HeuMeion HET GEHEIMZINNIGE LAÜDÜS QemeetU&zaden CRISISWETGEVING EN EXECUTIEVERBOD. Het crediet geschokt? DROITWICH, 1500 M. 10.35— RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Krettly. 9.05 „La juive", opera van Halévy, mmv. solisten, koor en orkest olv. Bigot. 10.50 Dansmu ziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6.35 Silez. Oouw-Symphonieorkest. ROME, 421 M. 8 05 Zang door BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Een notarieel oordeel. EGMOND BINNEN (Van onzen reis-redacteur). Dinsdag 19 Maart. HILVERSUM. 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— Ensemble Lismonde. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.20 En semble Lismonde. 11.RVU. Cau serie O. van Tussenbroek. 11.30 Or gelconcert P. van Egmond Jr. mmv. A. Stijger, sopraan. 12.30 AVRO- Octet olv. L. Schmidt. 1.30 Man doline-kwartet „Voorwaarts". 2 Kovacs Lajos en zijn orkest. 3. 4.Knipcursus. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio Kinderkoorzang o.l v. J. Ha mel. 5.— Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO, olv. ds. B. J. Aris. 6.Gr.pl. 6.30 RVU. Dr. Th. v. Schelven: Moeilijkheden met menschen. 7.Kinderkoor olv. W. Hespe. 7.25 Gr.pl. 7.30 Engel- sche les Fred Fry. 8.Vaz Dias. 8.05 Verkorte opera „Die verkaufte Braut", Smetana olv. dr. F. Weiss- mann, mmv. solisten, koor olv. H. v. Wielink en het Omroeporkest. 9.30 A Cohen: De provinciale Staten verkiezingen. 9.50 Clavecimbel-reci- tal Wanda Landowska. 10.10 Gr. pl 11.Vaz Dias. 11.1012. Uit de „Tanzklause" te Amster dam: Majo Marco en zijn orkest. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10.— Gr.pl. 11-30 12.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en orkestconcert. 2.— Vrouwenuur. 3.4.Modecursus. 4.HIRO. 5.10 Gr.pl. 5.30 Orkestconcert. 6.— Lezing. 6.15 Orkestconcert. 640 Esperanto. 7.15 Lijdensmeditatie. 8.15 Vaz Dias. 8.20 Orkestconcert. 9.— Causerie. 9.20 Verv. concert 10.10 Gr.pl. 10.15 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Verv. Schla germuziek. 11.1512.Gr.pl. 10.50 Morgenwijding. 11.20 Orgel spel S. Torch. 11.50 Voor de scho len. 12.10 Gr.pl. 12.35 Isa Santa- relli en haar orkest. 1.20 Het Troxy Grand-orkest olv. Muscant. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Causerie. 4.40 Kwartetconcert m. m. v. A. Vaughan, alt. 5.35 Alfredo Cam- poli en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.50 Concert, tenor en cembalo. 7.10 Fransche les. 7.40 Gr.pl. 7.50 Le zing. 8.20 Het Radio-Militair orkest olv. B. W. 0*Donnell mmv. M. McEachern, bas. 9.10 Piano recital door H. Sztompka. 9.50 Ber. 10.10 Lezing. 10.20 Amerikaansch Relais. 10.35 De „March Revue" mmv. solisten en orkest. 11.35 12.20 Lew Stone en zijn band. KALUNDBORG, 1648 M. 11.20 —1.20 Concert uit rest. Ritz. 2.35 —4 35 Omroeporkest olv. Reesen. 6.35 Gr.pl. 7.20 Zang en voordr. 8.20 2de acte van Rossini s „De barbier van Sevilla", olv E. Tango. 9.10 Hoorspel. 9.45 Omroeporkest olv. Gröndahl. 10.2011-50 Dans muziek. 11 20 Hans Busch en zijn orkest. 12.35 Gr.pl. 1.35 Zang, viool en piano. 3.20 Omroeporkest o. 1. v. Kühn mmv. zangsolisten. 5.20 Cello- en piano-recital. 6.50 Gr.pl. 7.35 Leipziger Symphonie-orkest o. 1. v. Weisbach. 8.20 Omroepklein- orkest olv. Eysoldt mmv. vioolsolist. 9 10—12.20 „Berlin im Dunkel" en dansmuziek door orkest o.l.v. W. Steiner. P. Prokopieni, bas. 8.35 Concert mmv. vrouwenkoor, viool en piano solisten. 12 20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. I.50-2.20, 5.20, 6.50 en 7.35 Gr. pl. 8.20 „Peerke in de Hel", spel met muziek van A. Suis. 10.30 II.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Zang. 6.35 Gr.pl. 6.50 Gewijd concert. 7.35 Gr.pl. 8.20 Salon-orkest. 8.35 Symph.-concert. 