DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland bewapent zich weer I Algemeene dienstplicht in Duitschland. Dienstplicht in Duitschland. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke re«»el meer f R contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v'b. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. No. 65 P't uummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 18 Maart 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Sxtqelijkscfi Opnieuw een ontijdige bekendmaking; opnieuw een onrust-wekkende publicatie. SPANNENDE DAGEN. Buitenland Een vredesleger van 480.000 man, verdeeld in 12 legercorpsen. Duitschland herbewapend. ^an het Duitsche Vülk. Duitschland heeft Zaterdag den algemeenen dienstplicht ingevoerd. Er zullen 36 divisies, onder gebracht in 12 legercorpsen, worden gevormd. De vredessterkte van hetleger zal 480 000 man bedragen, hitier heeft een oproep tot het Duitsche volk gelanceerd. Wat vandaag de aandacht trekt,», ALKMAARSCHE COURANT. De overzichtschrijver heeft waar achtig niet te klagen over gebrek aan stof en vooral de laatste weken heeft hij een keuze kunnen doen uit een zeer uitgebreid menue van aller lei gerechten, die helaas! alle even onsmakelijk zijn, die alle met een bittere saus zijn overgoten. Wij herineren bij voorbeeld aan de actie van Italië, zoogenaamd tegen Abessenië, maar in werkelijk heid gericht tegen een geheel ander land. Want het herinneren aan de mogelijkheid, zooveel millioen man onder de wapenen te kunnen roepen, mag heusch niet als een waarschu wing aan het adres van Abessenië alleen beschouwd worden, maar moest veeleer een dreigement zijn voor Zuid-Slavië, dat sinds 1918 niet bepaald tot de vrienden van Italië behoort. Wij herinneren voorts aan den Griekschen opstand, die weliswaar verloopen is en een volkomen neder laag bracht aan Venizelos, maar die toch verre van bevorderlijk was voor de rust op den Balkan, en die zeer zeker een bedreiging was van het voortbestaan van het z.g. Balkan pact. Wij herinneren aan de nachtzit ting der Fransche Kamer, die ein digde met een overwinning voor de regeering, en die tot resultaat had, dat Frankrijk zijn militairen langer laat dienen dan tot nog toe. Wij herinneren aan Engeland, waar men op het oogenblik een groote actie voert, om leger en vloot, te land, ter zee en in de lucht, zoo spoedig mogelijk op volle kracht te brengen, aan Rusland, dat meer en meer aandacht schenkt aan West- Europa, vanwaar h. i. het gevaar dreigt En nu komt dan als een donder slag het schokkende bericht uit Ber lijn; dat Duitschland den algemeenen dienst plicht in voert! Even zullen wij hier de drie artikelen van de nieuwe dienstplichtwet noemen, verder verwijzende naar uitvoerige berichten over de wet zelf: 1. Er wordt in Duitschland weer een alge- meene dienstplicht ingevoerd; 2. Er zal een leger in vredestijd geformeerd worden van 12 legercorpsen, elk van drie divisies en elk sterk 40.000 man; 3. De minister van oorlog heeft de ver antwoordelijkheid om te zorgen, dat deze troepenmacht onmiddellijk onder de wapenen zal worden geroepen. Ziedaar de wet! Wat beteekent dat allemaal? In de eerste plaats natuurlijk, dat er binnenkort, waar schijnlijk binnen zeer afzienbaren tijd, een leger in Duitschland is van 480 000 man Want het derde artikel der wet zegt toch duidelijk, dat de minister van oorlog er voor moet zorgen, dat deze troepenmacht direct onder de wapenen zal worden geroepen. Het beteekent dus, dat sinds het Verdrag van Versailles, sinds het einde van den wereldoorlog dus, het Duitsche leger bijna vervijfvoudigd wordt. Maar dat is natuurlijk slechts