HET ZEEMONSTER VAN NAGASAK.I. 2o. A. F. Galesloot, rijwiel- en auto handel, Bovenkarspel, met benoeming van mr, Ubbens tot rechter-commissaris en van mr. Wynne tot curator. 3o. P. Baars, caféhouder te Schagen, met benoeming van mr. Krabbe tot rechter-commissaria en van mr. Buis kool tot curator. QememUsadat HEIIOO De gisteravond gehouden gemeenteraads vergadering werd door alle leden bijge woond. Voorzitter was de burgemeester jhr. N. van Foreest, die de vergadering opende met een kort woord van welkom. De notulen van de op 17 en 18 Jan. gehou den vergaderingen werden, onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer O. Smits als secretaris van verschillende vereenigingen, met dankbetuiging voor de aan deze toege kende subsidies. b. Van Ged. Staten goedkeuring van ver schillende raadsbesluiten. c. Schrijven van den heer Bogtman in zake de besprekingen in de vorige vergade ring over het Witte en Wit-Geie Kruis. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verlichting Zevenhuizerlaan. Door G. Schouten e.a. was verzocht om plaatsing van een lantaarn aan de Zeven huizerlaan (westelijk gedeelte). B. en W stelden dit adres in handen van de commis sie van bijstand voor het G.E.B. Deze advi seerde tot plaatsing van één lantaarn aan dat weggedeelte, met welk advies B. en W zich kunnen vereenigen, weshalve zij voor stelden daartoe te besluiten. Goedgekeurd. Een adres inzake ondersteuning. Er was van Th. J. Vreeker een adres inge komen met verzoek om weder uitbetaling van de hem eertijds verleende ondersteuning. B. en W. antwoordden daarop: Ten onrechte wordt voorgesteld alsof de zoon van Vreeker bij de gemeentelijke werkverruiming is te werk gesteld. Deze kan niet voor te-werk stelling in aanmerking komen, doch wel de vader. In diens plaats werkt de zoon, doch de verdiensten behooren te komen ten bate van het gezin. Behalve hetgeen door de te- werk-stelling, bovenbedoeld, wordt verdiend, heeft het gezin, dat uit vijf personen bestaat, nog 8.50 per week inkomsten. Er bestaat naar B. en W. meenen geen aanleiding aan het verzoek te voldoen en zij stelden daarom voor er afwijzend op te be schikken. Alzoo werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Adres over een bouwvergunning. De heer J. M. van Veen beklaagde zich in een schrijven aan den raad over tegenwer king van de zijde van B. en W., inzake het verkrijgen van een bouwvergunning. Even wel, B. en W. zeggen in hun prae-advies, dat „adressant de vertraging in de verlee ning der bouwvergunning geheel aan zich zelf heeft te wijten. Aan de opmerkingen, die de Adviescommissie maakte, voldeed Hij nim mer ten volle, zoodat tot heden geen gunstig advies der commissie is ontvangen en daar om de bouwvergunning niet verleend kon worden. Hetgeen adressant mededeelt omtrent een schrijven, dat de heer Oodam zou hebben verzonden, is geheel onjuist." B. en W. stelden voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Naar aanleiding van opmerkingen van de heeren Greeuw en Vahl werd de zaak- door den v o o r z i 11 e r en den secre taris uiteengezet, waaruit bleek, dat aan adressant voorloopig toestemming was ver leend met het werk aan te vangen, nadat hij had gezegd in een bespreking met de advies commissie tot overeenstemming te zijn geko men inzake de door deze gewenschte wijzi gingen van het bouwplan. Zoodra bleek, dat deze mededeeling onjuist was, hebben B. en W. stopzetting van het werk gelast. Wat den brief van wethouder Opdam betreft, adres sant had „gemeend dien op het bureau der commissie te hebben zien liggen". Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd besloten. Toekenning gratificatie. De groote werkloosheid, ook in deze ge meente, vordert van den correspondent der arbeidsbemiddeling zeer veel arbeid. Zijn jaarwedde is daarmede niet in overeenstem ming, doch de verwachting dat binnen lan ger of korter tijd de werkloosheid en daar mede de werkzaamheden van den correspon dent verminderen, brengt ons er toe om geen verhooging van de jaarwedde, doch het nemen van een tijdelijken maatregel te be vorderen, aldus schreven B. en W. aan den raad. deld ^e'^'c6n z'n werc* vor'£ Jaar gehan- Het college achtte het billijk, dat aan den correspondent ook voor het jaar 1 Octobcr f irvT' ®cto'5er 1^36 een gratificatie groot J 100 wordt toegekend en stelde voor daar toe te besluiten. De verkoop van erwten. Dp het adres van V.E.M.I. en Hanze met nezvvaar tegen den verkoop van erwten door gemeente (geteeld op ae gronden langs oen nieuwen weg naar de Egmonden) deel den B. en W. den raad mede: Dp verzoek van het burgerlijk armbestuur berden de ingezetenen in de gelegenheid ge steld om de erwten, die vorig jaar van ge meentewege verbouwd zijn, voor marktprijs te koopen, bij hoeveelheden van ten minste 2 kilo. De bedoeling zat voor om een goed voedingsmiddel voor kostprijs ter beschik- *"ig te stellen van minder draagkrachtigen, doch door den meer dan voldoenden voor raad bestond er geen aanleiding om een be perking in te voeren omtrent personen, die van de gelegenheid gebruik wilden maken. Onze verwachting omtrent het gebruik, dat van de gelegenheid zou worden gemaakt, ki^ n!€t. h°°g gespannen en die verwachting blijkt juist te zijn. De kooplust is niet groot, van nadeel voor den middenstand kan o.i. dan ook niet worden gesproken. B. en W. stelden voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. - De heer S c h u y t stond sympathiek tegenover het idee van het burgerlijk armbe stuur, maar de uitvoering ervan vond hij minder goed. Beter had hij het gevonden, als de raad daarin was gehoord. Had men ook geen contact moeten zoeken met den mid denstand? De verkoopprijs had waarschijn lijk met noemenswaard verhoogd behoeven te worden, als de middenstand met den ver koop was belast. De heer K o s t e 1 ij k zei, dat geen der leden van de commissie van bijstand veel voor het plan voelde. Het burg. armbestuur had een zekere categorie ingezetenen op het oog en daarvoor is de commissie gezwicht. De verkoop door den middenstand zou ook bezwaren hebben meegebracht. De heer Dekker deelde mede, dat de commissie wel aan de winkeliers had ge dacht, maar die hadden hun voorraden al ingeslagen. De heer Opdam was er over verbaasd, dat de middenstand over deze zaak adres seerde. Het gold hier een bedrag van nog geen 40. De daarop te maken winst zou gedeeld moeten worden door een 10-tal win keliers. Devoorzitter zei, dat de midden stand dankbaar mag zijn, dat de gemeente zooveel en zoolang werk had gegeven aan zoovele ingezetenen, die daardoor méér in komen hadden en zich dus ook meer uit gaven konden veroorloven dan wanneer ge handeld was zooals in zooveel andere ge meenten. Intusschen is de erwten-handel thans van de baan: op de beurs te Amsterdam is alles verkocht. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Vergoeding kosten bouw chr. school. Bij art 8, tweede lid, der wet van 4 Augus tus 1933 is bepaald, dat voor zoover beslui- tep, die ingevolge het bepaalde bij het eerste lid van dat artikel vervallen, het stichten van schoolgebouwen betreffen, de gemeente gehouden is met het schoolbestuur een rege ling te treffen inzake een vergoeding van de reeds gemaakte kosten Het besluit tot stichting van een bijzondere school voer chr. nat. onderwijs is ingevolge die wetsbepaling vervallen, zoodat de be doelde regeling behoort te worden getroffen. Het schoolbestuur dient een vordering in, groot 159.58 als honorarium voor den bouwkundige, die een voorloopig ontwerp voor de te bouwen school heeft gemaakt. Op voorstel van B. en W werd besloten dit bedrag ter beschikking van het schoolbe stuur te stellen Aanschaffing banken jongensschool. Het r.k kerkbestuur vroeg, wegens toe name van het aantal leerlingen der r.k. joa gensschocl, beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor 13 banken, volgens ar-'kei 7° der L.O.-wet 1920. B. en W. stelden voor de gelden tot een totaal van 200 beschikbaar te stellen. Al- zoo besloten. De rioolbelasting. Inzake bezwaren van de heeren IJ. Blok ker, IJ. Kroonenburg en D. Harder tegen hun aanslag in de rioolbelasting deelden B en W. mede, dat die aanslagen overeen komstig de verordening zijn opgelegd. Zij stelden voor afwijzend op de verzoeken om ontheffing te beschikken. Ccn'orm h?sloten. De heer G r e e u w had uit het adres van den heer Kroonenburg den indruk gekregen, dat deze niet op de ricleeiing kan aansluiten. omd2t zij te hoog ligt. Spr. zou gaarne een onderzoek zien ingesteld De heer Opdam zegde dat onderzoek toe. De heer K o s t e I ij k wist mede te deelen, dat de rioleering niet zoo diep ligt als be doeld werd, maar hij geloofde toch dat aan sluiting wel mogelijk is. Men had toen niet dieper kunnen komen wegens de slechte weersomstandigheden, waaronder gewerkt moest worden. Bocwrekening werken gas- voorzieuing 1933. De kennisneming van bovenbedoelde van de gemeente Alkmaar ontvangen bouwreke- ning heeft B. en W. geen aanleiding gegeven tot het maken van opmei kingen. Zij stelden daarom voor te besluiten tot goedkeuring. Conform besloten, nadat de heer K o s t e 1 ij k nog had opgemerkt de afschrijving wat laag te vinden. Toepassing AH- 36, 4e lid Woningwet. De tot stard koming van den weg naar de Egmonden zal zeer waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de Westerweg, in de omgeving van den nieuwen weg, voer bebouwing ge zocht zal wouden. Reeds geruimen tijd is een ontwerp tot herziening en aanvulling van het uitbrei dingsplan voor die omgeving in voorberei ding, doch die voorbei eiding zal nog wel eenigen tijd vorderen. Het is echter noodig, dat voorkomen wordt, dat eventueel te stich ten gebouwen aan den Westerweg niet in overeenstemming, c. q. een beletsel voor de uitvoering van een te maken uitbreidings plan zouden zijn, waartoe ook voor die om geving artikel 36, 4de lid, der Woningwet dient te worden toegepast. B. en W. stelden voor de daarvoor ver- eischte maatregelen te nemen. Zonder stem ming werd daartoe besloten. Intusschen blijft het mogelijk om gebouwen, welke met het ontwerp tot herziening van het uitbreidings plan niet in strijd zijn, te doen bouwen. Benoeming hoofdstembureau en van de stembureaux. Aan de orde was vervolgens het benoemen vart leden van het hoofdstembureau en van de stembureaux, terwijl door het uitbreiden van het aantal stemdistricten in de benoe ming van eeh derde stembureau moest wor den voorzien. B. en W. stelden voor te be noemen: Hoofdstembureauambtshalve voorzitter de burgemeester; leden de heeren A. J. C. Maas Geesteranus, J. Opdam, T. Kostelijk en H. Keesman; plaatsvervangende leden: de heeren P de Jager, J. Schuyt en Joh. J. Vahl. Stembureau voor stemdistrict I: ambts halve voorzitter de buigemeester, leden: Joh. J. Vahl en C. Franken; plaatsvervan gende leden: K. S. G. D Heyt en Tamis. Stembureau voor stemdistrict I! (openbare school): vofirz. A. J. C, Maas Geesteranus. leden: J. Schuijt en P. Greeuw; olaatsver vangende leden: A. Dekker en W. Mossel. Stembureau voor stemdistrict III (r.