Felle kerkstrijd in Duitschland. !Bmnentand SAMENWERKING Voor de Huisvrouw. helden-herdenkingsdag te Berlijn. Duizenden predikanten belet hun huis te verlaten. Prinses Juliana opent een nieuw paviljoen voor Gewrichts-Tuberculose te Laren. LANGS DEN WEG HEISTELLING OMGEVALLEN. Arbeider gedood. FELLE BRAND IN STOOMSPINNERIJ. 40 Arbeiders werkloos. OUDE MAN GEDOOD. Gaat niet door. Glimlachje nog stand houdende waterwerken te \erster- ken. Het gevaar voor een uitbreiding van de overstroomingen wordt nog verhoogd door de verwachting van regenval. De overstroomingen strekken zich Oostelijk tot Cincinnati uit. IERSCH FASCISME ROERT ZICH. Betoogingen tegen de regeering. De Valera. Tijdens een parade van troepen van den Ierschen vrijstaat ter gelegenheid van St. Pa- tricksday te Dublin hielden Iersche republi keinen een tegenbetooging, waarbij opruien de strooibiljetten werden verspreid tegen de Valera, Cosgrave en het Britsche Imperialis me. Er ontstonden botsingen met het publiek, zoodat de politie zich ten slotte genoodzaakt zag in te grijpen en van de gummistok ge bruik moest maken, waarbij een aantal perso nen kwetsuren opliep. Ook te Kinmallok in het graafschap Limerick kwam het gisteren tot incidenten tijdens een opmarsch van fas cistische blauwhemden. Door het publiek werden zij bestookt met flesschen en steenen, zoodat verscheiden hunner werden gewond. Plechtigheid in de Staatsopera. Gisteren heeft te Berlijn de jaar- lijksche „Heldenherdenking" voor de gevallenen in den wereldoorlog plaats gehad op grootschere wijze dan sedert langen tijd het geval is geweest en zichtbaar beïnvloed door het belangrijke besluit, dat de Rijks- regeering gisteren heeft genomen door het instellen van een weer macht. Generaal Von Blomberg. Het gebouw van de Staatsopera was geheel gevuld met burgerlijke en militaire autoritei ten en leden der partijleiding, terwijl in de eereloge o.a. als vertegenwoordiger van de oude weermacht de generaal-veldmaarschaik von Mackensen had plaats genomen. Te 12 uur werd. het licht in de zaal gedoofd en ging het gordijn open. Op het tooneel straal de, zwart omlijst en tegen een bruinen ach tergrond een reusachtig ijzeren kruis, en daaromheen stonden tachtig officieren met stalen helm en getrokken degen met de 80 in de Lustgarten gedecoreerde vaandels. Ter wijl de schijnwerpers opvlamden verscheen Adolf Hitier in de zaal, vergezeld o.a. door den rijksweerminister generaal von Blom berg en minister-president Goering. Rijksweerminister von Blomberg hield de herdenkingsrede, waarin hij de dooden her dacht, die waren gevallen voor de eer en de vrijheid van Duitschland. Veertien jaar lang heeft men bij den rouw om het verlies van het beste Duitsche bloed de smart gevoeld, dat hun heldhaftig sterven te vergeefsch is geweest. Aan den vooravond van den dag, waarop men voor de zeventiende maal bij eenkomt, is echter de zin van hun sterven vervuld. De bijeenkomst werd met het zingen van het Duitschland- en het Horst Wessellied be sloten. Inmiddels had zich in de Lustgarten een groot aantal troepen opgesteld, die door Hit- Ier geïnspecteerd zouden worden. Viermaal schreed de rijkskanselier langs het front der troepen, elke formatie met opgeheven arm groetend. Vervolgens werden de oude oor logsvaandels gedecoreerd. Hitier zelf, de oude generaal-veldmaarschalk von Mackensen, ge neraal Goering, rijksweermin, v. Blomberg, de chef van de legerleiding generaal von Fritsch en admiraal Rader hechtten de zwart- wit-roode linten met eerekruis op 81 vaan dels van het oude leger. Te voet begaf Hitier en zijn gevolg zich van de Lustgarten naar het gedenkteeken voor de in den oorlog gevallenen. Eenige mi nuten werden hier in stilte en met ontbloot hoofd doorgebracht, waarna Hitier plaats nam op een met dennegroen versierd podium en de troepen, die hij in den Lustgarten had geïnspecteerd, voorbij defileerden. Na het défilé dankte Hitier den rijksweer minister en