DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nu Duitschland zich herbewapent EEN BRITSCHE NOTA. Dinsdag 19 Maart 1935 137e Jaargang lÖMfeUj&scfi Een rede van minister Göbbels. - Engeland stuurt een protestnota aan Duitschland. Verschillende buitenlandsche stemmen. Duidelijkheid en logica. Verschillende persstemmen Italiaansche opinies. Fransche verklaringen. lBuitenland Waf vandaag de aandacht trekt,,. OOK RUSLAND NEEMT MAAT REGELEN. De militaire opleiding. Teekens voor snelheidsvermindering ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke retfel meer f n contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 66 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat men zich in vrijwel de geheele wereld bezig houdt met de nieuwe Duitsche legerwet en dat het buiten land daar min of meer felle critiek op heeft uitgeoefend. Gisteren heeft minister Göbbels daarom een rede gehouden, getiteld „Duidelijkheid en Logica" en daarin verklaard, dat de openbare meening in Duitschland met eenig verbazen de reactie heeft waargenomen, welke Duitschland's besluit tot herstel van den algemeenen dienstplicht in de verantwoordelijke kringen van de Europeesche hoofdsteden teweeg heeft geroepen. En dat, terwijl Duitschland gemeend had te mogen veronderstellen, dat de wereld met zichtbare opluchting en een gevoel van innerlijke voldoening van dit feit kennis zou nemen. Immers, zoo zeide Göbbels in zijn rede, de openhartige en onverbloemde uiteen zetting van de Duit sche bedoelingen vormt in werkelijk heid een element van geruststelling, dat' voor óe logische en vruchtbare beschou wingen van den Europeeschen toe stand verblijdend, zoo niet onontbeer lijk is. Het geheim, dat Dr. Göbbels. het vraagstuk van de Duitsche weermacht de laatste maanden en jaren omgaf, was juist door officieele en officieuze instanties in het buitenland herhaaldelijk levendig betreurd, vooral omdat zonder een onbeperkte kennis van Duitschlands bedoelingen en consolidatie van den vrede, naar men zei, scheen buiten gesloten. Herhaaldelijk werd van dien kant de wensch te kennen gegeven, dat Duitschland klaren wijn zou schenken. De vervulling van dien wensch was des te dringender geboden, omdat de meeste buitenlandsche bladen zich te buiten gingen aan vage en fantastische schattingen, die slechts geschikt schenen om de volken in een hoogst gevaarlijke oorlogs psychose te brengen. Geen gebied is zoo geschik* als het poli- tiek-militaire, om overdreven en duidelijken laster te verwekken. Hier is klaarheid gebo den want alleen uit klaarheid laat zich de realistische logica ontwikkelen. De wereld heeft nu zekerheid over het geen, waarnaar zij reeds zoolang met allerlei middelen vischte en wat zij eigenlijk al wist. Al in November heeft Winston Churchill in het Engelsche Lagerhuis een overdreven schets gegeven van Duitschlands wapening en gezegd, dat het tijd werd het geheim, dat daarover hing, te ontsluieren. Baldwin ant woordde daarop, dat een van de oorzaken van de huidige malaise was gelegen niet al- 'een in vrees, maar ook in de onkunde buiten R1 u S^imhouding binnen Duitschland. üaldwin sprak ook over de vrees voor een onbekende verschrikking, die zou kunnen uitbreken. Daaraan is door de Duitsche ver klaring, die inhoudt, dat de invoering van den dienstplicht geen oorlogszuchtige bedoe- hngen insluit, doch slechts het behoud van den vrede dienen moet, een einde gemaakt. Göbbels haalde vervolgens soortgelijke uitingen aan van maarschalk Pétain en van minister president Flandin. Moet het dan in Duitschland geen verwon dering baren, dat men nu in het buiten'and doet of men verbaasd en ontzet is? 15 jaar lang heeft Duitschland er op gewacht dat de onderteekenaars van het verdrag van V er- sailles hun verplichting tot ontwape-ing na kwamen. Duitschland moest daarop wel een maal de consequenties trekken, vooral nu de andere landen een versterking van hu'n weer macht gingen ondernemen met als mot.'vee- nng de oncontroleerbare gegevens over Duitschland, die grootendeels op fantastische vermoedens berustten. Een ongewapend land temidden eener ge wapende