een begin Want de nieuwe wet beteekent natuurlijk, dat elk jaar een nieuw contingent rekruten zal worden opgeroepen, zoodat Duitschland het militaire land bij uitnemendheid! binnen zeer korten tijd een zeer groote troe penmacht op de been kan krijgen. Een vredesleger van 480.000 man beteekent in oorlogstijd een veelvoud van dat getal. Hei beteekent, dat elk jaar een klein half mil lioen Duitschers afgericht zullen worden. En afgericht worden ze, zeer behoorlijk zelfs! En zoo zijn wij dus langzamerhand weer genaderd tot «wt oudere geschiedenis, al is deze ook van de 20ste eeuw; vrede-wenschen- de landen met zeer sterke troepenmachten, gewapende vrede dus! Wij zullen op 't oogenblik maar niet ver der uitweiden, dat een gewapende vrede mis schien wel vergeleken kan worden met een vat buskruit, versierd met brandende kaar sen Intusschen heeft Hitier met deze wet een nieuwe zet op het politieke schaakbord ge daan, die wellicht verband houdt met den zet der Engelsche regeering. In elk geval zien wij veel overeenkomst. Men herinnere zich; Toen eindelijk op verlangen van Ber lijn Engeland besloot, om Sir John Simori naar Duitschland te zenden, verscheen hei Engelsche Witboek. Zeer ontijdig, zei men overal; zeer ontactisch, meende men in an dere landen. Natuurlijk was de publicatie van dat Wit boek verre van prettig voor Duitschland en Hitier werd ziek, kon Simon niet ont vangen. Engeland geloofde niet aan deze ziekte; Hitier zelf ook niet. En als tegenzet maakte Hitier bekend, dat de Duitsche luchtvloot bestond. Niemand twijfelde daar aan, ieder een wist dat wel, maar de officieele bekente nis was nog niet gedaan. Enfin, de heeren waren quitte. Sir Simon zou nu toch naar Berlijn gaan Voor den tweeden keer was de datum vastge steld. En Hitier deed weer een zet: de publicatie van de nieuwe legerwet. Waarschijnlijk zal nu het bezoek van Simon weer uitgesteld worden; blijkbaar wenscht men dat in Duitschland. Of wil Hitier demonstreeren, dat elk bezoek, elke bespreking hem koud Irat? Het lijkt er veel op- Maar als dat zoo is, kunnen wij nog meer spannende momenten verwachten. Want met deze daad, die zeer zeker nog ontactischer is dan de publicatie van het Engelsche Wit boek, heeft Hitier bewezen, dat vredelievende politiek hem op het oogenblik niet welgeval lig is. Hij heeft zich blijkbaar niet willen storen aan anderen, heeft zijp eigen weg willen volgen. Welke gevolgen deze daad kan hebben, weten wij niet. Maar de algemeene toestand is er niet op verbeterd. Wellicht, dat men eenigszins een kijk op de zaak krijgt, als men de berichten leest uit de verschillende Europeesche hoofdsteden, be richten, die ongeveer weergeven, hoe de di verse regeeringen den Duitschen zet voorloo- pig zullen beschouwen. Zaterdagmiddag laat heeft de Duitsche rijksminister aan de bui- tcnlandsche journalisten de verras sende mededeeling gedaan, dat in een spoedzitting der Duitsche re geering besloten was, een nieuwe wet af te kondigen., waarbij Duitsch land de beschikking zou krijgen over een vredesleger van 480.000 man. Deze wet op den dienstplicht zou als volgt luiden; Art. 1. De dienst in de weer macht geschiedt op grondsiag van den algemeenen dienstplicht; art. 2 Het Duitsche vredesleger, met inbegrip van de daarin opge nomen nolitietroepen, woidt inge deeld in 12 corpsen, elk van 3 divi sies; ait. 3. De aanvullende wetten over de regeling van den algemee nen dienstplicht zullen door den rijksweerminister bij het rijksminis terie worden ingediend. Minister Göbbels heeft daarna als toe lichting op die wet, tevens mededeeling ge daan van den oproep, die de ïegeering tot het volk zou