e JMmhmws ^Binnenland Jieck Sxhool N. Munster (O.) 2—0; P. Nierop (E>T. Leek (0.) 2—0; A. Hoogland (D.)—K. Wester (0.) 2—0; D. Bulsman (D.)VV. Kiaver (0.) 20. Zoodat door „D.0 S." gewonnen met 335. MASKERADE. In het Victoria-theater. Het is voor het eerst, dat we Willi Forst, filmspeler, die heel ongelijke waardeering gevonden heeft, als regisseur te zien krijgen En het is een debuut, dat er wezen mag. Maskerade steunt op een werkelijke ge beurtenis, in het begin van onze eeuw, in Wetnen. De mondaine schilder Heideneok heeft nog eens weer een getrouwde vrouw op het middernachtelijk uur in zijn atelier ontvangen en haar geteekend met niet meer bedekking dan een masker en een mof. Door een samenloop van omstandigheden komt de teekening den volgenden dag in het carna valsnummer van een van de groote bladen en de mof overtuigt prof. Harrandt, dat deze vrouw de verloofde van zijn broeder, Anita Keiler, geweest is. Anita Keiler, een vroegere vriendin van Heideneck was het niet, maar wel haar a.s. schoonzuster, de vrouw van Harrandt zelf. 'n zijn onwetendheid dwingt deze zijn bfoeder Heideneck om een ver klaring te gaan vragen, die hij tenslotte geeft door het noemen van een willekeurigen naam, als de naam van de vrouw, die voor hem geposeerd heeft. Maar deze vrouw bestaat en als gezelschapsdame van vorstin M. zoo dicht in de nabijheid van de hoUd- personen, dat het toevallige noemen van haar naam haar onvermijdelijk in hun krin. trekt. Voor het eerst ontwaakt in Heidenecl een werkelijke liefde, des te feller laait de jaloezie van Anita op, de professor heeft in- tusschen ook door een tceval moeten ver nemen, dat zijn eigen vrouw dien nacht bij Heideneck geweest is, alle "lementen van het conflict zijn dus gegeven, maar door het niet doodelijke schot, dat Anita op haar vroege- ren minnaar lost, komt de ontlading, waar door, zonder dat de buitenwereld er iets van merkt, de atmosfeer gezuiverd wordt. Dit verhaal nu heeft Forst met een merk waardige, breede, zelfverzekerde beneer- sching van zijn onderwerp, verfilmd Men kan nog niet zeggen, dat hij een heelemaal eigen stijl gevonden heeft, hier en daar gaat hij duidelijk electisch te werk. wat hem goed dunkt, nemend, waar hij het vindt, maar ook dat doet hij niet uit gebrek aan zelf vertrouwen, maar juist uit het duidelijk ver toon ervan door iemand, die weet, wat en waarom hij het doet Op d:e manier geeft hij bijv. een zeer fraaie filminterpretatie van Heideneck's wandeling naar huis, in den nacht van het carnaval met de ontmoeting met den dronken man en ae prostituée. Een andere welgeslaagde passage is die, waarin hij de opschudding, welke de reproductie in het carnavalsnummer in de stad verwekt, illustreert met de geluiden van paarden, gan zen, varkens en een haan. Hij vindt herhaal delijk scherpe maricante overgangen tusschen twee scènes, waardoor hij het verbaal de wending geeft, die telkens opnieuw de aan dacht vernieuwt. Heel merkwaardig (mis schien niet het werk van Forst, maar dan toch allicht onder zijn toezicht zoo ont staan) is de dialoog, die Leopoldine Dur, die haar verschijning in het spel slechts te danken heef* aan het feit, da t Heideneck, toen hij dan per sé den naam noemen moest, de letters d-u r op een stuk muziekpapie»- zag staan, in den mond wordt gelegd. Men zou haast kunnen denken, da. hij weti lijk bewust was samengesteld spreekt een onbewust zieleleven zich er telkens in uit. Knappe staaltjes van film- tooneel-regie zijn ae tea bij vorstin M en daarna de aanslag van Anita op Heideneck, met alleen deze woorden: „Ik wilde hem niet verliezen Met Hilda van Stolz. Olga Tschechowa, Walter Janssen Peter Petersen en Adolt Wohlbrück is de film zeer goed bezet, terwijl Paula Wessely, in de rol van Leopoldine Dur, ook reeds daarom de aandacht trekt omdat zij geroepen is de plaats