-k. jon gensschool): voorzitter J. Opdam, leden: T. Kostelijk en H. Keesman; plaatsvervangende leden: P. de Jager en P. van 't Veer. De bureaux werden aldus vastgesteld. Kasgeldleening. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een kas- geldleening, groot f 750OD, ter aflossing op 30 Juni a.s. van een in Dec. gesloten derge lijke leening tot eenzelfde bedrag. Van deze leening was 70,000 opgenomen, voor een belangrijk deel bestemd voor werken, die nog in uitvoering zijn en waarvan de juiste kosten nog niet bekend zijn. Deze uitgaven 'kunnen in een vaste leenirg worden opge nomen, maar B en W. wenschten met net sluiten daarvan te wachten tot de juiste be dragen van het benoodigde bekend zijn. Verbreeding en verbetering van de Ewislaan. De eigenaren van een aantal perceelen aan de Ewislaan hebben aangeboden gratis af te staan de teireinen, die noodig zijn om dien weg te brengen op tien meter breedte. B. en W. stelden voor dit aanbod te aanvaarden en den weg te voorzien van een beharding door puin met grint-afdekking, later te behandelen met bristar, een en ander tot het terrein van den heer A. J. Buijs, die 100 verlangt voor vergoeding van het verplaatsen van een afscheiding en het planten van een heg, een vergoeding, die B en. W. niet genegen zijn te betalen. Zoodra het weggedeelte langs het perceel van Buys op de gewenschte breedte kan worden gebracht, zou ook dat gedeelte behard kunnen worden. Dit zal echter geen beletsel moeten opleveren om het perceel van den heer J. C. de Wit, die bereid was tot gratis afstand van het benoodigde terrein, indien dat gewenscht wordt, als bouwterrein in aanmerking te doen komen. B. en W. zijn bereid daartoe mede te werken, door te zijner tijd ontheffing te verleenen van het bepaalde in artikel 19 der Bouw- en Woning- verordening. Het voorstel werd aangenomen. Herziening van Art. 5 der Electrciteits-verordening- De commissie van bijstand voor het Ge meentelijk Electriciteits Bedrijf gaf in over weging om artikel 5 eer electriciteits-verorde- ning te herzien. Het doel dezer herziening is om de grootte van het bedrag dat in som mige gevallen op de eigenaren van aan te sluiten perceelen wordt verhaald, niet afhan kelijk te doen zijn van de toevallige omstan digheid of het perceel staat aan dezelfde zijde van den weg waar het net staat of de kabel ligt, doch voor allen een gelijken toe stand te scheppen. B en W. kunnen zich met dat voorstel ver eenigen en stelden voor te besluiten om de 2de alinea van artikel 5, bovenbedoeld, in dien zin (e wijzigen. Conform besloten. Instelling betrekking gemeente- opzichter. Ingevolge hun toezegging bij de behande ling der begroeting, hebben B. en W. de in stelling van de betrekking van gemeente opzichter nader in ,&fbehandehng genomen. Het komt hun voer, dat met de aanstelling niet langer gewacht kan worden. Door deze aanstelling zullen voortaan voor de techni sche voorbereiding en uitvoering voor op metingen, in xaart brengen, enz. voor de eenvoudiger werkobjecten geen uitgaven meer behoeven te worden gedaan. Bovendien zullen in de toekomst zooveel mogelijk uit gaven vermeden kunnen worden voor den ligger der wegen, het uitbreidingsplan e.d. Een gedeelte van de jaarwedde zal onge twijfeld tot de kosten van nieuwe werken, waarbij de medewerking