cMooie. witte tonden, OUDKARSPEL Qememteraden CASTRICUM Jilnutieuws IN DEN MAALSTROOM DER WERELDSTAD. Cinema Américain. ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER. Terwille van haar Zoon; een dra matische speliilm. De Orkaan- Express, een geweldige sensatie film. VIVA VILLA. Victoria-Theafer. groote moeilijkheden welke den handelaren in den weg worden gelegd, met al de bepa lingen der crisisdiensten, waardoor men- schen, die anders nooit met den rechter in aanmerking kwamen, thans voor de recht bank worden gebracht. Spr. illustreerde dit met eenige voorbeelden. Er zullen, wanneer de veiling wil mee werken, maatregelen worden getroffen, dat de kooplieden, die eerst door een commis- sionnair laten koopen, deze niet betalen en dan zelf gaan koopen, niet tot deze prac- tijken kunnen overgaan. De heer K. Zeeman maakte eenige opmer kingen over de gewijzigde regeling van de door kleine kooplieden te verrichten bezig heden. Spr. vond dit inbreuk maken op het contract. Hij had er tenminste niets over se- lezen. 6 De voorzitter antwoordde, dat dit de geest van het contract was. Van een firma met meerdere firmanten, mag slechts één trans- portarbeid verrichten. Na nog een korte gedachtewisseling over de controle van de tuinders, die aardappelen verkoopen zonder heffing te bepalen, volgde sluiting. Een ledenvergadering werd Dinsdag gehouden door den Ned. tuindersbond, in het lokaal van den heer Vis. De voorzitter, de heer Kaan, memoreer de den zeer slechten toestand waarin wij leven. In heel Nederland is geen streek waar het zoo slecht is, als in de koolstreek van West- Friesland. De regeering overweegt maatregelen in deze richting, maar wij staan hier sceptisch tegenover. De heer Volkers maakte aanmerking op de in de notulen voorkomende zin, de onsym pathieke houding van de oppositie. Hier is geen sprake van sympathiek of on sympathiek. Er is nu eenmaal een minder heid die niet kan meegaan met verschillende dingen, die hier behandeld worden. Besloten werd het woord te schrappen. Ingekomen was een schrijven, waaruit blijkt, dat geen voorstellen meer gedaan kunnen worden voor de landelijke vergade ring. Daarna werd de beschrijvingsbrief behan deld en nam de vergadering een standpunt tegenover de diverse voorstellen, welke ter algemeenen vergadering behandeld zullen worden. Wat betreft de verkiezing van bestuursle den kregen de afgevaardigden vrij-mandaal. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren: C. Borst Pz. en A. Bakker. Als kringbestuurslid werd den heer L. Kalverdijk gekozen. De voorzitter zeide, dat op de vorige vergadering door den heer Borst naar voren is gebracht, om te demonstreeren. Zoo mogelijk gelijk met andere plaatsen. De demonstratie te Koedijk ging in naam van den Ned. tuindersbond. De voorzitter zette uiteen wat daar gedaan is en wat be reikt is. De heer Valtar heeft naar aanlei ding hiervan zijn volle medewerking toege zegd om de bedrijven aan den gang te hou den. Het bestuur is er voor ook hier een de monstratie te houden en een onderhoud bij B. en W. aan te vragen. Wanneer wij er toe besluiten moet ook een ieder hieraan mee doen. Deze demon stratie moet dan ook slagen. Ook voor den middenstand is het voor belang. Wij heb ben de toestemming van den burgemeester, mits wij borg staan voor de goede orde, en er niet gecolporteerd wordt. Misschien zijn er enkelen die eenige yrees voor zoo'n demonstratie hebben, maar wan neer de burgemeester het wenschelijk acht, en zelfs zegt dat de burgemeester en wet houders voorop in de demonstratie moesten gaan, dan kan het geen bezwaren hebben. Besloten werd een demonstratie te houden op een nader te bepalen datum. Er werd voorgesteld om dan tevens een motie tot den minister te richten, teneinde de excecutie-verkoopingen onmiddellijk stop te zetten. Aldus besloten. De heer Scheltus vroeg hoe de teeltbewij- zen zullen zijn. De voorzitter