Wardenier met zijn motor in Utrecht. Oorlogsgassen en burgerbevolking. Wedervaren van een uitvinder. De motor niet in werking. ^Binnenland HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De uitsluiting uitgesteld tot 22 April- BRANDENDE VERNIS. Jongen ernstig gewond. WAAR MOETEN WIJ KAMPEEREN? Te Zandvoort o! te Heemskerk? DIEF OP EEN KERKHOF AANGEHOUDEN. Na een dolle jacht door Amsterdam. smokkelaar gedood. Drama bij Goirle. het conflict in de meubelindustrie. Kans op een schikking. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Een tweede onderhoud met Prof Dr. G. Hondius Boldingh. - De stofzuiger een nuttig apparaat bij het principe van beveiliging door kunst matige ventilatie. DE RUSSISCHE SCHEEPS- AANKOOPEN. Behalve de zeven schepen van den Ned. Lloyd, twee schepen van de K.N.S-M. en een schip van de Houtvaart gekocht. BOEKENWEEK 1935. DOOR VALLENDEN LAST GEDOOD. (Van onzen reisredacteur.) „Wardenier, de uitvinder van Wolvega, is vandaag in Utrecht Hij houdt een lezing en zijn motor zal gedemonstreerd worden". Zoo ongeveer stond het gisteren op groote plak katen te lezen op verschillende plaatsen in de stad, op een reclamewagen, die werd rondgereden, en in advertenties in de bladen. Het oogenblik daartoe was niet slecht geko zen. Op den laatsten dag van de Jaarbeurs, wanneer de stad nog davert van het rumoer van vreemdelingen, wanneer het zakenleven zich nog hier concentreert en ook de diver tissementen dagen van hoogconjunctuur be leven, moest er ook wel voor een vertooning als deze belangstelling bestaan. Trouwens, Wardenier had indertijd be loofd, dat de motor ter gelegenheid van de voorjaarsbeurs te Utrecht zou draaien. En inderdaad, op den laatsten dag van de Jaar beurs is hij te Utrecht geweest, in een zaaltje van een hotel aan het Vreeburg, dus wel heel dicht bij de Jaarbeurs. Maar gedraaid heeft de motor niet, zoodat we ons nog maar steeds moeten tevreden stellen met de ver klaringen van menschen, die het wonder in werking hebben gezien. Het was al een groote vooruitgang, dat thans de motor openlijk den volke vertoond werd. Dat daar nu tevoren zooveel geheim zinnigheid mee was betracht, leek destemeer onbegrijpelijk, omdat aan het ding met geen mogelijkheid te zien was, wat er meer zou gebeuren, als het in werking werd gesteld Een langwerpig vierkant metalen voorwerp, waarom een metalen cyünder was bevestigd en waarboven een paar gebogen gasbuizen uitstaken, ziedaar net uiterlijk van het toe stel, dat een deel van Nederland een tijd lang in spanning heeft gehouden en dat vol gens den ontwerper nog steeds tot verbluf fende verrichtingen in staat is. Het verwon derlijkste was voor den leek wel, dat er ner gens iets te zien was, dat draaien koner zat geen wiel aan en geen as stak er uit, maar misschien was dat juist een van de bijzon derheden van dezen motor Wardenier vertelt. Nadat zijn „impressario" eenige woorden ter inleiding had gesproken, kwam Warde nier op het tooneel, naast zijn motor, om zijn „lezing" te houden. Met zachte stem vertelde hij van zijn wederwaardigheden, zijn reeds vroegtijdige belangstelling voor knutselarijtjes en zijn geringen lust tot leeren op school. Er zijn meer mannen groot ge worden, die op school niet tot de eersten be hoorden. Maar waar het op aan kwam, was, dat hij tenslotte een motor had uitgevonden met bijzondere eigenschappen. Wardenier ver telde, hoe hij kort nadat hij zijn uitvinding had gedaan, in aanraking kwam met den heer Muurling, wethouder van openbare werken te Wolvega, het plaatsje waarvan Wardeniers woning ongeveer 14 K.M. ver wijderd staat. Ik heb den wethouder toen verteld, dat mijn uitvinding voordeeleit voor de gemeenri? kon opleveren. Voorts heb ik ook met den burgemeester van Wolvega gesproken, hem alles uitgelegd en de teekeningen laten zien De burgemeester