AKKERTJES ^Buitenland Qemeentecaden Jlechtf&atien ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 22 MAART 1935 DE STEEKPARTIJ ONDER IJHORSTERVELD. MAN DOOD GEREDEN. Verdachte staat terecht. NËDERlANDSCH PDOOüCT Hoewel het inmiddels avond was gewor- den, blijven alle verdere berichten omtrent de aanwijzing van den kabinetsformateur uit, al vertelt men, dat Theunis bedenktijd heeft gevraagd. Later werd verzekerd, dat hij in geen geval zal aanvaarden. Nieuwe namen werden genoemd, onder meer die van de libe rale oud-minister van justitie Janson, van de katholiek-democratischen senator Van Over- berg en van den kathQliek-democratische oud- minister van koloniën Tschoffen. Deze laat ste, die te Luik woont, blijkt door den koning s avonds 8 uur telefonisch te zijn ontboden. Hij werd eerst te negen of tien uur te Brussel verwacht. ietwat verlegen excuses en Brown kon gaan. Den volgenden dag stond zijn avontuur, niet tot zijn genoegen, in ettelijke bladen. Drie dagen na dit onplezierig incideni kreeg Brown een brief van Jonathan Smith, iemand die hem volkomen onbekend was. Hij was, aldus de brief, sinds lang een bewon deraar van zijn sportieve prestaties en ook had hij van Browns reputatie als handets- man niets dan goeds vernomen. Daarom had hij besloten de vertegenwoordiging van zijn wijdvertakte handelsbelangen in Zuid-Afrika aan Brown op te dragende omgang met de klanten vereischte daar vaak niet alleen be spraaktheid maar ook een stevige vuist. Voor een jongen man was zijn zaak een schitte rende carrière, alleen moest Brown snel be sluiten. Het beste zou zijn als hij dadelijk zijn pas en eenige papieren meebracht bij de eerste bespreking. Brown vertrouwde eerst zijn oogen niet: de in den brief genoemde financieele voorwaarden waren zoo verlok kend, dat een jonge man, die sinds langen tijd door zijn schuldeischers lastig wordt ge vallen, onvoorwaardelijk moest toegrijpen •Een Chineesche knecht deed hem open en wees stom naar een gecapitonneerde deur, welke op een verguld bordje den naam van directeur Jonathan Smith droeg. Een oude heer, met langen grijzen baard en zwarten bril ontving hem zeer vriendelijk. Smith klaagde, dat een oogziekte hem dwong een zwarten bril te dragen; toen was hem de lijst der Zuid-Afrikaansche klanten voorge legd, die hij op zijn zakenreizen moest be zoeken. Ook zijn voorstel om hem een voor schot van honderd pond te geven, om voor zijn vertrek zijn zaken in Londen te regelen, vond bij Smith gehoor. Ik neem u aan, zei de directeur goedig. U hebt ook uw papieren bij u? Laat u ze bij me, we hebben ze noodig om de formaliteiten af te doen. Brown légde zijn pas op het bureau en nam afscheid van zijn chef. Voor hij bij de deur was, bleef hij als aan den grond genageld staan: een spiegel onder de klok aan den wand toonde hem een beeld, dat zijn bloed haast deed v^rsiairen. Mr. Smith greep net uit een la een revolver. Blik semsnel keerde Brown zich om en bracht den man, die de pal van het wapen al had om gezet, een kinstoot toe, zoo krachtig als hij er nog nooit een had uitgedeeld. Mr. Smith viel op den grond, zijn baard viel af en de zwarte bril vloog in een grooten boog door de kamer. Georg Brown zag zijn dubbelgan ger voor zich op den vloer liggen: den gevel toerist Ivo Carpenter. Nog dienzelfden middag kreeg cel 133 der gevangenis een nieuwen bewoner; den door Scotland Yard