DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De opstand in Griekenland. No. 54 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 5 Maart 1935 137e Jaargang fixufdiiksch De regeering trekt troepen samen te Saloniki voor een aanval op de rebellen. KRIJGSRAAD GEHOUDEN. Qjuiienland het proces-Rintelen. Een Engelsch witboek. Wat vandaag de aandacht trekt.,. 1 ALKMAARSCHE COURANT. 1 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke re«*el meer f n contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Grieksche regeering heeft een buitenge wonen krijgsraad in het leven geroepen. De onderstaatssecretaris voor het luchtwezen is tot minister gepromoveerd. De mobilisatie van de nieuwe troepen, die naar Macedonië zullen worden gedirigeerd, wordt met den grootsten spoed voortgezeteen groot aantal vrijwilligers heeft zich aangemeld. De rebel len in Macedonië staan tegenover een over macht van regeeringstroepen, en wachten te vergeefs op versterking uit Kreta. Het schijnt dat de vijf oorlogsbodems der Venizelisten door het bombardement der vliegtuigen zoo gehavend zijn, dat zij het voorgenomen transport van hulptroepen naar Macedonië niet hebben kunnen uitvoeren. Een decreet der regeering beperkt, om een run te vermijden, het bedrag dat aan de ban ken kan worden opgevraagd tot 50.000 drachmen per persoon. Alle vergunningen voor particuliere korte golf zendstations zijn ingetrokken teneinde het verspreiden van andere dan regeerings- berichten te verhinderen. Scherpe maatregelen der re geering. De regeering heeft besloten tot een aantal scherpe maatregelen. President Zaimis heeft een decreet onderteekend over de invoering van standrechtbanken, dat heden van kracht wordt. De processen zullen buitengewoon kort zijn en de vonnissen zullen onmiddellijk voltrokken worden. Het vermogen van de re bellen wordt geconfisceerd. Een aantal sche pen die gerepareerd worden zullen ter be schikking van de regeering worden gesteld. De aartsbisschop van Athene heeft verzocht op vreedzame wijze te intervenieeren. Een aantal vooraanstaande aanhangers van Venizelos zijn als gijzelaars in hechtenis genomen. Te Thebe wordt een concentratiekamp in gericht. De regeeringstroepen hebben de stad Xe- res ingenomen. Te Saloniki is de orde geheel hersteld. De muitende schepen zijn gisteren op nieuw door 22 vliegtuigen gebombardeerd. Het ministerie van luchtvaart heeft gister middag besloten in den loop van vandaag te beginnen met alle postvliegtuigen van de in ternationale luchtvaart-compagnie en Aero- express te verbouwen tot bombardements vliegtuigen. De gedeeltelijke mobilisatie. De particuliere correspondent van Reuter te Athene meldt, dat de gedeeltelijke mobili satie een normaal beloop heeft en dat zich tal van vrijwilligers aanmelden bij de recrutee- ringsbureaux. Reuter meldt nog uit Athene, dat de regee ring voornemens is al haar maritieme lucht strijdkrachten tegen de rebellen in te zetten als deze zich niet onvoorwaardelijk overge ven. De schepen van de opstandelingen bij Kre ta zijn al herhaaldelijk door vliegtuigen ge bombardeerd en de regeering heeft twee tor- pedobootjagers uitgezonden als voorhoede. Men zegt, dat Venizelos' huis te Kanea door een bom uit vliegtuigen verwoest is. De gouverneur-generaal en de oud-gouver neur van Kreta zouden gedood zijn toen zij het verzet tegen de opstandelingen wilden organiseeren. Volgens de Typos zouden aan boord van de Awerof 25 schepelingen zijn gefusilleerd en over boord gezet, omdat zij zich niet bij de muiters wilden aansluiten. Dit blad bevat ook berichten van Milos, dat een der schepen van de muiters brandende