HET ZEEMONSTER VAN NAGAS AKI. JUcwnciaat 7lieuws heemskerk schagen heiloo langendijk hensbroek noordscharwoude werkloozen. Naast dezen geestelijken nood bestaat er een ongekende stoffelijke nood in Rusland. Honderden menschen sterven er jaarlijks van tien honger, maar ondank» dit en ondanks alle vervolging, die men den christenen doet ondergaan, blijven zij hun God getrouw Vele aan spr. bekende personen zuchten 'thans nog in gevangenissen, alleen omdat zij christenen zijn. Spr. zelf had er ook drie jaren moeten doorbrengen, de bolsjewisten hadden zijn drieiarig kind gestolen en in eert put geworpen. Maar hoe heftig ook de ver volgingen en de honger zijn, nog nooit wa ren er zooveel echt geloovigen in Rusland als in deze dagen. Spr toonde verschillende geschriften en ieekeningen, als evenzoovele bewijzen van vijandschap jegens den godsdienst, maar desondanks neemt het geloof toe. Spr. zelf was eens gearresteerd op een zendingsreis en toen had hij ondervonden, dat het evan gelie een kracht Oods is. Daarom spreken wij erover en getuigen ervan. Na een korte pauze, waarin gezamenli k gezongen werd, vervolgde pred. Götze zijn causerie met mede te deelen, dat spr. en zijn medewerkers over de nooden in Rusland en de Randstaten spreken, omdat zij weten dat overal elders dezelfde Ood wordt aange beden en omdat immers déArom overal ge voeld moet worden met de arme vervolgden. Niet alleen wilde spr aandringen op mate- rieelen steun, maar bovenal op het gebed voor de martelaren. In vele brieven, getui gend van groot geloof, hadden zij daarop bij spr. aangedrongen. Zij verwachten den Heer. Ook gij? vroeg spr. Zoudt ook gij verdruk king kunen trotseeren om des geloofs wille? Spr. wees in dit verband op de gevangen neming van eenige duizenden predikanten in Duitschland, als bewijs dat men ook daar het geweten dwang wil aandoen. En zult gij sterk genoeg staan, als dat ook naar Neder land overslaat? Tot trouw, vooral in don kere dagen, in tijden van nood en lijden, wekte sor. op en hij besloot zijn rede, die vlot vertaald werd door den heer Tesschelhof, met dringend te vragen om te bidden voor Gods volk in Oost-Europa. Na dankzegging en gezamenlijken zang ging de vergadering uiteen. INWIJDINO NIEUW KERKORGEL TE WIERINGERWAARD Zondagmorgen heeft de plechtige inwijding plaats gehad van het nieuwe kerkorgel dat door wijlen den heer D. A Kaan aan de Ned. herv. kerk werd geschon ken. Na het vooigebed door den consulent ds. van Beek, werd allereerst het woord ge voerd door den president-kerkvoogd den heer C. Haringhuizen. De uitgebreide en mooie rede zullen we niet in zijn geheel weergeven. Spreker begon allen (we hebben het aan tal op bijna 200 geschat) hartelijk welkom te heerten, in 't bijzonder de familie van wij len den heer Kaan, den heer en mevrouw de Veer en den hr. en mev. Hellema, wier tegenwoordigheid zeer op prijs werd gesteld. Het is voor de kerk een belangrijke gebeur tenis. Schenkingen zijn niet aan de orde van den dag. Voor zoover uit het archief bleek, bepaalden die zich alleen tot kwijtschelding van een aandeel groot 100 in een geldleening door wijlen Jhr. P. van Foreest bij diens vertrek als burgemeester uit deze gemeente. Verder werd het ontstaan der kerkelijke gemeente breedvoerig uiteengezet, waarbij bleek dat de Ned. herv. gemeente altijd noodlijdend is geweest. De heer D. A. Kaan, meer bekend als Tjirrie Kaan, was van 1898 tot zijn overlijden notabel en een vrij trouw kerkbezoeker. In die jaren liet het or gel te wenschen over en dit moet hem op de lofwaardige gedachte