maandenlang tevergeefs ach tervolgden gentleman-inbreker Carpenter, die zijn dubbelganger wilde vermoorden om op zijn pas naar het buitenland te vluchten Vastgesteld werd de derde suppletoire ge- meentebegrooting, dienst 1934. Van de agenda werden afgevoerd verzoe ken van A. Rentenaar, M. Schrieken, N. Snip en H. Kort, ojn vergoeding van kosten van schoolgeld als bedoeld in art. 13, le lid, der Lager-onderwijswet 1920, omdat geen gevolg was gegeven aan de uitnoodiging van B. en W. om hieromtrent enkele inlichtingen te geven. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan R. van der Duim te St. Maartensbrug, ter verkrijging van een plaatsje ingevolge dè landarbeiderswet, van gemeentewege een bedrag van 1400 te verstrekken, mits door het Rijk aan de gemeente een gelijk voorschot wordt toegekend. Het bewuste plaatsje ligt aan den Ruige- weg, is groot 30 Are en maakt deel uit van het perceel, kadastraal bekend gem. Zijpe, sectie D 1979. Een voorste! van B. en W. tot overneming van N. Govers te Petten van een gedeelte van de oprit, gelegen op den Hazedwarsdijk, voor de som van 1, werd aangenomen. Hierdoor zal de gemeente eigenaresse wor den van den één geheel uitmakenden weg, ge naamd het Kerkepad en de Kluft op den Ha zedwarsdijk. Daarna volgde nadere behandeling van het adres der beide r.k. armbesturen te Zijpe, houdende verzoek om verhooging van het gemeentesubsidie. Tusschen het burgerlijk armbestuur en de beide r.k. armbesturen bestaat een overeen komst, waarbij is bepaald, dat de r.k. arm besturen de helft van de door hen betaalde ondersteuningskosten van het burgerlijk arm bestuur terug ontvangen. Bij raadsbesluit van 1 Mei 1929 is deze overeenkomst aangevuld met de bepaling, dat de kosten van „verpleging" van r.k. arm lastigen in r.k. inrichtingen voor rekening van het burgerlijk armbestuur komen, even wel onder bepaalde voorwaarden. Bij raadsbesluit van 10 Dec. 1931 is ge noemde overeenkomst wederom gewijzigd en wel zoodanig, dat de ondersteuning van de r.k., die door „werkloosheid" armlastig zijn geworden, tijdelijk ten volle door het bur gerlijk armbestuur zal geschieden. Op voorstel van B. en W. werd thans be sloten meergenoemde overeenkomst nogmaals te wijzigen en wel zoodanig, dat: a. het r.k. armbestuur te 't Zand 60 pCt. der gewone ondersteuningskosten van het burgerlijk armbestuur terug ontvangt; b. het r.k. armbestuur te Burgerbrug 75 pCt. der gewone ondersteuningskosten van het burgerlijk armbestuur terug ontvangt. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten de boomen langs den voormaligen stationsweg te Schagerbrug voor 2 50 over te doen aan C. Bakker te Schagerbrug. B. en W. achtten het wenscheliik om vast te stellen een verordening, regelende het bou wen, inrichten en bewonen van z.g. zomer woningen rn de gemeente Zijpe, omdat het naar hun meening niet omogelijk is, dat door particuliere wordt overgegaan tot het bou wen van dergelijke woningen in de nabijheid van Petten (Korfwater). Hierna sluiting. ISIt# |#I|M VVU UlMI dat iwar« gevoel in armen en beenen is het verschijnsel, waarmede een aanval van Griep of Influenza gepaard gaat. Daarvoor helpen nu die „AKKERTJES" zoo uitstekend en evenzeer yoor rheumatische pijn, Spierpijn, Lendenpijn, Zenuwpijn, enz. AKKER-CACHETS zullen Uw koorts ver drijven en werken pijnstillend, afleidend en bedarend. Ze verdrijven Uw Hoofd pijnen, ze