hechtte persoonlijk den generaal- veldmaarschalk von Mackensen het eere kruis op de borst. Onder stormachtige ova ties van het publiek keerde Hitier naar de Rijkskanselarij terug. Ovaties voor Hitier te München. Toen Zaterdagavond, na het bekend wor den van het historische besluit, dat de rijks- regeering ten aanzien van de instelling van een Duitsche weermacht had genomen, be kend werd, dat Hitier, die zich voor deze aangelegenheid naar Berlijn had begeven, in den loop van den Zondag te München zou aankomen, werden alle partij-groepeeringen nog gisteravond gemobiliseerd om den ruli- rer een grootsche ontvangst te bereiden. Reeds tegen den middag bevonden zich dan ook honderdduizenden in de omgeving van ht vliegveld Oberwiesenfeld en voortdurend komen nieuwe S.S.-, S.A.-, militaire en politie- formaties aangemarcheerd om op het vlieg veld een eerewacht te vormen of om zich als eerewacht langs den weg van het vliegveld naar de stad te scharen. Tegen drie uur wa ren ook alle Beiersche autoriteiten op het vliegveld aanwezig. Doch pas tegen kwart voor vijf komt in het Noorden het vliegtuig van Hitier in zicht. Als de wielen even later den grond raken wordt het Duitschiand-lied door allen aangeheven en de rijksstadhouder generaal von Epp is de eerste, die den rijks kanselier begroet. Met een 'korte rede dankte Hitier voor de hartelijke ontvangst. Nadat de op het vliegveld opgestelde troepen geïnspec teerd waren ging het met een lange file van auto's naar de stad, met aan het hoofd de auto van Hitier, die o.a. vergezeld werd door oen rijksperschef dr. Dietrich en den gevol machtigde van Hitier voor ontwapenings aangelegenheden von Ribbentrop. Langs den geheelen weg werd Hitier voortdurend stormachtig toegejuicht. Ovatie voor Rijkskanselier Hitier. In de avonduren verzamelde zich in de Wilhelm-strasse voor de rijkskanselarij een groote menschenmenigte, die vaderlandsche liederen zong en steeds weer in „Heil"-geroep uitbarstte. Toen even na tienen de rijkskanse lier zich aan het venster vertoonde in gezel schap van de ministers Hess en Goebbels, ging opnieuw een luid gejuich op. L. Müller, rijksbisschop. De Duitsche kerkstrijd, die de laatste dagen de gemoederen weer meer in beweging brengt dan in eenige weken het geval is geweest, is thans weer in volle felheid opge laaid en heeft gisteren geleid tot een groote actie der geheime staats politie tegen de oppositioneele pre dikanten, die zich blijven verzetten tegen het regime van den rijksbis schop Müller in de Evangélische kerk. Aangezien bekend was, dat de opposition- neele predikanten voornemens waren gisteren het manifest der belijdenis-synode voor te le zen, dat de arische leerstellingen afwijst en de door het nat.-soc. nagestreefde richting in de kerk betiteld met „Het nieuwe Paganis me", hebben de autoriteiten maatregelen ge nomen om deze voorlezing van den kansel te beletten. De geheime staatspolitie heeft duizenden predikanten belet hun woningen te verlaten. Zij hadden zich te onderwerpen aan een huisarrest, dat door de politie werd gecontroleerd. Voor het huis van de meesten was een politiewacht opgesteld om hen te be letten zich naar hun kerk te begeven. Een viertal predikanten is door de staatspolitie gearresteerd en wordt in voorloopige bewa ring gehouden. NIEUWE NOTA VAN ABESSYNIE AAN DEN VOLKENBOND? De onderhandelingen afgebroken. Zondagavond verluidde in Vol kenbondskringen, dat Abessynie zich opnieuw per nota tot den secr.- generaal van den Volkenbond heeft gewend. Daarin zou het mededee- lingen hebben gedaan van het afbre ken der onderhandelingen met Italië. Abessynie zou aan deze mededee- ling het verzoek hebben vastge knoopt, dat de Volkenbond zich thans opnieuw met de kwestie zal bèzig houden. HEVIG VUURGEVECHT TE BARCELONA. 