geloofde mij en geloofde ook vast, dat mijn uitvinding van groote be- teekenis zou zijn. Er werd in overleg met den burgemeester een persconferentie gehouden, doch daarna kwamen de teleurstellingen de een na de ander opdagen. Uitvoerig vertelde de heer Wardenier van zijn „ontvoering", zooals hij het noemde, en zijn verpleging in het ziekenhuis te Gronin gen, waar hij zeven dagen werd vastgehou den. Toen zijn vader en broer hem eens kwa men bezoeken, werden zij ook van des mor gens tot des middags 4 uur tegen hun wil in fc'l vertrek opgesloten. Vier k vijf familie leden, die ook een bezoek kwamen brengen, werden eveneens opgesloten. De dokter zei, dat hij niet eerder vrij mocht, of hij moest gezegd hebben waar de motor stond, hetgeen hij steeds weigerde. Aan alle kanten voelde Wardenier zich be drogen. Op den burgemeester van de ge meente Weststellingwerf, waarin Wolvega de hoofdplaats is, bleek hij wel speciaal o-e- beten. De burgemeester had hem 'in het zie kenhuis laten stoppen, maar, zoo deelde Wardenier met eenig pathos mede, vóór den zomer zal de burgemeester door mijn toedoen in het academisch ziekenhuis te Groningen worden opgenomen. De Motor. Een technische uiteenzetting van de wer king van den motor was volgens Wardenier nog steeds niet mogelijk, omdat de vereisch- te octrooien nog niet waren verkregen. Maar iets wilde hij er toch wel van vertellen. De lucht wordt door een compressor op een zekere spanning in den cyünder gebracht. Dan wordt er een soort waterstofgas aan toe gevoegd en vervolgens wordt het mengsel naar den motor overgebracht door eenige cellen, waarin het verwarmd wordt om ver volgens weer te worden afgekoeld. Door ee t olie-tegendruk circuleert net mengsel en komt zoodoende weer terug. Een zekeren tijd blijft de lucht op de goede spanning, doch deze spanning neemt allengs af en na eeni- gen tijd moet de motor opnieuw worden bij gevuld. Met een luchtdruk van 10 k 15 atmospheeren garandeert Wardenier even wel, dat de motor 5 h 8 uur achter elkaar kan werken. Met die garantie moest het publiek voor- loopig tevreden zijn. Er was echter na af loop gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een ruim gebruik wérd gemaakt. Wardenier gaf op alles zoo goed mogelijk antwoord, maar hij raakte op het laatst in zijn eigen cijfers verward. D electrische ener gie voor den compressor en de verwarming bedroeg nog niet 1 K.W.U., en een techni sche interpellant rekende voor, dat hij met zijn motor een rendement kreeg van over de duizend procent Toch was dit percentage volgens Wardenier maar tachtig, wat nog veel is, als men in aanmerking neemt, dat een Dieselmotor bijvoorbeeld 32 rendement geeft. Een nieuwe garantie, naast die over den tijdsduur, gaf Wardenier voor de omstan digheid, dat de motor voor 25 a 30 een heel jaar kan loopen. Hoeveel de kosten wa ren per P.K., had hij evenwel nog niet be rekend. Op den duur ontstond er eenig rumoer on der de aanwezigen, waarvan een steeds groeiend aantal erom begon te vragen, dat nij den motor eens zou laten loopen, opdat men tenminste iets zien kon. Dat ging echter niet, omdat er nog verschillende verbeterin gen moesten worden aangebracht en men met buitenlandsche fabrieken in bespreking was, dus weer om een andêre reden dan eerst was, medegedeeld. Er kwam wat afleiding in het technische debat, toen Wardenier bleek goed te vinden, dat het publiek op het tooneel den motor kwam bezichtigen. Binnen korten tijd stond het tooneel vol menschen, die den spre ker met allerlei vragen bestormden. Kenne lijk was het publiek in twee kampen verdeeld, die ook elkaar heftig bestreden. Voor allen bleef het echter een teleurstelling, dat de motor niet op gang werd gebracht. Dat zal nu volgens Wardenier over een kleine veertien dagen kunnen geschieden. Om dien tijd begint het bedenkelijk