van der. opzichter vereischt is. oehooren, die niet behoeven te drukken op den gewonen dienst. Ook de ex ploitatie van bouwterreinen zal een deel van de jaarwedde kunnen dragen B. en W. meenen, dat de jaarwedde van den te benoe men opzichter 2500 zal moeten bedragen. Bij de instelling van deze betrekking zal de betrekking van bouw- en woningopzichter worden opgeheven en zal aan den tegen- woordigen titularis eervol ontslag worden gegeven. Door zijn leeftijd boven 65 jaar neeft hij geen aanspraak op wachtgeld, doch kan hij pensioen aanvragen, dat ongeveer f 140 per jaar zal bedragen. Hij zal dan niet alleen het verschil tusschen zijn jaarwedde en zijn pensioen derven, doch bovendien zal hij nie' meer met technische werkzaamheden worden belast en de inkomsten uit dien hoof de niet meer ontvangen. Het lijkt B. en W. daarom een eisch van billijkheid, dat hij het bedrag zijner jaarwedde zal kunnen blijven ontvangen en aan hem een toelage wordt toegekend ten bedrage van het verschil tus schen zijn pensioen en het netto bedrag zijner jaarwedde, welke toelage ongeveer 260 zal bedragen. In een concept-instructie gaven B. en W een beeld van de werkzaamheden en verdere verplichtingen van den opzichter. Over de instructie en ae regeling van de jaarwedde zal het advies der Centrale Com missie van georganiseerd overleg worden De heer Kostelijk was dankbaar, dat B. en W. met deze voordracht kwamen, nadat de raad unaniem bij de begrooting de wen- schelijkheid der voorgestelde benoeming had bepleit. Het salaris, door B. en W. genoemd voor den nieuwen functionnaris, vond spr. te hoog. Spr. herinnerde eraan, dat er 68 solli citanten waren geweest voor het baantje van opzichter van den polder Schermeer, waar voor het in uitzicht gestelde salaris f 1700 was plus vrij wonen. Spr. vergeleek het salaris volgens het voorstel van B. en W. met dat van een anderen hoofdambtenaar in de gemeente en stelde voor, in het onder havige geval 2000 als salaris te bepalen en den functionnaris tijdelijk te benoemen. De v o o r z i 11 e r antwoordde, dat het ge organiseerd overleg moet worden gehoord zoowel over het salaris als over de instruc tie, zoodat de raad thans alleen heeft te besluiten of de functie van gemeente-opzich ter zal worden ingesteld. Hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Hondenbelasting. Vastgesteld werd een suppletoir kohier der hondenbelasting tot een bedrag van 8. Plak- en kalkverbod. B en W. stelden voor, nu de verkiezingen weer voor de deur staan, in de polilieveror dening een verbod van plakken en kalken op te nemen, zooals ook andere gemeenten, o.a. Alkmaar, hebben gedaan. De heer Vahl beval aan, voor het plak ken borden beschikbaar te stellen, gelijk ook b.v in Alkmaar gebeurt. De voorzitter voelde daar weinig voor. Hoeveel borden zou men dan wel mogen hebben? Gedurende een paar weken vóór de verkiezingen zou hij toestemming willen geven om biljetten aan de boomen te bevestigen, welke papieren dan later konden worden verwijderd door werkloozen. De heer Greeuw was het daarmee eens, alleen zouden de biljetten weer moeten wor den verwijderd door de politieke partijen, die ze aanbrachten. WIERINGERWAARD Dinsdagmiddag vergaderde de raad onder leiding van burgemeester Haringhui zen, tevens secretaris. De voorzitter zeide dat de tijd is aangebro ken dat de zekerheidstelling ten behoeve van wijlen den heer Zeeman kan worden opgehe ven, waarvan bericht gezonden zal worden aan die vereeniging. Ingekomen was o.a. een verslag van de commissie van toezicht op het Lager Onder wijs, waaruit bleek dat