richten, van welken oproep wij het volgende vernemen; Toen het Duitsche volk in November 1918 de wapens neerlegde, geloofde het aan een groot en nieuw Duitschland een dienst te kunnen bewijzen. De millioenen leden van ons volk, die zelf in den waanzinnigen oorlog het zwaarst geleden hadden, grepen met vol vertrouwen naar het denkbeeld van een nieuwe regeling der onderlinge betrekkingen, die door de af schaffing van de geheime diplomatie eener- zijds, en van de verschrikkingen des oorlogs anderzijds veredeld zouden worden. Geen volk heeft den c'aaiop gestichten Volkenbond met grooter vertrouwen tege moet gezien dan het Duitsche. vooral omdat er nu een instrument was, dat op de bepa lingen van het verdrag van Versailles toe zicht zou houden en voor de naleving zou zorgen van de verplichtingen die de andere volken én door het verdrag en door hun opneming in den bond op zich hadden ge nomen. Het Duitsche volk was overtuigd, dat door de vervulling van de bepalingen nopens de ontwapening, die voorgeschreven waren in het verdrag van Versailles het begin van een internationale ontwapening zou zijn. Want alleen door een dergelijke twee zijdige vervulling van deze taak, die het verdrag gesteld had, kon de mcreele en \er- standelijke rechtvaardiging liggen van een eisch, die, eenzijdig opgelegd en uitgevoerd, zou moeten leiden tot een eeuwige discrimi natie en daarmee minderwaardigheidsver- klaring van een gioote natie. Hierdoor echter kon een dergelijk vredes verdrag nooit voorwaarde zijn voor een waarachtige innerlijke vei zoening der volken en een daardoor verworven wereldvrede, doch slechts voor het ontstaan van een steeds weerkeer enden haat. Duitschland is de verplichtingen tot ont wapening volgens de vaststelling van de in tergeallieerde commissie van controle nage komen. Na deze nakoming van een verdrag, dat in de geschiedenis zonder voorbeeld is, had het Duitsche volk het recht de vervulling van de aangegane verplichtingen ook van den anderen kant te verwachten. Want: le. Duitschland had zichzelf ontwapend. 2e. In het vredesverdrag was uitdrukkelijk geëischt, dat Duitschland ontwapend moest worden om daarmee die voorwaarde te scheppen voor een algemeene ontwapening, d.w.z. daarmee was gezegd, dat alleen in Duitschlar-ds wapening het motief lag voor de wapening der andere landen. 3e. Het Duitsche volk was toentertijd ver vuld van een gezindheid welke zondier cenig voorbehoud overeenstemde met de pacifisti- sche-democratische idealen van den Volken bond en zijn stichters. Terwijl echter Duitschland zijn verplich tingen vervuld had, bleef de nakoming van de verplichtingen van de andere zijde uit. Het was niet voldoende, dat eike ontwape ning, die ook maar eenigszins met de vet- nietiging van de Duitsche wapening over eenkwam uitbleef; neen, er trad zelfs geen stilstand in de wapeningen in! Integendeel, het werd ten slotte de wapening van een heele rij van staten. Wat in den oorlog aan nieuwe vernielingswerktuigen uitgevonden was kreeg nu in den vrede in een stelselma- tigen, wetenschappelijken arbeid zijn vol tooiing. Op het gebied van de vervaardi ging van machtige pantseringen te land, als van nieuwe gevechts- en bombardeertoe stellen geschiedden onophoudelijk afschuwe lijke verbeteringen. Er werden nieuwe, reus achtige kanonnen gemaakt, nieuwe ontplof- fings- brand- en gasbommen ontwikkeld. De wreld weerklonk sindsdien weer van oorlogsgeroep, alsof er nooit een wereld- Du oorlog was geweest en een verdrag van Ver sailles was gesloten. Temidden van deze sterk gewapende en zich steeds meer van de modernste gemotori seerde kraenten bedienende oorlogsstaten