is waargenomen tusschen Milos en Kreta. Van andere zijde wordt gemeld, dat de op standelingen in Macedonië terugwijken voor de regeeringstroepen. De particuliere correspondent van Reuter te Athene meldt nog, dat een flottille vlieg tuigen gisteren een verkenningsvlucht naar Kreta heeft ondernomen. Deze correspondent zegt, dat aan het aftre- den van Maximos als minister van buiten- landschc zaken geen politieke beteekenis moet worden gehecht, daar hij dit verzoek om ge zondheidsredenen reeds weken geleden had ingediend. De strijd in Thracië en Macedonië Omtrent den toestand in het Noord-Oosten des lands meldde Reuter gisteravond, dat een deel van Thracië en Zuid-Oost-Macedonie met de steden Kavalla en Drama in handen is van de opstandelingen. Uit Athene zijn versterkingen naar Saloni ki gezonden. In Thracië valt generaal Dialis- tras de opstandelingen aan. Cavallerie uit Saloniki houdt de opstandelingen bij Drama tegen. Zoodra de versterkingen zijn aange komen, zal een algemeene aanval worden ontketend. Kondylis is te Saloniki aangekomen en heeft een proclamatie verspreid, dat de regee ring, zoodra de troepen uit den Peloponesus en oud-Griekenland te Saloniki zijn gecon centreerd tot een groot offensief zal over gaan. De regeering is overtuigd van de overwin ning, daar zij over een overmacht van troepen en een betere militaire uitrusting beschikt. Venizelos. Venizelos bevindt zich thans te Kanea op Creta. Het heet, dat hij voornemens is alle geld dat op het eiland is in beslag te nemen en met deze middelen de actie verder te voe ren. Men schat het bedrag dat hem op die wijze in handen zal vallen op 100.000 drach men. Daar dit echter niet voldoende zal zijn, verwacht men, dat de revolutionnaire organi satie de bevolking zal brandschatten om nieu we middelen te verkrijgen. Zij zal daarvoor kwitanties krijgen, welke later, wanneer de Venizelisten hun macht hebben geconsoli deerd, kunnen worden ingelost. Volgens de laatste berichten uit Kreta heeft de toestand zich gistermiddag de laatste zes uren aanzienlijk ten gunste van de revo- lutionnairen gewijzigd. Deze hebben met be hulp van oorlogsschepen de stad Kandia in genomen en een aantal kleinere eilanden en garnizoenen bezet, die zich zonder noemens waard verzet bij hen hebben aangesloten. Men neemt thans aan, dat de revolutionnri- ren van deze eilanden uit zullen beproeven een aanval te doen op de zuidkust van Grie kenland. In dit geval kan men stellig aanne men, dat de burgeroorlog van langen duur zal zijn. Tsaldaris over Venizelos. Minister-president Tsaldaris heeft aan correspondenten van het bureau Avala ge zegd: Na het land groote diensten te hebben be wezen, heeft Venizelos aan het slot van zijn politiek loopbaan zijn reputatie als parlemen tair staatsman te grabbel gegooid. Het is ge bleken, dat hij zich met een gebaar van ver achting over den volkswil heenzette, evenals over de vrijheden van het volk. Door zich aan het hoodf van piraten te stellen, heeft hij Griekenland een onberekenbare schade be rokkend. Het volk zal hem hiervoor scherp veroordeelen, en hem voor zijn handelingen ter verantwoording roepen als iemand, die tegen zijn eigen vaderland in opstand is ge komen. Piastiras. Naar Reuter uit Cannes verneemt, zou ge neraal Piastiras Zondagnacht uit Cannes vertrokken zijn om zich via Italië naar Grie kenland te begeven. Verhalen van reizigers. Uit Belgrado meldt men: De sneltrein uit Athene is met 2 XA uur ver traging aan het Zuid Slavisch-Grieksche grensstation Djefdjelu aangekomen. De reizi- eers deelden mede, dattalle spoorlijnen in Griekenland als het ware zijn gebarricadeerd