fêeginiïéóclen dag.. DE RIJP GRAFT SCHAGERBRUG OUDESLUIS ZIJPE OUDE NIEDORP Na rondvraag volgde sluiting. £cuid: en Jmh&ouw DE BETEEKENIS VAN ONDERMELK EN MAGERE MELKPOEDER VOOR DE VEEVOEDING. Rechtszaken Kantongerecht te Alkmaar. Masseer gelaat en hals met het overvloedige PaQmo&vz schuim. ...de zeep der jeugd! ZIJN HOND LEVEND BEGRAVEN. Glimlachje het leven is. Fascisme kan niet worden be streden met militairisme. Alleen moet een antwoord gevonden worden op de vragen van de menschen, die er tengevolge van hun economischen toestand heen worden gedre ven. Dat antwoord kan alleen zijn een be wuste planhuishouding, waarbij rekening wordt gehouden met de behoefte. In een strijd tegen het fascisme zou men staan naast diegenen, die men thans zelf bestrijdt. Dat is t; gek. Daarom willen we ontwapening. Spr. wees op de gevaren voor de groote steden, waar de wapenindustrieën zijn onderge bracht. De tjpvolking wordt door de luchtbe schermingsoefeningen in slaap gesust. Wij willen vechten voor een werkelijken vrede en een einde maken aan de moederlijke bezorgd heid van de regeering die verbonden is aan menschen, die aan den oorlog verdienen. Als laatste spreker trad op dr. Garmt Stuiveling, die er op wees, hoe de vermilitai- riseering van den geest plaats vond. Niet al leen het noodige materiaal moet er zijn, ook op de menschen, die het uitvoeren, moet men kunnen vertrouwen. De militairisten houden rekening met het moreel van uen troep, wat iets anders is dan de moraal. Men moet be reid zijn te moorden en te branden. We leven thans in een overgang van het vuurwapen op de chemische en electrotechnische midde len van oorlogvoeren. In een volgenden oor- lag zal ook de burgerbevolking in den oor log betrokken worden. Met vliegtuigen en luchtschepen wordt getracht de burgerbevol king in paniekstemming te brengen. De vol gende oorlog zal zijn 'n totale oorlog. Daar voor wordt thans reeds propaganda ge voerd. Een offer te brengen is eervol, zegt men. Dat is echter leugen. Alleen dan is zelf opoffering eervol, als men er zelf de verant woordelijkheid voor zou willen nemen. Oorlog wordt gevoerd om economische be langen, bijv. de Gran Chaco-oorlog. Voordat er petroleum ontdekt was. dacht men er niet aan, oorlog te voeren over die woestenij. De belangen van het Moederland zijn bij die va derlandsliefde niet vreemd. De oorlog wordt gevoerd1 uit zelfverweer, zegt men. Maar dat is niet waar. In het na tionalistische systeem past de dictatuur. Deze hebben beide de bedreiging, waar de democratie het argument heeft. Vanaf de lagere school wordt het volk op gevoed in de geschiedenis, waarbij vechtjas sen worden verheerlijkt en de cultuur gene geerd. De kunst schatte spr. hooger dan de overwinningen van de verschillende gene raaas en admiraals uit het verleden. Spr. be handelde rog de cultuurcatastrofe in Duitsch- ïnd en de gebeurtenissen op den Vlootdag in Den Haag. De psychologie van den oorlog wordt thans overal bedreven. Na nog eenige actie's te hebben besproken, die van de Zui- elijke burgemeesters en van het Ned. Jonge- en Verbond met den z.g. gaskelder op ten toonstellingen, besloot spr. zijn rede met te zeggen, dat een oorlog alleen dan niet meer nogelijk is, als het volk dien niet wil. De bijeenkomst werd door mej. Eriks met een passend woord gesloten. Het is een goed geslaagde avond geweest. Tot bestuursleden der Burgerkiesvereend- ging alhier werden herbenoemd de heeren G. K. A. Meijer en C. Kuiper, Vrijdagavond j.1. werd