ZBitwwland Verlenging van den militairen diensttijd. Langdurige zitting der Fransche Kamer. Flandin's verklaring. Rede van Blum. De regeering in de meerderheid. JOHN SIMON OVER DE ENGELSCHE POLITIEK. COMMUNISTISCHE ORGANISATIE ONTDEKT. AANSLAG OP KONING IBN SAOED. DREIGT DEVALUATIE IN BELGIE? Indien Frankrijk geen leening verstrekt. KANARIE REDT ELF MENSCHEN. BOTSINGEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE. In verband met executie wegens belastingschuld. AMERIKA MAAKT JACHT. Op smokkelaars van verdoo- vende middelen e. d. De actie tegen de onderwereld. DE AMERIKAANSCHE VIJFLING. Onder Staatsvoogdij. INCIDENTEN BIT DE GEBRUIKELIJKE COLPORTAGE. Brigadier gevallen; vrouw met kind door ruit gedrukt. BERUCHTE POOL AANGEHOUDEN. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. CONTINGENTEERING VAN RIJWIE LEN EN RIJWIELONDERDEELEN. Uitzonderingen. b. rijwielframes, welke door hun con structie uitsluitend zijn te bezigen voor rijwielen, welke uitsluitend of mede door motorische kracht worden voortbe wogen VERDUISTERINGEN TE ENSCHEDE. LOONCONFLICT IN HET BOUW BEDRIJF. Staking a.s. Maandag waarschijnlijk. NAAR LAGERE HUREN. Adres van Nationalen Woningraad. Frankrijk. Reeds voor het begin van de zitting, welke gewijd zou zijn aan de verlenging van den militairen diensttijd, heerschte gistermiddag in die Kamer een uiterst levendige stemming De tribunes en de diplomatenloges waren tot de laatste plaats gevuld. Ook de afge vaardigden waren bijna voltallig verschenen. Flandin besteeg de tribune gesteund door een stok een gevolg van het hem omangs overkomen ongelukje en las een verkla ring van de regeering voor. Het vraagstuk van de aan recruten arme lichtingen, zoo heet het in de verklaring, heeft de regeering sedert langen tijd bezig gehouden Het aantal opgeroepenén, dat gewoonlijk 230,000 man bedraagt, zal tus- schen 1936 en 1940 gemiddeld 118,000 man bedragen. Frankrijk wil iu geen enkel opzicht overgaan tot een uitbreiding van de zich onder de wapenen bevindende effectieven, doch wi! een vermindering daarvan door verlenging van den diensttijd compenseeren. Toen de wet van 31 Maart 1928 afgekon digd werd, welke de grondslag van de mili taire organisaties vormt en zal vormen, was de hoop gerechtvaardigd, dat vóór het aanbreken van de aan recruten arme jaren de internationale organisatie van de veiligheid, de beperking en vermindering van de wape ningen, welker gewicht zoo zwaar op de door den oorlog verarmde landen drukt, zou mogelijk maken. Niet alleen, dat deze hoop niet vervuld is, maar zelfs heeft zich de internationale positie van Frankrijk geheel gewijzigd. Toen na de uittreding van Duitsch'.and uit den Volkenbond, aldus ging de minister president voort, de bewapening van deze groote naburige mogendheid in verschillen den vorm en in hooge mate ondanks de be palingen van het vijfde hoofdstuk van het verdrag van Versailles werd uitgebreid, op het oogenblik, waarop de effectieven van het Duitsche leger belangrijk in omvang zijn toe genomen bij eenzijdig besluit, waaraar. de Fransche regeering haar toestemming even min geeft als de Engelsche, kan Frankrijk het zonder gevaar voor zijn landsverdediging niet toelaten, dat zijn leger kleiner wordt dan door de wet van 31 Maart 1928 is voorzien en dan het Duitsche leger, indien het binnen de bij het vredesverdrag toegestane grenzen gebleven was Tegenover de onder de wapenen ver blijvende en onmiddellijk beschikbare 480,000 man in Duitschland, waarbij zich talrijke aan den militairen dienst voorafgaande en gelijk soortige instituten voegen, welke door de ontwapeningscommissie te Genève als on- vereenigbaar met een juiste beperking van de wapeningen