in 1934 geen enkel ongeoorloofd verzuim was gepleegd. Er waren 56859 schooltijden waarbij 2132 geoorloofde verzuimen of ongeveer 3.75 pCt. Een zeer uitgebreid rapport was ingeko men van den schoolarts betreffende een on derzoek naar den toestand van het gebit en naar de mondverzorging van de leerlingen der o. 1. school. Hieruit blijkt dat gedurende de schooljaren de tanden en kiezen steeds slechter worden. Hierop werd, vooral door den voorzitter, de aandacht gevestigd. Als oorzaak werd in het rapport genoemd: onkunde, laksheid, angst voor pijn en financieele bezwaren. Verschillende maatregelen werden aangege ven. E)e school dient de taak der mondver zorging van het gezin over te nemen. Voor het platteland is het wel een moeilijk geval, hoewel er toch misschien nog wel een weg is te vinden, b.v. door ons in verbinding te stellen met een bepaald tandarts over een collectief contract met eventueele bijdrage van de ouders. B. en W. stelden zich voor om ook nog eens met dr. de Vries te spreken. Het zal niet geheel buden kosten van de ge meente kunnen gaan. In beginsel moet het uitgaan van de ouders. De heer P. Visser sprak de wenschelijk- heid uit, dat ook bij de kinderen thuis meer aandacht aan den mond werd geschonken. Aan de orde was een voorstel van het dag. bestuur tot wijziging der ve'dwachters- verordening. Het zün voor het meerendeel zaken van administratieven aard. Door den minister wordt aangestuurd op uniformiteit wat de kleeding betreft en tevens op bewape ning. Dienovereenkomstig werd besloten. Dan volgde een voorstel tot wiiziging der verordening'afwiiking winkelsluitingswet. Voorgesteld werd, ten 1ste: dat het ge oorloofd is op de Zondagen waarop de ker mis. de harddraverij en sportfepsten worden gehouden, benevens 'c!e drie Zondagen vóór 6 December een winkel voor het publiek open te hebben en op of aan voor het verkeer openstaande land- en waterwegen te venten en te koon aan te bieden van 12 uur 's mid dags tot 12 uur 's nachts; ten 2e: dat het geoorloofd is een winkel geopend te hebben op werkdagen tusschen 5 uur des voormid dags tot 9 uur 'snamiddags gedurende de periode dat de wettelijke tijd zal zijn ver vroegd en op Zaterdag tot elf uur ook ge durende die periode. Ook wordt tijdens de kermisdagen op werkdagen langer openblij ven toegestaan. Van het Provinciaal bestuur was nog goedkeuring ontvangen van het besluit van den Raad tot wijziging van de verordening op de heffing van keurloonen voor vee en vleesch. Verder was goedgekeurd in verband met het geschil met de firma Boekei tot arbitrage over te gaan. De gehouden kas verificatie gaf aan als ontvangsten 59610.29. Uitgaven, met inbegrip van 12.317.47 dat op de Boerenleenbank is geplaatst, 58 428.08. Alzoo een saldo ad 1182.21, waarvan 666.53 op de postrekening. Uit het verslag over de cursus schoolvrije jeugd bleek, dat de cursus was begonnen met 10 leerlingen en met 8 is geëindigd. Daarna had de benoeming plaats van leden van het stembureau. Vervolgens werd nog een suppletoire- begrooting vastgesteld en eenige af- en over schrijvingen goedgekeurd. De rondvraag leverde niets op waarna in comité werd gegaan voor de vaststelling van het kohier hondenbelasting. fxouwciaal tlieums BERGEN Een .