met militaire transporten, die naar het Noor den gaan, waar de strijd nog steeds voort duurt. Bij de botsingen te Athene zouden volgens hun zeggen wel 200 personen om het leven zijn gekomen, en het aantal gewonden zou naar schatting nog grooter zijn. De bank, waar Venizelos zijn geld heeft liggen, heeft bevel gekregen van zijn rekening in het geheel niets uit te betalen. Dit en de beperkte uitbetaling der banken in het alge meen heeft op de beurs een paniek teweeg ge bracht. De regeering laat mededeelingen versprei den, waaruit zou moeten blijken, dat men bij een huiszoeking van Venizelos' advocaat Ku- ratos brieven heeft gevonden, die erop wij zen, dat er in het bekende proces dat Venize los voerde in verband met den op hem ge pleegden aanslag, getuigen zijn omgekocht. Andere reizigers weer vertellen, dat de re geering de mobilisatie der 20ste, 21ste en 22ste klassen der reserve der infanterie, ca valerie en artillerie heeft gelast. De talrijke toeristen, die in dit jaargetijde Griekenland plegen te bezoeken, zijn in aller ijl vertrokken. De bladen verschijnen onophoudelijk met extra edities, doch zijn niet in staat concrete berichten te geven. Wel krijgt men den in druk, dat het zwaartepunt van den strijd zich naar het Noorden heeft verplaatst. Verder wordt gezegd, dat de bevolking met den geheel en toestand ontevreden is en zich noch aan den kant der regeering, noch aan dien der opstandelingen schaart. Een voor- aastaand politicus zeide heden in een onder houd met de journalisten, dat Athene in deze treurige dagen op een slecht gemutste oude dame gelijkt, wier carnavalsvreugde door haar kinderen is bedorven. SIMON'S REIS NAAR BERLIJN. Eden zal hem vergezellen. Naar Reuter meldt, zal minister Eden Sir John Simon Donderdag naar Berlijn verge zellen. Te Bristol heeft Sir John gisteren een toe spraak gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Ik ga Donderdag met liefde naar Duitschland en het is billijk en natuurlijk, dat na de bij eenkomsten te Rome, Parijs en Londen een soortgelijke bijeenkomst wordt gehouden te Berlijn. Ik zal thans niet meer over dit on derwerp zeggen, behalve, dat ik deze reis onderneem in het volkomen besef van de ge weldige vraagstukken, die op het spel staan en die afhangen van de besprekingen, welke thans staan te beginnen, en dat de eenige wensch van ons allen is, dat deze zullen bij dragen tot het herstel van het vertrouwen in Europa en van den internationalen vrede". Beklaagde ontkent een zelfmoord poging. In het verdere verloop van het proces- Rintelen te Weenen verklaarde de procureur zich voor een deel accoord met het oproepen van de door de verdediging voorgestelde getuige, voor een deel ook verklaarde hij zich ertegen, vooral bij die getuigen, die inlichtingen zouden moeten geven over het werk van Rintelen als politicus. Van zijn kant stelde hij voor den perschef van de bondskanselarij. minister Ludwig, staats secretaris Karwinsky en regeeringscommis- saris van het hoofdpureau voor ambtenaren Gottfried Loitl als getuigen te hooren over de vraag of dr. Rintelen en bondskanselier Dollfuss op gespannen voet hadden gestaan Tijdens een korte middagpauze beraad slaagde het hof over deze getuigenvoorstel len en besloot hen toe te laten met uitzonde ring van één door den verdediger voorge stelde getuigen, n.1. een medischen deskun dige. die gehoord zou moeten worden over de vraag of met het oog op de reeds jaren lang aanwezige aderverkalking van beklaag de, deze vatbaar zou zijn voor impulsieve handelingen, gelijk de plotselinge poging tot zelfmoord. Over het toelaten van dezen ge tuige zal later worden