maken dat U weer rustig kunt sla pen en zich spoedig weer prettig gevoelt. "AKKERTJES" werken snel en zeker bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheuma tische pi|n, Zenuwpijn, Lendenpijn, Vrou- wenpi|n, Migraine en Slapeloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. HET GESCHIL ITALIË—ABESSINIE. Daily Telegraph meldt uit Addis Abeba, dat de keizer van Ethiopië allen gouver neurs der provincie heeft bevolen naar hun standplaatsen terug te keeren om gereed te zijn, in geval zich daartoe de noodzakelijk heid zou voordoen met het oog op het grens geschil met Italië. Er is nog geen mobilisa tie afgekondigd. DE PAUS BEVREESD VOOR OORLOG. Naar verluidt, zou Paus Pius XI gisteren zijn begonnen met de voorbereiding van een nieuwe encycliek die binnenkort openbaar gemaakt zal worden, waarin deze zijn ongerustheid kenmaar maakt inzake het toenemende oorlogs gevaar in Europa. Men is thans pas een proces tegen De Hu morist begonnen, aangezien tot nu toe hier voor niet voldoende termen aanwezig waren. Het is zeer zeker de bedoeling van de wet, radioprogramma's te beschermende omroep verenigingen geraken in een noodtoestand, als het debiet der gidsen wordt ondermijnd. Indien de rechter in hoogste instantie deze gidsen niet beschermde, zouden de vereni gingen zich om bescherming tot de regeering moeten wenden. Arrest 16 Mei. RUSLAND VERBANT 200 BOURGEOIS. 16 ambtenaren van een machinefabriek te Leningrad zijn gearresteerd, omdat zij 200 personen uit burgerlijke kringen had den aangeworven in dienst van hun trust, terwijl deze personen geen staatsbetrek kingen mochten bekleeden. Deze lieden zijn naar Siberië verbannen. CIVIELE ACTIE INZAKE HET DRAMA TE PUTBROEK. De vader van den vermoorde ontvangt 1000 schadevergoe ding. De rechtbank te Maastricht heeft onlangs een civiele actie behandeld, ingesteld door den vader van den indertijd bij het drama te Putbroek omgekomen Frans Werens tegen den dader, den jachtopziener v. d. E. en diens werkgever jhr. v. Ae. De rechtbank heeft beide gedaagden H. v. d. E. en jhr. v. Ae. veroordeeld om aan den vader van den verslagene F. W. als schade vergoeding te betalen een bedrag van 1000, met dien verstande dat, wanneer één der ge daagden dit bedrag betaalt, de andere partij van betaling vrij is. Verder werden beide ge daagden veroordeeld in de proceskosten, zijn de 358 75. Vervolgens werd in de vrijwaringszaak, waarin jhr. v. Ae. als eischer optrad tegen H. v. d. E. als gedaagde, laatstgenoemde ver oordeeld om jhr. v. Ae. te vrijwaren voor de tegen hem uitgesproken veroordeeling. Jhr. v. Ae. zal derhalve de eventueel door hem te betalen schadevergoeding kunnen verhalen op v. d. E. De laatste is veroordeeld tot de proceskosten, welke werden vastgesteld op 126.57. VARIA UIT DE VOGELWERELD. Wanneer en waar de Zwarte Ooievaar zich in ons land liet zien. In de familie der Ooievaarachtigen onder scheidt men thans 19 soorten. Met uitzonde ring van Noord-Amerika, komen er in alle werelddeelen voor Zij zijn over 8 geslachten, waarvan er vier de typische Ooievaars om vatten, verdeeld. Van deze laatsten telt het geslacht Ciconia 3 soorten, te weten: lo. de Witte Ooievaar, d. i. de hier te lan de broedende soort; deze komt als broed- vogel in Europa, met uitzondering van Groot-Brittannië en het grootste deel van Frankrijk, noordelijk tot op 60 gr. N Br., Oostelijk tot Midden-Azië en voorts in Nocrd-Afrika voor; zijn winterkwartieren liggen tot in Zuid-Afrika en Noord-Indië. 