Agenda koedijk kolhorn uitgeest heiloo yeenhuizen st. pancras schagen texel langendijk noordscharwoude heemskerk Voor kleine tuinen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrij tuigen en andere voertuigen 6.28 uur licht op. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Harmonie, t/m. Woensdag, telkens des av. half 8, hoofdnummer So endete eine Liebe (rom.) Toegang voor alle leeftijden. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer De familie van mijn vrouw (kom.-sens. Hol- landsche film); hoofdrollen Johan Kaart Jr., Sylvain Poons, Gusta Chrisp'jnMul der. Leeftijd boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer De dubbelganger van Woronzeff (sens. rom.); hoofdrollen Brigitte Helm, Albrecht Schönhals, Hansi Knoteck. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T., half 8, hoofdnummer Wat hun leven verwoest (sens.) Toegang voor alle leeftijden. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3. matinee. Zaterdag 16 Maart. 1 uur. Harmonie, ontspanningsmiddag voor kinderen van werkloozen. In Concordia te Noordscharwoude, getui- genisavond Jongeren-Vredes-Actie. Zondag 17 Maart. 8.15 uur, 't Guiden Vlies, opvoering van De voddenraper van Parijs, door gezelschap Jan Nooy van den Holl. Schouwburg te Amsterdam. 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, bonte avond vanwege de afd. V.A.R.A. Maandag 18 Maart. 8 uur, 't Gulden Vlies, ontspanningsavond voor werkloozen. 8 uur, Waakt en Bidt, pred. B. Götze uit Warschau over „De geestelijke en stoffelijke nood in Rusland en Polen". JUovinciaat Hieuws DE VEREEN1GING VAN BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE EN DUIN. Op uitnoodiging van het fusiecomité Groot Beverwijk zijn alle politieke partijen en -groepen van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin Donderdagavond in vergadering bij een geweest, teneinde te beraadslagen over de wenschelijkheid en mogelijk om de samen stelling van de „dubbele raden" bij enkele candidaatstelling, dus zonder verkiezing, te doen plaats vinden. Voor zoover Beverwijk betreft, kwam men tot overeenstemming. De verkiezing zal daar zonder strijd verloopen en de politieke partijen zullen zoowel voor als tegenstanders kunnen afvaardigen Voor Wijk aan Zee en Duin is de situatie heel anders, want een daar opgericht anti fusie-comité wil verkiezingsstrijd. Dit comité heeft reeds 21 candidaten gesteld, w.o. bur gemeester H. Rothe en de predikant der Ned. herv. gem. ds. J. A. L. Hovy. De politieke partijen uit die gemeente heb ben besloten zich aaneen te sluiten en een ge zamenlijke actie te voeren tegen het anti fusie-comité. Waarschijnlijk zullen de par tijen een gecombineerde candidatenlijst plaatsen tegenover die van het comité. HET JOODSCHE WERKDORP. De gronden zijn voor den nor malen prijs verpacht. Blijkens het antwoord van den minister van Waterstaat ad interim den heer Colijn op de vragen van het Eerste-Kamerlid den heer Van Citters betreffende de vestiging en huisvesting van Joodsche vluchtelingen in den Wieringermeer, is het niet juist, dat de regeering er toe is overgegaan het werkdorp Nieuwsluis en 75 h.a. grond er omheen voor tien jaren gratis ter beschikking te stellen voor de opleiding van Joodsche vluchtelin gen. Aan de stichting „Joodsche Arbeid" zijn verpacht voor het tijdvak 1 Maart 1934 1 November 193b de boerenhofstede B. 15 met cultuurland en een landbouwschuur ter gezamenl ij ke grootte van 62 07.90 ha.; voor het tijdvak 1 November 1934—1 Nov. 1936 bovendien nog twee perceelen cultuur land ter grootte van 28.76.20 h.a., een en ander voor een pachtprijs, welke vdbr soort gelijke gronden ook van andere pachters wordt gevraagd. De voor denzelfden tijd aan de stichting kosteloos in gebruik afgestane grond met de zich daarop bevindende barak ken en loodsen met inventaris bestaat een oppervlakte van 0.52.20 h.a. Tusschen het houten gebouwencomplex zal door en voor rekening van de stichting een steenen gebouw worden opgericht, dat gedu rende het verblijf van de Joodsche kolonie in de Wieringermeer als gemeenschapshuis dienst zal doen De constructie van dit ge bouw is evenwel zoo gekozen, dat het bij ont ruiming met geringe kosten