gebracht hebben tot 't schenken van een bediag van 2000, uit te keeren vrij van kosten en rechten zes maanden na het overlijden van de langst levende zijner zusters. Ook was het een Sroote verrassing bij gelegenheid van den en bouw van het orgel te mogen vernemen dat een vrij trouw kerkganger, die onbekend wertschte te blijven in Samenwerking met den organist, den heer J. Oudendijk, een 'be drag voor de kerkloopers wilde geven. Zij geven als stoffeering een warm aspect. Na mens het bestuur werd van harte dank ge bracht aan den gever, die hier wel aanwezig zou zijn en aan den heer Oudendijk. Ongetwijfeld gaan op dit moment uwe gedachten met de mijnen uit naar wijlen den heer D. A. Kaan. Hem bezielde bij het doen der schenking vrij zeker de wensch, dat het orgel de wijding van het godsdien stig samenzijn zal verhoogen. Daarna ston- vAiit°P Xerzoek a"en °P om eenige oogen- blikken in eerbiedige stilte den nobelen schenker te gedenken. Hierna werden een paar nummers op het orgel gespeeld door den heer Everstein, die speciaal daarvoor uit Goes was overgeko men. Ook na de preek door ds. van Beek gaf l"J een paar zeer mooie nummers op het or gel. De aanwezigen zullen zeker met genoe gen geluisterd hebben. Tevens werd voor en na den preek mede werking verleend door de zangvereeniging Apollo, dir. de heer J. v. Ham. Achtereen volgens werd gezongen Ave Verum, Vrede en Hirte Israëls welke liederen mooi en zui ver werden gezongen. In een kerkgebouw klinkt zang in den re gel mooier dan in een zaal. Na een dankgebed en nazang behoorde deze plechtigheid tot het verleden. Nu nog een predikant oin het kerkelijk le ven in deze gemeente weer wat op peil te brengen. We hebben nu tenminste gezien, dat de menschen tcch nog weten waar de kerk •taat. Cursus plantenziektenleer, Te Heemskerk zijn deze week de leg' *>en in plantenziektenleer, welke door den heer v. Stijgeren gegeven werden, beëindigd. Zooals bekend ging deze cursus uit op lïi'tiatief van de Bloembollencultuur afd. Heemskerk en Beverwijk. Aan den hand eener film werd door den leefaar een resumé gegeven van het dei,en winter geleerde en hield daarna nog een toespraak, die gevolgd werd door eetie van den heer H. Sinneg tot de 40 cursisten we'ke getrouw de lessen hadden bijgewoond. In aansluiting wees de directeur der Feverwijksche tuinbouwschool, de heer lr Bunneweijer in een toespraak op het .'t eener tuinbouwschool. Overgeplaatst. "De hëer W. J. van Son, rijksklerk bij de directe belastingen alhier, wordt met ingang van 19 Maart overgeplaatst naar Eersel (Nbr.) en tevens aldaar belast met do waarneming van het kantoor der di recte belastingen. Werk gegund. 'Aan den heer M Schipper te Schager- brug ls als laagste inschrijver voor de som van 4122.15 gegund, het verbou wen en uitbreidingswerk van Huize „Avondrust", alhier. Mm wil raadsleden die niet aan politiek doen. Vrijdagavond had het Comité van Actie voor een vrije lijst bij de a.s. gemecteraads- \erkiezing een vergadering belegd bij den heer Roozing. Het comité bestaat uit de Leèren Jb. Bakker, J. Lakeman en J Kant, bewoners van hei Noordelijk deel der ge meente, gelegen tusschen Vierstaten en Re- Suliersiaan. Er was groote belangstelling. lebleken is, dat men vrij algemeen een vrije lijst wilde doch men is bang voor een succes voor de S. D. A. P. en bang voor de R.