van Këthe von Nagy bij de Ufa in te nemen. Het is een iumspeelster met een zeer fijn geschakeerd *Pel. van wie men ongetwijfeld met belang stelling volgend optreden tegemoet mag zien. Het voorprogramma is belangrijk door zijn groote verscheidenheid. etenschappe- zoo volledig DE VIER NACHTLELIES. In Cinema Amerieain. xx,Jv tlte? van c'eze "lm doet vermoeden, dat we te maken hebben met een realistische ver tooning, maar zoo erg is het heusch niet vier meisjes hebben in arren moede, als de nonger dreigt en de kamerverhuurder om vraagt, een soort contract opge maakt, waarbij zij elkaar beloven alle „t„eau* die zij van heeren zouden mo- gen ontvangen, samen te deelen. Eén harer, J^n|e(June Knight), raakt in een cabaret, waar zij als danseres en zangeres optreedt, t "nis met Bill Langhorne (Neil Hamil* nJoï een,jonfJeman, die niet voor de eerste stilfL wordt, maar het nu toch ern- hi 611 daarom gegriefd heengaat, als ij;. aehter komt, hoe de meisjes den Itón f verdeelen. Alle vertogen van J «mme ten spijt, dat het niets dan een grap P^eest (een haar aangeboden armband diamanten had zij niet eens van hem 5n. aannemen, zoodat hij er de kat mee sierde), blijft hij weg. Eenigen tijd later, als «rie der meisjes samen optreden op Broad- way als Beiersche kellnerinnen, zit Bill in de rj®l tijdens een zangnummer van Jeannie fd beiden worden er geroerd door. Zij laat lem door een der anderen zeggen, dat zij met meer om hem geeft en den volgenden dag met een ander gaat trouwen, waarop hij bot antwoordt, dat het hem onverschillig laat, maar dat hij zijn kat terugverwacht. Jeannie geeft daarop te kennen, dat zij hem het dier in het gezicht zal werpen, maar haar komst in zijn woning om dat voornemen utt te voeren heeft heel andere gevolgen. Welke, dit is wel te raden. Maar hoe alles in zijn werk gaat, moet men zien. De film geeft veel amusants, goeden zang en dans en schattige interieurs. In het bijprogramma komt een uitvoerig nummer voor, Als Londen slaapt, aat ons K Kalfssoepiets fijns allereerst de arme dakloozen doet zien, vrou wen zoowel als mannen, die den nacht door brengen op de banken in de parken en langs den waterkant, ons vervolgens voert naar nachtcafé's, waar met geld gegooid wordt en voor misdaad niet wordt teruggedeinsd, en ten slotte komen we op een kermis, waar de ondernemer van één der inrichtingen van vermaak zijn laatsten strijd voert tegen zijn financieelen ondergang. Het toeval komt hem te hulp: mr. Blythe, een jonge man uit defti- gen kring, brengt na een wedren, waar hij veel geld verloor, een bezoek aan de kermis, komt in Lamberti's tent en verslaat daar den kampioen-bokser, waarvoor hij den uitge loofden prijs echter niet in ontvangst wil nemen. Een gesprek met den eigenaar der tent brengt hem op de hoogte van diens om standigheden en ae aanwezigheid van Lam berti's lieftallige dochter doet hem beloven moeite te zullen doen geld te krijgen om de zaak op nieuwen, modernen leest te schoeien. De finaneieele kant gelukt, iets wat Lam berti's trouwen knecht Sam maar matig aan staat, want hij vreest, dat dit het begin is van een liefde, die hem Mary zal ontrooven Dit vermoeden blijkt juist, maar eer Blythe het meisje heeft veroverd, gebeurt er nog heel veel. Het blijkt, dat zij de dochter is van rijke ouders en bij het overlijden van haar ouden vader diens heele kapitaal erft. Ech ter, een neef, houder van een speelclub, wil zich de erfenis niet zonder verzet laten ont gaan, hij rooft Mary met het doel haar ge vangen te houden totdat hem het geld zal zijn uitbetaald, waarop hij natuurlijk het land zal verlaten. Precies op tijd komt de misdaad aan het licht, een door neef Rodney Haines verstooten juffer brengt de politie op de hoogte, er heeft een inval plaats en de beide mannén Blythe en Haines raken aan het vechten/waarbij zij niet