antwoordde, dat deze zul len luiden Hectare en Are. De heer C. Borst wees op een voorstel van Amsterdam om de volkstuintjes te ver- Weden. Spreker is hier niet voor. Dit is een vorm van dictatuur die niet goed is te pra ten. De een schildert zijn huis, de ander timmert uit noodzaak. Ér zijn veel werkloo- zen, die een tuintje hebben uit noodzaak. De voorzitter was in normalen tijd niet tégen volkstuintjes. Nu is het wat anders. Het^is een belemmering voor de afname van onze producten. De vergadering verklaarde zich tegen het voorstel Amsterdam met 17 tegen 24 stem men. De heer Borst maakte propaganda voor de vereeniging Sowjet-vrienden en de heer Volkers had het over de N. S. B. De voor zitter kwam hier sterk tegen op en verzocht de heeren deze onderwerpen en ook andere in deze geest niet op deze vergadering te be handelen, daar zij hier niet thuis hooren. De heer Kalverdijk vroeg voor de de monstratie medewerking van den L. T. B. De voorzitter was hier niet voor. De heer A. Bakker vroeg of teeltrecht op naam is. De voorzitter antwoordde van wel. Daarna sluiting. De gemeentebegrooting goedgekeurd. Donderdagmiddag en -avond kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den loco-burge meester, in hoofdzaak voor het behandelen en goedkeuren van de begrooting voor het jaar 1935. De raad was voltallig. Hoofdschotel van den dag was de behandeling van de begroo ting, waarvan volgens een nieuwe rege ling van Ged. Staten vooraf inzage was DOOS 20CT. TIJBE 40 EN 60 CT. gegeven aan het Provinciaal bestuur. Hier van was de begrooting teruggekomen met sanctie van goedkeuring, onder bemerking niettemin alsnog zooveel mogelijk het stand punt van bezuiniging in acht te nemen. Van den minister van binnenlandsche za ken was een missive ingekomen betreffende een aangevraagde bespreking, terzake het z.g. „Millioenenvechtplan" van het P.E.N., strekkende tot het binnen haar invloedssfeer betrekken van alle Noordhollandsche ge meenten. De minister achtte deze zaak niet urgent. De heer P. F. Aukes (v.d.) drong aan op handhaving van het verzoek. Wegens te groote kosten werd besloten het parkeerterrein aan den Van der Mijleweg niet tot stand te doen komen. Evenmin den aan leg en doortrekking van -de Tetborgstraat, als zijnde niet opgenomen in het uitbrei dingsplan. Bij de post verhoogingen van tractemenf voor gemeenteambtenaren, betoogde de heer Spaansen (r.k.) aanpassing aan het rijks niveau. Zoo ook de heer de Nijs (r.k.) De voorzitter meende, dat B. en W. zooveel mo gelijk in dit opzicht gewerkt hebben. Het laatste woord is in deze evenwel nog niet gesproken. Besloten werd de vier maal twee-jaarlijk- sche verhoogingen te veranderen in zes maal een-jarige verhoogingen. Bij de algemeene beschouwingen voor de gemeentebegrooting, die 318 punten telde over XVI hoofdstukken, werd den indruk ge uit, dat in verband met de tijdsomstandighe den de behandeling van een begrooting tegenwoordig niet meer dan 'n formeele han deling was. Breedvoerig werd gediscusiëerd over de schrapping of vermindering van zoowel alle bestaande subsidies Het is jam mer van veel goeds dat geschaad wordt Alleen de ver. Het Witte Kruis kan zich be druipen. Bij de post belastingheffing sprak de heer Spaansen over onrechtmatige heffing op den eigendom, aangezien deze te ongelijk drukt op verschillende gesitueerde bezitters. Vooral op de arme land- en huiseigenaars De heer C. F. Res (r.k.) verzocht verschil lende lasten niet te heffen. De voorzitter gaf toe, dat voor velen de heffing moeilijk is. Echter kunnen de baten niet gemist worden Om onbillijkheden te voorkomen stellen B. en W. wijziging der bepalingen voor in den vorm van zekere te ruggave onder bepaalde omstandigheden b.v. ongebouwd grondbezit waarvan den opbrengst niet boven de 800 gulden gaat. De begrootingspost blijft ongeveer gelijk dooor dit besluit. De openbare diensten en onderhoud wor den voor dit