zijn aangemerkt, kunnen wij aan het begin van 1935 slechts 278,000 man stellen, die ten allen tijde op het gebied van het moederland ter beschikking staan. Volgens aan ieder bekende plannen, zal Duitschland in 1936 over tenminste 600.000 man beschikken, terwijl wij tot 208,000 man zullen dalen, zelfs onder de voorwaarde, dat onze hoop op de capitulanten ten deele in vervulling zal gaan en in aanmerking ge nomen de door compensatiemaatregelen be werkte jaarlijksche verhooging. Een dergelijk onderscheid is niet geoor loofd, zelfs niet wanneer men bij genoemde 208,000 man de 7200 man in het moederland aanwezige, doch als reserve voor de strijd krachten overzee bestemde troepen telt. Frankrijk blijft zijn politiek van vrede en organisatie van de internationale veiligheid trouw, getuige zijn recente uitnoodigingen tot regionale overeenkomsten binnen het kader van den Volkenbond. De regeering moet echter vaststellen, gelijk dit de Engel sche regeering in haar onlangs gepubliceerd Witboek heeft gedaan, dat nog een lange weg valt af te leggen eer men een absolute veiligheid vindt, zonder de beschikking over middelen te moeten hebben om zich tegen een aanval te verdedigen. Ondere deze omstandigheden heeft de re geering besloten op grond van art. 40 van de wet van 31 Maart 1928 om de recruten, die in April en October van dit jaar op komen, langer onder de wapenen te houden. Hetzelfde besluit zal van toepassing zijn op de lichtingen tot en met 1939. De tijdelijke indiensthouding zal voor de recruten, die in April 1936 12 maanden ge diend hebben, 6 maanden bedragen en voor de latere lichtingen 12 maanden. Bovendien heeft de minister van oorlog vandaag bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij hij gemachtigd wordt, den dienstplichtigen leeftijd geleidelijk tot 20 jaar te verminderen en de gescheiden oproeping van de lich tingen (April en October) op te heffen. Hetzelfde wetsontwerp voorziet in een verhooging van het aantal beioepsmilitairen. Aan het slot van zijn verklaring deed Flandin een beroep op de medewerking van het parlement, dat nog nimmer de landsver dediging in den steek gelaten had. om Frank rijk de middelen voor zijn veiligheid te geven. De rede van Flandin werd door geen enkele interruptie onderbroken. Zijn verkla ringen werden door rechts en midden met bijval opgenomen, terwijl links een ijzig stilzwijgen heerschte, dat bewaard werd tot op de banken van radicaal socialisten. De kamer bes'oot met algemeen., stemmen onmiddellijk over te gaan tot dc behandeling van de socialistische interpellaties over de militaire politiek der regeering. Flandin ver klaarde van uit zijn bank, dat ook de rege ring accoord ging met een onmiddellijke be handeling van deze interpellaties. Hij gaf uiting aan de hoop, dat hierover nog in den loop van heden gestemd zou worden. In een redevoering, die één uur en drie kwartier duurae zette daarop de socialisti sche partijleider Léon Blum de redenen uit een van zijn interpellatie. Daarna werd een pauze ingeschakeld. Blum verweet de regeering dubbelzinnig heid en keerde zich scherp tegen de wijze, waarop de regeering de verlenging van diensttijd had doorgevoerd. Dit moet in het geheele land verdacht voorkomen. Spr. miste een duidelijk bepalen van standpunt t.o.v het probleem van den twee-jarigen dienst tijd. De vergelijking van de Fransche en Duitsche troepensterkten verloont lacunes, aangezien ook in Duitschland thans jaren volgen die arm aan recruten zijn. In 1940 zou Duitschland echter beschikken over het dubbele jaarlijksche contingent van Frank rijk. Dan zal men beweren, dat een dienst tijd van twee jaar in het geheel niet meer te vermijden is. Juister zou zijn