op een April mop te lijken Na langdurige besprekingen heeft de Rijks bemiddelaar, prof. mr. Aalberse, voorge steld, een besluit over de loonen der sigaren makers aan te houden tot na de beslissing van de regeering over de breideling van de mechanisatie en te onderhandelen over een loonsverlaging voor de overigen. Dit voorstel werd door de werkgevers aan vaard, door drie arbeiders-organisaties af gewezen, terwijl de Ned. r. k. tabaksbewer- kersbond bereid was het aan de betrokken instanties voor te leggen. De opzegging, die tegen 1 April geschied was, werd in ver band hiermede uitgesteld tot 22 April. Te Ederveen (Geld.) heeft Woensdagavond de 15-jarige B. van Égdom bij het vernissen van schotten, doordat bij het aansteken van zijn pijp de vernis vlam vatte, ernstig brand wonden opgeloopen. Op zijn gegil schoot een in de nabijheid vertoevend persoon, A. van Dijk, toe, die de vlammen trachtte te dooven, hetgeen hem na korten tijd gelukte. Evenwel liep hij ernstige brandwonden aan handen en armen op. Van den 15-jarigen jongen echter waren het gelaat en de keel geheel verbrand. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest het ergste voor zijn leven. Naar aanleiding van de maatregelen om het kampeeren op het strand te Zandvoort te verhinderen hebben Haarlemsche kam peerders en Amsterdamsche kampeerders zich in vereeniging georganiseerd. Dezer dagen heeft de Amsterdamsche kampeer- dersvereeniging, naar gemeld is, in beginsel besloten te Heemskerk te gaan kampeeren Gisteravond vergaderde de Haarlemsche kampeerdersvereeniging, die eveneens in be ginsel besloot, naar Heemskerk te gaan en Zandvoort dus t« mijden. Gisteravond trachtten twee mannen een motorfiets te stelen, die stond geparkeerd in de Stapelstokstraat te Amsterdam. Eenige omstanders, die deze poging waarnamen, zetten de dieven onder luid geschreeuw na De beide mannen lieten de motorfiets staan en trachtten de vlucht te nemen. Een van hen kon echter worden gearresteerd. De tweede wist aanvankelijk echter te ont komen, nagezeten door een agent van poli tie en eenige burgers. Toen de man nabij 't oude r.k. kerkhof De Liefde aan de Bilder- dijkstraat was gekomen, sprong hij over een hek en verschool zich op de in het duister gehulde begraafplaats. Assistentie werd ingeroepen van het bu reau Raampoort, vanwaar eenige agenten per overvalauto arriveerden. De begraaf plaats werd afgezet en door middel van lantaarns trachtte men den man op te spo ren. Na eenigen tijd heeft men zijn schuil- Elaats ontdekt en kon hij worden ingere- end. CONFLICT IN BOUWBEDRIJF TE GRONINGEN. De rijksbemiddelaar in het le district, de heer H. P. J. Bloemer.heeft gister middag ten stadhuize te Groningen een bespreking gehad met de partijen, be trokken bij de staking in het bouwbe drijf te Wildervank en Stadskanaal. De heer Bloemers heeft de patroons ln overweging gegeven Dinsdagmiddag een vergadering te beleggen van den Provincialen Bond en te adviseeren zoo lang een fusie tusschen den Lande'ijken Patroonsbond en den Landelijken Aan- nemersbond nog niet tot stand is geko men, de door de R. K. en Christelijke bonden gesloten contracten ook te doen gelden voor de bouwvakpatroons in Wildervank en Stadskanaal. In overeenstemming hiermee gaf hij de werknemers in overweging de sta king op te heffen tegen Maandaginor- gen. Beide partijen hebben de voorstellen aangenomen en zullen ze in hun orga nisaties verdedigen. Omstreeks twaalf uur is gistermorgen on der de gemeente Goirle nabij Tiburg, het lijk gevonden van den Tilburger S., wonende aan de Oude Kerkstraat te Tilburg. Het bleek, dat hij door een kogel in het hoofd was getroffen. De man werd sinds Woens dagnamiddag vermist, in verband waar mede de familie een onderzoek instelde. Men wist, dat hij met een partijtje smokkelwaar over de grens zou komen, zoodat