jaar zeer besnoeid, zoodat er niet veel kan gebeuren. Zelfs uitgaven uit den kapitaalsdiensi worden door Gedeputeer den niet toegestaan. Bij de post 207 vergoeding door de ge meenten op grond van art. 205 van de wet op het Lager Onderwijs 1920 maakte de heer Aukes aanmerking op de veel te hooge bedragen daarvan, temeer daar de overeen komstige post op de vergoeding aan Be waarscholen geheel is geschrapt. In dit verband wezen verschillende leden er nog eens op zich noodgedwongen neer te leggen bij het schrappen van de verschillen de subsidies door Gedeputeerden, ten einde te voorkomen dat misschien eenmaal de be grooting niet meer mocht kloppen en Castri- cum in handen zou vallen van het rijkstoe- zicht. Dit is ook de zienswijze van B. en W. De volledige raming voor Maatschappe lijk Hulpbetoon bedraagt 12.725. Met in begrip van het bedrag, uitgetrokken voor steun aan noodlijdende tuinders van rond 4000, bedraagt het 16.725. Onder goedkeuring van den heer Aukes werd door B. en W. aangedrongen op het niet schrappen van het kleine bedrag van vergoeding aan den voorzitter van M. H., aangezien deze heer een zeer ondankbare taak met groote toewijding vervult. Punt 260: bijdrage door het Rijk in het werklooze-subsidie-fonds. Het bedrag hier van is 24.412.50. De heer Aukes vroeg of door deze bijdrage de gemeente niet in han den valt van het Rijk. De voorzitter zette uiteen, dat dit niet het geval zal zijn. Castricum betaalt uit haar belastinginkomsten zelfs 'n kleine 5000 meer, dan zij zelf verbruikt. Door de alge meene werking van het fonds komt dit ten goede aan meer nooddruftige gemeenten. (Alg. Werkloozen-fonds). De gemeente Cas tricum betaalt b.v. uit haar belastingen 29.400 en ontvangt terug 24.412,50 Hierna kwam ter sprake de z.g. contra prestatie van werkloozen. De heer Spaansen vroeg of het niet mogelijk is uit het leger van werkloozen aan wien 30.000 wordt besteedt wat algemeen werk te doen ver richten in het openbaar belang. De heer Aukes sprak in denzelfden geest. Waarom zooveel steun en daarnaast nog „werkver schaffing"? De heer Hellinga (s d.a.p.) wees op de mi- nisteriëele beslissing inzake de z.g. „contra prestatie". Het zou uitdraaien op te laag be taalden arbeid. De voorzitter lichtte een en ander toe. Weth. de Vries (r.k.) wees op de genomen proeven o.m. te Alphen a/d Rijn. Een werk- looze moet stempelen en mag niet werken Werkt hij, dan is hij geen werklooze meer en mag niet meer stempelen. Daar zit de moei lijkheid. Geen antwoord was nog ingekomen van den minister op het verzoek van B. en W. om toe te staan een werklooze in dienst te geven bij 'n noodlijdenden tuinder met toeslag van de gemeente op het loon. De heer Aukes wees nog op de verkeerd ge kweekte mentaliteit. De heer Spaansen repliceerde. Hij vroeg niet 'n volle werkweek van den werklooze, voor 'n klein bedrag, doch 't recht van B en W. om voor dit kleine bedrag althans een eenvoudige tegenprestatie te vragen. De heer Aukes bleek een post, \yelke hem als voorzitter van de V. V. V. „Castricum Vooruit" bijzonder interesseert, over het hoofd te hebben gezien en te hebben laten passeeren. Het is post 275, een subsidie aan de V. V. V. De subsidie was voorheen 230. Nu is het in totaal 130, waarin vervat is een bedrag van f 75 als subsidie van de gemeente aan den Bond van Ned. V. V. voor het maken van reclame in het buitenland. De heer Aukes lichtte toe, dat Castricum in dezen tijd van zulk een reclame niets te verwachten heeft in den vorm van bezoek van Amerikanen en Franschen. Hij verzoekt derhalve de bewuste 75 niet aan den bond uit te keeren, doch te voegen bij het schamel bedrag van 55, aan de V. V. V. „Castricum Vooruit". Zoodat dit de volle 130 krijgt. De voorzitter deelde het inzicht van den heer Aukes, doch deelde mede, dat tot zijn spijt B. en W. voor dit jaar nog aan dit lid maatschap gebonden zijn. Hij stelde echter voor reeds nu te