wanneer de regeering onmiddellijk haar voornemens duidelijk te verstaan zou geven. Het jaar lijksche contingent van 1935 is volkomen normaal. Frankrijk beschikt niet over 238.000 man maar over een veel grooter aantal, dat de 50.000 nadert. (De voorzitter van de leger- commissie interrumpeert hier en noemt het getal 250.000). Blum gaf voorts uiting aan de overtuiging dat de bestaande troepen sterkte voldoende was voor het bezetten der vestingwerken en het organiseeren van een verdediging. In zekere legerkringen kan echter een neiging gezien worden naar een beroepsleger. Frankrijk kan geen veiligheid vinden in een bewapeningswedloop. De ware veiligheid is die welke den oorlog verhindert. Bewapeningswedloop en dien overeenkom stige stemming zijn niet in overeenstemming met den propaganda voor diplomatieke or ganiseering van den vrede. Men moet Duitschland dwingen een ontwapenings overeenkomst te onderteekenen. De voorzitter van de legercommissie, afge vaardigde kolonel Fabry, die vervolgens 't woord voerde, zette uiteen, dat alleen de be wapeningen van Duitschland de aanleiding hadden gegeven tot de militaire maatregelen van Duitschland. Bovendien gaat het in hoofdzaak om de stemming, die in Duitsch land heerscht. Voortgaande gaf Fabry nogmaals een technische uiteenzetting van de troepen sterkte en de vermindering, die deze in de années creuses zou ondervinden. De binnen- landsch en buitenlandsch politieke motieven tegen invoering van een tweejarigen dienst tijd houden volgens spr. geen steek. De zitting werd daarna verdaagd tot 10 uur 's avonds. De nachtzittin"\ In de nachtzitting van de Fransche Kamer voerde allereerst de communist Thorez ge durende een uur het woord. Na hem sprak de vroegere minister Paul Reynaud, die vooral een hervorming be pleitte van de Fransche militaire organisatie in den zin van de instelling van een beroeps leger. De afgevaardigde der groep Tardieu, Reibel, verklaarde zich tegen de regeering. De minister van Oorlog, Maurin, verde digde de houding der regeeriug en verklaar de daarbij, dat hij het dienstig heeft geacht den recruten wier diensttijd zou kunnen worden verlengd, daarvan tijdig kennis te geven. Daladier bestreed de door de regeering getroffen maatregelen. Hij is van meening, dat men de kalmte niet mag verliezen en ook de hoop niet mag opgeven, dat de internationale onderhande lingen tot een resultaat zullen leiden. Spr. verklaarde zich voor de uitbreiding der luchtstrijdkrachten en de in dienst neming van specialisten. Een verlenging van den diensttijd acht Daladier onnoodig. Dit be sluit zou eventueel later kunnen worden ge nomen. De Kamer heeft na de debatten over de verhooging van den diensttijd met 354 te gen 210 stemmen haar vertrouwen uitge sproken in de regeering door de aanneming van een van radicaal socialistische zijde in gediende resolutie, welke de verklaring der regeering goedkeurt, het vertrouwen in haar uitspreekt en vervolgens overgaat tot de orde van den dag. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon heeft gisteravond in Londen een groote redevoering gehouden over de buitenlandsche politiek tijdens een betooging voor de nationale regeering in Swansea. Nadat spreker den vrede het grootste be lang genoemd had van alle Britsche be langen en een terugblik had gegeven op de groepeeringen der mogendheden voor den oorlog zeide hij: De waarheid begon door te dringen dat er na den oorlog geen over winnaar was. Ieder was verliezer Vervol gens ontwikkelde hij uitvoerig de opstelling van het volkenbondstatuut en keerde zien daarbij krachtig tegen de veronderstelling, dat Engeland geen trouw aanhanger van den Volkenbond zou zijn geweest. In drie voudig