-K. Dat is wel duidelijk gebleken Doch er is een groote groep kiezers ontevreden over den gang van zaken. Men wil de ramen van het raadhuis wijd open zetten om er een frissche wind le laten dooi waaien. De heer Jb Bakker opende, verzocht de clementie van de vergadering, omdat hij niet politiek geschoold was om alles te kunnen pareeren. Hij zou ook geen critiek uitoefenen op den raad in zijn tegenwoordige samen stelling, doch wenschte een vertegenwoor diger in den raad. die eens achter de scher men kon kijken. Want dat men den kleinen rentenier die bijna geen inkomen heeft en die van alle kanten geplukt wordt, nog zwaarder wil belasten, ging spr. te ver Spr. begreep niet waar men den moed van daan haalt om oe menschen die bijna geen inkomen meer hebben, nog meer te belasten. De S. D. A. P. wil maa< liefst 60 opcenten op de vermO' gens'oelasting heffen. De heer wilbrink vroeg of men met liever eerst wilde vaststellen of alle hier aan wezigen accoord gaan met een vrije lijst. De heer Mossel, die nooit een gelegenheid Iaat voorbijgaan om het beleid van de S. D A. P. te verdedigen, weerlegde dat de S. D A. P. 60 opcenten wilde heffen want slechts 40 is wettelijk mogelijk Wij vonden, zeide spr. een progressieve heffing de billijkste, doch deze heffing is ook niet volmaakt en geeft reden tot onbillijkheden doch het is nog het beste. Ja. wij vonden ook de ver hoogde belasting niet zoo mooi, doch het geld moest er wezen en we hebben naar een belasting gezocht, die or.s het billijkst leek Het rijk legt ons dien last op en het geld moet op tafel komen. Spr. wist ook wel dat men drie boerenplaatsen kan bezitten tot een waèrdé van f 100000 zonder dat men een inkomen heeft. Al die moeilijkheden waren wel degelijk gewikt en gewogen. Spr. ver zocht den vooi zifter de insinuatie aan de S. D. A. P. terug te nemen. De voorzitter dacht er niet aan, het stond in het raadsver slag, bovendien zijn er veie plaatsen die 8C en 100 opcenten heffen. De heer Mossel repli ceerde. als ze 80 opcenten heffen, moeten ze het terug geven. De heer van Eok vroeg of men een plan van actie heeft. Als men een vertegenwoor diger in den raad wil hebben, zal dat toch noodig zijn. bijv. een program al is het met enkele punten. De voorzitter: Hij zal zich moeten inwer ken en hel is ons reeds voldoende als hij zijn stem verheft tegen onnutte uitgaven. Enkele heeren waren bang dat, als de vrije lijst niet slaagde, de winst naar zwart— rood zou gaan. Dat gevaar leek hen niet denkbeeldig. Zij waarschuwden voor een vrije lijst. Beter was het contact te zoeken met dB vrijzinnig-democraten en den vrij heidsbond. De heer Mossel kon zich indenken dat men in het Noordelijk deel der gemeente ontevre den was. Die trottoirgeschiedenis en slechte verlichting is Ook een vervelende geschiede nis. Maar dat is een kwestie van inzicht, wie die puzzle zal oplossen. De urgentie heeft de volle belangstelling van den raad. Die bewoners hebben echter toch reeds een voorsprong, omdat het gedeelte tusschen Re gulierslaan en Vier Staten in de 4e k'asse staat voor de personeelcbelasting en het an dere gedeelte (in casu de geheele gemeente) in de 7e klasse. De voorzitter: Je lijkt wel raadslid, weet alles! De heer Mossel repliceerde en zeide dat hij het misschien wel beter wist dan vele raadsleden. De heer van Gemeren gevoelde dat men beter tot daden kon komen als men het Comité van Actie uitbreidde, het gesprokene in studie zou nemen en komen met een afge rond program. De heer Kant zeide dat er velen ofitevre- den waren. Dat blijkt telkens. Niemand ontkomt aan de greep van de fiscus. Ook bij den raad zit weinig begrip van den nooden der bevolking. Terwijl velen met een tientje iper week toe moeten, komt de raad met een voorstel om een gemeente-op zichter