Jhinlecubciek 'ftovutciaai llieums BROEK OP LANGENDIJK LANGENDIJK HEEMSKERK WARMENHUIZEN KWADIJK SPANBROEK OUDE NIEDORP NltUWE NIEDORP Glimlachje CASTRICUM WERYERSHOOP OTERLEEK ZIJPE EGMOND A. D. HOEF KOEDIJK Onze Eerste Maart-Opgave. Plaatsen en R'vleren. De door ons in deze puzzle bedoelde plaatsen en rivieren warea de volgonde: 1. Koningsbergen. 2. Guadiana. 8. Pontianak. 4. MissourL 5 Calculta. 6. Weichsel. 7. Valladolid. 8 Geldersche IJeel. Gezien de vele ontvangen oplossingen, een puzzle, die wel in den smaak is ge vallen. Stand der lijst per 1 Maart. Met meer dan 25 p. kwamen op 1 MLart op onze lijst voor: Mej. A. v. Nienes 170 p. Mej. M. Rezel- man 143 p. F. Trijbetz 119 p. P. Haas broek 105 p. Mej. L. v. Ossenbruggen 98 p. G. Kaal 83 p. D. A. Wittop Koning 81 p C. Blankendaal 74 p. Mej. Pastoor 70 p. Mevr. Eecen 62 p. W. Karssen 47 p P Meijer 41 p. D. Gerritsen 40 p. J. F de Waal 38 p. A. Einwaehter 35 p. Wed. Schagen 34 p. Mej. M Siezen 32 p. Th. Bos 29 p. Onze Nieuwe Opgave. (No. 2 der Maart-serie). Een krniswoordpnzzle. \Y ij bieden hierbij onze lezers weer een .cross-word' ter oplossing aan. Onder het diagram vindt men de omschrijvin gen. Omschrijvingen. Horizontaal. 1. vindt men bij onze groote rivieren 5. voorwerp 9. zorgt goed voor de schapen 11. bekende zangeres (achternaam). 13. excuseeren 15. deden de 3chepen vroeger dikwijls op onze kust 17. gelofte 19. doet aan dit nummer denken 20. soort hut 21. voortvarendheid 23 op gemeene wijze plagen 24. tenvan 25. rustplaats van de haas 27. lichaamsdeel 28 voertuig 29 als de eerste twee lettergrepen van 22 verticaal 31. lichaamsdeel 32 vindt men in groot aantal in Zwit serland 33. is nooit wit 35. duivel 36 hard rijden 37. onderste deel van een ketel of mand 38. plaats op de grens in Gelderlan 1. 40. ouderwetscb rijtuig 42. erg weinig 43. noodt tot slapen 45. plant 47. plaats aan de Oostzee 48. Grieksche wijsgeer 50 zich toeëigenen 52. vul in: ar—a—d 53 Spaansch aanvoerder in Zuid-Ame- rika in de 16e eeuw 53. overdreven belangstelling 56. heel oude vaas of pot 57. probeert men dikwijls te doen met 59 horizontaal 59- bepaalde menschensoort 60. moest men doen met alles wat overbodig is 62. afvallige 64. mopperen of zaniken 05. verwaand 66. lichaamsdeel 67. nakomeling e r t i c a a i. 1. uitstellen 2 bijw. van graad 3. paradijs 4 doet men de zeilen 5. hinderen 6. gedeelte van Azië 7. kloosterlinge 8. men kan zich goed of slecht 9. genezen 10. orde en 11. mannelijk rund 12 komen in het haar voor 13 niet weinig 1 getal 15. krachtig (als men derde en vierde letter omwisselt). 16. besliste ontkenning 19 damp 22. bekend land in Europa 24. weervoorspeller 26 roeiwedstrijd 28 krioelen 30. tijdperk van rust of vacantie 32. plaats op Sumatra 34 kippenloop 35. deel van het huis 38. verwerven 3°. een soldaat staat er dikwjjls in 41. plaats op Java 42. doen de duiven 43. groot rollen 43. plaats in Zuid-Engeland 46. kleine erfenis 41 nabootsin;, hondengeblaf 48. deel van de Kerk 49. geneeskrachtige wortel 51. vogelhuis 53. meer dan goed 54. soort appel 57. grijze 58. 4/5 van 29 horizontaal 61. niet vlug 63. is bitter. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtij dig mogeiiik doch u'ter »;v Vrijdag 15 Maart 12 uur aan den Puzzle Redac teur van de Alkma.vrsche Courant. ders niet weten hoe zij 1935 moeten begin nen. De vereeniging heeft gemeend de volgende punten onder de aandacht van de regeering te moeten brengen: le. Uitbetaling steun tot de volle 100 der richtprijzen over 1932, '33 en '34. 2e. Voor '35 directe uitbetaling van den steun tot 100 wanneer een periode voor steun verlening is verlooptn. 3e. Machtiging om voorloopige voorschot ten te vertrekken op den te verwachten steun. 4e. Vermindering van de vaste lasten voor de bedrijven en de productie, zoodat deze overeenkomen met liet lagere plan waarop de tuinbouw is komen te staan. 