het spoor spoedig was gevonden. In den afgeloopen nacht hebben eenige kommiezen een negental smokkelaars gesommeerd te blijven staan. Toen zij daaraan geen gevolg gaven, heb ben de kommiezen in de lucht geschoten. Vermoedelijk is S. door een verdwaalden kogel getroffen en op slag gedood. Het lijk is voor lijkschouwing overgebracht naar Goirle. Gisteren heeft te 's-Gravenhage, onder lei ding van den Rijksbemiddelaar, mr. de Vries, opnieuw een bespreking plaats gehad tus schen de partijen, betrokken bij het dreigende conflict in de meubelindustrie in Nederland. Teneinde te komen tot een nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomst waren stakingen aan gekondigd bij de firma's Pander en Mutters in den Haag en bij de Stoomhoutdraaierij en meubelfabriek te Wageningen, ofschoon aan deze fabrieken nog geen loonsverlaging was ingevoerd. Het is een vorige vergadering door den rijksbemiddelaar gedane voorstel van 10 pCt. loonsverlaging was destijds door de werkge vers aanvaard, door de werknemers verwor pen, Als antwoord op de bovengenoemde sta kingen hadden nu de overige leden van den Bond van Meubelfabrikanten tegen a.s. Mandag een loonsverlaging van 10 pCt. aan gekondigd, waarop de werknemersorganisa ties ook aan die fabrieken een werkstaking proclameerden. In deze omstandigheden vond de rijksbemiddelaar aanleiding om de par tijen nog eens samen te roepen. Na langdurige beraadslagingen heeft hij het voorstel gedaan tot een loonsverlaging van 6 pCt. over de geheele lijn, waarvan bei de partijen verklaard hebben, dat zij het in haar organisaties zouden verdedigen. Aangezien de besprekingen in deze organi saties niet meer in deze week zouden kunnen plaats vinden, heeft de rijksbemiddelaar par tijen verzocht, om alle werkstakingen en alle loonsverlagingen nog een week uit te stellen, hetgeen partijen hebben toegezegd. Er schijnt dus een redelijke kans te bestaan dat dreigen de werkstakingen zullen worden voorkomen en dat de oude collectieve arbeidsovereen komst weer voor een jaar zal worden aange gaan, doch met 6 pCt. lagere loonen. Gistermorgen ontdekten buren, dat de hou ten noodwoning, waar het landbouwersge zin V. te Dreumel, wëlks boerderij onlangs is afgebrand, is ondergebracht, gesloten bleef. Toen men zich toegang verschafte werd men een doordringender/ kstendamp gewaar, waardoor alle huisgtnooten bedwelmd ble ken te zijn. Een yan fle kinderen had nog ge tracht de voordeur te openen, doch was neer gevallen. Onmiddellijk werd een dokter ge waarschuwd, die er tenslotte in slaagde de levensgeesten bij de slachtoffers weer op te wekken. Hun toestand is thans zonder ge vaar. De kolendamp was ontstaan, nadat de oudste dochter de kachel had aangemaakt, waarbij zij ramen en deuren gesloten had gehouden. Naar wij vernemen, is de verkoop van de geheele vloot van de N.V. Stoomvaart Maat schappij Nederlandsche Lloyd te Rotterdam aan Sowjet-Rusland thans tot stand ge komen. De verkoop betreft de volgende zeven schepen: Dijkwater Galgenwater, Leeghwa- ter, Minnewater, Molenwater, Oudewater en Zwartewater. De tonnemaat van deze sche pen bedraagt bruto gemiddeld 3600 ton. Ze zijn door Nederlandsche werven gebouwd in de jaren 1919—1921. De zeven schepen behoorden vroeger toe aan de reederij Sol- leveld, v. d. Meer en van Hattum te Rotter dam die, na in liquidatie te zijn gegaan, haar vloot overdeed aan de N.V. Stoom vaart Mij. Nederlandsche Lloyd. Wij vernemen nog, dat Sowjet-Rusland aangekocht heeft van de Koninklijke Neder landsche Stoomboot Mij., te Amsterdam, de stoomschepen Breda en Brielle, die onder scheidenlijk sinds 28 Juli 1931 en 1 Maart 1934 in de Amsterdamsche haven opgelegd waren. Deze schepen werden beide in 1921 door de werf De Nieuwe Waterweg te Schie dam gebouwd; ze meten circa 6900 ton bruto en 3900 ton netto. Voorts