2o. De Japansche Ooievaar; deze gelijkt heel veel op den Witten, doch is grooter; hij heeft een zwarten snavel, terwijl de kleine slagpennen aan den buitenrand grauwwit zijn; hij wordt aangetroffen in Oost-Siberië, Japan en Korea. 3o. De Zwarte Ooievaar. Bij deze soort zijn borst, buik, onderdekveeren van den staart en schenkelveeren wit; alle overige deelen bruinachtig zwart met groenen en koper-rooden glans; bek, pooten, teugels en oogkring hoogrood. Hij nestelt op hooge boomen in loofbosschen Klepperen, zooals onze Ooievaar, doet hij niet. Hij komt in Europa, noordwaarts tot Zuid-Zweden voor; voorts in Midden-Azië tot China toe. Zijn winterverblijf houdt hij in de tropen, tot Zuid-Afrika toe, Noord-Indië, Assam en Dekkan. In Nederland behoort de Zwarte Ooievaar tot de zeldzame gasten. Chronologisch laat ik hier de mij bekende waarnemingen dezer soort binnen onze grenzen volgen. 1824 (of eerder). De plaat in Nozeman en Sepp's „Nederlandsche Vogelen", (V), tegen over p. 459, is zooals wij daar lezen vervaardigd naar een bij Amersfoort gescho ten voorwerp (zonder vermelding van jaar; uit den tekst valt echter af te leiden dat dit in of vóór 1824 geweest moet zijn). Hij werd. nadat hij was neergestreken, spoedig door een aantal Witte Ooievaars verjaagd. De op gezette vogel kreeg een plaats in het Kabinet van den heer G. J. van Klinkenberg te Utrecht (1. c., p. 460). JAPANSCH KOOPMAN DOOR CHINEESCHE BANDIETEN ONTVOERD. Het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken heeft den Japanschen consul generaal in Kanton opdracht gegeven pro test in te dienen tegen de ontvoering van een Japansche koopman door Chineesche ban dieten. Tot dusverre is nog niets bekend gewor den over het lot van den ontvoerde Volgens de officieele Japansche lezing zou de ont voering een politieken achtergrond hebben. De Japansche consul generaal eischt van de Chineesche overheid, dat zij onmiddellijk maatregelen zullen nemen tot opsporing van den ontvoerden koopman. De mysterieuze verdwijning van dezen koopman herinnert aan de ontvoering van den Japanschen vice-consul Koeramoto, waarbij de Japanners onmiddellijk dreigden militaire maatregelen te nemen tegen Nan king en een oorlogschip uitzonden. Op het laatste oogenblik werd Koeramoto toen door Chineesche boeren gevonden; zijn geestes- vermogens waren gestoord. Op het oogen blik hebben de Japanners in Kanton twee oorlogsschepen. NIEUWE GRIEZELIGE VONDST. Sir Bernard Spilsbury en chief-constable Horwell hebben volgens de Engelsche bla den de overtuig'ng, dat de onlangs in een trein in Waterloo-station gevonden beenen behooren bij een romp, Woensdagavond ont dekt in een zak in het Groote Verbindings kanaal. Naar geloofd wordt, is het slacht offer van den moord eerst een maand gele den doodgestoken, waarschijnlijk in het ge bied, waarin Hammersmith eh Brentford liggen. De politie denkt dat de moord is gepleegd in een gebouw, waar bloedsporen moeten zijn achtergebleven. De politie zoekt naar een zekeren „Bobbing Percy", een lied jeszanger die kroegen placht te bezoeken en nu al sedert ongeveer twee maanden niet meer zijn gebruikelijke nachtverblijf heeft opgezocht. De gevonden deelen van het lijk komen overeen met de beschrijving van den gezochten liedjeszanger. De officier