10.30—11.15 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.15 Muzi kale Europa-vlucht (gr.pl.) 9.— Ber. 9.10—12.20 „Berlin im Dun kel". In de pauzes: dansmuziek door een orkest olv. W. Steiner. (Om 10.40 Scheepsweerber.) Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: D.sender 8 058 20, Keulen 9.20—11.20, Kalundborg 11.20—12.20, Brussel VI. 12.20- 14.20, Scottish Reg. 14.20—14.35, Kalundborg 14.3515.20, Keulen 15.20—16.50, D.sender 16.50— 17 20, Brussel VI. 17 20—18.45, Weenen 18.45—22.45, Brussel Fr. 22.45—23.20, Kalundborg 23.20— 24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Deutschlandsender 10.05—10.35, Droitwich 10.3511.05, Lond, Reg 11.05—11.20, Droitwich 11.20— 14.20, Lond. Reg. 1420—17.35, Droitwich 17.35—18.20, Leipzig 18 20—18.50, Lond. Reg. 18.50— 21.10, Droitwich 21.10—21.50, Lond. Reg. 21.50-22.35, Droit- wich 22.35—24.—. Ontstemming over het regeeringsbesluit. Het door minister Steenberghe uitgelokte Kon. Besluit, waarbij practisch voor som mige gevallen een executie-verbod in het leven wordt geroepen, is zoo plotseling uit de lucht komen vallen, dat het publiek zich haast niet heeft kunnen bezinnen op de con sequenties ervan. Niets deed het vermoeden wettigen, dat zulk een maatregel was te ver wachten. Wel heeft minister Colijn eenige maanden geleden geconfereerd met de bestu ren van verschillende hypotheekbanken, verzekeringsmaatschappijen, boerenleenban ken en soortgelijke instellingen, waarbij ook een eventueel executie-verbod is ter sprake gekomen. Vrijwel unaniem bleek men op deze conferentie tegen een dergelijken maatregel gekant; alhoewel het verloop der besprekin gen niet is bekend gemaakt, is ons van ver schillende zijden verzekerd, dat ook de ver tegenwoordiging der boerenleenbanken (die toch de belangen van het platteland niet zul len verwaarloozen) tot de tegenstanders be hoorde. Groote bevreemding heeft dan ook in ver schillende kringen dit besluit gewekt. Nog afgezien van de weinig elegante en uit staatsrechtelijk oogpunt zeer bedenkelijke wijze, waarop, buiten de wetgevende macht om, een dergelijke ingrijpende maatregel wordt genomen, hebben wij op vele plaatsen ontstemming aangetroffen, omdat de gevol gen ervan zoowel voor het credietwezen als voor de spaarders ernstig worden geacht. Zooals men weet, kan nu een hypotheek- boer, die met zijn schuldeischer niet tot over- eénstemming kan komen over vermindering van uit de hypotheek-overeenkomst voort vloeiende betalingen, zich tot den minister in economische zaken wenden, die, na advies van een daartoe in het leven geroepen com missie, een executorialen eerkoop practisch kan voorkomen, door te bepalen dat na zulk een executie de nieuwe gebruiker geen lid mag zijn van een crisis-organisatie en dus het land niet mag gebruiken. Langs een omweg wordt hier dus een exe cutie-verbod verkregen. De pas benoemde hypotheek-commissie zal eerst bemiddelend optreden en de partijen voorstellen doen, welke aan geen van beiden bindend kunnen worden opgelegd. Wil de schuldeischer deze nieuwe voorwaarden niet aanvaarden, dan blijft hij vrij om tot een executorialen ver koop over te gaan. De minister kan dan even wel vooraf aankondigen, dat hij een even- tueelen nieuwen gebruiker van de crisis-or ganisatie zal uitsluiten, zoodat zooals de minister het zelf in de Tweede Kamer gezegd heeft het land practisch onverkoopbaar zal zijn. Een executie heeft dan dus geen zin en de schuldeischer zal genoegen moeten nemen met de nieuwe voorstellen, die voor hem altijd voordeeliger zullen zijn dan de verkoop van land, dat na dien verkoop vol komen waardeloos wordt. Blijkbaar heeft de regeering het niet aan gedurfd, om door een normale wetswijziging een executie-verbod in het levèn te roepen, zoo merkte men ons op, en heeft zij er nu dii op gevonden. Het