De Bloemententoonstelling „Flora 1935" Het akkoord en de surseance van betaling. Financieel Overzicht. te Heemstede. Een festijn van kleur en licht. Een menging van natuurschoon en menschenwerk. Zoo'n half gevoel ziek en niet ziek f en ge zijt zóó weer fit. Daar wordt helaas naar alles geluisterd. Zoodra iemand het woord krijgt schuifelen de meeste leden toe en gaan zitten hóóren. Roerloos. Geluidloos. Zij doen of alles belangrijk is, woord voor woord. Beleefdheid? Het kan. Maar dan een beetje imbeciele. Ik noem het: huichelarij, geblankèt. Het is van een komischen ernst, dat onberedeneerde luisteren. Een beetje ru moer, een beetje spuien zou geen kwaad kun nen. Rumoer? Och, ik herinner me dat ik het nooit ver- gete de eerste interruptie. Een jaar of tien, twaalf geleden. Die sliepen, werden wakker. Die Wakker waren, vielen flauw. Willem I dreigde uit de lijst te springen. De voorzitter (Sehimmelpen- ninck van der Oye) stuurde om een bataljon en ;renadiers. Alleen de griffier bleef kalm luisterde: „Dat is het begin van de demo cratie". „Democratie?" fluisterde praeses terug „is dat gevaarlijk „Neen!", schudde de griffierSindsdien kwamen de interrupties om het half jaar te rug. Tot de heer Mendels senator werd. Die heeft plezier om in iedere vergadering met voetzoekertjes te gooien. Nu schrikken de heeren niet meer. Maar in weerwil van de intrede van het nieuwe en 't hooge, heeft ons Hoogerhuis nog heel wat antieks en leeft het in een mu seum-sfeer. Gaat het zienOp Zon- en alge meen erkende Christelijke feestdagen be nevens op den verjaardag van den voorzitter gesloten. Loopt op uw teenen! Verboden de voorwerpen aan te raken! D. HANS. li. In ons vorig artikel hebben we getracht de lezers en, naar we hopen ook menige lezeres, een indruk te geven van de beteekenis der bloembollencultuur hier te lande en van het geduld en de toewijding der bloembollen kweekers, die, ondanks enorme financieele tegenslagen, voortgaan door hun schier on geëvenaarde vakkennis er telkens weer in sla gen hun producten té verbeteren en den bloei te bevorderen, zóó, dat thans veel vroeger dan ooit te voren de bol-bloemen prijken in prachtgewaad, zoo betreffende vorm als kleur. Daardoor is het te verklaren, dat in de eerste plaats vakgenooten uit binnen- en buitenland met spanning uitzien wat daar te Heemstede op nieuw zal worden geboden. Meer dan boekdeelen zeggen de enkele woorden van een Amerikaanschen journa list: „Hetterrein zal een waar sprookjespark zijnvaneen omvang als de wereld tot nog toe nimmer heeft geken d." De crocussen zullen komen en de felle pracht van de hyacinthen zal worden om geven door het beginnend, zacht-groene waas aan boom en struik. En daarna zal zich een goudglans leggen over de heuvels en hellingen van het Sparrenbosch, als in de eerste weken van April de narcissen zullen bloeien. Maar hoe schoon dat alles ook zijn zal het is nog slechts een voorspel van wat de tulpenbloei zal brengen: in het reusachtig weidepark met zijn schitterend mooien vijver, zullen den honderden perken in vollen bloei staan te midden van het opgaand gewas, dat den naderenden zomer aankondigt. En daarna volgt de periode, waarin de on telbare rotsplanten in de onderscheidene rotspartijen langs de vijveroevers en op de hellingen in het wandelbosch de toeschou wers zullen boeien. Het tot volkomen leven gewekte frisch- groene natuurbosch zal een attractie vormen voor den natuurliefhebber en dat is elk mensch en in de tuinen tusschen de per ken van wasdom gekomen en trekken de Dar- win-tulpen aller aandacht! Er zal één groote roep van bewondering opgaan voor al het schoone, dat daar, en en bij het verrukkelijke wandelbosch „Groenen- daal" wordt geboden, want: millioenen en nog eens millioenen bloemen zijn in het park dezer Flora-tentoonstelling onder de meest gunstige omstandigheden en nergens ter wereld ooit geëvenaard, uitgeplant, zoo door Afdeelingen der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur als door bloembol lenkweekers. Hier zullen groote vakken