- dres aan den raad. Aan den gemeenteraad van Bergen is het volgende adres gezonden: Edelachtbare neeren, Ondergeteekende, A. W. Blokhuis, wonen de Adama van Scheltemaweg 7, alhier, ge lezen hebbende een bericht in het Noord- Flollandsch Dagblad van heden 11 Maart over de verbouwing van het voormalige woonhuis van den heer Agina en over een Elan om uw raad te verzoeken alsnog de ver- ouwing tegen te gaan. Als deskundige verzoekt hij u dringend in deze niet van het advies van de schoonheids commissie en gemeente-opzichter af te wij ken, want dit zeer oude huis moet voor Ber gen behouden blijven.' Het Noord-Holl. Dagblad betwijfelt of deze restauratie wel de algemeene instem ming zal hebben. Wie van de burgers van ons dorp zijn werkelijk bevoegd een oordeel uit te spreken over het mooi en leelijk van een buis? Hopende, dat u zich zult laten leiden door het advies van deskundigen van hen, die in derdaad deskundig zijn, heeft hij de eer te zijn, Hoogachtend, Uw dw. A. W. BLOKHUIS. Bij dit adres is de volgende memorie van toelichting gevoegd: Het voormalige huis van den heer Agina is één van de weinige mooie huizen, die nog doen denkon aan het oude dorp, want Bergen is bezig zich een aanzien te geven van een stad, want men mag de nieuwe winkels in den tuin van genoemd huis mooi, flink en sfflide noemen, het is niet te ontkennen, dat het verlaten woonhuis vergeleken met z'n naaste omgeving getuigt van een tijd, dat Bergen was een verrukkelijk dorp. Ik behoef u niet te verzekeren, dat ik het diep betreurde, toen ik vernam, dat dit per ceel zou worden afgebroken. Ik wilde er nog een foto van maken om mijn leerlingen weer eens te laten zien, hoe men doorgaat met oude huizen te vervangen door nieuwe, toen ik toevallig vernam, dat de nieuwe eigenaar het in zijn oorspronkelijke staat laat opbou wen. Het stukje in het Noord-Holl. Dagblad be oogt om de nobele pogingen van de schoon heidscommissie en gemeente-opzichter te niet te doen. Het is toch bekend, dat zij die oog hebben voor schoonheid in bouwkunst dun gezaaid zijn. Ik weet, dat zij, die u nu gaan vragen, om dat oude huis, waar de schoonheidscommis sie haar beschermende hand over uitstrekt, niet aldus te herbouwen, volkomen L goeder trouw zijn. Ik ken ze niet, ik weet niet op welke grond zij meenen, dat dit huis verdwij nen moet; als zij op dezelfde ideëele grond mij kunnen bewijzen, dat ik ongelijk heb, zal ik mij terugtrekken, maar als zij van Bergen willen maken een stad, waar de stedelingen des zomers hun vacantie doorbrengen om er heerlijk te kunnen winkelen in winkels gelijk aan die waar ze gewend zijn hun inkoopen te doen en te dansen in danshuizen gelijk aan die der steden, dan waarschuw ik u om de steun van uw schoonheidscommissie in deze met de steun van uw raadgevers, die er ver stand van hebben, in den wind te slaan. Later als de adviseurs voor afbraak en nieuwbouw reeds lang vergeten zullen zijn, zal Bergen trotsch kunnen zijn op het be houden perceel. Wie gevoel heeft voor mooie verhoudingen zal moeten toestemmen, dat de dakkapel van een verrukkelijke schoonheid is, vergelijk maar eens wat wij op dat gebied hier in het dorp bezitten. Het huis is bijna zoo oud als de kerk en is haast niet te scheiden hiervan. Vol vertrou- 165. Drein ging het eerst naar binnen en vroeg of meneer te spreken was aan een huieknecht. „Meneer is binnen in zijn studeerkamer", zbi de huisknecht verschrikt. „Loopt U maar door, dan zal ik wel even op het zeemonster passen. 166. D* Amerikaan was niet erg vriendelijk. „Ik heb nu geen tijd", zei hij tegen Drein en Piet. „Kom van avond nog maar eens terug. Ik zal het zeemonster in- turechen wel eens bekiiken. Laat Johan (dit wae de huisknecht) het maa. even naar boven brengen. Goedgekeurd. ingewonnen, vóórdat tot definitieve vaststel ling wordt overgegaan. Hifrna sluiting der openbare vergadering

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7