merken, dat er brand is ontstaan. Mary dreigt in haar ge vangenis om te komen, een reddingsj kost aan Sam het leven. Blythe is gelukkiger. Als een acrobaat klautert hij langs telefoon draden en met Mary in zijn armen wordt hij in het springzeil opgevangen. Een film, waarin de verschillende mede spelenden uitstekend werk doen en die in beeld brengt het thema vau liefde van een rijk man voor een arm meisje, hetwelk veie jaren voor romans zoozeer begeerd werd. Uit het journaal, waarmee het program ma opent, noemen we: een nietiwe industrie (kinderspeelgoedfabricage) in Nederland, uit den noocf der tijden in Twente geboren, waarin een textielfabriek thans allerhande dieren worden gefabriceerd, zoodat wij hier voor niet uitsluitend meer op het buitenland zijn aangewezen; verder den bruggenbouw ovér de groote rivieren, den nationalen veld loop bij Kraantje-Lek en de organisatie der crisis-collecte in Den Haag; Alles te zamen genomen, mogen we zeg gen, dat er deze week een aantrekkelijk pro gramma wordt gegeven in de bioscoop aan de Nieuwesloot. ALKMAA7SCH BIOSCOOP THEATER. De Opschepper; en het tweede gedeelte van De Orkaan Express Na de wekelüksche uitgebreide journaals, wordt direct het le hoofdnummer „De Opschepper'' met Buck Jones, op bet doek- gebracht. Deze is als Buck Crosby een groote branie, die geweldig fantaseeren kan, maar als het er op aan komt ook z'n leugens weet om te zetten in daden. Als eenzaam zwerver komt hij in een dorp, waar een film maatschappij bezig is een opname te maken. Een dezer actrices (Dorotny Revier) doei een rit per paard, doch het ongeluk wil dat het beest op hol slaat, wat Buck heeft gezien Deze nu snelt het beest na„ en brengt net tot stilstand. Door deze gebeurtenis komt hij in aanraking met de leiders der film-mij., te genover wie ook nu weer door hem verhalen worden opgedischt, die zij voor waarheid aannemen. Na enkele korte gebeurtenissen komt het zoover dat Buck aangenomen wordt bij de filmmaatschappij. En nu komt de tijd om z'n leugenverhalen oin te zetten in dadpn. Alras blijkt het dat Busk voor geen kleintje vervaard is. Want de gevaar lijke experimenten die in de film gebezigd moeten worden, zooals auto-rennen en der gelijke, worden door hem, ook al is het vak hem onbekend, werkelijk ten uitvoer ge bracht. Alleen het vjiegen brengt voor Buck moeilijkheden op, want hierdoor wordt hij, omdat hij niet een vliegtuig besturen kan en zoodoende neerstortte aan den dijk gezet. Wat er nadien allemaal gebeurt mogen wij niet vertellen, want dit is de clou van de film, maar genoeg zij dat Buck de liefde van het actncetje heeft veroverd, na 'n span nende jacht op bankroovers, waar z'n vuis ten en revolver een hartig woordje hebben meegespfokeh. De 2e en laatste episode van „De Orkaan Express'' kunnen we in één voord betitelen als een buitengewoon spannende sensatie film. Zooals wij reeds van het eerste ge deelte in ons vorig nummer verteld hébten, kunnen wij niet de geschiedenis op papier brerigen, zoo ingewikkeld is deze film. Maar de „vernieler" wordt gevat en wie dit is zal zeker niemand geraden hebben Dit komt pas op 't laatste verrassende moment uit. Een ieder die het lste gedeelte gezien heeft, zal zeker niet het 2e willen misken, en al zullen er bezoekers komen die het nummer van de vorige week niet kennen, ook zij zullen deze rolprent kunnen volgen en genieten van dit sensationeele programma. CINEMA EN THEATER. Deze week schenkt het weekblad o.m. aan dacht aan de geringe belangstelling voor het tooneel waarvoor Henri A. van E ijsden Jr. contact heeft gezocht met verschillende toopeelspeelsters en -spelers; aan Anthony Fokker- Joan Crawford-nieuws uit Holly wood; Frits van Dongen, den jongen Neder- BRANDENDE SPAANSCHE KERKEN. 