tulpen van één kleur het oog boeien; ginds bedekken hon derdduizenden narcissen den grond onder heesters en boomen als met een natuurlijk tapijt; elders zal men zich vermeien in den aanklik dier enorme vakken kleurige hyacin then, welker geuren de meest verwende vak organen zullen streelen Maar, er is meer! Zoodra de bezoeker het terrein van „Flo ra 1935" betreedt, wordt zijn aandacht ge trokken door het hoofdgebouw, dat den naam is gegeven van „Het Bloemenpaleis", een naam, die niet overdreven zal blijken. Want dit gebouw, in modernen en artistieken stijl opgetrokken, vol eenvoud en toch getuigend van goeden smaak, in een oppervlakte van ongeveer 2500 M2., is bestemd voor de vijf tiendaagsche tentoonstellingen (15—24 Maart, 24 Maart—7 April, 12—22 April. 2ó Ajril—5 Mei en 10—19 Mei), die de allernieuwste kweekproducten op tuinbouw gebied zullen toonen. In dit Bloemenpaleis zal namelijk ook worden gehouden de groote voorjaarskeu ring der Kon. NederL Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. De organisatie op het gebied van de sier teelt te Aalsmeer, zoowel als de Vereeniging van Boskoopsche culturen hebben reeds lang te voren verklaard, dat in die plaatsen in 1935 geen bloemententoonstellingen zullen worden gehouden, omdat de Aalsmeersche en de Boskoopsche kweekers er prijs op stellen op de „Flora 1935'' een op den voorgrond tredende plaats in te nemén. En uit het bui tenland zijn tal van inzendingen toegezegd. De vorm van het gebouw, een kwart cirkel is uitnemend geschikt voor een dergelijke ten toonstelling; het is zóó ingericht, dat bezoe kers, zelfs bij den grootsten toeloop, alle in zendingen kunnen bezichtigen en een juiste circulatie mogelijk is De met zorg berekende bovenverlichting wordt verwacht vólkernen aan het doel te zullen beantwoorden, zoowel bij donker als bij zonnig weer en door middel van het inbla zen van verwarmde lucht door machtige ven tilatoren, kan de temperatuur automatisch beheerscht worden. Van de beide groote bordessen van dit Tloemenpaleis heeft men een prachtige kijk oo den tulpenhof en er om heen; deze bor dessen vormen met den daartusschen gelegen vijver met fontijn, die 15 meter hoog zal spuiten en met den verdiepten tuin, een stem mingsvol beeld. Aansluitend aan een der vleugels van het hoofdgebouw is opgetrokken een zoogenaamd „warenhuis" met een oppervlakte van 800 M2., waarin de allernieuwste soorten tulpen en hyacinthen vervroegd tot bloei zullen woe den gebracht en een overzicht geven van de aanwinsten van de laatste naar jaren van succesvolle kruksinpsproeven. Verder zijn reeds verrezen, behalve o.a. een bioscoop voor films op tuinbouwgebied, gebouwen waar de vermoeide bezoeker kan rusten en kan genieten van de prachtvolle omgeving en het geanimeerde aantal mede- bewnderaars en daardoor een huid'» brengen aan den man. die dit grootsche plan ont wierp, den heer H. J. Voors. secretaris der Algemeene Vereeniging en aan den architect voor de gebouwen, den heer J. C Brand. Een belangrijk iets in deze ideale lentcon- stellings oppervlakte is, dat zij ook des avonds uitermate geschikt is om aan het publiek té toonen wat met bloemen kan wor den bereikt en die vet lichting is gebleken zóó te passen in het kader dezer tentoon stelling, zóó geheel in narmonie te zift: met Let geheel, en zóó aantrekkelüken indruk te maken, dat ze op zich ze!we reeds kan staat maken op ongemeenen lof. Het kwantum licht, dat deze tuinen be schijnt, zou in staaf zijn den weg van Haar lem naar 's-Gravenhage te beschijnen. De hoogtepunten der verlichting zullen vormen ue kieurfontein in den vijver en de 16 meter hooge zuil met een aardbol van 4 meter doorsnede; verder de 75 zuilen, masten en bloemenlantaarns, die ieder voor zich een b'oeiende plant symboliseeren. Alles is er op ingericht om den bezoeker in alle mogelijke opzichten te bcredigen. Ten slotte nog de mededeeling, dat de „Horticultival Society of New York'de be langrijkste vereeniging van bloemenliefheb bers in Amerika, de „Statendam" heeft ge charterd, uitsluitend