besluiten voor het volgende jaar dit lidmaatschap, plus de verplichting 75 contributie, op te zeggen. Aldus beslo ten. Hoofdstuk XIIII. Electrisch Bedrijf. Zon der discussie aangenomen. Bij het onderwerp gasbedrijf vroeg de heer Twist (r.k.) inlichtingen. De bedrage in het tekort op de gasvoor- ziening aan zee bedroeg yorige jaren 200. Nu is deze post verhoogd met 300. De se cretaris der gemeente de heer Van Lu- nen zeide, dat de kosten voor gaslevering aan zee 100.25 bedragen. De opbrengst is daarentegen slecht 500.25. Nadeelig saldo 500. En volgens vroeger raadsbe sluit draagt de gemeente deze tekorten. Nadat ae voorzitter had medegedeeld, dat deze begróoting, behoudens een paar kleine wijzigingen, door Gedeputeerde Staten zal worden goedgekeurd. Derhalve werd de sluitende begrooting in haar geheel aangenomen. Hierna werden nog eenige wijzigingen in belastingheffing door den raad goedgekeurd, welke bereids door B. en W. in de begroo ting waren opgenomen om deze sluitend te maken. Het belangrijkste hiervan was de verhooging op de vermakelijkheidsbelasting tot 20 waarvan ook de plaatselijke ver- eenigingen etc. niet uitgesloten waren. Hieronder volgen nog de belangrijkste cijfers uit deze begrooting. Uitkeering Hoofdsom door het Rijk op ge bouwde eigendom: 2921.55. Uitkeering op ongebouwden eigendom: 1763.80. 80 Opcenten op gebouwden eigendom: 5577.83. 20 Opcenten onge bouwden eigendom 2932.17. Uitkeering Rijk Personeele Belasting: 1000.76. 200 Opcenten personeele belasting: 30.640. 75 Opcenten Gemeentefonds: 22787.50. Bijdrage Werkloozenzorg door het Rijk: 24412.50 (Ondersteuning etc.) Uitkeering Rijk voor de Gemeente: 45.596.03. Uitgaven Krankzinnigen 11.725. Uitgave Maatschappelijk Hulp betoon: 16.725. Ondersteuning Werkloo zen: 30.000. Volksgezondheid 6629.88. Huisvesting: 15.228.66. Openbare Wer ken: 32.224.56. Hierna volgde een uitvoerige bespreking in comité Generaal over het uitbreidings plan van de gemeente Castricum, waarna eindelijk na een langdurige voorgeschie denis de voorlpogjge goedkeuring volgde, van dit veelómvaftenae plan. Daarna werd de langdurige zitting geslo ten. In een Fransch provinciestadje is een kostschool met levenslustige élè\es en met een directrice, die door haar face- a-main heel koel en hooghartig op al dat jonge leven neerziet. Men ziet de Vroolijke meisjes in een der gangen. Zij richten haar schreden naar het kamer tje van Madeleine Duchanel en zien, dat het leeg is. Er ligt nog een zomerhoed op het onopgemaakte bed, de wind speelt met de bladzijden van een themaboek, maar het vogeltje zelf is uit haar kooitje ontsnapt. Madeleine is op weg naar Pa rijs omdat zij een ster aan het theater wil worden. Met ziet haar met haar grooten koffer worotelen als zij het Parijsche station uitkomt. Het leven bruist om haar heen en zij ontkomt ternauwernood aan den dood door overrijding. Een courantenjongen wijst haar den weg naar een theater-agentschap, waar de man woont, die in 24 uur van onbe kende menschen sterren kan maken Hij is specialist op velerlei gebied en het Wemelt in zijn vertrekken van messen werpers, danseuses, zangers en musici, maar Madeleine heeft geen geld om haar opleiding te betalen en de agent raadt haar aan eens terug te komen als zij berucht of beroemd zal zijn Zonder dat kan zij ook voor 15.000 francs terecht maar die heeft zij nu eenmaal niet. Zij ontdekt een café waar zooge naamd de sterren bij elkaar komen, een karakteristiek Parijsch café waar het terras vol zit met onbezorgde menschen. Er komt een jonge, knappe man aan een tafeltje zitten en de kellner, die tus schen twee haakjes een grappenmaker is, vertelt aan Madeleine, dat dit nu de beroemde revue-zanger Tonerre is. Ma deleine nadert hem in grooten deemoed en verzoekt hem haar te willen helpen. Zij belooft, dat zij hem 's avonds bij den artistenuitgang zal opwachten, maar op hetzelfde oogenblik verschijnt