EN Waartoe Hitier bereid zou zijn. QaqeÜiksch ^Buitenland iBinnenland No. 72 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 26 Maart 1935 137e Jaargang De gevaren, waarmee het Derde Rijk terdege rekening moet houden. Indrukken en geruchten. WEDEROM EEN INCIDENT OP DE ABESSINISCHE GRENS. DIAMANTEN TE ANTWERPEN GEROOFD. Ter waarde van elfduizend gulden. ERNSTIGE MUNITIE-ONTPLOFFING. Twee dooden, 3 gewonden. OVERVALLEN TE MADRID. DE HONGAARSCHE VERKIEZINGS STRIJD. Redevoering van Goemboes. DE ZANDSTORMEN IN DE VER. STATEN. DAT, WAT JE NIET HEBT. Risico van het bezit van een vijfling. Congres „Vrijheidsbond". Motie-Leiden aangenomen. Wat vandaag de aandacht trekt, UITBREIDING STAKING BOUW VAKKEN. In Maastricht ligt bij twaalf patroons het werk stil. MOORDAANSLAG TE BUSSUM. Slachtoffer ernstig gewond. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gistermorgen zette Hitier op de rijkskanselarij te Berlijn aan de Britsche ministers de positie van Duitschland uiteen inzake de problemen der Europeesche politiek. Hitier zou zijn vredelievende bedoe lingen bevestigd hebben en zich bereid verklaard hebben, onmiddellijk een algemeene conventie tot beperking der bewapening te sluiten op de basis van gelijkheid van rechten en veiligheid, gewaarborgd aan allen. Hii zou hebben opgemerkt, dat tenge volge van de geografische ligging de Duitsche grenzen openstaan voor alle invallen. Er bestaat op 't oogenblik een defen sief en offensief verbond, waarmee Duitschland rekening moet houden Hitier zou hiermede gedoeld hebben op de FranschPoolsche accoorden en de Fransch-Russische toenadering. Hij zou verklaard hebben, dat het Duitsche rijk bereid is, een non-agressie pact te sluiten met al zijn buren, alsook de lucht-conventie, voorzien in de Fransch—Britsche verklaring van 3 Februari. Hij wil zich echter niet binden aan een veiligheidssysteem, dat Rusland omvat. De besprekingen tusschen de Engel- sche en Duitsche staatslieden duurden tot kwart over 2 uur. (Ze begonnen Maandagmorgen om kwart over tien, gelijk gisteren reeds gemeld en duurden dus vier uur. Red.) Na afloop had er een lunch plaats, waaraan de rijksminister van buiten- landsche zaken, von Neurath, met sir John Simon en Eden aanzaten. De besprekingen zouden in den na middag worden voortgezet. Over het verloop zelf van de bespre kingen zijn tot nu toe geen mededeelin- gen bekend gemaakt. De pers wijst er op, dat geen sensatio- neele resultaten te verwachten zijn, doch dat de beteekenis der besprekingen ook geenszins verkleind mag worden. Informaties Immers zijn op diploma tiek gebied van belang voor verdere be sluiten en handelingen. Het is niet voldoende, dat men zich duidelijk uitspreekt; men moet ook een helder inzicht krijgen over datgene, wat men van de anderen kan verwachten en wat men zelf bereid is te geven. Ook mag datgene, wat op de verschil lende gebieden reeds bereikt is, niet een voudigweg geïgnoreerd worden. Geen Poolsch protest. De Poolsche gezant Lipski heeft Zater dag 23 Maart den rijksminister van bui tenlandsche zaken, Freiherr von Neu rath, een bezoek gebrazht, om met hem den tegenwoordigen internationalen toestand te bespreken. De in de buitenlandsche pers gelan ceerde bewering, dat de Poolsche regee ring geprotesteerd ou hebben tegen de Duitsche rijkswet van 16 Maart j.1., is volkomen onjuist. Beschouwingen uit 't buitenland Niet zonder eenige ongerustheid be schouwen de bladen de opening der Berlijnsche besprekingen Zij denken, dat Duitschland Frankrijk en Engeland van elkaar wil losmaken en dat het aan de Britsche bezorgdheid tot