voor een tentoons <4 lingsreis. Deze bezoekers zullen officieel ten stadhuize te Haarlem worden ontvangen. j In ons volgend ariikel hopen we met een „Rondewandeling" de lezers een -.oert hand leiding te verstrekken bij eer. alleszins aan te bevelen bezoek. Mr. H. Scholten alhier, schrijft ons over dit belangrijke onderwem het volgende: Op 16 Maart a.s. treedt in werking de wet van 7 Februari 1935 Staatsblad no. 41, die een nieuwe regeling geeft van de Surséance van betaling en daarbij de gele genheid opent tot het aanbieden van een akkoord. De wijzigingen in de regeling der sursé ance van betaling zijn op zich zelf niet zeer belangrijk. Van groot belang is daaren tegen de door deze nieuwe wet geopende mogelijkheid, om tijdens de surséance van betaling een akkoord aan te bieden. Daarom verdient deze wet de aandacht, ook buiten den kring van hen die door hun vaktijdschriften reeds van den inhoud daarvan op de hoogte gesteld zijn. Nu surséance-aanvragen en akkoord-aan biedingen in dezen crisistijd niet van de lucht zijn, heeft deze nieuwe wet een bij zonder actueel belang. Toch zou men verkeerd doen, haar slechts als een onder deel van de crisiswetgeving te beschouwen. Zij vormt een wijziging en aanvulling van dat deel der Faillissementswet dat over de surséance van betaling handelt en is be stemd, voor alle tijden, normale zoo goed als abnormale, te gelden. Tot dusverre was een debiteur die zijn schulden niet geheel betalen kon en aan zijn crediteuren eèn akkoord wilde aanbie den, afhankelijk van de toestemming van al zijn crediteuren. Iedere afzonderlijke schuld- eischer was vrij, al dan niet tot het akkoord toe te treden. Zoo kon een kleine minderheid van crediteuren, die hun medewerking wei gerden, de totstandkoming van een akkoord, dat in vele gevallen gelijkelijk in het belang van den debiteur en van de crediteuren was, verijdelen. Anders werd de toestand, zoodra de debi teur in staat van faillissement kwam te verkeeren. De gefailleerde heeft het recht, zijn gezamenlijken schuldeischers een ak koord aan te bieden. Ten overstaan van den Rechter-Commis saris en den curator wordt dan in een ver gadering der crediteuren over het aangebo- den akkoord gestemd. Het akkoord geldt als 1 aangenomen, als minstens twee derde der crediteuren er voor stemmen en bovendien de voorstemmers minstens drie kwart van het totale bedrag der schulden vertegen woordigen. Na de aanneming mo?t nog de goedkeuring (homologatie) door de Recht bank volgen, waarna het akkoord in wer king kan treden. Aldus zeer in het kort de gang van zaken in geval van faillissement. Wilde dus een debiteur de mogelijkheid hebben, een dwangakkoord (d.i. een akkoord waar bij de minderheid der crediteuren door de meerderheid tot toetreding kan worden ge dwongen) tot stand te brengen, dan moest hij zich eerst failliet verklaren. Voorwaar wel een kras middel. Zichzelf eerst aan den rand van den ondergang brengen, zijn re putatie als koopman ernsfig schaden, zijn crediet practisch vernietigen, om eerst daarna den nog immer onzekeren weg der bevrijding te kunnen inslaan, het is te begrijpen dat menig debiteur hiervoor te rugschrikt. Men heeft daarom reeds sinds lang ge zocht naar een regeling die den schuldenaar in staat zou stellen, ook buiten faiüisement een akkoord aan te bieden, dat niet van de toestemming van alle schuldeischers afhan kelijk zou zijn. De eerste poging, tot een dergelijke rege ling te geraken, viert juist dit jaar haar eerste eeuwfeest. Het Regeeringsontwerp van 1835 behaalde echter in de Staten-Ge- neraal slechts drie stemmen. Sedertdien is deze materie herhaaldelijk het onderwerp geweest van gedachtewisse lingen tusschen juristen, onder wie zich geestdriftige voorstanders zoowel als ver woede tegenstanders van het dwangakkoord builen faillissement bleken te bevinden. Het stond wel vast, dat het eerste ver- eischte, waaraan een wettelijke regeling te dezer zake zou moeten voldoen, was een be hoorlijke voorziening in het toezicht van hoogerhand op de totstandkoming