opzicht is de verwachting van de stichters van den Volkenbond niet vervuld. De Volkenbond is niet universeel geworden, gelijk 't ontwerp bedoelde. Er hebben zich gevallen voorgedaan waarbij de feitelijke prestaties van den V. B. niet volledig in overeenstemming zijn met het nagestreefde en ten slotte is er nog het ontwapenings probleem. Sir John Simon zette voorts uiteen, dat er geen twijfel aan bestond, dat de bedoeling was om op de Duitschland afgedwongen ontwapening te doen volgen een ontwape ning van andere groote mogendheden. Engeland heeft groote verminderingen in zijn bewapeningen aangebracht en heeft thans het stadium bereikt waarboven 't niet meer kan uitgaan met dergelijke eenzijdige maatregelen. Den laatsten tijd is er verhoo ging van bewapening ontstaan in Japan, de V. S. Rusland en andere landen en onder de landen die zich herwapenen bevindt zich Duitschland. De lordgroot zegelbewaarder, aldus ging Simon voort, en ik zullen over enkele dagen bezoeken brengen aan Berlijn, Moskou en Warschau. Wij streven er naar een betere overeen stemming tusschen de Europeesche naties tot stand te brengen en bij te dragen tot de hangende proolemen, die op het oogenblik het internationale vertrouwen schaden. Ik maak mij geen illusie over de moeilijkheid van mijn taak. maar iedere mate van suc ces zou niet alleen een bijdrage vormen tot de pacificatie van Europa maar ook het openstellen beteckenen van nieuwe moge lijkheden de ontwapenings-overeenkomst, waarnaar zoo lang gestreefd is. Dit zal dan wederom den Volkenbond en het collectieve vredessysteem versterken. Het bezoek dat ik aan Berlijn zal brengen en waarbij de lord- grootzegelbewaarder mij zal vergezellen is natuurlijk in oorsprong volkomen onaf hankelijk van dat, dat mijn collega daarna aan Rusland en Polen zal brengen Sta mij toe duidelijk uiteen te zetten, dat de Brit sche regeering aan de laatstgenoemde be zoeken niet minder belang hecht dan aan eerstgenoemd. De Engelsche regeering beschouwt elk de zer bezoeken als uitzonderlijk belangrijk en begroet oprecht de gelegenheid die aldus in drie groote hoofdsteden van Europa wordt geboden om de internationale overeen stemming te bevorderen, hetgeen de voor naamste zorg is der regeering. De politieke politie van Szegelin (Hongarije) heeft een communistische organisatie ontdekt, die onder leiding stond van een chemisch ingenieur, die kort geleden na beëindiging van zijn studie uit Parijs naar Szegedin was ge komen en na wiens aankomst bij ver scheidene personen in de stad commu nistisch propaganda-ipateriaal was ge vonden. Gebleken is, dat de man de vlugschriften uit Parij6 had meege bracht. Men verwacht nog verschillende arrestaties. Een dramatische poging om koning Ibn Saoed van Saoedi te vermoorden is ondernomen, toen de koning zich bij de groote moskee te Mekka bevond. Drie met dolken bewapende mannen pro beerden den vorst te dooden. Een hunner werd door den kroonprins vastgehouden, terwijl de beide anderen direct door de lijfwacht werden neergelegd. Het feit, dat de aanslag plaats vond tijdens een bedevaartstocht zal waar schijnlijk zijn terugslag hebben op de Arabische stammen en het effect is niet te overzien. De daders zouden Zeidis uit emen zijn, uelk land traditioneel in vijandschap verkeert met Saoedi Arabia. In financieele hoofdstedelijke kringen te Brussel deed, volgens de Msb., gister avond het gerucht de ronde, dat de aan staande conferentie te Parijs tusschen do Belgische ministers Theunis en Hij mans en den Franschen premier Flan din minder de kwestie van samenwer king tusschen de goudlanden betreft, dan wel een demarche bedoelt te zijn om een nieuwe belangrijke leening voor België in