wereld is een voortdurende uittar ting tot den oorlog. Niet het gewapende, doch het ongewapende Duitschland heeft Europa verontrust. Door het invoeren van den algemeenen dienstplicht wordt het even wicht hersteld, dat noodig is om tot vrucht bare besprekingen te geraken over de groote, onopgeloste vraagstukken van de internatio nale politiek. Duitschland wil meewerken aan den vrede; het heeft dien evenzeer noodig als alle an óere volken. Niemand in Europa, die ook maar een zweem van verantwoordelijkheids besef in zich heeft, gelooft, dat de schaden van een oorlog, die in geen 17 jaren vredes werk waren te overwinnen, door een nieu wen oorlog weg (e nemen zijn. Onder deze omstandigheden is de beste kans op een waarachtige verzoening der vol ken gelegen in klaarheid en logica. Niets zou gevaarlijker zijn dan een nieuw luchtkasteel te bouwen van illusies en droomen Mogen de verantwoordelijke lieden wijsheid en ge zond vrstand den vrijen teugel laten, oes te ingrijpender zal oe gelukkige wending zijn, waarin Europa zichzelf hervormt. De zoo vaak betreurde geheimzinnigheid is nu uit, de atmosfeer is gezuiverd. Duitsch land wil als gelijkgerechtigde natie de wereld tegemoet treden met de warmste bereidwil ligheid door naar zijn beste krachten mee te werken aan den Europeeschen vrede en de verzoening der volken. Met diepe dankbaarheid heeft het Duitsche volk kennis genomen van het groote en moedige besluit van den leider. Geen oor logsgeestdrift en revancheliederen waren zijn antwoord daarop; in trots en waardigheid voelt het zich weer rustig in de zekerheid van zijn eigen kracht, want zijn lot berust welbehoed in Adolf Hitiers hand. Intusschen is het lesultaat van de bespre kingen, die de Engelsche regeering den ge- heeien Zondag gevoerd heeft, geweest de overhandiging van een nota aan de Duit sche regeering, waarin Engeland protest aanteekent tegen deze Duitsche militaire wet. In haar nota aan Duitschland zegt de Engelsche regeering. dat zij zich genoopt ziet bij de Duitsche regeering een protest in te dienen tegen de aankondiging van 10 dezer, waarbij de Duitsche regeering kennis geeft van haar besluit den algemeenen dienstplicht in te voeren en de grootte van het leger in vredestijd te bepalen op 36 devi- sies. Na de bekendmaking van de instelling van een officieele Duitsche luchtmacht is deze verklaring een nieuw voorbeeld van eenzij dig handelen, dat, afgezien van de prin- cipieele kwestie, er toe leidt de onrust in Eupropa ernstig te doen toenemen. Het voorstel van een Engelsch—Duitsche bijeenkomst is voortgevloeid uit het Engelsch Fransche communiqué van 3 Febr. en het Duitsche antwoord daarop van 14 Febr. aangevuld door een nader contact tusschen de Engelsche en Duitsche regeeringen. De Engelsche regeering acht het noodzakelijk de bijzondere aandacht van de Duitsche te vestigen op het effec* van de.e stukken. Na opgesomd te hebben, wat er tot nog toe geschied is gaat de nota voort, dat be oogd was een algemeen' regeling, uit vrije onderhandeling tot stand gekomen, tusschen Duitschland en andere mogendheden en overeenkomsten nopens de bewapening, wel ke de bepalingen van het vijfde deel van het verdrag van Versailles zouden kunnen ver vangen. Dit is ten allen tijde het doel ge weest van de politiek van de Engelsche re geering en tot de verwerkelijking daarvan zal zij al haar krachten aanwenden, zoowel te Genève als elders, doch het sluiten van een veelomvattend accoord dat in gemeen schappelijk overleg in de plaats zou komen van de verdragsbepalingen, kan niet verge makkelijkt worden door op de zaken vooruit te loopen, alsof een zoodanige beslissing reeds genomen was, daar ook de omvang van de militaire effectieven iedere weer macht, waarvan tevoren sprake was, verre overtreft en welke, indien gehandhaafd, de instemming van de andere dringend belang hebbende mogendheden moeilijker zoo niet onmogelijk maakt. De Britsche regeering is allerminst ge neigd om eenige gelegenheid te laten voorbij gaan, welke het voorgenomen bezoek aan Berlijn zou kunnen bieden tot het begunsti gen van een algemeene overeenkomst, doch in