op zekere hoogte tegemoet zal komen met conces sies van zuiver formeeien aard, waar tegenover realiteiten zouden staai die voor Frankrijk moeilijk aanvaardbaar zijn. De „Petit Parisien" denkt ongeveer in die richting. Het „Journau" schrijft: De Duitschers zullen niet weigeren, een conventie aan te gaan tot beperking der bewapening op voorwaarde, dat de beperking gelijk zij voor allen. Een Amerikaausche stem. Senator Borah ,lid van het huis van afgevaardigden en van de commissie van buitenlandsche zaken van den Amerikaanschen senaat, verklaarde tegenover een vertegenwoordiger de „Associated Pres6": De Duitsche bewapening zal eerder tot pacificatie van Europa bijdragen, dai. oorzaak van een toekomstigen krijg zijn. Het verdrag van Versailles is reeds door andere naties niet geëerbiedigd en dat Duitschland zich van dit verdrag heeft losgemaakt, was onvermijdelijk. Volgens den senator beteekent deze stap een verbetering van den Europee- schen toestand. Oorlogsgevaar kan slechts dan ont staan, wanneer een poging gedaan wordt, Duitschland te dwingen, zich naar de voorwaarden van het verdrag van Versailles te schikken Optimisme? Hitier heeft een zeer volledig expo-é gegeven van zekere punten der Duitsche buitenlandsche politiek, speciaal wat beseft het Oost-pact, het Donau-pact en den vredeswil van Duitschland, aldus volgens inlichtingen uit goed-geinfor- meerde kringen ontvangen. De kwestie der bewapening en van deu dienstplicht is tot nu toe nauwelijks aangeroerd, zoo meent men te weten en is bestemd voor de besprekingen, welke hedenochtend om half 11 begonnen. Gisternamiddag heerschte in Britsche officieele kringen een optimistische stemming. Twee bepaalde punten zijn, naar men meent te weten, tijdens de besprekingen als gevolg van rechtstreeksche vragen, die door Sir John aan Hitier gesteld zijn, djidelijk geworden: Ten eerste, Duitschland is van mee ning, dat de kwestie van den emvang van zijn legereffectieven en de toekom stige kracht van zijn marine punten zijn, waarover onder bepaalde omstandig heden nog te onderhandelen is. Ten tweede, Duitschland is van mee ning, dat zijn terugkeer naar Genève mogelijk is, mits er nog de noodige schikkingen kunnen worden getroffen o /er het door Frankrijk te Genève inge diende verzoek. Duitsche argwaan jegens Rus land. Optimisme was gisteravond de ten- dnnz van de stemming in Britsche otfi- cieele kringen, die van besprekingen veeleer dan van onderhandelingen ge wagen, daar het doel ervan op de eer ste plaats informatie is. Wat Hitler's standpunt betreft, is een domineerende factor de Duitsche arg waan jegens Rusland, dat in moreel en po'itiek opzicht als de onverzoenlijke vijand der westelijke staten wordt be schouwd. Gemeld wordt, dat Hitier onlangs ver klaard heeft, dat pacten sluiten met sovjet-Rusland een misdaad zou zijn tegen de beschaving. Of dit waar is, of niet, er is geen twij- fe aan, dat bij de Duitsche buitenland sche besprekingen van 't oogenblik Rus land wordt voorgesteld als een bedrei ging en Duitschland als Europa beste verdediging tegen deze bedreiging. RADIOREDE VAN FLANDIN. De Fransche minister-president Flandin heeft gisteravond bij de inwijding van het nieuwe stadhuis van Vincennes een rede ge houden, waarin hij een beroep op de matie deed in verband met de a s. gemeenteraads verkiezingen, om de eenheid te bewaren. Het zou niet moeilijk zijn een donker tafreel van het oogenblik op te hangen, doch men moet ook vertrouwen koesteren in de eerste plaats in de eigen kracht, die grooter is dan sommige critici het doen voorkomen. De minister-president