Agenda DE ALKMAARSCHE COURANT £aatste B Ptouittciaaf 'flieims TOT 1 APRIL A.S. GRATIS. Hand.: en Jainêouw (Rechtszaken Stad en Omgeving. Belgische regeering afgetreden. Trein Brussel-Antwerpen rijdt op wegwerkers in. HEILOO BERGEN INDIEN U ZICH REEDS THANS ABONNEERT ONTVANGT U Abonnementsprijs voor Alkmaar per week 15 ct., per kwartaal f2,00 Buiten de stad per kwartaal f2,50. AAN DE ADMINISTRATIE VAN DE „ALKMAARSCHE COURANT" VOORDAM C 9, ALKMAAR. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Harmonie, t/m. Woensdag, telkens des av. half 8, hoofdnummer So endete eine Liebe (rem.) Toegang voor alle leeftijden. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer De familie van mijn vrouw (kom.-sens. HoU landsche film); hoofdrollen Johan Kaart Jr., Sylvain Poons, Gusta Chrispjn—Mul der. Leeftijd boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, middagvoor stelling. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer De dubbelganger van Woronzeff (sens. rom.); hoofdrollen Brigitte Helm, Albrecht Schönhals, Hansi Knoteck. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T., half 8, hoofdnummer Wat hun leven verwoest (sens.) Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. IWoensdag 20 Maart. 8 uür, De Graanhandel, radio-demonstra tie. 8 uur, De Unie, prop.-avond Ned. Meisjes clubs. Zeven doodeo, vele gewonden. Op het traject Brussel—Antwer pen is hedenmorgen nabij Mechelen tengevolge van den dichten mist een trein op een groep wegwerkers ingereden. Zeven arbeiders werden op slag gedood, terwijl verscheide- nen werden gewond, waarvan een aantal ernstig. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit vreeselijke ongeluk wordt nader gemeld, dat de ramp geschiedde met den bloktrein, die om 7.26 uur van de Middenstatie te Antwerpen vertrok. Ej wegwerkers waren bezig met her stelwerkzaamheden aan de spoorlijn in de onmiddellijke nabijheid van het sta tion Weerde, onder de rook van Meche len. Er hing een dichte mist, zoodat de machinist van den trein zoo goed als geen zicht op de spoorbaan had. O^k de wegwerkers konden den trein niet zien naderen en vermoedelijk door het la waai van hun werktuigen hebben zij den naderenden trein ook niet gehoord. Deze had op dit gedeelte van het traject een snelheid van meer dan 100 K M. per uur en met deze gang reeds de trein door de groep arbeiders heen. Zeven hunner werden op slag gedood, terwijl drie anderen zeer ernstig wer den gewond. Zij zijn evenals de over leden slachtoffers naar het hospitaal te Mechelen overgebracht. ZONDAG OFFICIEELE RUSTDAG. Ioplaats van Vrijdag in Turkije Naar verluidt is bij de Turksche regeering een wetsontwerp, dat binnenkort bij de Na tionale Vergadering zal worden ingediend, in voorbereiding ten doel hebbend den Zondag te verklaren tot officieelen rustdag, inplaats van den Vrijdag, die thans nog overeen komstig het Mohammedaansch gebruik als of ficieele rustdag geldt. ERNSTIGE ONLUSTEN TE KARACHI. Twintig personen gedood, vele gewonden. Naar aanleiding van de terechtstelling van een Mohammedaan, die een Hinuoe ver moord had. hield de Mohammedaansche be volking te Karachi (Br lndië) groote hetoo gingen. Toen de menigte een dreigende hou ding begon aan te nemen, opende de politie het vuur. Twintig Mohammedanen werden gedood, terwijl velen gewond werden. POGING TOT ZELFMOORD. Van een jeugdigen tennisster. De 22-jarige Fransche Davis Cup-speler de bekende tennisster André Merlin heeft gisteren te Parijs een poging tot zelfmoord gedaan dooi het drinken van veronal In einstigen toestand werd hij naar een zieken huis in Parijs, waar men van meening was