tot een normale boerderij kan worden ingericht, terwijl het gebouw wordt gesticht op een plaats, waar, voor een normale exploitatie van de gronden, een bedrijfsgebouw was gedacht. Het is niet gebleken, dat behalve vluchte lingen ook vrijwillig zich aanmeldende vreemdelingen in het werkddorp worden op genomen. Op de personen, die in het werkdorp wor den opgenomen of daaruit vertrekken, wordt nauwkeurig toezicht gehouden. De kosteloos ter beschikking gestelde lood sen bestaan uit een dubbele arbeidersbarak, een directiekeet en een catine, welke voorloo- oig als gemeenschapshuis dienst doet, terwiil op het kosteloos afgestane terrein de stich ting voor eigen rekening een smederij heeft geplaatst Voorts zijn vanwege het departe ment van sociale zaken afgestaan twee ba rakken en twee cantines met inventaris, af komstig van de rijksinspectie van de werk verschaffingen. De stichtingsacte van de stichting „Jood sche Arbeid", zoomede het hier boven be doelde oachtcontract zijn voor de leden der Eerste Kamer ter griffie ter inzage gelegd. Acten van vergunning tot oprichting van meer opstallen op het gepachte en in gebruik gegeven terrein zijn nog in voorbereiding. Levende have, werktuigen enz. werden van rijkswege niet kosteloos ter beschikking ge steld. De heer A. van der Struys uit Huiswaard is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen van derden stuurman. Vrijdagmiddag circa half twee brak brand uit in de arbeiderswoning van den heer KL Doog te Lutjekolhorn. De bewo ners waren niet thuis. Eenige aldaar in de werkverschaffing werkende menschen wisten na intrappen van den deur de brand met emmers water te blusschen. Oorzaak wordt gezocht in het stukraken van een schoorsteenpot op zolder. Verzekering dekt de schade. V.V.V. nieuws. Donderdag vergaderde in café Baltus té Uitgeest het bestuur van V.V.V De conferen tie met de besturen van de verschillende ver- eenigingen werd uitgesteld, omdat V.V V. van de beide bloembollenvereenigingen een schrijven had ontvangen, waarin werd mede gedeeld, dat zij wel hun medewerking wilden verleenen tot het houden van een bloemen corso in de maand Augustus a.s., doch dit niet konden doen voor een bloemententoon stelling in de maand Mei. Een voorstel werd nog gedaan alles uit te stellen tot Aug., doen eerst zal nog overleg worden gepleegd mei de beide winleliersvereenigingen en dan zal van te voren een uitgebreid plan worden op gemaakt. Tengevolge van het bezwaarschrift van de zeil- en watersportvereeniging „Uitgeest" in zake het verplaatsen van het woonwagenkamp tijdens de jaar lijks te houden kermis, werd besloten te trachten te bewerken dat hiervoor een andere gelegenheid zal worden gezocht. Wat de verdere wenschen betreft, zal het bestuur van V. V. V. met de Ver. in overleg treden om alle moeilijkheden zooveel mogelijk uit den weg te ruimen. Met algemeene stemmen werd besloten een verzoek te richten tot het Gemeente bestuur om met de kermis eenige wijzi ging te brengen in het plaatsen van de kramen enz. Tevens zal een verzoek worden ge richt aan den Rijkswaterstaat om het nu ontstane open terrein aan den Mid delweg—Primaireweg af te staan aan de V. V. V. Het ligt in de bedoeling daar een paar rustbanken te plaatsen en in samenwerking met bloemisten ter plaat se een mooi bloemenperk aan te leggen, zulks .ter verfraaiing van den ingang va:, ons dorp. Donderdagavond hield de N. S. B., af- deeling IJmuid^n, alhier ten tweeden male een openbare vergadering, even eens in de zaal van den heer Boergonje. Het ging in tegenstelling met den vori- gen keer veel rustiger toe. Het bezoek op de vergadering was niet bijzonder groot. Toen de spreker het woord voer de, werd aan de achterzijde een der rui ten met een steen ingegooid, wat in de zaal eenige consternatie verwekte. Door den heer H. Dekker te Schagen werd voor rekening van den heer D Leyen te Schagen in de Rustende Jager te Heiloo aanbesteed, de bouw van 2 dubbe.e en 2 enkele woonhuizen aan de Schuine Hondsbosschelaan te Heiloo. Het schilderwerk werd gegund aan den heer J. Langedijk te Oude Niedorp voor 1020 en het metsel- en timmer werk aan de firma de Geus en van Ammers te Groot-Schermer voor 9340. Bij