mag zeer de vraag geacht worden of al degenen, die in de Staten- Generaal aan de huidige crisiswetgeving hun stem hebben gegeven, dit ook zouden hebben gedaan, wanneer ze konden vermoeden, dat aan deze wetten zulke verrijkende bevoegd heden zouden worden ontleend. Wij hebben in notarieele kringen gevraagd naar het oordeel over dezen nieuwen regee- ringsmaatregel en unaniem heeft men ons zijn afkeuring erover uitgesproken. Een zeer vooraanstaand notaris in den lande qualifi- ceerde dezen maatregel als den meest funes- ten die genomen had kunnen worden. In théorie lijkt het wel mooi en de commissie bestaat inderdaad uit zeer hoogstaande per sonen, maar zij kan in werkelijkheid geen oordeel vellen over de betalingscapaciteiten van den debiteür en moet afgaan op mede- deelingen van derden. Meestal zijn zulke verhalen volkomen oncontroleerbaar. Waarom is in de commissie ook geen nota ris benoemd, die dagelijks als beproefd be middelaar optreedt in de huidige crisisom standigheden? Ook noemde men het frap pant, dat er geen vertegenwoordiger van de uit het Engelsch van Hugb Walpole ea J. B. Prietsley, door H. A. C S. 43. „De Bruine Stier". Garrowdale. Beste Mark, 't Lijkt mij, dat jij een verschrikkelijken tijd doormaakt. Maar wat doe je nu eigen lijk ik bedoel, anders dan gluren, in vuile kroegjes, en peinzen over ae zonder linge schepselen, die nu en dan uit Lon- den's diepte opduiken? Gauw zul jij zelf een van die Dickens' types worden, die geheim zinnige, die in een complot betrokken zijn, en steeds plotseling te voorschijn komen en dan raadselachtige opmerkingen maken. Waarschijnlijk voel je al, dat je je in die zelfde atmosfeer bevindt, die Dickens kende die van Londen, dat een onheilspellend iets is geworden de donkere stad, waar een kind is zoek geraakt. Deze brief zal, ben ik bang, nogal verward worden. Ik voelde mij gistermorgen koud en huiverig, vermoedde, dat ik een kou te pak ken had en heb dus groote hoeveelheid van een drankje genomen, waar ammoniak en kininie in zit. Ik weet niet hoe dat goedje op jou werkt (waarschijnlijk neem jij het tnans niet het is een stukje comoromis, dat je met de wereld sluit), maar mij geeft eldschieters zitting in heeft. Doch de eele instelling van een advies-commissie deugt niet, omdat dergelijke beslissingen, evenals bijvoorbeeld faillissementskwesties, over de justitie behooren te loopen. Te betreuren is, zoo deelde men ons verder mede, dat de minister niet gezegd heeft, dat deze nieuwe maatregel slechts geldt voor enkele gevallen en dat deze bewindsman niet de minste waardeering heeft geuit ten op zichte van het overgroote meerendeel det hypothecaire crediteuren, die over het alge meen steeds zeer lankmoedig zijn. Want het moet al heel erg wezen, voordat tot executie wordt overgegaan; meesral is dan de credi teur vele termijnen achter. Platteland gedupeerd. Het grootste bezwaar tegen het executie verbod oordeelt men echter in notarieele kringen, dat het tot gevolg zal hebben,- dat het plattelandscrediet volledig ondermijnd is. Reeds werden ons van verschillende zij den gevallen medegedeeld, dat toegezegde hypotheken, na het bekend worden van mi nister Steenberghe's besluit, weer werden in getrokken. Het gevaar, dat het beleggend kapitaal zich van het platteland terugtrekt, is niet denkbeeldig en het kan zeer ernstige gevolgen hebben. Niet geheel ten onrechte zullen de beleg gers de vrees koesteren, dat de prikkel om de schulden te voldoen zeer vermindert. Nu reeds heerscht in sommige streken van ons land op dit gebied een bedenkelijke mentali teit. Men noemde ons het gevalkan een man, die op een hypotheek van 10.000 voor ■f 1200 aan rente ten achter was. De credi teur had dit nog wel over zijn kant willen laten gaan, indien niet de debiteur