in de zaal van den heer J. Post, alhier, vanwege V.V S.U., district Zaanstreek, de film vertoond: Wat een boer niet kent. Spreker was de heer C. Borst, tuinder, wonende te Oudkarspel, met als onderwerp „Land- en tuinbouw in de Sov jet-Unie". De R.K. kiesvereeniging alhier heeft voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de volgende candidaten gesteld: de heeren J. Chr. Heij- nis, C. Jongkind, N. A. Klijn, P. Mul en Th. Sombroek. In den nacht van Zondag op Maandag is een paard van den heer J. A. L. te 't Buurtje alhier, dat al grazende den Ruiger- weg wilde oversteken, aangereden door een auto, bestuurd door een ambtenaar van de crisiswetten, uit Rotterdam. Na aanrijding liep het paard kreupel en bleek de auto zwaar beschadigd te zijn. Door de gemeente-politie alhier werd proces-verbaal opgemaakt. In den nacht van Zondag op Maandag zijn van een tiental perceelen alhier de rui ten ingegooid. Zeer waarschijnlijk heeft men hier met baldadigheid te doen. De gemeente-politie heeft de zaak in on derzoek en meent reeds op het goede spoor te zijn. Tot molenmeester van den polder K. van het waterschap ,,Zijpe en Hazepolder" is be noemd de heer D. Jiminink te Keinsmer- brug, terwijl tot molenmeester van den polder Q van hetzelfde waterschap is be noemd de heer D. Timmerman te Pettemer- kluft. W. O. L. Polder. Donderdag vergaderde het bestuur van den W. O. L. Polder 's namiddags ten loka le van J. P. Pepping aan De Weel. De rekening over 1934 werd voorloopig vastgesteld op de volgende bedragen: W. K. ontvangsten 4.758.37, uitgaven 3.262.14, batig slot 1.496.23. (lasten achterstand 87.23). O. K. ontvangsten 2.661.02, uitgaven 2.337.12, batig slot 323.89, (lasten achterstand 288 Leyen. Ontvangsten 5.023.08, uitgaven 4.296.80, batig slot 726.28, (lasten achterstand 375.04). Tengevolge van vroege samenstelling der rekening is dit jaar wat lasten-achterstand, doch men verwacht dat dit per 1 Mei a.s. wederom is aangezuiverd. De tijdsomstandigheden zijn van dien aard, dat het wenschelijk zoo niet nood zakelijk is dat zooveel mogelijk onder- melk naar de bedrijven teruggaat om aan het vee gevoerd te worden. Het vo rig jaar hebben wij over de voeding van ondermeik een tweetal circulaires via de zuivelfabrieken onder de veehouders doen verspreiden, toch achten wij het wenschelijk hieromtrent nogmaals de voornaamste punten aan te stippen. Onderzoek bevat per 100 K.G. ongeveer 3 K.G. vert. werk. eiwit en ongeveer 8 e°nheden zetmeelwaarde. Theoretisch komt de voedingswaarde van 9 K.G. ondermelk overeen met 1 K.G. lijnkoek of meel. Practisch zal de voederwaarde voor dieren welke dier-eiwit noodig hebben hooger zijn, dus bijv. voor kal veren en varkens, speciaal jonge var kens. De zgn. biologische waarde van meikei wit is hooger dan van lijnmeel- eiwit. Ook in andere opzichten staat on dermelk in voedingswaarde hooger dan lijnmeel. Letten wij enkel op het eiwit gehalte, zoo bevat 17.5 K.G. ondermelk evenveel eiwit als 1 K.G. vischmeel of diermeel, de zetmeelwaarde van 17.5 K.G. ondermelk is hooger dan 1 K.G. visch- of diermeel. Bij ongeveer gelijk eiwitgehalte en z.w. komen 100 K-G. on- dtrmelk in voedingswaarde ongeveer o\ ereen met 5 K G. visch- en diermeel en 6 K.G. maismeel. Volgens een Amerik. voederproef bespaarde 100 K.G. onder melk ruim 7 K.G. diermeel en bijna 11 K.G. maismeel-, zoodat hieruit blijkt dat de werkelijke waarde hooger is dan de theoretische berekende. Magere melkpoeder bevat ongeveer 33 a 34 