Agenda BOUWT UW LANDHUISJE FINO soEPEN../n openbaring Weec&ecicht MALVERSATIES BIT BURGERLIJK ARMBESTUUR. Te Naarden. DUBBELE WONING AFGEBRAND. Waar?Te Oss! BOERDERIJBRAND TE MAASBOMMEL. ÓNGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Auto door lokaaltrein bij Leeuwarden gegrepen. HET INNEN VAN KLEINE VORDERINGEN. Wetsontwerp gereed. DE MISHANDELING TE BUSSUM. Nadere bijzonderheden. RADIO TELEFOONGESPREKKEN MET NED.-INDIE. Mogelijkheid van opstelling van een luidspreker-installatie in parti culiere woningen en opneming op wasplaten. ■■HsinnnpaiHpnBBB HEILOO. ■■BHBHHBBHBUBMHBEa Stad en Omgeving. JUBILEUM C. F. D. KOMNERT. 25 Jaar als leeraar aan de Ambachtsschool verbonden. Vele waardeerende toespraken. De voorzitter van het school bestuur spreekt. Rede van den directeur. a Baar-uit over h««A KOUKgec Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain: In den Maalstroom der Wereldstad (hoofdrollen Jacqueline Francell en Roger Tréville); romantisch. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T.: I. Terwille van haar zoon (hoofdrollen Donald Cooh en Richard Crom- well); rom. II. De orkaan-express (le deel); (hoofdrollen John Wayne en Schirley Gray); sens. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie: Zondag 3, Maandag 4 en Dinsdag 5 Maart: De Moord in de Follies (hoofdrollen Carl Brisson, Victor Maclag- len en Duke Ellington); sens. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, mahnee. Victoria-theater: Viva Villa (hoofdrol Wallace Beery); rom. Toegang boven 18 Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Zaterdag 2 Maart. Harmonie, balmasqué dansinstituut Wil- lems. Zondag 3 Maart. De Unie en Central, liefdadigheidskegel- wedstrijden. Maandag 4 Maart. 8.15 uur, handelsschool, dr. G. Horreüs de Haas voor de Volksuniversiteit. 8.30 uur, 't Gulden Vlies, bal-masqué N. R V. gebeurde op de hoogte gesteld, die de om liggende gemeenten waarschuwde, en zelf per auto op onderzoek uitging. Ook de aannemer D. J. van der Vuurst, die in de buurt woont, waar het gebeurde zich heeft afgespeeld, zetten een achtervolging in per motor. Hij ging een eindweegs in de rich ting Almelo, toen hij onverrichter zake huiswaarts wilde keeren, zag hij nabij Zen deren een jongeman op de fiets, die zijn achterdocht opwekte. De aannemer ging eerst naar den rijksveldwachter van Zende ren, die echter niet thuis was. Daaop zette Van der Vuurst koers naar Almelo, waar hij den rijksveldwachter Van der Werf waar schuwde, die zich op den rijweg posteerde. De fietser reed den politieman omver, en ging toen op de vlucht. Van 'n zandwegge tje, verschillende hekken enz. werd hij ten slotte dicht bij Almelo door zijn achtervol gers aangehouden. De man werd naar Hengelo overgebracht, waar hij een volle dige bekentenis aflegde. Hij bleek te zijn een 19-jarige los werkman uit Meppel. De portemonnaie met den volledigen inhoud is teruggevonden in een sloot dicht bij de plaats, waar de aanhouding is geschied. Hij heeft gezegd dit te hebben weggeworpen in een ziiweg van de Bornschestraat onder Hengelo. Bij het Burgerlijk Armbestuur te Naar den zijn in de boekhouding malversaties ont dekt, die tot een bedrag van 7000 oploopen en die in de laatste twee jaar moeten zijn gepleegd. In verband hiermede is de admi nistrateur R. geschorst. De burgemeester van Naarden, de heer Hosang, heeft de boe ken in beslag doen nemen. Gisteravond te ruim zeven uur is brand ontstaan in de dubbele boerenwoning van J. Nelissen op het Orseleind te Oss. De wo ning werd, behalve door den eigenaar be woond door het gezin Janssen. Het vuur is ontstaan in het achterhuis, waar