DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in het mijnbedrijf. De a.s, jubileumfeesten in Engeland. Vrijdaa 15 Maart 1935 137e Jqorgang Zitting Twee Je Kamer, Vervolg Landbouw-crisisfonds. De nieuwe spelling in 't gedrang. Critiek op minister Marchant. (DageltfAxdl Koning George regeert 25 jaar. Vóór het jubileum. Wat vandaag de aandacht trekt tBwtmtaMd NA DEN GRIEKSCHEN OPSTAND. ALKMAARSCHB COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke re«<el mw n contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco a»u de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HER MS COSTER ZOON Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 63 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directenr: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 14 Maart. Bij de afhandeling der begrooting van het landbouwcrisiöfonds, waarover de Kamer morgen zal stemmen, hebben de heeren Duys (s.d.), Van den Heuvel (a.r Groen (r.k.), Lovink (oh.), Kampschoer (rk.), Schilthuis (v d.), Louwes (lib), Loerakker (r.k.) en Kersten (s.g.), den nood in den tuinbouw ter sprake ge bracht. Men vond het bedrag van 8 k 9 miilioen, dat er voci beschikbaar is ge steld, absoluut onvoldoende. De com- miasie-Lovink heeft in 1931—'32 reeds 20 miilioen noodzakelijk geacin er nu is de toestand nog zooveel slechter! Vroeger werd er 5 miilioen beschikbaar gestelo en dit bedrag kreeg toen hoofd zakelijk Noordholland, maar nadat Zuidholland ook steun was gaan ontvan gen, is het totaal niet eens naar verhou ding verhoogd. Men wensrhte, behalve meer steun, verhooging van de mini mumprijzen op de veilingen en sommi gen vroegen een zekere bedrijf.-verorde- ning, ter beteugeling van ongebreidelde concurentie. Aan een anderen wensch zal minister Steenberghe, naar gehoopt mag worden, tegemoet komen. Z. Exc. noemde het althans waarschijn lijk, dat de tuinders, die tot dusver hun uitkeeringen eerst ontvingen na afloop Van het desbetreffende jaar, ze voortaan vroeger zullen krijgen, in den vorm van voorschotten. De meeste van bovengenoemde afge vaardigden namen het ook op voor het bloembollenbedrijf. dat, zoo betoogden zij. veel te zware heffingen moet op brengen. Merkwaardig echter is wat de bewindsman vertelde, nl. dat wij hier nu eep geval hebben van eigen initiatief, met behoud van de bedrijfsvrijheid De be anghebbenden hebben de geldende regeling zeiven ontworpen en aan het departement verzocht, ze goed tt keu ren. Het departement was bang dat de regeling op te zware heffingen zou uit- loopen, maar de bedrijslieden verklaar den, daarvoor de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Toen heeft dr. Colijn, als waarnemend minister van economi sche zaken .gezegd: „Ga je gang maar" E i nu is er één algemeen* klacht! Geeft men nu het bloembol lenbedrijf steun uit het crisisfonds, dan moet men het be drag daarvan onthouden aan anderen, die hun bedrijfsvrijheid wél hebben op geofferd. Dit wilde Z. Exc. niet voor zijn verantwoording nemen. Mr. Duys vroeg in den loop zijner rede, of bij de clearingsonderhandeli ïgen met Duitschland de bloembollen waren ver geten. Met bevreemdende heftigheid in terrumpeerde de minister: „U moest U schamen, zoo'n vraag te stellen?" Mr. Duy^, wilde het woord vragen voor een persoonlijk feit, maar voorzitter Ruys de Beerenbrouck iiad reeds het woord aan een ander gegeven, die zijn rede was aangevangen. Korten tijd later stond de bowindsman op om te zeggen, dat hij z.jn uitdrukking introk. En toen hij daarna zelf aan het woord kwam, ver telde hij, dat hij drie dagen geleden mr. Luys in een gesprek had duidelijk ge maakt, dat de bloembollen niet vergeten Waren. Daarom had hij zoo heftig ge ïnterrumpeerd. Maar nu had mr. Duys hem gezegd, die vraag te hebben gesteld .juist om hem gelegenheid te