MODE-TIPS OM ZELF TE MAKEN. VAN WIN TER NAAR LEN TE. VER- GANGS- M0- DEL- LEN. VOOR ONS HUIS. DE KINDERKAMER WORDT VERNIEUWD. KOMT POIRET TERUG? DWAZEN UIT VROEGER TIJD. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. BEROEMDE VROUWEN UIT DE OUDHEID Sapho. MEISJES CAMIS0LES. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. B :>x*> Al ls het nog wat guur. langzamerhand heeft de zon meer kracht en krijgen we het Idee, dat de lente niet ver meer is. Dan ver veelt de dikke winterjas ons en zouden we graag iets anders aan trekken. Maar het is nog koud en de japonnen, die we zon der mantel willen dragen, moeten daar zeer zeker op berekend zijn. We geven hier een paar aardige model len: Nr. 1: japon van dik zwart of donker blauw fluweel, gegarneerd met grijs Per- lianer of astrakan. De snit is eenvoudig en toch gedistingeerd. Heel aardig is de gar- aeering van gespen aan de voorzijde. Nr. 2: donkerblauwe fluwee'en 1»pon. ge garneerd met randen wit bont. Door het 0- aparte voorstuk en de schouderkraag, die van achteren in een pelerine overgaat, zit deze japon zeer warm. Bij deze jurk wordt een klein fluweelen barètje gedragen, dat voorover in het gezicht wordt gezet. Bij de andere japon draagt men een een voudig rond hoedje in de kleur der garnee ring. Heel elegant staan bij deze Japonnen de sportieve wandelschoenen van grijze peau de suède. Over de nauwe mouw wordt een' kap- handschoen gedragen: grijs voor het eerste en wit bij het tweede toiletje. De tasschen, van leer of peau de suède, worden in de hoofdkleur der japonnen gehouden. JEANNE DE F. Vele moeders vergeten, dat de omgeving, Waarin een kind opgroeit, waarin het zijn eerste indrukken ontvangt, van invloed is op de ontwikkeling van het heele verdere karakter. Richt men de kinderkamer dus in met afgedankte oude meubelen en som bere, trieste voorwerpen, dan zal dit n(et nalaten zijn funeste invoed uit te oefenen op het kind. Een invloed, die gedurende het heele leven merkbaar blijft. Het is dan ook niet zonder reden, dat de paedagogen van de moderne tijd voorschrij ven, dat de kinderkamer licht en vroolifk moet zijn. Zonlicht en frissche lucht moe ten er onbelemmerd binnen kunnen treden; de voorwerpen, die er staan, moeten spre ken tot de verbeelding van het kind, moe ten thulshooren ls de wereld der kinderlijke fantasie. De wereld van het kind ls (gelukkig!) een andere dan die van een volwassene. Het kind is graag omringd door de personen en dieren uit zijn lievelingssprookjes. Nu hoor ik al zuchten van verschillende moeders over kostpaar, enz. Dat is niet noodig, moedertje. Een potje witte verf is heusch niet zoo duur en daarmee geeft u de meubeltjes uit de kinderkamer een frisch helder tintje. „Uw huwelijksvoltrekking was op 3 uur vanmiddag besteld!" „Ja; maar het komt ons nu beter uit." „Dan zal "ik het voor deze keer doen; maar weest u een volgende keer s.v.p. een beetje op tijd." Een belangrijk onderdeel is de wandver siering. Of men kan de geheele wand be dekken met een effen licht papiertje, of de onderhelft met „poppetjes-behang" en de bovenhelft effen. We geven u hier de beschrijving van aar dige kinderschilderijtjes. Daarvoor snijden we uit donker carton een rechthoek. Van gekleurd pap'er knippen we vervolgens fi guurtjes en deze plakken we op het carton. Zoo kunnen we heele sprookjes uitbeelden. Tenslotte van gekleurd papier een randje er om heen, een koordje of haakje om het op te hangen en een aardige muurversie ring voor de kinderkamer is klaar. Onze afbeelding toont u de illustratie van het verhaal der drie eigenwijze eendjes, die op eigen houtje de wereld introkken. RITA. meesleepende vervoering, maar ook, tege lijk, hooge ernst; in haar geest een gloeiend enthousiasme voor de schoonheid. Van haar persoon weten wij weinig. De fantasie van hen, die na haar zijn gekomen, heeft de dichteres met een mythe omkleed. Of zjj, in een vlaag van wanhoop, zich van de Lencadische rots zou hebben gestort, moet worden betwijfeld. Sapho vormde het middelpunt van een meisjeskring, die kunst en vroomheid be oefende; maar ook mannen, onder wie Al- caos, huldigden de geest van de dichteres. Een trek van sterke zinnelijkheid lag in het Alolische karakter en die vindt men ook bij Sapho. Zij kwam er rond voor uit, maar als kunstenares wist zij maat te houden en door de wijze, waarop zy zich uitte, lag een gevoel van volkomen bevalligheid. De bron van al hare gedichten was het hart, voor alles de strijd der liefde. Hier kon z(J haar hooge begaving ontwikkelen, zooals ook blijkt uit haar gedichten. Ziehier het begin van een haar gedichten aan Aphrodite gewijd: Gt), die troont op bloemen, o uit schuim geboren Dochter Zeus, lichtzinnend, hoor mjjn roepen: Niet in schande en bittere kwelling, godin, Laat mij bezwijken. Maar buig genadevol, naar mi), steeds wanneer Uw, naar mijn smeeken, graag luisterend oor Mijn smeeken hoort. Wanneer gij tot hulp bereid Des vaders huis verlaat." Sapho leefde in de zevende en zesde eeuw vóór Christus. 