^Buitenland JiÜHttieum De Belgische kabinets crisis. GEMENGD NIEUWS. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 21 MAART 1935 Koning Leopold raadpleegt niet slechts politieke persoonlijkheden. STEICHER NEEMT DE JODEN IN BESCHERMING. „Ik geel de bevelen en niemand anders". GORING'S HUISHOUDSTER. Zij zorgt voor zijn wel en wee. LUCHTAANVAL OP BERLIJN. Grondige oefeningen in het stads deel Kreuzberg. WEER EEN GRIEZELIGE VONDST. Een romp gevonden van een manslijk. AMERIKA'S STAATSVIJAND NO. 1. Een man van zijn woord. 'T LOT EENER VADER MOORDENARES. Violette Nozières in de gevan genis. Socialisten tot mede-regeeren bereid. In verband met de Belgische regeerings- crisis heeft koning Leopold gisteren weer verschillende personen geraadpleegd. Op vallend daarbij was, dat de vorst zijn consul taties niet beperkte tot leidende politieke per soonlijkheden, maar ook naar het paleis van katholieke en socialistische arbeidersorgani saties, benevens een vertegenwoordiger van den landbouw, heeft ontboden. Koning Leopold Nog meer is het opgevallen, dat de koning ook de zienswijze heeft willen vernemen van de voorzitters der Kamers van Koophandel van Brussel en van Antwerpen, wat nooit te voren is geschied. Op het oogenblik, dat de correspondent van de „Msb." dit seint, heeft zich nog niet afgeteekend in welke richting naar een op lossing wordt gezocht, doch in de Wetstraat is men van oordeel, dat een zekere voorkeur schijnt te gaan naar een driepartijen regee ring met daarin eventueel enkele extra-par lementaire specialisten op economisch gebied Het is evenwel nog te vroeg, om nu reeds te zeggen, of de kansen van een oplossing in dezen geest al dan niet ernstig zijn. De algemeene raad der socialistische par tij deelt mede, dat de socialisten bereid zijn, deel te nemen aan de besprekingen voor het samenstellen eener nieuwe regeering, die in staat is een parlementaire meerderheid te be komen en het vertrouwen in het land te her stellen. INTERNATIONALE BESPREKINGEN. Zaterdag Engelsch-Fransch-Ita- liaansche bijeenkomst te Parijs. De tusschen Rome, Londen en Parijs over een bijeenkomst van vertegenwoordigers van Italië, Engeland en Frankrijk gevoerde on derhandelingen hebben tot een resultaat ge leid. De bijeenkomst zal een voorbereidend ka rakter dragen en plaats vinden vóór het ver trek van Sir John Simon naar Berlijn. Een tweede bijeenkomst zal volgen na den terug keer van Sir John Simon. Als basis voor de besprekingen van deze tweede bijeenkomst zullen dienen de door de ministers van hun reizen naar Berlijn, Warschau en Moskou meegebracht elementen. De eerste bij eenkomst zal Zaterdag in Parijs plaats vin den. Italië zal daarbij worden vertegenwoor digd door den onderstaatssecretaris Suvich, terwijl de belangen van Frankrijk door Laval zullen worden waargenomen. Een Duitsch oordeel. Inzake de door Parijs en Rome voorgestel de besprekingen tusschen de drie groote mo gendheden schrijft de Duitsche diplomatieke- politieke correspondentie o.a.: Duitschland neemt kennis van iedere ge- dachtenwisseling der andere groote mogend heden, waardoor de groote internationale en vooral Europeesche taken in den zin van een algemeene overeenstemming nader wor den gebracht tot een oplossing. Niets zou op het oogenblik fataler zijn dan een nieuwe splijting van West-Europa in vijandelijke blokvormingen. Daarom streeft de Duitsche politiek er niet naar vriendschappen te schei den. Wel echter heeft zij een gerechtvaardigd belang erbij, dat deze vriendschappen niet ontaarden tot samenzweringen tegen een an der land. Ook de andere mogendheden