vert. werk. eiwit per 100 K.G. en komt dus overeen met ruim 10 K.G. per 1 K.G. melkpoeder. I3/* K.G. onder melkpoeder komt in eiwitgehalte onge veer overeen met 1 K.G. vischmeel of diermeel, de zetmeelwaarde van de l'/i K.G. ondermelkpoeder is evenwel hoo ger. 100 K.G. magere melkpoeder komt theoretisch in voedingswaarde overeen met 36 K.G. diermeel, 24 K.G. visch meel en 48 K.G. maismeel. Ondermelk voor kalveren. Men moet niet voor den leeftijd van 4 weken met de ondermelkvoeding beginnen en dan met kleine hoeveelheden, geleidelijk aan meer. Op 4 a 6 weken leeft. b.v. 3 6 a 8 weken 5.5 L. en op 8—13 weken 10 L. alles per dag per dier. De spijsverterings stoornissen na 't gebrunik van aange- zuurde ondermelk komen in hoofdzaak voor wanneer aan te jonge kalveren in te groote hoeveelheden wordt gevoerd. In het land is het wenschelijk dus niet noodzakelijk naast ondermelk nog wat meel te geven, in dezen dan graanmeel (haver). Wordt ondermelk gebezigd als vervangmiddel van volle melk, zoo is Let wel aan te bevelen het vet dat men het kalf op deze wijze onthoudt terug te geven in anderen vorm door bijv. per K.G. volle melk welke door ondermeik vervangen 50 gram of K ons ge plet lijnzaad er aan te voegen. Van het geplette lijnzaad kan men voor meerde re dagen kwantum afwegen, het over gieten met kokend water en een nacht laten staan te broeien, waardoor de bastdeeitjes loslaten, een en ander om diarrhee te voorkomen. Eiken dag roert men een deel door de ondermelk. Men kan ook de helft lijnzaad en ha'vermeel n men, of één derde vetrijk lijnmeel en tv/ee derde havermeel. Het gebruik van lijnzaad vereischt nog al wat zorg en werk, ziet men hier tegen op zoo kan men dus per XG. ondermelk 1 ons vet rijk lijnmeel en havermeel nemen, (één derde lijnmeel - twee derde havermeel) Men denke er aan dat kalveren reeds op 2 weken leeftijd in de gelegenheid ge steld moeten Worden wat hooi op te ne men, omdat reeds dan met de melk on- vo'doende kalk wordt verschaft. Ook wake men tegen overvoeren. Een sche ma van de voeding is niet t© geven, elk kalf stelt zijn bijzondere eischen. Voor kalveren op 6 weken leeftijd kan men rekenen op 2 ons meel; op 8 weken 4 ons; op.3 mnd. 1 a 1)4 pond. Melkkoeien. Ook ran deze dieren kan men ondermelk verstrekken, waarbij mén er aan kan denken dat 9 L. over een komt in voedingswaarde met 1 K.G. lijnkoek. Jongvee boven 1 jaar kan men even eens onderme'k geven bijv. 5 a 6 L. Varkens. Ontraden wordt het gebruik van gezuurde ondermelk voor zeer jon ge biggen, alsmede voor zoogende zeu gen. Mestvarkens. Gezien de nauwe eitwit- verhouding (v. werk. eiwit/z. w.) van on dermelk, is het een voedermiddel dat voral voor jonge varkens in aanmer king komt, tot bijv. 100 K.G. lev. ge wicht. Boven 100 K.G kan men even goed, zoo niet beter wei gebruiken. Het gunstigste rendement van ondermelk heeft men ongeveer bij de navolgende hoeveelheden, lev. gewicht 25—45 K.G., 2 K.G. onder melk per K.G. graanmeel; lev. gew. 4565 K.G., 1.5 K.G. onder melk per K.G. graanmeel, 2.8 K.G. on dermelk per dag per dier; lev. gew. 65—100 K.G., 1 K.G. onder melk per K.G. graanmeel. Men kan zoo men dat wil wel meer on dermelk per dag per dier voeren, bijv. 5 a 6 K.G. Het graanmeel dat men noodig heeft kan zijn een mengsel maismeel en gerstemeel, of maismeel, gerstemeel en roggemeel. Voor jonge varkens kan 1 geslibd krijt geen kwaad. Magere (onder) melkpoeder. Kalveren. Men kan het poeder aan mengen met water (1 deel poeder op 9 deelen water) en dus verdund voeren. 