het gretig voedsel vond in'de aanwezige landbouw- voorraden, zoodat spoedig alles in lichter laaie stond. Het groote vee kon worden ge red. Een groot aantal kippen, benevens de inboedels van beide gezinnen, werden een prooi der vlammen. Door krachtdadig optre den van de brandweer kon een belendend perceel worden behouden. Verzekering dekt de schade. Gistermiddag omstreeks vier uur ontstond te Maasbommel (Gld.) brand in de boerderij van den landbouwer F. Belgers. De woning, die geheel met riet bedekt was, ging geheel in de vlammen op. Met veel moeite slaagde men er nog in het vee in veiligheid te bren gen. De geheele inboedel ging verloren. De brand is nabij den schoorsteen ontstaan. De bewoner was verzekerd tegen brandschade. De brandweer wist de belendende perceelen te behouden. Gisteravond te ongeveer 5 uur is de auto van den heer C. Speekman, die hier te lande met verlof vertoeft en te Leeuwarden woon achtig is, op den onbewaakten overweg aan den Tjessingerweg, even ten noorden van Leeuwarden, door den lokaaltrein van Leeuwarden naar Dokkum gegrepen. De heer S. die alleen in den wagen zat, die totaal vernield werd, kreeg slechts enkele onbeteekenende wonden. De trein ondervond door het ongeval een kleine vertraging. Het ongeval is waarschijnlijk geschied doordat de heer S. te veel lette op den slechten toestand van den weg ter plaatse en daardoor den trein te laat bemerkte. Hij trachtte nog vol gas te geven, doch het was reeds te laat. De auto werd van achte ren gegrepen en versplinterd en ter zijde ge worpen. Het wrakstuk is later weggesleept geworden. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Justitie deelt minister van Schaik mede, dat een wetsontwerp houdende regeling eener vereenvoudigde procedure voor het innen van kleine vorderingen gereed is. De minis ter vleit zich met de hoop, dat de financieele bezwaren te dezer zake bestaande, zullen kunnen worden overwonnen en dat hij spoe dig in staat zal zijn aan zijn voornemens ge volg te geven. Omtrent den overleden Amsterdammer, die te Bussuin' zou zijn mishandeld, vernemen wij nog, dat het slachtoffer geestesziek was en men reeds eenigen tijd bezig was hem in een inrichting geplaatst te krijgen. De commissaris van politie te Bussum ver zoekt een ieder die in de afgeloopen week, in aanraking is geweest met Gustaaf Hart- ,man, oud 29 jaar, wonende te Amsterdam, van Ostadestraat, zich aan zijn bureau per soonlijk of schriftelijk bekend te maken. Voorts verzoekt de commissaris de twee personen, die zich Maandag 25 Febr. 1.1 tot een dokter te Bussum om hulp wendden voor een ongeval aan den Betonweg, zich bij hem bekend te maken. Wij vernemen van de politie, dat aanvan kelijk bij het geneeskundig onderzoek te Bus sum en ook te Amsterdam niets bijzonders aan den man te ontdekken was Eerst bij de sectie van het lijk bleek dat hij inwendig ge kneusd was. Ten einde de mogelijkheid te openen, dat alle bij een gesprek qget Ned.-Indië aanwe zige personen dat gesprek kunnen volgen, kan op tijdig verzoek ten huize van een aan geslotene op de rijksnetten, tijdelijk een luid spreker-installatie met versterker worden op gesteld. Voorts kan op tijdig verzoek een gesprek (zoowel het gesprokene naar als van Indië) op een wasplaat worden opgenomen. De daarvoor benoodigde kosten bedragen boven de gesprekkosten: een vast recht van 2.50, benevens 2.50 per gesprek van 3 minuten of gedeelte daarvan. Ten slotte kunnen gesprekken worden aangevraagd, waarvan de kosten door den opgeroepene zullen worden voldaan. Indien de opgeroepene onder die voorwaarden het gesprek niet aanvaardt, zijn door den aan