de gewijzigde omstandigheden voelt zij zich genoodzaakt de Duitsche regeering van te voren te vragen, of zij dit bezoek nog wenscht op de basis en met het doel gelijk hierboven is uiteengezet. Bovenstaande nota is gisteravond aan minister von Neurath overhandigd door den Britscben ambassadeur, die daarna de offi cieele mededeeling kreeg, dat Duitschland nog sleeds een bezoek van Sir John Simon op prijs stelt. Het gevolg daarvan is weer geweest, dat John Simon en Eden Maandag a.s. naar Berlijn zullen gaan. Ondanks de van officieele zijde in acht genomen reserve publiceeren de Italiaansche bladen niet alleen uitvoerige berichten over de reactie in de wereldpers op de invoering in Duitschland van den algemeenen dienst plicht, maar zij geven ook zelf redactioneel commentaar. Zoo schrijft de „Te vt r e" dat het besluit der Rijksregeering voor Italië te minder on verwacht is gekomen, daar Mussolini sedert lang gewezen heeft op de noodzakelijkheid het probleem der bewapeningen op den grondslag der feiten op te lossen. Tegenover het voldongen feit moet men zich thans af vragen wat de internationale consequenties daarvan zullen zijn. De mogendheden staan voor een principieele en definitieve wijziging der betrekkingen tusschen zichzelve en Duitschland. Het nieuwe evenwicht van Europa als laatste gevolg van de onweer staanbare dynamiek in het bestaan der af zonderlijke naties teekent zich duidelijk af. Taak der verantwoordelijke mannen is het thans het optreden van de behoefte naar vei ligheid, die overal en gelijkmatig een mili tair karakter aanneemt een critische beteeke- nis te geven. Misschien zal het gelukken door een even wicht van krachten tot een beter resultaat te komen dan door het evenwicht van goedbe doelde maar wezenlooze pacifistische formu les. Thans moet blijken of Europa er rijp voor is het probleem van de samenleving der volkeren met het Oog op een beter lot voor allen rustig en moedig en zor.der hysterische uitvallen aan te passen. De wederinvoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland wordt ook verder in de Italiaansche bladen zakelijk besproken. Alarmeerende interpretaties worden verme den. Den duidelijken toestand acht men ge schikt tot het uit den weg ruimen van mis verstanden. De noodzakelijkheid bestaat thans, van overleg plegen tusschen de West- Europeesche mogendheden. 't Semi-officieele „Giornale d'Italia" schrijft, dat 't oogenblik belangrijk is, maar meer aan leiding geeft tot grondig onderzoek dan tot dramatische uitbarstingen. Men zal thans, terwijl de kaarten open )p tafel liggen, kun nen onderhandelen. Gelijk echter Italië is tegen het dogma van de eeuwigheid der ver dragen, zoo is het ook gekant tegen een eenzijdige revisie. Dit algemeen op de be sprekingen van Rome en Parijs opgestelde principe heeft de taak de voorwaarden te scheppen voor een loyale samenleving der volken. Italië mag Duitschland te eerder daaraan herinneren, daar het reeds zeer dui delijke bewijzen heeft gegeven ook voor de behoeften van zijn verdediging. Men mag hopen tot een zuivere opheldering en tot een oplossing der belangrijke problemen te ko men. Bij deze oplossing zal wel is waar met in het oog houden van aller belangen het principe bevestigd moeten worden, dat de internationale verplichtingen zoo lang moeten worden nagekomen als zij niet ver vangen zijn door nieuwe in gemeenschappe lijke overeenstemming gesloten overeenstem ming. Een andere norm voor de internatio nale betrekkingen bestaat er niet. Wij zouden willen gelooven, aldus besluit het blad, dat ook de Duitsche Riiksregeering dit principe op zijn juiste waarde zou schatten. Een stem uit Rusland. In zijn commentaar op de berichten in zake de wederinvoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland herinnert Pravda er aan, dat het Duitsche imperialis me reeds in den loop van jaren de liquidatie voorbereidde van de bepalingen van Ver sailles en in zijn strijd tegen de imperialis tische tegenstanders in ruime mate gebruik maakte van hun wederzijdsehe tegenstel lingen. Bovendien hebben zekere imperialis tische groepeeringen, in het