1 doode, 20 gewonden. Gisteren is te Barcelona een hevig vuurge vecht ontstaan tusschen de politie en een aantal pistoleros, gewapende bandieten. Er werden honderden schoten gelost, waardoor een politieman werd gedood en vijf anderen werden gewond. Voorts wierpen politieman nen een bom naar een taxi, waarin een aantal bandieten gezeten waren. De bom miste echter zijn doel en kwam tot ontplof fing onder een wagen van de politie, die on middellijk in brand vloog. NOORSCHE RCcERING AFGETREDZN Minister-president Mowinck ;1 heeft Zaterdag in den kabinetsraad e Oslo bekend gemaakt, dat hij den koning het ontslag der regeering heeft aangeboden. De koning heeft het ontslag aanvaard en den voor zitter van het Storting, den leider der Arbeiderspartij Nygaardsvold, belast met de vorming van een nieuw kabinet. Nygaardsvold heeft de opdracht aangenomen. Prinses Juliana. Door H. K. H. prinses Juliana is heden te Laren (N.-Hhet nieuwe paviljoen geopend van het „Sanatorium van ae vereeniging tot behartiging van de Belangen van Neder- landsche lijders aan Been- en gewrichts- tuberculose". De omstandigheid dat het sanatorium zich niet eigent voor een groote ontvangst heeft tot gevolg gehad, dat de talrijke gasten zijn ontvangen in Hotel Hamdorf. Tegen drie uur 's middags was het heel druk in het anders zoo stille mooie Goóische dorp'. De bevol king was uitgeloopen om de prinses te be groeten en had zich langs den weg ge schaard. Inmiddels had zich de zaal van het Hotel Hamdorf, die keurig was versierd, ge vuld met een groot aantal autoriteiten. Onoer deze waren de minister van Sociale Zaken, dr. Slotemaker de Bruine, de commissaris der koningin in Noordholland, jhr. mr. dr. A. Roël, de directeur-generaal der volksgezond heid, mr. L. Lietaert Peerbolte, bestuur van het sanatorium met den geneesheer-directeur dr. C. Thomassen. Voorts waren er de bur gemeester van Laren, jhr. van Nispen van Sevenaar en een aantal burgemeesters van omliggende gemeenten. Verder een gróót aantal bestuursleden van Geneeskundige in stellingen en vereenigingen en een aantal voorzitters van Raden van Arbeid. Een luid gejuich van de bevolking kon digde reeds de aankomst van de prinses aan. Aan den ingang van het Hotel Hamdorf werd H K. Hoogheid ontvangen door den commissaris der koningin, die den voorzitter van het sanatorium, dr. A. Th. Planten en eenige andere bestuursleden voorstelde. Door het dochtertje van den geneesheer- directeur Liesje Thomassen werden bloemen aangeboden. Deze bloemen samen gebonden door linten van verschillende kleuren waren het symbool, dat bij verpleging niet naar politieke kleur gevraagd wordt. Toen de gasten allen waren gezeten, kreeg de voorzitter, dr. A. Th. Planten, verlof tot het houden van een toespraak. Na nog meerdere redevoeringen, werden door de prinses eenige ververschingen ge bruikt en begaven zich de overige gasten naar het sanatorium, dat een kwartiertje van de kom van het dorp is gelegen. Toen H. K. H. eenigen tijd later met het bestuur daar ook per auto arriveerde, werd zij aan den ingang ontvangen door de beide genees heeren, dr. C. Thomassen en dr. C. P. H Feenstra. Het hooge gezelschap begaf zich dadelijk naar het nieuwe paviljoen, dat echter nog afgesloten was door een lint. Door Robbie Thomassen werd een schaar aange boden aan de Prinses, met de uitnoodiging daarmee het touw door te knippen, waar door de officieele opening was geschied. Hierop betrad de prinses begeleid door dr. Thomassen het nieuwe gebouw, waar 25 vrouwelijke patiënten werden verpleegd. Bij dit bezoek had dr. Thomassen gelegen heid een verklaring te geven van de verple ging van de lijders, die dikwijls meer dan drie jaar in gips stil op hun rug moeten liggen. Zoo legde hij b.v. uit dat in deze za len geen vlakke plafonds zijn gemaakt, om dat het staren daarnaar tenslotte een kwel ling zou worden. Ook vertelde hij, dat de bedden zoo hoog zijn, opdat zij den ver- plegenden op gelijke hoogte zullen zien, en dat alle bedden een verschillende construc tie hebben, al naar mate van de behoefte van den patiënt. De bedden staan op wie len, waardoor zij heel gemakkelijk uit de zalen naar buiten gereden kunnen worden. 