is naar Rusland verkocht het stoom schip Noord van de N.V. Maatschappij Houtvaart (Vinke en Co.) te Rotterdam, welk schip in 1908 door de N.V. Werf de Noord te Alblasserdam gebouwd is. Dit schip meet 2495 ton bruto en 1523 ton net to. (De verkoop van de Noord geschiedde door bemiddeling van de makelaars Jucq. Pierot jr. en Zonen te Rotterdam). In totaal zijn dit jaar voor Sowjet-Rus- sische rekening reeds 17 stoomschepen en 2 sleepbooten in ons land aangekocht. Behal ve de hierboven reeds genoemde schepen be vonden zich daaronder drie schepen van Van Nievelt Goudriaan en Co. te Rotterdam, tw. de Procyon, Thu'bcin en Bellfltrix, twee schepen van de Stoomv. Mij. Hillegersberg te Amsterdam, tw. de Larenberg en Harden- berg, alsmede het stoomschip Gaaster land van den Koninklijken Hollandschen Lloyd te Amsterdam en het stoomschip I ïagno van Hudig en Veder te Rotterdam. De twee sleepbooten betreffen de H.A.M. 408 en H.A.M. 409 van de Hollandscbe Aanne- mings-Maatschappij in Den Haag. Al deze in ons land aangekochte schepen komen te varen onder de vlag van de Mortflot, welke gevestigd is te Moskou. Het door prof. dr. G. Hondius Boldingh, oud-hoogleeraar in de toegepaste scheikunde aan de Amsterdamsche Universiteit, ontwik kelde systeem van kunstmatige ventilatie ter beveiliging van de burgerbevolking in de huizen van steden tegen oorlogsgassen, blijkt in breeden kring groote belangstelling te hebben gewkt. Prof. Boldingh, die te dier zake een onder houd had toegestaan aan een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias, heeft dezen verslaggever in een tweede onderhoud mede gedeeld, dat hij uit alle deelen van het land brieven heeft ontvangen, welke blijk geven van groote instemming met zijn denkbeeld, vooral ook omdat de toepassing eenvoudig is en met weinig kosten gepaard gaat. In enkele brieven wordt hem ook gevraagd of hij zich bij de ontwikkeling van zijn idee wel op den bodem der werkelijkheid heeft ge plaatst. Bij een aanval van vliegtuigen op steden zullen, zoo zeggen de schrijvers, naast gasbommen ook brar.d- en explosie- bommen worden uitgeworpen, waardoor zoo wel huizen als groote gebouwen geheel of gedeeltelijk zullen worden verwoest. Prof. Boldingh nu geeft dit onmiddellijk toe, doch wil er in dit verband met nadruk de aandacht op vestigen, dat de bewoners van de huizen, die aan de geheele of gedeel telijke verwoesting ontsnapt zijn, gevaar loopen, dat zij dan toch nog het slachtoffer worden vap de uitwerking van zich versprei dende gassen, zoodat de grootst mogelijke beveiliging daartegen te allen tijde geboden blijft. Het publiek dient goed te begrijpen, dat bij aanvallen uit de lucht er immer ge vaarsfactoren te over zijn; het gaat er slechts om, geen enkelen maatregel te ver zuimen, welke nog eenige kans op behoud biedt. Onder andere brieven, die prof. Boldingh ontvangen heeft, zijn er enkele, waarin hem, volledig in overeenstemming met zijn systeem, een suggestie aan de hand wordt gedaan, welke hij zelf verbluffend van een voud acht. De aanzuiging van de lucht boven het dak zoo schreef men behoeft niet be paald door middel van een ventalator te ge schieden. Goedkooper en nog gemakkelijker kan men een stofzuiger gebruiken, waarvan men de zuigslang aansluit op een tevoren in den schoorsteen gemaakte opening of in het schoorsteengat zelf. Aangezien een stofzui ger zoowel zuigen als persen kan, laat men ae aangezogen lucht, welke ingeval van een gasaanval nog een geringe concentratie van het schadelijke gas bevat, door actieve kool filtreeren en vrij in het vertrek uitblazen. Dat deze idee gemakkelijk en met weinig kosten in elk huis te verwezenlijken is, heeft prof. Boldingh den verslaggever op duide lijke wijze gedemonstreerd. In een op de tweede verdieping van zijn huis gelegen ver- tre khad hij in den