dat hij niet in levensgevaar was en geheel zal herstellen, overgebracht. komsten met de Kleine Entente en tot deel neming aan het Oostenrijksche pact. 4. Italië stelt tens;otte de onderieekening van een nieuw Italiaansch—Joego Slavisch vriendschaps- en veiligheidsverdrag voor. (Ongecorrigeerd ZITTING EERSTE KAMER. Motie-Wijnkoop verworpen. Aan de orde is vanmiddag de motie- Wijnkoop, waarover wordt gestemd. Hierin verklaart de Kamer, dat de aa^" gekondigde vers.echieringen voor de arbeiders bij de particulieren ingetrok ken verdere ontslagen tegengegaan moe ten worden en dat de 7 en de 6-urige arbeidsdag in het mijnbedrijf in Lim burg moeten w>rden ingevoeld zonder verlaging van het weekloon. Deze motie werd verworpen met 65 tegen 5 stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging der kieswet. De heer Arts (r.k.v.p.) noemt het een knevelarij der kleine partijen. De minister zal met dit wetsontwerp het te gendeel bereiken van wat hij bedoelt. TOENADERING JOEGO-SLAVIE— ITALIË? De Italiaansche voorstellen. De correspondent van de „Dailv Tele- graph" te Belgrado meent te weten dat de Italiaansche regeering de regeering van Joego-Slavië de volgende vier voorstellen heeft gedaan- 1. Het sluiten van een handelsverdrag, dat Joego-Slavië een groot invoercontingent aan vee, gevogelte en mineralen toestaat, tegen verhooging van «ie Italiaansche invoer van textielgoederen en machines. 2. Het sluiten van een vriendschapsver drag tusschen Joego-Slavië en Albanië, waar bij Joego-Slavië de bijzondere Italiaansche belangen in Albanië erkent. Als tegenpres tatie zou Joego-Slavië de vrije hand krijgen bij zijn Balkan-politiek. 3. Erkenning en garandeering van de rechtspositie van Oostenrijk. Italië zegt toe zijn invloed te gebruiken om Hongarije te doen afzien van revisie-eischen en te bren gen tot het sluiten van economische overeen Juist voor het ter perse gaan van dit nummer ontvangen wij uit Brussel het bericht, dat de Belgische regee ring is afgetreden. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Het bericht komt echter niet geheel onverwacht. Reeds Zondag was men er op voorbereid dat de dagen van het ka- binet-Theunis geteld waren en als oor zaak daarvan zouden de financieele moeilijkheden genoemd moeten worden. Het is te verwachten, dat thans ge poogd zal worden een nieuwe regeering te vormen, samengesteld uit de drie groote politieke partijen en wellicht zal de soc.-dem. partij haar steun aan de nieuw te vormen regeering geven, om de franc nog te redden. F-houd van den gouden standaard? Wi* vernemen nog nader uit officieuze bron: Gisteren was het behouden van den gouden standaard in België zeer twijfel achtig wat duidelijk bleek uit het koers verloop op de b-mrs. Vandaag kwam daar verandering in, de franc steeg weer, waaruit men kon opmaken, dat de beursmenschen een hernieuwd ver trouwen kregen in den franc. Wij kunnen dus voorloopig wel zeg gen, dat het behoud van den gouden standaard thans weer grooter gewor den is. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Rijstvogel is te Calcutta geland. Zondagavond gaf de afd. Heiloo van de V.A R A. een bonten avond in de Rustende Jager De vele bekenden, die men als regel alleen voor de microfoon hoort, van aange zicht tot aangezicht zien, zal wel velen ver lokt hebben, want de zaal was vol. De avond werd geopend met een welkoms woord van den voorzitter, den heer J. ter Buurkes. Hij deed het kort en heel gemoede lijk De populaire zanger Albert de Booy zong zijn Fransche en Engelsche liederen, zijn levensliedjes, in ernst en luim. Frans Nienhuys, de bekende declamator en Nico