zul len goed er aan doen een zoodanigen schijn te vermijden, aangezien hij reeds van te vo ren het tot stand brengen van vertrouwelijke en solidaire besprekingen van alle volkeren in Europa onder een ongunstig aspect zou plaatsen. Julius Streicher heeft in de geheele pers van Neurenberg de volgende ver klaring laten publiceeren: „Onverantwoordelijke elementen heb ben het bericht verspreid, dat de Joden ecu aanslag op den „Fuehrer' hadden beraamd en dat zij daarom doodgesla gen moesten worden. Er zijn zelfs plak katen aangeplakt, waarin aangespoord werd tot een pogrom. Als gouwleider van Franken geef ik de bevelen en nie mand anders. Ik heb de leiders van een district wegens gebrek aan discipline afgezet en zal ieder uit de partij zetten en laten arresteeren die zich tot onbe zonnenheden laat verleiden". Iedereen in Berlijn kent zoo vertelt „Berlingske Tidende" te Kopenhagen de huishoudster Cilly van den minister-president Göring, die er voor zorgt, dat in zijn huis Leipzigerplatz 11 alles op rolletjes loopt en die in het bijzonder een moeder is voor.... de leeuwenwelpen. Cilly regeert over Görings huishouden en over zijn 12 man personeel. Zij worden uit stekend verzorgd. Alle leden van het perso neel heben hun eigen kamer met badkamer en hun „casino" dat niet onderdoet voor dat van de oude garderegimenten uit het Berlijn van den keizertijd en zij verafgoden allen hun meester. Zelfs de schoonmaaksters hebben haar eigenkamer met bad ofschoon ze alleen maar de schoenen moeten poetsen en de stof zuigers moeten bedienen. Görings particuliere secretarisse, een jon ge, energieke Berlijnsche, heeft een positie die menige secretaris of secretaresse elders haar zou benijden want Göring is een man, die een blind vertrouwen heeft in zijn menschen, die in ruil daarvoor bij hem zweren. Maar Cilly is iets aparts. Zij zwaait niet alleen den scepter over het huis, maar zorgt ook voor het wel en wee van Göring en op haar schouders rust veel. Göring bewoont een huis dat wat achteraf ligt van het straat- lawaai met het autogetoeter van den Leipzi gerplatz. Het is niet groot, maar buitenge woon fraai ingericht, daar ieder stuk in het huis een kunstwerk is, van mooie Fransche gobelins tot een Rubens boven den schoor steen. In de vestibule hangen jachttropheëen aan de wanden en groote zilveren kande laars'met stearinekaarsen werpen er een eigenaardig schijnsel over. Cilly zorgt er voor, dat de dag loopt zooals het moet. Zij is in het geheel niet geïmponeerd door Gö rings machtige positie en men lacht er een beetje om, dat de machtige minister-president een weinig onder de pantoffel zit bij zijn huis houdster, die er op past dat hij precies op tijd is en dat alles klopt bij zijn officieele diners. Hitier zelf neemt, zooals bekend, zoo goed als geen deel aan het mondaine leven, maar de groote republiek moet toch iemand heb ben die voor haar kan optreden. Von Papen zorgde daar in zijn tijd voor, maar nu is het Göring en dank zij Cilly klopt alles. Maar Cilly's oogappels zijn de leeuwen welpen. Twee hebben er al rondgewandeld door de zalen van het huis, maar toen ze te onberekenbaar werden, verplaatsten zij hun residentie naar de Zoo. Cilly bezoekt ze daar met eenige prettige herinneringen aan het groote huis en aan den tijd dat ze paleisleeu wen waren en keert dan droef te moede naar haar taak terug, daar zij de leeuwen mist. Maar nu komt er gelukkig binnenkort een bij. Leeuwenwelpen zijn ideale huisdieren, zegt Cilly, maar ze hebben ook hun grenzen en worden te oud en te wild, en dan moet men nieuwe hebben. Nu zal Cilly de