te benoemen voor 50 per week. De gemeente bloeit, de belastingen vloei en zeer ruim en men komt steeds te kort. Het blijkt dat er toch wat aan hapert, an ders kan dat toch niet. Wat heeft de politiek met den raad noodig? Laten we menschen benoemen die van politiek gespeend zijn. (Applaus). Ook de heer Lakeman sprak zich in gelijkluidenden zin uit. Samewerking met protestantsche kieizers achtte men ge wenscht. Men zal rekening houden met be paalde groepen (v. d. en v. b.) De voorzitter verzocht hen die niet instem de met een vrije lijst, de vergadering te ver laten. (Niemand ging heen). Voor de uitbreiding van het comité werden aangezocht de heeren C. ten Bruggencate en Bruin Kzn. De voorzitter schorste de vergadering een kwartier en gaf nogmaals gelegenheid om te vertrekken. De heer ten Bruggencate was ontstemd, dat er meerderen waren, waar onder twee s.-d. raadsleden, die zeker tegen een vrije lijst waren en toch bleven. De voor zitter, die meende, dat het noodig was, dat de heer Roozing de heeren buiten de deur zette, kreeg een wenk om de openbare ver gadering te sluiten en daarna in besloten ve>- gadering over te gaan. Dezen wenk nam hij ter harte, waarna men overbleef met een groot getal menschen, van wie men kon ver wachten dat men het eens was. In comité werd besloten om contact te zoeken met de v.;b. en v.-d, Ook werd beslo ten het comité uit te breiden met het comité uit den Middenstand, dat echter niet aan „politiek" doet, doch zich in principe uit sprak voor een vrije lijst. De heeren ten Bruggencate en Bruin trok ken zich terug. Aan het bestaande comité werd nog toe gevoegd de heer P. van 't Veer (oud-raads- Daarna sluiting. Door het bestuur van de Coöp. „Nieuw Leven" is besloten een spaarfonds op te rich ten teneinde met de leden een excursie te ma ken naar de HaKa-fabrieken te Jutphaas. Men deelt ons mede, dat er een kleine strubbeling heeft plaats gehad in den export van de tuinbouwproducten naar Duitschland, welke echter van weinig beteekenis is ge- weeest, doordat spoedig erin werd voor zien. Door Duitschland wordt als voorwaarde gesteld, dat voor de betaling van ingevoerde goederen een z.g. Devisenbescheinigung be- noodigd is, zonder welke geen betaling van de ingevoerde goederen kan volgen, al is de invoer zonder deze Bescheinigung niet ver boden. Nu schijnt aan de verstrekking van deze bewijzen iets te hebben gehaperd, zoodat niet op de gewenschte wijze kon worden doorgewerkt. Voorzichtigheidshalve hebben de exporteurs hier rekening mee gehouden en werd niet verder geëxporteerd. Spoedig wa ren deze moeilijkheden opgeheven en ging de exnort weer zijn gewonen gang. In de clearing met Duitschland is thans een k1e!ne verbetering te constateeren. De achterstand in de afwikkeling van de nieuwe vorderingen van na 24 September is in de laatste geoubl'ceerde week met grooter ge worden. Met ongeveer 68.500 is het achter stallige bedrag verminderd tot 21.865.000. Zal het nu den goeden weg opgaan? Van de oude vorderingen is van 4 tot 9 Maart ongeveer een millioen Mark afgelost geworden Niettemin is het op het Sonderkon- to geplaatste bedrag neg ongeveer 62 mil lioen mark. Wel een respectabel bedrag. OOEDKOOPE GROENTEN AAN De Ned Groenten- en Fruit-Centrale heeft de distributie van goedkoope groenten aan werkloozen ter hand genomen, doch daardoor rijzen voor de middenstanders moeilijkheden op, naar aanleiding van de wijze waarop dit geschiedt. De distributie van goedkoope groenten heeft zich n l. ook uitgestrekt tot roodekool en zuurkool, producten, welke thans meer