geven, het loopende praatie, dat de bloembollen veigeten waren, tegen te spreken. Een afschuwelijk misverstand ^horden nog, dat er over een oude hin r*nS van vier miilioen van de oembollen met Duitschland over'eg is en wordt gepleegd, en dat de minister h'hcht, het geld in termijnen uil te doen hetalen. Bij de afdeeling „visscherij" hebben de heeren Boon lib., Amelink (a.r.) Schilt huis (v.d.) en Kersten (s.g.) de belangen hcpleit van noodlijdende garnalenvia- schers, omtrent wie de minister zich in contact stelt met de burgemeesters op Zuidhollandsche en Zeeuwsche eilan den. De heer Drop (s.d.) verklaarde zich voor een gecentraliseerden oesterver koop, waar ds. Kersten niets van hebben moest, aangezien daarbij de bedrijfs- vfijJieid te loor gaat. De minister zal de zaak bezien. Ten slotte de kippen. De heeren Van Rappard (lib.), Van den Heuvel, Schilt huis en Van Voorst tot Voorst (r k.) zijn voor de pluimveehouders in het krijt ge treden. Men wees op het belang van het pluimveebedrijf voor de zandgronden en vroeg ,op deze gronden de teelt min der sterk te beperken, dan in de gebie den. waar men van verschillende crisissteunregelingen profiteeft De mi nister onderzoekt de mogelijkheid van zulk een regeling. De heer Van den Heuvel keurde af, dat slechts van er kende fokkers broedeieren mogen wor den betrokken .omdat er geen contróle op het fokmateriaal bestaat en omdat verhoogde legcapaciteit nog geen be hoorlijk weerstandsvermogen beteekent. Z. Exc. antwoordde, dat over dit laatste de geleerden het nog niet eens zijn en da', hij niet kon wachten met het nemen van maatregelen, totdat zij wel eenstem mig in hun adviezen zijn. Bij een wetsontwerp tot verlenging van de steenkolencontingenteering heeft dr. Van der Waerden (s.d.) instelling aanbevolen van een commissie, die de economische en sociale positie van ons mijnbedrijf zou moeten onderzoeken en gepleit voor het scheppen van een ko- lendistributiecentrale, als voorlooper van de verwezenlijking van zijn ideaal: bedrijfsorganisatie en socialisatie Het scheen ons toe, dat eenigszins in zijn richting ging datgene, waarmede de heer Hermans (r.k.) bcdrijfsordening van de mijnindustrie aanbeval De heer IJzer man (s.d verklaarde, dat hij voor dit wetsontwerp met wat meer genoegen zou stemmen, dan voor een vorige con- tengenteering, aangezien de regeering aan eenige zijner bedenkingen was tege moet gekomen. Zitting Eertfe Kamer. Den Haag, 14 Maart. Zeker, de heer Ossendorp (s.d.) heeft aangedrongen op vervroegde pensionee- rinr van onderwijzers en hij en mr. Smeenge (lib hebben zich bitter be klaagd over de vernieling van de open bare school en over het 'eit, dat het bijzonder onderwijs zoozeer voor de be- liniging gespaard blijft. Maar het leeuwendeel van het onderwijsdebat is tan de spellingkwestie gewijd. De heeren Van Citters (a.r.), Polak (s.d.), Heerkens Tbijssen (r.k.) en De Savornin Lobman (c.h.) hebben minis ter Marchant er danig van langs gege ven, hem verwijtende, dat hij den Sta te.. Generaal geen stem in het kapittel heeft gegeven. En minister-president IZijn heeft het ook moeten ontgelden, omdat de spellingskwestie op zijn insti gatie niet is behandeld bij de algemeene beschouwingen over de Pijksbegrooting Minister Colijn heeft gezegd, dat bij de Onderwijsbegrooting minister Marchant uit naam van het geheele Kabinet zou spreken, maar dit bewoog de critici geenszins, zich te matigen. Als dit Kabi net geen crisiskabinet was, aldus prof. Lvhman, zou de Kamer zich zulk een behandeling nooit laten welgevallen. Wat de uitsluiting van de Staien-Gene- raal bij de beslissing betreft, verwijt men minister Marchant, de democratie op zij te hebben geschoven. En men be schuldigt hem, de wanorde op spelling- gibied, welke hij wilde wegnemen, nog grooter te hebben