van het dwangakkoord. Een akkoord dat de min derheid der crediteuren tegen hun zin zou kunnen binden en dat wenschte men im mers mag niet zonder deugdelijk rechter lijk toezicht tot stand komen. Bij akkoord aanbieding tijdens faillissement is dit toe zicht ruimschoots aanwezig (curator, Rech- ter-Commissaris, Rechtbank); bij het openen van de mogelijkheid, ook buiten het geval van faillissement tot een dwang-akkoord te geraken, mochten soortgelijke waarborgen niet ontbreken. In de thans tot stand gekomen wet is nu de gelukkige gedachte verwezenlijkt, de rege ling van het akkoord buiten faillissement vast te koppelen aan het sinds lang be staande instituut van de surséance van be taling. Surséance van betaling is een gunst, die door de Rechtbank verleend kan worden aan debiteuren, die voorzien dat zij met het betalen van hun opeischbare schulden niet zullen kunnen voortgaan. Het gevolg van een verleende surséance van betaling is, dat de crediteuren althans de niet-preferente crediteuren, gelijk hieronder nog nader zal worden uiteengezet -- gedurende den tijd dat de surséance van kracht is, geen betaling kunnen afdwingen. De debiteur komt gedu rende dezen tijd te staan onder het toezicht van bewindvoerders die hunnerzijds weer aan het toezicht van de Rechtbank onder worpen zijn. Inmiddels krijgt de debiteur gelegenheid, ziin zake te reorganiseren en zijn bedrijf te saneeren. Het resultaat kan zijn, dat na af loop van den termijn, waarvoor de sursé ance verleend werd, de debiteur weer geheel in staat is aan zijn verplichting te voldoen. Van deze laatste veronderstelling ging onze wet oorspronkelijk uit. De surséance kon alleen worden verleend als er vooruit zicht bestond dat de schu'denaar na verloop van eenigen tijd aan al zijn verplichtingen zou kunnen voldoen. Er doen zich echter dikwijls gevallen voor waarin de toestand nu niet zóó reuskleurig is, dat volledige voldoening van alle schul den binnen eenigen tijd kan worden ver wacht, maar crediteuren er toch belang bij hebben, dat surséance van betaling wordt verleend, omdat er bij voortzetting van de zaken van den debiteur toch altijd veel meer van hun vorderingen terecht zal komen dan in geval van faillissement. Sinds 1925 schrijft daarom de wet nog voor, dat de surséance niet wordt verleend indien het vooruitzicht niet bestaat dat de debiteur na verloop van tijd ziin schuld- eisrhers zal kunnen „bevredigen". Deze bevrediging behoeft niet persé te be staan uit een volledige voldoening der schulden. De debiteur kan het ook op ande re wijze met zijn schuldeischer eens zijn ge worden. bijv. over een gedeeltelijke betaling met kwijtschelding van het meerdere. In de practiik wordt dan ook de tijd, ge- durenden welken 'n verleende surséance van betaling van kracht is. mee'tal gebruikt om te trachten, tot een akkoord te komen. Tot dusverre moe?t dit echter een geheel vrij- wi'k'g akkoord blijven. Wat lag nu echter voor een wetgever, die het dwangakkoord buiten faillissement onder zekere waarborgen mogelijk wild» maken, meer voor den hand, dan hiertoe den vorm te kiezen van een aanvulling van de wettelijke regeling der surséance van beta ling? Een vanouds bestaand rechtinstituut lag hier k'aar, dat door de wetswijziging van 1925 juist geschikt was gemaakt voor de groep van debiteuren die voor een ak- ko^"d in aa'iWTkinT kome". In het voor een dwangakkoord zoo noo- dige toezich' van hoogfrhand was bii de re- geling der surséance van betaling, door de controle van bewindvoerders en Rechtbank, reeds in voldoende mate voorzien. Niets belette den wetgever, de reeds veel vuldig toegepaste practiik om tijdens de sur séance een akkoord aan te bieden, wet'.elijk te sanctionneeren en nader te regelen in dien zin dat een langs wettelijken weg tijdens de surséance tol stand gekomen akkoord ook bindend zou ziin voor een minderheid van crediteuren die er niet in hebben toegestemd Aldus is geschied. Het dwangakkoord bui ten faillissement heeft zijn intrede in ons recht gedaan en wel als akkoord tijdens de