de verhuring van het grasgewas langs den polderweg alhier is voor dit jaar E achter geworden de heer M. Korver te Veen- uizen, Middelweg, voor 13. Het polderbestuur heeft besloten het win- terpeil met 5 c.M. te verlagen. De candidaatstellingen voor den ge meenteraad, brengen hier heel wat beroe ringen te weeg. Melden wij reeds eerder dat twee groepen no. 1 hebben laten vallen n.1. de Vrijz. Dem. en A. R., thans is ditzelfde gebeura bij de S. D. A. P. De heer Lek, moest ook wijken en werd als no. 2 geplaatst, doch bedankte onmid- delijk. De stamenstelling der lijst is thans: 1 Jb. de Vries, 2 K. v. Graft, 3 P. Bal. Werk gegund. Aan den heer P. de Geus te Sint Maar ten is na gehouden aanbeteding de bouw gegund van het nieuw te bouwen bankge bouw aan de Oudeslot'traat hoek Heeren- boschstraat (Torenplein) voor de Hoornsche Crediet en Effectenbank te Schagen en wel als laagste inschrijver voor de som van 8910. 't Groote Texelsche ziekenf nds uccu Donderdag zijn jaarvergadering gehouden Hieraan ontleenen we, dat het aantal le den met 109 gestegen is en thans 2916 be draagt. 1934 was voor de vereeniging niet nadeel ig De rekening sloot met een batig slot van 469.40. Niettegenstaande de leden heeft voor twee weken vrij van contributie gesteld waren en deze voor 1935 gratis tandheel kundige behandeling kunnen ontvangen, waarvoor 50 cent per lid betaald wordt. Volgend jaar zal opnieuw besloten worden, of deze behandeling ook dan blijft doorgaan, met den tandarts is een contract aangegaan voor 1935, alleen het bestuur zou gaarne gezien hebben dat het gemeentebestuur wat meewerkte, doch op een aanvrage om beta ling voor werkloozen is afwijzend beschikt, en» naar het alg. armbestuur verwezen. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat geen overeenkomst met de fondsen te Oosterend en Oudeschild is bereikt. Hierna sluiting. R.-k. coöperatie. *Naar wij vernemen, bestaan in r. k. kringen aan den Langendijk plannen om te komen tot de stichting van een coöperatieve bakkerij, waaraan verbon den een coöperatief levensmiddelenbe- drijf. Deze plannen schijnen reeds in een vergevorderd stadium te verkeeren. De R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" afd. Langendijk hield de jaarlijksche alg. vergadering in hotel De Burg te Noord scharwoude. De voorzitter, de heer J. Vader, bedankte en hoopte, dat jongere krachten zich voor het bestuur willen geven. De secretaris, de heer B. Pancras, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental precies gelijk was gebleven. Er wa ren twee leden afgegaan en twee nieuwe bij gekomen. Het financieel verslag van den penning meester, den heer W. van der Vliet, werd, na dat de heer Jb. Stet verslag had uitgebracht van het door de kascommissie verrichte on derzoek, aldus vastgesteld. Mededeel ing werd gedaan van een be schikking van den minister von sociale zaken, waarbij werd bepaald, dat de steunuitkeering voor ongehuwde kostwinners is terugge bracht van 9 op 7.80 per week. Er zullen pogingen in het werk worden gesteld, dat een bepaling wordt herzien, welxe vaststelt, dat, wanneer een arbeider, die in de werkverschaffing is geplaatst, ziek wordt op Zondag, geen uitkeering krijgt volgens de Ziektewet; hi] zou zich dan toch ondanks zijn ziekte, Maandag naar het werk moeten begeven. Zoo'n geval had zich laatst bij een dier leden voorgedaan Verande ring van dit artikel is dan ook dringend ge- wenscht. Bij de gehouden bestuursverkiezing, aftredend de heeren J. Vader en Van der Fluit werden gekozen de heeren Jo Schuit en Jo Glas. In zijn siuitingswoord dankte de heer Vader voor de vele ondervonden medewer king van bestuur en leden. Tot voorzitter werd gekozen de heer Jo Schuit. Vrijdagmiddag werd het zoontje van den heer v. B., dat zich onder de rook van het voormalig Assummertolhek vermaakte met het een of ander voorwerp op den weg omvergereden door een wielrijder en wel zoodanig dat het ventje met een beenbreuk naar de ouderlijke woning moest vervoerd worden. Het Heemskerker Noordzeestrand zal dit jaar ruim 200 tenten van Amster- damsche kampeerders ontvangen, die voorheen hun bivak in Zandvoort op sloegen. Aanleiding hiertoe is de houding van het