Agenda DE IN DE PIJP lam bwoitfêtywut m ^Buitenland tBuuiadaHd £atuU en'Jninbouw Aedchten JUi&licaties Stad en Omgeving. WeecéeeidU TREINBOTSING TE DORDRECHT. £cn man oe Put. MAAR 21 MAART, LENTEDAG! Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer De familie van mijn vrouw (kom.-sens. Hol- landsche film); hoofdrollen Johan Kaart Jr., Sylvain Poons, Gusta Chrisp'jn—Mul der. Leeftijd boven 18 jaar. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer De dubbelganger van Woronzeff (sens. rom.); hoofdrollen Brigitte Helm, Albrecht Schönhals, Hansi Knoteck. Toegang boven 14 jaar. A. B. T., half 8, hoofdnummer Wat hun leven verwoestte (sens.) Toegang voor alle leeftijden. 8 uur, hotel De Burg, jaarl. vergadering Alcmaria V. V. V. 8.15 uur, de Harmonie, verg. N.S.B., spre ker de heer Vlekke. 8 uur, De rustende Jager te Bergen, non- stop-spel door het Nieuw Sehouwtooneel. 8 uur, 't Gulden Vlies, Pacivolo-avond. 8 uur, lokaal Kamsteeg te Stompetoren, opvoering van „H'ar andere man" door Aurora. 8 uur, De Unie, vergadering Gezinsver pleging. 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot, psycho metrische seance mevr. Akkeringa. 3 uur, Logegebouw Nieuwesloot, psycho metrische seance mevr. Akkeringa. 8.30 uur, verg. openbare leeszaal en bibliotheek in het gebouw. GASONTPLOFFING TE BRESLAU- Hedenmorgen had in een kelder van een huis in de Dessauerstrasse te Breslau een gasontploffing plaats, waardoor het geheele kelderplafond naar beneden stortte. De be- woners der beide in den kelder gelegen wo ningen werden door de puinhoopen bedol ven. De brandweer wist vijf personen en een kind met min of meer ernstige verwondingen uit de puinhoopen te bergen. Zij werden naar het zielcenhuis overgebracht, waar een vrouw kort na aankomst overleed. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan door een lek in de gasleiding. FRANCOIS PONCET BIJ VCN NEURATH. De Fransche nota overhandigd. De Fransche ambassadeur te Ber lijn, Frangois Poncet, is hedenmor gen te 11 uur door den Rijksmi nister van buitenlandsche zaken Freiberr von Neurath ontvangen. De ambassadeur heeft de protest nota, waartoe gisteren in den Fran- schen ministerraad besloten werd, overhandigd. EEN EI VAN EEN MILLIOEN JAAR. In het museum van Zuid-Afrika te Kaap stad heeft men een ei „ontdekt", dat meer dan een millioen jaren oud moet zijn. Het is afkomstig van den Aepyomis Tita- nus, een reuze-vogel van meer dan vier meter hoogte, welke op Madagaskar geleefd moet hebben. Een dergelijk ei was de aanleiding voor H. G. Wells om een verhaal te schrijven Door een schipbreukeling werd dit ontdekt op een onbewoond eiland. De zon broedde het ei uit en de man had een ontzettenden strijd tegen den reuze-vogel te voeren. Het ei in het Zuid-Afrikaansche museum is echter geheel ongevaarlijk. Het is onge veer 50 c.M. lang en is oorspronkelijk uit Engeland gekomen. In een winkel werd het echter vergeten en bleef liggen tot de geheele historie nog eens gereleveerd werd in een Engelsch dagblad Men is toen op zoek naar het ei gegaan en vast kwam te staan, dat het voor 110 dollar verkocht was. Tenslotte vond men het in geheel onge schonden staat en nu heeft het een veilige plaats in het museum gekregen. G«en persoonljke ongelukken- Machinist zag te Iaat, dat sein onveilig stond. Hedenochtend vroeg heeft even voor het station Dordrecht een bot sing plaats gehad tusschen een per sonentrein uit Rotterdam en een uit Dordrecht vertrekkende goederen trein. Bij dit ongeluk hebben geen persoonlijke ongelukken plaats ge had. Echter werden de hoofdsporen naar Rotterdam versperd, hetgeen belangrijke stagnatie tengevolge had. De eerste stoomtrein, die 's morgens van Rotterdam naar Roosendaal rijdt en die te 5.20 te Dordrecht moet arriveeren. reed over de spoorwegbrug over de Maas even voor het station Dordrecht door onveilig signaal. De machinist van den trein zag te laat, dat het signaal onveilig stond. Hij bemerkte het echter nog tijdig genoeg om een groot on heil te voorkomen. De personentrein reed de goederentrein on geveer aan de linkerzijde aan. Tengevolge van de botsing werden vier kolenwagens van den goederentrein gedeeltelijk uit elkaar ge- slagen. De wagens, die waren geladen, ont spoorden. De aanrijdende