en Ld8 om e5 te kunnen spelen. Nu krijgt wit de open diagonaal alh8 9. Lb2 Dh5. Wat moet de dame in 't veld? Ze moet toch terug. Beter was Ld7. 10. d5 Pd8 11. de6 Pe6 12. Pd5 Ld8! 13. Pd4! Zwart verkeert al in moeie- lijkheden Er dreigt 14. Pe6 Le6 15. Lf6. Lfö. 16. Pf4. Df7 17. Pe6 Lal. 18. Dal, enz. 13Pg5? Beter is hier Pc5. om na Pf4 Dh6 te laten volgen. 14. Pf4. De8. Na 14Dh6 volgt 15 Lel. 15 Dc2 Pg4 om f5 te dekken. 16 c5 dc5. 17. Dc5 Kh8. Maar ook hier is de K. niet veilig door de open diagonaal. 18. Tadl Wit staat uitstekend, zwart zeer slecht. Is er voor hem nog raad? 18Pe4? Na 18. c6? volgt 19. Pc6 bc6 20. Lc6 en La8. 19. Lo4 fe4 20. Pe6! Daar begint het! 2uLe6 21. Pe6. Tf7 22. Td8 Td8 23 Dg5. handhaaft 't paard op eG en valt g7 drie inaal aan. 23Pf6 helpt niet meer. 24. Pg7, Tg7 25 Lfö Td7 26. Kg2. dreigt Tdl. en als de Td7 weggaat öf Td8 öf Dg7. 2v.'Dg6 27. De5 h6 Een vluchtveld. 28. Lg7f Tg7. 29. Tdl DcG 30. Td8 Kh7 31. Df5 Dg6 Niet 31Tg6 32. Td7f Kh8 33. Df7 enz. 32. Df8 Dc6 3u. e3 om aftrekschaak te verhin deren. 33. a5 34. h4 dreigt h5 en Dh8. 34h5 35. Te8 Dd5! 36 Df6 b5 37. Te5 en Zwart geeft op; ei gaat nog minstens een pion verloren.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11