1.) Bier sijn de negen muien der Orleken bedoeld. t). Pieria, een landschap, vaartn de berg Olympus ie gelegen. Pierlden ie muren. S). Pietho ie godin der overredingskracht. Paul Podret, de ex-koning der Parijsche mode-wereld, wiens woord 25 Jaar geleden wet was, wil, naar het schijnt, weer terug- keeren. Hy wil weer beginnen te werken en wel vanaf de onderste sport van den ladder. De man, die voor kif" modellen de ongeloof lijkste prijzen vroeg en kreeg, wil thans ja ponnen ontwerpen van 150 francs. Poiret heeft jaren gestreden om zich staan de te houden in een wereld, die voor zijn ideeën geen interesse meer had; want hij klampte zich hardnekkig vaart aan de lijnen en garnituren, die hem oorspronkelijk be roemd gemaakt hadden. Toen zijn huis na den oorlog failliet ging, opende hy een nieuwe modesalon en de koopers stroomden binnen, zoo sterk was de toovermacht, die er nog van zyn naam uitging. Maar hy was te verkwistend en de zaak moest weer sluiten. Poiret schreef een interessant bodk over den tyd, toen zijn modellen opgang maakten; een jaar daarop stelde hy in Parijs en Lon den zijn schilderyen tentoon. Eindeiyk bezat hy geen sou meer en hy moest de werkloo- zen-ondersteuning aannemen. Aan het stem pellokaal, waar hy met andere werkloozen dageiyks in de rij stond, hing een plakkaat, waarop stond: „Hier stempelt Paul Poiret". Hy heeft het grootste vertrouwen in zyn nieuwe onderneming en hy hoopt de wereld te bewijzen, dat hy in zyn vak nog altyd een meester is. J. DE FL. Onmodern geworden donkere japonnetjes kan men op een zeer eenvoudige wyze weer draagbaar ma ken. Van wit piqué vervaardigt men de garnituurjes, zooals onze afbeelding er een paar weergeeft. Deze moeten echter hagelwit zyn, zoodat ze de aandacht van de rest van het jurkje afleiden.Daar- om moet men een paar kragen hebben, zoodat men lederen dag een schoon gar nituur om kan doen. Byzonder leuk is het garnituur la Ko ningin Christina van Zweden, die de be kende filmster Greta Garbo voor ons heeft doen herleven. De geestige en intelligente Madame de Sévigné stelde met bittere spot vast, dat haar ydele schoonzoon drie maal zoo veel geld per jaar voor zyn kleeding uitgaf dan haar dochter ter vervoeging stond. En al konden ook we-nig stervelingen met koning Lodewyk XV wedyveren, die by de weken lange feesteiykheden, gegeven ter gelegen- hid van het huweiyk van zijn zoon, iedere dag een ander coetuum ter waarde van 15.000 francs droeg; de meest bescheiden hoveling, die aan het feest deelnam, kon toch met trots zeggen: „Ik draag de waarde van 32 morgen der beste wyn- akkers op me!' Beroemd wegens zyn garderobe was de Saksische eerste minister Graaf Brühl, die 500 costuums, 47 pelzen, 13 moffen, 75 degens, 102 horloges, 87 ringen, 63 reuk- fleschjes en 1500 pruiken bezat. Van Lode wyk XIV kan men met recht beweren, dat hy vermogens op zyn hoed droeg. De dia manten die tydens de audiëntie van den Perzlschen gezant in het jaar 1715 zijn hoofd sierden, vertegenwoordigden een waarde van 12% millioen daalders. Als we een stap verder gaan in de ge schiedenis, ontmoeten we een vorst Ester- hazy, die met hem wedijveren kon. Deze had ten tyde van het Weener congres een Hongaarsch parade-uniform, dat met pa rels ter waarde van 4 millioen gulden be- stikt was, Dr. de Cr. Zondag: tomatensoep; rollade, spuitjes, gekookte aardappelen; appelmoes met beschuit. Maandag: gehakt, roode kool, gekookte aardappe len; griespap. Dinsdag: varkenscarbonaden, Brusselsch lof, ge kookte aardappelen; sneeuwpudding. Woensdag: kalfslappen, worteltjes, gekookte aard appelen vermicellipudding. Donderdag: stamppot van zuurkool en aardappelen, pekelspek; ryst met pruimen. Vry dag: kabeljauw. Hollandsche saus, gekookte aardappelen; drie-in-de-pan. Zaterdag: bruine-boonensoep; wentelteefjes. Omstreeks 550 voor Christus zien wy ln Griekenland de ontwikkeling, uit de elegie, van het vrye vers. Deze ontwikkel'ng vond haar eerste groote meester in Alcaos. Uit een adeliyk geslacht geboren, had hij deelgenomen aan de binnen- en buitenlandsche twisten van zyn vaderstad Mytilene, en als verdediger van de aristocratische heerschappy, ook tegen het versterkte burgerdom gestreden Maar ook met den beker in de hand stond hij zyn man, zoo goed als met het zwaard Wyn en politiek zgn dan ook de onderwer pen van zyn doorvoelde, hartstochteiykc verzen. Hy vond een navolger in Anacreon uit het wynryke Teos in Ionië. Hy wilde niets met de politiek 'te maken hebben en bezong den wyn en de liefde. Van liefde zong ook de dicheres uit My tilene, Sapho, in wier zangen de manne- lyke kracht zich met de vfouweltjke zacht heid paarde, waardoor Sapho geworden ls: de grootste dichteres van alle tyden. Zy was ryk aan fantasie. Uit haar grafschrift biykt welke vereering men deze byzondere vrouw toedroeg: i „Sanho de sterflijke muse, de negen onsterfelijke zusters i) waardig in den wedstryd, rust hier in Aeolischen grond. Eros en Cypria leenden het ge zang haar, nimmer verwelkend, vlocht uit Pierische 2) loof, Pietho een krans in het haar, Hellas tot vreugde, Mytilene tot roem". Deze woorden zyn evenwel een slappe cho van den roem welke Sapho door ge heel Hellas genoot. Wein'g is van haar werk overgebleven. In haar hart leefde een "gaHiEanHMb. Het camlsole'tje, waarvan hier de be- gram zefirwol voor noodig en twee brei- schryving volgt, is bestemd voor meisjes naalden met een middeliyn van van een jaar of zes. Het is zeer vlug te centimeter. vervaardigen; men heeft er slechts 50 Men begint onderaan het voorPn zet 60 steken op. We breien recht heen en weer. Zoo breit men 20 centimeter; dan kant men aan iedere kant 5 steken af. In de volgende 8 toeren kant men om de twee toeren aan iedere zyde 1 steek af. Daarna breit men nog 6 toeren zon der mindering. Op 8 steken aan de zq- karat breit men een schouder van 12 cen timeter hoogte. Deze laat men staan en men neemt de overige steken weer op Voor de hals kant men een aantal stelken af. Op de 8 steken, die overbiyven, breit men de tweede schouder. Dan zet men het aantal af gekante steken voor de hals weer op. Aan iedere zijde meerdert men om de twee toeren een steek en dit 8 toeren lang; dan meerdert men aan beide zyde 5 steken en nu moet men het aantal steken van het begin weer op de naald hebben. Recht heen en weer breit men dan weer 20 centimeter. Daarna kar.t men af. Om het oamisole'tje in elkaar te zet ten, behoeft men alleen de zijkanten dicht te naaien. Voor de stevigheid haakt men armsgaten en halsopening nog om, met zyde of haakgaren in dezelfde of een andere tint. Door de grove steek wordt het een eer licht en toch warm kleedlngstuk, \t iedere moeder graag voor haar doch jrtje zal maken. MARIAN B. jHiriililiiiliiiilill""""!"""llllilllilllHWMll' Hier volgen de beschryvingen van een paar aardige voorjaarsjaponnen. Nr. 544: zeer geschikte japon voor zwaardere dames van donkerblauwe of zwarte stof. De jurk wordt van voren ge knoopt en deze sluiting loopt uit in een diepe plooi. Onder de japon wordt een vestje van wit piqué gedragen. Benoodigd materiaal: 3.50 meter stof van 130 centi meter breedte en 50 centimeter piqué. No. 545: aardige Japon voer slanke figuurtjes. De Schotsch geruite stof wordt zoowel recht als schuin ■erwerkt. De knoo- pen en de ceintuur worden in dezelfde tint gekozen. Benoodigd materiaal: 4 meter van 130 centimeter breedte (Men heeft met het oog op het schuin knipper meer noodig dan ge woon). Beide patronen zyn in alle maten tegen de prys van 0.50 c's. per stuk te verkrijgen by de „Afdcellng Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappy„De Myipaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overge maakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendeiyk ver zocht by bestelling van een der patronen het gewenschte nummer en ook de ver langde maat, d.w.z. boven-, heup-, tallle- wydte. enz. duideiyk op te geven. Gelieve verder naam en adres volledig te vermel den; men voorkomt daardoor onnoodlge vertraging in de opstur ng.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11