locomotief en de daarachter gekoppelde bagagewagen en personenwagen bleven in de rails en geen der reizigers, noch iemand van het treinpersoneel kreeg eenig letsl. Tengevolge van de ontsporing waren echter de beide hoofdlijnen tusschen Dor drecht en Rotterdam geheel versperd. De chef van het station Dordrecht heeft onmiddellijk maatregelen genomen om het treinverkeer zoo goed mogelijk te doen func* tionneeren. De reizigers van den gestranden trein moesten hun reis tot het station Dor drecht verder te voet afleggen, vanwaar zij later per trein naar hun verdere bestemming werden overgebracht. De volgende treinen werden geleid tot Zwiindrecnt, vanwaar de passagiers tot over de Maas moesten wandelen, daar konden zij overstappen in gereedstaande auto's, die de reizigers naar het station Dordrecht vervoer den, waar nieuwe treinen voor het zuiden werden klaar gemaakt. Zoo spoedig mogelijk na de botsing werd een aanvang gemaakt met het opruimings- werk. De eerste trein voor Vlissingen en Ant werpen, die om 6.50 uur uit Amsterdam ver- trekt, moest over Utrecht worden geleid. Het elukte echter het uitgaande spoor van Dor- recht naar Rotterdam weer vrij te maken. Het zal echter ongeveer 12 uur vanmiddag worden, voordat beide sporen weer vrij zul len zijn. De electrische treinen echter zullen totdat de beide lijnen weer gebruikt kunnen worden, slechts tot Zwiindrecht rijden. De stationschef van Dordrecht had ruim een uur na de botsing de beschikking over een treinstel gekregen, waarmede passagiers van Zwijndrecht tot over de brug worden gebracht, waarna de verdere verbinding met het statjon Dordrecht per auto wordt onder houden. De materieele schade is vrij aanzien lijk. GRAAF VAN RECHTEREN LIMPURGf Oud-Commissaris der Korvingin in de provincie Overijsel- In den leeftijd van 60 jaar over leed in den afgeloopen nacht te Wassenaar de oud-commissaris der koningin in Overijsel, de heer M. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg Almelo. De overledene verbleef te Brussel na zijn rechtsstudiën te Leiden te hebben voltooid als legatie-secre taris en gezantschapsraad van 1898 tot 1904, Van 1904 tot 1909 was hij buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Bern, ter wijl hij van 1909 tot 1925 optrad als commissaris der koningin in Over ijsel. STAKING BOUWVAKARBEIDERS TE ZEIST. Te Zeist zijn Woensdagmorgen ongeveer 120 bouwvakarbeiders in staking gegaan. Bij het werk wordt gepost, terwijl zoogenaam de onderkruipers door een stakersescorte naar huis worden geleid, waarbij ook de poli tie niet ontbreekt. Het landelijk contract gaf voor Zeist een loonsverlaging van 2 cent per uur. zoodat het uurloon 58 cent bedraagt. Door r.k. en chr. georganiseerde pa troons aanvaard, achtte de afdeeling Zeist van de Algemeene Patroonsvereeniging, on langs gefuseerd met den Nederlandschen Aannemersbond, een uurloon van 55 cent en intrekking van de vacantiebon (ter waarde van 1.05 per week) noodzakelijk. In een druk bezochte vergadering van Modern, R.K. en Chr. georganiseerde werk nemers werd, gelijk gezegd, besloten deze grootere loonsverlaging niet te aanvaarden TEWERKSTELLINO VAN WERKLOOZEN MET TOESLAO VAN DE OVERHEID IN LAND EN TUINBOUWBEDRIJVEN. In de tweede aflevering 1935 van het Maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek komt, onaer bovenstaand hoofd, een artikel voor van de hand van den heer Meijer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, waarin de schrijver o.m. een uiteenzetting geeft van de regeling van deze tewerkstelling, zooals deze in de ge meenten Broek op Langendijk, St. Pancras, Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Oud karspel geldt. Aan het slot van het artikel wordt de zienswijze van de desbetreffende gemeente besturen over de resultaten van de tewerk stelling. JONGETJE DOODGEREDEN. Gisteravond is op den Rijksstraatweg te Buitenpost het 5-jarig zoontje van de fam v. Beets door een auto, bestuurd door den heer B. uit Kollum, aangereden en op slag gedood. Daar de jongen plotseling van ach ter de boomen te voorschijn kwam, kon de chaufeur de aanrijding niet vermijden. NAAR LEEUWARDEN OVERGEBRACHT. Vanmorgen is gevankelijk naar Leeuwar den overgebracht de ruim 20-jarige R. B. die Dinsdag zijn