verklaarde, dat hij gerust is, wat betreft het materieele. Sedert 15 jaren zijn vele milliarden toegestaan, die niet verspild zijn. Ook ten opzichte van de moreele krachten is de minister-president ge rust want de vaderlandsliefde is in Frankrijk grooter dan ooit tevoren. Ook in 1913 en 1914 bestonden er politieke hartstochten, doch bij 't uitbreken van den oorlog toonde het volk zijn eenheid. Het schip van den staat is niet zonder kapitein De republiek en haar vrijheid zullen door de regeering verdedigd worden Een persoon lijke macht, waaraan de rem van de demo cratie ontbreekt, vindt in Frankrijk geen bodem. Vervolgens bracht de minister-president hulde aan Laval, die zijn pogingen voortzet, om medewerkers en bondgenooten te vinden om den vrede in Europa te handhaven. Men moet zich wachten voor een geest van ver dachtmakingen en van tuchteloosheid. De Fransche jeugd wordt nog steeds ontstoken door de vlam van geestdrift en men mag met vertrouwen de toekomst van Frankrijk tege moet zien. In den nacht van 23 op 24 Maart j.I. is een Italiaansche grenspatrouille, bestaande uit een vice-brigadier der carabinieri en een Baluk Basci, gestuit op een talrijke afdee- ling gewapende Ethiopiërs op 'n plaats, die op ongeveer 300 M. gelegen was binnen de grens van den Setit, nabij Omager in Erythrea. De vice-brigadier gelastte den Ethiopiërs zich terug te trekken, doch dezen antwoordden hierop met een reeks geweer schoten, waardoor de Baluk Basci ernstig werd gewond. De vice-brigadier zocht dek king achter een termietenhoop en verschoot vandaar zijn patronenvoorraad op de gewa pende Ethipotiërs, die zich toen haastten zich terug te trekken, waarbij zij een doode, twee geweren en 60 patronen achterlieten. De vice-brigadier heeft een bijzondere eervolle vermelding ontvangen. De Italiaan sche legatie te Addis Abeba heeft instruc ties gekregen een formeel protest bij de Abessinische regeering in te dienen wegens schending der grenzen en zich voor te behou den schadevergoeding te eischen voor dit nieuwe incident. Een makelaarster in diamanten, Paula Tinberg genaamd, is gisterochtend te Ant werpen beroofd van een portefeuille, in houdende ruwe en geslepen diamanten, ter waarde van 11.000, toebehoorende aan verschillende kooplieden. De aanranding ge beurde in den corridor van een der kantoor gebouwen in de omgeving van de diamant beurzen. Zij had een handelaar bezocht en wilde het gebouw verlaten, doch werd onver hoeds vastgegrepen door een man, die drei gende een revolver op haar richtte en haar sommeerde de portefeuille onmiddellijk af te geven. Verschrikt gehoorzaamde de vrouw waarna de roover ijlings verdween. Het on derzoek der politie wordt geducht bemoeilijkt, daar het slachtoffer niet in staat bleek te zijn een behoorlijke persoonsbeschrijving van den aanrander te geven. Gistermiddag heeft zich in een munitie opslagplaats in de nabijheid van Kraguje- watz in Zuid-Slavië een ernstige explosie voorgedaan, die haar oorzaak vond in on voorzichtigheid bij het transport van grana- tCnfn Kragujewatz werden door den lucht druk tal van vensters vernield. Volgens een semi-officieele mededeeling zijn 2 arbeiders gedood en drie zwaar ge wond. Vijf politiebeambten, die nachtdienst had den gedaan in de gevangenis in Madrid, zijn Maandagochtend door vijf onbekend gebleven personen met pistool-schoten over vallen. Drie beambten werden ernstig gewond Twee zijn later overleden. De daders dwongen een taxichauffeur hen te vervoeren. Zij ontkv amen, doch hebben den chauffeur „eerlijk" den vrachtprijs betaald. In een