1 K.G. poeder en 9 L. water komen1 over een met 10 L. ondermelk- Wat deze wijze van voeren betreft kan verder wor den verwezen naar het voorgaande. Ook kan men magere melkpoeder in het meelmengsel opnemen en dus droog voeren. Een meelmengsel waarin ondermelk poeder voor jonge kalveren (beneden 4 mnd.)'bestemd om naast volle melk en wei gevoerd te worden kan men dus als volgt samenstellen: 1 deel poeder, 1 deel vetrijk lijnmeel, 5 deelen havermee', óf 1 deel poeder op 3 deelen havermeel. Voor oudere kalveren bij weidegang en wei bijv. 1 deel poeder, 1 deel lijnmeel of sesammeel, 4 deelen havermeel, 2 deelen gerstemeel, 2. deelen maismeel. Onder melkpoeder voor varkens Wanneer men het met water ver mengt kan wat de wijze van voeren be treft naar gewone ondermelk verwezen worden. Mengt men het droog door het meel dan kan men bijv. de volgende mengsels maken passende naast water en/of wei. 1 deel poeder op 3 deelen graanmeel ('2 gerst-1 mais) voor varkens tot 40 k 50 K.G. lev. gewicht; voor varkens van 50 tot 100 K G. lev.a gew. naast water en/of wei, bijv. 1 deel poeder op 5 deelen graanmeel (mais-gerst-rog- ge). Boven 100 K.G. 1 deel poeder op 9 a 10 deelen graanmeel. Het spreekt vanzelf dat in den winter door de verwerkings kosten van ondermelk tot poeder het altijd voordeeliger blijft de ondermelk gewoon te voeren, iets anders wordt het als in den zomer de ondermelk verpoe- derd is. Zij die over wei beschikken kunnen bij de huidige prijzen van de voedermid delen waarschijnlijk voordeeliger een meelmengsel maken met een geringer percentage onder melkpoeder, waarbij enkel het visch- of diermeel vervangen wordt door ondermelkpoeder, bijv. als volgt: van 't spenen tot 40/50 K.G ondermelkpoeder 10 soja of grondn. 10 maismeel 30 gerstemeel 50 40/50 K.G. 100 K.G. lot 100 K.G. ondermelkpoeder 7 3 soja of grondn. 6 3 maismeel 47 gerstemeel 40 94 Hierbij 1 geslibd krijt en 14 zout. De Rijkstuinbouwconsulent, Ir. L. DE VRIES. INKUILEN MET MINERAALZUUR. Verschenen is een handleiding voor de be reiding van A.I.V.-voeder, door prof. A. J. Virtanen herzien door ir. W. D. I. Tuinzing. De handleiding welke een 24 bladz. beslaat, voorzien van foto's en schetsen, behandelt achtereenvolgens de voornaamste voorschrif ten welke men in acht dient te nemende si lo; het vullen van de silo; het ledigen van de silo; eigenschappen en gebruik van A.I.V.- voer; voorzorgen bij de jnelkwinning; het bouwen van de silo; de bekisting; bouwmate riaal; benoodigdheden bij het inkuilen; de benoodigde.hoeveelheid zuur; aanschaffing en silobouw. Zij die zich voor deze methode ernstig Inte resseeren kunnen deze handleiding op aan vraag gratis verkrijgen bij het Noordholl. Veevoederbureau. Zitting van Vrijdag 15 Maart. VONNISSEN VORIGE ZITTING. KI. de B„ koopman te Bergen, overtreding Motor- en Rijwielwet, 10 en f 20 boete, subs. 10 en 20 dagen hechtenis. Aanhang wagen verbeurdverklaard ter vernietiging, doch de banden teruggegeven. 