oom, Y. B., na een ruzie met een mes een 10-tal steken heeft toegebracht. Het slachtoffer verkeert in ernstigen toe stand. De verdachte zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. RUNDVEETEELTREGELING 1935. Aangezien ons gebleken is dat de toewij- zing kalveren 1935 aanleiding geeft tot mis- vtrstand, moge dienen, dat bij de toewijzing geen rekening is gehouden met bet aantal runderen, dat in de laatste weken is of zal worden geleverd. Aan de veehouders, die de laatste weken gebruik hebben gemaakt of alsnog in de ko- mende weken gebruik zullen maken van de gelegenheid om runderen aan de Nederland- sche Veehouderijcentrale te leveren, zullen alsnog herziene toewijzingskaarten worden gezonden, waarbij met het totaal aantal ge. leverde dieren, dat aan de gestelde eischen voldeed, rekening is gehouden. RUNDVEELEVERINO. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat in de week van 7 tot 13 April 1935 op de onderstaande plaatsen in Noordholland gelegenheid zal worden gege ven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden: Amsterdam, Maandag 8 April, 9—11 uur v.m. op de veemarkt. Purmerend, Dinsdag 9 April, 8—10 uur v.m. op de veemarkt, Schagen, Donderdag 11 April, 8—10 uur v.m. op de veemarkt. Hoorn, Zaterdag 13 April, 9—11 uur v.m. bij het abattoir. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangifte-kaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districts-secretarissen der Gewes telijke Landbouw-Crisis-Organisaties, moe ten vóór Zaterdag 30 Maart 1935 zijn inge zonden bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis- Organisatie, waaronder de betrokken vee houders ressorteeren. Met nadruk wordt er aan herinnerd, dat de week van 7 tot 13 April de laatste week van levering is en dat dus daarna geen gele genheid tot levering meer zal worden geopend. (Ongecorrigeerd.) ZITTING EERSTE KAMER. De onderwijsbegroofing. Vandaag wordt voortgezet de behandeling van de onderwijsbegrooting voor 1935. De heer de Savommg Loman bestrijdt de vrede van den heer Cranenburg en diens opvat ting van het staatsrecht. De spelling is, betoogt spr., een zaak niet alleen van deskundigen. De minister heeft de eenzijdigheid der commissie van advies niet voldoende kunnen motiveeren. Spr. betoogt, dat de spellingkwestie bij de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting 1935 had moeten zijn behandeld. Spr. diende de volgende motie in: De Eerste Kamer betreu rende de invoering zonder voorafgaande vol doende overleg met de staten-generaal van een nieuwe spelling, overtuigd van de wen- schelijkheid, dat de regeering alsnog aan de daaruit vloeiende bezwaren tegemoet behoort te komen, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie is mede onderteekend, door de heeren Fock, van Citters en Polak. De motie komt bij dit debat in behandeling. De heer v. Citters betoogt, dat de minister de spellingkwestie tot een machtskwestie heeft gemaakt. Moge spellingverbetering ge- wenscht zijn, zoo urgent is ze niet, om de gevolgde manier te rechtvaardigen. Spr. wil een veelzijdig onderzoek en eventueele invoe ring eener nieuwe spelling slechts bij wette lijke regeling. Minister Marchant verwacht, dat de Bel gische regeering tegelijk met de Nederland sche de nieuwe spelling bij haar diensten zal invoeren. Zekerheid dienaangaande heeft spr. niet. In de motie wordt aan de regeering iets onmogelijks gevraagd. Ze kan ook slechts schade veroorzaken. ZITTING TWEEDE KAMER. Vervolg nieuwe kieswet. Bij do voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der kies wet oppert de heer van Pol (R.K.), be zwaren tegen de wering van vrijgestel den en daarmee gelijk te stellen perso nen tot provinciale staten en gemeente- ra Jen en tegen den drievoudigen kies- eeler als minimum voor toelating tot d Tweede Kamer Minister de Wilde constateert, dat dit ontwerp scherpe bestrijding heeft onder- venden, zoowel in de pers als in de Kamer. Het moet intusschen worden be schouwd als een poging tot inlassing van een verzoek, dat twee jaar geleden tot de regeering is gericht n.1. om de ve snipering van het parlement tegen te gaan. De moord op Sara Beugelias De dader tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde vanmiddag den 21- jarigen