telkens beloofde te zullen betalen, doch steeds weer in gebreke bleef, ondanks het feit dat hij zijn producten verkocht en geregeld zelf geld beurde. Na lange onderhandelingen volgde eindelijk de executie. De boer bleef daarna echter rustig op het goed, huurde het van den nieuwen eigenaar en betaalt nu geregeld de overeengekomen pacht. Blijkbaar was hij dus niet zoo insolvent als hij zich voordeed. Door den nieuwen maatregel zullen de prijzen der goederen worden gedrukt. Zelfs als tenslotte de hypotheekcommissie yan mi nister Steenberghe een verkoop goedkeurt, zal de prijs toch lager zijn dan in gewone omstandigheden. Dit zal ook de beleggers weerhouden, om hun geld in zulke vaste goe deren te steken. De huiseigenaren vragen nu ook al om zulke maatregelen. Waar moet van zulke dingen het einde zijn? De beleggers. Ook in de kringen van verzekeringsmaat schappijen, waarvan er enkele hun kapitaal in hypotheken op landerijen beleggen, heb ben wij ons licht over deze kwestie opgesto ken. Daar bleek men al niet minder ontstemd over dezen maatregel, waarmee de minister de beleggers volmaakt heeft overrompeld Het gevolg is al dadelijk geweest, dat be sloten is geen nieuwe hypotheken op lande rijen meer te geven. De geldgever is toch al tijd het kind van de regeering, kregen we te hooren. Het is al moeilijk om de pieriodieke aflossingen binnen te krijgen en er wordt reeds vaak uitstel of vermindering gegeven. In het algemeen zijn de maatschappijen niet happig op een executie, omdat men nooit weet hoe de afloop ervan zal zijn; verdwijnt echter deze stok achter de deur, dan zal het dikwijls heel moeilijk blijken om het verschul digde binnen te krijgen. De spaarkassen ko men heelemaal in een moeilijk parket. Zij hadden vaak al strubbelingen met de Ver zekeringskamer, die op sommige hypotheken, na een nieuwe schatting, aanmerking maakte omdat het pand niet de vereischte 1/3 over waarde zou blijken te bezitten. Als de Spaar kas dan op gedeeltelijke betaling aandrong, kwam er een aanschrijving van het departe ment van justitie, hetzelfde waaronder n.b ook de Verzekeringskamer ressorteert! Men is benieuwd hoe deze kamer in het vervolg zal oordeelen. Wanneer een spaarkas afloopt, moeten de beleggingen te gelde worden gemaakt. Zal dat in den vervolge ook kunnen geschieden? Het ontbrekende kan een enkele maal wel uit hvt reservefonds worden aangevuld, doch dat heeft ook zijn grenzen. De oplossing moet het altijd een erg verward hoofd. Wij zijn hier bezig in een strijkkwartet te veranderen: Marjorie eerste viool, schenp, zeker en spottend; ikzelf tweede viool, zoo goed als ik kan, vervolgens Masham de alt viool, vragend en klagend; Rossett de zwa re cello. En wat is Jean dan? hoor ik jou al vragen. Zij is er niet werkelijk bij, heele maal niet, maar als je er op staat haar ook in een instrument te veranderen, dan is zij de eenzame clarinet. (Ken je dat mooie quintet van Brahms?) Je weet op welke wijze de vier instrumenten harmoniëeren, dan uit el kaar gaan, dan weer samen komen, weg vluchten, kleine verbintenissen vormen, die weer verbreken, enzoovoort? Nu, zoo zal 't spoedig met ons het geval zijn. Ik kan mij niet herinneren waar ik mijn laatsten brief afbrak. Was het niet op het moment, dat ik benieuwd was of ik het kon wagen om in den regen uit te gaan, om Marjorie te ontmoeten bij het bruggetje, aan den kop van het Lambdal? In ieder ge val: ik ging niet, omdat de motregen spoe dig een stortregen werd en ik wist, dat Marjorie er niet zou zijn. Ik bleef hier en kreeg een lang betoog van Trump over Shakespeare. Trump haalde zijn bespottelij ke kleine kersenhouten pijip, en zocht mijn gezelschap en begon te praten over Shake- apaere, terwijl hij mij 't verbazingwekkende nieuws bracht dat al de