5e. Het verstrekken van goedkoope levens middelen aan de tuinders. Zooals het nu is staan de tuinders ten achter bij de werkloo zen. De omstandigheden waarin zij verkee- ren, zijn niet beter, mogelijk nog slechter. De burgemeester zegde toe in een uitvoerig schrijven den minister op de hoogte te zullen stellen. Speciaal op punt 3 zal de aandacht Worden gevestigd. Intusschen waren de demonstranten weer voor het raadhuis verzameld De burgemeester richtte nog het woord tot hen. Een demonstratie beteekent veelal een aan val. Deze demonstratie hebben wij, zoo zei- de spr., zoo niet gezien. Zij is ontbloot van alle politieke tendenzen en alle richtingen zijn er in vertegenwoordigd. Het spijt mij dat de demonstratie niet langs den geheelen Langendijk worden gehouden. Het moet een massale uiting van de men schen worden om te laten zien welk schrij nend ieed over hen is gekomen tengevolge der economische verhouding. De armoede neemt dagelijks toe. Velen zullen er toe ko men om naar de werkverschaffing te gaan. Het doet goed. dat ook de middenstand aan de betooging heeft deelgenomen. Van den kant van B. en W. wordt alles gedaan om het leed te verzachten. Spr. dankte er voor dat de betooging zoo'n rustig verloop heeft gehad. De heer Kaan richtte zich nog met een kort woord tot de demonstranten, dankte B. en W. en sprak de hoop uit, dat een de monstratie niet meer noodig zal zijn. gebracht door den heer J. Keetman, werd nogal een woordje gewisseld over hetgeen op een vergadering te Schagen is besproken, waarvoor de afgevaardigden bindend man daat hadden. De afgevaardigden hadden bij vrij mandaat niet gestemd voor het district Scnagen, maar voor Alkmaar, hetgeen op een a.s. districtsvergadering ook nog wel eens ter sprake zal worden gebracht. De secretaris gaf een overzicht der werk zaamheden vanaf de oprichting in 192S en gaf tevens weer waarom of hij als bestuurs lid bedankt. De voorzitter bracht hem dank en probeer de tevergeefs den heer Keetman te bewegen zijn besluit in te trekken. Uitslag bestuursverkiezing: gekozen K. Toornstra, Jn Kater en H. J. Kossen, die allen hun benoeming aannemen. Het financieel verslag uitgebracht door den heer Jb. B de Jong meldde een voordee- lig saldo aan van 148.18. De bespreking gemeenteraadsverkiezing was spoedig van de baan, aangezien er wei nig voor werd gevoel hiervoor actie te voe ren. In de rondvraag bracht de heer J. de Jong de brandstoffenbedeeling van het Crisiscomité in bespreking. In zijn sluitingswoord bracht de voorzit ter nog een woord van dank aan het afgetre den bestuurslid den heer S. v. d. Stok en nog maals aan den scheidenden secretaris. De schippersvereeniging „Schuttevaer", afd. Langendijk en omstreken vergaderde Donderdagavond in het café van C. Vijzelaar onder leiding van den heer J. Hoogland, die het verleden der vereeniging de revue liet passeeren in verband met het 20-jarig be staan. Het jaarverslag van den secretaris gaf een uiteenzetting van de slechte uitkomsten der vrachtvoerders, in het bijzonder over het af- geloopen jaar en eindigde met den wensch aat er spoedig een ommekeer moge plaats vinden ten gcede. In het bestuur werd de heer H. v. d. Hee- rik herkozen. Op de agenda der algemeene vergadering van Schuttevaer, welke gehouden zal worden op 24 en 25 April te Brielle, zullen de na volgende voorstellen ingediend worden. 1. Verlaging kade- en havengelden; 2. Verhooging Spoorbrug Krommenie; 3. Een betere plaatsing aan te brengen van tonnen en licht in het Alkmaarder meer voor de kleine scheepvaart. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren W. v. d. Heerik en C. v. Schoorl. De heer G. v. d. Oord verzocht nog de aan dacht er op te willen vestigen bij de desbe treffende autoriteiten, dat tonnen geplaatst worden in het wijde gat van het kanaal Oost- sluis—Kolhorn. Daarnaast werd nog gevraagd aandrang uit te oefenen op spoedige elektrificatie der Zaandammer sluis. Van de gemeente Broek op Langendijk was bericht ingekomen aangaande kade- en havengelden, welke verordening was vastge steld tot 31 Dec. 1934. In verband met de op handen zijnde kana lisatie werd mondeling mededeeling gedaan aan de desbetreffende commissie dat overleg gepleegd zal worden met Schuttevaer aan gaande het maken van 'n goede los- en laad plaats. De voorzitter bepleitte hierna een betere ordening in de vrachtvaart en zou als afdee- Iing medewerking willen verleenen aan een vrijwillige saneering. De commissie van overleg werd opgedra gen uitbaggeren bij de brug van Weder en veilingbrug te verzoeken. In overleg met de schippersvereeniging Beurtbevrachting zal een adres aan de ge meente Amsterdam gericht worden met ver zoek verlaging van kadegelden toe te staan. Een vraag om in verband met de tijdsom standigheden over te gaan tot verlaging der contributie kon de goedkeuring niet wegdra gen. daar deze al laag is gesteld. Verzocht zal worden aan de betrokken in stanties eenige meerpalen te slaan aan de Sluiskade. Hierna sluiting. De gemeente Broek op Langendijk heeit van den minister van sociale zaken bericht ontvangen, dat de loonen in het vrije bedrijf voor de z.g. proefgemeenten verlaagd moe ten worden van 16.50 tot 15 per week. zoodat de betrokken tuinder zelf 10 zal hebben te betalen. Men deelt ons echter mee, dat de andere gemeenten geen schrijven in dien geest van den minister van sociale zaken hebben ontvangen, doch dat verwacht wordt, dat ook voor deze eenzelfde maatregel zal worden getroffen. De gemeentebesturen van Noordschar- woude en Zuidscharwoude hebben zich door de toename van het aantal werkloozen ge noodzaakt gezien, den minister van sociale zaken te verzoeken, het aantal toegewezen plaatsen voor werklooze arbeiders bij het Staatsboschbeheer te Schoorl, te verhoogen. Het gemeentebestuur van Noordscharwoude heeft inmiddels een afwijzende beslissing ge kregen. Zuidscharwoude wacht nog antwoord af. Het is te hopen, dat dit niet afwijzend zal zijn, daar er thans reeds arbeiders zijn voor wie geen plaats is. Kies vereeniging Eensgezindheid". De leden dezer vereeniging kwamen Donderdagavond in „Flora" in jaarvergade ring bijeen. Bij de opening deelde de voorzitter, de hr. P. de Vries Thz., mede, dat hij om ge zondsheidsredenen als voorzitter voor deze functie wenschte te bedanken. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat het saldo 35 groot was. De aftr. bestuursleden, de heeren G. v. Dierme en C. Hartog, zagen hun manda ten hernieuwd. Besloten werd om bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen samenwerking te zoeken met de Chr. liist. Unie, doch bij de Staten verkiezingen de vrijz. cand. te steunen. Woorden van dank en erkentelijkheid je gens den scheidenden voorzitter werden nog gesproken door de heeren Roozenbroek en a. Born. Ten slotte werd nog een nieuw lid aan het bestuur toegevoegd door de verkiezing van den heer R. B. A. Muijen die tevens als voorzitter zal fungeeren. R K. Rijwielclub. Donderdagavond vergaderde bovenge noemde vereeniging in het Patronaatsge bouw. De voorzitter, de heer C. Huibers, opende dieze jaarvergadering met den Chr. Groet. De secretaris, las de notulen, welke zon der wijziging goedgekeurd. Mededeelingen. Ga. werd mededegedeeld dat een schrij ven van een restauranthouder te A'dam iil verband met de a.s. stille omgang. Jaarverslag. Dit verslag bevat o.a. de verleden jaar gehouden stille omgang en die te Alkmaar en de Bedevaart naar Heiloo. Financieel verslag. Dit verslag werd uitgebracht door den penningmeester P Ooijevaar. De penning, meeseer werd voor zijn