verkiezingsvergadering te Boeda pest van de partij der nationale eenheid, verklaarde gisteravond de Hongaarsche mi nister-president Goemboes, dat de Europee sche toestand buitengewoon moeilijk was aangezien zij, die de Europeesche risis wil len oplossen, niet de kern der kwestie zoe ken, maar er steeds aan denken hoe men andere volkeren kan knevelen Wie den Europeeschen toestand werkelijk tot oplossing wil brengen, moet de onrecht vaardigheden en deemoedigingen uit de weg ruimen, die den overwonnen staten zijn op gelegd. Duitschland eischt de rechtsgelijkheid en nu deze niet toegestaan is, heeft het zich- ztif deze rechtsgelijkheid met een beroep op zijn souvereiniteit gegeven. Hongarije kan Duitschland op dezen weg niet volgen, aan gezien het als lid van den Volkenbond het zelfde verzoek voor den Volkenbond zal brengen. Wij hopen, dat wij, gesteund door onze Italiaansche vrienden en door allen, die zich ook tot dusverre onze vrienden betoond heb ben, het doel zullen bereiken. Oklahoma, Colorado, Kansas, Arkansas en Texas worden onophoudelijk door zand stormen geteisterd. In Z.Ö. Colorado zijn 50.000 stuks vee per trein en auto naar weidegrond vervoerd, daar zij te zwak waren geworden ten ge volge van ondervoeding. De regeering zal hulp verkenen. In Oklahoma zijn vijf personen omgeko men. Het provinciaal bestuur van Ontario heeft bevolen, dat politie de vijfling der familie Dionne moet bewaken. Er zijn n.1. geruchten in omloop, dat snoodaards van plan zouden zijn de babies te ontvoeren. Zij zouden gebruik maken van een auto en een vliegtuig, ten einde op deze wijze de wijk te kunnen nemen naar de Vereenigde Sta ten. De ontvoering zou geschieden via Sault St. Marie aan de grens tusschen Michigan en Ontario. De „kidnap" zou binnen twee weken geschieden. De autoriteiten bewaren het stilzwijgen. Zij weigeren ieder commen taar, doch dag en nacht staan gewapende manschappen geposteerd bij het Dafoe zie kenhuis te Callendar. De babies waren gisteren 9 maanden en 25 dagen. Zij maken het uitstekend. Het Congres van de Libere Staatspartij de Vrijheidsbond is des Zaterdagsavonds en Zondag te Amsterdam geheel in besloten zit tingen voortgezet, onder leiding van mr. M H. de Boer uit Utrecht. Na zeer langdurige discussies over het be leid der beide Kamerfracties werd een motie van de afdeeling Leiden aangenomen, waar in uitgesproken wordt, dat uiterst urgent ge acht moet worden, dat de liberale Kamer fracties met klem bij de regeering aandrin gen op een principieele herziening van de tot nu toe gevolgde politiek ten aanzien van den steun aan den land- en tuinbouw, het overige bedrijfsleven en aan de werkloozen, ten einde te komen tot een geleidelijke in krimping van de steunverleening. Er werd vervolgens gediscussieerd over de cumulatie van inkomsten uit overheidskas sen. Het congres nam met algemeene stem men een motie van de afdeeling Heemstede aan, waarin als zijn oordeel wordt uitge sproken, dat de totstandkoming van een wet telijke regeling tot beperking van cumulatie van inkomsten uit de overheidskassen urgent is en waarin de liberale Tweede Kamerfrac tie wordt verzocht bij de regeering op spoe dige inlossing van haar toezegging aan te dringen en zoo noodig zelf het initiatief te netren door indiening van een voorstel. Voorts werd het hoofdbestuur uitgenoo- digd aan de liberale Tweede Kamerfractie aan te bevelen een zoo spoedig mogelijke in diening van een wetsontwero tot wijziging van de Kieswet met toelichting, ontworpen door de kiesrechtcommissie-Drost. Voor het dringend noodig geachte behoud van het parlementaire