schoorsteen een gat doen maken, dat uitkwam op een rookkanaal en daarop de zuigslang yan een stofzuiger aan gesloten. Deze slang zoog, toen de op een laag kastje geplaatste stofzuiger werd inge schakeld, ammoniak-dampen aan van een hoeveelheid 27-percentige ammoniak, die in een der benedenvertrekken voor het daar aan wezige schoorsteengat was geplaatst. In een oogwenk verspreidde zich de neus en oogen prikkelende damp via de aan het andere ein de van den stofzuiger bevestigde slang door de kamer, waar de proef werd genomen. Nadat de motor van den stofzuiger was afgezet, vulde prof. Boldingh den stofzak met een sterk absorbeerend koolpoeder, waarna het apparaat weer werd ingeschakeld. On middellijk kon worden geconstateerd, dat de lucht, die in het vertrek werd uitgeblazen, volkomen vrij was van ammoniak-dampen; deze waren door het koolpoeder geabsor beerd. Prof Boldingh deed nog uitkomen, dat aan den perskant van den stofzuiger een tweede filter, bijv. in den vorm van een cy ünder, kan worden aangebracht, welk filter dan gevuld kan worden met andere absorbee- rende stoffen, teneinde de aangezogen lucht ook van eventueele restanten gas of vloeistof druppels te zuiveren. Prof. Boldingh liet aan het einde van het onderhoud terwille van de volledigheid en overzichtelijkheid de geheele methode der kunstmatige ventilatie de revue passeeren. Met de daarin verwerkte opmerkingen van algemeenen aard, kwam hij tot de volgende punten: 1. De schadelijke gassen moeten verdund worden met lucht tot beneden de doodelijk- heidsgrens en daarna zoo mogelijk tot bene den de schadelijkheidsgrens. 2. De lucht moet worden aangezogen van boven het dak, nadat deze een zoo laag mo gelijk gehalte aan schadelijk gas heeft gekre gen, hetzij doordat het zware gas bezonken is, hetzij doordat voldoende tijd verloopen is voor het uiteenwaaien. 3. De bewoners moeten verzameld worden in een vertrek met zoo min mogelijk ramen, opdat het binnendringen van de buitenlucht niet schadelijk gas zoo langzaam mogelijk plaats heeft, waardoor tijd gewonnen wordt voor het verwaaien op het dak. Een speciaal in het midden van het huis gelegen vertrek is dit naar aanleiding van gemaakte opmer kingen niet strikt noodzakelijk, hetgeen uit het vorenstaande blijkt. 4. In dien tijd heeft men gelegenheid, den stofzuiger met de zuigslang aan te sluiten aan de vooraf gereed gemaakte opening in den schoorsteen, die in de kamer aanwezig is en waarvan het vuur moet worden gedoofd. 5. De stofzuiger moet worden ingescha keld. 6. Het electriciteitsnet moet van meerdere centrales stroom kunnen ontvangen, desnoods met automatische inschakeling van andere netten. Dit is noodig voor gevallen, waarin het eigenlijke net stroomvrij wordt door ex plosies in de plaatselijke centrale. 7. De stofzuiger geeft krachtens zijn be stemming voldoende zuiging en een voldoen de hoeveelheid luchtverplaatsing om voor dit doel geschikt te zijn. Er ontstaat in de ka mer een zekere overdruk, voldoende om het binnendringen van de buitenlucht tegen te gaan. 8. De filterzakken hebben voldoende door laatbaarheid om zoowel bij zuiging als bij' persing de absorbeerende kool te bevatten en op haar plaats te houden. 9. Het absorbtie-vermogen van de kool is groot genoeg om alle of een gedeelte van de nog aanwezige schadelijke gassen terug te houden. Voor zoover dit noodig mocht zijn, kunnen andere absorbtie-middelen met de kool worden vermengd. 10. In het algemeen zal men met het berei ken van het laagst bereikbare gehalte aan schadelijk gas tevreden moeten zijn, daar het niet te voorspellen is, wejke gassen nog zul len worden uitgevonden. I 11. Té verwachten is, dat ook vloeistof druppels, bijvoorbeeld van mosterdgas of van bacteriëncultures zullen worden tegengehou den. Zeker is dit niet. J2. Er'zijn in elke plaats genoeg stofzui gers. om te maken dat de geheele bevolking vluchten kan op die plaatsen, waar zich de inrichtingen yoor beveiliging tegen gasaan vallen bevinden. Deze daarvoor ingerichte pléatsen kunnen door roode bordjes met het opschrift: „Bescherming tegen oorlogsgas sen" worden aangeduid. 