60 COMMUNISTEN WEGENS HOOG- VERRAAD VEROORDEELD. ONZEKERE TOESTAND OP CUBA. latidschen filmacteur; filtftfoto s; Iraaie por tretten o.a. van de filmster Olga jschechowa geteekend dpor Haro van Peski, die ook de Ned. film „Suikurfreule" zal re- gisseeren, DE PUBLICATIE VAN HET BRITSCHE WITBOEK. Persstem Deutsche Allgemeine Zeitune. In verband met de motiveering van het Britsche Witboek, dat zekere verdedigings maatregelen noodig zijn om Engeland mo gelijk te maken ziin aandeel te nemen in de handhaving van aen wereldvrede, schrijft Deutsche Allgemeine Zeitung, blijkbaar daartoe geinapireerd, dat het parool voor de toekomst dus wapening luidt en daarmede noemt het blad de Duitsche rechtsgelijkheid een nauurlijke zaak, De kern van den poli- tieken toestand ligt evenwel nog steeds in pogingen om dejijwereldvrede en de veilig heid te organiseeren. Ten aanzien van het Oostetijk pact herin nert het blad aan de Sovjet-Russische-con- venties met nabuurstaten, aan de groote bij drage van Duitsehland tot de pacificatie van het Oosten door het pact met Polen, terwijl het voorts in herinnering brengt, dat de na tionaal socialisische regeering in 1933 de verlenging ratificeerdt van het Berlijnsche verdrag met Sovjet Rusland. Het blad vraagt 2ieh af of door een pact tot wederzijdsehe hulpverleening de vrede in het algemeen of slechts een bepaalde vre de moet worden verzekerd. Een pact, dat gedragen wordt door de ont zaglijke militaire macht van Frankrijk en Sovjet Rusland zou een constructie van den vrecie zonder duur zijn. Duitschlands sceptidisme tegen een door een bondgenootschap ondermijnde verzeke ring van den verdragstoestand van 1919 is geen teeken van goeden of slechten wil. Duitsehland wijst diplomatieke maneou- vres van' de hand, doch bestudeert den toe stand ernstig. Het artikel besluit: de staatslieden moeten bij de a.s. onderhandelingen rekening hou den met deze feiten, móeten dit openlijk zeg gen tegenover hun volken en niet de Duit sche herbewapening aangeven als motief voor de toenemende bewapening van de we reld. Anders zou slechts worden bereikt, dat van a'le zijden schuldvragen zouden worden aangeroerd, welke niet bevorderlijk zouden zijn voor de tot standkoming van oplos singen. HET MEMEL PROCES. Vijf doodvonnissen geëischt In het z.g. Memellanders-proces heeft de procureur-generaal gister het woord geno men, waarop generaal Wiemer en procureur- generaal Monstavicius de eischen uitspra ken. Tegen <5 beklaagden werd de doodstraf ge ëischt. Vtforts werden 'straffen tegen andere beklaagden geëischt van levenslangen tucht huisstraf, 15 jaar tuchthuisstraf e.d. HET PROCES RINTELEN. In het verdere vérloop van het proces- Rintelen ii nadat 'n pauze was gehouden, dt directeur .van-ftet officieele bertchtenbureau, hofraad Wéber, toch nog gehoord. Hij ver klaarde, dat bondskanselier Dollfuss den be klaagde vrij wantrouwend beschouwd had. Vervolgens werden nogmaals omvangrijke documenten' .voorgelezen, waaronder een brief van den bisschop van Seckau in Stier marken, I lalikowski, die zich zeer gunstig over Rintelen uitlaat en hem een goed katho liek een filnk organisator en een krachtige cersoonlijkheid noemt. Qp gelijke wijze uit zich een ander priester bij zijn verklaringen. De verdere voorgelezen documenten betref fen bijzaken. De verdediger verklaarde zich ten slotte 'bereid den vaak genoemden student Spitzy, wiefl de rol zou toekomen van kroongetuige, naar Weenen te laten komen, doen hem moest vrijgeleide worden toegestaan. Hij stelde derhalve voor, dat 't gerechts hof 'n zoodanig vrijgeleide bij de bondskan- selarij zou aanvragen. De procureur deed 'n scherpen aanval op dit voorstel, dat door 't hof na korte beraadslaging werd afgewezen. Daarop werd de zitting verdaagd tot Zater dag negen uur. i De uitspraak kanMaandagmiddag vroeg verwacht worden. 