op brengen, dan de werkloozen er voor moeten betalen. De kleinhandelaren in groenten vra- fen zich nu af, of de Ned. Groenten- en ruit-Centrale niet te ver gaat met deze distributie, aangezien de oozet volgens deze groep is, dat de op de veiling onverkoopbare producten op de goedkoopst mogelijke wijze aan diegenen word verstrekt, die toch al practisch als kooper zijn uitgesloten. Ten onzichte van deze verstrekking worden allerlei gissingen gemaakt, welke tot een ver wijdering aanleiding zouden kunnen geven tusschen kleinhandelaren en zuurkoolfabri kantende prijzen der zuurkool blijven voor de handel n.1 nog onveranderd, terwijl ook de roodekool hoogere prijzen noteert, dan er voor gemaakt wordt. De Bond van kleinhandelaren geeft den regeeringscomtnissaris dan ook in over weging aeze twee artikelen uit de distributie weg te nemen. Ook de Bond van Zuurkoolfabrieken in Nederland, gevestigd te Zuidscharwoude. laat zich niet onbetuigd en heeft een adres gezonden aan de betrokken hoogere instan ties. Het bestuur van den „Polder en Banne" alhier vergaderde Zaterdag In voltallige zitting des avonds om 7 uur in de polderkamer. De voorzitter, de heer Jb. Groot, heette de aanwezigen welkom en wees op de belangrijke besluiten, die aan de orde zijn. Allereerst kwam in bespreking het verbeteren van de doorvaart bij de brug, ter plaatse genaamd „do Schoolbrug" In de laatst gehouden vergadering was be sloten dit plan op de eerstvolgende ver gadering te behandelen, daar met en kele particulieren onderhandeld moest worden over aankoop van een stukje grond, benoodigd voor verbreeding van het vaarwater daar ter plaatse. Daar een van hen niet de gewenschte medewerking wilde geven, heeft de voorzitter zich persoonlijk tot den heer W. Koning gewend voor aankoop van oen stukje grond. Deze bood aan een stukje grond van ongeveer 10 M. aan den polder af te staan vooi- den prijs van 10 per vierk. Meter. Na bespreking werd besloten dezen grond aan te koo- pen. Daarna bracht de voorzitter in be spreking het plaatsen van een schoeiing langs genoemd perceel van den heer Koning. Bij den heer Naastepad had spr. een prijsopgaaf gedaan voor het maken van de schoeiïng. De kosten waren 4.25 per M. Het aantal meters is ongeveer 25, zoodat de kosten ongeveer honderd gul den bedragen. Het bestuur kan zich met een en an der vereenigen. Bespreking plaatsing nieuwe sluis deuren. Ook hiervoor was door den voorzitter prijsopgaaf gevraagd bij den heer Groot. De kosten met inbegrip van afdammen, droogmaking en plaatsing van 2 nieuwe eiken sluisdev ^n te samen 180. Ook hiermede ging het bestuur accoord. Nu deelde de voorzitter mede dat In verband met de werkverschaffing een plan was opgemaakt tot verbreeden en buharden van 't dijkje vanaf den molen tot aan de Wogmeer, over een lengte van ongeveer 2 K M. Volgens dit plan zouden de kosten I voor den polder voor aankoop van ma- tcrialen ongeveer 1000 bedragen. De voorzitter vroeg hierover het oor deel der vergadering. Na gehouden bespreking was men al gemeen van oordeel dat dit voor den polder veel te duur komt, en men dan in dezen slechten tijd misschien nog tot verhooging van de lasten zou moeten overgaan. De heer de Vries merkte nog op, dat de dijk toch niet zoo veel wordt gebruikt. Het besluit ls dat de polder werker den dijk zal opknappen zooals hij op 'toogenblik bezig is en wat nog ongeveer 14 dagen zal duren. Dan kwam in bespreking het veran deren van den molen. Zooals we allen weten, zeide de voorzitter, is den vori- gei. nazomer de molen voorzien van