gemaakt. Men laat zich heel onvriendelijk over de nieuwe spelling uit. Prof Lohman merkte onder daverend gelach der Kamer op, dat het onderwijs heusch niet gemakkeli, ker is geworden en dat men den kinderen nu differentiaties leert in ontploffings- en ratelklanken. Hij voegde er weliswaar zelf aan toe, dat Z. Exc. hem een tikje overdrijving wel vergeven zou. „Aangebrand of niet gaar, hou je mjnd en eet maar", zoo ongeveer had trouwens jhr. Van Citters de minister den Staten-Generaal toegesproken, toen hij buiten hen om zijn beslissing nam. Z. Exc. heeft eens verklaard, dat men aan de nieuwe spelling moet wennen, zooals aan nieuw behangselpapier Dit bewoog dr. Polak tot de opmerking, dat de bewindsman goudleer had overplakt met behangselpapier van vijf cents per rol. Neen. beminnelijk waren de senatoren niet. Zij hebben hem van katoen gegeven. Maar minister Marchant kan dat ook. Laat ons afwachten, hoe hij er morgen op reageert! (Van onzen Londenschen correspondent). Nog slechts een paar maanden en dan zal de groote dag van Groot-Britannië's jubel jaar zijn bereikt. De onmiskenbare stemming van 't op handen zijnde feest is al lang in de lucht geweest, eigenlijk al van den eersten ochtend van het nieuwe jaar af, toen men er elkaar aan begon te herinneren dat Koning George V op 6 Mei 25 jaar de kroon zou hebben gedragen. En inmiddels is het offi cieel program van de viering bekend ge maakt en woiden de gemoederen van Land's End tot Lcch Lcmond bezig gehouden met dit groote jubileum. Het program is grootsch en wel in overeenstemming met de gedenk waardigheid van de gebeurtenis. Officieel duurt het feest van 6 Mei tot 25 Juli en in dien tijd rijdt het Koninklijk echt paar vier maal in vier dagen in gala-optocht door Londen. Het begint op 6 Mei met een dankdienst in de St. Paul's kathedraal in de City: en in den avond geeft Z M. per radio zijn jubilee-boodschap aan zijn onderdanen in het ganscbe Britsche Rijk. Er komen ont vangsten voor het Corps Diplomatique (in het St. James' Paleis) en voor de debutantes van het jaar in het Buckingham Paleis. Twee dagen zijn gereserveerd voor de koninklijke verjeening met eigen hand van onder scheidingen. Op twejs gala-maaltijden ten hove zal de normaleWerzorging van den in- wendigen mensch plaats hebben op de meest luisterrijke wiize welke men zich kan inden ken. Twee gala-bals in het Buckingham Paleis zullen de voornaamste menschen van het Empire met al hun juweelen, goud en anderen luister in prachtige zalen samen brengen en prachtlievende Society-schrijvers met levendig voorstellingsvermogen hebben bereids getuigd van het onvergelijkelijk schouwspel van Cullinans. een Koh-i-noor en Sterren van het Oosten en het Zuiden, die daar op dit luisterrijke danspartijen in glans en schittering met elkaar zullen wedijveren Luchtmacht, vloot en leger zullen onder 's Konings oogen de revue passeeren respectie velijk in Mildenhall (bekend geworden van de Engeland—Australië prestaties van de burgerlijke luchtvaart), Spithead en Alder- sot. Hiermede zijn alle nummers van het offi cieel program niet opgesomd maar ge noeg 'is gegeven om den juisten indruk te kunnen krijgen van het meer formeele deel der feestelijkheden De feestervaring zou beperkt blijven tot enkele menschen indien het daarbij zou blijven, maar daar zal hei niet bij blijven. Het volk en de belangrijke particuliere bedrijven van het land hebben in het algemeen een andere opvatting van feestvieren dan de heeren van het hof en of- ficieele ceremoniemeesters. Er is zelfs met een voor Egeland wat opgewone openhartig heid geklaagd over het gebrek aan fantasie bij de officieele organisators van de jubi leum-herdenking. Zij hebben het verwijt moe ten hooren dat hun opvatting van de viering overeenkomt met die uit den tijd van Nebu- kadnezar