bizonder in Engeland, het Duitsche fascisme geen ge ringe politieke diensten bewezen, hopende op deze wijze een terrein te scheppen voor de organisatie van een anti-Sovjet-front in Europa. Hitier wist, dat gezien de interna tionale situatie en vooral met het oog op het feit, dat Engeland de versterking van de fascistische dictatuur niet wilde verhinde ren, hij in ieder geval zijn doel langs diplo- matieken weg kon bereiken. Het Duitsche fascisme evenwel wilde op demonstratieve wijze aantoonen, dat het niet streeft naar het verlof zich te wapenen, maar dat het er de voorkeur aan hecht na de denonciatie van de bepalingen van Ver sailles de laatste resten er van officieel te begraven en met de toestemming der mo gendheden Duitschland de grenzen van voor den oorlog terug te bezorgen. Berlijn begrijpt zeer wel, dat men na de verklaring van 16 Maart de a.s. bespre kingen met Simon op een heel anderen toon en op een geheel andere basis zou kunnen leiden. Het Duitsche fascisme wenscht zeer zeker indruk te maken met geweld. Op deze wijze tracht 't den leidenden kringen in de kapitalistische landen vrees in te boezemen. De fascistische dictatuur volgt thans met bi- zondere aandacht de commentaren op de verklaring van 16 Maart. De territoriale problemen wachten nu op hun beurt. Het is onbetwistbaar, dat de ge beurtenissen thans nog meer bespoedigd zullen kunnen worden. De gebiedende taak van dit oogenblik is, aldus Pravda, prompte en beslissende actie ten gunste van de orga nisatie van den vrede op de basis vf n veilig heid en wederzijdschen bijstand. Het Duitsche fascisme heeft openlijk de revanche van den in 1918 verloren imperia- ïistischen oorlog aan de orde gesteld. Hitier leidt Duitschland naar een nieuwen oorlog, besluit het blad, welke onbetwistbaar zal eindigden met een ineenstorting van het fascisme. De Fransche Liberté publiceert een aan tal korte verklaringen van Fransche per soonlijkheden. De voorzitter van de leger- commissie van een senaat, generaal Bour geois, die evenals senator Lemary de Fran sche regeering Woensdag in den senaat zal interpelTeeren, verklaarde: Engeland, Frank rijk en Italië moeten gemeenschappelijk de middelen bestudeeren ter handhaving van den vrede en ter bescherming tegen de door maarschalk Pétain voorspelde 100 Duitsche divisies. Generaal Niessel verklaarde, dat de in voering van den algemeenen dienstplicht de logische consequentie is van den in Duitsch land heërschenden geestestoestand, 't Mon ster Duitschland heeft thans tanden gekre gen. Er bestaat nog slechts een afweermiddel: het te toonen dat onze slagtanden evenzeer gescherpt en even krachtig zijn als de zijnen om het op deze wijze de lust te benemen zich van zijn tanden te be dienen. Het lid van de leger-commissie van de ka mer, afgevaardigde Ferry, schrijft in het zelfde blad, dat de duivelsche bewapenings wedloop weer aanvangt. De vrije en vreed zame volkeren zijn gedwongen te volgen wanneer zij zich niet willen veroordeelen tot slavernij of ter dood. Noodig is de defi nitieve invoering van den twee-jaren dienst tijd bij de wet en de kwalitatieve opvoering van het Fransche leger, want op dit gebied kan Frankrijk Duitschland overtreffen. In de „Intrensigeant" schrijft de voorzit ter van de leger-commissie van de kamer, overste Fabry, dat de politiek van het vol dongen feit in militaire taal overgebracht luidt: plotselinge aanval zonder waarschu wing en zonder pardon Overigens herinnert 't aan het samengaan van Frankrijk, Enge land en Italië in 1915 en vraagt hij of deze eensgezindheid in geval van een conflict nog aanwezig is. ÏTALIE'S TERRITORIALE LEGER. Instelling van verscheidene mi litaire zones. Een nieuwe reorganisatie van het territo riale leger in Italië is het onderwerp van een wetsvoorstel, dat binnenkort door de kamer van afgevaardigden zal worden bestudeerd. De hervorming betreft de instelling van ver scheidene militaire zones, waarbinnen de ter ritoriale functies van de groote eenheden, de infanteriedivisies en legercorpsen, zullen kunnen worden uitgoefend. Het voornaamste voordeel van deze hervor ming zal zijn, dat