hoofdfiguren bij Shakespeare de een of andere deugd of on deugd vertegenwoordigen (Othello is jaloe zie, enzoovoort). Menschen als Trump heb ben het zóó bij het verkeerde eind, dat ik mij zelf niet plaag om ze tegen te spreken, zelfs niet weet, waar ik moet beginnen om het recht te zetten. Dezen keer plaagde ik mij zelf zijn, zoo oordeelde en, dat de regeering öf de hypotheken overneemt, èf een tweede hypo theek beschikbaar stelt, öf zich garant stelt voor de aflossingen. Reeds aanvragen ingekomen. Het secretariaat van de hypotheekcommis sie is gevestigd op het Landbouwcrisis bureau te Den Haag. Wij hebben daar eens geïnformeerd en vernamen toén van mr. Teu- lings, dat in enkele dagen reeds tien aanvra gen om hulp waren binnengekomen, terwijl de commissie toen nog niet eens geïnstal leerd was. De meeste van die aanvragen betroffen ge vallen, waarbij de executie zeer na op handen was en de veiling reeds had plaats gehad Hierover had de commissie nog geen beslis sing genomen, doch hef lijkt ons niet waar schijnlijk, dat de nieuwe gebruikers thans reeds van de crisiswetten zouden worden uit gesloten. Dat zou voor hén, die bij den ver koop nog van niets wisten, wel heel onbillijk wezen Vrijdagavond vergaderde de raad. Ingekomen was o.a. een schrijven van Ge- dep. Staten, houdende in het ambtenarenre glement een bepaling op te nemen, dat in gemeente-betrekkingen geen gehuwde vrou wen mogen worden benoemd, deze bepaling gold ook voor de huwende ambtenares, als mede voor haar die in concubinaat zou gaan leven. Besloten werd deze bepaling in het re glement 'op te nemen. De Patronaatscommissie verzocht een ver goeding voor het gebruik van het Patronaats gebouw, allereerst voor hef gebruik van het gebóuw als stembureau. Hiervoor werd ge vraagd een vergoeding van 5 per dag. Bo vendien werd vergoeding gevraagd voor de zittingsdagen van den gemeente-ontvanger. B. en W. stelden voor de vergoeding voor de stembureaux te stellen op 10 per dag en geen vergoeding te verleenen voor de zittings dagen. Nog werd medegedeeld, dat de leden van de stembureaux 6 vergoed zullen krij gen. j/. De heer W. Kramer reclameerde tegen zijn aanslag hondenbelasting 1934. Zijn aan slag werd over dat dienstjaar geschrapt. Van den minister van. sociale zaken werd bericht ontvangen dat alsnog termen wer den gevonden subsidie te verleoien in de kos ten werkverschaffing verbetering Vennewa- tersweg. De voorzitter deelde mede, dat dit bericht was gekomen naar aanleiding van het tweede schrijven, waarin de verkeerde opvatting aan gaande de verdeeling der kosten werd uit eengezet. Er kan 26 cent per uur worden verdiend en er zal 48 uur worden gewerkt, des zomers wellicht iets langer. De heer Bras vroeg of dat loon niet hooger kan, het is toch productief werk. De heer van de Reep vroeg of het mogelijk niet op een andere manierJKan worden uitge voerd. 5 5' De voorzitter antwoordde, dat bij andere uitvoering de kosten veel hooger worden, eeri Eost die de gemeente niet zal kunnen dekken, •e minister stelt het loon; vast, wij zijn af hankelijk van het rijk. De heer van Dam zeidei'dat de menschen het dezen winter al niet Jie best; hebben ge had, hij is bang, dat ook andere werkgevers hun loon naar dit werkverSchaffingsioon zul len regelen. De voorzitter: men kan den minister ver zoeken het loon te verhoogen. Het belooft echter weinig succes. De heer van de Reep merkte nog op, dat het voorkomt, dat van menschen die naast elkaar werken de een 26 een ander 28 en weer een ander' 31 cent verdient. Spr. zou bijna willen voorstellen om bij niet v?rhooging van het uurloon het werk geheel van de baan te schuiven. Ook de heer Bras was deze mee ning toegedaan. De voorzitter merkte op, dat de arbeiders dan in den steun komen en velen aanmerke