1 BETOOOINO TE COURSAN. Vrijdag hebben in het stadje Coursan (de- irtement Aude, Zuid-Frankrijk) een paar onderdpersonen voor het recruteeringsgi bouw gedemonstreerd. Zij'voerden borae mede, waarop de leuzen e- en mwb, -v vorkwamen: „Weg met den oorlog" en „Weg met den tweejarigen diensttijcP'. Bij een botsing met de -politie werden eenige personen gewond Vier demonstranten zijn gearresteerd. Uit Carcassonne heeft de politie verster king ontvangen. PASTOOR DOOR ZIJN HUISHOUDSTER OEDOOD. De plaatselijke geestelijke van een Fransch dorpje Maincy bij Melun, is het slachtoffer geworden van een ongewone misdaad. Hij werd gister met doorgesneden keel dood in bed gevonden. Een onderzoek wees uit, dat de huishoudster, die reeds verscheidene jaren bij hem in dienst was, de schuldige was. Na haar daar had zij door ophanging een eind aan haar leven gemaakt. DE BLOEMFONTEIN TE KAAPSTAD. Officieel diner aan boord. Men schrijft ons uit Kaapstad d.d. 21 Fe bruari Aan boord van de Bloemfontein, het nieu we schip van de Holland—Afrika-lijn, dat den afstand Southampton—Tafelbaai in den snellen tijd van zestien dagen heeft afgelegd, heeft gisteren een officieele lunch plaats ge had, waaraan werd aangezeten door gen. J. B. Hertzog, den eersten minister, en mevr. Hertzog, generaal Smuts en andere leden van het kabinet met hunne echtgenooten. De ze lunch was aangericht ter eere van gene raal Hertzog, die eenigen tijd geleden langs draadloozen weg te Pretoria de te water la ting had verricht en die geen gelegenheid had gehad aan te zitten aan het diner, dat tijdens het vorige verblijf van het schip te Kaapstad werd gegeven. Nadat generaal Hertzog en dr. H. A. Lo- rentz, gevolachtigd minister van Nederland, een dronk hadden uitgebracht op koningin Wilhelmina en koning George, verwelkomde mr. P. Dijkstra, directeur van de Holland Afrika-Hjn de gasten. Dr. Lorentz uitte zijn dankbaarheid voor de dubbele eer, welke generaal Hertzog het schip had aangedaan, door het te water te laten en door aan boord ervan de lunch te gebruiken. Generaal Hertzog, die vervolgens het woord voerde, zeide, dat hij in zeer nauwe betrekking tot het schip stond, aangezien hij zich als peetvader beschouwde. Ter gelegenheid van de té water lating vanuit Pretoria had spr. gezegd, dat de ge zagvoerder, de officieren en de bemanning steeds welkom zouden zijn in de Zuid-Afn- kaansche wateren. Andere landen zouden het Zuid-Afrika niet kwalijk nemen, als het een bijzondere plaats inruimde voor de Neder- landsche scheepvaart, vooral omdat de ge schiedenis van Zuid-Afrika zoo nauw ermede verbonden is. Spr. eindigde met het uitspreken van de beste wenschen voor de maatschappij. BOERDERIJBRAND Gisteravond omstreeks negen uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer M. Kleier te Kootwijk. In een oogwenk sloeg het vuur over naar de schuur en den hooiberg en weldra stond alles in lichterlaaie. De brandweer die over primitieve middelen beschikt, kon niets uitrichten en alles brandde tot den grond toe af. Eenig vee kwam ih de vlam men om, de inboedel, die niet verzekerd was, kon gedeeltelijk gered worden. De boerderij was slechts laag verzekerd. De schade wordt op ongeveer 5000 geschat. BRAND IN EEN RIJWIELHANDEL TE ZAANDAM, Gisteravond omstreeks kwart over tien is door onbekende oorzaak tijdens afwezigheid van de bewoners brand uitgebroken in het van hout opgetrokken huis van den heer M. Segaar aan den Zuiddijk 93 te Zaandam, waarin deze een rijwielzaak drijft. Het huis brandde totaal af. Niets kon gered worden E)e brandweer moest zich in hoofdzaak be perken tot het nathouden van de belendende perceelen. De aangrenzende slagerij van den heer Nooy liep belangrijke waterschade op. Het is naar het oordeel van ondergeteeken- den duidelijk gebleken, dat de Arasterdam- sche arbeidersbevolking het optreden van de in hoofdzaak van buiten af geïmporteerde fascistische