1 Hendr. G. te Heiioo, overtreding Motor- en Rijwielwet. Schade inmiddels betaald, 3 boëte of '3 dagen hechtenis. GLOEIENDE SPIJKERS. Een Alkmaarsche automobilist A. v. d. W. was te Schermerhorn bekeurd ter zake de on voldoende belichting van zijn wagen en des wege bij verstek tot 5 boete of 5 dagen veroordeeld. Dit' schappelijk prijsje stond hem blijkbaar nog niet aan, dus volgde verzet. Er werden echter heden geen termen gevonden om hem straffeloosheid te waar borgen, maar tóch was de kantonrechter be reid nog 'n gulden of 'n dag te laten vallen, dus geheel zonder resultaat waren de be moeiingen van den opposant niet. NIET WAT JE NOEMT. De melkveehandelaar Willem H. te Alk maar, wien de jongenskiel al sinds lang is ont gleden, was zoo kinderachtig, zijn mede melkboer Jansen v. Jorksvéla op het Heilig land een hoeveelheid in het gebat te werpen, zoodat de melk langs diens gezicht afdroop. Ter zake deze1 baldadigheid werd de niet- verschenen melkboer veroordeeld tot 8 boete of 8 dagen. EEN ONBETROUWBARE CHAUFFEUR Een Alkmaarsche ingezetene was op Februari zoo'n beetje aan den rol geraakt en had, hoewel niet in het bezit van een rijbewijs, een autotochtje naar den Helder gemaakt en diverse café's bezocht. In Alk maar terug gekeerd reed hij op het Hofplein stilstaande auto aan en toen bleek, dat hij een belangrijk kwantum te veel aan Bacchus had geofferd niet alleen, maar ook niet was in het bezit van een 1 rijbewijs. Voor deze bokkesprongen liep hij heden tegen de lamp en hij werd veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen voor het rijbewijs en ter zake het in staat van dronkenschap een auto besturen tot 25 boete of 25 dagen en ontzegging van rijbevoegdheid voor den tijd van 6 maanden. VAN STROOPERS, STRIKKEN, HONDEN EN FRETTEN. De heer Leendert BI. was weer eens met zijn trouwe viervoetige huisvrienden op de konijnenjacht getogen. Van ellende, zooals hij verklaarde. De kantonrechter was humaan en hield zich aan Leendert's laatste portie, 15 boete of 15 dagen. 1 Zijn-collega, Willem Z.w., had weer de langoorea ia de Egmondsche duinen met U denkt er niet aan Uw haar te verwaar- loozenJ Ofschoon het veel van Uw tijd vergt er lederen dag flink den borstel door te halen - die opoffering getroost U zich graag! Een der beste cosmetische middelen is de olijfolie. Zij reinigt de poriën en maakt de huid zacht en soepel. In Palmolive zeep wordt een groote hoeveelheid van deze olie verwerkt Zoudt U dan voor de verzorging van Uw huid daags geen vier minuten kunnen vin den? 's Morgens en 's avonds twee minuten Palmolive massage is het behoud van een jeugdig en frisch uiterlijk. 2 voor 25 ct. de zachtzinnige strikken willen belagen, maar hij was er nu nu zelf bij voor f 4 boete of 4 dagen. Voor de verandering verscheen ook eens Bernard B. uit IJmuiden, die zijn geluk had beproefd in de duinen van Cas- tricum. Maar de jachtopziener had hem gauw te pakken, zoodat hij van schrik zijn armen fret in de duinen joeg. De kanton rechter was uit zijn humeur over deze con currentie met onze eigen kantonnale stroo- pers en legde den IJmuider 4 boete of 4 dagen op. HENGELVARIA. Eea fabrieksarbeider uit Wormerveer, Hendr. B., die in het Noordhollandsch Ka naal met 2 hengels had gevischt zonder acte, plukte de wrange vruchten van zijn stommi teit in den vorm van 1 boete en verbeurd verklaring van zijn hengelstokken met toebe- hooren. Er volgden nog 'n paar Amsterdam- sche straatnegocianten Gerrit S. en Jan G., die onder Schermerhorn in een roeibootje 'n „soudje" waterbewoners hadden willen ver schalken, maar zich niet behoorlijk op alle gebeurtenissen hadden geprepareerd met acte en vergunning. Eisch voor ieder 0.50 boete of 1 dag en de hengels verbeurd ver klaard. BIJ HET RIJPEN VAN DE BLADEREN. De heer Frans B. had het na lange periode van rust weer eens op zijn heupjes gekregen en had in een op 't Hofplein geparkeerde auto een rondvlucht gemaakt Hij moest nü terecht staan wegens rijden zonder