van justitie 'bij de recht bank te Zwolle eischte gisteren tegen den landbouwer H D. te IJhorsterveld, gemeente Staphorst, een jaar gevange nisstraf terzake, dat hij op Maan lag 7 Januari j.1. onder Staphorst den land bouwer J. Kuyper eveneens uit IJ horsterveld met een me6 gestoken en deze gevaarlijk gewond heeft. De aan leiding tot deze vechtpartij was een kwestie over een dam in het .wei'and van Kuyper, die D. daarin nad ge bracht Uitspraak over veertien dagen. Tegen den bai delsreiziger A. C. LI. uit Kampen eischte de officier van justitie gisteren een gevangenisstraf van zes maanden, terzake dat hij in den avond van 11 December op den weg Zwolle— Kampen bij ds. Heerenbroek de 60-jarige W. Jonen uit Oud-Valkenburg, die daar langs den weg fietste, heeft aangereden- waardoor J. een schedelbreuk opliep, aan de gevolgen waarvan hij later over leed. Uitspraak over veertien dagen. HET AUTEURSRECHT DER RADIO PROGRAMMA'S. De kwestie met „de Humorist". Eenigen tijd geleden heeft de president van de Haarlemsche rechtbank de drukkerij De Spaarnestad, uitgeefster van het weekblad de Humorist, na kort geding, door de radio- omroepvereenigingen aanhangig gemaakt, be volen, de publicatie van de verkorte radio- programa's in dat weekblad te staken; hij heeft de Spaarnestad bovendien een dwang som opgelegd van 1000 voor iedere even- tueele overtreding. Tegen dit vonnis heeft De Spaarnestad hooger beroep aangeteekend. Gisteren werd in deze zaak gepleit voor het Gerechtshof door mr. Vrij namens De Spaarnestad en door mr. Witteman namens de radiovereenigingen. Mr. Vrij betoogde, dat de zaak niet spoed- eischend was en dat door de publicatie van de verkorte programma's in De Humorist de omroepvereenigingen geen nadeel zouden on dervinden. De Humorist publiceert deze pro gramma's reeds 7 jaar, zonder ooit eerder lastig gevallen te zijn. Bovendien is een ra dioprogramma geen werk van wetenschap en kunst en valt het dus niet onder het auteurs recht. Mr. Witteman was van oordeel, dat de zaak wel spoedeischend was, aangezien in 1934 verschillende andere weekbladen met de verkorte radioprogramma's uitkwamen, waar door het debiet der omroepgidsen dreigde te worden ondermijnd. EEN GEVECHT MET EEN DUBBELGANGER. Het was een zeer pijnlijke verrassing voor Georg Brown, die in bewondering voor een etalage van een warenhuis in Londen ver zonken was, dat plotseling twee heeren op hem toetraden en hem verzochten hen te vol- ?en. Een taxi voerde hen naar Scotland ard; onderweg betoogde Brown, dat hij met de politie niets te maken had, een eer zaam koopman was en wellicht als amateur bokser den beiden heeren niet onbekend. In het bureau van inspecteur Harris werd hij aan een verhoor onderworpen; men was nieuwsgierig, hoe hij het had geleverd om de kas van de Bank Carian en Co. open te boren, hoe het hem gelukt was in het kan toor der firma Schelder, niettegenstaande alle alarminrichtingen en verdere voorzich- tighcidsmaatregelen te komen. Dat hij niet de beruchte geveltoerist Ivo Carpentier was, doch Georg Brown, wilde geen mensch ge- looven. Ze toonden hem „zijn" foto, een sieraad van het misdadigersalbum en de ge lijkenis was inderdaad verbluffend; Brown begreep de vergissing. Zijn vingerafdrukken werden gemaakt. Toen stond het vast, dat hij niet Carpenter was. De inspecteur maakte

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9