sleutels van het groote huis in handen moeten stellen van mejuf frouw Emmy Sonnemann, maar zeker zal niets haar positie schokken als leidster van het groote huishouden. En lang zal zij een bekende figuur te Berlijn blijven in weer wil van het feit, dat er een echtgenoote haar intrede zal hebben gedaan in het huis Leip zigerplatz no. 11, waarvoor een groene poli- tie-beambte met stalen helm op post staat. In aanwezigheid van den minister van luchtvaart, Goering en talrijke officieele persoonlijkheden is gister in een groot groot woonkvvartier van het luchtaf- weergebied Kreuzberg een luchtbescher mingsoefening gehouden, die ongeveer vijf uur duurde en waaraan de geheele bevolking deelnam Zij onderscheidde zich hierdoor van soortgelijke oefeningen in andere ste den, dat geen enkele onbevoegde toe schouwer op de straten, of aan de ramen geduld werd. Het geheele stadskwartier was van 's morgens 9 tot 's middags 2 uur van de rest van de stad afgesneden door een dubbele keten politiemannen. Aangenomen werd, dat het stadsdeel Kreuzberg door een escadrille bommen werpers aangevallen werd, die brand bommen, brisantgranaten en gasbom men afwierpen. Precies om tien uur gaven de alarm toestellen groot alarm. De bewoners der huizen zochten onmiddellijk de luchtbe- schermingsvertrekken op. De straten werden ontruimd, de voertuigen werden door de passagiers haastig verlaten. Wie niet in het kwartier woonde zocht de ge meenschappelijke vluchtruimten op. Plotseling was het gewone alledaag- sche leven afgeloopen. In een oogenblik lagen de straten verlaten. Slechts poli tieagenten met een donkere overtrek over hun helm stonden voor de ingangen der huizen. Geen venster bleef geopend. Weldra werd ook het aanzwellende ge brom der onheilbrengende vijandelijke vliegtuigen hoorbaar. Het oorverdooven- de gedonder van mortieren op de hoeken der straten stelde het inslaan van bom men voor. De uitwerking der bommen was weldra te zien aan brandende auto's en huizen, die daartoe met roode vaan tjes werden aangeduid. Half instortende huizen werden aangeduid door zwarte vlaggen. Waterbuizen sprongen, gasbui zen stonden in brand. Alles was zoo aanschouwelijk mogelijk gemaakt. Zelfs golfde uit sommige huizen rook naar buiten en waren reeds tevoren gemaak te granaattrechters in het plaveisel zichtbaar. De huisbrandweer kwam in actie, som6 ondersteund door de brand weer van andere huizen. Voor gewonde en door gas bedwelmde personen was een model lazaret ingericht. Het geheel maakte grooten indruk en algemeen was men van meening, dat de oefening voorbeeldig geslaagd was. De militaire attaché's van verschei dene landen waren bij de oefening aan wezig. BESLUITEN VAN DE FRANSCHE MINISTERRAAD. Inzake de zitting van den ministerraad, die verscheidene uren geduurd heeft, wordt het volgende communiqué uitgegeven: De minister van buitenlandsche zaken, Laval, heeft den ministerraad ingelicht over den buitenlandschen toestand. De minister president heeft den ministerraad in kennis gesteld van de verklaring, die hij dienzelf den middag in den senaat zou afleggen. In aansluiting daarop heeft de ministerraad: 1den text goedgekeurd, die in antwoord op de mededeeling van 16 Maart aan de Duitsche rijksregeering zal worden over handigd, 2. de onderhandelingen, die op het oogen blik met Engeland en Italië worden gevoerd over een consultatief optreden, goedgekeurd en 3. besloten den Volkenbondsraad zich met de aangelegenheid te doen bezighouden. Voorts heeft de ministerraad den minister van buitenlandsche zaken Laval gemachtigd de uitnoodiging van de Sowjetregeering