Splinter met een praatje en een lied wisten de stemming er in te houden. „Oome Henk", bij de meeste luisteraars wel bekend, vertelde een en ander over den omroep, die hem lief was en roemde de zendtijdverdeeling, die nergens zoo goed was als in Nederland De V.A R.A. kan met voldoening op dezen avond terugzien. Een gezellig bal hield de stemming er in, dank zij Jan Smit's band, die ook de pauze aangenaam vulde. Naar wij vernemen, hebben de heeren A. J. C. Maas Geesteranus en P. de Jager, die in den raad zitting hebben voor den Vrij heidsbond, hun mandaat voor de kiezers be schikbaar gesteld. Door een 30-tal leden van de Reichsdeut- sche Gemeinschaft in Noordholland is Zon dagmiddag een krans gelegd op Let graf van hun landgenooten op de gemeente-begraaf plaats aan de Ruïnelaan. Op alle begraaf plaatsen in Noordholland waar landgenoo ten begraven liggen, schijnt dit gelijktijdig te zijn geschied. Naar wij vernemen zal ook in deze ge meente een proef genomen worden met het verstrekken van goedkoope groenten aan werkloozen en ondersteunden. n e" zouden verwijderen. Speculatie en eigendomverzwaring had hij gemeend uit bestwil voor vrouw en kinderen te moeten doen. Later heeft de familie een intrige beraamd om achter de erfenis te komen, doch de moeder verbrak hare belofte om te zwijgen niet. Een „simpele" knecht die later een onecht kind van den overledene bleek te zijn had op zijne wijze begrepen, d-t de kinderen voor de moeder zich anders voordeden dan de werkelijkheid wa*,. Eindelijk vroeg de familie buiten de moeder om boedelscheiding aan en een schuldeischer die dit hoorde, haast te zich een faillissement te bewerkstelli gen, en deelde dit de moeder mede. In den familiekring vernam de moeder nu ook wat de familie van plan was. Nu zij merkte dat de kinderen en de zuster niet wilden wachten totdat zij het be lang hunner op hare wijze had behar tigd, wist zij gedaan te krijgen dat de zoons een door haar gedicteerde over eenkomst onderteekenden. De „simpele" kwam nu naar voren en bleek in het bezit van aandeelen te zijn die in waarde gestegen en vroeger eigendom van den overledene waren. Hij wilde de aandeelen verbranden, maar ziende dat de moeder in een stoel stervende was, vloog hij naar haar toe en liet de aandeelen op den grond val - lën. De familie had nu een „erfenis", maar de prijs was duur, daar de moeder de belofte niet verbrak en stierf. De mileuteekening was mooi. De hoofdrollen als Josien (mej. B. Alot; An- Marie (mevr. BurgerBeeldman); Dornien (de heer H. Beeldman) waren in goede handen. Josien, de zoo zwaar beproefde vrouw; Anne Marie, de sluwe heldhaftiee zuster: de knecht, als sim pele figuur, zij gaven spel te zien dat boven het amateurschap uitging. De heer A. Tuinman, een nieuweling, vervulde twee rollen. De eerste was: de stervende, en de tweede: de oude geld- vrek. De regisseur zal zijn kunnen wel begrijpen en zijn object „gedrild" heb ben. Het was in orde. Peter (de heer K. Kaas) en Johan (de heer F. van Duinl als oudste en jongste zoon, waren goed op dreef. Mej. M. Bakker, in de rol van Kitty, als verloofde, voldeed naar wensch, wat ook het geval was met Jaantje als dienstbode (mej. M. Kaas). Lucie, de vrouw van Peter (mej. Hoog land van St -Pancras) was plaatsver vangster. Hoewel wij bewondering heb ben voor het losse en gewaagde spel dat zij weet te geven, is o. i haar optreden ZUtOSCHARWOUDC Door de tooneelvereeniging „O. K. K." te Zuid-Scharwoude, werd in de kolf baan van den heer P. Kramer opgevoerd „Een Moeder", tooneelspel in 3 bedrijven van C. Hermus. Een op zijn sterfbed liggende man vraagt vóór zijn heengaan