vrager 2.50 voorbereidingskosten ver schuldigd, tenzij het gesprek alsnog plaats vindt, doordat de aanvrager de gesprekkos ten voor zijn rekening neemt. DR. MURK-JANSEN. In den afgeloopen nacht is na een lang durige ongesteldheid in den ouderdom van 67 jaar overleden dr. Murk-Jansen. directeur van de Anna-kliniek voor orthopaedie te Leiden. Dr. Murk-Jansen, die op het gebied der Orfho-paedie een wereldnaam bezat werd geboren te Zaandam op 9 September 1867. Na zijn promotie in Gent werd hij in 1904 privaat docent aan de Leidsche univer siteit. Hetzelfde jaar opende hij de poli kliniek voor or'hopaedie aan de Leidsche universiteit. In 1919 richtte dr. Murk-Jansen de vereeniging voor misvormden op. die in 1929 de Annakliniek voor orthopaeaie open de. waarvan dr. Murk-Jansen directeur werd. Dr. Murk-Jansen was eerelid van de Engel- sche, Italiaanschen Amer'kaansche en Neder- landsche orthopaedische vereeniging. corres- pondeerend lid van de Belgische en Duitsche orthopaedische veieeniging en lid van het Bataafsche genootschap. Tal van belangrijke werken zijn van zijn hand verschenen. Lage belastingen, dag en nacht telefoon. in het plan „Blockhove". Prachtig gelegen BOUWTERREINEN (boschterreinen) zijn voor zeer matige prijzen beschikbaar. Volledig plan ter inzage, alle gewensch- te inlichtingen worden verstrekt door J. RUS, Straatweg A 146 Telefoon 2934. MOORD IN DONAU-BEKKEN. In een mijn in het Donetz-bekken is het lijk van een communist gevonden, die ver moord zou zijn door een lid van de commu nistische oppositie. 15-JARIGE KNAAP 48 UUR OP WAGENAS GEREISD. Een 15-jarige Poolsche knaap, die in Gene- ve zwervende werd aangetroffen en geen cent bezat, zoodat hij bijna van honger om kwam, is naar het politiebureau gebracht De jongen was van Warschau hierheen gekomen en had de reis, die 48 uur duurt, op de as van een spoorwegrijtuig gemaakt, niet tegenstaande de bittere koude. PLAN TOT ONTVOERING VAN LINDBERGHS KIND? Te Boston zou nieuw complot zijn ontdekt. De „Boston Post" zegt van den Duitschen consul-generaal een mededeeling te hebben ontvangen, volgens welke men in een hotel te Boston een complot tot ontvoering van het kind van Lindbergh op het spoor zou zijn gekomen. Er zouden vier personen bij betrokken zijn In antwoord op een desbetreffende vraag zeide de consul, dat de zaak te delicaat was om er over te spreken. ALPENJAGERS DOOR LAWINE OVERVALLEN. Zeven soldaten om het leven ge komen. Een afdeeling Alpenjagers, welke aan de Fransch-Italiaansche grens een zieken sol daat uit een blokhuis zou transporteeren, werd onderweg door een lawine verrast. Acht soldaten werden onder de sneeuw be dolven. Een reddingscolonne, welke terstond werd uitgezonden, slaagde er in, drie der militairen te redden. De vijf anderen konden slechts als lijken geborgen worden. Op den terugweg werd ook de reddings brigade door een lawine overvallen, waarbij twee soldaten om het leven kwamen. DE BISSCHOP VAN BERLIJN OVERLEDEN De bisschop van Berlijn, dr. Ni- colaus Barres is gisteren om 22 uur 15 In het St. Hedwigsziekenhuis al daar overleden. Bisschop Berning van Osnabruck, die zich op het oogenblik te Berlijn ophoudt, heeft hem het laatste sacrament toege diend. Bisschop Barres was sedert eenige dagen ziek. Vrijdag moest hij naar een ziekenhuis worden vervoerd, aangezien een ernstige wending in zijn toestand was ingetreden. Dr. Barres was op 24 Januari 1871 te Idenheim (district Trier) geboren. Na het gymnasium te hebben bezocht studeerde hij van 1891 tot 1895 aan het priesterseminarie te Trier Philosophie en Theologie. In 1909 promoveerde hij te Breslau tot doctor in