Frankrijk te bekomen. Men voegde hier nog aan toe, dat in dien deze demarche geen succes zou hebben, in België devaluatie, resp. infla tie voor de deur staat. Het spreekt vanzelf, dat wij dit ge rucht met het grootste voorbehoud me- dodeelen, temeer, omdat Theunis en de minister van financiën in den loop der laatste dagen nog herhaaldelijk hebben verklaard, dat de regeering van geen devaluatie wil weter. en al het mogelijke zal doen om den franc op goudbasis te hindhaven. Te Toronto (Am.) heeft een kanarie het leven gered van elf bewoners van een huis aldaar. De kanarie wekte iederen morgen zijn baas met zijn gezang. Toen de vogel een dezer dagen schriller floot dan ge woonlijk werd "ijn baas met een schrik wakker, om te constateeren, dat het huis vol rook stond, als gevolg van een brand, dij in den kelder was ontstaan. De twee families, die in het huis woonden, konden thans nog tijdig den verstikkenden rook ontvluchten. Volgens een officieele mededeeling is het in een gemeente in het district Medzilaboroe in Slowakije tot botsingen gekomen naar aan leiding van een executorialen verkoop wegens belastingschulden van een boer. Een aantal vrouwen verzetten zich tegen de gendarme rie. Zij kregen steun uit de naburige gemeen- tn. De demonstranten sneden de telefoonver bindingen door. De gendarme zag zich ge dwongen versterkingen aan te vragen. Toen de menigte geen gevolg gaf aan hei bevel uiteen te gaan en een aanvang maakte met het werpen van steenen naar het bureau der gendarmerie en eenige ruiten inwierp, werden nog meer versterkingen gehaald, die door de menigte ontvangen werden met een regen van steenen. Eerst toen de politie han delend optrad en met den gummistok er op los sloeg, gelukte het de opgewonden lieden uiteen te jagen. Toen zij echter weer samen schoolden en hun aanvallen uit huizen en van achter hagen voortzetten, waarbij met steenen gegooid en ook met geweren gescho ten werd, zag de gendarmerie zich ten slotte gedwongen ook van de vuurwapenen gebruik te maken, tot het gelukte de betoogers defini tief te verdrijven. Nadat nog meer verster kingen aangekomen warren, kon de rust volle dig hersteld worden, lót dusverre kon nog niet vastgesteld worden of van de betoogers iemand gewond is. Van de gendarmerie wer den 5 leden gewond, waarvan 1 ernstig. Gisteren zijn te Washington meer dan 400 mannen en vrouwen gearresteerd. De regee ring heeft 12.000 ambtenaren opdracht gege ven tot de grootste razzia, welke ooit in de Ver. Staten heeft plaats gehad. De ambtena ren hebben in de geheele onderwereld een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Er zijn reeds honderden arrestaties verricht en men verwacht, dat, wanneer de actie afgeloopen zal zijn, 2000 verdachte personen achter slot en grendel zullen zitten. Den geheelen dag door werden te Wash ington berichten ontvangen van het verloop der actie. In alle steden zijn leden van smok kelaarsbenden ingesloten. De staatssecretaris van financiën, Morgen- thau, heeft stapels telegrammen ontvangen, daar alle rapporten bij hem, als leider der actie, binnenkomen. De door de federale ambtenaren in beslag genomen smokkelwaar heeft een waarde van eenige millioenen dollar. Behalve narcotica werden in beslag geno men zijden stoffen, tapijten, motorbooten en loterijbriefjes. Alleen te Baltimore zijn goe deren ter waarde van meer dan een millioen in beslag genomen. Deze razzia verliep niet zonder ernstige in cidenten. In vele gevallen moesten de ambtenaren van de vuurwapenen gebruik maken. Tal van Chineezen zijn in opiumholen gearresteerd. De wetgevende vergadering van den Canadeeschen staat Ontario heeft giste ren een voorstel aangenomen, waarbij de bekende