was Duitschland in machtsopzicht een lucht ledig, aan elk dreigement en e'ke bedreiging van elk op zichzélf weerloos overgeleverd. Het was daarom begrijpelijk, dat Duitsch land luide op de vervuiling van de belofte tot ontwapening van de andere staten begon aan te dringen Wan' dit :s duidelijk: Een honderdjarige vrede zou de wereld niet alleen kunnen dragen, hij zou haar tot oumetelijken zegen strekken; een honderd jarige verscheurdheid in overwinnaars en overwonnenen kan zij echter niet dragen. Het besei van de moreele rechtvaardig heia en noodzakelijkheid an een internatio nale ontwapening leefde echte» niet aileen in Duitschland maar ook in vele andere volken Uit den drang dezer krachten ontstonden de pogingen om langs den weg van conferen ties een vermindering van wapening te ver krijgen en daarmee een internationaTe alge meene overeenstemming op lager niveau. Zoo ontstonden de eerste voorstellen voor internationale ontwapeningsovereen komsten, waarvan wij het p'an MacDonald als het be langrijkste in onze herinnering bewaard hebben. Duitschland was bereid dit plan te aan vaarden en tot grondslag van overeenkom sten te maken. Het leed schipbreuk op de af wijzing van andere staten en werd tenslotte prijsgegeven. Daar ondei deze omstandig heden de gelijkgeiechtigdheid nie. werd ver wezenlijkt, zag de nieuwe Duitsche rijksre- geering zich niet langer in staat aan zulke conferenties deel te nemen of tot den Volken bond te blijven behooren. Intusschen bleef de Duitsche regeering be reid voorstellen aan andere staten te doen. Zij nam daarbij het standpunt in. dat het scheppen van legers van korten diensttijd, on geschikt is voor aanvalsdoe'.einden en daar om voor de vreedzame verdediging is aan te bevelen. Zij was daarom bereid de rijksweer met langen diensttijd «'Olgens den wensch der andere staten te veranderen in een leger met korten diensttijd. Haar voorstellen waren practisch en uitvoerbaar Hun verwerping, zoowel a's de definitieve verwerping van de op dezelfde grondslagen berustende Italiaan- sche en Engelsche ontwerpen leidden echter tot de gevolgtrekking, dat de neiging tot een redelijke nakoming van de ontwapenings- voorw-arden aan den anoeren kant niet meer bestond. Onder die omstandigheden zag de Duit sche regeering zich verplicht uit zichzelf de noodigè maatregelen te treffen, welke een einde zouden waarborgen van den even on- waardigen als ten slotte dreigenden toestand van onmachtige weerloosheid van een groot volk en rijk. Zij ging daarbij uit van dezelfde over wegingen, waaraan Baldwin in zijn laatste rede zoo'n groote uitdrukking gaf: „Een iand dat niet bereid is, de noodige voorzorgsmaatregelen te treffen tot zijn eigen verdediging, zal nooit op deze wereld over macht beschikken, zoomin moreele als mate- rieele macht''. De regeering van het huidige Duitsche rijk wenscht echter slechts een enkele moreele en materieele macht, de macht om voor het 'ijk en daarmee voor heel Europa den vrede te kunnen waarborgen. Zij heeft daarom ook verder gedaan wat in haar macht stond en tot bevordering van den vrede dienen kan: le. heeft zij al haar buurstaten reeds lang geleden het sluiten van niet-aanvalsverdra- gen voorgesteld; 2e. heeft zij met haar Oostelijken buur staat een regeling gezocht en gevonden, die dank zij het groote, tegemoetkomende be grip, naar zij hoopt, voor altijd de dreigen de atmosfeer, die zij aangetroffen had toen zij aan de macht kwam, heeft gezuiverd en zal leiden tot een blijvende verzoening en vriendschap van beide volken; 3e. heeft zij ten slotte Frankrijk de plech tige verzekering gegeven, dat Duitschland na de geslaagde