en Darius en dat het gepast zou zijn geweest nu eens niet in de eerste plaats de krijgsmacht op den voorgrond te brengen maar wel in de eerste plaats een beeld te geven in optochten van de wonderbaarlijken cultureelen en wetenschappelijken vooruit gang? welke de kwarteeuw van de regeering van den Koning heeft gekenmerkt. Tot heden is nog niet gebleken, dat het ju bileum in een of anderen vorm een weerspie geling zal brengen van de inderdaad oovai- lende exolutie van het berin der twintigste eeuw. Maar dat kan nog wel komen. In elk geval is al duidelijk dat particuliere onder nemingszin, in dienst gesteld van de feest viering, tot ongekende hoogten zal stijgen. De vreugde zal niet beperkt blijven tot den (rrond. Althans in Londen zal ze letterlijk ten too kunnen stijgen a raison van 15 guinjes per persoon. Hoog in de wolken Het zenith van het zilveren feest zal wor den aangegeven door groote passagiersvlieg tuigen die k giorno verlicht op eenige avon den met passagiers, cabaretkunstenaars, bar bedienden en wel voorziene bars hoog boven Londen zullen cirkelen. Men zal er in de wolken kunnen dansen en in de wolken kun nen zijn. Ook zulk een jubileum-uitgangetje is nog wat buiten het bereik van den gemid de!den en veelal bedaarden burger die noch tans in dezen schoonen tijd toch ook wel wat van de vervoering wil voelen die bij dit jubi lee past Organen van den rationeelen oud Britschen aard hebben gepleit voor ops. hor ting van de vergunningsuren, opdat elke Koning George van Engeland „pub" een cel van feestvreugde zal kunnen worden, tot laat in de avonden. Indien vlieg tuigen zich buiten de territoriale luchten aan de bepalingen van de drankwet kunnen ont trekken en hun passagiers op het midder nachtelijk uur en daarna opwekkende teugen kunnen verschaffen waarom zoo luidt de vraag zal de man. die wel sixpences maar geen guinjes kan missen dan ook niet in de gelegenheid worden gesteld 's Konings ge zondheid te drinken met het bij traditie er voor aangewezen vocht? Een algemeene dankdienst. De „D a i 1 y Express" heeft reeds het voornemen te kennen gegeven een officiéél verzuim te herstellen. Het verzuim is ge weest, dat er geen officieele dankdienst in het vooruitzicht is gesteld van een uitge breid en populair karakter. St. Paul's kan alleen de room van de gemeenschap bevat ten. Maar Hyde Park, het populaire lust oord van den Londenaar, biedt ruimte aan honderdduizenden. En daarom organiseert het genoemde blad een dankdienst in dat park, waar burgers en burgeressen van alle gezindten welkom zullen zijn. waar beroem de predikers zul'en optre 'en en waar massa zang uit duizenden ke'en daverende k'anken zal doen opstijgen in de Lentelucht, tot hulde van den ge'iefden vorst. Dat is een goed idee van de „Daily Express". Feest over het geheele land- Men mag verwachten dat oarticulier ini tiatief nog op velerlei wijzen het officieel program der viering zal aanvui'cn. En de gemeenten zullen, dat is al uit aankondigin gen gebleken, even goed haa. beste beentje voorzetten. Engeland belooft over een paar maanden een prettig land vol opgetogen menschen te zijn. "Jubileumboomen worden geplant. Er zijn reeds jubileumpenningen geslagen. De schoo'kiaderen zullen hun 'melk drifilen uit 'ubi'eum-kroezen. De boy scouts zullen in de avonden ketenen van vreugdevuren la'en branden, van kust tot kust. Koortsachtige voorbereiding is reeds nu aan den gang om het oude Londen den feesteliiks'en aanblik te geven van zijne lan ge geschiedenis. Bloemen en vloedlicht belo ven "er een droomstad van te maken. Wan neer de regeering zelf haar gebouwen in de b'ocmeties zet en er 'n den avond architecto nische geestveTchijnino-en van maakt, dan kunnen de nroote rinkf's en hote'"! niet ach ter Wit «en. 7e zouden het niet wil'en. Handelsbedrijf cn