het meis je of liever het katje ten tooneele waar mee deze jonge man zoogenaamd ver loofd is en hij redt zich door een haasti ge vlucht. Des avonds zit Madeleine met haar onafsfcheidelijken koffer in de levuezaal en herkent den zanger Toner- re niet. Zij vermoedt evenwel, dat hij zich geschminkt heeft en daarom zoo veranderd is en staat geduldg aan den uitgang met een bos bloemen en een briefje waarin zij hem aan de afspraak herinnert. Intusschen is de jonge man met wien zij des middags kennis maak te in handtastelijk conflict gekomen met het meisje, dat zich verstooten waande en dat evenals hij in de revue een on dergeschikte rol vervult. Zij geraken op een of andere manier op een zolder van het gebouw opgesloten en het resultaat is, dat zij niet tijdig ten tooneele ver schijnen waarop Tonerre zoo kwaad wordt, dat hij den ongelukkigen jongen nan nijdig de bloemen in het gelaat werpt, welke hij zoo juist gekregen heeft en hem beveelt voor goed te vertrekken. Het zijn toevallig de bloemem welke Madeleine, het wachten moede, maar heeft laten afgeven en als zij den jongen man met haar bloemen naar buiten ziet komen volgt zij hem, gelooft nog altijd Tonerre te zien en gaat met hem mee naar zijmbescheiden dakkamer waar zij hem voor zingt. Haar stem is buitenge woon melodieus en hij begrijpt, dat hij met dit meisje een nieuwe toekomst te gemoet kan gaan, maar helaas komt de ja'oersche ex-verloofde weer alles ver storen en smij. in een nijdige bui de kof fer en alle persoonlijke bezittingen van haar rivale het venster uit en het water in. De arme Madeleine vlucht, worit door p ditie-agenten opgemerkt en achter- vo'gd waarna zij in de achterbuurten van Parijs terecht komt, waar haar angstgegil en haar uitroep: „Politie" de mannen en vrouwen der onderwereld het sein geeft, dat er een razzia op komst is Alles vlucht wat in de film zeer suggestief tot uiting komt en de hoofd man der bende, die het meisje in zijn auto meegenomen heeft, geeft haar bij het afscheid als dank voor haar waar schuwing een kostbaar juweel ten ge schenke. Daarmee belandt de arme Ma deleine in een berucht hotel. Zij geeft het juweel in pand en mag gaan slapen, maar nauwelijks op haar kamer ge komen treft zij daar twee individuen aan, die geen van beiden veel goeds in den zin hebben. Door brutaal op te tre den weet zij ze buiten de deur te krij gen, maar dan wordt de teleurstelling haar te machtig. Zij barst in huilen uit, wekt daardoor al de bewoners van dit verdachte huis en vindt midden in den nacht een groot gehoor van mannen en vrouwen, die in de onderste lagen der maatschappij leven, maar medelijden met haar hebben en haar willen bescher men. Een soort rooverhoofdman begeeft zich met een zoogenaamd gentleman- inbreker en een ander onguur individu naar het huis van Tonerre om hem re kenschap te vragen en ranselen hem af als hij beweert Madeleine nooit ont moet te hebben. Zij besluiten wraak te nemen en bezetten den volgenden avond de eerste rijen van de revue-zaal van waar zij den zanger bekogelen met de veelsoortige projectielen welke zij mee gebracht hebben. Het wordt een aller dolst toeneei, vooraU als ook de familie van Madeleine, die achter haar avon tuur met Tonerre gekomen is Maie- icuie had daarover aan haar kostschool vriendinnen geschreven den zanger op het tooneel achtervolgen. Het is een draaiend revue-tooneel dus men begrijpt wel hoe er gedraafd en gevallen kan worden. Het slot van deze alleraardigste film is het terugvinden van Madeleine door den jongen man, die de oorzaaa van a le vergissingen was. Zij treden beiden in een nieuwe revue op en worden door de a .