beslist. De verdedi ging heeft verder getuigen genoemd ervoor, dat Rintelen een groot aandeel heeft gehad aan den afweerstrijd tegen Zuid-Slavische troepen, kort na de ineenstorting, dat hij het was, die de Oostenrijksche vrijheids strijders van wapenen heeft voorzien en dat het aan hem is te danken, dat het gebied van Leibnitz en ten Zuiden van de Mur bij Oostenrijk is gebleven. Daar nu deze ge tuigen allen zijn toegelaten zal in het proces Rintelen een groot stuk historie van na den oorlog van Oostenrijk te berde worden ge bracht. Vervolgens werd overgegaan tot het ver- hooren der getuigen. De directeur van de „Siemens und Halske A. G." dr. Krauss. verklaarde, dat hij twee maal heeft gesproken met bondskanselier, dr. Dollfuss en met dr. Rintelen over de kwestie der betrekkingen van beide politici tot elkaar. Hij had den indruk dat de beiden goed met elkander overweg konden. Op een vraag van den president verklaar de de getuige, dat dit geweest was voor Rintelen als gezant naar Rome ging. De volgende getuige, ir. dr. Sprintzer die met dr. Rintelen op Maandag den 23sten ge dineerd heeft bevestigd, dat dr. Rintelen geen enkeie uitlating heeft gedaan, die be trekking zou hebben kunnen gehad pp de aanstaande gebeurtenissen van 25 Juli. Veel eer had hij gezegd, dat hij het liefste onmid dellijk met vacaniie zou gaan. De inspecteur van politie. Jellinek, had op 25 Juli om 1 uur 's middags dienst in de bondskanselarij. Hij gaf heden als getuige een schildering van de bezetting van het huis door de putchisten. Vóór de verdaging tot morgen werd toen als laatste getuige de student Victor von der Lippe gehoord, een vroeger lid van de Hei- matschutz, die in Rome veel verkeerd had in het huis van dr. Rintelen en die verklaarde, dat de reeds vakei genoemde student Spitzy in Rome ook bij den Oostenrijkschen gezant vrij vaak aan huis gekomer was. EEN HERDERS10NGEN VERMOORDT DRIE MENSCHEN. Een amper 14 jaar oude herdersjongen té Weinzirl in Opper Oostenrijk heeft Zondag zijn werkgever Joseph Preining, zijn vrouw en hun dochter met een bijl doodgeslagen. De jongen roofde zevenhonderd schilling aan baar geld en stak tenslotte het huis in brand 1 Inzake de Britsche defensie. Inzake het witboek over de Britsche defen sie kan het volgende worden gemeld: Het witboek begint met de verklaring, dat de vestiging van den vrede op een perma nente basis het voornaamste doel is van de Britsche buiténlandsche politiek. Bij de na streving van dit doel heeft de Britsche regee ring nooit verminderden steun verleend aan den Volkenbond en samengewerkt ter bevor dering van de internationale en regionale overeenkomsten voor collectieve veiligheid Zij heeft getracht een goede verstandhou ding in het leven te roepen tusschen alle volkeren met inbegrip van de vroeger vijan dige mogendheden en heeft het initiatief ge nomen bij de pogingen om een vermindering en beperking der bewapeningen te verkrijgen. Ongelukkigerwijze kan niet langer worden aangenomen, dat de bestaande internationale politieke machinerie voldoende zou zijn in alle gevallen om den vrede te handhaven en ofschoon de regeering van plan is om zonder ophouden een nationale vredespolitiek voort te zetten, kan zij niet langer de oogen sluiten voor het feit, dat passende verdedigingsmid delen nog steeds vereischt zijn voor de vei ligheid en om het Britsche Rijk in staat te stellen zijn volledige rol te spelen in de handhaving van den wereldvrede. In den afgeloopen jaren is er een voortdu rende achteruitgang geweest in de effectieve sterkte van de Britsche bewapeningen te land en ter zee, terwijl het Britsche volk zich practisch