mode staan reeds nu in het te°ken van hef jubileum. De koningin heeft zelf een jubilee blau v gekozen dat de modekleur van het jaar is geworden. De ver- eenigde dames-kappers hebben jubilee- kruller. onlworpen die voor tooi van het achterhoofd bestemd zijn. Borstbeeldjes van den koning en de koningin, in modellen al op de British Industries Fair te zien, komen in miilioenen exemplaren beschikbaar. De tijden zijn s'echts De hoofden van velen kunnen niet naar feestmaken staan Miilioenen morden worden onvoldoende ge vuld. Maar het feest belooft werk te brengen aan vele handen die werkloos waren. Met geestelijk vertier en emotie gebrek aan stof felijke welvaart te vergoeden is overigens een proces van den tijd. En van Engeland kan men in elk geval zeggen, dat de gelegenheid ongezocht en ongeforceerd is. Een voor beeldig constitutioneel vorst en zijn even voorbeeldig gezin ieven in de harten der be volking. Hen te eeren en hul .e te bewijzen en te getuigen van onveranderlijke aanhan kelijkheid is eer natuurlijk uitvloeisel van de warme genegenheid er. den eerb:ed die in het volksgemoed voor de koninklijke familie leven. De aanstaande jubileumsfeesten in Engeland. (Dag. Overzicht). Spoorwegongeluk in Engeland. (Buitenland). Rintelen veroordeeld tot levens lange kerkerstraf. (Buitenland). Inbraak in bet postkantoor te Oostzaan; zoon van den kantoor houder de dader. (Binnenland.) Een wandeling op de „Flora" te Heemstede. (Binnenland). De bloemententoonstelling „Flora" hedenmorgen geopend; rede van minister Steenberghe. (Binnenland). Arbeider te Roermond onder in stortenden muu: gedood. (Binnen land). Autobotsing te Ermelo; eenige ge wonden. (Binnenland). Reeks diefstallen te Beek (L.) op gehelderd. (Binnenland). De zaak van bet Gamit-verkoop- week-comité voor den politierech ter. (Rechtszaken.) Onze reisredacteur bespreekt het interneeringskamp in Fort Hons- wijk. (Artikelen.) (Zie verder eventueel '-tefrlr berichten). ZIJ. DIE ZICH MET 1 APRIL A.JS. VOOR MINSTENS 3 MAAN- DEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT| DIEN DA IUM VER SCHIJNENDE NUM MERS FRANCOl EN GRATIS, DE DIRECTIE. Geruchten in zake herstel monar chie. Berichten volgens welke in Griekenland een beweging gaande is om de monarchie te herstellen, worden van officieuse zijde on juist genoemd. In het bizonder is niet waar, dat de volks menigte, welke Dinsdag voor het huis van minister-president Tsaldaris uitdrukking gaf aan haar vreugde, portretten van den koning of koninklijke emblemen zou hebben medegevoerd. Er werden slechts plakaten medegevoerd, waarop de strenge bestraffing werd geëischt van de personen die den opstand veroorzaakt hebben, in het bizonder van Venizelos. Arrestatiebevel tegen Venizelos. Tegen den leider der opstandelingen, Veni zelos, zoomede tegen alle personen die tot den opstand hebben aangespoord, zijn ar restatiebevelen uitgevaardigd. In het tuighuis van Salamis is een onder zoek ingesteld, dat, naar men hoopt, de bi- zonderheden in zake de uitbarsting van den opstand aan het licht zal brengen. De bemanningen der schepen moeten aan boord blijven. De militaire autoriteiten bereiden de be handeling voor van de zaken, welke de krijgsraden te berechten zullen krijgen. Wat de oorlog kostte. Tegenover een bericht van een buiten- landsch agentschap over gevechten bij Dra ma wordt officieel meegedeeld, dat sedert Woensdag in geheel Griekenland de rust volledig is hersteld. De minister van finan ciën schat de door de opstandelingen ver oorzaakte onkosten op 500 miilioen drach men Door het in beslagnemen van het ver mogen der opstandelingen, dat tezamen wordt geschat op 1 millard drachmen, hoopt men echter alle schade, die de opstand heeft veroorzaakt, te kunnen herstellen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1