lijk minder ontvangen en bovendien is het toch beter voor de menschen om te werken. Besloten werd eerst den minister te ver zoeken het loon te verhoogen én mocht dit worden afgewezen, dan töch 't werk door te zetten, ornaat er dan geen betere oplossing is. De heer Bras vroeg nog of ook jonge krachten zullen worden tewerkgesteld, waar op het antwoord ontkennend luidde. Alleen hoofden van gezinnen of kostwinners en één uit een gezin. Bij regenverlet worden de eer- wel en wist 't wel en gaf den armen Trump, minstens een uur lang, degelijk en ernstig college. Ik zeg „arme Trumip omdat aan het eind er van ik plotseling medelijden voor hem voelde, maar ik behoefde het niet ge had te hebben, want hij was blij en verzocht me mij een handdruk te mogen geven. „Ik ben niet zeker, dat ik met u instem, sir", verkondigde hij, „maar ik dank u ik dank u. 't Is voedsel voor het denken, dat alles, dat is het inderdaad", 't Regende 's mid dags nog. Ik had geen behoefte Rossett te zien en was blij, dat hij geen behoefte had mij te zien. Ik las den een of anderen stom men roman en doezelde toen weg. Ik werd wakker gemaakt door mrs. Trump, die mij vertelde, dat er bezoek voor mij was. Ik stormde naar beneden in de verwach ting óf Rossett öf Marjorie te zullen zien, maar stel je mijn verrassing voor toen ik ontdekte, dat zij het geen van beiden waren, maar wel mrs. Masham. Marjorie echter was met haar meegeko men in de auto, maai; was aangegaan op Farthing Hall, in schijn en enkele achttiend eeuwsche miniaturen te bekijken, die Ros sett beloofd had haar te laten zien, maar in werkelijkheid om kennis te maken met Jean. „En ik dacht: ik wil binnen komen om u op te zoeken, mr. Newlands, als u er niet op te gen hebt", voegde Masham er bij, nogal droevig voor haar doen. Zij was blijkbaar geschrokken van Rossett en had zich, ver moedde ik, er op geprepareerd om een ge sprek van hart tot hart met mij te hebben over mijn verhouding tot Marjorie. Terwijl ik haar wat thee gaf, draaide ze voortdu rend om het onderwerp heen, maar, of schoon ik niet langer eenige verachting ste drie uren niet uitbetaald, de volgende uren 21 cent. Voorts kwam van hetzelfde ministerie een schrijven binnen, dat de werkverschaffing baggeren kan worden voortgezet tot 1 Jilni a.s. Het kohier hondenbelasting 1935 werd vastgesteld met 84 honden. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aankoop van gronden voor verbreeding van den Vennewatersweg. Inmiddels werd reeds met de eigenaren onderhandeld en de prijzen varieerden van 25 tot 40 cent per M2. Deze bedragen werden billijk gevonden. Een suppletoire begrooting op den dienst 1934 werd vastgesteld, waardoor het tekort op dien dienst met ongeveer f 1000 werd verminderd en gebracht werd op 9000. Dan deelde de voorzitter mede, dat de in specteur van de drankwet in verband met het aantal verloven A alhier geadviseerd had den raad voor te stellen voorloopig 'n veror dening vast te stellen, waarbij bepaalde wij ken voor verlof A worden uitgesloten. E>e raad besloot hiertoe op dezelfde manier als ook bepaalde wijken voor vergunning werden uitgezonderd. In de vorige vergadering werd verzuimd de opcenten gemeentefondsbelasting voor Wimmenum vast te stellen, voor Egmondbin- voelde voor de vrouw (die eigenlijk dik en dom is en, ondanks de bespottelijke kruiperi ge vleiererij, welke zij soms ondergaat, in werkelijkheid nogal eenzaam), had ik niet het minste verlangen om met haar Marjo rie te bespreken, zooals jij je wel indenken kunt. Dus besloot ik inplaats daarvan Ros sett te bespreken. „Een erg onaangenaam type!" riep Mas ham. 