13. Bij een voldoend aantal van deze plaatsen is het menschelijk mogelijke gedaan om de geheele bevolking te vrijwaren tegen verstikking door oorlogsgassen, zoodat al leen gasmaskers noodig zijn voor personen, die zich voor hulpverleening in de straten moeten bevinden. 14. Bij voldoende beveiliging tegen de gas sen zal de vijand die gassen in groote hoe veelheden boven steden niet meer aanwen den. 15. Noodzakelijkerwijze zal men dan zijn toevlucht moeten nemen tot krachtiger aan valsmiddelen, als brand- en explosiebommen. 16. Het kwaad wordt dus daardoor verer gerd, omdat het van karakter verandert. 17. Er is geen reden om deswege de voor gestelde methode van bescherming tegen oor logsgassen niet algemeen in te voeren, omdat men dan toch weer oorlogsgassen zou krij gen. 18. Gasmaskers voor de geheele bevolking, ook kinderen, oude menschen en zenuwachti ge personen, die ze verkeerd voordoen, wor den overbodig, terwijl deze methode met ge bruikmaking van bestaande en algemeen aan wezige stofzuigers maar zeer weinig kosten gieebrengt. De stofzuiger wordt overigens ge woon in het huishouden gebruikt. 19. Op nieuwheid van deze methode wordt geen aanspraak gemaakt. Er is hier slechts sprake van een practischen uitvoeringsvorm. 20. De inrichting kan ook versche of ge filtreerde lucht aanvoeren voor patiënten met allergische ziekten. Zij is daardoor ook in normale tijden bruikbaar en dus bedrijfs klaar. In het geheele land zal, zooals reeds werd gemeld, van 30 Maart—6 April de z.g. boe kenweek worden gehouden. Naar aanleiding hiervan heeft de betrok ken commissie niet geaarzeld ook dit jaar weer een boek-geschenk verkrijgbaar te stel len, dat tijdens die week het publiek zal wor den aangeboden bij aankoop van boeken. Besloten werd tot een bundel bijdragen van vooraanstaande figuren uit de Neder landsche schrijverswereld. Mr. Roel Houwink was bereid, de redactie op zich té nemen, terwijl bijdragen werden geleverd door dr. Langeveld, Anthonie Donker, Viruly van Duinkerken, dr. Ritter, Antoon Coolen, prof dr. Aalders, Jan Poortenaar, Jef Last e.a. De tekst is gedrukt uit de fraaie Bodoni- letter en verlucht met talrijke illustraties. Op de scheepswerf van de firma Van der Werff te Deest is gistermiddag een onge luk gebeurd, dat aan een jongeman het leven heeft gekost. De 15-jarige G. Arts, wonende te Druten, was werkzaam bij het ophijschen van een giek, toen de kabel brak met het ge volg, dat Arts door het vallen gevaarte ge troffen werd De jonge man was op slag dood. Het lijk is naar de ouderlijke woning overgebracht. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE NEDERWEERT. Gerechtelijke sectie door dr. Hulst. Gistermiddag beeft dr. Hulst uit Lei den in het St. Jans ziekenhuis ie Weert de gerechtelijke sectie verricht óp de lijken van de beide jongens van den heer Laenen uit Nederweert bij welke knaap je. zich zooals gemeld, Maandagavond plotseling ernstige vergiftigingsver schijnselen hebben voorgedaan, waaraan deze overleden zijn. Bij de sectie werd het reeds door de plaatselijke doktoren uitgesproken ver moeden bevestigd, dat de beide kinde ren tengevolge van het innemen van vergift om het leven zijn gekomen. Over dtn aard van het vei gift tast men nog in iet duister. Omtrent de herkomst er van is eveneens nog niets bekend. Ver moed wordt, dat de knaapjes het bij het spelen hebben ingenomen. „Al weer zoo'n strooibiljet I AI weer zoo'n stuk papier!" Het' zoontje spselt er mee! Dat 's 't nut, o, winkelier!

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7