op solide en permanente basis de territoriale bescherming en verdedi ging des lands zal kunnen worden georga niseerd. Er zal een chef van den generalen staf worden aangesteld, benevens twee onder chefs van den genralen staf, n.1. een voor het veldleger en een voor het territoriale leger. MOORD OF ZELFMOORD? Communist dood in gevangenis cel te Solia aangetroffen. De financieele beambte Bejanoff te Sofia, die ten gunste van de communistische partij vier millioen lewa had verduisterd, is in zijn gevangeniscel dood aangetroffen. De oor zaak van zijn dood kon tot nog toe niet wor den vastgesteld. Men vermoedt, dat hij ofwel zelfmoord gepleegd heeft, ofwel dat hij door zijn communistische partijgenooten is ver moord, om de ontdekking van de nog ontbre kende drie millioen lewa te voorkomen. COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD. Gistermiddag is vonnis gewezen in de zaak tegen den voormaligen leider van den Roode Frontstrijders Bond in Hamburg, Fiete Schulze. De man werd wegens voorbereiding tot hoogverraad tezamen met ten uitvoer ge legden gemeenschappelijken moord in drie Nu Duitschland zich herbewapent; redevoering van minister Göbbels (Dag. Overzicht). Na het nieuwe Duitsche besluit (Bui tenland). Sneltrein Brussel—Antwerpen rijdt op een groep wegwerkers inzeven doo- den, vele gewonden (Buitenland). Meubelfabriek te Vlaardingen een prooi der vlammen (Binnenland). Moordaanslag te Voorburg; 42-jarige juffrouw tracht haar verloofde te doo- den, omdat deze haar niet wilde trou wen (Binnenland). Ernstige auto-botsing te Hendrik Ido- Ambacht; een doode (Binnenland). Aan Willem Kloos en Lodewijk van Deyssel zal het eere-doctoraat in de let teren en wijsbegeerte worden verleend (Kunst en Wetenschappen). (23e eerder eeeataed l»<d» berichten). gevallen en wegens poging tot gemeenschap pelijken moord veroordeeld ter dood en tot levenslang eerverlies. VERKIEZINGSSTRIJD IN HONGARIJE. Een felle rede van graaf Bethlen tegen minister-president Goem- boes. De voormalige minister-president graaf Bethlen, die sedert de ontbinding van het parlement, de scherpste oppositie voert tegen de regeering-Goemboes, heeft in Nagykanis- za een met spannig verwachte verkiezings rede gehouden, waarin hij felle persoonlijke aanvallen tegen minister-president Goemboes richtte. Bethlen becritiseerde o.a. scherp de buiten landsche politiek der regeering-Goemboes en eischte, dat de Hongaarsche buitenlandsche Eolitiek zou worden voortgezet in de door em ingeslagen richting eener allernauwste vriendschap en samenwerking met Italië. Graaf Bethlen waarschuwde vervolgens zijn aanhangers voor de ideeën van het na- tionaal-socialisme, waarvan hij, Bethlen kwam er recht voor uit, een besliste vijand is. Tenslotte verklaarde graaf Bethlen, dat hij ook verder de verdediger zou zijn van de grondwet en dat hij de regeering-Goemboes slechts zoolang en in zooverre steunen zou, als met zijn opvattingen overeen te brengen was. EEN PRESTATIE VAN VIJF VROUWEN. Ruim 2000 K.M. op ski's afgelegd. Vijf vrouwen, aldus meldt het Tass-agent- schap, hebben de zeldzame prestatie gele verd, den 2132 K M. langen afstand van Tjoemen naar Moskou geheel op ski's af te leggen. Zij waren op 2 Januari van Tjoemen ver trokken en hebben per dag soms meer dan 100 K.M. afgelegd. Gemiddeld is 56 KM per dag afgelegd. Tusschen het bestuur der communistische jeugdorganisaties en de Russische lucht vaartmaatschappij Ossaviachim is een over eenkomst tot stand gekomen, die uitgebreide maatregelen inhoud voor de militaire en luchtvaartopleiding der Russische dorps jeugd. In 1935 zullen 140000 jonge boeren worden opgeleid. Bovendien zullen 30000 jonge meisjes verband-cursussen volgen en zijn voorts maatregelen overwogen om de belangstelling der boeren voor de luchtvaart te bevorderen. De regeering en de commu nistische partij hebben voor dit doel ruime geldmiddelen beschikbaar gesteld. Verkeer, dat den'Verkeer, dat den agent van voren agent van achteren nadert, moet $nel- j nadert, moet snel heid verminderen, i heid verminderen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1