0:k werd erop gewezen, dat achter ieder bed, radio kan worden ingeschakeld en de patiënten door een koptelefoon kunnen luis teren. Groote belangstelling werd door de prin ses getoond, die met enkele patiënten eenige woorden wisselden. Nadat de verschillende zalen waren be zocht, werd nog een kort bezoek georacht aan het eerste paviljoen, waar mannen, jongens en meisjes worden verpleegd. Tenslotte werd afscheid van het bestuur genomen. Een luid spontaan hoera klonk uit de patiënten op, toen H. K. H. in haar auto plaats nam. Ook van de zijde der be volking werd de Prinses nog luide toege juicht toen zij het sanatorium verliet, langt dan wag, déir gaat hat om I Nlat aMaan om da algan auto of flatt denkan, maar ook raka- ning houdan mat ande- ran. Dan zal kat var kaar vfottar worden. Dan wordt do varkeertvalbg- ka d grootar. Helpt allen maa: maar samenwerking 12 Gisterochtend waren vier arbeiders aan de Zuwebrug tusschen Kortenhoet en Vreeland bezig met inslaan van een heipaal. Ter wille van deze werkzaam heden tot herstel van de brug was er verlof gegeven op Zondag te arbeiden. De werklieden stonden op een schuit, toen plotseling de heistelling in bewe ging geraakte. De arbeiders maakten zich uit de voeten, doch een hunner, de 44-jarige A. Bosman, wonende te Uit hoorn, werd op het hoofd getroffen door een der neerstortende stutpalen. Hij bleef bloedend en bewusteloos liggen en is in hopeloozen toestand naar een der ziekenhuizen te Hilversum vervoerd, waar hij in den loop van hedenochtend is overleden. Gistermorgen heeft in de vier verdiepingen hooge fabriek van de Veenendaalsche Stoomspin nerij en Weverij een felle brand gewoed, waardoor het pand bij na geheel is uitgebrand. Omstreeks half tien Zondagmorgen is de brand ontdekt, waarna onmiddellijk alarm werd gegeven. De brandweer was spoedig ter plaatse en bepaalde zich tot het nathouden van de perceelen in de omgeving. Tegen de vuurzee viel weinig uit teTichten. De band en lintweverij zijn geheel uit gebrand. De brand is uitgebroken in de band weverij. De rubberafdeeling, welke hier aan grenst, is gespaard gebleven. Overigens is de fabriek vrijwel geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbe kend. De fabriek, waar 40 menschen ar beid vonden, is op beurspolis verzekerd. De belangstelling voor den brand was, ondanks het feit dat de kerkdienst in vollen gang was, groot. De vuurzee was in een uur tijds gedwongen. EEN NIEUWE LAK. De N.V. Vernis- en Verfwarenfabriek v.h. J. Wagemakers en Zonen te Breda heeft een nieuwe decoratie-lak de zoogenaamde "mloid Christalline lak in den handel bracht. Deze lak is in 8 kleuren verkrijgbaar, geeft prachtige resultaten op een harden on dergrond en is uitstekend geschikt oa. voor lampekappen, vazen en lantaarns. Wanneer de ondergrond met brandspiritus is schoon gemaakt en de lak met een schoone kwast m een flinke dikke laag is aangebracht en koel gedroogd wordt, krijgt men een schitterend resultaat. Zaterdagavond omstreeks zeven uur heeft op den Tilburgschenweg even bui ten de gemeente Moergestel een ernstig ongeval plaats gehad. De 71-jarige heer H. van Dijk uit Moergestel keerde per rijwiel huiswaarts. Vermoedelijk door de verblindende lichten van een tege moet komende auto heeft de heer S., die den ouden man per auto achterop reed, den wielrijder niet gezien. De heer van Dijk werd door de auto gegrepen, eenige meters medegesleurd en in een naast den weg liggende sloot geslingerd. De inzittenden van de auto brachten den ouden man op het droge en vervoer den hem naar het R. K. Ziekenhuis te Tilburg. Daar is hij in»den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen overleden. BOUW ARBEIDERSSTAKING TE APELDOORN. Naar wij vernemen zal de staking, welke in de bouwvakken te Apeldoorn dreigde, niet doorgaan. In een vergadering, welke gisteren avond gehouden is en door den burge