^wezigen luide toegejuicht waarbij de geheele zaal hun voorbeeld volgt als zij elkander ten slotte in de armen val len. Kostschoolmeisjes en vrienden uit het boevenhotel, .lies zit hier dooreen en volgt het voorbeeld van het kussende P ar. Een Fransche film vol geest en heer lijk humoristisch. Welk een kostelijke typen komen er in voor en hoe weet de regisseur dat alles tot een afwisselend en boeiend geheel te verwerken. De cou- rantenmannen, die hun „Paris Midi" aanprijzen, de revue-girls in haar vrije oogenblikken tusschen mecaniciens, tooneelknechten en electriciens, 't leven achter de coulissen en in de achterbuur ten van Parijs, het is alles even karak t jristiek en vol romantiek. Jacqueline Francell en Roger Teéville vervullen de hoofdrollen en het is zeer zeker een film, die men niet mag verzuimen. Van het uitvoerige bijprogramma ver melden wij een eenigsins komischs één- acter, een aardige screensong en veel actueel nieuws in beweegbaar geïllus- treerden vorm. Het programma van de Cinema i6 deze week iets heel bijzonders. Het uitgebreide programma van deze week begint mèt een interessant journaal. Dan vraagt reeds dadelijk het eerste hoofdnum mer de aandacht: „Ter wille van haar zoon", waarin de moederliefde de overwin ning behaalt. Ellen en Bob trouwen na een korte idylle. De nieuwe schoondochter wordt door Bobs ouders geaccepteerd, maar meer niet. De jonggehuwden zijn van deze ouders afhankelijk en moeten bij hen inwonen. Dat loopt mis en niet lang na de geboorte van een zoontje brengt het een scheiding tusschen man en vrouw. Éllen dóet noodgedwongen afstand van haar kind, omdat zij inziet, dat het beter is voor de toekomst van haar kind Deze zoon komt later op de universiteit en Ellen is daar dan werkvrouw. Zij zorgt goed voor den jongen, die niet weet, dat dit zijn moeder is. Zij weet hem tot een sportieve figuur te maken en 't is ten slotte aan haar te danken, dat haar zoon het meisje zijner keuze kan trouwen Zeer mooie heeft Jane Arthur de rol van Ellen gespeeld, zoowel als jong meisje, als in de rol van opofferende moeder. Ook Donald Cork als Bob en Robert Cromwell als de zoon waren zeer goed. Het tweede hoofdnummer vormde de eer ste episode van een Twee-weeksche seriefilm, getiteld De Orkaan-Express. In stijgende spanning hebben de talrijke toeschouwers dit bijzonder sensationeele verhaal meegeleefd. De geschiedenis is ingewikkeld en niet na te vertellen. Maar het goud van den Orkaan-Express speelt er een groote rol in en de geheimzin- nige „vernieler", die met de maskers van be kende figuren uit deze spoorweggeschiedenis werkt en daardoor telkens voor de onmoge iijkste verrassingen zorgt, is nog steeds niet gevat. Wiè het eigenlijk is, dat is ook ftog niet te vertellen. Maar John Wagne,zet op sensationeele wijze de boosdoeners achterna en er woÉdt met. auto's gereden, op hard handige wijze gevochten, met allerlei listen en lagen gewerkt, kortom een sensatie zooals men slechts zelden ziet. Natuurlijk is men nu reeds benieuwd naar de ontknooping, die het slotgedeelte-de volgende week zal brengen. Maar velen zullen toch ook dit eerste deel niet willen missen. In de wereldgeschiedenis heeft het land tusschen Zuid- en Noord-Amerika, het Jand Mexico steeds een uitzonderlijke positie inge nomen. En dit is vooral heel kenmerkend tot uiting gekomen in zijn zeden, die van een oogenschijnlijke heel lage orde zijn, doch waarvan de achtergrond is opgebouwd uit het eenvoudige begrip van sociaal gevoel voor gelijkheid van rechten aan allen. Dit land nu, met zijn schier onbegrensde mogelijkheden, is een film-motief geworden voor de Metro-Goldwyn-Mayer-productlon. En de groote acteur Wallace Beeiy is uitver koren geworden om de rol van Paucho Villa, de groote aanvoerder der peons, (met recht: Mexico's schrik), te vervullen. Het gegeven is de inleiding der film spreekt ervan aan de fantasie ontrukt, maar het wil toch zijn een pseudo-legen- darisch fragment uit het land zoo rijk aan schrille contrasten Onder het bewind van den tyran Don Rodrigo wordt de bevolking op een aller laagste manier behandeld, Rodrigo's mach tige troepen zorgen, dat de oproerige ele menten direct en