surséance van betaling De regeling sluit nauw -ïan bij die van het faillissements akkoord. Het groote verschil voor den debi teur is echter dat hij. om een ,-oor alle credi teuren bindend akkoor' tot stand te kinnen brengen, niet langer eerst failliet behoeft te gaan. doch slechts den veel mindier ingrij penden en minHer enteerenden maatregel van surséance van betaling behoeft aan te vragen De nieuwe wettelijke regeling betreffende surséance van betaling en akkoord is in hoofdzaken als. volgt samen te vatten: De d°bi(eur die suisea ice van betalinp wenscht, richt, met bijstand van een piocu reur, tot de Rechtbank een daartoe strekkend verzoek. De Rechtbank begint met de surseance voorloopig te verleenen, waarbij zij tevens een of meer bewindvoerders benoemt. Daar na wonden de schuldeischers opgeroepen om over de definitieve verleening van de sur séance te worden gehoerd, op een vergade ring, ten overstaan van de rechtbank te houden. Er wordt dan door de schuld eischers over de verleening der surséance gestemd. De surséance kan niet worden ver leend als meer dan een derde oer crediteuren, of wel houders van meer dan een vierde van het bedrag der schu'dvorderingen tegen stemmen. Na de stemming heeft de Recht bank nog het laatste woord. Zij kan de sur séance nog weigeren en moet dit zelfs doen als er gegronde vrees bestaat dat de schal denaar de surséance zal misbruiken om zijn schuldeischers te benadeelen of als het voor uitzicht niet bestaat dat hij na verloop van tijd zijn schuldeischers zal kunnen be vredigen. De surséance wordt verleend voor een bepaalden tijd (hoogstens anderhalf jaar) en kan nog éénmaal worden verlengd. Gedurende de surséance mag de schulde- naai het beheer over zijn boedel niet anders voeren dan met medewerking van de bewind voerders. Tegenover deze beperking van zijn bewegingsvrijheid staat het voordeel dat zijn schuldeisciieis gedurende dien tijd geen betaling kunner. forceeren Gelegde beslagen vervallen, executies worden niet voortgezel; als de schuldenaar in gijzeling is, wordt hij daaruit ontslagen. Hier moet ik een belangrijke beperking maken Dit alles geldt slechts de gewone, niet, preferente crediteuren. Pand- en hypotheek houders en preferente crediteuren blijven buiten de surséance; zij behoeven zich daar van niets aan te trekken. Omdat zij der halve bij de verleening der surséance geen belang hebben, mogen zij daarover ook niet meestemmen De surséance van betaling kan door de rechtbank steeds worden ingetrokken in be paalde gevallen die in de wet worden on- gesomd, o.a als de debiteur zich aan kwade trouw in het beheer van den boedel schuldig maakt. De nieuwe wet nu geeft aan den debiteur, die su-séance van betaling verzoekt, de ge legenheid aan zijn crediteuren langs ge rechtelijk en weg een accoord aan te bieden. Het accoord wordj ter Griffie van de Recht bank ter inzage gelegd Over het accoord wordt beraadslaagd en gestemd in een ver gadering van crcoiteuren. en overstaan van de Rechtbank te houden na de definitieve verleening oer surséance. Zelfs kèn de Recht bank als de akkoordaanbieding tegelijk met het verzoek tot surséance is ingediend, ter stond na de voorloopige verleening der surséance den datum voor de behandeling van het akkoord vaststellen en aldus het stadium van de definitieve verleening van de surséance geheel overslaan. Immers als het akkoord tot stand komt. heeft de debiteur geen surséance van betaling meer noodig! In de crediteurenvergadering woidt over het akkoord gestemd. Deze crediteuren moe ten daartoe hun vorderingen tevoren bij de kewindvoerders indienen, juist zooals men zijn vordering op een gefailleerde bij den curator inüient In geval van geschil wordt op de vergadering zelve door de Rechtbank beslist over de al-of-niet-toelating van een vordering. De preferente schuldeischers en de pand en hypotheekhouders blijven buiten het ak koord en stemmen er dus ook niet over mee. De debiteur zal hen moeten voldoen of een afzonderlijke regeling met hen moeien tref fen. Zij moeten hun