gemeentebestuur van Zandvoort je gens deze kampeerders en bovendien logeert men in Heemskerk veel goed- kooper. Ook de Haarlemsche kampeerdersver- eeniging denkt over een dergelijke ver huizing. De behandeling onzer rozen. Het wordt lente en onze rozen beginnen reeds uit te botten. We kunnen nu beginnen met het snoeien der rozen. Gezien de uitbot tende knoppen zou men misschien denken dat het al wat laat is. Dit is echter niet het geval, want het zachte hout der rozen sterft spoedig in, daarom is het goed dat reedé groei is te constateeren bij het snoeien, op dat de gemaakte wonden spoedig kunnen overgroeien. Gewoonlijk beginnen we het eerst met het snoeien van de klimrozen Meestal staan deze op een beschutte plaats, zoodat de ontwikkeling daar wat vroeger plaats vind. Als ze goed behandeld zijn wer den de eenmaal bloeiende soorten reeds in den nazomer uitgedund, waarbij de uitge bloeide takken werden weggeknipt. In dat geval is er nu niet veel aan te doen. Dan binden we de jonge takken nu opnieuw aan en indien we te veel takken hebben snijden we de zwakste weg. Indien we in den na zomer niet gesnoeid hebben beginnen we met het wegknippen der oude takken; verder han delen we als boven is aangegeven. Door- bloeiende soorten worden losgemaakt en flink uitgedund, waarbij de oudste takken zoo diep mogelijk worden weggeknipt. De jonge en krachtige scheuten worden ge- WeecAecUM naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 676,7 m.M te Wanhai. Laagste barometerstand 743,8 m.M. te Vardö. Verwachting (geldig tot den avond van 17 Maart): Meest matige Zuidoostelijke tot Zuid- Westelijke wind; zwaar bewolkt tot betrok ken, later waarschijnlijk regen, vooral in het Westen; aanvankelijk zachter; later iets kouder. Weeroverzicht. Tusschen de depressie in het noorden en het westen trekt de rug van hoogen druk zich steeds verder naar het zuidoosten terug en de drukstijging op de Azoien en ten wes ten van Spanje veroorzaakten toevoer van vochtige lucht, zoodat lichte regenbuien reeds tot midden-Frankrijk doordrongen. In Scandinavië duurt het fraaie weer met lichte voist voort. Frankrijk heeft echter reeds geheel betrokken lucht evenals de Britsche eilanden. Het verdere doordringen van de westelijke depressie zal ook in onze omgeving betrok ken lucht en regen brengen, waarna lijdelijke opklaring met vrij zacht weer te verwachten DAOEMJKsch weerbericht spaard en opnieuw aangebonden. Struikrozen worden, naar gelang der groeikracht, korter of langer gesnoeid. Bij allen beginnen we met het wegknippen van doode takken en van het dunne en zwakke hout. Van de krachtig groeiende soorten snoeien we de overblijvende takken terug tot op 6 tot 8 oogen. Middelmatig groeiende soorten, waartoe de meeste struikrozen ge rekend kunnen worden, snoeien we terug tot op 2 tot 3 oogen. De laagblijvende trosrozen of Polyantha- rozen worden nagenoeg tot aan den grond terug geknipt. De kroontjes van stamrozen Worden vrijwel op dezelfde wijze gesnoeid We beginnen daarbij de takken zoodanig te dunnen dat het gesipaarde hout voldoende ruim staat. Hierbij zulen we allereerst tak ken welke elkaar kruisen wegknippen. Na 't snoeien plaatsen we stevige stokken bij de stammetjes, waaraan ze worden aangebon den. Zijn de rozen gesnoeid dan volgt een flinke bemesting en grondbewerking. Tegen be paalde plantenziekten bespuiten we de rozen daarna met een IV2 oplossing van Bor- deausche pap. Ook kunnen we de rozen be spuiten met een 6 oplossing van boom- carboleum. Wie nog rozen aan wil planten, kan dat nu ook zeer goed doen. Wacht echter niet te lang, want laat geplante rozen heb ben vaak veel te lijden van droge voorjaars winden. A G. £wtden Juui&oüw RUNDVEETEELTREGELING. Met de verzending der toewijzingskaarten kalveren 1935 aan de veehouders in Noord holland is een aanvang gemaakt. De aandacht der veehouders wordt er wel op gevestigd, dat zij eventueele bezwaar schriften, op straffe van niet-ontvankelijk- heid, binnen 14 dagen nadat de toewijzing te hunner kennis is gebracht, ter post moeten bezorgen en voor of op den dag van die be zorging op de postrekening van de Land bouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland (postrekening no. 245700) een bedrag van 5 moeten storten. Het reglement bezwaarschriften veehoude rij is aan het kantoor der Landbouw-crisis- organisatie op aanvrage kosteloos verkriiir- baar. Jt> „Dat ls de eenige manier om hem naar huls te krijgen!" IJudge), Jluujedijke Stand CASTRICUM (Februari). Geboren Franciscus, z. van F. Zonne veld en A. de Wit. Arinana Josephina, d. van J. van der Meij en A. M Diemei. Maria en Cornelia, drs. van R B. Vader en j. Out. Maria Theresia Jacoba, d. van P. G. Deen en J. C. Veldt. Adriana Geer- truida, d. van S. Bakker en E. Schuit. Theodorus Laurentius, z. van J Welboren en N. Schermer. Overleden: Marigje Visser, 29 jaar, wonende te Sliedrecht. Floris Poulus, 53 jaar. Pietje Dokker, 73 jaar. Johannes Jacobus Dekker, 76 jaar, allen wonende te Amsterdam. £aatste AeddtUn (Ongecorrigeerd.) DE KONINGIN NAAR DE „FLORA". Op 25 Maart. H.M. de koningin is voornemens Maan dag vijfentwintig dezer een bezoek te brengen aan de groote bloemententoonstelling te Heemstede. H.M. zal zich in den voormiddag per auto daarheen begeven. DE NED. VARKENCENTRALE. Het eindrapport gepubliceerd. Naar wij vernemen heeft de commissie van onderzoek betreffende crisismaatregelen dezer dagen aan H.M. de koningin een eind rapport aangeboden, omtrent de vraag ol bij de gestie van de Ned. varkenscentrale iets geschied is, dat uit een oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdient. In aansluiting van dit bericht kwam ons nog ter oore, dat de commissie inzake het onderzoek naar de gestie van de Ned. Var kenscentrale, als heeft zij op enkele punten bezwaren tegen het economisch beleid der centrale tot de volgende slotconclusie is ge komen: „De commissie moest de verschillende ge dragingen, welke onder haar aandacht wer den gebracht, toetsen aan de eisch der poli tieke moraliteit. Het is haar een voldoening te kunnen verklaren, dat afgezien van mis dragingen van enkele personen van lageren rang tegen wie of de justitie of de lading van de Ned. Varkenscentrale of beide zijn opgetreden haar ook bij haar voortgezet on derzoek niet is gebleken dat door of van wege de Nederlandsche varkenscentrale han delingen zijn gepleegd, welke uit een oog punt van politieke moraliteit afkeuring ver dienen". Stad ett OmqeoiHq. BENOEMTNG P. T. T. D© heer J. Evers, voorheen schrijver op het telefoon-bureau alhier, ls be noemd tot buitengewoon-geëmployeerde (groep 5). HOE SCHRIJFT MEN HET WOORD CRISIS-COMITÉ? Schrijven is niet ieders werk en dat er ook over de spelling nog wel het een en ander te zeggen valt, bewijzen de debat ten welke dezer dagen over de spelling- Marchant in de Eerste Kamer worden gehouden. Behalve oude en nieuwe spelling, waarbij de een zoo en de ander z o schrijft, bestaan er nog ontelbare andere spellingen welae niet op principieel© overwegingen maar op onwetendheid berusten. Hoe schrijft men b.v. in Alkmaar het woord Cri6is-comité? Dat is een lastig woord met een buitenlandsch luchtje er aan en de hee ren, die van dit comité deel uitmaken, ontvangen dan ook brieven die in de adresseering verrassende variaties ver- toonen. Namen behoeven hier niet genoemd te worden. Het is begrijpelijk, dat vele minder goed ontwikkelder geen meester op de pen zijn en niemand zal hun dat kwalijk nemen. Het gaat er alleen maar om te laten zien dat een niet alledE^gsch woord op vele wijzen geschreven kan worden. Bij de van 11 MEmrt tot heden inge komen verzoeken aan het Crisis-comité B. om steun was het woord Crisis-comité op de volgende wijzen geschreven: Cirisus Comitee Cissercomite Crices Comité Cricis Comité Cricis omité Cricus Comité Crisie comiete Criesies Comitéé Criesis Comietee Criesis commieté Criis comité Cris Comt Cr is Comte Criscus Comité Crisecomite Crises comité Cri6iscomme*hee Crisie Comthee Crisis Cornet Crisis Commit© Crisis Commitéé Crisis Commissie Crisis Comité Stat Huis Cri6i6kommithe Crissen Commitee Crisses Comité Crissie Comitéé Crissis Commeté Crissis Comité Stads Huize Crl6«iscomonthee Crissis Comt Crisus Comité Crissus comité Crius Comité Crizus Commite Sectrairi Crissis Sicratie Crisie Comité Sikerretare6 Crisiscomate

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2