vergiffenis aan zijn vrouw voor zijn onbehoorlijk leven, nadat hij verzocht had dat de kin deren en zijn zuster zich uit de sterfka- uitkeering van steun na afloop der campagne en verhooging van de steunuitkeering. Bij een bespreking met den regeerings* commissaris bleek reeds spoedig, dat een verhooging van de minimumprijzen uitslui tend voor de bewaarkool niet was te ver wachten. Van den minister van economische zaken was een schrijven ingekomen, waaruit bleek, dat aan het verzoek om een voorschot op de steunuitkeering te betalen, na afloop der koolcampagne, waarschijnlijk zal worden voldaan. Voorts is een schrijven van denzelfden minister ingekomen, waarbij deze mede deelt, dat drukke ambtsbezigheden hem voor loopig verhinderen audiëntie te verleenen Hij heeft den regeerings-commissaris ver zocht ons namens hem te ontvangen. Nader bericht zal worden gezonden, waar en wan neer dit onderhoud zal kunnen plaats vin den De heer burg. Slot» deelde mede, dat hij op grond van besprekingen met het college van regeerings-commissarissen optimistisch gestemd is ten opzichte van verhooging der minimumprijzen volgens het idee van „De- Vierbond voor het volgend jaar De voorzitter zeide, dat deze vergadering is belegd op verzoek van de veiling te Warmenhuizen, naar aanleiding van het be stuursvoorstel van de groep veilingsvereeni- gingen voor de op 22 dezer te houden alge- meene vergadering, om de export-mogelijk heid te reserveeren voor de producten van goede kwaliteit. Het betreffende voorstel met toelichting werd voorgelezen. Warmenhuizen ging er in beginsel mede accoord, dat vooral bij de tegenwoordige be perkte exportmogelijkheid, geene producten van minderwaardige kwaliteit worden uitge voerd. In de aanvaarding van het voorstel zon der meer zag Warmenhuizen echter een ge vaar. Alles zal er daarbij van afhangen wat verstaan wordt onder goede kwaliteit. In dien daaronder verstaan wordt uitsluitend eerste kwaliteit, kan Warmenhuizen zich met het voorstel niet vereenigen, daar men meent, dat ook de exportmo°:elijkhe:d voor de goede doorschotkool moet blijven bestaan. Nadat de vertegenwoordigers van de veilingen en de Koophandel achtereenvolgens het woord hadden gevoerd, constateerde de voorzitter, dat groote éénstemmigheid bestaat, namelijk dat men met het voorstel accoord kan gaan indien slechts bepaalde minimumeischen worden gesteld en deze minimumeischen zoo danig zijn, dat ook de goede doorschotkool kan worden uitgevoerd. Daarbij zal het tevens van belang zijn, dat de veilingen bij de uitvoering van de maatregelen recht van U gelieve mij met ingang van 1 APRIL 1935 als abonné in te schrijven,* NAAM ADRES Voor weekabonné's kan de gratis toezending tot 1 April a.s. NIET gelden. wel wat te systematisch en vooral in het eerste bedrijf te sensimenteel, doch zij bleek een gelukkige en goede represen- tante. De heer F. Sariemijn fungeerde als dominé. De vervulling van deze r was hier tweeledig: n.1. geestelijk en mate rieel. In het eerste behoorde hij als pre dikant zich te geven en in het tweede was hij tevens desgevraagd de raads man. Als intellectueel persoon viel het laatste hem niet moeilijk, doch in het eerste schoot hij zeer te kort. Nu wij voor de derde maal in de ge legenheid zijn geweest de prestaties van de nog jonge tooneelvereeniging te re censeeren, durven wij vermelden da' Zuid-Scharwoude thans een goede too neelvereeniging bezit, waarvan de regie is toevertrouwd aan onzen plaatsgenoot, den heer H. Beeldman. DE VIERBOND. Zaterdag vergaderde „De Vierbond" in het Landbouwhuis te Alkmaar. Vertegenwoordigd waren de veilingen te Broek