zich binnenkort naar Moskou te begeven, te aan vaarden. VERKIEZINGSSTRIJD IN HONGARIJE. Zes dooden bij verkiezings bijeenkomst. Te Endroed in het Hongaarsche district Bekes wilden de autoriteiten een kiesvergade- ring van de onafhankelijke plattelanders, waar de candidaat niet verschenen was, ont binden. De menigte viel de gendarmen aan, waarna deze van de vuurwapenen gebruik maakten. Vijf personen werden op slag ge dood, een zesde overleed op weg naar het ziekenhuis, terwijl een zevende persoon ern- stig gewond is. Een streng onderzoek wordt ingesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich naar Endroed begeven. In het Grand Union Canal bij de ha ven van den grooten Westerspoorweg te Brentford OEngel.) heeft men den romp gevonden van een manslijk zonder hoofd of beenen en zonder de onderar men. Brentford ligt aan den spoorweg Hcuselow—Waterloo, d.w.z. aan de lijn, waarop de trein reed, waarin men on langs in een derde klascoupé de onder- beenen van een man heeft gevonden. De romp was in een zak gestopt, die van boven losjes was dichtgebonden. Jongens zagen den zak drijven dicht bij den oever en trokken hem op den kant van het jaagpad. Het lijk was gekleed met een grijs flanellen hemd en er was een grijs flanellen broek omheen gewik keld. De beenen waren dicht bij den romp afgesneden en er was ook nog een kort stukje nek aan. De armen waren klaarblijkelijk bij de ellebogen afgesne den. In de linkerzijde van den romp waren verwondingen, die kunnen zijn toegebracht door steken met een scherp voorwerp. De politie, die de zaak van de onlangs gevonden beenen en die van de z.g. koffermisdaad no. 1 in handen heeft, is ook met deze zaak belast. VIOOLWEDSTRIJD TE WARSCHAU. Een 15-jarige Francaise bekroond. Bij den internationalen vioolwedstrijd te Warschau is de eerste prijs ten bedrage van 5000 Zloty, uitgeloofd door den Poolschen premier, toegekend aan de 15-jarige Fran sche violiste Ginette Neveu. Zij zal tevens een prijs van 10.000 franc ontvangen, wel ken de Fransche regeering voor den winnaar van dezen wedstrijd heeft bestemd. De tweede prijs viel ten deel aan den violist David Oiftresj uit Sowjet-Rusland. HEVIGE ZANDSTORM BOVEN KANSAS. De staat Kansas is door een hevigen zand storm geteisterd. In het bizonder werden het Zuid-westen en het Westen geteisterd Het verkeer moest geheel worden stilgelegd. De scholen zijn gesloten. In het plaatsje Palco zijn eenige kinderen, die te veel zand hadden binnengekregen, gestikt. De materieele scha de is aanzienlijk. AARDBEVING IN MIDDEN-ITALIE. Uit de streek van Foggia wordt gemeld, dat aldaar een korte doch betrekkelijk krach tige aardbeving heeft gewoed, die Dinsdag morgen om 9 30 ook in Florence, Turijn en Genua is waargenomen. Het epicentrum zou zich bevinden in de nabijheid van Foggia Ofschoon in dit gebied op verschillende plaatsen een paniek is ontstaan, schijnt ner gens schade van belang te zijn aangericht. WEDEROM INCIDENT OP DE ABESS1NISCHE GRENS. Te Mogadiscio is bericht ontvangen, dat niet-geïdentificeerde gewapende troepen een razzia hebben gehouden onder de inboorlin gen van Italiaansch Oost-Afrika, waarbij zij een honderdtal kameelen hebben gestolen na bij Agable, tusschen de Italiaansche posten Bandes el Beit en Gorogoi, ten Zuiden van Uebi Scebeli. Een mobiele, Italiaansche af- deeling is naar de plaats gezonden, waar de razzia werd gepleegd, waar getracht wera de daders te achterhalen, maar aangezien deze laatsten zich snel hadden teruggetrok ken uit de linie der Italiaansche posten en gevlucht waren naar het gebied, dat onder controle staat