stroomlijnwieken, wat een belangrijke verhooging van de maalcapaciteiten met zich heeft gebracht. De. bedoeling is om het weghouden van het overtollige pol- derwater door den molen te laten doen en het stoomgemaal niet meer te gebrui ken. Nu moet er, zeide de voorzitter, xiit jaar een belangrijke reparatie aan de kammen gebeuren. De bedoeling, zeide spr., is nu mede in verband met nog grooter wateropbrengst om de kammen te veranderen en wel in zwaar. werk. De verschillen zijn, dat als de molen draait in licht werk, hij een wateropbrengst heeft van 53 kub. M. per minuut en de kammen worden zoo veranderd dat als hij in zwaar werk loopt, hij een water verplaatsing heeft van 87 kub. M. per minuut, wat natuurlijk een belangrijk verschil is. De reparatie die toch moet gebeuren, zeide de voorzitter, moet ongeveer 100 kosten en we wachten nog een jaar om zware kammen te maken. Dan vervalt da reparatie van dit jaar en zijn de kos ten voor niets. Het geheel veranderen zal ongeveer 650 kosten. De heer Wit zei de," dat het een belangrijke verbetering is en was er ook voor om als wa het zon der stoomgemaal willen redden, uit den m Jen te halen wat er uit te halen is. Sp wees evenwel op de belangrijke en kostbare besluiten die dit jaar al zijn genomen en was bang de begrooting te overschrijden. Allen voelden dit met hem mee zoodat de cijfers van de be grooting voor onderhoudskosten eens werden nagezien, waaruit bleek dat dit besluit ook nog zonder verhooging van la-ten kan gebeuren. Aldus werd beslo ten om den molen van licht in zwaar werk te doen veranderen. Het laatste pu it was wederom een verzoek van mevr. M C. Kluit—ie Jong om verbree ding van de bei le bruggetjes om er over te kunnen gaan met den kinderwagen. Tn de vorige vergadering wai dit ver zoek wegens te hooge kosten uitgesteld om eerst te informeerea naar de >osten. De voorzitter stelde voor om dit eerst eens te onderzoeken daar de post bij de pastorie heel rrjoeilijk is te veranderen zooder veel kosten. De heeren Wit en de Vries waren voor directe verandering en achtten dat de kosten we' wat mee zul len vallen. Men besloot om het dage- lijksch bestuur dit zaakje te laten op knappen. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voor/Dter met een woord van dank. Raadsverkiezingen. *Op 6 Juni a.s. zullen alhier de verkie zingen voor den gemeenteraad plaats vinden. De candidatenlljsten moeten op 14 Mei ingeleverd zijn. Auto-ongeval. "Bij den heer Commandeur zakte bij het achteruit rijden en draalen op diens brug een volgeladen auto met kool or doorheen. Zonder persoonlijke ongeluk ken, maar met veel materieel© schade, liep dit ongeval nog goed af. Jongeren Vredcs Actie. De Jongeren Vredes Actie belegde Za terdagavond een getuigenisavond in hotel Concordia te Noordscharwoude. Dr. Garmt Stuiveling, voorzitter der J.V.A., opende met woorden van welkom, wijzende op de noodzakelijkheid, dat de krachten, die voor den vrede willen strijden, worden verzameld. Deze tijd heeft grooter gevaren dan ooit. De heer Sluit'man, van dc r.k. Vredesactie, voerde het woord over „Waarom katholieke vredesactie?" De katholieken staan verder van de oorlogsbestrijding af dan ooit. Met vaderlandsliefde wordt men bedrogen en zweept men het volk op, om op het eerste alarm naar de geweren te grijpen. Nationa lisme is de voorbereiding van militairisme, militairisme bereidt voor tot oorlog. Spr. wilde wel vaderlandsliefde erkennen, maar dan voor cultuur enz. Zoodra de vader landsliefde boven de naastenliefde gaat, is het geen liefde meer. Millioenen zijn in