vijfling van het echtpaar Dionne onder staatsvoogdij wordt ge steld en de ouders uit de bevoegdheid en tot uitoefening van de ouderlijke macht worden ontzet. Tot dezen maatregel is besloten, we gens het gedrag van de ouders, die met de vijf meisjes, toen deze slechts enkele maanden oud waren, in variété's en der gelijke optraden. Het echtpaar Dionne heeft hiertegenover geprotesteerd. De gebruikelijke colportagetochten van de N. S. B. hebben gisteravond op den Adm. de Ruyterweg en omgeving te Amsterdam wederom tegenmaatregelen van anti-fascis tische zijde uitgelokt. De politie moest eeni ge malen met den gummistok optreden om volksmenigten te verspreiden. Te kwart voor tien kwam tijdens een dergelijke actie een brigadier van het bureau Adm. de Ruyter weg ter hoogte van de apotheek „De Krom- merdt" te vallen, waarbij hij schaafwonden aan zijn linkerhand opliepen en pijnlijk aan de borstkas werd getroffen. Later op den avond werden tijdens 'n charge van de politie in de Jan Evertsenstraat een vrouw met kind door de vluchtende menigte door een winkelruit gedrukt. Het ongeval liep betrekkelijk goed af; het kind bleef ongedeerd, de vrouw kreeg eeni ge snijwonden. Ook in Oost, met name in de Dapper- buurt, heeft de politie toen daar rumoer dreigde te ontstaan, colporteurs en hun aan hang moeten verspreiden. Hier behoefde van den gummistok geen gebruik te worden ge maakt. Zijn arrestatie was verzocht. De Centrale recherche te Amsterdam heeft in een perceel aan de Prinsengracht een 37-jarigen Pool aangehouden, wiens ar restatie telefonisch was verzocht door den commissaris van de gerechtelijke politie te Antwerpen. De arrestant heeft zich n.1. daar ter stede aan een ernstige oplichting schuldig ge maakt, in welk verband hij bij verstek tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld Gistermiddag is te Apeldoorn op den Eersten Wormenschen Weg het 214-jarig dochtertje van de familie Peeneman vóór de ouderlijke woning door een vrachtauto van de firma Salomons overreden en op slag ge dood. Het lijkje is naar het algemeen zie kenhuis vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. De Staatscourant van gisteravond be vat een Kon. besluit, waarbij de invoer van rijwielen, frames en onderdeelen van rijwielen gecontingenteerd wordt Deze contingenteering omvat vier «roe pen: a. rijwielen, al dan niet voorzien van daaraan bevestigd toebehooren, voor zoover dit bij een normaal twee- of drie- wiehg rijwiel (transportrijwielen inbe grepen) behoort; b. frames, al of niet voorzien van achtervork, achterspatbord en volledig trapass tel, bracket as (trapas), cranks kettingkast en de bijbehoorende kogel- lagers en stof kast; c. rijwielonderdeelen; d. electrische rijwiel lampen, waar onder worden verstaan dynamo's, al of niet met reflectoren en toebehooren. Voor groep a is het percentage bepaald op 100 pet. van het aantal, voor groep b o, 50 pet., voor groep c op 50 pet van het gewicht en voor groep d op 50 pet. van het aantal. Deze contingenteering geldt voor 5 maanden, aanvangende 1 Maart. Als basis-periode is genomen het over eenkomstige tijdvak in 1984, voorts is er een certificaat van oorsprong vereischt, doch niet van goederen die voor 22 Mrt. ten invoer zijn verzonden. Voorts Is geen invoervergunning voor goederen ver eischt die voor 19 Maart ter rechtstreek s-hen invoer worden aangeboden. Bij beschikking van den minister van economische zaken is de heer W. L van Beusekom of bij wiens ontstentenis de heer A. L. Palm aangewezen om krach tens artikel 6, eerste lid, van bovenge noemd besluit te beslissen op de in arti kel 4, eerste lid, van dat besluit bedoelde aanvrage en de in het eerste lid van eerstgenoemd