verslag dank ge bracht. De boeken en bescheiden van den penningmeester werden in de beste orde be vonden. Verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van dj heeren C. Hui bers en P. Ooijevaar. Beiden herkiesbaar. Beiden heeren met overgroote meerder heid herkozen. De heer A. Jonker bracht hierna verslag uit van een vergadering te Alkmaar. Bespreking Stille Omgang op 17 Maart a.s. De voorzitter deed diverse mededeelingen betreffende de a.s stille omgang. De ïouie gaat thans via Castricum iang den nieuwen Rijksweg. Zeer weinig of geen gasten zullen mee mo gen. De H. Mis zal om 1 uur in de Posthoorn kerk beginnen. Om 6 uur 's avonds wordt van Warmenhuizen vertrokken. In Castri cum wordt gedurpnde de reis iets gebruikt. De heer M. de Moei bracht hierna ver slag uit van een meegemaakte retarite te Bergen. Rondvraag. Daar de rondvraag niets bijzonders ople verde sloot de voorzitter deze vergadering met den Chr. groet. Aan den heer C. F. Seemeijer, veld wachter dezer gemeente en van Middelie is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 April a.s. is tot be zoldigd veldwachter dezer gemeente be noemd de heer C. P. van den Berg, mare chaussee te paard bij de brigade Hoogeveen De heer van den Berg is tevens als zoo danig benoemd in de gemeente Opmeer. Woensdagavond vergaderde de afdee- ling Oude Niedorp van den Bond voor Staatsipensionneering ten huize van den heer A. Mijts te Verlaat. De secretaris opende met een hartelijk welkom, waarna werd overgegaan tot ver kiezing van drie bestuursleden. De heeren A. Mijts, secretaris en J. Glas, penning meester, hadden zich bereid verklaard deze functies te blijven vervullen. De uitslag van de stemming was, dat ge kozen werden de heeren H. B. Heileman, C. Leegwater en S. Klaver, die allen hun be noeming aannamen. In een later te houden bestuursvergade De algemeene vergadering van de Mid denstandsvereeniging werd gehouden in café Prins-Maurits. De voorzitter, de heer van der Haagen, opende, er zijn leedwezen over uilsprekend voor de weinige belangstelling. De voorzitter zeide, dat hij bij geruchte heeft vernomen, dat hij 20 Dec. is gekozen op de gehouden vergadering te Alkmaar in het bestuur van 't district Schagen (Coöp. Boe renleenbank), maar er officieel nog geen be richt van heeft ontvangen. De secretaris had den voorzitter, den heei Niestadt te Schagen, opgebeld, d.e beweerde, dat een en ander een abuis was van den heer v. d. Leeuw, maar hij zou de zaak in orde maken Over het verslag der gehouden districts vergadering op 20 Dec 1.1. te Alkmaar, uit ring zal een voorzitter worden benoemd. Na nog enkele besprekingen de propagan da en het werven van nieuwe ledeu werd de vergadering onder dankzegging voor de aangename en vriendschappelijk bespre kingen door den secretaris gesloten. De burgemeester, wien een buitenl. ziek teverlof van zes weken was verleend, is de zer dagen teruggekomen en zal Maandag zijn werkzaamheden hervatten. Candidaten gemeenteraad. Naar wij vernemen zijn door de afdee- ling S. D. A. P. alhier voor den gemeente raad de volgende candidaten gesteld: Hellinga; E. C. v. d. Vijgh; mevrouw Bakker—Pieters: C. M. Beerepoot; J. H. Westerman en V. Koeman. Alhier is de melkprijs door de slijters met 1 cent verlaagd en gebracht Oip 7 cent. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende inrichting, Plan- tage Middenlaan 64 te Amsterdam. De ver eeniging streeft er naar den blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maat schappelijk leven te kunnen handhaven, op dat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zul len gevoelen. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een beschei den weekloon uitbetaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De vereeniging beschikt tevens over een in ternaat voor alleenstaande vrouwelijke blin den. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op u wordt gedaan. De vereeniging hoopt, dat de inwoners van Oterleek met milde hand zullen geven, teneinde dit schoo- ne werk in stand te kunnen houden. De col lecte wordt Woensdag 13 dezer en volgende dagen gehouden. Ter voorziening in de vacatures, welke zullen ontstaan in het college van hoofd ingelanden van het waterschap „Zijpe en Hazepolder" wegens periodieke aftreding van de heeren G. van der Sluijs en J. van der Oord, zal op Woensdag 13 Maart a.s. een stemming worden gehouden. Op Maandag 18 Maart a.s. en zoo noo dig op volgende dagen zal een schouw wor den gehouden over de wegen binnen deze gemeente. Bij de agentschappen der arbeidsbemid deling staan niet minder dan 252 werkzoe kenden ingeschreven, waaronder 205 land arbeiders-grondwerkers. Vaisch alarm „U behoorde toch te öegi tjp u meneer 'lat en post kan <oi niet de plaats ts om uw zoontje hei «eoruik van een speelgoedpistool uit te leggen.' iPasslng Show) Rookwedstrijd' Op vastenavond werd door de Gruno- fabrieken een rookwedstrijd gehouden in café Moov. Er bleek voor dezen origineelen wedstrijd zeer veel belangstelling te zijn, een 60-tal rookers hadden zich aangemeld. Door den vertegenwoordiger der Gruno fabriek werd de avond geopend, waarna hij ieder der mededingers een lange goudsche pijp met een half ons tabak overhandigde. Op het commando „vuur!" werden de pij pen aangestoken en de ernst waarmee ge rookt werd was vermakelijk. Het doel was zoo lang mogelijk over deze pijp tabak te rooken, een economische wedstrijd in dezen crisistijd dus. Een tweetal deelnemers viel uit, één om dat zijn pijp uitging, een tweede omdat hijonwel werd. Gecontroleerd door 5 controleurs rookten de overigen dapper door, tot er tenslotte 10 overbleven, de prijswinnaars. Door de Grunofabrieken waren 8 fraaie prij zen uitgeloofd, alsook 2 troostprijzen; door den heer Bosman waren 2 prijzen toegezegd. De gelukkige winnaars waren: le prijs Fr. Tervoort, die 1 uur en 50 min. lang plezier van zijn pijp had; 2e. W. Wittebrood Az., 3e O. Kaptein; 4e H. Scholten; 5e O. van der Molen; 6e Jac. Belleman; 7e D. Belleman; 8 N. van der Veer; 9e P. van Dam Lz10 Jn. Kuiper. De troostprijzen kregen D. v.d. Molen en Jn Burger, bovendien kreeg G. Braak als oud ste deelnemer ook een troostprijs, een mooie Pijp- Dinsdagavond werd door de afd. van den N. T. B. een ledenvergadering gehouden onder leiding van den heer P. Hart in het lokaal van den heer M K. de Weert De voorzitter opende met een woord van welkom, en deeide mede dat de teeltbewijzen voor 1935 spoedig worden uitgereikt. Binnen enkeie dagen zal er geiegenheid zijn voor koolzaadontsmetting. Uit het onderhoud met den regeeringscoiumissaris zij vermeld, dat de agitatie in onze gemeente ten volle bekend is. De heer Valstar en B. en W. zegden mede werking 'oe. Het hoofdbestuur heeft een adres gericht aan den minister, en met de daarin vermelde cijfers ging de vergadering accoord. Het H B. verwacht een spoedige uitkeering van steun en hcopt op een sterke verhooging. Aan de 65 noodlijdende bedrij ven is tot heoen aan steun ontvangen 2600. De agenda voor de kringvergadering te Alkmaar en de H.B. vergadering te Amster dam lokte geen besprekingen uit, daar de vergadering met de agendapunten accoord ging. Naar Alkmaar gaan als afgevaardigden de heeren W. Butter en A Jougsma en naar Amsterdam de heeren P Hart en W Butter. De verhooging der contributie met 0.30 per jaar werf aangenomen en f 0.10 per maand voor het reispotje. Dit zal door en kele leden opgehaald worden. De heer P. Geus bespiak dat de beste kwaliteiten voor de verzending in het vervolg in aanmerking zullen komen Men vraagt: wat moet dan de tweede kwaliteit?,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11