de theologie. Van 1909 tot 1918 was hij professor in de theologie aan het priesterseminarie te Trier. In 1929 werd dr. Barres bisschop van Hil- desheim en in 1933 bisschop van Berlijn. Zooals we reeds met een enkel woord in ons vorig nummer berichtten, her dacht de heer C F. D. Kohnert gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar, zijn ambt al6 leeraar aan de Ambachtsschool alhier aanvaardde. Gistermiddag om drie uur, had onder groote belangstelling in het schoolgebouw, de officiëele hul diging plaats. Voor deze gelegenheid wapperde de Nederlandsche driekleur uit het schoolgebouw. Aanwezig waren het voltallige be stuur van de Ambachtsschool, burge meester F. H. van Kinschot, wethouder v Slingerland, de heer Fledderus, direc teur der ambachtsschool, alle leeraren, eenige genoodigden, leden van het per- sonee' en een twintigtal scholieren. Nadat om drie uur alle aanwezigen in een speciaal daarvoor ingerichte boven zaal hadden plaats genomen, werd de jubilaris met eèn hartelijk handgeklap bij zijn binnentreden ontvangen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Ph. M. Bosscher, nam het eerste het woord, aan wiens rede wij het vol gende ontleenen: Geachte jubilaris. Het doet mij in mijn functie als voorzitter van het schoolbestuur, een buitengewoon genoe gen, U met dezen feestelijken dag, den dag immers, waarop gij 25 jaar als leer kracht aan deze school verbonden bent, van harte geluk te wenschen. De groote belangstelling, welke thans, bij deze hul diging, duidelijk naar voren komt. is een bewijs te meer, hoezeer Uw werk door een ieder wordt gewaardeerd. Want niet alleen, dat ge bij Uw collega's in hoog aanzien staat, maar ook de jongens hebben met dit jubileum reeds dagen van te voren meegeleefd. Maar dit ver dient ge, waarde jubilaris, want ge hebt als het ware dag en nacht gewerkt, om de leerlingen datgene mee te geven op hun verderen levensweg, waar ge, door uw groote gaven, toe in staat gesteld zijt ge van den directeur de rechter- bent ge van den directeur den rechter hand geweest. Uw geweldige werkkracht kenmerkt U als een mensch met groote capaciteiten, en daarom doet het ons zooveel genoegen, dat wij allen hier bij een zijn om dit voor U zoo belangrijke feit, met een enkel woord te gedenken. Zonder in 't minst afbreuk te doen aan de groote verdiensten van de andere heeren leeraren, meen ik toch, u te mo gen kenschetsen als de oudste en boven al de meest geziene leeraar van de am bachtsschool. En omdat ook het school bestuur in deze u zijn erkentelijkheid wil toonen, bied ik namens dit co'lege een bloemstuk aan, daarbij den vvensch uitsprekende, dat het u nog lange jaren gegeven zal zijn, uw beste krachten aan het onderwijs te geven. (Applaus). Rede burgemeester Van Kinschot. Hierna nam de burgemeester het woord, die den jubilaris schetste als een man van groote en verscheidene ver diensten op vrijwel elk sociaal terrein. Want ge hebt niet alleen uw hart gege ven aan de leerlingen, maar ook op maatschappelijk cebied hebt ge U in den loop der jaren talrijke vrienden verwor ven. Het doet mij ais burgemeester veeil genoegen u te kennen als een man, die naast zijn drukke werkzaamheden, ook nog tijd vindt zich te interesseeren voor de ontwikkeling van de Alkmaarsche werkloozen. Ook het werk van „Nazorg'' heeft steeds uw onverdeelde belangstel- I'ng, om nog maar te zwijgen van de vele functies, welke gij hier ter stede nog meer vervuld. Met een woord van gelukwensch besloot de burgemeester zijn huldigingsrede. (Applaus). Da directeur der Ambachtsschool, de heer Fledderus, voelde zich door de schoone woorden van de vorigs