in de lucht heeft ontwapend naar den grooten oorlog. De Britsche regeering heeft welbewust het risico genomen van niet aangepaste bewapeningen, liever dan eenige succesbelovende poging om den vrede te con- solideeren, in gevaar te brengen. Maar, het is herhaaldelijk vastgesteld, een politiek van eenzijdige ontwapening kon niet onbepaald worden voortgezet en het is thans duidelijk, dat de vermindering der Britsche veiligheid niet heeft bijgedragen tot algemeene ontwa pening. In 1934 werd het duidelijk, dat de afsluiting van een ontwapeningsovereen komst een lange en moeilijke taak zal wor den. Duitschland had zich teruggetrokken uit den Volkenbond en uit de ontwapenings conferentie en was openlijk bezig op groote schaal zich opnieuw te bewapenen. Japan was uit den Volkenbond getreden en alle groote mogendheden breidden hun gewapen de krachten uit. Een onderzoek had aan het licht gebracht, dat tenzij ernstige gebreken in de Britsche verdedigingseischen herstel werden, het niet mogelijk zou zijn tegenover een aanval de verbindingswegen ter zee te beveiligen, de voedselvoorziening te handha ven en de bevolking te verdedigen tegen een luchtaanval. Bovendien wordt het afschrik wekkend effect van de verdragen van Locar* no en van andere methodes van collectieve veiligheid verzwakt door de wetenschap, dat een Britsche hulp, wanneer deze noodig was, slechts een geringe beslissende uitwerking kon hebben. Dienovereenkomstig had de regeering geen andere keuze dan een geco ördineerd programma.op te stellen voor het weer in conditie brengen van troepen en defensiemiddelen. Wat leger en vloot betreft, betrof het programma een essentieele aanvul ling van moderne uitrusting, op de hoogte zijnd personeel en reserves. In het geval*van de Royal Air Force alleen werd een belang rijke vergrooting der eenheden onmiddellijk noodzakelijk geacht. In November 1934 heeft de Engelsche regeering zonder vergoelijking van het ver breken van het verdrag van Versailles den openbaren aandacht gevestigd op de Duit- sche herbewapening. Wanneer deze herbewa pening in het tegenwoordige tempo voort gaat, zullen de bestaande ongerustheden van de Duitsche nabuurlanden vergroot wor den en kan de vrede zelf in gevaar worden gebrgcht. Het verlangen naar vrede, dat door de Duitsche leiders tot uiting is ge bracht, is door de Engelsche regeering toe gejuicht, doch deze is gedwongen te erken nen, dat niet alleen de strijdkrachten, maar ook de geest, waarin het Duitsche volk wordt georganiseerd, bijdraagt tot het algemeene gevoel van onveiligheid. Voorts kon de regeering niet over het hoofd zien de vergrooting van bewapeningen in de geheele wereld, in Rusland, in Japan, iri de Vereenigde Staten en elders. De eerste linie der verdediging blijft de vloot, die al leen de verbindingswegen ter zee, die van essentieel belang zijn voor het bestaan van het land en van het rijk kan handhaven. De sterkste van de vloot wordt beperkt door ver dragen, die dit jaar zullen worden herzien en de regeering hoopt een regeling te ver krijgen, die een wedioop in vlootbewapeninp zal voorkomen, terwijl tevens Engeland vrij zal blijven zijn vloot te handhaven op de sterkte, die noodzakelijk is voor zijn essen tieele eischen De vloot moet in alle opzichten up to date gehouden worden en de leeftijd van de Brit sche kapitale schepen, welke een beslissend element blijven vormen in de Britsche vloot- strategie, maakt hun vervanging spoedig noodzakelijk. De verdediging van de vlootbasis en van de handelshavens eischt een moderniseering van hun verdedigingsmiddelen door een op elkaar afgestemde'actie van de drie diensten. De