op Langendijk, door de heeren P. Slot, S. de Boer, W. Visser, C. Spaans en Jac. Druif; Noordscharwoude door de hee ren J. Ootjes en J. Kl'ffen; Warmenhuizen door de heeren P. Slot, W. Gutker, L. Doe- kes, K. Molenaar en P. Klant; Obdam door de heeren C. Henselman en H. P. de Wijs. De vereeniging „De Koophandel" was vertegenwoordigd door de heeren C. Wage naar Kz., P. F. Slot, C. C. W. Bonnet, P Deutekom en J. Kramer. Daar de vergadering was belegd op verzoek van de C. V. V. „Warmenhuizen en omstre ken", fungeerde de heer P. Slot van War menhuizen als voorzitter. De voorzitter deelde mede welke stappen zijn gedaan ter uitvoering van de besluiten der vorige vergadering betreffende verhoo ging der minimumprijzen voor bewaarkool, prikkel zijn om contante te betalen. Het ligt niet op den weg van de betaalmeesters als geldschieters op te treden daarvoor tijn de banken. Punt 3 van de agenda. Voorstel van „De Koophandel" tot afschaffing van liet ton nengeld, daar het als middel om geregelde aanvoeren aan de veilingen te krijgen heeft gefaald, en deze regeling waarbij een koop man alleen tegen betaling van een bepaald bedrag per hoeveelheid van de veiling verlof krijgt om uit de hand te koopen, den handel zeer tegen de borst stuit. De vertegenwoordi gers der veilingen betoogen, dat het systeem f;oed heeft gewerkt en momenteel geen aan- eiding bestaat hierin wijziging te brengen. Besloten werd het tegenwoordige stelsel te handhaven. De heer C. Wagenaar zag op den duur greote schade voor de tuinders in het feit, dat de aanvoer aan de veiling zich steeds meer op drie dagen concentreert en toonde dit met een voorbeeld aan. De voorzitter zeide, dat de leiders steeds al het mogelijke hebben gedaan om een ge- regelden aanvoer te bevorderen. Misschien kan het nuttig zijn over dit punt nog eens een speciale vergadering te houden. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de geanimeerde besprekingen. meespreken hebben. De producten, die niet voor export in aan merking komen, maar toch nog van behoor lijke kwaliteit zijn, zullen eventueel voor de uitkeering van de minimumprijzen niet mo gen werden uitgesloten. Indien met het bovenstaande rekening wordt gehouden, zal voor het tedoeide voor stei worden gestemd Punt 2 van de agenda: Voorstel van de Vereeniging „De Koophandel" tot weoer invoering van het oude kortingspercentage ad 1/4 pet., zulks met het oog op de onge kende moeilijkheden, waarmede de expor teurs sedert medio 1934 te kampen hebber bi; de inning hunner buitenlandsche vorde ringen en met het oog op den geringen prik ■cel, die het tegenwooriige percentage bied o:n contant te blijven betalen. Dc heer Bonnet wees er op dat het per centage indertijd verminderd is met he' oog op Jr moeilijkheden waarin de tu nders ve* keerden De handel heeft thans ook te kam pen met moeilijkheden. Op andere veilingen in het land is van contante betaling zeer weinig sprake Den procucenten moet het wat waard zijn, da* de kooplieden doorgaan met de contante betaling. De voorzitter durfde de verzekering geven dat het percentage wedei tot 1/4 pet. zou worden opgevoerd, indien thans de tuinders in goeden doen waren en de kooplieden noodlijdend. Maar zoo .s de toestand niet. ondanks den steun dien de tuinders ontvangen is hun financieele toestand slechter dan ooit. Hij wees er op. dat de contante betaling in de eerste plaa s een groot belang is voor den bona-fide -handel, daar daardoo: de on eerlijke concurrentie niet wordt bevoruerd. Uitvoerig werd over dit punt nog gedis cussieerd. ir.et het resultaat dat besloten werd de tegenwoordige regeling voorloooig te