E. P., die op 27 Augustus van het vorige jaar de 8-jarige Sara Beugeltas in een bananen- De rechtbank overwoog, dat hier slechts levenslange gevan genisstraf kon worden opgelegd in verband met den ernst van het misdrijf. Ook het O. M. had levenslange gevangenisstraf ge- eischt. De psychiaters hadden den man verminderd toerekenings vatbaar verklaard. KONING LEOPOLD CONFEREERT. Ook de socialisten tegen devaluatie. Koning Leopold heeft hedenmorgen met verscheidene personen uit verschil lende kringen besprekingen gevoerd in verband met de vorming van een nieu we regeering. Hij ontving o.a. den R. K. senator Tschoffen, oud-minister van ko loniën, die na afloop van zijn bespreking verklaarde, dat zoo spoedig mogelijk een kabinet van nationale eenheid ge vormd diende te worden. De koning ontving tevens den socia- listischen senator Mertens, voorzitter van het Belgische vakverbond. De heer Mertens deelde den koning mede, dat zijn partij bereid zou zijn een regeering van nationale eenheid te steunen, die maatregelen zou nemen, die daadwerke lijk zouden lelden tot vermindering van de werkloosheid. O.a. door betere werk- verdeeling en verkorting van den ar beidstijd. Mertens verklaarde zich scherp tegen elke poging tot devaluatie of inflatie van de munt en wees op het dreigende voorbeeld van Engeland. Hij sprak de verwachting uit, dat de Belgi sche werkliedenpartij op deze basis be reid zou zijn aan een nationale regee ring deel te nemen. WINKELSLUITINGSWET 1930, S. 460. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aan het Bestuur der Alkmaarsche Hulpzendingsvereeniging „het Mosterdzaadje", alhier, ontheffing verleend van de verbodsbepalingen der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, ten be hoeve van den verkoop van verschillen de artikelen bij dèn te houden bazar, op Dinsdag 2 en Woensdag 3 April a.s., in het gebouw „Waakt en Bidt", Laat nr. 217, alhier, in zooverre dat deze ba zar ook geopend zal kunnen zijn op 2 April des avonds van 8—11 uur en op 3 April a.s. des avonds van 812 uur. Alkmaar, 21 Maart 1935. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. en een ZONNIGE DAG DE CHRISTELIJK-HISTORISCHEN EN DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. In de gisteravond gehouden vergadering van de Christ.-Hist. Kiesvereenigmg is de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen als volgt vastgesteld: 1. J. Vogelaar, 2. F. H. Ringers,3. O. Grondsma, 4. P. v. d. Borden, 5. P. B. C. Vasbinder, 6 A Lesterhuis, 7. G. Peereboom, 8, J. H. Ooijevaar, 9. D. L. de Jonge, 10. J Pool. AUTO IN DE RINQVAAR1 GEREDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een groote vrachtauto van de firma de Vries uit Enkhuizen onder Ursem dooi den mist in de ringvaart gereden De auto was vol geladen met papier en geraakte gehe.I te water. Door de firma Met uit Alkmaar werd de auto gelicht en naar Alkmaai ge sleept. Auto en lading waren verzekerd. GESLAAGD. De heer H. M T. Lauwerman, geboren te Berkhout, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen 3e stuurman. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van P. H de Reuver, Castricum, Dorpsstraat 28, met benoeming van mr. Ledeboer tot rechter commissaris en van mr Smal toi curator. OPENBARE PSYCHOMETRISCHE SEANCE. Men schrijft ons: c Y??r de afd Alkmaar der Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" Komt op Maandag 25 en Dinsdag d Maart voor he' laatst in dit seizoen mevrouw Akkeringa een openbare naar waarnemingen, vei richt in den morgen van 21 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Verwachting (geldig tot den avond van 22 Maart): Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste lijke wind; aanvankelijk licht tot half be wolkt, later toenemende bewolking; weinig of geen regen; aanvankelijk weinig verande ring in temperatuur; later wellicht iets kouder. Weero verzicht. De secundaire der oceaan-depressie, die gistermorgen bij Thorshavn lag, scheidde zich van de stationaire hoofddepressie in het westen af en trok als een afzonderlijk mini mum over Scandinavië naar de Baltische staten. Achter dit minimum herstelt zich de ver binding der beide gebieden van hoogen luchtdruk in centraal-Europa en de Poolzee. De depressie voor de kust van Portugal verdween naar het Middellandsche Zee gebied en werd gevolgd door krachtige druk- stijging en westwaartsche uitbreiding van het Azoren-maximum. Op IJsland daalde de luchtdruk weer een weinig en werd het weer iets kouder. Over het geheele vasteland heerscht mooi lente weer met uitzondering van het oostelijk Oostzeergebied, waar de wegtrekkende de pressie een koude inval zal veroorzaken. In noord-Zweden en in Finland blijft het weer koud en komt nog allerwege matige tot strenge vorst voor. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 6.40 uur licht op. Psychometrische Seance geven. Voor de velen, die nog niet een dergelijke avond heb ben meegemaakt, kunnen wij dezen avond zeer aanbevelen. PROPAOANDA-AVOND NEDERLANDSCHE MEISJESCLUBS. In de bovenzaal van 't gebouw „De Unie" was gisteravond belegd een propaganda- avond van de Nederlandsche meisjesclubs, afdeeling Alkmaar. De Nederlandsche Meisjesclubs zijn meer bekend onder den naam van Driehoekwerk. Dezen naam danken zij aan het insigne, dat zij aangenomen hebben van den Wereldbond van Christen jonge Vrouwen, den blauwen driehoek in den gouden cirkel. De drie zijden van den driehoek stellen de lichamelijke, de verstandelijke en de maatschappelijke ont wikkeling voor. omvat en gedragen door den cirkel, als symbool der geestelijke ontwikke ling. De N. M. G stellen zich om. ten doel, meisjes te helpen, al haar gaven te ontwikke len tot eer van God en in liefde tot den Dddstc. Men onderscheidt „Streepjes" (9—11 jw)* „Driehoekmeisjes" (11—16 iaar) en „Voor- treksters' (16 jaar en ouder). Het uniform is sinds verleden jaar van kleur veranderd. Daar deze uniformverande ring zich natuurlijk geleidelijk zal voltrekken, kan men nu de meisjes ontmoeten in haar oude blauwe uniformen met otanje das, o(it> het nieuwe uniform, groene jurk en hoea, vierkleurige das en riem met het N. M C.' insigne. Het programma was zeer gevarieerd en won d.iaraoot in aantrekkelijkheid. Begonnen werd met de opmarsch van „driehoekjes" en „voortreksters" waarbij men het idee kreeg van het uittrekken naar buiten van een flinke meisjesclub. Met een hartelijk woord van welkom b* de talrijke jeugdige en oudere personen, die zich voor dit sympathieke werk interessee ren, opende mevr. Dun als presidente van de Plaatselijke commissie dezen propaganda- avond. waarin zij haar tevredenheid betuigde met de groote opkomst. Na dit min of meer technisch betoog volg de eenige kijkjes uit het practische leven van de meisjesclubs en dan noemden we m de eerste plaats de geslaagde scène van 06 „streepjes", die op alleraardigste wijze eent- ge streepjesliedjes ten beste gaven. Van de „driehoekjes" zagen wij een vio^e uitvoering van de viervoudige ontwikkeling op de club. Na de pauze hebben we een tooneelstuKje gezien van een ziek meisje, dat door vrien dinnen van de driehoekclub opgezocht w^r" en in welks schetsje we met het drichoe»- werk in df prariijk kennis maakte. Vrijdag 22 Maart. Zaterdag 23 Maart. Zondag 24 Maart. Maandag 25 Maart. Dinsdag 26 Maart. Woensdag 27 Maart. Douwt E<jbert* Echt* Fri«ehe Zeereu-Baai «h ÏSSl-Tsbik Melange van rijpe tabaknen. pakhuis aan het Waterlooplein te Amsterdam heeft vermoord, tot levenslange gevangenisstraf. U had dus VANDAAG Uw advertentie met Uw voorjaars-modeartikelen moeten plaatsen 1 ADVERTEERT altijd op den JUISTEN DAG, want Ook Uw ADVERTENTIE moet ACTUEEL zijn Op dezelfde wijze als wij van de drie hoekjes de driehoekvorming zagen, zagen wij van de „streepjes" het streepmaken, waarna keurig afgemarcheerd werd. De bekende krmgle;dster van kring Ken- nemerland der N. M. C., mej. Offie Blooker, gaf daarna een uitvoerige inleiding van het doel en streven van de Nederlandsche meis jesclubs. In hoofdzaak komt het neer op het geen wij in oen aanvang reeds zeiden waar bij spreekster echter een wat gedetailleerde uiteenzetting gaf Tot slot de taptoe, als een bonte schik*' ring van meisjes, die in het echte vereent' gingsleven veel levenswijsheid opdoen. ^'1' die nog niei wisten welke doel de Neder landsche meisjesclubs beoogen, zullen n deze kennismaking eivan over'uigd zijn- a( oeze veieeniging haar plaats in de maa schappij ten volle waard is.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2