van Ethippische troepen, werd de achtervolging opgegeven, teneinde niet aanleiding te geven tot nieuwe incidenten. De Italiaansche legatie te Addis Abeba heeft instructies ontvangen een formeel protest in te dienen bij de Abessinische regeering en zich voor te behouden nader te preciseeren welke schadevergoeding verschuldigd geach' wordt voor de aan Italiaansche onderdanen toegebrachte schaed. „Als ze mij ter door veroordeelen. zal ik uit de doodencel ontsnappen en je al lee vertellen," had Raymond Hamilton, gameenschapsvijand nummer 1 van het Zuid-Westen der Vereenigde Staten, den verslaggever Harry McCormick te Houston in Texas verleden jaar zomer beloofd. De rechtbank veroordeelde Hamilton ter dood. Men bracht den veroordeelde over naar de doodencel en Hamilton bewees onverwijld, dat hij een man van zijn woord was. Op 22 Juli, enkele dagen slechts na zijn veroordeeling, maakte hij zich uit de voeten. Gisteravond nu werd McCormick op gebeld door een onbekende die een af spraak op straat met hem maakte aan gezien hij hem een sensationeele mede deeling had te doen. Nauwelijks had hij den onbekende ontmoet, of deze trok een revolver en gelastte hem, met zijn auto naar een plek buiten de stad te rijden. „Je hoeft niet bang te zijn," stelde de vreemdeling den geschrokken verslag gever gerust. .Hamilton wenscht je te spreken. Hij is een kerel van zijn woord!" Na een tocht van tien kilometer ont moetten zij den gevluchten moordenaar. Hij vertelde den verbluften reporte-. dat hij volkomen onschuldig was aan den moord, waarvan men hem had beticht en waarvoor men hem had veroordeeld. Zelfs een vlieg kon hij geen kwaad doen. Toen bonden de twee bandieten den verslaggever aan handen en voeten en lieten hem zoo in zijn wagen achter. Maar alvorens te vertrekken, nam Ha milton nog de moeite, op ruiten en por tieren van deg auto een flink aantal vingerafdrukken te plaatsen, opdat de politie er zich van zou kunnen overtui gen, dat staatsvijand no. 1 haar voor de zooveelste maal door de vingers was ge glipt. DE ZANDSTORM IN AMERIKA. Alom groote schade. Men vreest, dat vele personen door den zandstorm in de Amerikaansche staten Kan sas, Oklahama en Nebraska den verstik kingsdood zijn gestorven. Het statistisch bureau van de staat Oklahoma veroorzaakte schade op 10 mil- lioen dollar. DE OPSTANDIGE NEGERS. Reeds vallen er dooden. Hoewel een groote politiemacht tracht in de New Yorksche negerwij k Harlem verdere incidenten te voorkomen, duurt de onrust onder de negers nog steeds voort. De zaken lieden in deze wijk, die verdere plundedingen. vreezen, hebben zich tot den gouverneur ge wend en hem verzocht troepen te zenden ten einde de orde definitief te herstellen. De door vernieling en plundering aan winkels en magazijnen veroorzaakte mate rieele schade wordt geschat op 1 millioen dollar. De neger-winkelièrs hebben hun za ken voor plunderingen door hun rasgenooten bewaard door het ophangen van borden met het woord „colour". Een Chinees, die zich op dezelfde wijze dacht te beschermen, zag zijn zaak echter door de woedende negers geheel vernield. Van de meer dan 100 gewonden zijn inmiddels een blanke en een neger ge storven. CHEVALIER'S TERUGKEER. Revue met Mistinguett te Parijs? Volgens de Parijsche editie van de „New York Herald" is Maurice Chevalier, die Hol lywood gaat verlaten, voornemens zijn vroe gere samenwerking met Mistinguett te her vatten. Samen zouden zij een eigen revue-theater te Parijs openen bij het begin van het volgen de seizoen, waar zij beiden in het openings nummer van een nieuwe revue zouden optre den. PRINSES