zonder vorm van protest gehangen worden, als schrikbeeld voor de an deren. Maar wanneer de arme inwoners zich van slaven tot honden zien gedegradeerd, omdat hun woning hen ontnomen wordt, dan loo- pen zij te hoop en de dapperste durft zich persoonlijk bij Don Ridrigo te beklagen. Maar dit komt hem slecht te staan, want met honderd zweepslagen wordt een eind ge maakt aan dit onschuldige menschenleven. Dit alles geschiedt in tegenwoordigheid van zijn zoon, die zich voorneemt wraak te nemen op een wijze, als geen zijner voorgan gers ooit gedaan heeft. En na verloop van jaren voegt hij de daad bij het woord en on der den naam van Pancho Villa zweept hij de onderdrukten (peons) op om met hem te strijden voor de vrijheid van Mexico. Moor dend en plunderend trekt de groote bandiet Pancho Villa van stad tot stad, van dorp tot dorp Waar hij naar zijn helder, doch wreed inzicht wantoestanden ontdekt, daar spreekt voor hem zijn revolver Aan den eenen kant dus zijn menschelijk gevoel, dat hem zegt, dat menschen menschen zijn en dat er niet behoort te bestaan een standsverschil, welk gevoel hij omzet in on- menschelijke daden, aan den anderen kant zijn vreemde natuur voor alles, wat de vrou wen betreft. Hij trouwt, wanneer hem dit zint, desnoods iederen dag, doch als hij eens op een keer Rosita trouwt, dan beseft hij eerst recht, wat reine liefde is, liefde, die offers vraagt, waaraan hij geen weerstand wil en kan bieden. De Mexicaansche regeeringstroepen moe ten wijken voor den grooten Pancho Villa, die als een trouw kameraadje steeds op zijn tochten vergezeld wordt door een jonge trom petblazer, die slechts één bepaalde klank kan voortbrengen. Deze klank is echter het sym bool geworden van den opstand. Zoo gaat 't jaren en jaren voort, totdat de groote Pancho kennis maakt met den „Christus-dwaas" Madero. In minder dan geen tijd is hij ervan overtuigd, dat met de witte vlag en de prediking van het christen woord meer te bereiken is dan met het blanke zwaard. Zoozeer is zijn invloed bij de peons, dat zij allen Madero volgen in stille berusting, om dat zij weten, dat alleen deze weg naar een heilzaam eind kan leiden. En tenslotte wordt onder de bezielende leiding van Pancho Villa Madero president. Na verloop van tijd doodt zijn vertrou- wendsman Pascal uit jalouzie zijn chef en ook het leven van Pancho hangt aan een zijden draadje. Dan trekt de groote bandiet wederom ten strijde en de peons volgen, in oplaaiende haat tegen den moordenaar van hun be schermer. Nogmaals dus de vreeselijke oor- logstafreelen. Door dit geheele verhaal heen is de niet-onvermakelijke geschiedenis ge weven van Johnny, den handigen journalist, die voor zijn krant de meest actueele copie opdoet door vriendschap te sluiten met Pan cho Villa. Hoe het eind van dit zoo geweldige leven komt. willen we hier niet uit de school klap pen. We willen hier alleen wijzen op 'n zeld zaam gaaf filmwerk, dat ieders aandacht verdient. Want beter spel, dan Wallece Beery ons hier in dé rol van Pancho -Villa heeft gegeven, is nog nooit op het witte!doek vertoon. Zijn spel strookt met de werkelijk heid, een spel, zoo machtig-ontroerend en diep-treffend,. als alleen een Wallace Beery ons kon geven. Waarom dan meer verteld van het voor programma? Dat is een bonte verscheidenheid van jour- naalSj teekenfilms en grappige een-actertjes, een programma, waardig in aansluiting op de grootsche hoofdfilm te aanschouwen. CINEMA EN THEATER. Het Weekblad dezer week houdt zich o.m. bezig met Hansje Andriessen (4 jaar) die al een rol vervuld in de Nederlanasche film „De big van het regiment"; een artikel over de dochter van den bekenden Engelsche staats man Lloyd George; Hoe filmsterren gekleed gaan; de levensgeschiedenis van Gary Coo- per geeft de nieuwste foto van Willy rritschj „Zou het bestaan 'n Liedje van Guus Betlem, enz, -

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7