spre kers reeds veel gras voor de voeten weg gemaaid, maar toch blijft er, zeide hij, uc." genoeg over om u, m'n rechte.hand, met een enkel .voord te complimentee ren met uw jubileum. In het kort ging spr. na de geschiede nis van de school, in den tijd, dat spr. di.ecteur was. Hierbij bleek, dat te heer Kohnert steeds gestreefd had naar een h< oger peil van 't nijverheidsonderwijs. Ook als leeraar aan de burgeravond school heeft hij veel, heel veel bereikt en straks zullen de jongens daarvan getui genis afleggen. Trots de teleurstellingen, voortvloeiende uit de economische cri sis, die ook u niet gespaard heeft, bent ge gebleven de humane leeraar, de vriend van collega's en leerlingen, de on vermoeide werkkracht, die ge altijd zijt geweest. Ik feliciteer U met dit heuglijke feit en ik hoop, dat 't u nog 'ang gegeven moge zijn, dat u in dienst van het onderwijs uw talent kunt ontplooien tot heil van de leerlingen. (Applaus). Leerlingen spreken. In een vlotte speech huldigde een leer ling van de machinisten-cursus den ju- braris met zijn 25-jarig jubileum, er op wijzend, dat wat de heer Kohnert, die wij, aldus spr., zoo graag „Oome Kees" noemen, voor de machinisten een baken in zee is. De machinisten-cursus, eens een klajs van nog geen 10 leerlingen, is uitgegroeid tot een bloeienden cursus, die in den loop der jaren vele flinke ma chinisten heeft opgeleverd, mannen, die hun vak machtig waren. Een fraai ge schenk vergezelde deze hartelijke woor den. (Applaus). Ook een leerling van de dagschool sprak waardeerende woorden, waarna hden jubilaris een fauteuil aanbood met een prachtig bloemstuk. (Applaus). Een collega aan het woord. De heer Suzenuar, collega van den jubilaris, sloot zich aan bij de vorige s/.rekers en besprak inzonderheid de oprechte collegialiteit, welke de heer Kohnert steeds aan den dag legde. Zijn groote kennis van interne aangelegen heden droeg ertoe bij, dat hij niet alleen als collega, doch als vriend hoog staat aangeschreven. U hebt bovendien als voorzitter van den Bond van onderwijzers bij het Nij verheidsonderwijs (afd. Alkmaar! zeer verdienstelijk werk verricht, want het voorzitterschap is zeker geen sinecure Dat eerstdaags in Alkmaar de groote algemeene ledenvergadering worit ge houden, is mede uw werk en daarvoor zijn wij u dankbaar. Spr. is dankbaar om op dit oogenblik te spreken van man tot man, van hart tot hart. Dat de echtgenoote van den jubilaris niet aanwezig was, speet spr zeer. Uit erkentelijkheid bood spr. 'den jubilaris een fraie klok aan, die ondir krachtig aplaus, in dank werd aanvaard. XTAndere sprekers. Namens de ver. „Nazorg" sprak nog de heer DeWinter van de buitengewone school, die speciaal wees op het sterke sociaal gevoel van den jubilaris, waar door hij voor de minder-bedeelden op deze wereld n schier onmisbare kracht was geworden. Een bloemstuk vergezel- de deze eveneens sympathieke woorden. De heer Harder, lid van het hoofd- estuur, sprak evenals de vorige spreker heT£lo?ü"rw5fCwaSr gê'ukïS gram binnengekomen. Slotwoord van den jubilaris. Op de hem bekende wijze dankte de heer Kohnert de verschillende sprekers terwij hij vooral wees op het feit dat wat hij voor het onderwijs gedaan heeft deed omdat het zijn plicht vvL Met den wensch, dat hij nog lang 7de7e legenheid zal zijn, zijn werk nir zijn sp? ziin6hTideetn tB- yervu,,en. besloot spr. zijn luide toegejuichte rede. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Maart. Medegedeeld dor het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Biklt. Hoogste barometerstand 770,1 m M. te Stensele. Laagste barometerstand 741,0 m.M. te Budapest. Verwachting (geldig tot den avond van 3 Maart): Meest matige Oostelijke tot Noord-Ooste- 1 ijk en wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen neerslag; temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts; overdag kchte temperatuur. Weeroverzicht. De depressie in het westen begint op te vullen. De secundaire over het vasteland trok naar de binnenlanden van Europa af, een volgende en laatste lag gisteren boven het Kanaal en trok ir den nacht over Frank rijk met zware regen beneden de 50ste breedtegraad. Achter deze laatste secundaire begon de druk sterk te stijgen. Terwijl de geleidelijke drukstijging in het noordoosten en noorden regelmatig doorgaat, vormt zich een verbinding van de gebieden van hoogen druk van de Poolzee tot de Azoren en houdt de westelijke depressie op invloed uit te oefenen op het weer op het vasteland. Hier door ontstaat een toestand met oostelijke winden, die de koude luchtmassa's uit Scan dinavië en Finland, waar strenge vorst heerscht naar het westen zullen transpor teeren, waarbij helder vorstweer te wachten is, met weinig of geen neerslag en overdag temperatuur boven het vriespunt. OAOf IUKSCH Wf (RB (KICKT bijeen. Gaarne maken wij ook nog melding van een bloemstuk, gezonden door de com missie voor ontwikkeling van de jeugdige werkloozen, een geste, die door den jubilaris, op hoogen prijs is gesteld. BADEN VAN HET WITTE KRUIS. In het badhuis van Het Witte Kruis aan het Kweerenpad werden gedurende de maand Februari de navolgende ba den genomen: kuipbaden 163 (163); le klas regenbaden 135 (144); 2e klas regen- baden 574 (600); 3e klas regenbaden 695 (649). Werkloozenbaden worden gegeven k 5 ets. voor werkloozen en hun gezin ge durende de eerste 4 dagen per week. NAAR HET HUIS VAN BEWARING GEBRACHT. Door de politie is gisteravond een mans persoon in de Nieuwpoortslaan aangehou den, die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd tot het ondergaan van enkele dagen hechtenisstraf. Hij is daartoe van daag naar het Huis van Bewaring overge bracht. EEN DURE DUW. Gisteravond gaf een 17-jarige scholier één van zijn kornuiten in de Langestraat een duw, die zoo hevig aankwam, dat deze door e? ,ruU,t .van winkeldeur van Nierop en olothouber werd gestoten, waardoor de ruit werd verbrijzeld. De schade wordt aan den eigenaar van de zaak vergoed. WAARSCHUW1NO. De Hoofdcommissaris van Politie te Am sterdam ontraadt bij vernieuwing, het in relatie treden met de te Valkenburg (L.) ge vestigd Export Compagnie „Urania", ook wel genaamd: The Novelty Company, welke gedreven wordt door Wilhelm Ernst August Lamberty. Deze onderneming vraagt per ad- veitentie gegadigden voor filiaalhouder (blij vend inkomen van 150 tot 200 per maand). WERKLOOZENTUINTJES AAN DEN BERGERWEG. Van de gelegenheid, haar door het Ge meentebestuur geboden, de werkloozen door het verstrekken van nuttigen ar beid te onttrekken aan het zoo demora- useerende niets doen, heeft de Commis sie voor ontspanning van werkloozen een dankbaar gebruik gemaakt Nauwe lijks is het laatste materiaal, gebruikt voor de ophooging van het terrein ten Zuiden van den Bergerweg weggehaald of men ziet jonge kerels reeds aan het spitten in den ongelijken en gedeeltelijk met graszoden bedekten grond; hout wordt aangevoerd en gegolfd ijzeren platen en na enkele dagen staat in de uitgestrekte woestenij het geraamte van iets, dat een gebouwtje moet worden, de vlag vroolijk wapperend op het hoogste punt De afdeeling Plantsoenen van de Ge meente brengt een groote hoeveelheid ligustrumstruiken, een oppervlakte I"

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2