vorderingen dus niet bij de bewindvoerder? indienen. Doen zij het toch, en nemen zij hun vorde' ing niet vóór de stemming terug dan mogen zij me-? stemmen, maar zij zijn dan hun voorrechten kwijt en wor ien verder als gewone concur rente crediteuren oehandeld! Voor het aannemen van het accoord is dezelfde stemmenm-er'erbeid vereischt als voor de aanneming van ee accoord tijdens faillissement: twee derden van het aantal crediteuren, veitegenwoordiger.de d« ie kwart van het bedrag der schuldvorderingen, moe' vóór stemmen. Ten slotte volgt nu nog de homologa'ie door de rechtbank, evenals bij een fail'isse- mentsaccoora. De Rechtbank, voorgelicht door de bewindvoerders, kan haai goed keuring weigeien. ook als het accoord door de schuldeischers met de vereischte meer; er heid is aangenomen. Zij zal dit steeds moeten doen o.a. als het akkoord door oneerlijke middelen ;s tot stand gekomen. Het gehomologeerde akkoord is van kracht tegenover alle niei-preferente schuldeischers. ook tegenover diegenen ender hen. die hun vordering n et ingediend hebben. Dezen zijn hun rechten niet wijt. maar zii moeten ge noegen nemen met het vastgestelde percen tage. Borgtocht word* door het akkoord niet aangetast de crediteuren behouden hun rechten tegenover de borgen ten volle. Ook een crediteur die ter verzekering van zijn vordering een hypotheek heeft op onroerend goed dat aan een derde toebehoort behoudt deze hypotheek alsof er geen akkoord tot stand gekomen was. Er zij nog op gewezen, dat de schuldenaar slechts éénn aal de gelegenheid krijgt een akkoord aan te bieden. Is het akkoord ver worpen of de homologatie door de Recht bank geweigerd dan eindigt de surséance van betaling en kan de Rechtbank zelfs zoo zij daartoe termen vindt, den debiteur ter stond fa lhet vei klaren Wel mag de debiteur zigenkk0°rd tii<ienS de behandelin« n0^ wii" Het is mij niet mogelijk geweest, in het korte bestek van dit vtike!, de geheele rege ling tot in détails te beschrijven. Belangrijke kwesties als bijvoorbeeld de moge ïjkheid van iiooger beroep en cassatie heb ik buiten bespreking moeten laten. Ook kon de Behandeling der besproken onder werpen met tot in bijzonderheden nauw keurig zijn. Wie in de practük met deze wet te maken kn "t riepe te hu p >n van een deskunuige. Ik hoop echter er in geslaagd te zijn den Lo a!'i '6 '4even van de beteekenis van deze belangrijke wet en htm haar wer "V" boofdza,<en 'e hebben duidelijk ge maakt. Neem'n KROONTJE KROONCACHETS) Perituk öcl.Dooi 12 kroontjes 50<± IDaJt TTlünhacdt maakt öi goed Nieuwe koersdaling van het pond sterling. Oppositie teilen het werkverschafflngsprogramma van president Roosevelt. Zwakke positie der Amerikaansche spoor wegen. Gedrukte stemming op de iondsenmarkt. Nieuwe 3K leeningen tot stijgende emissiekoers. Voorzichtige hanteering van de rubberre strictie. Factore van verschillende aard hebben er toe bijgedragen, om de beurs, die sinds eeni gen tijd reeds in een lustelooze houding ver keerde, nog meer te ontmoedigen. Daar is in de eerste plaats de verdere inzinking van den Pondenkoers, die tijdelijk met een notee ring van 7.12 3/4 een nog lageren stand be- reift dan het laagste punt van 7.17 1/4, dat in het vorige najaar moest worden ge registreerd. Tengevolge van de nieuwe steun operaties van het valuta-egalisatiefonds is de daling van het Pond weliswaar tijdelijk tot stilstand gekomen, maar toch blijft de houding van dit devies nog zeer weitelend In percenten uitgedrukt, moge de jongste koersdaling niet zoo belangrijk zijn, zij is niettemin van groote beteekenis, omdat er uit blijkt, dat de algemeene tendenz nog altijd in dalende richting gaat, en dat de Engel- sche valuta-instanties eerst dan tot ingrijpen overgaan, wanneer een aanmerkelijk lager niveau bereikt is. Dit zet weer een domper op de verwachtin gen van degenen, die meenden, dat een stand van 7.25 a 7.30 wel kon worden beschouwd als het ount. waarop het Pond zich ongeveer zou blijven bewegen, tot definitief tot stabili satie zou worden besloten. Veel grond