meester van Apeldoorn belegd was, is men tot overeenstemming gekomen. HOE ZULLEN WIJ OP VLEESCHLOOZE DAGEN DE JUS VERVANGEN. „Vleeschlooze" dagen worden tegenwoor dig volstrekt niet meer tot de uitzonderingen gerekend zelfs niet in gezinnen, waar de financiëele omstandigheden het koopen van vleesch zonder bezwaar zouden toestaan. De verklaring daarvan? Na de eerste proef, die in de meeste geval len met eenigen twijfel werd genomen, kwam menigeen tot de conclusie, dat allerlei vleeschvervangende gerechten, waarvan men vroeger nooit had gehoord, zóó smakelijk waren, dat men ze graag nu en dan op ta fel zou terugwenschen. En nog iets anders: bij voortzetting van de proei, b.v. zóó, dat wekelijks eenige da gen het vleesch werd uitgeschakeld, leerde de ondervinding aan menigeen, dat een der gelijk spaarzaam gebruik van vleesch aan zijn gezondheid ten goede kwam. Eén mogelijkheid deed zich echter bij de ze nieuwe voedsel-regeling aan de huis vrouw voor: hoe zou ze de jus (die bij de meesten misschien nog méér in tel is dan het vleesch-zelfop een doelmatige manier ver vangen, zoodat men nóch bet vet mist, waar voor de jus pleegt te zorgen, nóch zich be klaagt over het weinig „pittige" van een maaltijd zender jus. Dit probleem is niet zoo heel moeilijk op te lossen: smakelijke sausen, geschikt om de droge aardappelen aan het noodige vet te helpen en tevens in staat om ons smaak- orgaan voldoende te prikkelen, zijn er in overvloed, en hun bereiding is zoo gemakke lijk, dat geen enkele husvrouw er tegen op hoeft te zien. Wat denkt U b.v. van de vol gende mogelijkheden? Citroensaus (4 personen). yt L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 30 G. (3 afgestreken eetlepels) bloem, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter, sap van V, citroen, 1 ei. Verwarm roerende op een zacht vuur de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, giet daarbij onder voortdurend roeren bij kleine scheutjes den bouillon en laat daarna de saus (steeds roerende) nog een paar mi nuten doorkoken. Klop in de sauskom het ei, giet er flink roerende de hecte saus bij en maak die ten slotte af met het citroensap. Geef in dit geval als groente: spruitjes, groene savoye lrocl, prei, uien, knolselderij of iets dergelijks. Tomaten-jus (4 personen). 4 tomaten (ook te vervangen door 4 afgestreken eetlepels dikke tomatenpu- rée), 1 ui, 80 G. (4 afgestreken eetle pels) boter, 1 theelepel zout, ongeveer 4 d.L. water, 2 theelepels Maggi's Aroma. Laat in een geëmailleerd ijzeren potje de fijngesnipperde ui in de boter lichtbruin worden, voeg er dan de in stukken gesneden tomaten bij met het zout en laat het meng sel (nu en dan roerende) tot een dikke purée worden. Giet daarbij het water en laat de saus nog een kwartiertje „pruttelen"; maak ze af met de Maggi's Aroma en giet ze over in de sauskom (desverkiezende door een zeef, zoodat de stukjes ui en de tomaten- schilletjes achterblijven). Bruine uiensaus (4 personen). 1 groote ui (of 2 kleinere), 30 G. (3 afgestreken eetlepels) bloem, 60 G. (3 afgestreken eetlepels) boter, laurier blaadje, 2 kruidnagelen, L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, ietsje peper. Snipper de ui fijn en laat ze in een geë mailleerd ijzeren potje in de «oter lichtbruin worden. StTOoi er dan de bloem in en laat die ook een lichtbruine kleur aannemen. Giet geleidelijk (en steeds roerende) bij dat meng sel den bouillon, voeg er de kruidnagelen en het laurierblad bij en laat de saus in <Je gesloten pan nog eer kwartier zachtjes door koken. Neem er vervolgens de kruiden uit en maak de saus desve kiezende af met een ietsje peper. Gebruik in den maaltiid, waar bij deze saus gekozen wordt, als groente bruine boonen, capucijn°rs, gestoofde bieten, roede kool, spruitjes of iets dergelijks .Natuurlijk zou lk het nog heel wat mooier gedaan hebben aan een echte trapeze." (Humorist)»

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8