handhaven. De heer P F. Slot betoogde da» de rente, welke niet contante betaling wordt bij geschreven veel te hoog is. De secretaris zeide da> dit geen lente is doch boete Dit moet vooi den koopman de Zitting van Dinsdag 19 Maart. UITSPRAKEN VORIGE ZITTING. Pieter Kr. en Cath. Helene St., huisvr G. H te den Helder. Zede zaak, art. 250bis, resp. 3 en 5 maanden gevangenisstraf. Nic. St. en Jb. Joh. St. tuinders te Graft, mishandeling in vereeniging. Ieder 20 boe te of 10 dagen hechtenis. Andr Mart. Jac. B. te Hilversum. Hoo- ger beroep vonnis. Verboden vervoer van wa penen te Uitgeest. Vonnis bevestigd, doch geweer teruggegeven. Arie G. K kleinkoopman te Alkmaar. Hoo- ger beroep vonnis. Venten zonder vergun ning te Bergen Vonnis kantonrechter beves tigd, dus geen vrijspraak. Evert de J., los werkman te Hoorn, mis handeling van een opzichter bij de werkver- schaffing aldaar. Vrijgesproken HIJ WERD HERKEND. Door de politie is gistermorgen een persoon aangehouden, die in het Alge meen Politieblad gesignaleerd stond tot het ondergaan van enkele dagen hech- tenisstraf. Hij is hiertoe overgebracht naar het huis van bewaring. IN KENNELIJKEN STAAT. Gisteravond heeft de politie tegen een tweetal personen, die zich in kennelij- ken staat van dronkenschap in de Zil verstraat ophielden, proces-verbaal op gemaakt. Zij zijn aan het bureau van politie ter ontnuchtering in bewaring gesteld. HONDJE ZONDER EIGENAAR. Bij W. J. der Kinderen, Gr. Nieuwland 74a is een gladharige foxhond terug te bekomen, die aldaar is komen aan- loopen. FIETSENDIEF GEARRESTEERD. Doo de politie is te Doorn een venter uit Amsterdam aangehouden, die begin Janu ari van dit jaai van een logementhouder te Schagen bij wien hij gedurende eenige da gen had verbleven, een rijwiel leende, hierop naar Alkmaar fietste en aldaar nog dien zelfden dag het rijwiel verkocht, natuurlijk zonder toestemming van den eigenaar. Het rijwiel werd te Akmaar in beslag genomen. De Amsterdammer is naar Schagen over gebracht en vervolgens als verdacht van verduistering ter beschikking van de Justi tie te Alkmaar gesteld. DIERENBESCHERMING. Aan alle openbare lagere en bijzondere lagere scholen is door de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren een plaat uitgereikt, welke in de school kan wor den opgehangen en waarin de dierenbescher ming op het voor het kind sprekende wijze in beeld gebracht is. Na een causerie door de heeren H Meyer en C. Verwer, resp. secretaris en inspecteur der afd. Alkaar van de Ned. Ver. tot bescher ming van Dieren Zaterdagavond in het ge- >ouwtje de Voortrekkers gehouden, hebben de 'advinders ter plaatse een collecte voor het e stichten dierenasyl gehouden, welke 2.75 -pbracht. ERNSTIGER DAN MEN DACHT. Uit Heiloo meldt men ons: De heer Th. P. had de vorige week een kleine aanrijding, waarbij hij op het stuur van zijn fiets viel. Hoewel hij inwendig pijn fevoelde, liep hij door en deed zijn werk aterdag verergerde de toestand en is hij in het ziekenhuis te Alkmaar opgenomen Zijn toestand is ernstig. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER, 12—19 MAART 1935. Nieuwe zaken: Alkmaar: L. Groot, Nieuwesloot 79, rookartikelen winkel. Bergen: Garage Jan Out, Jan Jacoblaan 5, autohandel en -reparatie. Heiloo: Maison Vermeulen, Heerenweg F 82, dameskapsalon. Wijzigingen: Alkmaar: Modehuis Modern (eig. L. Schrier), Huigbrouwerstraat 9, heerenmode-artikelen. Verplaatst naar Lei den. Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V Bestuurswijziging. Bergen: NV. Pluimveevoeder Mij. „Ber gen". Bestuurswijziging.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2