voor een dergelijke verwachting bestaat er overi gens niet; men dient niet te vergeten, dat de Engelsche regeering nooit toezeggingen in dezen zin heeft gedaan; integendeel: zij heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, de vrije hand te willen behouden ten aanzien van de ontwikkeling van den Pondenkoers, omdat, naar haar meening. nog altijd niet het tijdstip is gekomen, waarop stabilisatie op een bepaald niveau in het belang van het land zou zijn. Zoolang de koersfluctuaties van het Pond Sterling niet door goudzendingen over en weer binnen beperkte gTenzen worden gehou den, en het valuta-egalisatiefonds slechts op beperkte schaal blijft ingrijpen, moet het devies wel blootgesteld blijven aan invloeden van buiten af, tot uiting komend in scherpe koersverschillen. Op het oogenblik staat het Pond weder onder den druk van het terug trekken van een deel der Fransche gelden, die tijdelijk in Londen waren uitgezet. Naar men weet, is het streven van de Fransche regeering sinds eenigen tijd gericht op een verruiming van de credietmarkt in Frank rijk. door middel van een verlaging van den rentevoet en het weer in omloop brengen van gehamsterd kapitaal Ook het kapitaal, dat uit vrees voor valuta-verwikkelingen naar het buitenland was overgebracht, tracht men thans weer naar Frankrijk terug te brengen, een streven, dat reeds succes blijkt te hebben, mede dank zij den terugkeer van het vertrou wen in de financieele en monetaire politiek der tegenwoordige regeering. Het omzetten van een deel van het Fransche bezit aan Ponden in francs is dan ook wel voorname lijk de oorzaak van de jongste inzinking van den Pondenkoers. Dat deze dalende beweging voorshands geen verdere vorderingen heeft gemaakt, moet behalve aan het, zij het ook ver traagde, ingrijpen van het valuta-egalisa tiefonds worden toegeschreven aan een factor van tegenovergestelden aard, die zijn in vloed op den Pondenkoers doet gevoelen Tegenover het wegvloeien van Fransche saldi uit Londen staat n.1. een toeneming van uitzettingen van Amerikaansche zijde, als gevolg van de toespitsing der binnenland- sche politieke verhoudingen in de Ver. Sta ten. De reeds bij den uitslag der Amerikaan sche verkiezingen in het vorige jaar te con- stateeren versterking der positie van de radi cale elementen in het Congres dreigt een direct gevaar te vormen voor de uitvoering van het herstel-programma van president Roosevelt Het Huis van Afgevaardigden heeft Roosevelt's plan tot tewerkstelling van 3% millioen met zich brengt, zonder veel oppositie aangenomen. De radicale ele menten in den senaat gaat dit plan echter nog niet ver genoeg. Z\\ eischen, dat de bij de werkverschaffing te betalen loonen niet beneden het loonpeil zullen blijven, dat voor gelijksoortige particuliere werken geldt, een eisch die, wanneer hij zou worden ingewil ligd. de uitgaven van de schatkist nog met ettelijke milliarden zou doen stijgen. President Roosevelt schijnt het op een krachtproef met zijn tegenstanders in den senaat te willen laten aankomen, blijkbaar ervan overtuigd, dat men een verwerping het principe van zijn plan: productieve werk verschaffing in plaats van onproductieve sleunverleening, toch niet zal aandurven. In elk geval dreigt de oppositie, die de presi dent thans ontmoet, te zullen leiden tot een vertraging in de uitvoering van de werkver schaffingsplannen, die de groote bestellin gen voor de industrie met zich zou brengen, waarnaar het Amerikaansche bedrijfsleven reikhalzend uitziet In afwachting van deze orders is de bedrijvigheid in verschillende takken van nijverheid aanmerkelijk ingc- crompen Het door „The Annalist' samen gestelde indexcijfer der industrieele produc tie is van een hoogtepunt van 88 2 in de laatste week van Januari gedaald tot 871 de op 16 Februari geëindigde week; sinds dien valt er nog een verdere achteruitgang te constateeren. Vooral de staalprodudie ver toont nog steeds een dalende beweging Nu de bedrijvigheid geringer wordt,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10