opstand in Griekenland. (Dag. Overzicht). Accoord tusschen Italië en Abee- sinië. (Buitenland). Dreigende staking bij de firma Janssene en Tilanus te Vriezenveen. (Binnenland). Het proces-Rintelen. (Buitenland). Een Engelsch witboek. (Buiten land). Simon's reis naar Berlijn. (Buiten land). Smokkelarij te Roosendaal. (Bin nenland). Inbraak te Wierden onder Alme lo; ongeveer 3000 gestolen. (Bin nenland). Brand door kwaadwilligheid te Muiderberg. (Binnenland). Landbouwer te Leersum op den onbewaakten overweg door den trein gegrepen en gedood. (Binnen land). Laatste lezing van Dr. Horreüs de Haas; de persoon van Troelstra besproken. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten). De legerbegrooting moet den zwaarsten last dragen van de kustverdediging en voorzien in de groote uitbreiding van verdedigings middelen tegen luchtaanvallen. Bovendien moet het leger gemoderniseerd worden door voorziening van de essentieele uitrusting. De Royal Air Force moet zorgen voor de bescherming van het Vereenigd koninkrijk tegen een luchtaanval, voor algemeene defen sie-doeleinden in Midden Oost-Indië en het Verre Oosten, voor samenwerking bij de kustverdediging en voor het in standhou den van een algemeene reserve in het Ver eenigd Koninkrijk. De technische ontwikkeling in de lucht stelt Engeland in groeiende mate bloot aan een aanval en van het standpunt der lucht verdediging is de integriteit van zekere ge bieden aan den overkant van het Kanaal van toenemend vitaal Britsch belang. ACCOORD TUSSCHEN ITALIË EN ABESSYNIE. Een neutrale zone in Oeal-Oeal. Naar Reuter meldt heeft de Italiaansche regeering aan de Britsche medegedeeld, dat een accoord tusschen Italië en Abessynië is tot stand gekomen. Besloten is een neutrale zone te vestigen in de streek van Oeal-Oeal, om nieuwe inci denten aan ae grens te voorkomen. Generaal Graziani, aan wien het opperbe vel over de Italiaansche troepen in Oost- Afrika is opgedragen, is aan boord van ds „Vulcania" te Massana aangekomen. Graziani heeft een bezoek gebracht aan Asmara, waar hij een langdurig onderhoud had met den hoogen commissaris voor Oost- Afrika, De Bono. Graziani vervolgt thans zijn reis naar Mogadiscio, waar hij de functie zal aan vaarden, welke hem is toevertrouwd. WERVELSTORM IN TEXAS. Het stadje Forney ernstig geteisterd. De kleine stad Forney in Texas is door een hevigen wervelstorm geteisterd. Zeven groote gebouwen, waaronder het station en twee opslagplaatsen voor katoen, stortten in Honderd woonhuizen werden zwaar beschadigd. De schade, welke in totaal werd aange richt, bedraagt meer dan een half millioen dollars. Een farmer werd gedood en velen gewond. De verbindingen met de buitenwereld zijn grootendeels verbroken. AUTO „SCHEPT" EEN OLIFANT. Op een tocht van Londen naar Durban. Een automobilist, Frank Humphrey ge naamd, heeft den bijna 15.000 K.M. langen afstand van Londen naar Durban in Zuid- Afrika geheel per automobiel volbracht. Hij heeft zestien verschillende landen be zocht, waaronder Duitschland, Turkije, Pa lestina en Egypte, en zijn werkelijke rijtijd bedroeg 53 dagen. In Noord-Rhodesia had Humphrey een onaangenaam avontuur. Toen hij nabij Ka- sama door het dichte oerwoud reed, zag hij plotseling een reusachtigen olifant. Er was geen tijd meer om te stoppen zoodat de auto met kracht op den olifant inreed. Deze werd „geschept" en kwam op de motorkap terecht, die geheel werd vernield, evenals dc koplampen. Het dier stond echter spoedig weer op zijn pooten en verdw^n ijlings in het ooscn. waarna Humphrey zijn reis voort kon zetter

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1