den wereldoorlog gegaan uit vaderlandsliefde en zijn er gestorven. De millioenen, die wel terugkwamen hebben ondervonden wat va derlandsliefde is. Ze mogen op de boulevards hun hand ophouden. Een golf van nationa lisme gaat over ons land Het anti-militai risme ondei mijnt het nationalisme en is tot schade van de wapenindustrie. Doordat het katholicisme zich niet aan het nationalisme heeft kunnen onttrekken is het een Zondags- geloof geworden Spr. vroeg zich af, hoe 400 millioen katholieken zich hierheen hebben laten leiden. Dat komt door de katholieke op voeding, die een willooze massa kweekt zon der idealisme, omdat de r.-k. zich niet met wereldproblemen ma? bemoeien. Zij hebben, zeide spr van God is liefde. God is Opium gemaakt. Tegenover het radicale militairisme moet het radicale katholicisme worden ge steld. De volgende spreekster mevr. LelSj sprak hoofdzakelijk tot de vrouwen en meisjes. De vrouwen moeten strijden voor het leven en om het leven, dat zij schenken. Maar, vroeg z:j, wordt de vrouwenmoed minder groot, als onze kinderen iets ouder zijn, als ze achttien jaar zijn? Is er dan geen moed meer, als we onze jonger, s aan het militai risme geven? Wij moeten beseffen, dat wij enj kind geven voor de grootste misdaad, die bestaat. Het Bijbelwoord „God schiep den mensch en gaf hem de rede" is voor oezen tijd „God schiep den mensch maar deze wenschte zich te vernietigen in onredelijkheid". Oorlog wordt niet gevoerd voer het vaderland, maar voor degenen, die belangen hebben in een bepaalde 3treek. Spr. toonde aan. dat de verwisseling van staatsburgerschap, wanneer dat noodig was, verre te verkiezen was met behoud van de menschelijke waaroe en rechten, boven het oorspronkelijke staatsburgerschap en den oorlog. Spr. droeg een gedicht van Garmt Stuiveling voor over de kooplieden des doods. Het moederschap moet niet zijn het heulen met den beul van onze jongens. Mili tairisme is verraad aan het moederschap. Na he: voordragen van een gedicht van Adama van Scheltema wek'e spr. op, deel te nemen aan den Vrouwen Vredesgang in Den Haag. Na de pauze was het Jannie Eriks, die sprak over „Oorlog tegen Hitler-Duitsch- land?" Wii willen den oorlog niet, geen en kelen oorlog, cok niet tegen het Hitler- Duitschland, al wordt er gezegd, dat deze oorlog zal worden gevoerd om het fascisme te vernietigen inplaats van dat Duitschland van de wereldmarkt moet worden verdre ven, waarom het voorheen ging. Dat daar door ook de Duitschers zullen worden ver moord. doet niets ter zake. Het hemelsche ideaal heeft in den wereldoorlog overwon nen Het resultaat is bekend. Duitschland werd niet alleen ontwapend, maar getrapt en geslagen. Nu komt net weer overeind Men moet zich als men eerlijk is, realiseeren, waaruit het fascisme is ontstaan. Het is een gevolg van den wereldoorlog en de behan deling daarna. Men slaat er meer kwaad in dan goed. Tegen het fascisme moet worden opgetreden. Wat is oorlog? De juiste en eenige defini tie is. dat het de meest erge misdaad tegen 73. Maar teon het avond werd en het zeemonster nergens en goed heenkomen kon vinden, kwam het uit zich zelf terug. Iet rolde zichzelf ineen en sliep in. Nu bleek hoe groot het <eest was, want het stak een heel eind door het huisje heen. 174. Eindelijk waren Drein en Piet zoo ver dat ze het zee monster in een goederenwagen achter een trein mochten aan haken. Maar dat was ook weer niets, want nauwelijks was de trein vertrokken, of het zeemonster duwde den achterwand al uit den wagen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7