rijbewijs en zal later nog 'n visite brengen bij den politierechter wegens diefstal van smeerolie en benzine, het armoedige surrogaatje, dat men onbevoegde inbezitnemers van onbe heerde auto's kan ten laste leggen. Frans, merkwaardig timide, erkende en wilde graag maar direct zaken doen, doch het bleek noodig, nog een getuige te hooren, die .nu ziek ligt in een militair hispitaal. Het proces werd alsnu voor onbepaalden tijd uitgesteld. DE LOUPE MOEST ER BIJ. De zandrijder Jan KI. reed te Alkmaar op 7 Maart in de Emmastraat met een onlees baar letter- en nummerbord, f 2 boete of 2 dagen. DE KUNSTENAAR RAAKTE STEEDS MEER IN DISCREDIET. De heer Geirit Br. uit Utrecht, wiens musicale talenten op vocaal- en instrumentaal gebied in geen enkele gemeente schijnen te worden geapprecieerd, had in Alkmaar maar even 3 bekeuringen opgeloopen. Zijn accor deon is al bij 'n vroegere gelegenheid ver beurd verklaard. De stakker schijnt op geen andere manier in staat te zijn zichzelf met vrouw en kind te onderhouden. En waar hij ook niet kapitaalkrachtig is om de boete te betalen, komt hij telkens, ten laste van den staat. Heden was het weer 3 X 2 of 6 dagen in totaal. NAUW CONTACT GEWENSCHT. Bij voorkeur vertoeven eigenaars van draagbare bloemenmagazijnen in het Pay- glop. De straat is akelig nauw en druk. Men kan bijna zoo'n bloemenventer niet passeeren, zonder hem omver te loopen en aanzien doet gedenken. Maar wee hun gebeente, als de bloemenmand wordt neergezet, dan zijn ze er bij en volgt gewoonlijk zooals thans bij M. v. d. M. uit Broek op Langendiik 'n veroordeeling tot minstens 1 boete of 1 dag. DE BEDOELING IS GOED. MAAR DE PLAATS DEUGT NIET. De arbeider Corn. H. was een vreemde ling in Jerusalem en verzuimde in de Vrou wenstraat tijdig af te stappen, 'n 'nalatigheid, die hem heden op 1 boete of 1 dag kwam te staan. HIJ BEGINT IN DE GATEN TE LOOPEN. De Amsterdamsche scharrelaar Jos. Gl., die onlangs terecht stond wegens aanrijding van een fietser bij de Heerenstraat te Alk maar. paradeerde nu al weer voor den kan tonrechter. Thans had hij gereden met prul- remmen. Volgens Jopie had hij uit armoede een antiek Fordje moeten gebruiken en was hij niet voldoende met de besturingsapparaten vertrouwd, 8 boete of 8 dagen. BAKKERS DAGELIJKSCH BROOD ZORGEN. Een te Bergen woonachtige bakker Nic. V. aan den Natteweg. heeft een zeer bescheiden bedrijfje. Hij leelt van de hano in de tand en bakt zijn brood van dageiijksche porties meel. Hij gaf deze krappe omstandigheden de schuld, toen hij heden terecht stond omdat hij zijn tarweregister niet behoorlijk had bij gehouden. Maar het excuus werd niet vol doende geacht en f 5 boete of 5 dagen werden opgelegd. f 40 boete opgelegd. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Den Bosch had tegen den bakker G. M. v. R. en tegen den fabrieksarbeider J. van der H., beiden uit Boxtel een week gevangenis straf geëischt, omdat zij op 27 September een hond, die schurft had, levend hadden begra ven, zoodat het dier aan de gevolgen daar van was overleden. De politierechter had bei de verdachten veroordeeld tot 20 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Het gerechtshof wees heden vonnis en veroordeelde beide ver dachten tot 40 boete subs. 30 dagen hech tenis. \E3BS „Maar Plet, we hebben dit toch niet besteld. Het zal zeker een vergissing zijn." „Dat denk ik ook, maar een zeer vergefelijke ver gissing l'.' (Humorist).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8