stelsel wordt het noodzakelijk geacht den kiezer grootere vrijheid te schen ken. Uitvoerig is op het congres de positie van de Nederlandsche weermacht besproken. Met groote meerderheid van stemmen werd te dien aanzien een motie der afdeeling Amster dam aangenomen, luidende als volgt: De algemeene vergadering, overwegende, dat het peil van onze nationale weerwaent, zoowel hier te lande, als in de overzeesche Waartoe Hitier bereid zou zijn. (Dag. Overzicht). Kostbare diamanten te Antwerpen geroofd. (Buitenland). Radio-rede van Flandin. (Buiten land). Vervolg congres „Vrijheidsbond"; motie-Leiden aangenomen. (Binnen land). Open brief van Mr. C. W. de Vries aan ir. Mussert. (Binnenland). Uitbreiding van de staking in de bouwvakken te Maastricht. (Binnen land). Niet uitstappen voor de trein stil staat. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL AS. VOOR MINSTENS 3 MAAN DEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT-1 VANGEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUM MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. gewesten, zoo hoog moet worden opgevoerd als redelijkerwijze van ons land kan worden verwacht, verzoekt het hoofdbestuur een commissie te benoemen welke het op korten termijn te dier zake inlicht en zoo mogelijk voorstellen ontwerpt, welke kunnen leiden tot eventueele verbetering van onze weermacht. De agenda vermeldde voorts o.a. ook nog een voorstel tot behandeling van het rapport van de commissie, ingesteld door het hoofd bestuur voor het uitbrengen van een advies omtrent de vraag of het wenschelijk is wijzi ging te brengen in de samenstelling en de regeling van de bevoegdheden van de ver schillende bestuursorganen en over de plaats, welke de gemeentebesturen in de tegenwoordige staatsinrichting innemen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd be sloten het rapport thans niet te behandelen, doch terug te zenden naar den Partijraad, na ook de meening te hebben vernomen van de Vereeniging van Liberale Gemeenteraads leden. Tenslotte nam het congres nog een motie aan, waarin hoofdbestuur en Tweede Kamer fractie worden uitgenoodigd naar middelen te streven om de liberale partij in het mid delpunt der algemeene belangstelling te brengen. Verschillende voorstellen zijn verder nog behandeld, doch als zijnde van strikt huis- houdelijken aard, niet voor publicatie ge schikt geoordeeld. In het hoofdbestuur werden gekozen in de plaats van mevr mr. E A. J. Scheltema Conradi en de heeren prof. dr. B. D. Eerd- mans, H. A. Stheeman en J. M. van Bom mel van Vloten; mej. dr. E. C. van Dorp te Bloemendaal en de heeren A A Barendrecht te Barendrecht, mr A. N. Molenaar te Was senaar en prof. mr. G W. de Vries te Den Haag. De staking bij een twaalftal patioons te Maastricht in het bouwvak is een feit ge worden. Op alle der daarvoor in aanmerking komende werken ligt het werk geheel stop. Groepjes arbeiders stonden hedenmorgen voor de bouwwerken, terwijl de politie er surveilleerde Overal heerschte volkomen rust. Het aantal stakende bouwvakarbeiders wordt op 200 geschat. Gistermorgen heeft de 30-jarige M. v. d. L. op den eveneens 30-jarigen P. H. in de Landsstraat te Bussum een moordaanslag gepleegd. De beide mannen hadden een woorden wisseling. aangezien de vrouw van eerst genoemde betrekkingen met H. zou onder houden. Het slachtoffer is aan de rechterborst ge wond waar het mes in de long is gedrongen. In ernstigen toestand i" hij naar het Maiella/ ekenhuis overgebracht. De dader is gearresteerd. Hij heeft bekend

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1