horden der N.S.B. beschouwt als een brutale uitdaging, in hoofdzaak gericht tegen de arbeidersklasse. De Amsterdamsche arbeidersklas voelt In den aangekondigden opmarech van het Mus- sert-fascisme een provocatoiischen aanval op de democratische rechten van de Amsterdam- sche arbeidersbevolking. Het is op deze gronden, alsmede in het belang van ae open bare orde, dat ondergeteekenden van oordeel zijn, dat genoemde fascistische provocatie belemmerd moet worden. DE ZAAK-SPANSrER. Spansier in vrijheid gesteld. Het Volk meldt, dat de Duitsche regeering Spansier in vrijheid heeft gesteld en hem uit Duitsehland heeft uitgewezen. Men zal zich herinneren, dat Spansier het vorige jaar te Berlijn tot twee jaar gevange nisstraf was veroordeeld wegens verraad jegens het Duitsche Rijk; dat vooraanstaan de Nederlandsche juristen zich ziin lot had den aangetrokken en dat de Nederlandsche regeering zijn verzoek om gratie had onder steund. Uit Enschedé meldt men, dat Spansier aan de Nederlandsche politie aldaar ia overge geven. PROVOCEEREND OPTREDEN VAN N.S.B.-ERS. Vragen van den heer Schalker aan den minister van justitie. Het Tweede Kamerlid Schalker he ft de volgende vragen gesteld aan den minister van Justitie: 1. Is het den minister hekend, dat in de laatste weken in Amsterdam colpor teurs of verspreidere van propaganda* lectuur der N.S.B. op sterk provocee- rende wijze, vooral ia arbeidersbuurten optreden, wat meermalen tot meer of minder heftige botsingen aanleiding gaf? 2. Is de minister niet van meening. dat aan dergelijk optreden een einde dient te komen? 3. Is het Juist, dat de Amsterdamsche po'ltie in verband met het in vraag 1 bedoelde optreden, er wel toe overgaat geheele straten voor het normale ver keer af te sluiten en des nachts aan meergenoemde propagandisten in het bslang hunner propaganda politiegelei- d verschaft; zoo ja, wat is het oordeel van den minister oover dergelijk optre den? •4. Is den minister bekend, dat dit po- litefceleeide aan N. S. B.ers ook wordt verleend, als deze in uniform zich op straat begeven, waarmede het uniform verbod kennelijk wordt overtreden. Zoo als bijv. Zaterdag 2 Maart ta Amsterdam Over het IJ, plaats vond? ORDER AAN DE FIRMA STORK. Het maken eener rnbberpoeder- installatie voor Ned. Indië. Naar de Msb. verneemt, is door een onzer grootste rubber-maatschappijen aan Gebr. Stork Co. in opdracht gegeven een com plete installatie voor het vervaardigen van rubber in korrelvorm. Deze bestelling is het gevolg, zoowel van de goedgeslaagde proefnemingen hier te lande, als ook van de resultaten die men bereikt heeft met de een jaar geleden door Stork geleverde proefmacnine op Cevlon. De thans bestelde installatie is bestemd voor een rubberonderneming op Sumatra. AUTO TEGEN BOOM, De bestuurder gedood, Gistermiddag te omstreeks drie uur is een ersonenauto, bestuurd door den 36-jarigen andelsreiziger J. Swinkels uit Haarlem, vertegenwoordiger van de firma Agan te den Haag, op den Rijksweg onder Echt (N Br.) tegen een langs den weg staanden boom ge reden. De bestuurder was vrijwel op slag dood. De wagen werd geheel vernield. Het ongeluk gebeurde, toen de heer S., die in de i richting Sittard reed, voor een anderen wa- geen wilde uitwijken. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Echt vervoerd. De heer S. was gehuwd en vader van twee jeugdige kinderen. DE LANDDAG VAN DE N.S.B. Amsterdamsche communistische raadsfractie in het geweer. De communistische fractie van Amster dam heeft, blijkens bericht in de Tribune, den gemeenteraad voorgesteld te besluiten, den burgemeester uit te noodigen, de aangekon digde „demonstratieve provocatie" op 30 Maart a.s. van de N.S.B., bestaande uit een meeting en demonstratie te verbieden. In de toelichting worat gezegd: CONFERENTIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN. Men