oplossing van de Saarkwestie geen territoriale eischen meer aan Frankrijk zou stellen of opwerpen De Duitsche regeering moet echter tot Duitschland voert den algemeenen dienstplicht in (Dag. Overzicht), Felle kerkstrijd in Duitschland; dui zenden predikanten werd belet hun wo ningen te verlaten (Buitenland). Iersch fascisme roert zich; actie's te gen de regeeringspersonen (Buitenland). Helden-herdenkingsdag te Berlijn (Buitenland). Arbeider te Kortenhoef door omval lende heistelling getroffen en gedood (Binnenland). Brand verwoest stoomspinnerij te Vee- nendaal (Binnenland). Oude man gedood te Moergestel (Bin nenland). Staking in de bouwvakken te Apel doorn gaat niet door (Binnenland). Ajax en D.W.S. afdeelings-kampioen; H.B.S. moet degradatie-wedstrijden spe len; Alcmaria in veiligheid; Volewijckers kampioen derde klasse A; Succes kam pioen vierde klasse A (Sport en wed strijden). Ernstige aanrijding hoek Paternoster straat—Kanaalkade (Stad). Onze stadgenoot, de heer H. de Jong, 40 jaar boekhouder bij de Gem. Licht- bedrijven (Stad). Onze reis-redacteur bespreekt het executie-verbod (Artikelen). (Zie verder erentneel laatste berichten). ZIJ, DIE ZICH MEI 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAAN-1 DEN OP DIT BLAD ABONNEEREN.ON1- VANGEN DE TOT DIEN DA 1UM VER SCHIJNENDE NUM MERS FRANCO EN GRATIS, DS DIRECTIE. haar leedwezen zien, dat sinds maanden een steeds grooter worden wapening in de we reld gaande is. Zij ziet in de schepping van een sowjet-leger van 101 divisies, d.w.z. 960,000 man vredessterkte, een element, waaraan bii de opstelling van het verdrag van Versailles r.iet gedacht kon worden. Zij ziet in de forceering van dergelijke maatregelen in de andere staten verdere be wijzen van de afwijzing van het ontwape ningsdenkbeeld, dat indertijd geproclameerd is. Het is verre van de Duitsche regeering tegen welken staat ook een verwijt te willen richten Maar zij moet thans constateeren, dat door de invoering van den tweejarigen diensttijd in Frankrijk de ideëele grondslagen voor het scheppen van legers van een korten diensttijd opgegeven zijn. De Duitsche regeering beschouwt het on der deze omstandigheden als een onmogelijk heid de noodzakelijke maatregelen voor de veiligheid des rijks nog langer uit te stellen. Als zij daarom thans gevolg geeft aan den wensch, 28 November 1934 in een rede van den Engelschen minister Baldwin uitgespro ken, naar opheldering nopens de Duitsche bedoelingen, dan geschiedt zulks: le. om hei Duitsche volk de overtuiging en de andere staten de kennis bij te brengen, dat het behoeden van de eer en de veiligheid van het Duitsche vol!» van nu af weer aan de eigen kracht van de Duitsche natie wordt toevertrouwd; 2e. echter tevens om aoor het vaststellen van den omvang van de Duitsche maatrege len de krach* te ontnemen aan elke bewering, die het Duitsche volk het streven naar een positie van militaire hegemonie in Europa in de schoenen zou w'llen schuiven. Wat de Duitsche regeering als behoedster van de eer en de betangen van de Duitsche natie wenscht is de mate van die machts middelen te waarborgen, die niet alleen voor het behoud van de integriteit van het Duit sche rijk maar ook voor de internationale eerbiediging en waardeering van Duitsch land als een van de mefleborgen van den algemeenen vrede vereischt is Want op dit oogenblik hernieuwt de Duitsche re-eering tegenover het Dui'sche volk en de heele wereld de verzekering van haar besluit, nooit verdei te gaan dan het behoeden van de Duitsche eer en de vrijheid des rijks en met name in de nationale Duit-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1