't Spijt mij als hij werkelijk een vriend van u is, ofschoon ik niet kan gelooven, dat hij het is, ik weet, dat u daarvoor te verstan dig bent, of liever: Marjorie heeft het mij verteld, niet dat ik het zelf heb ontdekt, mr. Newlands. Ik voel geen sympathie voor mr. Rossett. Ik ben zeker, dat hij een man is, die op het laagst mogelijk vlak leeft, walgelijk aan-de-aarde-gebonden, ik las het opeens in zijn blik. Als ik mij hier vestig, zooals ik misschien, weet u, doe, kan ik zijn nabijheid alleen als een schaduwzijde beschouwen. Heusch, ik heb mij afgevraagd of ik hem zou uitkoopen". „Ik ben zeker, dat u dat niet kunt", ver telde ik haar. „Zijn familie is hier eeuwen lang gevestigd geweest en hij houdt van el- ken centimeter van dezen grond", „Aan de aarde gebonden, zooals ik zei" kwam zij tusschenbeide. „Neen, u beoordeelt hem verkeerd", zei ik, besloten de verdediging van Rossett op mij te nemen, al was 't alleen maar om den tijd door te komen. „Ziet u dan niet, dat zijn liefde voor zijn eigen streek, zijn eigen land, toch wel een mooi ding is? U behoorde hem te begrijpen. Hij is een zeer interessan te persoonlijkheid en vertegenwoordigt een type, dat bijna aan het v ''"ijnen is „En dat is erg goed ook. Ik vind het naar nen was dit 75; daar Wimmenum lager moet zijn, werd dit bepaald op 65. Na de behandeling der agenda vroeg de heer de Waard of de huiseigenaar verplicht is de straatbelasting te betalen voor door hem verhuurde perceelen. De voorzitter antwoordde, dat de belas ting inderdaad gelegd wordt op de eigena ren. De heer de Waard zou gaarne willen bepa len, dat menschen die hier een half iaar of ook langer woonden vóór een bepaalden tijd niet voor steun in aanmerking kwamen, er waren hier reeds steuntrekkers genoeg. De voorzitter voelde, dat hierin iets goeds zit en wist ook, dat dit door vele gemeenten wordt gedaan, echter mag men volgens de Armenwet iemand niet laten verhongeren, ze worden dan verwezen naar het Armbestuur. Van den steun wordt echter door het Rijk 99 pCt. terugbetaald en bovendien is de gemeen te nimmer verplicht het maximum steunbe drag te geven, in zulke gevalen kan men zeer goed minder geven. De heer van de Reep maakte hierop de op merking, dat in verband met den steunnonn de trek naar deze gemeente wel niet groot zal zijn. De heer Bras vroeg of het niet mogelijk is, dat wanneer iemand rijwerk aanneemt ui de- om u in de rede te vallen, maar ik ben er ze ker van, dat ik het bij het rechte eind heb. Ik heb ook verhalen over hem gehoord. Bo vendien kan ik voor mijzelf oordeelen. Hij is een Mars-bewoner, duidelijk Martiaan en is bestemd altijd zaad van tweedracht te zaaien, van oorlog en lage hartstochten, zooals de Martianen altijd doen". „Ik geloof, dat u het hier bij het verkeerde eind hebt", zei ik haar, nieuwsgierig waar ze die planeten-dwaasheid had opgedaan. „Hij mag op het eerste gezicht een Marti aan schijnen, maar hij is het niet. Hij be hoort tot Jupiter. den trotschen heerscher. Ik geef toe, dat hij trotsch is. Maar denk aan de lange geschiedenis van zijn ge slacht. Overweeg dan zijn tegenslagen. Herinner u, dat hij nu niemand heeft, be halve zijn dochter, slechts een jong meisje, op wie hij vertrouwen kan, om oip te steunen in oogenblikken van zwakheid, niemand om zijn trots te verzachten, om mag ik zeg gen? hem te veredelen, 't Was alleen zijn trots, die hem zoo onbeschaamd deed schijnen, toen u hem vraagde naar feeën en toovergodinnen". „Ha! Daar wou ik juist opkomen. Dat was erg ruw, vind ik, behalve dat het een donkere ontkenning en een bewijs van gees telijke dichtheid was". Zij bracht er deze dwaze zinnen uit met een air van triomf en tegelijk van diepzinnigheid. „wel, hij was zoo driftig, omdat hij de gedachte haatte, dat iemand hier iets gezien zou hebben in deze, zijn eigen streek, wat hij niet had gezien. U kunt dat begrijpen, nietwaar?" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6