verzoekt ons opname van het volgende: In de katholieke kerk op de Laat worden binnenkort des avondstom halt 9 weer confe renties voor niet-katholieken gegeven door den Zeereerw. pater Lr. Winkel O. P uit het klooster te Zwolle, die reeds jaren lang zijn beste krachten aan dit werk heeft gewijd. Het algemeene onderwerp van deze reeks conferenties is: Het godsdienst-probleem. In een tijd, waarin de tijdgeest met eiken vorm van godsdienst schijnt afgerekend te hebben, waarin de godsdienst zelfs opium- bedwelming wordt genoemc voor het vol1', is het zeker niet overbodig op wetenschap pelijke gronden vast te stellen, dat gods dienst noodig is evenzeer voor onzen tijd als voor lederen anderen tijd. Daarom zal als stelling worden verdedigd In de eerste con ferentie: Godsdienst Is noodig. En als dit eenmaal is vastgesteld, dringt zich van zei' de vraag op: Is iedere gods dienst even goed, heeft iedere godsdienst recht van bestaan, is het aan den eigen wil van dén mensch overgelaten op zijn éigen wijze Ood te dienen? En de beantwoording vap deze vragen zal in de tweede en derae conferentie doen zien. dat Ood onmiddellijk heeft ingegrepen, dat Hij zeil heeft kenbaar gemaakt, geopenbaard hoe Hij door den mensch gediend wil worden en'dat Hij dien godsdienst heeft toevertrouwd aan één alle tijden en mmschen omvattende gemeen schap: de katholieke kerk. Wat moef nu echter de katholieke kerk als afgezant Oeds van den mensch Vragen? En de beantwoording van deze vraag zal in de vierde conferentie doen zien, dat net nkt iets onnatuurlijks of bovennatuurlijks, niet een dwaasheid of onzinnigheid Is, wat de kath. kerk als afgezante Gods vraagt van den mersch. maar dat zij, zooal3 in ae vijfde con ferentie uitetn gezet zal worden, tuist in dat- fene. wat zij eischt en eischen moet als raagster van Oods openbaring, tevens de volmaking schenkt van den natuurlijken mensch, hem verheft in een hoogere orde en hem voert tot een onverdeeld, alles omvat tend geluk, stillend de hunkering van het onrustige menschenhart in de zalige aan- rhoi win* Oods De eerste conferentie heeft plaats a.s. Woensdag. Uit Ferrol in Spanje wordt gemeld, Jat de kerk van Brion (provincie Coruna) door onbe kenden in brand is gestoken en tot den grond ie afgebrand. Ook te Puertollano (provincie Ciddad Real) hebben gisternacht onbekende daders de kerk in brand gestoken. Door een goede bestrijding van het vuur konden de vlammen slechts be trekkelijk weinig schade aanrichten. OfficiCel wordt medegedeeld; Na een behan deling van 10 dageo Is in Dusseldor! voor dyn tweeden strafsenaat van het Oberlan- desgericht Hamm tegen 71 beklaagden in een hoogverraadszaak vonnis geveld. 11 Beklaag den werden vrijgesproken. 1 Beklaagde werd tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, een beklaagde tot 15 jaar, een tot 10 jaar en 13 tot tuchthuisstraffen van 4 tot 9 jaar. De overige beklaagden kregen straffen van 4 jaar tucht huis tot 5 maanden gevangenis. De voornaamste beklaagden waren als func- tlonnarlssen vao ulthet buitenland belast met den illegalen opbouw van de communistische partij in West-Duitschland. Zij hebben ge tracht een organisatie yp te bouwen. Het groot ste deel der beklaagden beeft zich op grond van vroeger lidmaatschap der communistische partij laten verleiden zich tan te sluiten bij de illegale communistische partij en was voor een gedeelte ook als lager (unctionnaris werkzaam. Het zag er gisteravond leelijk uit voor de regeering van Carlös Mendieta, daar da Cu- baansche regeringsambtenaren in staking zijn gegaan, het busvefkeer is stilgelegd en de tr. mwegarbeiders gedreigd hebben zich bij de beweging aan te eluiten. De postbeambten hebben gisteren niet gewerkt. Kolonel Batiïta zou een militaire dictatuur instellen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7