MDIVANI LAAT ZICH SCHEIDEN. Prinses Alex Mdivani, geboren Barbara Hutton, de dollarprinses van Woolworth, laat zich scheiden. Het bericht komt niet on verwacht. Prins Alex Mdivani heeft een record van echtscheidingen op zijn naam staan, dat de hoogste lijst van Hollywood klopt. De thans 22-jarige Barbara heeft haar huwelijk in Juni 1933 te Parijs gesloten, naar men zich herinneren zal onder een feestvertoon dat 1% millioen francs kostte. Maar Barbara Mdivani had welgeteld 20 millioen Woolworth-dollars geërfd, dus kon zich zulk een feest permitteeren. Het huwe lijksleven was al aanstonds zeer bewogen. De prinsen Mdivani zijn, op zijn zachtst ge zegd, zeer avontuurlijk aangelegd. Zij ver richtten in Amerika olie-speculaties die een uitwijken naar Japan zeer wenschelijk maak ten en Barbara reisde haar man, die samen met zijn broers den Amerikaanschen bodem, die hun te heet onder de voeten werd, ver laten had, naar het Verre Oosten achterna. Toen de bui voorbijgetrokken was, nam prins Alex een fraaien pony-stal en wijdde al zijn aandacht aan de ponies, zoodat Barbara zich verlaten gevoelde en meende beter een verzoek om echtscheiding te kunnen indienen. Aldus is dezer dagen te Parijs geschied Eind Maart keert Barbara Mdivani naar de Vereenigde Staten terug, waar zij allerharte lijkst ontvangen zal worden door de „club der ex-prinsessen", die is samengesteld uit de ex-echtgenooten van prins Alex. Het is in den loop der jaren al een aardig uitgebreid clubje geworden. O.a behoort de eens zeer bekende filmster Pola Negri ertoe. In Londen heeft Barbara zich natuurlijk laten interviewen, maar veel bijzonders kwam daarbij niet aan het licht. Hoe teleurgesteld zij ook was in de Georgiërs Mdivani, zij heeft nog niet den schrik te pakken van het huwelijk, want een van haar uitlatingen was de volgende: „Den hemel zij dank! Eindelijk ben ik weer vrij! Mijn volgende echtgenoot zal een Amerikaan zijn!" Do „Petit Parisien" meldt, dat de 19- jarige vadermoordenaren Violette Noziè res in den tuin van de gevangenis haar eigen moestuintje heeft, voorts geld krijgt ter verbetering van de voeding en door de andere gedetineerden verwend wordt. Men zal zich herinneren, dat de moe der van Violette Nozières steeds volge houden heeft, dat haar dochter een me deplichtige gehad moet hebben. Het meisje sprak dit tot nu toe tegen. In het werkhuis is ze tot andere gedachten ge komen. Volgens de „Petit Parisien" wijst ze den student Jean Dabin, thanë in Noord- Afrika in dienst, den eenige, van wien ze in trouwe gehouden moet hebben, als zoodanig aan. Dabin ook zou het recept van het middel geschreven hebben, on derteekend met den naam van den huisdokter, dat vader en moeder moes ten innemen en waaraan de eerste be zweek. Alvorens naar een badplaats te vertrekken, zou hij haar geraden heb ben. Als het verkeerd uitloopt, moet je zeggen dat de tuben voor mij bestemd waren". Violette heeft zoo dikwijls gelogen, dat uiterste behoedzaamheid tegenover deze lezing geboden is. Op herziening van het proces schijnt geen kans te bestaan. Uit Greenwood (Am.) wordt gemeld, dal de Mississippi-dijken in het noorden van het overstroomde gebied der Mississippi door de nationale garden zijn bezet. Deze maatregel is noodzakelijk gebleken aangezien op twee plaatsen gewapende dijk- wacnters door een menschenmenigte zijn overweldigd, die vervolgens met dynamiet de dijken liet springen om het water van hun eigen overstroomde landen gelegenheid ie geven af te vloeien naar ander gebied. o Omtrent den onlangs gemelde overval op de Mandsjoerijsche stad Fan Sjen, 