artikel bedoelde toewij zing te onderteekenen en deze af te ge ven, alsmede om de in artikel 3, eerste lid, bedoelde vergunningen te ondertee kenen en deze te doen uitreiken. Voorts heeft de minister van econo mische zaken bepaald, dat de volgende goederen niet vallen onder de in voor meld besluit bedoelde: a. motorrijwielen en rijwielen met hulpmotor; c. onderdeelen in bewerkten of on- bewerkten toestand, n.L: batterijhulzen, al dan niet voorzien van zoodanig gar nituur, dat zij als rijwiellamp zijn te be zigen, bellen, brackethulzen, bouten en moeren (gewone), bouten en moeren met gerolde draad, electrische batterijen, crankspieën handvatten, kettingspan ners, kogels, kogellagers, kogelkooien, kroonstukken, lagers (cups en cones), lugs (verbindingsstukken), moersleutels, naamplaatjes, oliedopjes, oliekannen, oliespuitjes, pompen, pomphouders, pompslangen, remmen (band- en velg), rood glas voor rijwielreflectors, rijwiel buis (naadloos of geweld), rijwielglazen, rijwielketting, rijwiellampen, met uit zondering van de electrische, rijwielna ven (gewone rem- en/of vernsellings-, mits niet gemonterd in een wiel), rij wielpedalen, rijwielsturen, mits voor zit van aangebouwde remgrepen, staal- magneten, tranfers, tusschenlegplaatjes of vulplaatjes, vrijwielen, onderdeelen in onbewerkten toestand, niet anders dan met den zandstraal behandeld; cranks, kettingwielen (gegoten of ge perst), alle overige gietstukken uit smeedbaar gietijzer. Bij de Vereeniging „Ziekenzorg" te En schede, die het Neutrale Ziekenhuis aldaar exploiteert, zijn knoeierijen in de boekhou ding ontdeki. Het was den laatsten tijd opge vallen, dat de administrateur der vereeniging 1 uitens.iorige uitgaven deed. Er werd in verband daarmede een onder zoek ingesteld, die leidde tot de ontdekking van de verduisteringen. Het totaal tekort bedraagt minstens 8000 gulden. De politie heeft de zaak thans in handen en stelt een veider onderzoek in. In de gistermiddag te Apeldoorn gehouden conferentie van den rijks- bemiddelaar, mr. G A Josephus Jitta met de partijen, betrokken bij het loonconflict in het bouwbedrijf aldaar, is geen overeenstemming be reikt. zoodat het zoo goed als zeker is, dat Maandag a.s. te Apeldoorn onder de bouwvakarbeiders een sta king zal uitbreken, zich uitstrekken de over 150 200 arbeiders. Het bestuur van den Nationalen Woning raad heeft een uitvoerig adres gezonden aan de ministers van sociale zaken en van finan ciën met betrekking tot de huurverlaging voor vereenigings- en gemeentewoningen. In dit adres wordt betoogd, dat de huren der bestaande woningen zich hebben aan te passen bij den sterk gedaalden kostprijs voor nieuw te bouwen vereenigings- en gemeente woningen. Het beste ware, volgens adressant, het huurverschil tusschen bestaande en nieuwe woningen uit den weg te ruimen door een af schrijving van een deel der stichtingskosten der bestaande woningen. Mocht de regeering hiertoe niet willen overgaan, dan acht adres sant een verlenging van den aflossingster mijn der voor de Introkken woningen ver leende bouwvoorsehotten onvermijdelijk. Aangedrongen wordt op financieele hulp van rijkswege voor huurverlaging van die woningen, waarvoor geen rijksvoorschot loo- pende is. KORTE BERICHTEN. In den ouderdom van 85 jaar is op zijn landgoed te Staverden overleden ir. F. B. 's Jacob, oud-burgemeester van Rotterdam, welk ambt hij bekleed heeft van 1893 tot 1906. De rijksmiddelen, met uitzondering van de directe belastingen, hebben in Februari 29.220.900 opgebracht, of 6.872.700 meer dan verleden jaar. In de eerste twee maanden was de op brengst 60.420.403 of 12.518 000 meer.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6