120 K M. ten noord-oosten van Charbin, rapporteert de commandant der Japansche troepen thans, dat 600 bandieten, die beschikking hadden over twee stukken geschut en 18 machine-ge weren, de stad overvielen. Ter bescherming van de stad beschikte men slechts over 150 politie-agenten en een burgerwacht van 200 man. Na een artilleriebeschieting slaagden de bandieten erin de stad te bestormen en te be zetten. Bij de daarop volgende plundering werden volgens een Japansch officier, 130 mannen en vrouwen gedood. Men is er nog niet in geslaagd de bende te omsingelen. DE WITTE. Cinema Americain. De eerste Vlaamsche film De Witte is eenige weken geleden in ons land in circu latie gegaan en de première te Rotterdam is een groot succes geworden. De schrijver van het scenario heeft Ernst Claes' boek nogal vrij behandeld. De morgenzon gaat op over stad en land: ook over het mooie Vlaanderen. De boeren staan reeds op veld en weide, alleen de Witte slaapt nog 'n zaligen droom die helaas door moeder wordt afgebroken. Nu is hij maar de gewone kleine boerenjongen, die net als de anderen naar school moet Daar krijgt hij les van Hein Henke, een jongen onderwijzer bij de kinderen „de nieu we" genaamd. De oudere broer van de Wit te, Nis, is verliefd op Lieske, het herber giersdochtertje en, zoo meent men, het mooi ste meisje uit de streek. Maar ook Henke heeft een oogje op Lieske en hij meent, dat zijn liefde beantwoord wordt. Van de teedere gemoedsstemming van Hen ke maakt diens vriend Boon, een muziekleer aar, gebruik om hem over te halen tot het dichten van een liefdesgedicht, dat hij noo- dig heeft voor zijn muziek. Hein Henke, die niet achter Boon s motieven kan kijken, gaat argeloos op z'n voorslag in en maakt in de drukke klas zijn gedicht, gewijd aan Lieske. Intusschen weet Nis niet goed, tusschen wie hij zal kiezen: Treske, de dienstmaagd, die van hem houdt, of Lieske. De Witte maakt het hem bij zijn vrijerijen ook al niet gemakkelijker! Intusschen is er een brief uit de stad gear riveerd, die aan den onderwijzer Henke over handigd moet worden. De Witte, daarmee belast, kan de opdracht niet nakomen, om dat moeder zijn kleeren, die hij bij het zwem men aan den kant heeft gelegd, naar huis heeft meegenomen en daarmee ook den brief Door een vergissing raakt die nu in handen van den hoofdonderwijzer, en daar Lieske er achter komt, dat die brief, die ondertee kend is met „Marie-Louise" eigenlijk voor Henke bestemd is, is het niet te verwonde ren, dat ze daar heel verdrietig van wordt. Ook Hein's liefdesgedicht, dat nu tot een liefdewals is aangegroeid, kan haar niet verzoenen Het ligt oip den weg van de Witte, dat de vrede tusschen de twee gelieven hersteld zal worden. Dit gebeurt dan ook op den daarop- volgenden Zondagavond wanneer het blijkt dat Marie-Louise niemand anders is dan Hein's zuster, verricht de Witte z'n helden daad door Lieske en Hein met elkaar te ver zoenen. Dat plechtige oogenblik wordt be geleid door de muziek van de Liefdeswals, die plechtig door de zaal ruischt en waarop de Witte met Marieke, die hem hielp bij zijn plan, z'n eerste dans danst. En Nis? Die is gelukkig met Treske! De held van deze film is de kleine Jefke. Op een buitengewoon ongedwongen wijze vertolkt hij zijn rol, het is zooiets alsof er geen oogenblik gedacht wordt, dat hij voor de filmlens stond. De kinderen zijn trouwens in „De Witte" de hoofdpersonen. Maar geen van de knaapjes is zoo ongedwongen in z'n handelingen als de kleine vertolker van de hoofdrol en we zijn ervan overtuigd, dal

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9